ZEELAND deze week: Sun balm PUROL in huis! schAöuw oveR Leven I* t m Spit, Spierpijn In één nacht Uw handen gaaf en zacht In bl'j verwachting UIT ONZE OMGEVING ZEELAND STEMDE ZO Percentage Aantal stemmen 1959 1958 1956 1959 1958 1956 29.3 28.2 32.0 45.659 42.629 48.782 21.1 21.4 20.9 32.812 32.400 31.879 12.5 13.0 12.8 19.491 19.780 19.505 11.1 9.6 8.1 17.224 14.506 12.322 14.9 17.4 15.4 23.273 26.280 23.467 8.9 9.0 9.0 13.779 13.632 13.656 0.4 0.5 0.6 576 758 880 0.6 0 0 1003 0.8 0.9 0.8 1304 1325 1242 0.4 0 0 640 - 0 0.4 699 100 100 100 155.761 151.310 152.432 m Miniatuur Walcheren opent zijn poorten. Donderdag 26 maart a.s. zal te Middelburg „Minia tuur Walcheren" weer worden opengesteld. De officiële opening zal geschieden door het hoofd van de Deltadienst van de Rijkswaterstaat, prof. ir. P. Ph. Jansen, omdat dit jaar als extra atractie aan Klein Walcheren een delta-tentoonstelling zal worden verbonden. Deze delta-expositie, ingericht door de Rijkswater staat, zal modellen te zien geven van datgene, wat bij de delta-werken wordt gebruikt, zoals bagger molens, bakken, draglines, kranen, enz. Dit jaar wordt op Miniatuur Walcheren de millicwn- ste bezoeker verwacht. Werkloosheid in Zeeland. Uiteraard hebben ook in Zeeland de werkloosheids cijfers over februari een daling te zien gegeven ten opzichte van januari, hetgeen echter niet betekent, dat thans de toestand rooskleurig is. Bijna 10% van de mannelijke Zeeuwse bevolking is nog werkloos. De streken met de grootste werkloosheid zijn momenteel Goes (752), Tholen (631), Hulst (638), Oostburg (1077) en Middelburg (927). „Hedenesse" wil uitbreiden. Zo langzamerhand zal iedere Zeeuw en toch zeker iedere Zeeuwsch-Vlaming het vormingscentrum „Hede nesse" in de buurt van Cadzand wel kennen, waar ieder jaar vele groepen jeugdigen uit geheel Zeeland (en zelfs daarbuiten) enkele dagen en nachten ver blijven voor conferenties, jeugd- en werkkampen. Het vorig jaar werden aldus 8000 overnachtingen geboekt. Ook dit jaar zullen weer velen van de mogelijk heden aldaar gebruik wensen te maken, temeer, nu er als nieuwigheid twee jeugdkampen komen, waarbij men eerst een week in „Hedenesse verblijft om kennis op te doen over Frankrijk en daarna naar Frankrijk gaat om een voettocht door de Vogezen te maken en ten slotte weer een weekend in „Hedenesse". Thans bestaan er plannen om dit vormingscentrum uit te breiden met een conferentie-oord voor ongeveer 25 personen. Colijnsplaat thuishaven voor Zeeuwse vissers Een commissie, ingesteld door het Prov. Bestuur van Zeeland, heeft een studie gemaakt van de met de visserij samenhangende problemen in verband met de uitvoering van het Drie-eilanden -plan en het Delta plan en heeft daarover raport uitgebracht. Deze commissie adviseert in haar rapport voor de Zeeuwse vissersvloot, die nu in Veere gestationeerd is, Colijnsplaat in de toekomst als thuishaven te be stemmen. Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid. Daartoe zal in Colijnsplaat of in de onmiddelllijke nabijheid daarvan een haven moeten worden aange legd, welke plaats biedt aan ongeveer dertig vissers schepen, terwijl in de plaats zelf een vismijn moet worden gevestigd. Voorts zullen de betrokken vissers vergoedingen moe ten ontvangen in verband met de verhuiskosten en bovendien wordt overschakeling op ed kleine zee visserij aanbevolen. Colijnsplaat kan thuishaven zijn tot het tijdstip van de afsluiting van de Oosterschelde. Nogmaals de vaste oeververbindingen. Het begint zo langzamerhand eentonig te worden om het steeds maar weer over deze verbinding te