AXELSE COURANT Gemeenteraad van Axel DAM PO Goede nachtrust J C VINK verkouden NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDl' WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Til. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL door Zenuwrust Mijnhardt's Zenuwtabletten Een recente opname van H.K.H. Prinses Beatrix die vandaag haar 21e verjaardag viert (Foto M. C. Meyboom), Frankering bij abonnement Axel. ZATERDAG 31 JANUARI 1959 73e jaargang no. 18. ABONNEMENTSPRIJS I Loiia nummer» A cent Kwartaalabmnement Axel binnen de kom 11,55 Andere plaatien 11,75 Buitenland I 2,00 ADVERTENTIEPRIJS, 8 cenl per m.m. Bi) contracten belangrijke reductie. Inr «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Elelnv kdvertentlén (maximum 6 regel») 1-5 regel» 70 cent Iedere regel meer 12 cent extra D ZITTING VAN 27 JANUARI 'S AVONDS 7 UUR Bij de aanvang van de eerste raadszitting in dit jaar waarin alleen de heer P. J. van Bendegem om gezondheidsredenen nog niet aanwezig was werd door Burgemeester van Oeveren de navolgende rede uitgesproken: Bij het begin van deze eerste raadsvergadering in 1959 willen wij zoals het de gewoonte is de belangrijkste gebeurtenissen in het gemeentelijk leven van 1958 de revue laten passeren. Over het onderwijs is deze keer meer goeds te vermelden dan vorig jaar. Het nieuwe gebouw van de landbouwhuishoud- school is verrezen en nadert zijn voltooiing. De reeds lang noodzakelijke uitbreiding van de R.K. Lagere School is thans eveneens tot stand ge komen. Op 1 september 1958 konden de lessen aan de Christelijke Lagere Technische School een aanvang nemen in haar tijdelijk onderkomen. Hiertoe werd in een record-tijd het voormalige gebouw van de O.L. School verbouwd en ingericht. Ten behoeve van de definitieve huisvesting werden reeds maatregelen ge troffen. Intussen wordt nu ook gewerkt aan de totstand koming van een avondschool. De plannen voor een Openbare Kleuterschool konden helaas nog niet worden uitgevoerd. Zij zijn in behandeling bij de inspectie, doch moeten nog wij ziging ondergaan. Hopenlijk zal de aanbesteding in 1959 kunnen plaats hebben. De gemeente trad toe tot de Stichting Zeeuwse Muziekschool. De alhier gevestigde dependance startte met een zeer bevredigend aantal leerlingen voor algemeen vormend muziekonderwijs. Aan de Terneuzense Muziekschool werd subsidie verleend. De aanleg van één sportveld werd onder DACW- voorwaarden uitgevoerd. De Zuidsingel ten behoeve van de Oost-West verbinding werd voltooid. De verkeersvoorzieningen hebben daar al heel wat hoofdbrekens gekost, vooral tengevolge van het intensieve gebruik, dat van de weg wordt gemaakt. De aanleg van een verbindingsweg naar het sa- neringsgebied Oudewijk werd aanbesteed. Het gedeelte Sassing-Sluiskil van de rijksweg Axel-Sluiskil kwam gereed. Aanpassing van het zeer gevaarlijke traject Sassing-Axel aan de eisen van het moderne verkeer is wel zeer hard noodzakelijk. Ook is het te betreuren, dat een vrijliggend rij wielpad langs de Provinciale weg Terneuzen-Axel nog steeds niet tot stand kwam. Door de maatregelen tot overname van de Emma- straat komt de zozeer noodzakelijke verbetering van deze straat in uitzicht. Het kampeerterrein kwam gereed en biedt een outillage waarop we met recht trots mogen zijn en waardoor ongetwijfeld velen van deze categorie toe risten naar ons steeds mooier wordende recreatie gebied zullen worden getrokken. Het aantal overnachtingen in de jeugdherberg be droeg in 1958: 4566, waarvan 2623 uit Engeland, 77 uit België, 129 uit Duitsland, 9 uit Schotland, 12 uit Frankrijk, 4 uit Amerika, 2 uit Denemarken en 1 uit Italië. Het was nog niet mogelijk, om aan de grote vraag naar