ZEELAND deze week: Afd. Axel der „Z.L.M." schaöuw ov6R Leven hield massaal bezochte jaarvergadering Handen en Lappen ruw?g5H^QL m FEUILLETON hcanden HAMEA-GELElI™ Mist en ijzel. De afgelopen week kenmerkte zich door bijzonder slecht weer zowel voor de scheepvaart als voor het wegverkeer. Begrijpelijkerwijs ondervonden overal de gebruikers van de veerdiensten in onze waterrijke provincie zeer veel vertraging. Er zijn dagen geweest waarop maar enkele vaarten over de Westerschelde mogelijk waren. Een Panamees zeeschip van een Griekse eigenaar de Irani', liep in de Schelde bij Bath op een zand plaat en nadat aanvankelijk sleepboothulp was ge weigerd ging het schip werken, brak doormidden en moet als verloren worden bechouwd. De ,En Avant 16', die zondagmiddag naar het verongelukte schip was geweest, kwam in de dichte mist met deboot van de dienst Terneuzen-Hoedekens- kerke in botsing en zonk binnen een minuut. De bemanning kon overspringen op de veerboot, die deer lijk gehavend werd en uit de vaart moest worden genomen. Verder kwamen wonder bovem wonder geen ern stige ongelukken voor, al geraakte menige auto in de ijzel van woensdag, van de weg af. Brand in Terneuzen. In de nacht van donderdag op vrijdag brak te Terneuzen brand uit in het café ,'s Lands Welvaren' in de Noordstraat. De bewoners moesten het vege lijf redden door uit het raam van de bovenverdieping te springen.. Wonder boven wonder bekwamen de aangrenzende panden slechts lichte waterschade. Dodelijk ongeluk. Op de Knol nabij Hoek is maandagavond een motor met zijspan van de Rijkspolitie van de weg geraakt en in een sloot terecht gekomen. Bij dit ongeval werd de heer Speusens van de Rijkspolitie uit Philippine gedood. Twee ander agenten werden gewond. De heer Speusens Iaat een. vrouw en acht kinderen achter. Boter in sloot. Een. smokkelwagen met 800 kg boter slipte woens dag tengevolge van de gladheid nabij Driewegen en kwam in een sloot terecht. De twee inzittende smok kelaars werden niet gewond en wisten in korte tijd een andere wagen te charteren waarin de boter werd overgeladen. Dit laatste werd echter verhinderd door douane-beambten die echter niet witen te voorkomen dat de smokkelaars het gladde hazenpad kozen. Dodelijk ongeval. Onze oud-stadgenoot de in Beilgië woonachtige 26-jarige M. kwam maandag in de omgeving van Namen met zijn motorrijwiel te slippen en kwam daarbij zo ongelukkig terecht, dat hij het leven ver loor. Verzet tegen politie. Een carnavalsbal in Oostburg ontaarde zondag in een vechtpartij tussen de pijjtie en een groep jeugdigen die de politie de arrestatie van een landbouwer wou verhinderen. De landbouwer was betrokken bij een vechtpartij en kon later, nadat versterking was aan gekomen, in verzekerde bewaring worden gesteld. Carnaval in Sas. Ook Sas van Gent kende voor drie dagen een prins carnaval en wel prins Wannes Gust I die zater dagmiddag in alle glorie werd ingehaald. De optocht waarmede de intrede van Zijne Hoogheid gepaard ging, trok vele duizenden belanstellenden. Herindeling Walcheren. Indien het voor-ontwerp van Ged. Staten wet zal worden, zullen de 19 gemeenten die nu Walcheren uitmaken, teruggebracht worden op 9. Reden van deze ingrijpende wijziging is het kleine zielental van een deel der gemeenten, waardoor de vaste lasten van een zelfstandig bestuur relatief te zwaar drukken en ineffecient besteed zijn. Er zullen enkele nieuwe namen- ontstaan waaronder verschillende kleine ge meenten worden samengebracht. Zo zullen Koude- kerke, Biggekerke en Zoutelande dan Valkenswaard heten terwijl Mariakerke zal bestaan uit Serooskerke, Grijpskerke, Aagtekerke, St. Lourens, Meliskerke en Gapinge. Behalve Vlissingen en Middelburg blijven Arnemuiden, Westkapelle, St. Joostland, Veere en Nieuw St. Joostland. JAARVERGADERING EN KONINGSCHIETING