keRStmis m BeLqie Recepten voor de Kerstdagen en Ood-en-Nieuw. V Amerikaanse IJsrevue VOETBAL-OVERZICHT i TOERISTISCH NIEUWS UIT BELGIË M Brussel trekt gedurende de hele maand december de belangstelling van Belgen en buitenlanders. De feestverlichting, het op treden van zangkoren op de Grote Markt en het verlichte stadhuis zijn vermaard tot ver buiten de grenzen van het land. De be zoekers komen dan ook van verre. In voor gaande jaren telde men in december een kwart millioen buitenlanders. Op 2e Kerst dag zal een extra trein uit Amsterdam en Utrecht naar Brussel rijden. De andere Belgische steden en toeristen centra hebben de feestelijkheden in de donkere maand wat meer geconcentreerd rond Kerstmis en Nieuwjaar. Vetmaak en aandacht voor de Kerstwijding wisselen el kaar daarbij af. Brussel heeft een Kerstboom uit Helsinki. Gent ontvangt elk jaar een tien meter hoge den uit Denemarken. In deze stad brandt de verlichting vanaf de le Kerstdag tot en met 3 januari. De rede rijkerskamer „Marien Theeren" voert op verscheidene plaatsen Kersttaferelen op en in de Kerstweek speelt men op het overdekte terras in het Koning A'ibertpark een Kerst spel. Antwerpen heeft zijn feestverlichting in de winkelwijken zoals de Groenplaats, Dam- bruggestraat, Nationalestraat, Offerande straat en Brederodestraat. Luik handhaaft trouw de traditie van het marionettenspel en de „levende kribbe". Gedurende drie weken voor Kerstmis geeft het „Théare des Ma- rionnettes" in de Rue Roture voorstellingen van een Waalse versie van het spel der ge boorte „Li naissance", waarin vele toespe lingen op hedendaagse toestanden gemaakt worden. Op 24 december voert dit theater in het Waals Museum het ernsige spel „La nativite" op. En eveneens op de Kerstavond en in de Kerstnacht kan men in de wijk Olutre-Meuse de bijbelse taferelen bewon deren, die door de bewoners van deze wijk worden uitgebeeld. In de openlucht en in enkele gebouwen staan zij uren achtereen roerloos in een statisch toneel ter herinne ring aan het gebeuren in Bethlehem. In Mechelen wordt juist tot en met 4 januari een „Handels - veertiendaagse" gehouden, ter gelegenheid waarvan de stad versierd en verlicht wordt. Ook Brugge heeft zijn feestverlichting. Aan de noordzijde van de kathedraal, de Salvatorkerk .wordt een grote Kerstkribbe opgesteld. Een half uur voor de midder- nachtmissen vindt të Brugge een speciaal beiaardconcert plaats. Bijna elke stad van betekenis in België onderneemt iets. Zo meldt Lier nog de op richting van een Kerststal op de versierde Grote Markt, gedurende de week van Kerst mis tot Nieuwjaar. In verscheidene plaatsen komen versierde en verlichte Kerstbomen. Bijzondere aandacht verdienen ook nog het Kerstspel te Vosselaar bij Turnhout, waar aan 76 spelers en 80 zangers deelnemen, en het Spel van de Geboorte te Marcinelle. Op le Kerstdag viert Ostende 's middags op de Oude Vismarkt een folkloristisch feest waaraan verenigingen als de „Vismijn vrienden" en „Het Loze Vissertje" deel nemen. De Vlaamse televisie en den om roep zullen hiervan rechtstreekse reportages uitzenden. België rekent er op, dat velen, die in dit jaar ter gelegenheid van de Wereldtentoon stelling het land bezodhten, er juist in de decembermaand zullen terugkeren. Men zal er een feestelijk ondhaal genieten, dat zijn hoogtepunt vindt in de „reveillons", de feestmalen in de Kerstnacht. In grote en kleine steden, aan de kust en in de Arden nen, in de casino's, de grote, maar ook in de bescheiden restaurants worden „reveil lons" gehouden, die telkens weer de recht vaardiging vormen van de faam van de Belgische keuken. Hier is ieder welkom. Het duurt nooit lang of jook de buitenlandse bezoeker wordt opgenomen in de feest vreugde. K. N. S. speelt in „Majestic". Het gezelschap van de Koninklijke Ne derlandse Schouwburg te Antwerpen zal met ingang van 3 januari a.s. optreden in zaal EEN WEERZIEN NA DE EXPO. „Majestic" in de Carnotstraat. Deze maat regel was nodig wegens verbouwingswerk- zaamhed en aan de schouwburg. Verwacht wordt, dat de verbouwing in maart 1959 voltooid zal zijn. Openluchtmuseum voor beeldhouwkunst