hebben. Echter, U kent het spreekwoord van de gestadige druppel De sociaal-economische werkgroep van de natio nale organisatie van de anti-revolutionaire jongeren- studieclubs Arjos) heeft een rapport gepubliceerd over „De anti-revolutionair en het Delta-plan voor Zeeland", waarvan één der conclusies luidtEen spoedig onderzoek naar de technische en financiële mogelijkheden van een vaste oeververbinding tussen Zeeuwsch-Vlaandeoen en overig Nederland is nood zakelijk. Twee kinderen om het leven gekomen. Te Vlissingen zijn twee jonge kinderen om het leven gekomen als gevolg van rookverstikking. Tijdens afwezigheid van de ouders heeft het oudste kind een meisje van drie jaar vermoedelijk met lucifers gespeeld, waardoor het bedje vlam heeft ge vat. Door de zware rookontwikkeling zijn de beide kinderen gestikt. Kassier Boerenleenbanken geschorst. Hangende een onderzoek, ingesteld door de Accoun tantsdienst van de Raiffeisenbank en het Verificatie bureau der Vereniging van Nederlandse Gemeenten is de kassier van de Boerenleenbanken te Hengstdijk en Ossenisse, de heer L. H. uit Hengstdijk geschorst U. F. M. Dellaert ereburger van Westdorpe. De in Westdorpe geboren directeur van de lucht haven Schiphol, de heer U. F. M. Dellaert, is door de Raad van zijn geboortegemeente tot ereburger be noemd. Dezer dagen heeft de heer Dellaert de gouden legpenning, die bij dit ereburgerschap behoort, per soonlijk in ontvangst genomen. De savonds hield de ereburger een lezing, hoe kan het anders, over de luchtvaart. Krabbendijke heeft nieuwe gemeente-secretaris. De gemeenteraad van Krabbendijke heeft tot secre taris der gemeente benoemd de heer G. van Velzen, commies ter secretarie aldaar, zulks ter vervulling van de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer Bos. Er waren voor deze betrekking 51 solli citaties ingediend Namen der partijen Partij van de Arbeid Katholieke Volkspartij Anti-Revolutionaire Partij Vrijheid en Democratie Chr. Historische Unie Staatkundig Geref. Partij Communistische Partij Boerenpartij Geref. Politiek Verbond Pac. Socialistische Partij Overige partijen Totaal FEUILLETON door CARRY VAN DER RIJKEN. 39) Weer thuis in Rotterdam, vertelde Mariesje op vallend weinig over haar Brusselse ervaringen. Ine vroeg niet naar detailsdeed ook niet verbaasd, haar meisje een paar dagen eerder terug te zien dan afgesproken was. De jongens wat nieuwsgieriger kregen enkel te horen dat Brussel een pracht van een stad was en „die vrouw" het akeligste mispunt dat ze ooit gezien had. Alleen GrootpaNatuur lijk moest hij haar nieuwe rode regenjas bewonderen en na zijn „Gezellig dat je weer thuis bent" kwam ze wat los. Maar ook tegen hem praatte ze neit over haar vader. Die eerste avond weer thuis, vóór ze haar dag boek op zijn plaats borg, schreef ze Rotterdam, 3 augustus 19 Ik ben gelukkig weer thuis. Die vier dagen in Brussel zijn net een droom geweest. Maar dan niet helemaal een prettige. Eén ding weet ik zekerPaps voelt zijn eigen heus niet gelukkig, al heeft hij dat gedacht toen hij van Mam \en ons wegging. Die Cora houdt niet echt van hem. Als ik trouw, dan wil ik vreselijk veel van mijn man houden. Maar ik trouw niet, want zo op het oog is Paps ook een aardige man en toch heeft hij Mam in de steek gelaten. Dat riskeer ik nooitEén lollig ding zit er aan die Brusselse reis Als Broer Heemstra straks opschept over zijn „buitenlandse ervaringen", kan; ik mee praten Met een klap schoof ze het laadje dicht, waarin het dagboek weer veilig lag opgeborgen. Ze draaide I I i-i i—i ■- AXEL PLANO-WEDSTRIJD. Woensdagmiddag werd