PUROL nog sch&öuw ov€R Leven TANDPASTA heF bèsfe voor de Huid FEUILLETON te mogen kopen ten behoeve van de bouw van een nieuwe Lagere Technische School. De gevraagde grond ligt in het exploitatieplan Axel Noord-Oost, le gedeelte (zie punt 4 van de agenda) en wel op de hoek van de Polenstraat en de Buitenweg en is kadastraal bekend gemeente Axel, sectie D, nos. 1661 en 1459 (ged.). De benodigde oppervlakte bedraagt 9250 vierkante meter. De prijs is fll,per vierk. m. Overeenkomstig dit voorstel werd besloten con form het bij de stukken gevoegde ontwerp besluit. Tot lid van de commissie tot wering van school verzuim werd benoemd de heer R. Ruijtenburg, met 10 stemmen; 2 stemmen waren uitgebracht op de heer I. Scheele. Dit in verband met het bedanken van de heer A. van Dixhoorn te Zoute Spui. Tot plaatsvervangend vertegenwoordiger der ge meente in de N.V. Waterleiding Mij. Zeeuwsch- Vlaanderen te Terneuzen werd benoemd de heer J. den Doelder, met 7 stemmen. De heer M. L. M. Ysebaert verkreeg 3 stemmen en de heer A. H. van der Lee 1 stem; 1 briefje was blanco. Diverse percelen bouwgrond werden verkocht aan: a. C. F. Verschelling, Noordstraat 29 te Axel, 318 vierk. m. bouwgrond voor f6,— per vierk. m., gelegen aan de De Hontstraat, sectie F no. 1063 ged.; b. H. van Tatenhove, Buitenweg 52 te Axel, 180 vierk. m. bouwgrond voor f 6,per vierk. m., ge legen aan de De Hontstraat, sectie F no. 1246 ged.; c. F. Hamelink, Singelweg 12 te Axel, 180 vierk. m. bouwgrond voor f 6,— per vierk. m„ gelegen aan de De Hontstraat, sectie F no. 1246 ged.; d. E. C. Cardon, Julianastraat 27 te Sas van Gent, 850 vierk. m. bouwgrond voor f 7,— per vierk. meter, gelegen aan de Zuidsingel, sectie F no. 1234 ged. Besloten werd tot aankoop van onderstaande vijf woningen in het saneringsplan, te weten: a. Oudewijk 38, sectie G, nos. 1695 en 2801, groot 58 vierk. meter; b. Oudewijk 44, sectie G no. 2935, groot 58 vierk. meter; c. Oudewijk 50, sectie G, no. 3108, groot 56 vierk. meter; d. Oudewijk 53, sectie G, no. 2732, groot 136 vierk. meter; e. Slijkstraat 2, sectie G, no. 1467, groot 120 vierk. meter. Met de eigenaars is overeenstemming bereikt ten aanzien van de prijs. De aankoop vergt een totaal bedrag van f 7200,—. Bedoelde woningen zullen na eigendomsoverdracht aan de huidige bewoners worden verhuurd tegen res pectievelijk f3,73, f3,73, f3,53, f2,75 en f4,- per week. Bij eventuele gedwongen verhuizing zal van gemeentewege een tegemoetkoming in de verhuiskos ten worden verleend van maximaal f 100,— per ver huizing. De financieringsmiddelen zullen worden ver strekt door de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage. twee personen die als plaatsvervangend kunnen optreden. Het -laat niet iedereen onverschillig door wie men wordt getrouwd en ook bij echtscheidingen speelt dit eenzelfde rol. De voorzitter ziet in dit voorstel niets vreemds In tal van gemeenten komt dit voor en praktisch komt het hierop neer, dat we, zoals we hier zitten, het in het algemeen allemaal kunnen worden. De heer C. van Bendegem meent, dat men in het college nog wel eens zou kunnen bekijken met be trekking tot de voorkeur die bestaan kan t.o.v. de ambtenaar de als plaatsvervanger optreedt. - De voorzitter meent, dat hoewel de heer De Feijter dit niet gewoon is, deze het dieper zoekt dan