Kringvergadering der Aid. Axel van de ZIJ. ZENUWRUST De ene krijgt Brandend Maagznnr bi] wijze van toetje •>d fc SPORTNIEUWS BEKENDMAKINGEN MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN VOORZITTERSVACATURE LEIDDE TOT EEN MASSALE OPKOMST. In de annalen van de Kring Axel van de Z.L.M. zal het ongetwijfeld nog wel nimmer zijn voorgekomen dat zovele leden uit alle hoeken van het Land van Axel van hun belangstelling blijk gaven op een wijze als j.l. vrijdagnamiddag alhier in ,,Het Centrum ge schiedde. De grote concertzaal moest dan ook voor deze buitengewoon dnuk bezochte vergadering wor den benut. De vervulling van de vacature var de overleden voorzitter, wijllen de heer Abr. Haak te Zaamslag, stond al enkele weken in het brandpunt der belang stelling. Vanwege het Kringbestuur was hiervoor een voordracht opgemaakt, vermeldende als no. 1 de thans wnd.-voorziter de heer J. J. de Regt-Dekker te Zaam slag en als no. 2 de heer W. Koster Jz te Axel. De vraag wie thans de praesesplaats definitief zou bezetten werd algemeen van eminent belang geacht. De diepgaande vraagstukken die de ganse agrarische sector thans beroeren worden nog met de dag ge wichtiger, vooral omdat er de laatste tijd zovele symp tomen zijn die wijzen op een beleid dat veeleer des- tinctief dam constructief mocht worden genoemd. Zij die het landbouwbeleid met de nodige interesse volgen zullen wel begrip hebben voor de dikwijls tot ont stemming en misnoegen wekkende maatregelen die ge nomen werden en die in de agrarische wereld hebben geleid tot verzet en protest. Zodat ook de keuze van een leider in het kringbestuur wel een punt mag wor den geacht vam het allervitaalste belang. Dat dit zo gezien en aangevoeld werd is maar al te duidelijk gebleken. Bijna een uur na de vastgestelde tijd liet de heer J. J. de Regt de hamer vallen ter opening van deze gewichtige bijeenkomst en verzocht hij de algemene vergadering zich van haar zetels te verheffen tot het aanhoren van de openingsrede met een „in menroriam aan de nagedachtenis vam de heer Haak. De wnd.-voorzitter sprak als volgt Mijne Heren, Wij wanen allen verslagen, toen de tijding tot ons doordrong op 9 april j.l. van het zo plotseling heen gaan, van onze geachte voorzitter, de heer A. Haak. Een hartkwaal maakte een eind aan dit leven, van de overigens zo sterke man, die zeer welbewust had geweigerd zich te ontzien om daardoor zijn levens avond misschien te kunnen verlengen. Het zij zoNiet wij, maar God bestuurt het lot der mensen en der volkeren ien wij buigen het hoofd en aanvaarden Zijn wil. De heer Haak is 36 jaar bestuurslid geweest, waar van 26 jaar als voorzitter van de Kring Axel. Hij heeft zichzelf, zijn gehele leven gegeven aan onze boerenzaak en daardoor aan de zaak van ons volk. Spoedig bleek, dat de heer Haak voor dit werk een bijzondere geschiktheid bezat. Zijn belangstelling voor het organisatieleven was groot, hij gaf zich ge heel aan zijn taak, welke hij met bijzondere toewijding vervide. Hij had zich steeds in alles volkomen in gewerkt. Inderdaad in de heer Haak waren talrijke eigen schappen verenigd, die hem maakten tot een man van formaat, iemand die als vanzelf een groot aan deel kreeg in de leiding van onze landbouw-organisatie. Hij heeft dan ook gewerkt, onvermoeid, maar hij heeft niet tevergeefs geleefd, gewerkt, geleden en gestreden -Het is vooral op grond van het laatste, dat wij er van overtuigd zijn, dat met de heer Haak een man is heengegaan, wiens sterven algemeen moet worden betreurd, een man aan wien de landbouwbevolking ontzaggelijk veel heeft te danken. Hij mocht vallen, midden in zijn levenswerk en zijn levenswerk gold onze boerenstand, gold ons volk En ons volk is als elk volk, naar het woord van een wijsgeer, een gedachte, een werkverband van God. Geve God, dat hij moge rusten in vrede De voorzitter verzocht hierna één minuut stilte te betrachten waaraan werd voldaan. Aan de nu volgende rede van de heer de Regt ontlenen wij het volgende De bedrijven hebben een jaar van rustige en nuttige arbeid achter