woonruimte te voldoen door woningwet-bouw. Er staan 258 woningzoekenden ingeschreven. De 25 premiewoningen, welke in de particuliere sector verrezen, bieden voor deze ernstige nood geen sou laas. De plannen voor woningwetbouw zijn reeds enkele jaren geleden gereed gekomen en liggen in de ijskast te wachten op de mogelijkheid van uitvoering. In 1958 werden 5 woningen onbewoonbaar ver klaard. Waar geen plaats beschikbaar is om te wonen, kan ook geen groei van het aantal inwoners zijn. Het geboorteoverschot van 100 personen komt maar net boven het vestigingstekort van 97 personen, waar door het aantal inwoners slechts met 3 vermeerderde en steeg van 7803 tot 7806. De sanering van de Oudewijk en omgeving wacht nog steeds op de financiële mogelijkheid van uitvoe ring. Waar de gelegenheid zich voordoet, worden door aankoop van perceeltjes de voorbereidingen ver der geëffectueerd. Weer werden enkele percelen, gelegen in de „on rendabele gebieden"' buiten de kom, op het electrisch net aangesloten. Ik laat nu enige gegevens volgen betreffende de omzet van het gemeentelijk gasbedrijf. In 1958 werd in totaal gedistribueerd 2.002.300 kubieke meter gas tegen 1.864.700 kub. m. in 1957; een toename dus van 137.600 kub. meter. Het aantal verbruikers bedroeg 4487 tegen 4313 in 1957; dus een stijging met 174. De opbrengst wegens gasverkoop en meterhuren steeg van f420.196,57 tot f 477.605,29, dus met een bedrag van f 57.408,72. Er werd in eigen beheer 2040 meter hoofdleiding gelegd, uitsluitend van plastic materiaal, dat in 1958 voor het eerst werd toegepast. In financieel opzicht heeft onze gemeente een zeer moeilijk jaar achter de rug. Het was noodzake lijk, om, waar enigszins mogelijk, zeer sterk te be zuinigen. Dit geldt ook voor 1959. Er is nog steeds geen nieuwe financiële verhou dingsregeling. Voor 1959 is geen subjectieve verho ging der algemene uitkering te verwachten. Investerings- en bestedingsbeperking blijven door werken. Er was nog geen mogelijkheid tot consolida tie van de vlottende schuld. Nieuwe werken mogen alleen met vaste finan cieringsmiddelen en dan nog binnen het raam van een sluitende begroting tot stand gebracht worden. Dit betekent voor 1959 de noodzaak, om nog f97.000 te bezuinigen op de gewone dienst. Het is duidelijk, dat hierdoor aan het verzorgings- peil onherstelbare, althans moeilijk te herstellen schade dreigt te worden aangebracht. Als na het opstellen van een krappe begroting, waarbij reeds geen actieve behartiging van de levensbelangen der plaatselijke gemeenschap kon plaats vinden, alles nog eens moet worden uitgeknepen en dat niet voor de eerste maal dan dreigt de kwaal chronisch te worden. De activiteit van onze handeldrijvende midden stand, die boven alle lof verheven is en zich mani festeert in een van jaar tot jaar voortschrijdende mo dernisering en aanpassing aan de eisen van de tijd, verdient een gemeentelijke levenssfeer, die hiermee overeenkomt. De instandhouding van de gemeentelijke eigen dommen en voorzieningen zal hierdoor in de toekomst dubbele kosten vergen. Met de blijvende hoop op uitkomst uit de finan ciële moeilijkheden en het vaste voornemen, om alle mogelijkheden uit te buiten in het belang van de ge meente en van haar inwoners, gaan wij het jaar 1959 in, dat naar ik u toewens voor u en de uwen voor spoedig moge zijn. Als oudste lid van de Raad werd door de heer van Luyk de Burgemeester in zijn positie als zodanig met zijn gezin wederkerig voor 1959 het beste toe gewenst. In een zeker gedeelte van diens jaarrede viel te beluisteren dat in een bepaald opzicht de gevolgtrekking zou zijn te beluisteren dat men nog niet zozeer te klagen zou hebben. Spreker knoopte daaraan de wens