in de zaak van de Muziek handel fa. Koster-Deij alhier de derde pianowedstrijd gehouden. Evenals de vorige keren was er van de zijde der jonge pianisten een verheugend grote be langstelling, want er waren 39 deelnemers tussen 9 en 14 jaar. De beoordeling der muzikale prestatie's was in handen van Henk Stam, één der prominente figuren uit de Nederlandse muziekwereld. iDe eerste prijs kreeg Fien van Pienbroek uit Ter- neuzen, die het Menuet van Schubert ten gehore bracht en zij zal Zeeuwsch-Vlaanderen vertegenwoordigen op de eindronde te Amsterdam. Fiien is 12 jaar en heeft 4 jaar les. Met hetzelfde aantal punten werd de 14-jarige Hanny du Bois uit Temeuzen tweede met de Wals op. 64 van Chopin. De derde prijs was voor Ineke Mannaert uit Hulst en de vierde was Elsje van Pienbroek uit Terneuzen. Eervolle vermeldingen kregen nog Lineke Harms en Karien Verlinde uit Terneuzen, Paula van den Berg uit Axel, Marian van Kalmthout uit Hulst en Dineke en Anne-Marie Baart uit Sas van Gent. Het doel van de wedstrijd, die districtsgewijs door het gehele land wordt gehouden en waarvan de eind ronde in de Paasvacantie te Amsterdam wordt ge houden, is het stimuleren van zelf musiceren en dat er zoveel belangstelling was is een verheugend feit in deze tijd van radio, grammofoon en televisie. de sleutel om en sloot daarmee de Brusselse episode af. Klein Riesje's leven was weer een hoofdstuk verder gekomen I De zeventiende augustus werden de nieuwe leer lingen met hun respectievelijke ouders op de kweek school verwacht. Ter kennismaking, zoals het heette. Ook Ine en Riesje werden in het zaaltje ge laten, waar al een veertig mensen bij elkaar waren. Telkens ging de deur open en kwam weer een nieuw groepje binnen. De directrice ging van de een naar de ander om eten praatje te maken. Ze had een lijst bij zich en bij Riesje gekomen, wist ze meteen O, dat is onze tweede klasser. Julle zijn met vieren dit jaar.Al de anderen zijn voor de eerste klas. Er is nog een meisje uit Rotterdam ze heeft zich pas opgegeven. Mevrouw, Marie-Louise, ik zie U straks nog wel even Toen ging de deur weer open. Een nog tamelijk jonge vrouw, een groot, wat grof gebouwd meisje. Mams, Truus Verhagen fluisterde Mariesje. Ken je dat meisje dan vroeg Ine, naar de binnenkomende kijkend. Daardoor zag ze niet het ont stelde gezicht van Mariesje. De directrice nam nu het woord en verzocht allen haar te willen volgen voor een rondgang door de gebouwen. Het bespaarde Riesje de uitleg, hoe ze dat meisje kende en waarom ze er niet naar toe ging. Gelukkig Ze kon Mams immers toch niet vertellen van dat gemene briefje De beide meisjes hadden elkaar even aangekeken en verder straal genegeerd. Truus wist dat Mariesje naar de kweekschool zou gaan. Zelf was ze erg be sluiteloos geweest over haar toekomstplannen. Dan weer op kantoor, dan weer verpleegster, dan iets bij kinderen. Tot haar moeder zelf op kantoor met alle vóór- en nadelen van dien de knoop had door- en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met CAUSERIE MET LICHTBEELDEN OVER ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Voor de Axelse oudjes die wekelijks in de „soos" onder de toren der Ned. Herv. Kerk samenkomen, werd het woensdagmiddag weer een keurig verzorgde bijeenkomst. Vicaris den Blaauwen, leidde deze als naa rgewoonte. Een 60-tal mannen en vrouwen waren aanwezig toen hij allen en inzonderheid de heer De Vries uit Hulst verwelkomde. De reeds eerder in de Axelse Jeugdherberg, zowel als in Restaurant „Zomerlust" gehouden causerie werd thans nog eens in geuren en kleuren herhaald en