PUROL Huidgenezing I sch&öuw ov€r Leven Verkoudheid Pracht handen UIT ONZE OMGEVING AXEL Houdt de winter uit handen en voeten. FEUILLETON ha Tube9SctHamea-Gelei Het is de Hamamelis die 't 'm doet 1 een ouderwetse Land van Axelse „trcmwfeeste" toch naar goede boeren-zede en gebruik van stapel liep, zoals heden ten dage te doen gebruikelijk is. ln de geest van 3<ïf komische revue met voorzitter Murre als ceremoniemeester en Arjaan de Putter als toon aangevend leider van de vocale gedeelten slaagdé deze „boerenbruiloft'zo succesvol en kon de zaal af en toe zodanig meezingen en deinen dat de goede stem ming bij het aanbreken van de pauze reeds een hoogtepunt had bereikt. Dit intermezzo werd zoal seveneens in de lijn der traditie ligt ook ditmaal weer benut om de honderden loten van de tombola van de hand te doen. Dit ge beurde weer in het bekende vlotte tempo, zodat het financiële gedeelte aldra geslaagd mocht beten, het geen moed gaf voor het resterende deel van deze gezellige ontspanningsavond, waarin we veneer ken nis zouden maken met de kunstlievende adspiratie's der agrarische jeugd. nc Ditmaal was het, zulks geheel in de geest van een feestelijke bijeenkomst waarin jeugd en de ontspan ning hoogtij vieren, een dol vermakelijk blijspel in drie bedrijven, een geestesproduct, gevloeid uit de meesterlijke pen van de auteur H. Frieling en ge regisseerd door de heer P. Olijslager. De titel van deze dolvrolijke geschiedenis „De Oliekous die zich ook afspeelde in de sfeer van een agrarische ge meenschap zij dit niet in een specifiek Zeeuwse was juist geknipt, als zodanig de belangstellende ge voelens te prikkeben d,ie ook nu weer in staat bleken langs een lange serie verwikelingen te leiden tot de onafscheidelijk^ „happy ends", die waarborgen zijn voor de helft van het succes. Geest en humor zijn de onmisbare factoren en als de rollen maar in goede handen zijn loopt het vanzelf gesmeerd. Vooral als de regisseur, —zoals hier— zijn „Pappenheimers (sters)kent, sinds jaar en dag en dusdoende weet welk spek hij in de kuip heeft. Ook deze plattelandsavond, gedragen door met goede wil vervulde elementen, zoals men die in zo ruime mate aantreft onder de jeugdige boerenstand, moest alzo vrijdagavond wederom slagen en leverde weer het resultaat op dat er van verwacht werd. Geslaagd tot in alle onderdelen vloog deze vreug devolle familie-avond weer om en vormde zo voor L.J.G. en ZPM. beide het waardige slot van 1958. Waarvan ook nu weer geconcludeerd mocht worden „Deze perzik smaakt naar meer LEZING OUDHEIDKUNDIGE KRING „DE VIER AMBACHTEN Vrijdagavond 'hield de Oudheidkundige Kring „De Vier Ambachten" één harer jaarlijks te houden vier lezingen,, die doorgaans op een levendige belang stelling mogen bogen en afwisselend in de belang rijkste plaatsen van de oude Hulster- en Axeler Am bachten plaats vinden. Ditmaal "was Axel aan de beurt en ook nu mocht de vice-voorzitter, de heer D. J. Oggel J.M.z. in zijn openingswoord constateren dat het doel en streven van de Kring klaarblijkelijk aanslaat .waarom hij alle aanwezigen welkom heette namens het bestuur en daarna de gelegenheid te baat nam he tdoel en streven van de Kring nogmaals kortelings uiteen te zetten. Behalve de reeds ge noemde lezingen die steeds belangwekkend zijn van wege de deskundig gekozen onderwerpen, die steeds met de doelstellingen overeenstemmen, verschijnt ook nog telkenjare een jaarboek. De bijdragen hieraan maken van het bezit van dit periodiek verschijnend jaarboek een waardevol document. Voorts wordt telkenjare in de zomermaanden een reis gemaakt. Deze ging dit jaar naar het natuur reservaat Bokrijk in België. Voor het jaar 1959 staat thans een trip naar Frans-Vlaanderen op het pro gramma. Spr. wees voorts nog eens ten overvloede op de uniëke verzameling in de Hulsterse Oudheid kamer en op het feit dat ook de Axelse Boerenkamer een museum vormt dat steeds meer in betekenis toe neemt. Beide musea's doen elkaar niet in het minst echter concurrentie aan. Aangezien de spreker door reisvertraging nog niet aanwezTg was gaf