het zit. Het voorstel wend daarmee zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hierna werd e'en voorstel aangenomen tot het vast stellen van een wijziging van de gemeenschappelijke regeling Instituut Ziektekostenvoorziening Ambtenaren in Zeeland, alsmede een voorstel tot wijziging van de uitkeringsverordening.. Beide plunteq van meer formele betekenis. Aangekocht werd een gedeelte van de kreek Vroeg- tij van de polder Beoostenbllj-benoorden, ter grootte van 2,8 ha., dit in verband met de volgestorte tegen woordige stortplaats voor huisafval Ronde Putten. Het bestuur van deze polder is genegen dit per ceelsgedeelte voor f 2.500,— aan de gemeente te ver kopen, hetgeen B. en W. een billijke en gerecht vaardigde prijs achten. Aldus werd dan ook be sloten. Rondvraag. De heer de Feijter was ontevreden over de toe stand waarin het marktplein bij de jongste sneeuwval verkeerde, die zeer ten ongerieve was van het pu bliek en vroeg voor de toekomst meer attentie daar voor. De heer Maas zou gaarne nader vernemen hoe het gesteld is met de zeer dringende gevallen onder de 258 woningzoekenden, genoemd in de nieuwjaars rede van de voorzitter. Naar hij vernam zijn er aan vragen van 5 tot 6 jaar oud. Is dat juist De heer Oggel vraagt naar een structuurplan en bepleit verder voor 1959 nog iets binnen te krijgen van het woningcontingent. De heer L. Hamelink bepleit voorziening met een lichtpunt, of verplaatsing van het tegenwoordige, zulks ter plaatse van de weg die op de Sassing rechts de Coegorspolder in gaat, tegenover de petroleum- handelaar Haak. Er komen veel klachten omtrent de zwakke en niet doeltreffende verlichting daar ter plaatse. Hierop volgde sluiting. zullen nader onder oog worden gezien of deze te verwekelijken, zijn. M ONGEKEND DICHTE MIST, iMaandag hing over onze streek een ongekende dikke mist, die zelfs midden op de dag op vele plaatsen het zicht tot enlkele tientallen meters be perkte. Gelukkig zijn ten gevolge van deze hindernis voor het verkeer geen ernstige ongelukken ontstaan maar wel ondervond het verkeer soms aanzienlijke vertraging. Van de veerdiensten moesten velen, ko men te vervallen, waarbij in Vlissingen, een gedeelte van de reizigers de bof had, van een speciale moge lijkheid voor de overtocht gebruik te kunnen maken. Vele Urker vissers, momenteel Breskens als thuis haven hebbend, waren nl. met het weekend naar huis geweest en waren eveneens in Vlissingen, gestrand, enkele van hun met hun scheepjes in Breskens liggende collega's, trotseerden de mist eni gingen hun vrienden in Vlissingen ophalen. Ben, aantal ongeduldige pas sagiers greep deze kans en kwam zo met deze .extra dienst' eveneens lang voor de officiële boot in Bres kens aan. Ook donderdag en vrijdag hing er boven het groot ste deel van ons land een dichte mist, waarvan het verkeer te land en te water veel hinder ondervond. Uit enkele delen van het land werden kettingbotsingen gemeld en, ongelukken met dodelijke afloop. Op de Deze is m.l. voor hem zijn 65e geboortedag en, daar mee het bereiken van zijn pensioengerechtigde leeftijd wat een reden voor ons was, ons in verbinding te stellen met één der leden van het huldigings-comité. Het hoeft geen betoog, dat dit feit in zeer brede kring, en ook ver buiten de engere kring vani het Rooms-Katholieke onderwijs en de