SCHUTTERSSOCIETEIT ONDER ONS'. De 13-jarige Loecky Westveer werd Koning 1959. Vorige week belegden, de Axelse schutters in hun clublokaal café-restaurant ,Het V/apen. van Zeeland' hun jaarlijkse algemene vergadering met daaraan ver bonden de traditionele jaarlijkse koningschieting. Ditmaal was hiertoe een avond in de week ge kozen, omdat men genoodzaakt was, de leden die in de contenu-bedrijven werkzaam zijn, zoveel mo gelijk de gelegenheid te geven, op dit jaarlijkse schut- tersfestijn aanwezig te kunnen zijn. Toen voorzitter P. H. Westveer de vergadering met een hartelijk welkomstwoord opende, waren 15 van de 20 leden aanwezig. Wegens de beperkte tijd werden de agenda-punten in een vlot tempo afgehandeld en gaven de notulen en het jaarverslag, alsmede het financiële jaarover zicht, hetwelk een batig saldo toonde, geen- reden tot commentaar. De wens werd nog geuit om in het komende verenigingsjaar de functies van secretaris en penningmeester door één persoon te laten vervullen. De aftredende bestuursleden werden vervolgens bij acclamatie herkozen. Hierna begaf het gezelschap zich naar de bovenzaal om een. aanvang te maken met de koningschieting. Deze begon zoals gewoonlijk met alleen, de konings vogel op de wip. De eerste vier ronden wist geen der schutters deze vogel te raken, doch in de 5e ronde kwam de grote verrassing. Met een welgericht schot was het toen de benjamin van de Axelse schut terij, de 13-jarige Loecky Westveer, die bet houten 35) door CARRY VAN DER RIJKEN. Ja, en verder U houdt me toch niet voor de gek,ik meen het echt I Maar natuurlijk puk. Maar eh, mijn leeftijd, wat zal ik daaraan doen Mijn haar laten verven Een beetje gezichtsmassage Ach nee, Paps 1 Critisch bekeek z ehem. Nee, u bent juist interessant, zoals u er nou uitziet. Geen enke] meisje wil toch zeker nog trouwen met een erge jonge man Nee, Paps, dat is helemaal uit de mode. Zijn zelfbeheersing begaf het nu. Hij lachte luidop Hij lachte zoals hij in jaren niet meer gedaan had. Maar Mariesje was diep verontwaardigd. Nou hebt u me toch a ldie tijd voor de mal zitten houden. Hij hield onmiddellijk op. Lieve schat je weet niet half hoe goed je me gedaan heibt. Maar van je prachtige plannen komt niets in. Wij gaan fijn samen langs de mooiste win kelstraten. van Brussel en ik beloof jou een heerlijke middag, hoor kleine meid En het werd een fijne middag. Eerst lunchen. Het restaurant dat ze binnengingen, was niet groot, maar zeer goed. Zachte, niet storende muziek. Op elk tafeltje een brandend schemerlampje, al scheen buiten deaugustuszon nog zo vrolijk. Mariesje, gfotstadskind als ze was, keek op de Boulevard Max bewonderend naar de luxueuse bios cooppaleizen,. Ze genoot op de Place Brouckère van de zeer verfijnde kunst 'van etaleren op elk mode gebied. hart van de hoogvogel finaal aan splinters schoot en aldus de koningsvogel deed tuimelen en zo de koningstitel voor 1959 bemachtigde. Met deze schitterende prestatie schakelde hij met een al zijn collega's voor de koningstitel uit, welke niet alleen in leeftijd twee- tot vijfmaal zo oud waren als hij, maar die ook reeds even, zovele en nog meer dere malen, meer jaren de schutterssport beoefenen, want deze 13-jarige knaap is nog slechts 2 jaar lid van de sociëteit. Hiermede hield de jeugdige koning tevens de eer van zijn familie hoog, want hij heeft, wat men noemt, het schuttersbloed wel in de aderen. Niet alleen zijn vader, de tegenwoordige voorzitter van de Axelse schutters, is in onze streek een beken, de en graag geziene schutter, doch ook zijn groot- vader is in de Bevelanden geen onbekende in schut- terskringen. Het spreekt vanzelf dat na de fameuse prestatie van de jeugdige koning, de schieting een wijle werd stilgelegd om Loecky met dit heugelijke feit te feli citeren, terwijl hij direkt de grote