ZEELAND deze "week schóöuw oveR Leven Brandend Maagzuur na iedere maaltijd? Of angst bij voorbaat bij iedere hap eten? FEUILLÉTÓN door CARRY VAN DER RYKEN. UIT ONZE OMGEVING AXEL KINDERHOEST VERDWIJNT DOOR ZWITSAL KIN DER-HONING-SIROOP Zeeuwse veren - Vaste oeververbinding. Nog onlangs heeft de tegenwoordige minister Van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, bevestigd dat hij de door zijn voorganger gedane toezeggingen om met de Gedeputeerde Staten van Zeeland te spreken over de tarieven voor de veren over de Westerschelde, zal nakomen. Daarbij heeft hij ge zegd, zelfs te willen praten over een vaste oever verbinding, al ziet de minister niet in hoe deze op korte termijn verwezenlijkt kan worden. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen, zo zei de bewindsman, zijn de technische moeilijkheden bijzonder groot. Hij gaf toe, dat een vaste oeververbinding mogelijk is, maar grote bedragen zal vergen. Daarbijkomt, dat dan ook een regulering van de Westerschelde ter sprake moet komen, htgeen weer overleg met België noodzakelijk maakt. Tevens is het volgens de minister dan nog de vraag of één vaste oeververbinding alle veerdiensten overbodig zou maken. Rennies nemen enaltijd zorgen dat ge ze bij de hand hebt. Eén of twee Rennies gewoon laten smelten op de tong neutaliseren al het over tollig magzuur dat Uw pijnen veroorzaakt. En zo wordt Uw zuurbrand geblust in een paar tellen. Heerlijk middel die Rennies en ze smaken nog lekker ook. Ing. Med. De mist. Ten gevolge van de mist is in de omgeving van Sas van Gent een Belgische personenauto in het ka naal gereden. Twee personen zijn daarbij verdronken. Een vrouwelijke inzittende wist nog uit de auto te komen. Eveneens als gevolg van de mist kon het Duitse schip „Peter Arends" de havien van Vlissingen niet binnenlopen. Dit schip had een 17-jarige zieke matroos '--3rd. Dank zij de hulp, die een medicus, dr, verleende, door met een bootje het schip zoeken, kon de zieke van boord worden ge en worden geopereerd aan een acute blinde- itsteking. behoeft nauwelijks te worden vermeld, dat de ensten over de Westerschelde niet of althans bijna niet hebben gefunctionneerd. Zo nu en dan, als de mist even optrok hébben de boten slechts gevaren. De veerdienst TerneuzenHoedekenskerke onderhield dank zij de radar, de dienst nog het best. De „De Ruijterschool" te Vlissingen. Aan het verslag van deze school ontlenen wij t dat het aantal leerlingen in 1958 978 bedroeg, waarvan in de afdeling scheepswerktuigkundigen 550, stuurlieden 362 en radio-telegrafisten 66, Deze aan tallen waren over het jaar 1957 respectievelijk 891, 534, 288 en 69; dat de wisselbeker voor het totaal klassement van het Abel Tasman sporttoumooi te Amsterdam ook dit jaar door de leerlingen van de De Ruijterschool werd gewonnen da took de beker van het Algemeen Haas Comité voor de roeiwedstrijden door deze school werd ver- ovrd. Heroprichting Zweefvliegclub. De Walcherse Zweefvliegclub, die door de oorlogs omstandigheden en het verdwijnen van het vliegveld te Vlissingen, destijds is opgeheven, is maandag j.l. te Middelburg opnieuw opgericht. Er zijn 26 leden. Getracht zal worden in samenwerking met andere zweefvliegclübs een cursus van zes weken te orga niseren te Haamstede. Ook ligt er een mogelijkheid van samenwerking met de West-Brabantse Aero Club. 36) Daar vond ze Paps op zich wachten. Alléén. Het diner stond al op tafel. Verwondering op Mariesjes gezicht. Han zag het. Ja kind, we eten vandaag voor de tweede keer saampjes. Tante Cora moest naar ehkennissen. Hij vertelde maar niet dat Cora gezegd had (met die sarcastische intonatie in haar stem, die hij nu al zo goed kende): Ik zou deze eerste avond tussen vader en dochter niet willen storen er