SPORTNIEUWS DE RONDE VAN AXEL MET PASEN. GEBOREN HULSTENAAR UIT AXEL IN DE BLOEMETJES. Of hij wilde of niet, onze stadgenoot, de heer Th. J. Borghstijn moest er aan geloven en het feit van zijn 40-jarig jubileum als winkelchef in dienst van de hem na verwante firma H. P. Borghstijn Zn. te Hulst moest en zou aldaar gevierd worden. Daar viel, ondanks de ontwijfelbare en algemeen bekende bescheidenheid van „Door niet aan te ontkomen. Stel je ook voor Veertig jaren aan één stuk als het ware kind in huis, altijd werkzaam en accuraat Paraat van het begin tot het eind van elke dagtaak, zoiets moest worden gefêteerd. En dies werd „Doorke" zoals men in Hulst zegt - tot „feestvarken" ge bombardeerd. En niet zo zuinig Want al werd overeenkomstig de geëerbiedigde wens van de jubilaris, afin deze huldiging een zuiver intiem karakter verbonden zij vond plaats ten huize van zijn tegenwoordige directe patroon, neef Johan dit nam niet weg, dat diens woning in de Steenstraat slechts één kamer had, die groot genoeg bleek om het respectabele aantal gasten ten getale van een kleine zestig personen te bevatten. En dat, ondanks het feit, dat alleen geïnviteerd waren de naaste familieleden, vrienden en het personeel van voorheen en thans. En dat het een echte Hulsterse feestviering werd, in een geest van voorbeeldige kameraadschap en eensgezindheid, werd op de zaterdagnamiddag van 14 februari in huize Borghstijn gedemonstreerd. „Door" bereikte 's anderendaags de 67-jarige leeftijd en dat hij zijn leven voor een zo groot deel in de overbeklante zaak van zijn neef en diens opvolgers zou verslijten, zal hij in zijn jeugd nooit hebben ge- dwroomd. Toen hij n.l. enige jaren zijn schooltijd er op had zitten, lokte hem het buitenland en reeds op jeugdige leeftijd verliet hij „Patria en stak de Oceaan over om gedurende enige jaren in Amerika en Canada rond te neuzen. Nadat hij wat in die tijd veel vuldig in onze streek voorkwam ook over onze Oostgrenzen gedurende enige seizoenen werkzaam was geweest, heeft hij in zijn jonge jaren ook nog ge- werkt aan de Parijse Metro (de ondergrondse) en zo liet het zich in die tijd niet aanzien dat zijn werk kring zich in zijn verder leven meer op een rustieker sfeer zou richten, als dewelke hij zich uiteindelijk koos. Veertig jaren aan één stuk heeft hij sindsdien de firma waarvan hij als het ware een niet weg te denken deel uitmaakte gediend. En het laat zich begrijpen dat, toen de winkelzaak die zaterdagmiddag voortijdiger werd gesloten „Door bij zijn binnen komst in de gastvrije woning van zijn neef ontvangen werd met een geestdriftig „Lang zal hij leven Onder de vele fraaie en waardevolle cadeaux die hem onder tal van waarderende woorden werden patroon wel het meest originele. Het was moeilijk aangeboden, was dat van zijn tegenwoordige jongere voor hem een passend geschenk op een verlanglijstje te plaatsen. Televisie en radio bezat hij Aan luie ztetels e.d. geen gebrek! Toen kwam zijn jeugdige chef op een lumineus idee. „Door" is een hartstochtelijk rokerEen goede si gaar is n.l. zijn hartewens Dat is iets waarin hij bijna een Churchill evenaart. Een echte roker het is ook bekend is geen onruststoker. Welnu, hem werd op deze datum eeni doos beste sigaren van zijn geliefkoosde merk overhandigd. Vijf tig stuks, die hij in den vervolge op de eerste van iedere maand, gedurende zijn verdere leven prompt in dezelfde kwaliteit en kwantiteit zal ontvangen. Zijn rokertje is dus voortaan verzekerd 1 Het hoeft geen betoog, dat dit bijzonder bewijs van erkentelijkheid bij „Door" in goede aarde viel. Maar er