thans waren het voor de derde en „goeie keer" de oudjes die op stap togen doorheen het Land vain Axel. De schitterend geslaagde kleurenopnamen brachten hen echter ook nu naar het Land van Hulst en bij zonderlijk de stad Hulst kreeg weer een beurt, terwijl ten slotte na de pauze ook reisindrukken over de schilderachtigste gedeelten van Duitsland werden ver toond. De heer De Vries deelde aan het einde tot aller genoegen mede later nog gaarne eens een middag op te zullen treden. Hij sprak de hoop uit dat de tegen deze zomer door hem te ondernemen vacantie-reis naar Zwitserland hem daartoe voldoende stof zou leveren, waarna deze mooie en gezellige middag weer voorbij was. SCHOOLUITVOERING VAN DE PRINSES MARIKESCHOOL. De leerlingen van de diverse klassen der Openbare Lagere „Prinses Marijkeschool" gaven deze week, in het voetspoor van zovele voorafgaande loffelijke opvoeringen, weer een schooluitvoering in „Het Gen trum", die weer heel wat te genieten gaFaan de leden der Oudervereniging en van de afdeling Axel van Volksonderwijs. De heer D. Draaijer opende als voorzitter van ed Oudercommissie deze avond, die o.a. werd bijge- gehakt en op een avond zeiTruus, voor jou geen kantoor als ik er iets aan doen kan. Ik heb ergens in Brabant een nicht in het klooster. Een grote kweek school is daar ook en vanavond nog zal ik haar schrijven of ze jou kunnen plaatsen. Truus was er niet tegen geweest ook niet enthousiast. Ze had het toch wel even heel vervelend gevonden dat het de zelfde school was waar Ries van Es ook naar toe ging. Och, ze wist wel weer van tevoren hoe het gaan zou Ries een straal vriendinnen en zij, Truus, altijd alleen. Ofja, ze kon zich natuurlijk aan sluiten bij een paar saaie pieten. Die had je altijd op elke school. Meestal brave, zoete kindertjes, die in een vrij uur stonden te praten in plaats van spelen. Eeuwig om een non heendraaien, direct naar binnen gingen als een bel luidde. Geen haar kwaad er aan, maar ook geen goed, besloot Truus haar alleenspraak. Na de rondgang werd in de refter van de pen- sionaires het diner opgediend. Het toeval wilde dat mevrouw Van Es en Tnuus' moeder naast elkaar kwamen te zitten. eHt gesprek werd spoedig algemeen. En voorstellen volgde. Maar dan heb ik U toch méér gezienik meen in de kerk, riep mevrouw Verhagen ineens uit. U kwam me ook zo bekend voor. Woont U niet op de Heemraadsingel En op Ine's bevestigend antwoord vervolgde Truus' moeder meteenMaar dan moeten de meisjes elkaar toch kennen van school? Truus, wendde ze zich tot haar dochter. Ja moeder, viel deze haar meteen in de rede. Ries van Es en ik bennen elkaar. We zijn op dezelfde school geweest en zaten in dezelfde klas. Ine zei niets. Keek verbaasd van de één naar de ander. Riesje speelde zenuwachtig met haar vork en mes. woond door de wethouder voor het onderwijs, de heer C. de Putter met de gemeentesecretaris en verwel komde alle aanwezigen hartelijk, er de nadruk op leg gend dat de instudering van het geboden programma geheel en al buitienom de schooluren was geschied. Een zeer verzorgd programma van klein tot groot werd voor en na de pauze aan de belang stellende oudes en familieleden ten aanschouwe ge geven. Voor de pauze kregen we eerst door de leerlingen der laagste klassen vertolkt een toneelstukje onder de titel „Liselotte's speeluurtje". Het is telkens opnieuw een openbaring te mogen constateren, hoezeer de prestatie's, vooral van de prille jeugd worden gevolgd en gewaardeerd. Op een kleine tekortkoming en een haperingetje hier of daar wordt nooit gekeken, daar di truimschoots zijn ver goeding