te Antwerpen. In het Openluchtmuseum voor Beeld houwkunst in het Middelheimpark te Ant werpen wordt volgend jaar van mei tot augustus de vijfde biennale gehouden. De kérn van deze expositie zal gevormd wor den door Engelse werken daarnaast zul len kleinere collecties van hedendaagse beeldhouwkunst uit andere landen tentoon gesteld worden. Het museum bezit een vaste verzameling De Kerstdagen en Oud-en-Nieuw zijn huiselijke feesten, waarvoor de huisvrouw in de keuken allerlei goeds kan brouwen, dat de tong streelt. Doet U eens Uw voor deel met de relepten, die wij deze keer bij elkaar zochten. van meer dan honderd werken, waaronder beelden van Maillol, Rodin, Despiau, Mar tini, Manzu, Rik Wouters, Meunier, Marcks, Wotruba, Bill, Arp, Zadkine en Henry Moore. Deze verzameling, die in acht jaar is opgebouwd, geldt als de belangrijkste collectie van moderne beeldhouwkunst in Europa. Het museum is dagelijks tot zons ondergang open. Buiten de biënnales is het gratis toegankelijk. Kattefeest te leper op 10 mei. Het Kattefeest te leper, dat voorbeen op de tweede zondag in de vasten gehouden werd, zal in het vervolg op de tweede ~o" dag in mei gevierd worden. Ter gelege,. heid van de Wereldtentoonstelling had men dit jaar het feest, dat ook uit het buitenland vele belangstellenden trekt, ree|ds in mei gehouden. Voor 1959 zijn verder nog alleen de hoofdpunten van het programma vast gesteld de rondgang van de Kattestoet om 3 uur en het werpen van (fluwelen) katten van het Belfort om zes uur op 10 mei. Peper van haas of konijn. 1 haas of konijn, 100 a 150 gram boter of margarine, een kleine ui, 1 sinaas appel, laurierblad, kruidnagel, een paar lepels azijn, aroma of pikante saus, kaneel, suiker, zout, bloem (een blikje champignons of 100 gram verse champignons. De haas of hët konijn schoonmaken, in stukken snijden en deze met zout inwrijven. De boter of margarine heet laten worden en het vlees aan alle kanten bruin bakken. De ui schoonmaken, snipperen en zachtjes mee- bakken. Water, azijn, het sap van de sinaas appel, laurierblad en kruidnagel toevoegen en het geheel ongeveer 2 uur zachtjes stoven. Het vleês is gaar, wanneer het gemakkelijk van de botten loslaat. Op het laatst het levertje meestoven. Desgewenst de jus tot een saus binden met aangemengde bloem. De saus op smaak afmaken met een weinig aroma of Engelse saus, kaneel en suiker en nog ongeveer een kwartiertje zachtjes ver warmen. Desgewenst de laatste paar minu ten in schijfjes gesneden champignons mee stoven. kozen een paar uur weken in een suiker stroop, even opkoken en goed laten uit lekken. Voor ongeveer 25 stuks: 125 gram bloem of, zelfrijzend bak meel, \V2 dl. melk, 1 ei, zout, frituur vet of olie, poedersuiker. Van bloem, melk en ei een glad beslag maken. Een weinig zout er door roeren. Het frituurvet of de olie heet laten worden. De vruchen door het beslag halen en laten uitdruipen. De beignets vlug bruin bakken in het hete vet. Het gebak laten uitlekken in een vergiet of op grauw papier en w'arm of koud opdienen, met poedersuiker be strooid. Voor een gezellige koude visschotel is altijd wel een plaats te vinden. We kun nen hem opdienen als eerte gang aan een dinertje of als hoofdgerecht van een souper. Wie dat wenst, kan de schotel uitbreiden met stukjes gerooke vis J paling, bokking filets), vis uit blik, garnalen of mosselen. Visschotel. J4 blik zalm, 2 tongen, zout, een krop sla of struikje andijvie, olie, azijn of citroensap, mayonnaise, tomaten-ket- chup, een hard gekookt ei, peterselie of kappertjes, toastjes of sneetjes ge roosterd brood, boter of margarine. De tongen fileren en ieder filet éénmaal dubbel vouwen met de velkant naar binnen. De filets zouten en zachtjes gaar koken in water met een scheutje azijn of citroensap (ikooktijd pïm. 5 minuten). De filets uit het koonat nemen en laten afkoelen. De zalm (van graten en kraakbeenstukjes ontdoen) en in niet te kleine stukken ver delen. Olie en azijn of citroensap naar smaak er door mengen. De zalm in het midden van een grote schaal leggen. De tongfilets bedekken met een glad laagje mayonnaise zo