plaatselijke Katho lieke gemeenschap, belangstelling zal gewekt hebben, al valt op het moment dat we dit schrijven, nog niet te voorzien hoedanige afmetingen dit afscheid, dat met een grootse huldiging gepaard is gegaan, ver wekt zal hebben. De heer de Kort is in onze stad iemand die nauwe lijks een vijand zal tellen, want zijn persoonlijke eigenschappen konden niet anders dan harten van zijn Axelse medeburgers winnen. Zodat het oók geen verwondering moest baren, dat men hem met lede ogen zag vertrekken van de school, waarin hij veertig jaren lang heeft gewerkt aan de opvoeding van dat deel van de Axelse jeugd, dat aan zijn zorgen was toevertrouwd. Wat er op deze dag in zijn gemoed om moet zijn gegaan,laat zich vniet schetsen zeer zeker zullen hem gevoelens van diepe weemoed hebben bestormd. En daar is ook reden voorEen eervolle staat van 44 jaren in dienst van het onderwijs is daar, om getuigenis af te leggen van de diepe betekenis van dit nuttige leven. f BENOEMD. Met ingang van 1 februari is tot maatschappelijk werkster in de gemeenten Axel, Zuiddorpe en Koe wacht benoemd, mej. Sarneel uit Kloosterzande. DE BESTE en niet duur. Tube 95-70-45 ct N.a-v. het aan de heer J. L. J. Maris op 17 aug. 1957 verleende eervolle ontslag als ambtenaar van de burgerlijke stand, werd thans door B. en W. voorgesteld in diens plaats te benoemen wethouder A. J. M. Kesbeke, zulks met ingang van 1 februari. De heer De Feijter kan zich met dit voorstel niet wel verenigen. Ten eerste voelt hij er in principe niets voor, mede te werken aan een streven om van de wethouders ambtenaren te maken. Ben1 zodanige toestand gaan we thans dik benaderen. Moet hieruit worden afgeleid, vraagt spr. zich verder af, of we op de secretarie met een ambtenaren-tekort zitten, bo vendien bevalt het spreker niet, dat er slechts een persoon wordt aanbevolen. Wenselijk is z.i. zeer zeker, gezien onze zeer gemengde bevolking, dat er door CARRY VAN DER RIJKEN. 33) Op de bewuste dag dat Mariesje emt Broer Heem stra de Brusselse reis zou aanvaarden, stond deze achttienjarige gymnasiast 's morgens al vroeg op de stoep van het buurhuis. Joh, ik ben nog lang niet klaar, schrok Riesje, die de deur had opengemaakt. Is het al zo laat? Waar zijn je koffers Op zolder, zei Broer laconiek. Zie je, ik heb net een telegram gekrgen van mijn vriend. Er is een sterfgeval in zijn familie en nou stellen we het even uit. Hè, dat is jammer, vond Mariesje echt gemeend. Ja, vind je De jongen kleurde even. Het ontging Mariesje. Natuurlijk Had reuze gezellig kunnen zijn. Zal ik je naar het station brengen? vroeg hij ineens spontaan. Ja leukJet gaat ook mee. Mariesje kleurde nu ook ,zelf niet beseffend waarom eigenlijk. Dag. Tot straks dan hè I Zó, plechtig uitgeleide gedaan, stapte Riesje met de mooiste koffer van Mama in de D-trein naar Roosendaal. Ze had een half uur oponthoud aan de grens Papa zou haar zeker niet kunnen mislopen. Ongedurig zat ze nu eens bij het raampje, liep dan eens heen en weer in de gang langs de coupés. Zou ze Paps herkennen straks in Roosendaal? Daar hadden ze eigenlijk niks over afgesproken. Een foto van hem had ze nooit gezien en maar heel vaag herinnerde ze zich, hoe hij er uitzag die keer op OVERGEPLAATST. De commandant van de groep Axel der Koninklijke Marechausee, adj-onderofficier