volgden nog meerdere van evenveel vriendschap en sympathie getuigende verrassingen. Dit alles ging gepaard met vele welgemeende goede wensen en her inneringen aan gezamenlijk beleefde hoogtepunten in de arbeidssfeer in de zaak van de Borghstijns in Hulst. Met menige dronk en wat deze avond nog verder vroeg van wat de monden en harten der feestelijk gestemde familie en vrienden konden strelen werd de onvergetelijke dag voor „Door en de firma Borgh stijn besloten. f JAARVERGADERING DER L.J.G. EN Z.P.M. AFDELING AXEL. Deze beide afdelingen der Landbouwjongeren, bei den zonen- en dochters-organisaties van de Z.L.M. huldigen de voorbeeldige traditie hunne jaarlijkse al gemene vergaderingen in een gecombineerde bijeen komst te beleggen. Daarmede tonen zij metterdaad de waarheid te verstaan van het woord „Hoe goed en lefelijk is het als zonen van hetzelfde huis als broeders (en zusters) sameniwonen I" En in die geest van intense samenwerking verlopen dan ook altijd deze bijeenkomsten. Vlot, zakelijk en uiterst prettig. Ditmaal stond de ondanks de dikke mist meer dan vijftig opgekomen leden tellende vergadering onder leiding van de heer J. Murre, die met een geest driftig welkom en een bondige terugbik over 1958 een inleiding ten beste gaf, waarna allereerts een, koffiemaaltijd door de damesleden werd geserveerd. Een geurende opgediende tomatensoep ging hieraan vooraf die zich bij allen die zo juist de kille tem- ff» peratuur hadden getrotseerd om de Jeugdherberg te bereiken prima deed smaken. En zo kwam de gemeenschapssfeer weer aldra tot haar recht en kwamen de tongen onder deze maaltijd in letterlijke en figuurlijke zin los, om elkaar vertrouwd te maken omtrent de jongste belevenissen. Aan de agenda kwam men dus pas toe, toen de inwendige mens krachtig versterkt was en daardoor ook de geesten in de vereiste conditie waren gekomen om de zaken die ter tafel kwamen met het nodige oordeel des onderscheids te behandelen. Op bijzondere wijze had de praeses de heer W. L. den Hamer, als bestuurslid-iafgevaardigda van de Z.L.M. aanwezig, mitsgaders enkele dames-bestuurs leden van de plaatselijke afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen nog van harte verwelkomd. Notulen en jaarverslag volgden in een vlot tempo. Het waren vooral de jaar-overzichten die bondig maar geestig gekruid, of humoristisch de diverse hoogte punten over het afgelopen tijdvak releveerden. Ver gaderingen, uitvoeringen, uitstapjes en cursus-bijeen komsten, die nog te vehs in het geheugen iggen om elk afzonderlijk op te sommen, passeerden de revue. Zomede ook de bestuurswisselingen en mutatie s en dit alles in een voorbeeldige optimistische toon, want een mineurstemming was in dit kader ten enenmale niet passend. De dames C. de Feijter en C. de Putter, namens Z.P.M., benevens de heren F. van Arenthals cn P. Dieleman, voor de L.J.G. deden alzo hun plichten van wat des scriba's of schatbewaarders was. De vergadering kon oprecht tevreden zijn. De geest in de afdelingen van beider kunne is uitstkend en de kasipositie „al boterke" tot den boom Instemming en. bijval der feestelijk gestemde jongeren bewezen dit onmiskenbaar. Hierna splitste de vergadering zich in twee groepen en zo kwam de mannelijke afdeling in de noordelijke en de vrouwelijke in de zuidlijke helft van de grote conversatiezaal te zitten, teneinde de stemmingen te plegen ter vervulling van aanstaande vacature s dan wel ter herkiezing van aan de beurt van aftreden zijnde functionarissen. Hoewel dit alles zich in een behoorlijk tempo af wikkelde, verliep deze gewichtige handeling niet