AXELSE COURANT De Inkomstenbelasting ZEELAND deze week J. C VINK KLAAR VOOR BABY'S ONTVANGST MET EEN BABYSET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN FIRMA Ideaal voor ieder die brieven schrijn! GEEFT DEN KEIZER WAT DES KEIZERS IS Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 7 MAART 1959 73e Jaargang No. 23 VERSCHIJNT IEE# l WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS» Loise nummin 6 cent Kwartaal-abmnement i Axel binnen de kom f 1.35 Andere plaatien 11«73 Buitenland f 2,00 Drukker Uitgeef sterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Til. 0 1155-646 Hoofdredacties J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS i 8 cent per m.m. Bij contracten belangrl)ke reductie, top «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein- idvertentlén (maximum 6 regel») 1-5 regel» 70 cent Iedere regel meer 12 cent extra Markt 12 AXEL Ze zijn er dan maar weer, die vervelende dingen. Zij kunnen sommige mensen behoorlijk uit hun humeur brengen, alleen al, wanneer je er met hen over praat, maar zeker, wanneer zij aan het invullen zijn. Wat met die vervelende dingen bedoeld wordt De aangifteformulieren voor de inkomstenbe lasting Hebt U, lezer, misschien ook zo n iormulier gekregen en weet U niet waarom In feite heeft de Inspecteur der Belastingen het recht om ieder een dergelijk aangifte-formu lier te zenden, maar aan degenen, waarvan vast staat, dat zij toch niet in de inkomstenbelasting zullen moeten worden aangeslagen, wordt in het algemeen geen formulier gezonden. Waarom U dan wel verblijd bent met zon papier Welnu, omdat men bij de Belastinginspectie waarschijnlijk verwacht, dat U wel in de in komstenbelasting zult moeten worden aange slagen En bij de belastingen hebben ze een fijne neus 1 Maar nu ter zake. Het is logisch, dat een eigenaar van een zaak of bedrijf, of hij die een vrij beroep uitoefent, een aangiftebiljet ontvangt. Daarnaast is ook degene, die naast zijn loon neveninkomsten of bijverdiensten heeft, die meer dan 200, - per jaar bedragen, belastingplich tig dus wordt eveneens met een aangiftebiljet vereerd. In het algemeen ook de bezitters van een eigen woning, al wordt die ook door hen zelf be woond. Ook dit zou gezien kunnen worden als een neveninkomst, zij het in deze dure tijd van misschien theoretische waarde. Ook zij, op wier loon loonbelasting wordt in gehouden en die meer dan 6900. - per jaar verdienen, moeten een aangifte-biljet invullen. De loonbelasting wordt namelijk beschouwd als een voorheffing op de inkomstenbelasting. En als U nu geen formulier hebt ontvangen, maar in Uw hart er van overtuigd bent, dat U in feite belastingplichtig zijt, kunt U dan zeggen „Hoera, ik val er dit jaar lekker buiten Weest voorzichtig, lezer. Ieder, die belastingplichtig is, moet, wanneer hij geen aangifte-biljet heeft ontvangen, het zelf aanvragen en wel binnen veertien dagen, nadat zes maanden na het einde van het belastingjaar zijn verstreken, hetgeen dus voor het jaar 1958 neerkomt op aanvargen vóór 14 juli 1959. En dan maar aan het invullen Echter, leest U eerst aandachtig de bij het aangifte-biljet gevoegde toelichting. Daarmee kunt U misschien geld verdienen. Als U kinderen hebt eigen kinderen, stief kinderen, pleegkinderen, gebrekkige kinderen, studerende kinderen, let dan goed op, want hier voor gelden bijzondere bepalingen, waarvoor in sommige gevallen een speciale aftrekmogelijk heid is. Hebt U een zaak of bedrijf en kunt U aan spraak maken op investeringsaftrek Weet U welke kosten U allemaal moogt af trekken Lees de toelichting Weet U het niet? Geef dan liever enkele guldens uit voor een advies door een deskundige, anders loopt U de kans te veel te moeten be talen dat is niet nodig. U behoeft den keizer niet méér te geven dan hem toekomt Nadat U Uw formulier hebt ingevuld en ondertekend een niet-ondertekende aan gifte kan namelijk beschouwd worden als een niet gedane aangifte I - moet U zorgen, dat deze tijdig, dus voor 1 april 1959 bij de be lastinginspectie is terugbezorgd. Een portvrije enveloppe is daartoe bij het formulier ingesloten. Zoudt U het formulier niet inzenden, of de termijn overschrijden, zonder dat U uitstel aan de Inspecteur hebt verzocht (en verkregen), dan loopt U