vast dat hoe het ook zij de Raad voor wat betreft de opdoemende moeilijkheden, de kracht zal weten op te brengen om gezamenlijk de armoede te keren, zo deze mocht dreigen. Spre ker besloot met de hoop dat God, die de vaart der volkeren regelt, ook de vaart dezer gemeente zal leiden. Hierna volgde de behandeling van de agenda. Bij de ingekomen stukken was het de heer Oggel die, wijzende op het aanzienlijk groter dan geraamde tekort van het Julianaziekenhuis te Terneuzen, des niettegenstaande voor meer dan f 30.000,-geraamd werd aan salarissen. Dit heeft bij hem verwondering gewekt en deswege zou hij hieromtrent door de ver tegenwoordiger der gemeente, wethouder de Putter, nader enig licht zien verschaft. De heer de Putter erkent dat er enige nadere toe lichting gewenst is, daar enige onderdelen aanleiding geven in de redactie die tot misverstand aanleiding geven. Er is enigszins verkeerd met cijfers gemanou- vreerd, doch uit het straks verschijnende rapport zal wel blijken, dat de zaken enigszins anders liggen. Het vertrek van meerdere zusters heeft hierop zijn invloed doen gelden, terwijl ook een procentsgewijze verhoging hieraan niet vreemd is. De heer Oggel wijst er op, dat f 30.000,— ver hoging over 9 maanden neerkomt op f 40.000,— sa laristoelagen per jaar. De heer L. Hamelink bepleit de uitbreiding van de bezoekuren aan de patiënten die vooral t.o.v. de familieleden uit onze gemeente niet zo ruim zijn toe gemeten. De heer de Putter verklaart dat dit punt ook terdege de aandacht heeft gehad van het bestuur en herhaaldelijk besproken werd, doch de geneesheer directeur is ten deze zeer punctueel; de belangen van de bezoekers afmetende tegen die van de patiënten, is deze ten enenmale de mening toegedaan dat die van de patiënten dienen te prevaleren. Bij de mededelingen i(in ons vorig nummer reeds uitvoerig vermeld) ging de heer van Bendegem nog nader in op het antwoord van B. en W. aan de heer van der Lee, aangaande de verkeersongemakken die vooral op zaterdagen voortvloeien voor vreemdelin gen, in casu buitenlanders die hiervan niet op de hoogte zijn, doch de Burgemeester gaf als zijn mening te kennen dat het niet tot de beleidssfeer van B. en W. behoort over vertrouwen of wantrouwen t.a.v. de politie een mening uit te spreken. Deze zaak is mitsdien op formele wijze door het college beant woord. De heer Oggel was het niet eens met de motive ring aangaande de door hem gestelde vraag omtrent de doortrekking van de Sparkstraat in de richting van het zgn. Pootersdorp te Spui. Zijn mening hier omtrent is afwijkend van die van B. en W. en hij acht de urgentie wel degelijk aanwezig om verschil lende redenen, ook vanwege de omweg die nu nood zakelijk gemaakt moet worden, etc. De heer Maas was niet te spreken over de moti vering van B. en W. omtrent de gevraagde opruiming van de boom tegenover de Crijnssenstraat. Hij heeft de indruk dat zij bij de instanties niet met de nodige drang hebben verzocht tot opruiming van deze boom en hoopt dat dit alsnog zal geschieden. Zonodig zal hij zijn vraag, in die zin gewijzigd, nogmaals bij de rondvraag ter behandeling aan de oroe stellen. Vervolgens wordt aan de orde gesteld een exploi tatieplan Axel Noordoost le gedeelte in verband met de te stichten Lagere Technische School op het ter rein aan de Buitenweg, hoek Polenstraat. Daar het wegens nog voldoende aanwezig zijn van bouwgrond in Plan Zuid voorlopig niet nodig is hier reeds bouw grond voor andere doeleinden beschikbaar te stellen, bepalen B. en W. zich thans tot de gekochte 2 ha. grond. De overige grond is tegen een geschatte prijs in gebracht; een taxatierapport door de Centrale Com missie voor de Onteigeningsvergoeding