voor aleer (vanwege de vertraging die in het mannelijke kamp ontstond) voordat er een half uur verstreken was. De dames herkozen de aftredende functionarissen mej. C. de Feijter en mej. C. de Putter, terwijl als nieuwelinge in de plaats van mej. Bets van Fraaijen- hove werd gekozen mej. Truus de Feijter. De L.J.G. bleek een onweersprekelijke behoefte te hebben aan nieuw bloed in het bestuurlijke apparaat en zo kwam bij eerste stemming voorzitter Murre met duidelijke meerderheid over de streep der volstrekte meerderheid. Aangezien drie aftredenden zich niet her kiesbaar stelden en er één vacature was. koos men na enige stemmingen A. Dieleman, M. Quaak, F. van Arenthals en P. Verstrate. Waarmede de offi ciële agenda afgewerkt zijnde de praeses voorstelde de bestuursfuncties nog nader onderling te verdelen. Middeerwijl was, de barre mist ten spijt, ter ver gadering gekomen de heer Joh. de Vries, P.T.T.- directeur te Hulst, die de vergadering kwam vergasten op een causerie over „Ht Land van Axel en overig Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze spreker, die zijn onderwerp zou illustreren met eigengemaakte prachtige natUur-opnamen van de zuidelijk van de Scheldeboorden gelegen Oost Zeeuws- Vlaamse landschappen, waarin het stedenschoon van Hulst, alsook van het'Land van Axel een belangrijke plaats innam, had aldra contact met zijn zeer ont vankelijk en aandachtig gehoor. Dit dankte hij als geboren Zeeuwsch-Vlaming aan zijn formidabele ken nis van de talrijke dialecten, die men vooral in dit deel van Zeeuwsch-Vlaanderen spreekt. De heer de Vries, die een geboren Terneuzenaar zijnde, nu bijna 50 jaar geleden hier op de Axelse Normaalschool die voor een halve eeuw terug zulk een groot aantal uitstekende onderwijskrachten afleverde zijn eerste schreden zette op het pad der verdere ontwikkeling, kent nagenoeg elke plaats in onze streek op zijn duimpje. Alle plaatselijke idiomen spreekt hij feilloos en dit en de manier waar op hij dit tot uitdrukking wist te brengen, veroverde al de harten van zijn in spanning luisterend auditorium. De wandeling werd eerst door het Land van Axel volbracht met Terneuzen als begin- en eindpunt, maar ging toen ook via de Zaamslagse en Stoppeldijkse veren naar de vettige kleipolders rondom Hontenisse. Van grootmoederszijde (die uit Zaamslag afkomstig zijnde) het was een geboren Van Vessem, strekten zich zijn oude familie-relatie s ook uit tot Klooster- zande en wat we op deze reis aan schitterend ge troffen opnamen van deze boeiende causerie te aan schouwen kregen was waarlijk uniek en artistiek. In wie zou niet de vonk van liefde, die in ieder smeult voor zijn geboortegrond, oplaaien tot een vuur En dat was het geval bij deze meer dan interessante voordracht, die we op deze avond mochten be luisteren en op het witte doek tevens aanschouwen. Daarop bracht de kunstige blik em de fotolens van de heer de Vries ons naar Hulst, waar we in de schaduw van de majestueuze St. Willibrordus-basiliek onvergetelijke fraaie opnamen te zien kregen. Breughe- liaanse taferelen op de Hulsterse wallen in een be sneeuwde entourage vol krioelend wintervermaak. De poorten eni wallen, de middeleeuwse kerk en het stadhuis, de wegelkes rond Hulst, het land van de Kriekeputte Het was een verrukking voor het oog Maar in het bijzonder de verhaaltrant en de voor dracht van de heer de Vries maakten deze avond tot een grandioos succes. Zo grandioos en zo in elk opzicht geslaagd, dat de in een tweede gedeelte nog vertoonde beelden van reisindrukken uit Oostenrijk er waarlijk ondanks hun meer imponerend natuurschoon in de bergland schappen er bij in het niet vielen. Z.L.M.