J. Luitwieler is in ge lijke functie benoemd te Sas van Gent. 1 EERSTE VERGADERING ORANJEVERENIGING Vorige week vrijdagavond werd een eerste alge. mene ledenvergadering gehouden van de in oprichting zijnde Oantjevereniging. Op deze vergadering werd overgegaan tot de samenstelling van een voorlopig bestuur waarin thans zitting hebben als dagelijks be stuur de heren A. H. v. d. Lee, C. Smies en A. P. Lefeber eni de dames M. Boor-de Graaff, L. Hoorman C. de Feijter <en, de heren J. de Blaay, J. Wieles en P. Scheele. Voorlopige plannen voor de viering van de 50e verjaardag van H.M. de Koningin op 30 april a.s., werden besproken, waarbij inzonderheid aan de jeugd wordt gedacht. Van verschillende mogelijkheden als Oranjefilm, een fietserallye, een puzzlewedstrijd enz. kostschool. Al weer vijf jaar geleden En die tante Cora? Zou ze daar nog steeds tante tegen moeten zeggenf. Gewoon idioot. Nee, dat deed ze niet. Ze had zich eigenlijk nog nauwelijks gerealiseerd, dat ze niet alleen bij Paps ging logeren, maar ook bij dat menis. Twijfel kwam in haar op, of het wel zo èrg prettig zou zijn, die logeerpartij. Ze naderde Roosendaaleven, heftig, klopte haar hartje. Nieuwe waterweg had nog een aanvaring plaats. Vele schepen ondervonden ernstige moeilijkheden bij het binnenkomen. Op sommige plaatsen was het zicht zelfs minder dan 20 meter, zodat er vanwege de K.N. A C. een beroep w?rd gedaan op de bewoners langs buitenwegen, de gordijnen voor de ramen weg te schuiven zodat de passerende automobilist zich nog eniggzins kon oriënteren en zodoende ernstige on gelukken te voorkomen. TWEELING WERD IN TWEE GEMEENTEN GEBOREN. Een merkwaardig voorval deed zich vorige week zaterdag voor, toen in het gezin van de heer De Rechter .wonende te Kijkuit, verblijd werd met een dubbel blijde gebeurtenis. De eerste van de twee nieuwe wereldburgers kwam ter wereld in het Quder. lijk huis, staande in de gemeente Axel, en is dus voer de burgerlijke stand geboren te Axel. Voor de geboorte van de tweede spruit oordeelde de .behan delende arts het gewenst, dat de moeder zpp'gorden opgfenomen in een ziekenhuis, waarop deze p^r am bulance werd overgebracht naar het R. K. Zieken huis te Hulst, Daar werd in goede gezondheid de laatste helft van de tweeling ep dezelfde datum ge boren, maar deze geboorte vond nu plaats binnen de gemeente Hulst. Als er nu bij de famieil R. maar geen stedenstrijd tussen Axel en Hulst losbreekt. VERJAARDAG H.K.H. PRINSES BEATRIX. Ter gelegenheid van de verjaardag van onze Kroon prinses ligt het in de bedoeling van de Harmonie .Concordia' om te 6.45 uur een korte taptoe te ver zorgen t.o. Visser-Koole in de Noordstraat waarna vervolgens een korte mars zal worden gemaakt door de Weststraat, öude Wijk, Oestepstraat en Kerkdreef. Ook de Fanfare .Hosanna' zal zich op deje dag niet onbetuigd laten, want zij zal een nationaal pro gramma ten gehore brengen op de trappen van het stadhuis. Dit programma zal besfapf) uit marsen en volksliederen en vangt aan om half acht, MEESTER DE KORT BEREIKTE DE PENSIOENGERECHTIGDE LEEFTIJD. De dag van 30 januari moet voor de heer P. P. M. de Kort tot voor kort hoofd der R. K. lagere school alhier. Na een paar maanden volgde op 1 juli De heer de Kort slaagde op 9 mei 1914 te Breda voor de lager onderwijsacte en werd op 1 nov. al