I Pes me® IVOROL MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET De jaren drukken minder dan die Rheumatische Pijnen Drijf toch tenminste die pijnenoit Doe een bloedzuiverende kuur handen BEKENDMAKINGEN kadavers en afval van dieren. de beste tandpasta die men U raden kan CONTACT- EN OUDERAVOND VAN DE CHR. TECHNISCHE SCHOOL. Wie zich de staat waarin de voormalige Openbare Lagere School aan de Kerkdreef zich bevond van nog maar een jaar geleden of zich dit voor de geest kan roepen en thans dit gebouw betreedt, nu het voor bijna drie-kwart tijdelijk ten nutte is gemaakt voor het technische onderwijs hier ter plaatse, moet zich met ons verbazen over de grondige metha- morfose die hier dank zij deskundig en, doeltreffend beleid door de bestuurs-instantie's en de directie dezer school werd tot stand gebracht. Nog slechts luttele maande» van september 1958 is het geleden, sinds de directeur, de heer M. 't Gilde, zonder enige inventaris of hulp van andere leerkrachten, met zijn ruim dertigtal leerlingen startte en zijn organisatietalent op een zware proef werd gesteld hiermede te trachten een basis te stichten voor de vorming van dit jeugdige potentieel dat straks gesplitst zal worden in de „witte" of „zwarte" vakken, die op deze inrichtin gzullen worden! onderwezen. Wanneer we deze nog niet algemeen gangbare of ingeburgerde term van „witte" of zwarte" vakken gebruiken, dan wil dat alleen zeggen dat hiermede bedoeld worden de bouw- en metaal-vakken. Out siders dienen dit te weten en zich grondig rekenschap te geven van de methodische wijze waarop in het uiteraard niet gemakkelijke aanvangs-stadium moet worden, gestreefd naar het bijbrengen van de voor alles onmisbare handvaardigheid. Daarom ligt het in de bedoeling in dit eerste leer jaar de leerlingen kennis bij te brengen van het hout-, metaal- of schilderwerk, waarbij niet zozeer gelet zal worden op de volmaaktheid van de vervaardigde werkstukken ,doch meer en terdege op de aanleg die zich in dit eerste jaar bij hen zal openbaren. Deze selectie die op deze manier wordt toegepast moet dit kan niet anders een nuttig effect sorteren. Intussen is reeds een nieuwe leerkracht in het achter ons liggend laatste kwartaal toegevoegd aan de directie der school en is er in diezelfde tijd met grote voortvarendheid gewerkt om de in ,de oude openbare school beschikbaar gestelde lokaliteiten om te vormen en dienstbaar te mak enaan het te geven techuische onderwijs en dit in de ruimste zin. Zo zijn er op de bovenverdieping twee grote les lokalen gevormd uit ee» viertal schoollokalen, van voorheen. Zodoende is een ruime zaal voor practische werkzaamheden met daarnaast een even groot teken lokaal ontstaan, welke aan de voorlopige behoeften voldoen. Deze beide leslokalen zien, er zeer vriendelijk en comfortabel uit. In het praktijklokaal zagen we een hypermodern type werkbank, dat aan de ene zijde voldoet aan de eisen die het metaalvak stelt, terwijl de andere helft benut kan worden voor de houtbe werking. Technische hulpmiddelen en gereedschappen van allerlei aard waren hier verder geëxposeerd en het moet voor de leerlingen een genogen zijn hier de lessen te moge» volgen. Ook het tekenlokaal stond in het teken van een zelfde sfeer. Een twintigtal tafels van het nieuwste type met passende zitgelegenheid, waarbij elke leer ling afzonderlijk zijn taak kan volbrengen gaven ook aan dit leslokaal een geëigend cachet. Het werk van de leerlingen was zowel practisch als theoretisch in beide zalen voor de ouders en verdere belangstellenden ter controle of inzage. Wat we hier te zien kregen was, de nog zeer korte periode dat we in