de rug. Over de groei en opbrengsten der producten kunnen wij tevreden zijn. De econo mische positie is moeilijk te overzien. De Euromarkt, welke volgens sommigen voor de landbouw goede perspectieven biedt houdt nog vele duistere punten fn. Laat ons hopen dat de maatregelen bij de export, die een vrije ontwikkeling tot nog toe hebben verhinderd mogen worden opgeruimd. Nog wel zal moeten blijken of wij als Nederlandse landbouw een concurrentie positie zullen kunnen innemen en behouden. Spr. hoopte dat de nieuwe regering ook voor de landbouwproblemen een open oog zal hebben. II kunt er op vertrouwen dat het Landbouwschap steeds bij de volksvertegenwoordiging zal aankloppen om onze agrarische problemen naar voren te brengen. Als donkere wolken in de nabije toekomst memo- reered de heer de Regt nog de moeilijke seizoen arbeidsvoorziening, mede in verband met de werken aan het kanaal Gent—Terneuzen, de Delta-werken, de verzwaring van onze zeeweringen en de toekomstige concentratie van polders met hoge lasten, terwijl in de toekomst ook aan de jonge boeren vestigingseisen zullen worden gesteld. Met een overzicht van de resultaten der diverse gewassen, waarbij spr. ook in het bijzonder aandacht wijdde aan de Russische dumping bij het vlas en de hoop uitsprak dat het Novivlas-procédé hierin uit komst zal mogen brengen, besloot de heer de Regt zijn rede. Na de voorlezing der notulen werd door de secre taris, de heer F. de Kubber een bondig jaarverslag uitgebracht, waarin hij o.m. releveerde het huldeblijk door de Kring bij de uitvaart van de heer Haak bij diens laatste rustplaats neergelegd, verder de aan wijzing van de heer de Regt als tijdelijk plaatsver vangend voorzitter en van de heer Koster als ver tegenwoordiger, belast met de oplossing van de pro blemen rond het waterleidingvraagstuk in Zeeuwsch- Vlaanderen. Ook diens benoeming tot voorzitter van het Landbouwschap in ons gewest werd daarin ge releveerd. Het verslag deed een beroep op allen tot onderlinge solidariteit, daar verdeeldheid de boeren- belangen slechts zal schaden. Door de heer W. L. den Hamer werd hierna ge rapporteerd namens de financiële commissie dat de boeken en bescheiden van de penningmeester in goede orde werden bevonden. Hierna bracht de heer de Kubber een gedetailleerd financieel verslag uit en bleek dit met een bevredigend batig saldo te sluiten. Dezelfde contributie per ha als in 1958 werd ge handhaafd. Hierna ging men over tot de verkiezing van een voorzitter en de diverse hoofdbestuursfunctie's met plaatsvervangende hoofdbestuursleden. Tot Kringvoorzitter werd bij eerste stemming ge kozen de heer W. Koster Jz. met 106 stemmen. De heer J. J. de Regt verwierf 52 stemmen, terwijl een 7-tal stemmen blanco of van onwaarde waren. Desgevraagd verklaarde de heer Koster zijn be noeming tot voorzitter van de Kring Axel te zullen aanvaarden onder dank voor het in hem gestelde ver trouwen. Hij beloofde haar belangen te zullen be hartigen zonder daarbij te letten op politieke of gods dienstige overtuiging. De vice-voorzitter feliciteerde daarop de heer Koster waarna deze de heer de Regt verzocht deze vergade ring tot het einde toe te willen presideren. Ook de heer mr. Schlingemann feliciteerde namens het hoofdbestuur ed heer Koster, doch meende de op merking te moeten maken dat statuair de voorzitter nu ook weer als hoofdbestuurslid verkiesbaar is, doordat hij Kringvoorzitter is geworden, waarop de heer W. Koster tevens met 113 stemmen als hoofdbestuurslid werd herkozen. In de vacature van de heer Haak werd daarop met 96 van de 160 stemmen gekozen de heer J. J. e Regt. De heer W. L. den Hamer verkreeg 37 stemmen en tal van stemmen werden op verschillende heren uit gebracht Tot plaatsvervangende leden van het hoofdbestuur werden daarop gekozen de heren F. de Kubber te Zaamslag en D. J. Dees te Terneuzen, met resp. 97 en 78 stemmen. De heer W. L. den Hamer verkreeg 30 stemmen. Deze stemmingen hadden veel oponthoud tot ge volg, zodat de inleiders van de onderwerpen op deze agenda zich op