benoemd tot onderwijzer aan een: R.K. school te Wouw. Slechts een 10-tal maanden bleef hij daar werkzaam, want op 1 sept. 1915 trad hij te Henkens- zand voor de klasse. Ruim twee en een half jaar ikm verbleef hij op Zuid-Be vel and en daarna werd hij Groenendijk benoemd alwaar hij op 1 april 1918 in dienst trad. Ook daar werd zijn carrière niet lang- durigdurig, ij.l. slechts ruim één jaar en toen werd hij f) J1 ajs onderwijzer aangesteld aan de St. Anthonius- School alhier. Na een paar maanden! volgden op ljli 1919 zijn cjefinitieve benoeming en reeds op 1 febr- 9l1 1920 die van hoofd van deze school, hier ter plaatse, Niet minder dan 40 jaren heeft hij het katholieke lageronderwijg in Axel gediend en zijn beste krach- t«H gewijd san dg vorming der hem toevefrouwde jeugd, zijn streven was steeds gericht om van de kin deren degelijke burgers te maken en alles was er bij hem opgericht hen liefde eni verdraagzaamheid jegens elkander en ajle naasten bij te brengen. Dit waren de eigenschappen die hem bezielden. Paedagogisch ontpopte hij zich ook weldra als een organisator in optima forma. Vooral de sociale pro- blmen pp {Matschappelijke misstanden spoorden hem aan tot activiteit en, zo kwant hier in '29 de K-A-B, tot stand, welks praeses hij in de beginjaren, js ge weest. Zo ontpopte hij zich aldra als een echte matador in de strijd om lotsverbetering vooral van de arbeiders. Hij gaf zich daarnaast natuurlijk ook aan het Wit-Gele Kruis en het plaatselijke comité voor Herwonnen! Levenskracht, werd mede door hem gesticht. Zodat het ganse sociale terrein zijn be langstelling had. Meerdere andere verenigingen op het terrein der plaatselijke Katholieke actie eisten hem op. De R.K. Kiesvereniging, de plaatselijke R.K. 8|isjlub, de later opgerichte Toneel- en Ontspannings- verenigin zij allen maakten volop aanspraak op zijn ambitie. Hiermede doen we slechts een, greep uit de vele activiteiten die hem dreven, want het (j,-}d?rwijs vroeg ook zijn medewerking door de sociale y> school v^n ia K.A.B. te Hulst. Het moet meester de Kort dan ook tot een grote voldoening hebben! gesteld, dat het hoogste kerkelijke gezag der R.K. Kerk z'jn bijzondere verdiensten enige jaren geleden heeft erkend, door de onderscheiding Op het lange perron stond een man, zijn haar wat 'grijs aan de slapen en met heel vermoeide ogen. Ook zijn hartklop versnelde even toen hij in de verte de trein zag naderen. Hij twijfeld egeen ogenblik, of hij zou zijn dochter herkennen. Toch gaf het hem een schok, zó als ze op Ine leek. Hij zag haar toen de trein, al langzaam rijdend, helt station binnen kwam. Ze stond voor één der ramen, scherp kijkend of ze hem kon ontdekken. Met grote stappen liep hij mee. Ja, ze herkende hem hij zag het aan het plotseling oplichten van. haar gezichtje. Hij stak zijn hand op en Mariesje beantwoordde zijn groet met vrolijk gezwaai van beide armen. Erg ladylike is ze nog niet, glimlachte de man in zichzelf.' Maar wat een aardig kind is het geworden. Dadelijk na de uitstappende reizigers ging hij de wagon binnen,. Een hartelijke omhelzing van zijn kant volgde. Mariesje gaf hem zijn zoen terug toch een beetje gereserveerd, ondanks haar eerste spontane be groeting van achter het coupéraam. Tegenover elkaar gezeten in de verder lege coupé was het even onwennig stil tussen