nodig dikke mayonnaise Verdunnen met wat viskooknat). De vis om de zalm schikken en garneren met peter- selie-blaadjes of kappertjes. De tussenruim ten opvullen met klein gesneden sla. of andijvie. Partjes hadr gekookt ei en nopjes tömaten-ketchup ter garnering aanbrengen. De visschotel opdienen met toastjes of vers geroosterd brood. Met Oud-en-Nieuw mag een zoete lekkernij niet ontbreken. We bakken dit maal ter afscheid van 1958 eens Vruchtenbeignets. Behalve van schijven appel kunnen we beignets maken van diverse andere vruch ten, bij voorbeeld van ananas, bananen of abrikozen. Hiertoe de ananasschijven desgewenst halveren en zo nodig enige uren tevoren met wat suiker bestrooien de bananen in ns5 cm. lange stukken snijden en met wat ^citroensap besprenkelen dia gedroogde abri- BIJ ONZE VOOROUDERS OP DE THEE. Oud-Hollandse thee-orgieën. Het namiddag-thee-uurtje van onze voor ouders uit de 17e eeuw was een gezellige, doch vrij kostbare tijdspassering. "Om te beginnen mochten alle gasten haar eigen thee-soort kiezen, maar uit beleefdheid koos men meestal de thee, die de gastvrouw dronk. Tijdens het uitschenken van de thee werd de geur er van uitbundig geprezen en deze „opgeuringen" behoorden in die tijd tot de gebruikelijke plichtplegingen. De thee (met suiker) werd niet uit kopjes maar uit bakjes of schoteltjes gedronken, waarbij droge confituren werden geserveerd. In minder goede huizen gaf men inplaats van die kostbare, Franse confituren, thee- koek, theeletter ofwel stukjes marsepein. Later serveerde men ook ulevellen en hopjes. Na royaal gegeten en gedronken te hebben, kwam de brandewijnkom met ro zijnen op tafel, het zogenaamde afzakkertje. Ook hiervan bediende men zich rijkelijk, zodat de vrouwtjes vrolijk werden en be gonnen te klinken en te roken. Zowel de vrouwen als de mannen rookten een pijp en niet alleen de vrouwen uit de mindere kringen, maar ook de „deftigsten". Vanzelfsprekend leidde deze uitgebreide „theetafel" tot allerlei excessen, waardoor het gebruik in een kwade reuk kwam te staan en langzamerhand werd afgeschaft. Eerst nadat in Engeland de five-o'clock tea in zWang was gekomen, werd ook in ons land het hee-uurtje in ere hersteld tot op de huidige dag toe, maar van thee-orgieë zoals bij onze voorouders is thans toch geen sprake meer. ZEEUWSCH-VLAAMSE TRAMWEG MAATSCHAPPIJ N.V. Wij rijden op vrijdag 2, zaterdag 3 en zondag 4 januari 1959 naar de NIEUWE GROTE te GENT (Wintervelodrome). Zie affiches. Opgave en inlichtingen bij Z.V.T.M, Hoofdkantoor Terneuzen, tel. 2392 Garage Schoolweg Terneuzen tel. 2164 Axel-Drieschouwen tel, 558 en 559 Hulst, tel. 2912, Breskens tel. 573 - 839 en bij de Z.V.T.M.-agenten. Reisclub Prins Hendrik Axel, A. van Gink, Drieschouwen 11, tel. 558-559 en Muziekhuis Sonora, Terneuzen, tel. 2680. ALLEEN OP ZEEUWSCH-VLAAMSE VELDEN TWEEDE KLAS VOETBAL. Het programma van zondag onvoledig als het reeds was ging wegens niet doorgaan der wed strijden te Middelburg en St. Willebrord, beperkt tot de beide in Zeeuwsch-Vlaanderen te spelen ont moetingen. De Hulsterse blauw-gelen kregen een provinciale derby te spelen tegen Goes, waarin ze in de tweede helft de verdediging der Bevelanders onder een waar roffelvuur namen en nog een half dozijn doelpunten toevoegden aan de reeds genoteerde ruststand (1 1). Daar het slijkerige duel in Sas van Gent in een draw eindigde, vielen de beide doorgegane wedstrij den volgens onze voorspelling uit. In de derde klasse werd alleen -de match Zeeland SportSteenbergen afgelast. Behalve enkele score resultaten die enigszins uit de toon vielen kwamen hier zeer normale uitslagen uit de bus. 2e klasse B 'K.N.V.B. Hulst—Goes 7—1. De blauwgele opmars is door het duel tegen Goes met een nieuwe triomf voort gezet, zodat de toejuichingen weerklonken tot acht'.r de Hulsterse wallen. Voor de pauze was de strijd evenwichtig en hiervan gaf de scoreverhouding aan de rust ook blijk (1 1). Na de hervatting draaide de Hulst-aanval op volle toeren. In een hoog tempo spelend legde Hulst haar wil volledig op aan de gasten. Dit kwam tot uiting in nog een zestal doepunten