-jongeren van beiderlei sexe hebben een avond beleefd die ze hoe kil het soms ook was in de moeilijk verwarmbare grote conversatiezaal van „Bleije-Haghe" niet licht zullen vergeten. We vernemen dat volgende week de heer de Vries alhier in het Tonenlokaal voor de Axelse ouden van dagen nogmaals deze causerie zal komen herhalen. Het is ook de moeite waard I ZONDAGSDIENST ARTSEN. 21—22 februariDokter C. A. Schiltman. OUDERAVOND PRINSES MARIJKESCHOOL. In het afgelopen weekend had op deze ^fJhtSal del traditionele jaarlijkse ouderavond weer plaats. De voorzitter van de Oudervereniging, de heerl W. Dieleman opende deze vergadering en heette in! het bijzonder welkom burgemeester en secretaris onzer] gemente, waarna in een vlot tempo de agenda werdj afgewerkt. Allereerst volgden de notulen en het jaar verslag van de heer R, H. de Ridder en hierna gaf] de penningmeesteresse mevrouw D. Swets-Gilijamse] het financiële jaaroverzicht, dat eindigde met een] batig saldo. Vervolgens had de bestuursverkiezing] plaats. Van de aftredende leden werden herkozen de] heren J. Scheele en D. Draaijer, de andere aftredende] leden, de heren Dieleman en de Ridder waren niet] herkiesbaar, daar zij geen kinderen meer op school] hebben. In hun plaats werden gekozen de heren M. v. d. Have en A. Lenos. Hierna volgden enkele mededelingen door het] hoofd der school de heer J. Blok. Na de thee was] er pauze, waarin gelegenheid gegeven werd het werk van de kinderen te bezichtigen en inlichtingen, over] hen in te winnen. Zoals gewoonlijk werd hiervan! een druk gebruik gemaakt. Na de pauze volgde een lezing met film, uitgaande van het voorlichtingsbureau voor de voeding, onder het motto „Onze voeding en die van onze kinderen door mej. Vogelpoel. Op zeer interessante wijze ver telde zij wat vooral het opgroiende kind nodig heeft om een gezond en sterk lichaam te behouden. Heel sterk trad hier naar voren dat melk één van de meest volledige voedingsmiddelen is, daar zij èn de nodige bouwstoffen en brandstoffen en ook de be schermende stoffen bevat, iets wat het kind zo hard nodig heeft. Na haar leerzame causerie dankte de heer Blok de scheidende bestuursleden voor de prettige wijze waarop steeds kon worden samengewerkt. De voorzitter beëindigde na de vlotte afwerking der agenda-punten met een opwekkend slotwoord deze welbezochte vergadering. TONEELAVOND „O. O." Woensdag j.l. werd vanwege het Axelse Spaarfonds „O" O." de tweede avond in dit seizoen georgani seerd met een toneelopvoering door het gezelschap „Maskers" uit Enschede. Waarschijnlijk waren de weersomstandigheden van invloed op het bezoek aan deze avond daar de zaal minder goed bezet was dan gewoonlijk het geval was. De voorzitter wekte in zijn openingswoord de leden op tot intensieve propaganda tot stijging van het ledental, want weliswaar is dit niet dalend, maar ook niet vooruitgaand, zodat spr. een stimulerende noodzakelijkheid aanwezig ziet, wil „O. O. na een 13-jarig bestaan op haar oude peil blijven. Spr. sprdk bij voorbaat de hoop uit, dat de opvoering van het aangekondigde toneelspel hiertoe zou bijdragen. Direct hierna werd gestart met een voor Axel onge woon stuk, een toneelspel in drie bedrijven onder de titel „Van ander ras". In één der zuidelijke staten van het land van „Uncle Sam", waar het rassenprobleem sedert mensen heugenis bestond en nog steeds actueel is, heersen nog steeds de vooroordelen eigen aan hen die zich laten leiden door hun superioriteitsgevoel vanwege hun blanke huidskleur ten opzichte van de