advies van het bestuur beperkten ten opzichte van de door hen behandelde stof. Voor de zevende achtereenvolgende maal werd door de heer A. Loeve, assistent bij de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst te Axel gesproken over „Goed water op de boerderij." Deze noemde dit onontbeerlijk daar dit voor mens en dier als drinkwater niet gemist kan worden en ook van zeer groot belang is voor de gewassen. Het is duidelijk dat het benodigde water kwaliteitswater be hoort te zijn. Vooral is dit van belang voor het vee in verband met de stofwisseling, de lichaamstempera tuur enz. Het water mag niet vuil zijn, doch dient helder en reukloos te zijn. Te veel ijzerhoudende of plaataardige stoffen zijn niet bevorderlijk voor de goede kleur. Het is maar al te vaak bewezen dat t.b.c. bij het vee ontstond door ondeugdelijk water. Door de bacteriologische verontreiniging van het drinkwter komen ook darmstoomissen voor met de ongunstige gevolgen van dien op de melkgift. Goed water is van de hoogste sociale betekenis op het boerenbedrijf, in zonderheid ook voor huishoudelijke doeleinden, zodat spr. samenvattend concludeert dat het de gezondheids toestand bevordert, de hygiëne verbetert en het leven op het boerenbedrijf veraangenaamt. Het 100% plan. Hierna was het woord aan de directeur der Z.-Vl. Waterleiding Mij, ir. Dikötter uit Terneuzen, die over het z.g. 100% plan zou spreken. Hij dankte de vorige spreker, hoewel hij het zo wil stellen dat men zich dit plan niet moet laten aanpraten, doch de overtui ging dient te bezitten dat het noodzakelijk is dat iedere boer tegen een civiele prijs dit water kan krijgen. Alle aanwezigen op deze vergadering was een circulaire ter hand gesteld met gegevens over de agrarische tarieven en een schema der nog aan te sluiten bedrijven. Ook spr. betoogde dat geen artikel in de landbouw van zo eminent belang is als goed water en hij betoogt nog altijd blij te zijn dat men in 1935 de realisering van de drinkwatervoorziening heeft doorgezet. Het gaat hier om een zeer groot plan dat 4J/£ millioen kost en dat voor 50% door de verbruikers en voor 50% door de instance's zal moeten wordien bekostigd. In weerwil van een tekort van 160.000,wil men het plan in 5 jaar tijds volkomen realiseren. Spr. noemde het plan groots en gigantisch en wees er op dat het nu vooral aankomt om de sinds de oprichting zo verblijdend ge groeide zin voor de gemeenschap. Het plan dient totaal ten uitvoer te worden gebracht en de vergelijkingen in de verschillende tabellen besprekend meent hij dat er inderdaad zware lasten op de schouders van som- mig«Mlebruikers zullen worden gel^^M^u de ge meenten reeds gunstig hebben beslist zal het verder afhangen van de agrariërs. Tal van vragen werden na afloop van deze in leiding gesteld, o.a. ook de toestanden die ontstaan kunnen bij wisselingen van pachter of eigenaar, waar bij vastlegging in clausules worden gewienst geacht. Ook de vraag of er nu wel water genoeg is, die nooit op geen enkele vergadering ontbreekt werd ook nu weer gesteld. Daarover verbaasde de directeur zich dus niet. Hij zegt: Als er geen water genoeg was zou ik hier niet dit plan willen propageren. Spr. ver zekert Jat dank zij de mogelijke import van water de capaciteit kan worden opgevoerd tot 8 en 10 millioen, zelfs wel tot 12 millioen kubieke meter per jaar.. Daar bij interruptie reeds van verschillende zijden enthousiasme was betoond en de vergadering unaniem het 100% plan wenste te aanvaarden wenste ir. Di kötter de vergadering succes met dit zo spontaan ge nomen besluit, dat tot heil moge strekken van de ganse Zeeuwsch-Vlaamse boerenstand. Rondvraag. Gevraagd werd o.a. of de krooibazen wel aan hun verplichtingen voldoen bij het afdragen der sociale lasten, welke vraag door de heer Koster werd be antwoord in dien zin, dat in de bedoelde gevallen de onkosten over de werkgevers in Zeeland wordien uit gesmeerd. Een andere spreker bepleitte ook de nodige aan dacht te schenken aan de bijenteelt. Ook de electriciteitsvoorziening kwam nog ter sprake