van de blauw gelen, waartegenover Goes geen verandering meer op het scorebord wist te brengen. Door deze grandioze victorie zetelt Hulst nu na T.S.C. tamelijk vast op de tweede plaats. Eén nood lottige misstap der Oosterhoutse blauw-ijitten en er zal kans zijn op een Zeeuwsch-Vlaamse leider in deze afdeling. Corn Boys—R.A.C. 1 1. Het Sasse veld was zondag weer eens in een modderpoel herschapen en deze omstandigheid beinvloedde de opratie's der Brabanders, die vooral voor de rust op een hoger niveau stonden, ongunstig. Hun spel toonde meer onderling verband, terwijl de Sassenaars het meer in enthousiasme zochten. De gasten zaten overwegend voor de Sasse veste, maar doelman de Clercq was voor hen de onoverkomelijke struikelblok. Ook de Rijense keeper bleek evenwel voor zijn taak berekend en zo kwam de rust met dubel blanke stand In de tweede helft kwam Corn Boys er beter in en na een kwartier gaf de Smit de thuisclub de lei ding (10). De gasten bleven het antwoord echter niet lang chuldig en spoedig daarna wats de tand gelijk 1 1Op het natte doorweekte en zware veld begon hierna de vermoeidheid hoe langer hoe meer parten te spelen en ging de wedstrijd ten, slotte uit als een nachtkaars, zonder dat nog een van beide ploegen het net had weten te vinden. 3e klasse D K.N.V.B. AXEL—ZIERIKZEE 5-2. Na het frisse partijtje dat de Axelse pupillen het dankbare publiek voorschotelden, verrasten vervol gens de grote broers vriend en vijand met eeni snelle wedstrijd waarin verdiend beslag werd gelegd op de gehele inzet. Direct na de aanvang werd duidelijk, dat Axel grote plannen had. Goed combinerend bouwden onze stad genoten gevaarlijke aanvallen op wat na 10 minuten succes opleverde. Jo Deij, ver naar buiten gezwenkt bemachtigde de bal en gaf Rietjens de kans om de bal juist onder de kruising der lat binnen te wippen. Het antwoord van Zierikzee was fel. Uit een doelworsteling was het 3 minuten later gelijk (1 1). Langzaam maar zeker heroverde Axel echter weer het middenterrein en werd de Zierikzee-veste be laagd. Ten koste van talrijke corners werden ver schillende aanvallen afgeslagen en uit een daarvan kon Dieleman na een half uur de bal voor de voeten van Rietjens leggen, die andermaal de keeper kans loos sloeg (2—1). Toen dan 5 minuten later Jonkman de bal in moeilijke positie in bezit kreeg en rond kijkende Rietjens vrij zag staan, kon deze nog voor de rust de hattrick verrichten en konden de oranje hemden met een 3—1 voorsprong gaan theedrinken. De eerste minuten, na de hervatting kreeg Zierikzee de genadeslag. Reeds na 10 seconden benutte Diele man een mitstrap van de linksback, zond het leder tactisch door naar Jonkman die niet aarzelde maar „ouwerwets" binnen loeide (41). Na een half uur van volledig Axelse overwicht kon keeper Stoutjes- dijk een hard schot van Jo Deij niet onder controle krijgen en de toestormende Roose kon hierdoor het vijfde doelpunt aantekenen. Bij een volgende doorbraak wist Rietjens met de vuist de bal achter de Zierikzee-doelman te werken, doch de Axelse grensrchter kweet zich van zijn sportieve plicht en liet scheidsrechter Bijleveld de reeds toegekende goal afkeuren. De snel invallende duisternis maakte het volgen van het spel steeds moeilijker en we hoorden reeds het geroep om de witte bal. In de laatste minuten wist Zierikzee de eindstand nog op 52 te brengen waarmede het vrij talrijke publiek tevreden genoe gen nam. De overige uitslagen in deze afdeling waren OdioZeelandia <2— 1 V.E.S.—R.K.F.C. 4—2 R.C.S.—METO 4—4 Hontenisse—Grenswachters 4-0. 'OQZ WEDSTRIJDEN VOOR TWEEDE KERSTDAG EN ZONDAG. Voor de nog in 1958 te spelen ontmoetingen luidt onze verwachting als volgt 2e klasse B K.N.V.B. Vrijdag 26 december (2e Kerstdag) Roosendaal— Terneuzen (1) B.S.C.T.S.C. (2). Zondag 28 december! InternosGoes (3) Ter- neuzenRood Wit 1 DESKHulst 3. 3e klasse D K.N.V.B, Vrijag 26 december (2e Kerstdag) Zeelandia— Meto (2) Zeeland Sport—Hontenisse (1) R.C.S. Grenswachters 1 Zondag 28 december! HontenisseZeelandia (3). jou se as} ns. 1 xnrsinoi 11c un tc'

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 3