beker overhandigd kreeg, die beschikbaargesteld was door Slijterij Her man. Hierna werd de schieting voortgezet met al]e vo gels in het spel. Hiermede vielen, door het afschieten der zijvogels, nog de ministerstitels te bekampen. In Ik wou, dat wij hier oo kmaar woonden, ver zuchtte ze op een keer. En Han was zich heel sterk bewust, dat met dat 'Wij Ine en, de jongens en Riesje zelf waren bedoeld. Dat bij het vertrouwelijke ,wij' hij, haar vader, vol komen was uitgesloten. Hij wist het, hij had het er zelf naar ge^naakt. En toch deed het hem een bijna lichamelijke pijn. Hij wist dat hij voor zijn kinderen niet meer meetelde. Mariesje haalde hem uit zijn bittere gedachten door een uitroep van bewondering. Ze trok hem aan zijn arm mee naar een grote etalagekast. Op de grond doffe, witte zijde, die de indruk gaf van marmer. In de achterwand een prachtig geïmiteerd glas-in lood raam inRomaanse stijl, wat een, zacht, groenig licht doorliet. Eén vrouwenfiguur in avondtoilet, zwart een nauw lijfje en een ongelooflijk wijde rok van een dunne, soepele stof. Iets zilverigs schemerde er doorheen. Over het lijfje een zilverbrocaat avondcape. Het geheel was van een raffinement, dat zelfs Han er even geinteresseerd naar keek. Hij was anders nogal wat gewend op het gebied van avondtioletten, Cora zocht gewoonlijk niet bepaald de eenvoudigste dancings en nachtclubs op. Hij vond een toiletje gewoonlijk pas mooi, als de vrouw die het droeg er zich ook in kon bewegen. Maar wat hem verbaas de was, dat Riesje, een, vijftienjarig kind nog, in extase was over een dergelijk tiolet. Was het nu wit geweest of rose, of welke pasteltint danook, maar juist dit exotisch geheel... Hij zou het eens proberen. Zou je lichtblauw of wit niet 'mooier vinden, vroeg hij. Ik weet niet... nee... niet in deze etalage. Bravo was zijn inwendig compliment. Je hebt smaak, kleine meid. Hardop zei hij enkelZou jij zoiets willen hebben de 2e ronde na de hervatting was het de heer P. Oosting, die zijn ministerschap van vorig jaar wist te prolongeren, door de eerste zijvogel af te mikken en, de volgende ronde was het de heer FJ. van Geet- saem van Zuiddorpe die de 2e zijvogel deed tuimelen en. aldus 2e minister werd. In een, genoegelijke stemming ging de schieting op de kleine vogels verder en werd ook nog, met de jonge koning voorop, een bezoek gebracht aan café Ed. Tieleman, de koning van vorig jaar. Intussen werd in het clublokaal" een welvoorziene mosselmaaltijd toebereid, welke de schutters in de meest gezellige stemming wellieten smaken. VERGADERING BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. De afd. Axel van de Bond van Plattelandsvrouwen hield op woensdag 11 februari haar jaarvergadering Het eerste gedeelte van deze vergadering werd ver zorgd door eMKa (public relation show) uit Den Haag met een voordracht en modeshow onder leiding van mevr. Krispijn, met medewerking van 3 manne quins onder het motto ,Kent en waardeert wat Ne derlandse arbeid presteert'. Na een openingswoord van de presidente mevr. Dekker-Becu, gaf deze het woord aan mevr. Krispijn. Zij vertelde over grote verbetering van foundation (BH. en corset). De mannequins toonden dat er vcor elk figuur goede foundation wordt geleverd, ook en kele goede modellen badpakken, werden getoond. Daarna kregen we verschillende soorten nylons te zien. Er werden tamelijk zware nylons getoond, die evenwel aan het been ragfijn leken. Hierna volgde een schitterende collectie damespy- ama's. De afwerking en kwaliteit was af. Daarna verschenen de mannequins in schorten. Ze lieten zien dat ook in schort de vrouw er aardig cn verzorgd uit kan zien. Mevr. Krispijn vertelde over degelijkheid en dat een erg vuile schort best eens ge kookt mag worden, wel een bewijs dat het kleur en wasecht is. Na de pauze werd de show