neger, die zij als een minderwaardig wezen beschouwen. De tegenstellingen worden in dit van het begin tot het einde boeiende stuk in al hun schrilheid geschil derd. Een in het huis van een Amerikaans senator opgegroeide negerjongen heeft zich tijdens de laatset wereldoorlog op de Eurëopese slagvelden dermate onderscheiden, dat hij als officier naar de Verenigde Staten terugkeert. Zelf verkeert hij in de mening door ervaring geleerd dat nu de tijd van een volledige emancipatie is aangebroken en alle voor oordelen tegen het zwarte ras thans voor goed tot het verleden behoren. Doch hij komt bedrogen uit en allerwege wordt hem duidelijk gemaakt dat een neger een wezen is en blijft van lager orde. Het komt zelfs zo ver dat hij als slachtoffer van eem laffe intrige, geënsceneerd door de blanke senator, onschuldig in de gevangenis wordt geworpen. De jongste dochter van de senator bezit evenwel een andere levensopvatting en wereldbeschouwing. Tussen haar en de neger-officier onstaat een echte liefdesband. Dit gaf in dit stuk aanleiding tot heftige conflicten, die de auteur in staat stelden een boeiend geheel samen te stellen, dat de circa 350 toeschouwers een, avond van intens kunstgenot beeft verschaft en bij het einde een doorbraak te beleven gaf naar beter begrip en waarderen, zodat allen doordrongen werden van de wetenschap dat niet de huidskleur, doch de gaven van hoofd en hart beslissend zijn voor de juiste ver houding tussen de mensen onderling. Een langdurige bijval was het loon welke dit en semble mocht oogsten en de heer van Gink was aller tolk toen hij; het gezelschap voor het forum der zaal dank bracht voor hun weldoorvoeld spel. De avond werd zoals naar gewoonte weer besloten, met de gebruikelijek tombola en een gezellig dansje. BREDA - BUS WAS UITKOMST IN DE MIST. Alhoewel wij de laatste 24 uur weer wat zonneschijn hebben gezien, zijn de afgelopen weken gekenmerkt door een ongekende periode van mist en gladheid en nog steeds hangt de mist dreigend in onze omgeving, zodat kleinft verandering en in het weer onbejpgepe- lijk weer bét weliswaar in de hoogte dunne^^naar overigens zfer dikke wolkenpakket over on$£-wiegen en waterenjagen. De Scbdde-veren zijn wel bijzonder gedupeerd door Ide mist en het aantal vaarten dat de laatste tw^' weken is gemaakt bedraagt nauwelijks het aantal dat I normaal in een etmaal wordt uitgevoerd. Gelukkig heeft de watersnoodsramp van 1953 voor [Zeeuwsch-Vlaanderen ook iets goeds voortgebracht [n.l. de nu al 6 jaar regelmatig uitgevoerde busdienst via Antwerpen naar Breda. Een dienst waarmede de IZ.V.T.M. onze streek een weldaad heeft bewezen en [die maakt dat ons door de grens kunstmatige eiland [toch onder alle omstandigheden, mist ijzel enz. maar [een kunstmatig eiland blijft waar wij ten, allen tijde op en af kunnen. Het feit dat de „Breda-bus nu jaar rijdt en nog alle diensten konden worden uit- gevoerd spreekt hiervoor boekdelen. ,Dat velen in en buiten Zeeuwsch-Vlaanderen deze [dienst waardenen blijk took wel uit het grote aanta. I extra bussen dat de laatste weken moest worden in- gelegd- Ondw «erwijzing naar de dienstregeling, die wij I i n ons vorige nummer publiceerden zouden wij dan I ook onze lezers sterk willen aanraden om bij eventuele j reizen naar „Holland geen risico te nemen en AntwerpeniBreda te reizen. VERGADERING „STREEKCENTRUM AXEL". Maandagavond hield de Stichting Streekcentrum Axel een vergadering in hotel „De Stadsherberg ten einde met de winkeliers in nader overleg te treden, aangaande een samenbundeling van krachten, waar door in het belang van Axel