is nog niet opgemaakt, aangezien het niet in de bedoeling ligt, deze gronden reeds spoedig te kopen. De uitgifte-prijzen van de grond liggen in dit ge bied vrij hoog; dit vindt o.i. zijn oorzaak in de na volgende feiten: 1. De bebouwing is vrij ruim; aankoop grond circa 10 ha.; verkoopbare grond ca. 6 ha., dus ca. 4 ha. of 40 procent bestemd voor wegen, voetpaden en plantsoenen; 2. Het in exploitatie te brengen gebied wordt aan de zuid- en oostzijde geheel en aan de westzijde gedeeltelijk begrensd door straten, welke slechts aan één zijde bebouwd worden. Overeenkomstig ontwerp werd dit plan vastgesteld. Hierna werd z.h.st. vastgesteld de vergoeding voor het Bijzonder JLager Onderwijs, met 5 jaarlijkse af rekeningen over de jaren 1953 tot en met 1957. Aangenomen werd eveneens het voorstel tot het garanderen van een geldlening ad f 20.000.-aan te gaan door de Stichting Axelse Bad- en Zweminrich ting, onder intrekking van het raadsbesluit van 21 oktober 1958. Dit raadsbesluit was nodig, wegens door de geld gever geopperde bezwaren aangaande de voorwaar den in bedoeld raadsbesluit aan het Stichtingsbestuur ter naleving opgelegd. In het nieuwe raadsbesluit zijn deze voorwaarden thans vervallen. Aangenomen werd het voorstel om accoord te gaan met een kindertoelageregeling voor de wethou ders. Ook in andere provincies bestaan soortgelijke regelingen. In het pre-advies werd nog opgemerkt dat de gemeente Axel is opgenomen in de 8e klasse van de provinciale regeling. Ingetrokken werd het raadsbesluit d.d. 7 decem ber 1954 betreffende het verlenen van subsidie aan de vereniging tot bevordering van het vreemdelingen verkeer, op grond van het niet voldoen aan bepaalde voorwaarden, nl. het niet overleggen van haar be groting (vóór 1 juni aan burgemeester en wethouders) terwijl eveneens na afloop van het exploitatiejaar aan B. en W. de rekening en verantwoording, alsmede verslag over het afgelopen jaar, moet worden over gelegd. Artikel 11 van de verordening algemene subsidie voorwaarden bepaalt dat bij niet of niet behoorlijke nakoming van de in de verordening gestelde voor waarden, de raad het subsidie kan intrekken. De plaatselijke Vereniging voor Vreemdelingen verkeer heeft over het jaar 1958 aan de hierboven- genoemde voorwaarden niet voldaan. Bij onze brieven van 8 en 10 oktober 1958 is het bestuur der vereniging daarop gewezen, met het ver zoek, de stukken alsnog vóór 21 oktober in te zenden. Nadat op dit verzoek niet werd gereageerd, is bij schrijven van 23 december 1958 nogmaals aangedron gen op inzending der stukken, onder mededeling, dat, wanneer binnen veertien dagen nog niet aan de ge stelde voorwaarden zou zijn voldaan, de raad zou worden voorgesteld het subsidie in te trekken. Met het oog op het geen gevolg geven aan de herhaalde verzoeken van B. en W. door de bedoelde vereniging, werd voorgesteld, deze subsidie met in gang van 1 januari 1958 in te trekken. De voorzitter deelde echter mede, dat B. en W. zich omtrent dit voorstel nog nader wensen te bera den en het daarom willen aanhouden tot een vol gende vergadering. Besloten werd tot opheffing van de onbewoon baarverklaring van 5 percelen, nl. Buitenweg 48, Stationsstraat 40a, Gentsevaartstraat 27, Oude Wijk no 73 en Walstraat 42, die een andere bestemming (garages, werkplaats) hebben verkregen. Vastgesteld werd een drietal begrotingswijzigingen namelijk: de 30e wijziging van de gemeentebegroting voor '58; de 2e wijziging van de gemeentebegroting voor '59; de 3e wijziging van de gemeentebegroting voor '59. Van de Vereniging voor Chr. Nijverheidsonderwijs is een verzoek ontvangen om een perceel bouwgrond

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1