onze gemeente een technische onderwijs-inrichting bezitten in aanmerking nemende werkelijk een getuigenis van stoere werkkracht en initiatief. De indruk die wij kregen was dan ook dat onder de leiding van directeur 't Gilde voor het ■technisch onderwijs in Axel een goede toekomst is weggelegd en dit in een lang gevoelde behoefte zal voorzien. Ook paedagogisch menen we met vrijmoe digheid te mogen constateren dat het bestuur met de nog voor verdere uitbreiding vatbare staf van leerkrachten op de goede weg is. We spreken de hoop uit, dat in de gelijkvloers ge legen administratie- en directiekamer, die tevens is dienstbaar gemaakt voor bestuursvergaderingen voor de toekomst van het technisch onderwijs in Axel spoedig nadere definitieve besluiten kunnen worden' genomen, die onze stad in dit opzicht op gelijke voet zal brengen met de andere technische onderwijs-in- richtingen in Zeeuwsch-Vlaanderen. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 17 18 januari Dokter K. Boor. schriftelijk gf telefonisch aanmelden bij de heren A. H. vagi /iet Lee, Walstraat 2, C. Smies, Piron- straat 26., f>J, J. Ie Feber, Wilhelmi-nastraat Vergadering. De voorbereidingen zijn thans zo ver gevorderd, dat op vrijdag 23 januari a.s„ des avonds om 8 uur in het gemeentehuis een vergadering zal worden ge houden voor de leden der vereniging en belangstel lenden, die alsnog als lid wensen toe te treden. Besproken zal worden de verkiezing van een voor lopig bestuur en de plannen voor de viering van de 50ste verjaardag van H. M. Koningin Juliana op 30 april a.s. Wat de viering van deze feestdag betreft, zullen waarschijnlijk verschillende vragen naar voren komen, zoalsMoet het alleen een kinderfeest worden of dienen ook de volwassenen in dit feest te Worden betrokken Wat moet worden georganiseerd Een optocht, kinderspelen, goochelaar, poppenkast, kinder zang, lampion-optocht Zo kunnen heel wat vragen worden gesteld. En ieder, die wel eens heeft meegeholpen om iets te organiseren, weet, dat daaraan heel wat werk vastzit endat zoiets heel wat geld kost Wij wekken daarom alle lezers op, hierover reeds nu eens te denken en/ op de bovengenoemde ver gadering met constructieve plannen te komen. Dan kunnen we op 30 april a.s. een gezellig en geslaagd feest hebben I Dan kunnen we tonen onze liefde voor het Oranjehuis 1 Dan behoeven we niet meer te mopperen, zoals voorgaande jaren, omdat er niets gebeurt. U weetals iedereen meeloopt, hebben we een optocht. Welnu als iedereen meedoet, dan hebben we feest 1 DR. VAN GELDER SLACHTOFFER VAN GLADHEID VAN HET WEGDEK. Zaterdagvoormiddag is op de z.g. ,,\Vouwse baan" even buiten de gemeente Bergen op Zoom, in de omgeving van de R.K. Begraafplaats fildaar, onze stadgenoot dr. C. A. van Gelder door de gladheid van het wegdek daar ter plaatse met de door hem bestuurde auto geslipt en in botsing gekomen met één der langs de weg staande bomen. Deze botsing was zeer hevig en van dien aard dat de auto na genoeg volkomen ontredderd was. Wat echter het ergste was, de toestand waarin dr. Van G. uit zijn benarde positie werd verlost, liet zich zeer ernstig aanzien. In bewusteloze toestand en met tal van inwendige kneuzingen werd hij naar het Gemeentelijk Gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Gelukkig kan thans met zekerheid worden verklaard dat van levensgevaar bij dr. Van Gelder geen sprake meer is en hij de gevolge» van dit ernstig ongeluk te boven za lkomen. DE ORANJEVERENIGING. Hoewel de naam van de vereniging nog niet is vastgesteld, zal ieder begrijpen, dat hiermede bedoeld wordt de „vereniging tot viering van nationale en andere