draait trou wens een buitengewoon goeie film in het Grand Théatre. Hij had nog even, hoewel vrij zwak, geprotesteerd. Nu was ze zich zelf op haar kamer aan het kleden. Mariesje vond het al lang best. Liever alleen met Paps Ze waren al aan het dessert toen Cora, ge reed om uit te gaan, de kamer binnen kwam. Ik heb geen idee hoe laat ik terug ben. Jullie amuseren je wel, hè. Ze verschikte voor de spiegel nog wat aan haar voile en zei toen over haar schou der Je moest morgen wat lipstick kopen en wat rouge zou je ook wel opknappen. Dank voor uw raad. Mariesjes stem was nu niet veel minder scherp dan die van de oudere vrouw. Mams houdt niet van die rommel Een paar koele grijze ogen ontmoetten dé on rustige donkere ogen van Cora. Vijandschap tussen die twee, stelde Han bij zichzelf vast, gereed om JOHDfc 'A! De Hogere Technische School te Vlissingen. Deze school telde een voorbereidende cursus, de z.g. schakelklasse en de afdelingen werktuigbouwkunde len weg- en waterbouwkunde. Het aantal leerlingen dezer school bedroeg op 31 december 1958 225, waarvan 7 uit Axel. Opheffing van Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht op Noord- en Zuid-Beveland. Deze dienst, welke ongeveer tien jaar geleden door verschillende gemeenten in Noord- en Zuid-Beveland werd opgericht, zal per 1 maart a.s. worden opge heven. Het personeel van het hoofdkantoor zal op wachtgeld worden gesteld. „Matthaus Passion" in Hulst. Qp zondag 8 maart a.s. zal in de Hulster Basiliek weer een uitvoering gegeven worden van de „Matthaus Passion" door het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Eduard Flipse. Verder za laan de uitvoering medewerking worden verleend door het Rotterdams Philharmonisch Koor en de jongenskoren „De kleine stem" en „Zingende Jeugd". jV Hulst krijgt een zwembad van 273.000, De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft een bedrag van 20 millioen gulden beschikbaar gesteld voor de uitvoering van werken ter bestrijding van de stijgende werkloosheid. Aan de provincie Zeeland is één millioen gulden beschikbaar gesteld voor de uitvoering van werken. In het rayon Oostburg zullen de navolgende werken plaats vinden In de gemeente Cadzand de riolering van de Bad huisweg (totaal geraamde kosten 17.000,—) de aanleg van een wegvak van de Nieuwlandse Molen in de gemeente Biervliet (geraamd op 167.000, in de gemeente Aardenburg de aanleg van vrijlig- gende rijwielpaden en het maken van bochtverbete ring aan de Rijksweg, tot een bedrag van 125.000, In het rayon Hulst in de gemeente Hulst de aan leg van een zwembad voor 273.000,in Clinge de aanleg van een rijwielpad Clinge—Nieuw-Namen voor een totaal geraamd bedrag van 156.000,en in de gemeente Hontenisse de bouw van een gemaal voor de Kruispolder voor een geraamd bedrag van 40.000,-. b-v GEMEENTERAADSVERGADERING. Op dinsdag 24 februari a.s. zal de gemeenteraad van Axel, des avonds te 7 uur ten gemeentehuize in openbare vergadering bijeenkomen voor het afhan- len van de volgende agendapunten 1. Opening. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Afgeven van een noodzakelijkheidsverklaring voor de aan de Chr. Lagere Technische School in deze gemeente te verbinden avondnijverheids school. 5. Aangaan van een geldlening, groot 30.000, voor de financiering van de aanleg van de ver bindingsweg met riolering Zuidsingel—Oudewijk. 6. Verlening van eervol ontslag aan de heer A. P. Ie Feber, directeur-boekhouder van het gemeen telijk gasbedrijf. 7. Verkoop van diverse percelen bouwgrond. 8. Vaststelling van de 4e wijziging van de ge meentebegroting voor 1959. 