AXELSE COURANT De Duitse massamoord in het bos van Piasnica ZEELAND deze week J. C VINK In één nacht Uw handen gaaf en zacht NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Ideadl voor ieder die brieven schrijft! FIRMA KINDERHOEST VERDWIJNT DOOR ZWITSAL KIN DER-HO NING-SIROOP Frankering bij abonnement Axel. ZATERDAG 21 MAART 1959 73e Jaargang No. 25 R VERSCHIJNT IE Df E WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Lone nummer! 6 cent Kwartaal-abranement Bxel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1.73 Buitenland f 2.00 Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tal. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Inp tonden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein» idvertentlën (maximum 6 regela) 1-5 regel» 70 cent Iedere regel meer 12 cent extra Markt 12 AXEL op als tot een berg, en we kunnen het niet verwerken Men komt er toe te smeken „Houd op Spaar mij Vertel het mij met - en dat is Maar'daarin ligt juist het gevaar. Want zodra wij de ogen sluiten, met langer willen welen van de toenemende barbaarsheid, is ook onze weerstand geslonken. En wat rest ons als onze he, cynisme, klink, één enkele helle k,ee, op KATYN - en met schrik worden we ons bewust dat verhaal al haast te zijn verge en. Maar de moord van Katyn - een der grootste treurspelen van de geschiedenis - u geen misdaad zonder weerga. Want lang voor dit wereldberoemd bloedbad waar de Sovjets dui zenden Poolse officieren uitmoordden, hebben de Duitsers 12.000 Poolse mannen, vrouwen en kinderen op beestachtige wijze omgebracht in de bossen bij Piasnica, een plaa sje - ,en noordwesten van Dantzig. Echter in tegenstelling tot Katyn, is de geschiedenis van de ten hemel schreiende afslachting van 12.000 Polen in het bos van Piasnica, m het Westen onbekend gebleven. deze gruwelijke manier werden in het tijdstip van oktober 1939 tot april 1940, niet minder dan 12.000 levens uitgeblust. Ook mijn vader, sergeant-majoor Ignacy Strenk, die als beroeps-onderofficier bij de Poolse marine deelnam aan de verdediging van het schiereiland Hela en daar gewon d raakte, werd in het bos van Pianica vermoord op 3 november 1939. Dezelfde Duitsers die op een zo luidruchtige wijze de door de Russen begane massamoord in het woud van Katyn aan de wereld bekend maakten en daarover hun grenzeloze verontwaar diging uitspraken, hebben tegelijkertijd alles ge daan om te voorkomen dat de wereld ooit de geschiedenis van de door hen gepleegde massa moord in het bos van Piasnica zou vernemen. Maar ligt het nu wel op het culturele niveau van de twintigste eeuwer om zulk een „question bruiante" in de doofpot te doen Na jarenlange pogingen ben ik er eindelijk in geslaagd het feitenmateriaal over deze gru welijke misdaad te bemachtigen. Dit aan de openbaarheid prijs te geven, is mij - als pu blicist en als zoon van een der slachtoffers - een ereplicht. >t „Drang nach Osten Reeds in september 1939 toen Polen krach tens het Ribbentrop-Molotov-verdrag door Nazi- Duitsland en Sovjet-Rusland werd aangevallen en de gevechten nog volop aan de gang waren, gingen de Duitsers onmiddellijk over tot de rea lisatie van hun „Drang nach Osten"-politiek, die er op neerkwam dat de westelijke provincies van Polen eenvoudig en integraal geannexeerd werden hij Duitsland. En zo gebeurde het. dat direct na de bezetting van het wojewodschap Pomorze - de aan de Oostzee gelegen pro vincie met de havensteden Gdynia en Dantzig - de Duitse politie en de S.S. zijn overgegaan tot onmenselijke exterminatie van de Poolse bevol king aldaar, omdat niets de germanisatie van dit oud Pools gewest in de weg zou staan. Vooral in de intellectuele en sociale elite werd zonder genade toegeslagen. Duizenden Polen, in woners van de steden Dantzig, Gdynia, Puck, Wejherowo, Koscierzyna, Kartuzy en van het schiereiland Hela en vele andere plaatsen en 0 dorpen in de