bovendien de kans, dat er een aanslag wordt opgelegd naar schatting van de Inspecteur terwijl de belasting in bepaalde gevallen kan worden verhoogd met 5%. Wanneer zulks nodig of gewenst is, sluit dan bij Uw aangifte een toelichting of andere bijlagen in. Dat kan het vragen van nadere informaties en extra werk voorkomen. En als U dan na verloop van tijd Uw voor lopige aanslag 1959 en daarna de definitieve aanslag 1958 in Uw bus krijgt, mopper dan niet te veel en te hard, want als lid van de Neder landse gemeenschap bent U nu eenmaal ver" plicht, evengoed als de anderen, Uw steentje of misschien wel een grote steen bij te dragen. Anders zoudt U moeten emigreren. z Is Uw aangifte-biljet naar waarheid ingevuld, welnu, dan betaalt U misschien wel veel, maar niet te veel. Al is natuurlijk iedere rechtgeaarde Nederlander steeds van oordeel, dat elke be lastingcent nu eenmaal te veel is. Zou Uw aanslag te hoog zijn vastgesteld, dan kunt U met recht reclameren. Maar, en dit moge de betalers van hoge aan slagen tot troost zijn, zij het een schrale, dat hoe hoger de aanslag is, hoe hoger de inkomsten geweest zullen zijn UIT ONZE OMGEVING Zijn de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen chauvinistisch 1 Burgemeester Hoeksema van Oostburg heeft in de gemeenteraad een rede gehouden, waarin hij onder meer stelde, dat de gemeenten in West Zeeuwsch- Vlaanderen chauvinistisch zijn. Hij drong aap op een betere samenwerking tussen die gemeenten en op he vormen van een streekcentrum. Verder bepleitte hij het doortrekken van het kanat Brugge—Sluis via Oostburg naar Berstens, alsmed de aanleg van een kustweg Cadzand Breskens. Beslissing in conflict tussen Vlissingse zenuwarts en Ziekenfonds. Zoals wij reeds eerder meldden, is destijds een con flict ontstaan tussen het Ziekenfonds „Walcheren en de zenuwartsen G. J. W. P. en A. J. B. Deze artsen werden toen door het ziekenfonds ont slagen wegens vermeende onregelmatigheden bij het indienen van declaratie's. Een commissie uit de Ziekenfondsraad heeft thans uitgesproken ,dat de weigering van het ziekenfonds om G. J. W. P. opnieuw toe te laten op rechtmatige gron den berustte, doch dat de zenuwarts A. J. B. als medewerker van het ziekenfonds moet worden toe gelaten. Zeeland heeft een adviseur. De afgetreden president-directeur van de Neder landse Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander, zal het provinciaal bestur van Zeeland gaan adviseren betreffende de vestiging van industrieën in onze pro vincie. De heer Den Hollander, die Zeeuw van ge boorte is hij werd in Goes geboren kent de provincie Zeeland en de aard van de Zeeuwse be volking zeer goed. De Zeeuwse bevolking groeit langzaam. Het Economisch Technologisch Instituut voor Zee land heeft een raport samengesteld, waarin met cijfers wordt aangetoond, dat de Zeeuwse bevolking in de laatste veertig jaar slechts met 16% is toegenomen. De bevolking van Nederland groeide in deze periode met 63%! De geringe industrialisatie van de pro vincie is wel een der voornaamste oorzaken van de geringe bevolkingstoename. Per salonboot naar de dijkwerken. Deze zomer zal het mogelijk zijn vanuit Veere met een salonboot van de rederij „Delta uit Hellevoet- sluis tochten te maken naar de afdammingswerken in het Veerse Gat. Een gids zal door middel van een geluidsinstallatie aan de passagiers een toelichting geven. De excursies zullen ongeveer vijf kwartier duren. Engelse voetballers naar Zeeland. Op zaterdag 28 maart a.s„ dit is dus de zaterdag voor Pasen, zulten, een aantal Engelse voetbalclubs ^vriendschappelijke wedstrijden spelen in onze provin cie. Naar verluidt, zou het hier, met inbegrip van de junioren- en jeugdelftallen, zes en dertig clubs be treffen. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen zullen wed strijden worden gespeeld. Zeeuwse Sportraad 1 Nu we het toch over de sport hebben, kan nog worden medegedeeld, dat zaterdag j.l. te Goes oen. vergadering werd gehouden, die belegd was door de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. Tijdens deze vergadernig werd besloten, bin nenkort een Zeeuwse Sportraad op te richten, welke de belangen van de sportverenigingen in Zeeland zal gaan behartigen. Rioolwaterzuivering te Philippine. Dezer dagen, kon de burgemeester van Philippine, de heer van Hoek, de rioolwaterzuiveringsinstallatie in zijn gemeente in bedrijf stellen. Dit was wel een bijzondere gebeurtenis, omdat de installatie als ge volg van een geschil tussen de gemeente en rijks waterstaat over de betaling van de onderhoudskosten eerst ruim drie jaar na het gereed komen in gebruik werd genomen. Dit is mogelijk geworden door het sluiten van een compromis. Vacantie voor vermoeide Zeeuwse huisvrouwen. De presidente van de Vrouwelijke Vrijwillige Hulp verlening, mevrouw S. C. de Casembroot-baronesse van der Feltz, heeft in een vergadering medegedeeld, dat gedurende drie weken in de maand juni a.s. in totaal 60 Zeeuwse huismoeders zes vacantiedagen zul len kunnen doorbrengen in het vormingscentrum „He- denesse" bij Cadzand. Drie groepen, te weten een protestants-christelijke, een algemene en eien rooms- katholieke groep, ieder van 20 vrouwen, zullen zes dagen van maandag tot zaterdag van de ge boden rust kunnen genieten. De kosten van deze vacantieweek zullen worden gedekt uit de opbrengst van de Zeeuwse Collecte 1958. LOSSE GEDACHTEN BIJ DE STEMBUS. Aanstaande donderdag is het dan weer zo ver Dan moeten wij weer onze plicht als Neder- lands staatsburger gaan vervullen we moeten onze stem gaan uitbrengen voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer. Nou ja, onze stem uitbrengen moeten we niet, we zijn alleen verplicht te komen niet om te stemmen. Maar het uitbrengen van de stem moet toch door elke rechtgeaarde Nederlander als een plicht worden beschouwd. En natuurlijk acht ieder het stemrecht bij even nadenken ook een voorrecht Er is weer keuze uit een betrekkelijk groot aantal lijsten. Er zal dus wel voor „elck wat wils" zijn. Het is nog niet zo wonder lang geleden dat we een aantal jaren niet konden stemmen. Toen hadden we er een lief ding voor over gehad om onze stem te kunnen uitbrengen Er zijn ook wel landen te noemen, waar de vrijheid om te kiezen, wie men wil, niet zo groot is als in ons land Dat dan ieder, die aan de stemming mag deelnemen, dit ook doe Niet door een kras over het stembiljet. Niet door een blanco stem. Maar door te kiezen, diegene ,die men het meest geschikt acht om de belangen van ons land te behartigen. In het februari-nummer van „Het Beste kwam deze waarheid voor „Slechte bestuur ders worden gekozen door goede burgers, die niet gaan stemmen 1" Beredeneer en verklaar dit eens dit is erg moeilijk, maar het is toch een waarheid als een koe Het is mogelijk, dat iemand aldus redeneert „Wanneer ze daar in Den Haag ruzie maken, dan moeten ze dat zelf maar weten, maar dan moeten de grote heren ook zelf maar zien, hoe ze het weer voor elkaar krijgen." Daartegenover kan gesteld worden, dat iedere meelevende Nederlander wel weet, waarom die „ruzie", om dit grote woord maar eens te»ge bruiken, ging. En dit is nu het mooie de democratische vrijheid, dat nu iedere PiWEer- lander van hoog tot laag, die stemgerechtijfl is, door het uitbrengen van zijn stem mag aan geven, wie naar zijn mening gelijk heeft. Er is stemrecht en opkomstplicht. Dat ieder dan zijn plicht doe en van zijn recht gebruik make naar eer en geweten AXEL JAARVERGADERING ALG. BOND VOOR OUDEN VAN DAGEN. De afdeling Axel van deze Bond hield onder een flinke opkomst van leden de vorige week haar jaar lijkse algemene vergadering onder voorzitterschap van de heer A. Th. 't Gilde, die in zijn openingswoord wees op de verheugende groei van het ledental dat thans tot 174 is gestegen. Spr. herdacht verder de twee man- nelijke en vrouwelijke leden die in 1958 het tijdelijke met het eeuwige verwisselden. Eveneens memoreerde hij het vrij plotselinge verscheiden van de heer A. König uit Vlissingen, die als ray on voorzitter der af deling Zeeland en lid van het Hoofdbestuur zijn sporen voor de Bond zo voorbeeldig heeft gediend. Ondanks zijn 77 jaren was hij een ware vechtjas waar het de belangen van de bejaarden gold en voorzeker was hem nog een belangrijke taak weggelegd geweest in de Bond, dich het heeft niet zo mogen zijn. Onder enige ogenblikken van stilte werden daarop deze over ledenen piëteitsvol herdacht. Uitvoerige rapporten van de secretaris H. Vreeke volgden bij de ingekomen