9. Vaststelling van een nieuwe „Verordening op de heffing van besmettelijke ziektengelden in de gemeente Axel. meisje van vijftien is geen partij voor Cora, dacht hij. direct voor Mariesje in de bres te springen. Een Ik kan zelf nauweijks tegen haar op. Dit met wat wrange zelfanalyse. Ging ze nu maar Ja, ze had de deurknop al in de hand. Lui I groette ze. De voordeur viel met een slag achter haar dicht. Ik vind haar naarviel Mariesje ineens on beheerst uit. Paps, ik haat haar, geloof ik Haten is een groot woord, Riesje. Kom, laten we ons maal afmaken, negeerde hij haar uitval. Nee maar, zei hij even later. Daar bedenk ik me ineens, dat we nu voor vanavond méteen vast zitten in huis 'bp Hoezo Wat bedoelt U Ir! Denk eens aan Hugo. Die mogen we niet zo maar alleen laten. Hij wordt nog al eens wakker en begint dan te roepen Ik vind het niks erg hoorzelfs wel leuk, zo n avondje samen thuis. Misschien hebt U wel een mooi boek voor me, dan ben ik helemaal zoet. Terwijl Han tussen de vele, overal verspreid lig gende romannetjes van Cora iets zocht, wat ge schikt leek, nam Mariesje vlug de tafel af en maakte het in de kamer zo gezellig mogelijk. Ken je dit Han liet haar een product zien, waarvan tenminste de ofnslü^hem nogal recent voorkwam. Hij had er niet vèel3'Verstand van wat meisjes van Vijftien al of niet" bèfiöorden te lezen. En Mariesje begon die avond aan haar eerste liefdesroman. Ze 'Was er al gauw zó in verdiept, dat ze haar hele'bbmgeving 10. Vaststelling van een nieuwe „Legesverordening". r 11. Vaststelling van een nieuwe „Salaris- en loon- verordening 1959'. f 12. Vaststelling van nieuwe instructies voor het per soneel van de Vleeskeuringsdienst. 13. Treffen van diverse salaris- en loonmaatregelen. 14. Intrekking van het raadsbesluit van 28 januari 1958, inzake grondverkoop aan A. M. Gijsels te Wachtebeke. 15. Toekenning van voorschotten op de gemeente lijke vergoedingen aan bijzondere scholen voor het jaar 1959. 16. Vaststelling van de voorschotten op grond van artikel 73, le en 2e lid, der Kleuteronderwijswet voor 1959. 17. Herziening van het voorschot op grond van artikel 126 der Kleuteronderwijswet, verstrekt aan de R.K. Kleuterschool. 18. Aanbiding van de gemeenterekening en de be drijf srekeningen over 1957, alsmede de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over dat jaar. 19. Voorstellen inzake het structuur- c.q. streekpaln en de afvalwaterleiding. 20. Rondvraag. 21. Sluiting. Mededelingen. B. en W. delen de raadsleden, in antwoord op d= vragen, welke in de vergadering van 27 januari 1959 of eerder werden gesteld, het volgende mede Vraag van de heer de Feijter over het sneeuwruimen op het marktplein en in de Noordstraat. Hoewel het sneeuwruimen en de gladheid-bestrijding de bijzondere aandacht hebben, is het marktplein :.a de vorige sneeuwval niet geheel schoongemaakt. Wel is het marktplein egdeeltelijk met de sneeuwploeg behandeld, doch dit had weinig effect, omdat de sneeuw vrij spoedig was vastgevroren. Daarna zijn geen bijzondere maatregelen meer getroffen, aangezien een spoedig invallen van de dooi werd verwacht. De Noordstraat wordt normaliter zoveel mogelijk van sneeuw pntdaan. Vraag van de heer Maas of het bekend is welke van de 258 woningzoekenden dringende gevallen zijn. Hoe lang staan deze al ingeschreven Per 1 januari 1959 waren de volgende aantallen woningzoekenden geregistreerd 1. 32 aanvragen in verband met ongewenste samen woningen 2. 40 aanvragen in verband met voorgenomen huwe lijk 3. 83 aanvragen in verband met voorgenomen ves tiging, waarvan 17 gevallen van voorgenomen huwelijk (deze 17 aanvragen zijn niet begrepen in het sub 2 vermelde aantal) 4. 