alsmede de meerdere urgentie die nodig lijkt ten op zichte van de vaste oeververbindingen, gezien ook weer de stagnatie der veerdiensten bij de recente lang durige mistperiode wie Zeeuwsch-Vlaanderen weer sterker isoleerde. Mr. Schlingemann beantwoordde deze vragen ten dele, waarna door de heer W. Koster aan het einde der vergadering dank werd uitgesproken aan het adres van de plaatsvervangend voorzitter de heer de Regt voor de wijze waarop deze het presidium van de Kring Axel gedurende de tijd na het overlijden van de heer Haak heeft vervuld. Hierna werd deze be langrijke en massaal bezochte vergadering gesloten. de ander zijn lijden begint al na de eerste hap. Maar in beide gevallen is het schrijnend vuur te blussen op het moment dat de eerste steekvlam zich doet voelen. Eén of twee Rennies nemen: het vuur is gedoofd en ge kunt pijnloos genieten van Uw kostelijk maal. Steek steevast een paar Rennies bij U. Ze zijn stuk ?Voor stuk verpakt, smaakvol en hygiënisch en ge kunt ze nemen zonder dat iemand er weet van heeft. Daarbij zijn ze nog lekker óók. Ing. Med. AXEL—R.C.S. 3-0. Het prachtige voorjaarsweer had talrijke bezoekers naar de watertoren gelokt teneinde de wedstrijd tussen Axel en de Souburgse jongens te volgen. De herboren Axelse ploeg met als uitblinkers ditmaal de halflinie toonde wat zij waard was, hiermede demonstrerend dat haar rol in deze competitie nog niet is uitgespeeld. Vanaf de aanvang gaf Axel in deze snelle wed strijd goed partij en R.C.S. moest al gauw een corner toestaan. Maar ook de Souburgers lieten zich van hun beste zijde kennen en verkenden de omgeving van de Danschutter. Lindhout vooral zette de R.C.S.-aan- val voortdurend de voet dwars en zond het leder met lange passen steeds weer naar voren. Een van deze balken werd na 20 minuten R.C.S. noodlottig want Peeters bemachtigde het leder, die Onmiddellijk doorzond naar Rietjes die onberispelijk de score opende (1—0). R.C.S. pakte nu energiek aan en het leek of Axel in de verdediging zou worden gedrukt. De aanvallen werden echter slordig afgewerkt, ofwel onderschept door de achterhoede. Geen enkele keer kwam het Axelse doel serieus in gevaar, zodat R.C.S. haar tijde lijk overwicht niet kon uitbuiten. Na de rust ging Axel uit een ander vaatje tappen en met aanvallen over links en rechts stichtten onze jongens voortdurend verwarring in de Souburgse ver dediging. Uit zo'n aanval slaagde Jonkman er na een kwartier in door een haag van benen het leder binnen te schieten (2—0). Dit werd R.C.S. toch wel te gortig en met enkele snelle uitvallen probeerde zij de bakens te verzetten. Al gauw vervielen zij evenwel weer in dezelfde fout. De aanvallen werden te doorzichtig op gezet om Lindhout c.s. te verrassen. En zowaar slaagde 5 minuten voor tijd Axel er nog in de eindtsand op 30 te brengen toen een voorzet van links door Jo Deij met een keurige omhaal werd besloten. w Voor a.s. zondag lijkt ons de belangrijkste ontmoeting die in Oudenbosch door onze stadgenoten tegen V.E.S. zal moeten worden gespeeld. Bij een. nederlaag zullen de oranjehemden finaal achterop komen. Temeer nu R.C.S. thuis vermoedelijk wel van Odoi gaat winnen. Daarom moet Axel alles op alles zetten! Steenbergen—R.K.F.C. en GrenswachtersMeto zijn duels waarin de beide koplopers veruit favoriet zijn. De ontmoetingen Hontenisse—Zierikzee en Zee land SportZeelandia zullen naar alle waarschijnlijk heid rondom het gelijke spel schommelen. D SD 6 ,abb Zaterdagvoetbal le klasse afdeling1 Zeeland. YERSEKE HI-SPUI I 0-0. sH Direct na de aftrap door Spui golfde het spel in deze wedstrijd op en. neer en was van enig overwicht jj aan beide zijden geen sprake. De beide doelverdedigers kregen al spoedig werk maar dit ging beiden goed af. Pijpehnk en Visser zagen zodoende keurige schoten onbeloond, maar dit gold evenzeer aan de andere zijde I voor Riderhof en Hoogesteger die de geboden fraaie I scoringskansen ook niet met succes wisten te b-kronen Na de rust werd er vrij hard doch w-' sporh speeld. Ook nu moesten beide doelwachte - - al