feestdagen", zoals deftig in de circulaire stond vermeld. Deze circulaire werd eind december van het vorige jaar huis-aan-huis verspreid en enkele dagen later werden de antwoord-strookjes opgehaald. Het resultaat daarvan was zodanig, dat de hoop gewettigd is, dat een vereniging zal ontstaan met een behoorlijk aantl leden. Weliswaar kon de eerste aanmelding belangrijk beter geweest zijn, doch als begin is er eem goede basis. Niettemin willen we gaarne met klem ieder, die zich nog niet als lid heeft aangemeld, aanraden, dit alsnog ^te doen. Hier ligt een mogelijkheid voor Axel, dat altijd oranje-gezind is genoemd, om metterdaad deze liefde voor ons Vorstenhuis te tonen. Op deze wijze kan een organisatie worden opgebouwd, die op notionale hoogtijdagen inderdaad iets aan de jeugd kan bieden. Mochten er lezers zijn, die hun aanmeldingsstrookje kwijt zijn, dan kunnen zij zich alsnog persoonlijk, Iedere morgen de kleine dosis Kruschen en ge voelt U een heel ander mens. Het is of mét de pijn ook de jaren/ van U afvallen, naarmate Kmischen's heizame werking zich aan Uw organen mededeelt. Begin morgen met Kruschen en gij zult al gauw ervaren, hoe goed het U doet. Ing. Med. j, VERGADERING VAN DE BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. Donderdagavond hield de afdeling Axel van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen haar eerste ver gadering in het jaar 1959 in hotel „De Stadsherberg" alhier, waarin als spreker optrad de heer Lode van Gent met een rede over„In de greep van het oerwoud De presidente, mevrouw Dekker-Becu opende deze vergadering door de aanwezigen welkom te heten, in het bijzonder ook de spreker en de leden der afdeling Terneuzen en hen allen heil, voorspoed en geluk toe te wensen voor dit jaar, waarna zij het woord gaf aan de heer Van Gent. Deze vertelde van zijn reisbelevenissen en -indrukken welke hij per vliegtuig, kano en vrachtwagen had op gedaan tijdens zijn tocht naar de onbeschaafde ge bied enav-n de Kongo. Al sprekende liet hij de aan wezigen door middel van gekleurde dia's een kijkje nemen in de majestueuze natuur van Midden-Afrika en behandelde de gewoonten der verschillende on beschaafde volksstammen. Verder vertelde hij over de stammen der Pygmeeën, die over de gehele Kongo verspreid leven. Na de pauze kwamen ter sprake de schoonheids begrippen, de kunst en de geheime genootschappen der Kongonegers. Waar de heer Van Gent op boeiende en' vaak ook humoristische wijze zijn gehoor wist te boeien, was bet appalus aan het eind dan ook welverdiericj en kan bovengenoemde bond op een prachtig geslaagde eerste avond in dit jaar terugzien. Meer dan 100 be zoekers vulden- de veragderzaal. PREDIKBEURTEN. Zondag 18 januari 1959. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Viering Heilig Avondmaal, 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen (Viering Heilig Avondmaal en dankzegging). Geref. Kerk (Kerkdreef). 10 uur Ds. Krijtenburg, van Zaamslag, 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. A. van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. JUSTITIE WEL EEN EINDE MAKEN AAN DRANKMISBRUIK IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Aanzienlijk hogere boetes voor „het rijden onder invloed". In verband met het steeds toenemend aantal de licten inzake het onder invloed van sterke drank op en in voertuigen rijden, met name! in Zeeuwsch- Vlaanderen, heeft de officier van justitie te Middel burg, mr. J. B. van der Dassen, tijdens de politie- rechterzitting van donderdagmiddag opgemerkt, dat de justitie in Zeeland hiertegen strenger zal optreden teneind ete trachten hieraan een einde te