zoveel mogelijk door één instelling kan worden gewerkt aan het organiseren van diverse attracties, winkelweken, enz. Nadat door de voorzitter was gewezen op de mogelijkheden die er ook in de toekomst voor Axel Euromarkt en sterke uitbreiding van de bevolking liggen groeiend Belgisch achterlandd oor de komende wanneer het ontwikkelingsplan voor de Kanaalzone werkelijkheid wordt, en- waarbij gewezen werd op de noodzaak om voor dit alles reeds nu waakzaam en actief te zijn, waarbij dan het oude „Eendracht maakt macht" nog ten volle van kracht is, bleek al spoedig het merendeel der aanwezigen zich in prin cipe als contribuant te willen melden. Nadat in een prettige sfeer de mogelijkheden en plannen nog nader wanen uiteengezet, bleken uit eindelijk alle aanwezigen bereid tot samenwerking en toetreding als contribuant tot de stichting. Met circa 30 deelnemende winkeliers kan daarom nu worden gestart aan de opmaak van nieuwe plannen. Mede werking aan de Oranjevereniging tot het organiseren van een etalage-wedstrijd voor de jeugd op 30 april werd spontaan toegezegd. In verband met een juiste vertegenwoordiging van de aanwezige zaken in het bestuur der stichting wer den naast de nog zitting hebbende leden, de heren J. C. Vink, W. L. Hirdes, G. J. A. de Jonge, A. P. Esselbrugge, M. de Feijter en A. Lion, vier nieuwe leden in het bestuur benoemd, vrkozen door de ver gadering, n.l. de heren F. C. Antheuns, G. Herrebout. L. Pot en P. J. Visser. GESLAAGD. t Onze oud-stadgenoot, de heer M. A. van Es, thans te 's-Gravenhage slaagde dezer dagen voor het examen le stuurman grote vaart. Dezer dagen slaagde voor het Diploma „Coiffure, Mode et Creation" op de Academi Eugène te Parijs onze stadgenoot Jaap van den Hout. PREDIKBEURTEN. Zondag 22 februari 1959. Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds P. J. Pennings 2.30 uur Vicaris S. dien. Blaauwen. Geref. Kerk (Kerkdreef). 10 uur en 2.30 uur Cand. M. Brandes. Geref. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. D. Hoornstra, van Hoofddorp. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Wielrenen. Nog zijn de winterse kille weersomstandigheden niet achter de rug, maar intussen moeten we ons toch reeds realiseren dat het over vijf weken weer al Pasen is. Uit dien hoofde heeft het bestuur van de Axelse Wieier- en Supportersclub „Volharding dan ook weer de voorbereidende werkzaamheden aan gevat om met 2e Paasdag wederom de tradionele Ronde van Axel te organiseren, welke ditmaal weer nieuwelingen aan de start zal brengen. Omtrent het te rijden parcours kan worden mede gedeeld, dat weer getracht wordt de fraaie ronde te nemen, die vorig jaar met Pinksteren bij de renners en het publiek zo in de smaak is gevallen. Als hier voor wederom toestemming wordt verkregen zal dus het parcours de volgende straten omvatden.Noord- straat, Prins Hendrikstraat, Zuidsingel (wandelweg), Zeestraat en via het stukje Weststraat weer naar de Noordstraat. Dit traject is ruim 2 km lang en het ligt in de bedoeling de nieuwelingenwedstrijd te laten verrijden over 30 ronden, wat overeenkomt met een afstand van bijna 65 km. Met het oog op de categorie renners en mede door het feit dat het wielerseizoten op de weg dan met deze vroege Pasen nog nauwelijks is begonnen, hebben de organisatoren gemeend het aantal te rijden kilometers niet te hoog te nemen. Met Pasen zal Axel dus weer het wielerseizoen in onze streek openen en het is te hopen dat ondanks de vroege datum toch een warme voorjaarszon dit sportgebeuren zal mogen begunstigen.

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 3