z.g. „Poolse Corridor", werden bijeengedreven in kerken, scholen en openbare plaatsen, waar de Duitse „Kulturtriigers" bij het accompagnement van slagen, schoppen en vloe ken deze mensen -- die erger dan vee werden behandeld - sorteerden in groepen. Lijsten van slachtoffers al klaar. Bij deze verdeling werd gebruik gemaakt van gedrukte lijsten, die zoals bleek, allang van te voren waren samengesteld door Duitsers uit de hierboven genoemde plaatsen, aldus de traditio nele Poolse gastvrijheid op schandelijke wijze misbruikend. Duizenden van deze arrestanten werden enkele weken later in het woud van Piasnica op afgrijselijke wijze vermoord. Hierbij moet worren opgemerkt, dat in het bos van Piasnica de eerste massamoord uit deze wereld oorlog werd begaan en dat deze het voorbeeld vormde voor de talrijke massa-executie's, welke door de Duitsers maar evenzeer door de Russen - denk aan Katyn - werden gepleegd. Van oktober 1939 tot april 1940. De eerste massale executie in Piasnica vond plaats in de tweede helft van oktober 1939 de volgende enkele dagen later en zo ging het door tot en met april 1940, toen zoals men weet, de Russen op hun beurt begonnen met de af slachting van duizenden Poolse officieren in het woud van Katyn. De nalogie tussen deze beide misdaden is treffend. Op beestachtige wijze neergeslagen. Behalve Polen van de aan de Oostzee gelegen (f| steden en dorpen van het wojewodschap Po morze, werden in Piasnica ook vele Polen uit Duitsland vermoord. De slachtoffers'werden naar de executieplaats gebracht met vrachtauto's en bussen. Zij werden gehaald uit de gevangenissen in Dantzig, Gdynia, Puck, Kartuzy en recht streeks uit het spoorwegstation te Wejherowo. Vrachtwagen na vrachtwagen loste zijn la ding en één voor één werden de weerlozen neer geknald, waarna voor alle zekerheid hen de schedel met een geweerkolf werd ingeslagen. Op Verbranding van lijken in 1944. De laatste akte van de tragedie van Piasnica speelde zich af m de zomer en het najaar van 1944. Toen gingen namelijk de Duitse beulen - bang als zij waren dat de massagraven na de ineenstorting van hun „duizendjarig rijk zou den worden ontdekt - over tot opgraving en verbranding van de lijken, in twee provisoricsh in het hos ingerichte crematoria. Dit lugubere karwei werd verricht door een groep gevange nen uit het concentratiekamp Stutthof. Tijdens de verbranding der lijken, werd de toegang tot het bos onder doodstraf verboden. Er hingen borden met het opschrift „Wer weiter geht, wird ohne Anruf erschossen De rook boven het bos werd ver in de omtrek gezien, terwijl er des nachts een rode gloed hing. Toen in oktober 1946 door een Poolse ge rechtelijke commissie op de plaats van de mis daad een onderzoek werd ingesteld, werden in het geheel slechts in 2 van de 27 ontdekte massagraven nog lichamen gevonden, 305 in totaal. In de 25 overige graven - waarvan de lijken waren opgegraven en verbrand - vond men slechts delen van menselijke beenderen en haren, voorts geweerkogels, hulzen en lege wod- kaflessen waarmee de beulen zich blijkbaar „moed" hebben ingedronken. De gevonden stoffelijke resten waren nog tamelijk goed bewaard, hetgeen men aan de kalk waarmee zij werden bedekt kan toe schrijven. In de gevonden massagraven waren 90% der lijken zonder bovenkleding. Slechts een klein percentage van de gevonden lichamen vertoonde dodelijke schoten in de omgeving van het hart en het achterhoofd, terwijl 20% helemaal geen schotwonden vertoonden. Daarentegen hadden bijna alle lijken een gebroken schedel. Enkele lichamen werden opgegraven in knielende hou ding, wat er op wijst dat ze levend werden be graven. Tussen de rij van de massagraven 1-17 en 18 - 27 vond men onder een laag zand, as en menselijke beenderen de twee in de grond ingerichte crematoria. De grond in de naaste omgeving is verbrand, zwart, doordrenkt met vet en hard als een rots. Altijd