103 aanvragen, in verband met gewenste woning- ruil, w.o. 81 aanvragen, welke een gevolg Zijn van de toekomstige sanering van de Oudewijk en omgeving. Voorts zijn er ca. 300 gevallen van behoefte wegens slechte woningtoestanden, w.o. circa 30 krotten. Dit betreft voor een groot gedeelte woningen buiten de kom der gemeente (Spui, Magrette, Vaartwijk, Scha penbout, Sluiskil, Kijkuit, Watervliet, Steenovens, Fort en Rondeputben.) De dringende gevallen zijn bekend. De tijdsduur van deze inschrijving loopt uiteraard zeer uiteen. Er zijn urgente gevallen, die reeds 5 a 6 jaar zijn ingeschreven, doch dit houdt niet in, dat deze reeds gedurende die tijd dringend zijn. Het zijn doorgaans formele inschrijvingen, welke op een later tijdstip ur gent zijn geworden. Ten onrechte wordt dan wel de indruk gewekt alsof de urgentie al ten tijde van de inschrijving aanwezig was. Bij deze gevallen bevinden zich ook aanvragen van personen, die een woning zijn toegewezen,' doch deze hebben geweigerd en waarvan de weigringsgrond niet aanvaardbaar was. Vraag van de heer Oggel over de behandeing van het Structuurpan voor de Kanaalzone. vergat. Han keek zo nu en dan geamuseerd naar het van de boeiende aandacht gloeiende gezichtje. Wat heb je het liefste, vroeg hij na een poosje, thee of limonade Ten minsteals het in huis is, voegde hij er voorzichtigheidshalve aan toe. Verward kwam ze tot de werkelijkheid. Graag lim natuurlijk, met die warmte. Maar Paps, wat ben ik vervelend hè. Ik vergeet glad dat ik hier zit. En terwijl ze samen in kasten en keuken naar een fles limonade zochten, zei Riesje opeens Zeg Paps, het is wel een prachtig boek hoor, maar jaeigen lijk weet ik wel zeker dat ik van Mams zulke boeken nog niet mag lezen. Ziet U, Mam is er vreselijk streng op, wat wij lezen. En ik heb nou net het gevoel of ik haar zit te bedriegen. Paps, vindt U dat erg kinderachtig Ik ben toch geen tien jaar meer, maar ikik lees het toch liever niet uit. Han zag het verlegen gezichtjezag ook een vastberaden trek om de meisjesmond. Ze zou zich heus niet laten dwingen, wist hij. Maar hij zag ook een beetje angst in de ogen die hem zo recht aan keken angst voor zijn spot. Neen, klein meisje, daar spot ik helemaal niet mee. Ik vind jou een verdraaid flink mensenkind, dacht hij bij zichzelf. En hardop Dan moet jij dat boek ook heel zeker niet uitlezen. Als jij denkt dat iets niet goe is, dan mag je het ook niet doen. Toen legde hij even beide handen op haar schou ders en met moeilijk bedwongen emotie in zijn stem zei hij zachtMijn God, kind, hou je leven, lang die moed. Je vader heeft je daarin geen voorbeeld gegeven. Je ziet wat er van terecht is gekomen. De behandeling van het Structuurplan c.a. staat op de agenda van deze vergadering. Vraag van de heer Oggel of B. en W. pogingen in het werk hebben gesteld om een aantal woningen van het Zeeuwse contingent toegewezen te krijgen. B. en W. vrzekeren, dat zij diligent zijn met be trekking tot het verkrijgen van bouwvolume voor de bouw van woningwetwoningen. Zowel mondeling als schritfelijk is er op gewezen, dat de gemeente sedert 1953 geen bouwvolume terzake heeft gekregen. Bij schrijven van 31 december 1958, is een dringend beroep op Ged. Staten gedaan om de gemeente bouw volume toe te wijzen uit het contingent voor 1959. Op dat verzoek is tot op heden nog geen antwoord ontvangen. Vraag van de heer L. Hamelink om verbetering van de verlichting te Sassing ter plaatse waar de Koegorsstraat op de Rijksweg uitkomt. Hoewel wenselijk achten B. en W. het aanbrengen van een nieuw lichtpunt, mede gelet op de financiële positie der gemeente, niet noodzakelijk. Het verplaat sen van een der bestaande lantaarns stuit zowel op practische als op financiële bezwaren. Zodra de gemeentefinanciën dit gedogen, zal de verlichting al daar opnieuw onder ogen worden gezien. Vraag, c.q. verzoek van de heer Maas om geen toestemming meer te geven voor het verwijdren van de tussenwand in de 2-kamerwoningen aan de De