de oudere man en het jonge meisje. (Moesten ze wennen aan de ver-, houding vadjg^ ejj dochter 1 Ik vind het 1^ om in Brussel te okmen logeren,r, verbrak Mariesje de korte stilte. Maar haar stem. klonk een beetje onnatuurlijk. Ze voelde zich nog zo vreemd tegenover deze man, die haar vader was, maar van wie ze zich verder af voelde dan van Jet's vader bijvoorbeeld. Gek eigenlijk, dacht ze. En toch heb ik zo dikwijls naar hem verlangd Ik weet wa't je denkt, kind. Een beetje hees was zijn stem en het was geen antwoord op haar gezegde van zo eiven. Ze keek naar hem op, zag zijn ogen op haar gericht. Vriende lijk keek hij haar aan ener was nóg iets in dat kijken, dat ze niet begreep. Maar een gevoel van medelijden met dien man, haar vader kwam in het meisje op. Een beetje klein voelde ze zich en zo erg jong. Hij nam haar friemelende handje in de zijne. We zullen maar geen vader en dochter spelen, dat gaat niet meer tussen ons. Wees je maar mijn kleine vriendinnetje. Dat is prettiger en makkelijker voor ons beiden. Bijna mechanisch knikte ze. Zo blij en zo opgewonden was ze de laatste dagen geweest. En diezelfde morgen nog. Nu ineens was het, of ze verdriet had. Toch kon ze niet zeggen waarom. Paps was toch lief voor haar 7 Het was of Han haar gedachten! raadde. Hij had tact. Een eigenschap, die hem voor anderen zo innemend naakte. Met een paar woorden be wonderde hij het vlotte mantelpakje. Pas nieuw, vertelde ze kinderlijk. Hij vroeg naar Joop en Hans. Luisterde geamuseerd, nu ze al vlotter en ongedwongener over de broers praatte. - Intelligent snuitje, observeerde hij. Vooral nu ze zo enthousiast bezig was. Alles leefde aan haar. Wé/ér deed ze hem sterk aan Ine denken. Tocl1die grote grijze ogen had ze van hem. Waren ze ejgenilijk wel grijs? Door de grote pu pillen lekea,^ donkerder dan ze eigenlijk waren. Haar gezichtje in rust viel niet zo op Zó verdiept was hij in zijn beschouwingen, dat hij nauwelijks hoorde, wat ze allemaal vertelde, Is het geen bengel hoorde hij haar opeens vragen. Nou en óf, haastte hij zich te antwoorden. Vervolgde dan Weet je, Mariesje, dat je nog een broertje hebt Een broertje Ik Dan begreep ze. O, zei ze een beetje verlegen,. Ja, vervolgde Han, een baasje van bijna vijf jaarHou je van kieine kinderen O ja Ik ben er dol op, Paps. Hoe heet ie En mag ik met hem spelen Natuurlijk mag jij met Hugo spelen I Een kort moment zag hij Cora voor zich, zoals ze een paar weken geleden tegen hem uitgevallen was. Zijn verlangen! om iets uit het verleden terug te hebben om iemand bij zich te weten, die misschien werkelijk van hem hield, was hem tot een ware obsessie ge worden. Hij had daarom besloten om coute que coute Mariesje een poosje bij zich te nemen. Toen hij Cora zijn besluit mededeelde, had ze onverschillig haar schoders opgehaald en gezegd Mijn hemel, Han, hoe kom je aan het dwaze idee. Ik dénk er niet aan'?* om dat kind in mijn huis te ontvangen Gewoonlijk, als Cora zich beslist vóór of tegen iets verklaarde, ga fhij toe; beter dan die onver kwikkelijke scènes. Maar deze keer had hij doorgezet. Het was geëindigd met een smalend: Nou, als ze dan beslist moet komen, dan kan ze goed als kindermeisje fungered En nu vroeg dit kind uit zichzelf of ze met Hugo spelen mocht 1 (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 2