vervolgd met heren- confectiestoffen. mannequin Carolien toonde ons zelfs heel charmant een kostuum en wees op de prima af werking en. mooie stof. Hierna volgden bekende wollen stoffen, ruiten en strepen. We zagen jasjes, rokjes en lange broeken, samen gedragen met leuke vesten en, truitjes van wol. In een zo uitgebreide show mag toch zeker kleding die wij hier zo vaak nodig hebben, namelijk de regen kleding, niet ontbreken. Ook deze werd gebracht. We kregen jassen te zien die we gemakkelijk zelf in de wasmachine kunnen wassen. Een jas met schootje waar op de fiets onze rok niet nat in kan worden. En de regenjas die helemaal geen regenljas lijkt maar een mooie volle wintermantel. Tot slot kregen we poolstoffen. Wat we hierin te zien kregen was een lust voor het oog. De kwaliteit van de stof tinneroy die niet meer plet, de kleuren- combinatie's en de patronen in die stof waren prach tig. Dan waren er enkele modellen van de bekende jonge ontwerpster Doortje Driesenaar. Mannequin ruw of schraal Tieneke toonde ons van haar een schattig blauw tin neroy pakje, Carolien een prachtige groene velours japon, die absoluut kreukvrij was en Marie liet tot slot een uit verschillende delen bestaand pak zien, rock and roll genaamd. De presidente dankte mevr. Krispijn en haar man nequins voor hetgeen zij op vakkundige en prettige manier ons getoond hadden. Hiera volgde in vlot tempo het tweede gedeelte van de vergadering. Het jaarverslag werd door de waarn. secretaresse mevr. Visser-v. d. Wal voor gelezen. Daarna jaarverslag van de penningmeester- esse mevr. Wolfert-de Regt, dat eindigde met een batig saldo. Dan volgde de herbenoeming van de kascommissie, de dames Esselbrugge,. Lefeber en Olij- slager. Vervolgens de bestuursverkiezing. De aftredenden waren mevr. S. Wolfert-de Regt en mevr. E. Dekker- Dekker. Beiden, werden herkozen. Niet herkiesbaar waren mevr. de Jong-van Vessem en mej. M. van rraaijenhove. In hun plaats werden gekozen mevr. Esselbrugge-Blankert en mevr. A. den Doelder-Over- dulve. De presidente feliciteerde de nieuw gekozen bestuursleden met hun benoeming en bedankte de afgetredenen voor het werk dat zij voor de bond heb ben gedaan. Hierna sloot de presidente de vergadering ZONDAGDIENST ARTSEN 14 en 15 februari dr Boor. PREDIKBEURTEN. Zondag 15 februari 1959 Ned. Herv. Kerk: 10 uur Vic. S. den Blauwen 2.30 uur ds P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10 en 2.30 uur ds A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10 en, 3 uur ds A. Van Leeuwen. Geref. Gemeentc: 10 uur bed. H. Avondmaal, 2.30 uur bed. H. Doop en 7 uur ds W. Hage van Middelburg. In de J.l. dinsdagmiddag alhier in de bovenzaal van het hotel ,,Het Gulden Vlies" overdruk bezochte jaar vergadering dezer afdeling werd door de voorzitter, de heer J. Koster Jz., de volgende rede uitgesproken, die als gewoonlijk weer een overzicht inhield van de toestand van de landbouw in deze streken in optima forma. Mijne Heren, Ik open deze vergadering van de Afd. Axel der Z.L.M. met u allen van harte welkom te heten. Het doet ons veel genoegen, dat u ook vandaag weer blijk geeft, door uw aanwezigheid, met uw organisatie mee te leven. Uw presentie hier is voor het bestuur een sterke stimulans om nu zowel als in de toekomst alle krachten in te zetten in het belang van onze ver eniging. Graag wil ik een bijzonder woord van welkom richten tot dhr. Schlingemann en de Algemeen Secre taris, dhr. Paauwe, Spui; wnd. voorzitter van de kring Hè Paps, nee natuurlijk niet. Over tien jaar misschien. Maar dan mag je er in Rotterdam wel niet mee uitgaan. Daar zie je nooit zoiets. Jij wijsneus, wat weet jij nou wat ze in be sloten clubs of" officiële gelegenheden dragen Ik kan je verzekeren, dat de avondtioletten die jouw moeder droeg op de winterbals, in hun soort even mooi