maken. „Geldboetes van 40,die tot nu toe gebrui kelijk waren, worden met name in Zeeuwsch-Vlaan- dren min of meer als verzekeringspremie beschouwd, die vlot betaald worden", aldus betoogde mr. Van der Dussen. „Daarom heeft het openbaar ministerie besloten de straf aanzienlijk te verhogen", zo zei de officier, waarbij hij hoopte, dat dit besluit ook in Zeeuwsch-Vlaa-nderen zal doordringen en ter harte zal worden genomen. Mr. Van der Dussen is tot deze maatregel moeten komen mede door het feit dat er donderdag weer een tiental gevallen van onder invloed rijden berecht moest worden. Een geldboete van 80,plus drie maanden ont zegging van rijbevoegdheid kreeg de fabrieksarbeider H. van V. uit Koewacht, die im Zuiddorpe met zijn bromfiets onder invloed over de provinciale weg van Axel naar Rodesluis reed. De aannemer A. J. R. uit Philippine werd ver oordeeld tot een boet van 75,— voor het rijden onder invloed op de fiets, terwijl de landarbeider J. F. de W. uit St. Jansteen een boete kreeg van 70,eveneens voor het rijden onder invloed. De handelaar in kaas en vis A. van M. reed op 12 december j.l. onder invloed in zijn bestelauto door de Noordstraat te Axel. Hij werd conform veroor deeld tot een geldboete van 100,—, een voorwaar delijke gevangenisstraf van één week en een voor waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor 4 maanden, alles met een proeftijd van 3 jaar. t DEZE ZOMER STRAFZITTING TE HEIKANT. De president van de economische rechtbank te 's-Grawenhage mr. C. G. Bijleveld, beeft de appèl zaak tegen de 50-jange E. A. V. uit Stekene (België), die op 30 september 1958 door de economische rechter te Middelburg, wegens botersmokkel tot 100,— boete, subs. 1 maand hechtenis en verbeurd-verklaring van de in beslag genomen auto en boter veroordeeld was, verdaagd. De zitting wordt begin juni, „als er bladeren aan de bomen zitten/',, aldus de president, in de buurt van Heikant, gemeente St. Jansteen gehouden. De rechtbank wil zich er van overtuigen of de douane „tussen de bomen door" de auto van de verdachte kon hebben gezien. De raadsman, mr. P. C. Adriaanse uit Middelburg, verklaarde namelijk dat dit onmogelijk was. Een ander aspect van de zaak is of het Benelux- verdrag niet overtreden werd, toen de verdachte door de Nederlands douane werd gearresteerd. De raads man zinspeelde hierop en beloofde dit argument op de volgende zitting aan te halen. P.Z.C. IN BESLAG GENOMEN. IN BESLA GGENOMEN. In de nacht van 14 op 15 januari j.l. heeït de Belgische douane tussen Koewacht en Wachtebeke een auto met niet minder dan 2200 kg. uit Nederland gesmokkelde roomboter in beslag genomen. De boter, welke verpakt was in vaten, vertegenwoordigt een waarde vaat naar schatting ruim ƒ7000,—. De be trokken smokkelaars wisten in het duister te ont komen. mi m MAMPA.r ruw of schraal HAMEA-GFI FI|Tub.95ci INDIENING REKENINGEN OVER 1958. Burgemeester en wethouders van Axel verzoeken hen, die over 1958 nog gelden van de gemeente te vorderen hebben, hun desbetreffende nota's of reke ningen (voor zover zij dit nog niet hebben gedaan) vergezeld van de desbetreffende bestelbonnen, vóór 31 januari a.s. in te dienen ter gemeente-secretarie, afdeling financiën. Latere inlevering kan aanzienlijke vertraging van de betaling ten gevolge hebben. Rekeningen, waaraan de betreffende bestelbonnen ontbreken, kunnen niet worden betaald. De rekeningen kunnen gesteld worden op de achter zijde van de bestelbonnen. Axel, 5 januari 1959. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, P. G, v. d. Bosse. Van Oeveren. Burgemeester en wethouders maken bekend, dat kadavers van honden, katten en pluimvee, visafval, slachtafval en dergelijke, met ingang van maandag 12 januari a.s. moeten worden gebracht naar het ge bouw van gemeentewerken (terrein gasbedrijf nan de Buitenweg). Aanmelding en afgifte kan geschieden aan de werk plaats aldaar, elke werkdag tussen- 8 en 12 uur en tussen 13 en 17 uur. Op zaterdag alleen tussen 8 en 12 uur. 'Het deponeren van die kadavers en dierlijke af vallen op het Nieuwediep, achter de begraafplaats is met ingang van genoemde datum verboden. Overtreding van dit verbod is strafbaar. Axel, 5 januari 1959. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, P. G. v. d. Bosse. Van Oeveren. KOSTELOZE INENTING OF HERINENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend, dat op maandag 19 januari 1959 des namiddags 3 uur in het Consultatiebureau van het Groene Kruis, Oosterstraat, alhier, gelegenheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken. Men wordt verzocht trouwboekje mee te brengen. Axel, 12 januari 1959. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris. De burgemeester, P .G. v. d. Bosse. Van Oeveren. VIER DODEN BIJ AUTOBOTSING TE AARDENBURG. Dinsdagmiddag rond half vijf heeft op het kruis punt Draaibrug onder de gemeente Aardenburg een ernstige autobotsing plaats gehad, waarbij drie per sonen om het leven zijn gekomen een een levens gevaarlijk werd gewond. Een personenauto, komende uit de richting Sluis, met vier inzittenden, allen afkomstig uit Gorkum. reed met grote snelheid de voorrangsweg Aardenburg— Oostburg op en botste met een hevige klap tegen een met matige snelheid uit de richting Aarden-burg nade rende lege Belgische vrachtwagen met aanhangwagen- van een transportbedrijf uit Maldeghem (B.). De ge volgen waren verschrikkelijk. Uit het volledig ver nielde wrak van de personenauto konden de drie ern stig vermikte lichamen van de 50-jarige stoffeerder A„ de 28-jarige dominee Pannekoek en diens 25- jarige echtgenote slechts met grote moeite worden be vrijd. De zoon van de bestuurder, die naast hem was gezeten vertoonde nog tekenen van leven. Door de kracht van de botsing werd de chauffeur «a van de vrachtauto uit zijn cabine geslingerd en kwam op de weg terecht. De vrachtauto draaide een slag om en kwam in tegenovergestelde richting te staan. De chauffeur van de vrachtwagen was er vrij goed afgekomen. Hij had lichte verwondingen aan het hoofd en was wat overstuur. Nb medische hulp van dokter Rijk uit Aarden-burg werd de zwaar gewonde naar het St. Anthonius-ziekenhuis te Oostburg ver voerd, waar hij inmiddels aan de bekomen/ verwon dingen is overleden. Ds. P. was onlangs beroepen als Ned. Herv. predi kant te Sluis. Hij was met zijn echtgenote en twee stoffeerders uit Gorkum naar Sluis geweest om zijn pastorie aldaar in te richten. U heeft geen technische knobbel Akkoord. Maar U wilt toch stel- 1'9 graag weten, of de koplampen van Uw auto wel goed „gesteld" z'inWant het aloude ge zegde „wat gij niet wiltetc,, gedt óók bij het nachtelijk weg verkeer. Het Verbond voor Veilig Verkeer introduceerde reeds vorig jaar in de maand oktober gedurende de Internationale Verlichtingsweek de DIM-tester. Zet Uw auto met de koplampen tegen of vlakbij een muur, schutting of deur, hang de 2 meter brede papierstrook op en rijd 5 meter achteruitFOUT. Het gedimde licht vat boven een bepaald e lijn op de tester. Dat betekent, dat óók U een gevaar op de (nachtelijke) weg kunt zijn. Voor anderen envoor Uzelf. Ga dan met de BOVAG-coupon van de DIM-tester naar een garage ken baar aan de Vierbondsdriehoek en laat daar Uw volledige verlichting vakkundig bekijken.

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 2