verse bloemen. Ongeveer acht meter hoog is het uit steen blokken opgetrokken monument, dat in het bos van Piasnica werd opgericht ter nagedachtenis van de twaalfduizend slachtoffers. In de nis van dit monument bevinden zich drie urnen, gevuld met as en aarde uit het crematorium van het concentratiekamp Stutthof, het slagveld Wester- platte en uit crematoria in het bos van Piasnica. Aan de voet van dit stenen gedenkteken, dat niet alleen van droefheid getuigd, doch ook een boodschap bevat van de gestorvenen aan hen die nog in leven zijn, liggen altijd verse bloemen. In geen enkel land zijn door de Duitse be zetters meer mensen neergeschoten dan in Polen, doch ook nergens wordt hun nagedachtenis zo in ere gehouden als in mijn vaderland. Billy Strenk. LOSSE GEDACHTEN. IDEEËNBUS Hebt U het gelezen? Wanneer de gemeenteraad van Assen zich er mede kan verenigen, zal aan het gemeentehuis van die plaats een ideeënbus worden opge- hangen. Burgemeester en wethouders hebben name lijk een voorstel daartoe aan de raad gedaan, al dus melden de dagbladen. De inwoners van Assen kunnen dan hun ideeën, gedachten en wenken op schrift zetten en dat geschrift in de daarvoor op te hangen bus deponeren. Deze bus zal dna tweemaal per maand door de gemeente-secretaris - nee, niet door de bode, maar door de gemeente-secretaris worden gelicht. Daarna worden de ingediende ideeën serieus door burgemeester en wethouders beoordeeld, waarna de indieners van de beste ideeën een premie zullen ontvangen in de vorm van waar devolle boekwerken. Aldus het krantenbericht. Het idee alleen al, zo zouden we denken, is een idee voor een ideeënbus, en vermoedelijk zou zo'n idee, wanneer er een ideeënbus was, zeker voor een premie in aanmerking komen, ware het niet, dat zonder een ideeënbus geen premies voor een iede gegeven kunnen worden Maar toch, zo op het eerste gezicht lijkt zo iets wel leuk. Zouden de Vroede Vaderen van Axel ook niet eens zo iets willen beginnen Zo'n bus behoeft niet alleen te dienen voor goede ideeën, maar is misschien ook wel ge schikt voor mensen, die stoom willen afblazen. Het bestuur van onze gemeente heeft reeds vele malen blijk gegeven, zelf goede ideeën ie hebben, maar wie weet, wat er onder de be volking nog leeft? Wel is het misschien de moeilijkheid om te bepalen, hoe groot de inhoud van zo'n bus wel moet zijn. Want stel eens voor, dat er zoveel brieven en voorstellen in die bus worden ge deponeerd, dat dgze reeds vóór de vijftiende van de maand vol is. Dan zou eerst de raad bijeen moeten komen om te besluiten, dat de secre taris de bus ook tussentijds mag lichten En hoe zal dat moeten gaan met al die waar devolle boekwerken, die dan moeten worden rondgedeeld als premie Zou er dan een nieuwe „ideeënbus-belasting' worden ingevoerd om de kosten van aankoop van de boekwerken te dekken Met belangstelling zullen we de agenda voor de erstvolgende raadsvergadering tegemoet zien. OOST ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Kleine plekje van ons Neerland, Nietig hoekje bij de zee, Tussen Uwe zware dijken Ligt ons aller wel en wee. Afgesloten door de Schelde, Rusteloze brede stroom, Leven wij ons mensenleven, Wisselend soms als een droom. Bij het stralend licht der zonne. Bij het gierend stormgeweld, Immer treft mijn oog Uw weelde Als ik dwaal langs djjk en veld Maar van weelde, pas geschonken Na een lange, zware strijd Erfdeel van Uw stoere zonen, Opgebouwd door noeste vlijt Als in vroege voorjaarsmorgen 't Ijzer door de voren trekt En de zon met warme stralen Alles tot nieuw leven wekt, Zalig is het, dan te zwerven Door ons fraaie Vlaanderland. Beeld van kracht, van bloei en vrede, U blijft steeds mijn hart verpand. 'k Zie de goudgerijpte velden, Stovend in de zonnegloed, Vol belofte, vol bekoring, Schenkend ons zijn overvloed. 