Ruijterstraat (25 november 1958). In de vorige raadsvergadering is medegedeeld, dat omtrent deze materie advies is gevraagd aan de Com missie van Toezicht op het Gemeentelijk Woning bedrijf. Aangezien het advies nog niet is ontvangen, moet de behandeling van deze vraag overstaan tot de volgende vergadering. Vraag van de heer K, Hamelink over de ver beteringen in de 48 woningen in de Juiianastraat (25 november 1958). B. en W. kunnen tot hun spijt op deze vraag nog geen definitief antwoord geven. Vraag van de heer K. Hamelink of er al aandacht besteed is aan de wensen van de Voetbalvereniging „Axel", inzake afsluiting bospaden (21 oktober 1958). Na ontvangst van het advies van de Recreatie- commissie, hetwelk bij de ingekomen stukken is ge voegd, heeft het college contact opgenomen met de Voetbalvereniging „Axel". Gehoopt wordt dat thans in onderling overleg een bevredigende oplossing ge vonden zal worden. 800 K.G. BOTER IN BESLAG GENOMEN. De douane-ambtenaren van de veldienstpost Axel hebben donderdagmorgen omstreeks half twee beslag gelegd op 800 kg. boter, verborgen in 4e schuur van de vrachtrijders J. en S. te Schapenbout onder de gemeente Axel. J. sr. en J. jr. werden, met een zekere H. uit Axel, die de boter kwam ophalen, gearresteerd. De douane hield ook vier Belgen aan van een ploeg van zeven, die in de Hellestraat onder de ge meente St. Jansteen ieder 100 kg. boter per fiets over de grens trachten, te smokkelen. Zij zullen voor de officier van justitie te Middelburg worden geleid. BEJAARDENSOCIETEIT. Woensdag a.s. zal de gewone wekelijkse bijeen komst in het Torenlokaal worden afgewisseld door een bijzondere, n.l. de viering van het 3-jarige be staan van onze „soos voor de ouden van dagen. De midag zal alsdan in het teken, staan van een film over Nieuw-Guinea, een verloting en tot clot van de gezelligheid een koffietafel. RECTIFICATIE. Door onduidelijkheid in de copie stond in de aan hef van het jaarverslag van de jaarvergadering der Z.L.M. in ons vorig nummer dat door de voorzitter o.a. in het bijzonder begroet werd de heer de Rijk, voorzitter der Kring Axel, hetgeen moet zijn de heer de Regt. Voorts was niet vermeld, dat ook de Rijksandbouwconsulent, ir J. Haenen nog afzonder lijk werd verwelkomd, zij dit bij zijn latere komst op deze vergadering. Snel beheerste hij zich zei luidruchtig Maar We waren op zoek naar de limonadeKijk maar op die plaatsen waar ze bij een ander zeker niet staat. Riesje was blij dat Paps niet meer zó praatte als daarnet. Hij deed soms toch al of ze veel ouder was. Het was, of hij iets van haar verwachtte. Ze be greep het wel een beetje wat hij bedoelde en zo. Maar zeggen kon ze het toch niet. Ze zou het van avond eens in haar dagboek proberen. Of nee, bete; morgenavond. Ze was nu vreselijk moe en caperig. Hé, daar stond de fles boven op de schoorsteen plank in de keuken. Naturlijk dat Hugo er niet bij kan, verklaarde Han. Die bengel zit overal aan. Ze bleven niet lang meer op. Mariesje geeuwde al eens achter haar hand. Han bracht haar naar boven en kuste haar goede nacht. Zei nog, dat ze maar uit moest blijven slapen en nog geen tien minuten later bestonden er voor haar geen, Brussel en geen Cora meer Brussel, 30 juli 19... 'De tweede dag hier zit er op. Zo fijn als het gisteren was, zo n snertdag was het vandaag. Nou ja, behalve vanavond. Dat cabaret was enigAlleen snap ik niet hoe die meisjes zó op het toneel durfden komen. Ze hadden niet te veel aan hoor Ik zou me dood schamen als ik zó moest gaan zwemmen. Paps noemde me „puriteintje". Nou, misschien beter zó dan andersom. Mams zou me heel zeker niet naar dat cabaret hebben laten gaan. Toch vind jk, dat ik al reuze wereldwijs word. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 2