waren als dit. Is het echt waar? O, daar heeft Mams nooit over verteld Was ze mooi, Paps Ja, zei hij kort, ze was een beeldje. Ah, daar komt net de tram die we moeten hebben. FJauw kind, schold Mariesje zichzelf. Paps is jouw vader en dat mens is een brutale indringster. Maar het hielp niet. Ze zag er tegenop, die vrouw te ontmoeten. Een week lang in het zelfde huis te wonen,. Kon ze maar terug, nu nog... Paps Wat is het Ben je moe We zijn er dadelijk. Hier, deze straat in. Ze beet op haar lip om dat verraderlijke trilen te bedwingen. Han bekeek van terzijde opmerkzaam het witte, smalle gezichtje. Hij drukte even, het handje' op zijn arm. Ik ben er ook, kleintje 1 Hij stak de sleutel in het slot. Ze hoorden een kinderstemmetje dwingen Ik wil niet naar bed, ik moet Mariesje zien... Het stemmetje hield meteen op toen het kind Han en Mariesje zag binnenkomen. Het vingertje in zijn mond stond het ventje halverwege de trap naar hen te kijken,. Vooruitzei Cora, die ook was blijven staan en niet de moeite nam even terug naar beneden te lopen. Ga gauw een handje geven en dan vlug naar bed. Het is hoog tijd. Axel, de heer De Rijk; vertegenwoordiger p.v.c., Bur ger, en de Pers. Mijne Heren, Het jaar 1958 is weer vergleden, net als zijn voor- gangers, in de nacht der tijden. En op de oudejaars avond zijn we, al of niet met Wim Kan, al of niet waardig, over de drempel het nieuwe jaar 1959 bin nengeschreden. Ik wil graag van de gelegenheid gebruik maken om u met de jaarwisseling te complimenteren en, u voor 1959 alle goeds toe te wensen. Moge het een voorspoedig jaar worden en ons in alle opzichten geven een rijke oogst. Het achter ons liggende verenigingsjaar heeft voor onze vereniging ongeveer hetzelfde beeld te zien ge geven als de voorgaande jaren, nl. een gestadig in ledental groeiende club en een financiële basis die, hoewel niet ruim te noemen, toch een zekere armslag aan het bestuur laat om - verschillende zaken naar behoren te kunnen vervullen. Die leden, die vandaag voor de eerste maal onze Jullie excseert me wel dat ik eerst voor het kind zorg wende ze zich tot de beide anderen. Han jij neemt de honneurs wel even waar Wijs je doch ter vast de logeerkamer. ïk zal dadelijk voor. jullie eten zorgen. Het werd zo laat dat ik maar vast met Hugo vooruit heb gegeten... Mariesje, hoe jong ook nog, voelde de bedekte belediging, al werd alles ook nog op zo'n lief toontje gezegd. Stel je voor dat je een, gast verwachtte cn dan de eerste keer nog nieteens even, met eten kunnen wachten,Ze had het anders wel makkelijk voor haar gemaakt, doordat er nu geen begroetingscere monie nodig was geweest. Han keek haar even aan, zag een hooghartig ge zichtje, een vastges]oten mond. Ine's dochter, dacht hij bij zichzelf. Kom meiske ik breng je eens gauw naar je kamer, dan kun je je even lekker opfrissen. De weg naar de eetkamer vindt je wel hè, de laatste deur in de benedengang... Mariesje hoorde hem vlug de trap aflopen. Dan keek ze eens rond in haar nieuwe omgeving. In de kamer zelf was ze gauw uitgekeken,. Onpersoonlijk als alle logeerkamers. Lege kasten, Een tafeltje met een vaas maar zonder bloemen. Een paar mooie pla- ten aan de muur. Uit l'Illustration, zag ze. Die zal Paps wel opgehangen hebben, dacht ze meteen. Ze schoof de gordijnen een eindje van het raam weg en keek neer op stadstuintjes en overburen. Saai gedoe vond ze en ]iet een, flinke straal fris water in de wastafel lopen. Gauw een andere jurk aantrekken. Genadig, wat was dat goed gekreukeld in het koffertje Haa rzijden jurkje was morgen wel weer uitgehangen, maar de andere. Nou kon ze Me vrouw Cora meteen al om een gunst vragen. Jakkie Nou, wat kon het haar ook eigenlijk schelen. Vooruit, haar blousje maar weer aan en naar beneden,

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 2