'k Zie de zwaarbeladen wagen Hortend langs de wegen gaan, Vullend schuren met de zegen Van het rijpe kostbre graan. Weemoed sprankelt door mijn ziele, Als de herfst zijn wieken spreidt, 't Is alsof de kille aarde Zachtkens om wat heenging schreit In de kale kruin der bomen Zingt de wind zijn fluistrend lied. Stemme in de lucht geboren, 'k Hoor U, maar begrijp U niet Maar wat ook de zin mag wezen, Vlaandrens droefheid is slechts schijn Immer door de rust herboren Zal weer kracht zijn heerser zijn Dat symbool van 's mensen leven Dat wat was, weer worden zal Vlaandren schenk mij steeds Uw zegen, Want ik min U bovenal. Hulst, 1958. J. de Vries. Komt er schot ia het kanaal TerneuzenGent Zoals bekend is, ligt het in de bedoeling voor het kanaal van Terneuzen naar Gent verschillende voor zieningen te treffen. Alvorens hiermede te kunnen beginnen, moet daarover overeenstemming worden bereikt tussen de Nederlandse en de Belgische rege ringen. Ambtelijke molens mal enechter langzaam. Nu heeft echter de Belgische minister van buiten landse zaken in de Kamer van Volksvertegenwoordi ging beloofd, dat, wanneer niet binnen enkele weken eten definitief accoord bereikt zou zijn tussen Neder land en België omtrent de kanaalplannen, de Bel gische ministers weer voor anderhandelingen naar Den Haag zullen gaan voor overleg met de Neder landse regering. Paasveetentoonstelling te Oostburg. In Oostburg werd weer een Paasveetentoonstelling gehouden, welke door burgemeester Hoekzema werd geopend. De aanvoer van vee was niet bijzonder groot doch de kwaliteit was zeer goed te noemen. Recreatie in de Braakman. Het Beheerschap Recreatiegebied Braakman heeft besloten, zo spoedig mogelijk te beginnen met de aanplant van 9 ha. bos. Het bebossingsplan is op gemaakt door Staatsbosbeheer en zal wordlzn, uitge voerd door de Ned. Heide Mij. Voorts wil het Be- heerschap komen tot de aanleg van een kampeer terrein, een parkeerterrein en van aanlegsteigers. Het is druk met de bejaardencentra. In onze provincie komen de plannen tot stichting van bejaardencentra als paddestoelen uit de grond. Het ene plan is nog niet verwezenlijkt of het andere komt weer al ter tafel. Thans is het Kortgene op Noord-Beveland, waar dank zij eien gift uit Nieuw-Zeeland van 250.000, welke na de ramp in 1953 ontvangen was, plannen konden worden beraamd om een bejaardencentrum te stichten. Dit tehuis zal plaats bieden aan zestig per sonen in veertig één-persoons- en tien twee-persoons- kamers. De totale stichtingskosten zullen rond de ƒ500.000,— belophn. Recreatiegebied in het Veerse Meer. Na het gereed komen van de afsluitdammen in het Veerse Gat en de Zandkreek zal het Veerse Meet ontstaan. Naar verwacht wordt zal de afsluiting in 1961 haar beslag krijgen. Dan zal een recreatiegebied bij uitnemendheid ontstaan. Teneinde de behartiging van de helangen zo goed mogelijk te coördineren hebben acht gemeenten, t.w. Arnemuiden, 's-Heer Arendskerke, Kattendijke, Kort- giene ,Veere, Vrouwenpolder, Wissenkerke en Wol- faartsdijk besloten samen te werken. Het door deze gemeenten gevormde rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam zal gevestigd zijn te Veere. Mattheus Passion te Aardenburg. Zondag werd in d'e St. Baafskerk de traditioneel geworden Mattheus Passion uitgevoerd onder leiding van de bekende dirigent Piet van Egmond. De be langstelling was dit jaar zeer groot. Geen grensfaciliteiten bij mist e.d. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaandeitm heeft de Belgische minister van Financiën verzocht, bij mist en dergelijke, wanneer derhalve van de veerdiensten over de Westerschelde geen gebruik kan worden gemaakt, voor transporten van Zeeuwsch-Vlaanderen naar overig Nederland via België het dusgenaamde hoefijzerverkeer de zelfde grensfaciliteiten te verlenen als na de ramp in 1953. De minister heeft echter geantwoord, dat dit niet mogelijk is. (Vervolg op pagina 2)

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1