h-n h talor.ten aanspreken om h n heiligdom dcc- boring te vrijwaren. Hierin slaagden deze volledig en zodoende kwam het einde met dubbel blanke stand. Athletiek. HET ZEEUWSE CROSSKAMPIOENSHAP TE MIDDELBURG. Onze stadgenoot Briquet behaalde de titel bij de B - junioren. Zaterdag werden op het modderoord te Middelburg de harloopwedstrijden om het Zeeuwse crosskampioen schap gehouden. Bij de B-junioren werd fel g-stred om de eerste plaats en het houvelacht'g a bood veel weerstand aan de athleten. In de 2 on echter wist Briquet zich los te rukknr en r zijn voorsprong te vergroten. Hij zett e tempo in dat hij met een honderdtal meters voorsp-on de Zeeuwsetitel wist te bemachtigen. Hij legde de 1 3000 meter af in de fraaie tijd van 8 min. 52,9 sec., 1 wat ook een nieuw record betekende hetwelk even- wel niet officieel kon worden erkend. Qnze stadgenoot Inghels, die voor het eerst startte in een hogere klasse wist nog een mooie 4e plaats te I bereiken. STEMMING VOOR DE TWEEDE KAMER DER STATEN - GENERAAL. De burgemeester van Asel brengt ter openbare kennis, dat op donderdag 12 maart 1959, van des morgens acht uur tot de snamiddags zevien uur, de stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal plaats hebben. De aandacht wordt gevestigd op artikel 128 van het wetboek van strafrecht, luidende Hij, die op zettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkie zing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. Herinnerd wordt aan de verplichting, opgelegd bij artikel I 9 der Kieswet, dat hij, die volgens het kiezersregisber bevoegd is tot de keuze mede te wer- 1 ken, verplicht is zich binnen de voor de stemming bepaalde tijd aan te melden bij het stembureau van het voor hem aangewezen stemdistrict. De kiezer die aan deze verplichting niet voldoet, wordt, tenzij van een geldige reden van verhindering blijkt, gestraft met een geldboete van ten hoogste vijf gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaar zijn verlopen sedert een. vroegere ver oordeling vari de schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is geworden, wordt geldboete van ten hoogste vijftien gulden opgelegd. Axel, 28 februari 1959. De burgemeester van Axel, VAN OEVEREN. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door Versterken het zelfvertrouwen en (temmen U weer moedig en rustig. UITOEFENING KIESRECHT DOOR PERSONEN DIE IN DIENSTBETREEKKING ZIJN. De burgemeester van Axel herinnert iedere werk- 1 I gever er aan dat hij, volgens artikel I 10 der Kieswet, verplicht is te zorgen, dat iedere werknemer, die bij hem in dienstbetrekkingis en bevoegd is tot de keuze mede te werken, voor zover deze niet buiten de tijd van zijn dienstbetrekking aan de verkiezingen kan deel- 11 nemen, daartoe de gelegenheid krijgtdeze verplich ting geldt niet ten aanzien van de werknemers, die uit hoofde van hun dienstbetrekking binen de voor de stemming bepaalde tijd neit vertoeven in een ge- f meente, waar zij aan de stemming kunnen deelnemen, of in een aangrenzende gemeente tenzij zij om aan de stemming deel te nemen niet meer dan gedurende tw achtereenvolgende uren verhinderd zullen zijr hun a- beid te verrichten dat hij, voor zover hij door eprsonen van dr:e twintig jaren en ouder arbeid doet verrichten, in fa brieken of werkplaatsen, volgens artikel I 11 der Kieswet verplicht is te zorgen, dat in elk arbeids- lokaal gedurende ten minste twee werkdagen vóór, en op de dag der stemming op zichtbare wijze is op gehangen een. door of namens hem ondertekende lijst waarop ten aanzien van de kiezers, aain wie tijdens die arbeidstijd gelegenheid wordt gegeven aan de stemming deel te nemen, de tijd daarvan vermeld staat dat, volgens artikel X 10 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geld boete van ten hoogste vijf sen zeventig gulden. Formulieren voor de lijsten ,op te hangen in fabrie ken of werkplaatsen, zijin ter gemeente-secretarie ver krijgbaar. Axel, 2 maart 1959. De burgemeester van Axel, VAN OEVEREN.

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 3