vindt in de ongekunsteldheid die dé kinderen in hun spel weten uit te drukken. Zo ging het achtereenvolgens met „Dorussie heeft werk" eten kinderstukje in twee taferelen en daarna maakten we in een soortgelijk stukje kennis met het opsnijderige Kareltje, die een meesterlijke vertolker bleek van de titelrol, maar voor zijn „blufferij" op de vingers werd getikt. E enallerliefst walsje werd hier tussendoor ten ge hore gebracht op accordeon door Ineke Lenos, die hiervoor een zeer verdiend applaus oogstte. Door de meer gevorderde leerlingen van de school was onder leiding van het hoofd de heer J. Blok een aardig koortje gevormd, dat een eclatante uit voering liet horen van öeni zestal liederen die een warm applaus oogstten. De hoofdschotel van het programma was na ce pauze het toneelstukje in drie bedrijven van G. van Essen, getiteld „Ik mag niet voetballen In dit zeer aardig geschreven stukje viel allerlei avon tuurlijks te beleven, van wat de kinderharten beroert. Voetbal en kattekwaad, maar ten slotte toch ook be grip bij ouders en opvoeders voor wat des kinds is en soms te ontbreken schijnt aan de educatie. Een jongen moet immers ook geen Jan Salie zijn. Het werd zoals trouwens altijd weer een avond waaraan heel wat zorg, moeite en kosten waren besteed en de leerkrachten en allen die weer hun tijd en moeite hadden opgebracht voor het wel slagen werd enfoij het einde door de praeses hartelijk dank gebracht. PREDIKBEURTEN Zondag 15 maart 1959 Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vicaris S. den Blaauwen, 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. (In beide diensten 3e collecte voor class, comm. gezinszorg). Geref. Kerk (Kerkdreef) 10 uur en 2.30 uur Ds A. Kuiper. Geref. Kerk (ironstraat) 10 uur en 3 uur Ds A. van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. DOKTERSDIENSTEN 14 ep 15 maart dokter Schiltman Zo heet dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dat gratis is in gesloten bij een Babyderm Set, waarin alles voor een vorstelijke verzorging von Baby's tere huidje. yWAT^ijNHAiQllJÏAAKT |TS0È0"]| Ik begrijp er niets van, zei mevrouw Verhagen, jullie hebt nog geen woord tegen elkaar gezegd en twee vriendinnen hebben toch altijd het nodige samen te verhandelen, dacht ik. We zijn geen vriendinnen, zei Truus stug. En praat er nou verder maar niet meer over. De moeders keken elkaar eens aan glimlachten wijs en, naar ze dachten, begrijpend. Ine nam zich evenwel voor, Riesje toch eens onderhanden te nemen. Ruzie, die nog weken duurde nadat ze al van school waren Het was zo niets voor Riesje, die wel gauw boos was, maar even vlug haar zonnig humeur weer terug had. Op weg naar het station begon ze er over. Vertel eens Riesjekind, wat is er tussien jou en dat meisje Truus Verhagen. Nou Mam, dat is gewoon een vervelend kind hè. Ine was niet bevredigd. Nee Riesje. Het lijtk me dat er meer achter zit. Een vervelend kind laat je links liggen, maar doet er niet regelrecht vijandig tegen. Er is iets anders tussen jullie. -O, ze heeft Jet en mij eens uitgescholden voor opschepperige Singelkinderen, en dat nemen we na tuurlijk niet. Ine vond de argumentatie maar heel zwak besloot er nu toch niet verder op door te gaan. En Riesje vocht met zichzelf. Ze vertelde haar moeder altijd alles zo graag en zo gemakkelijk. Maar juist dit Dit kon ze toch niet tegen Mams zeggen. Die ruzie in hun klas, omdat ze niet met haar Riesje om wilden gaan. Het zou Mams alleen maar verdriet doen. En verdriet had ze zonder dat heus al genoeg (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 2