stukken de rayonbijeen komsten te Goes en Souburg betreffende. Voorts werd mededeling gedaan dat de afdeling in samenwerking met de zusterafdeling Terneuzen een deputatie had ge zonden bij de uitvaart van de heer König. De over stelpende belangstelling hierbij betoond werd door de secretaris gememoreerd. In het jaarverslag werd verder nog de vorige zomer in Domburg gehouden Landdag herdacht, die zo uitstekend is geslaagd en uitgroeide tot een massale provinciale demonstratie. Het uitvoerige jaaroverzicht van de secretaris werd evenals dat van de penning meester door de vergadering goedgekeurd, na rapport van gunstige uitslag over het onderzoek door de kascommissie door de heer A. Hamelink. In diens plaats werd voor 1959 aangewezen in deze functie de heer W. de Feijter-Boeije. Bij de bestuursverkiezing werd met bijna éénparig- heid van stemmen de praeses als zodanig in functie herkozien, nadat een vacature was vervuld van de heer A. Maas, in wiens plaats de heer J. v. d. Velde- Roose werd gekozen. Als aftredend bestuurslid her koos de vergadering de heer C. G. Heijnsdijk, terwijl de heer P. C. Deij werd gekozen in de plaats van de heer H. Kotvis, wien door de voorzitter dank werd gebracht voor hetgeen door deze in het belang van de Bond werd gedaan. Tot afgevaardigde naar de Landelijke Vergadering te Utrecht, die op 21 mei a.s. zal plaats hebben werd bij acclamatie aangewezen de secretaris en als diens eventuele plaatsvervanger de heer P. C. Deij. Bij de rondvraag werden diverse aangelegenheden van huishoudelijke aard 'besproken waarna de vlot verlopen vergadering met een opwekkend woord door de voorzitter werd gesloten. BEJAARDENSOCIETEIT. Woensdagmiddag 11 maart a.s. om 2 uur hoopt voor de Bejaardensociëteit in het Torenlokaal der Ned. Herv. Kerk alhier op te treden de heer J. de Vries, P.T.T.-directeur te Hulst, met een causerie in woord en beeld over Zeeuwsch-Vlaanderen. Onlangs mocht de heer de Vries hiermede reeds een groot succes ten deel vallen, waarom wij alle ouden van dagen aanradieni deze interessante middag niet te verzuimen. Zeventien koeien verbrand. Tijdens een felle boerderijbrand te Aagtekerke zijn 17 koeien verbrand. Drie' en dertig van de vijftig in de brandende schuur staande beesten konden nog met moeite worden gered. Landbouwschool te Schoondijke wordt uitgebreid. De rijks middelbare landbouwschool te Schoondijke krijgt er een „praktijkschool" bij. Deze is bedoeld om de leerlingen vertrouwd te maken met het onderhoud van en kleine reparaties aan landbouwmachines en met de andere werkmethoden, die mechanisatie meebrengt. Daartoe zullen in een grote barak alle soorten land bouwmachines en trekkers bijeen worden gebracht. Andere barakken, moeten dienen als bergplaats voor klein gereedschap. Voorts denkt men.aan werkplaatsen voor hout- en. metaalbewerking. Verder komen er een keuken, een eetzaal, logies- gelegenheid voor de „interne" leerlingen, alsmede een recreatie- en conversatiezaal. Een terrein van 4Yi ha werd aangekocht voor het geven van practische lessen in het gebruik der werk tuigen en machines. Er is een aparte stichting in het leven, geroepen* waarvan het bestuur als adviescommissie en als be heerder van de logiesgelegenheid zal optreden. In het stichtingsbestur hebben zitting vertegenwoordigers van de Z.L.M., C.B.T.B. en N.C.B. en van de land arbeiders-organisaties. Vóór de microfoon via de Springplank. Sinds vele jaren voert de K.R.O. zijn talentenjacht door het gehele land om amateurs met redelijke pres- tatie's op het gebied van de lichte muziek een kans te geven voor de microfoon te komen, Artisten als o.a. Corrie Brokken, Annie Palmen en de Selvera's hebben aldus hun debuut gemaakt in het Springplankprogramma. Mocht ook U iets presteren in de lichte muziek hetzij zingen of het bespelen van een instrument dan krijgt U maandag 9 maart a.s. de gelegenheid e|en. proef af te leggen in Hotel „Centraal" te Sas van Gent. Een staf van deskundigen zullen aldaar vanaf 19.30 uur aanwezig zijn voor het houden van een auditie. Slaagt de proef, dan wordt U uitgenodigd voor een eerste optreden in het Springplankprogramma, dat de K.R.O. zaterdags om de 14 dagien. uitzendt.

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1