de praeses daarop bet woord aan de bibliothecaris, de heer P. Brand uit Hulst, die de aanwezigen in afwachting van diens okmst enige oude spookverhalen uit deze streek zou vertellen. Onderwijl deze voordracht nog gaande was kwam Dr. Boone uit Amersfoort de aangekondigde spre ker voor deze avond ter vergadering en brak de verteller daar waar zich hiertoe de gelegenheid bood zijn griezelverhalen uit het grijze verleden af en gaf het woord aan de spreker die een deskundige bleek op het gebied van de archeologie, zoals zijn onder werp „Nederland ten tijde van de Volksverhuizing" ook deed verwachten. Deze spreker wist op boeiende wijze de vake ge schiedschrijving, die op onvoldoende studie is ge baseerd, te bespreken en met gedocumenteerde ge gevens aan de hand van aardrijkskundige kaarten, etc. te becritiseren. Door lichtbeelden kreeg het audotorium een indruk hoe vanaf de Romeinse tijd en daarna de onderscheiden volkeren en stammen zich in midden- en West-Europa verplaatsten. De volksverhuizing duidt vooral op de tochten van de Germaanse volks stammen van de 4e tot de 6e eeuw na Chr., naar het zuidelijk en westelijk deel van Europa, die uit eindelijk de ondergan gvan het Westromeinse rijk tot gevolg hadden. Vooral uit de overtalrijke munten- vondsten en het blootleggen van funderingen, etc. bleek o.a. ook weer het verplaatsen en verdringen van de Germanen als zelfstandig volk. Slechts in Engeland behielden de Germanen de overhand. Waar zoals in ons land reeds Germanen gevestigd waren trad volledige vermenging in. Boeiend en zeer interessant was het door spr. behandelde onderwerp, dat de vergadering van begin tot einde in grote aandacht gevangen hield. Het onderwerp leent zigh jammer genoeg niet om in zijn (volle omvang in dit nummer te worden opge nomen. Na de beëindiging van de rede was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Door de aanwezigen werd hiervan een druk gebruik gemaakt en de beantwoor ding hield hen nog geruime tijd bijeen. Ook nu weer deed het goed te mogen opmerken dat de bestudering der historie nog steeds op een ruimeee belangstelling mag bogen. KERSTSHOW VAN DE „ZEEUWSCH-VLAAMSE VOGELVRIENDEN". Evenals gedurende vorige Kerstdagen zal ook nu weer door de „Zeeuwsch-Vlaamse Vogelvrienden" een groots opgezette show van vogels worden in gericht, die met het oog op de steeds meer benodigde ruimte ditmaal Zal plaats hebben in één der maga zijnen van de fa. Abr. de Visser aan de Singelweg. Dinsdagpchtend namen we, daartoe door het be stuur uitgenodigd, een kijkje in de reeds geheel in het téken van deze reorganisatie staande nieuwe ten toonstellingsruimte, die e'en meer overzichtelijk beeld van de inzendingen zal verstrekken, die voor het grootste deel zullen bestaan uit keurcollectle's kleur- kanaiies, waarnaast deels ter opluistering ook de tropische vogels, goud-fazanten, e.d. weer een ruime plaats zullen innemen. In het midden wordt een grote goudvisvijver aan gelegd, waarin we ook siereenden zullen mogen be wonderen. De entourage van ingang, bezoldering en wanden zal een aparte sfeer scheppen, terwijl ook de verlichting zal voldoen aan de hoogste eisen en het verblijf in de avonduren zal veraangenamen. Bij dit alles zal er gelegenheid zijn tot het nuttigen van consumptie's en om zich tijdens het bezoek nog te verpozen. De officiële opening zal heden, woensdagavond te 8 uur geschieden door burgemeester van Oeveren. KERSTVIERINGEN. Gisteren en eergisteren stonden de Fröbelscholen hier ter plaatse in het teken der Kerstfeestvieringen V.K.AJ. OPGERICHT, Voor een goed gevulde zaal werd donderdagavond in het Gezellenhuis aan de Walstraat alhier onder voorzitterschap van mej. Stella Maas de afdeling Axel der V.K.A.J. ten doop gehouden. Reeds enige tijd geleden werd begonnen met de oprichting van een groep pioniersters der V.K.A.J. meisjes die tevoren wedren opgeleid om als grond slagen van een toekomstige afdeling, leiding te kun nen geven. ii! Deze groep pSoniersters, die thans capabel mogen worden geacht om in verenigingsverband het V.K.A.J.- ideaal verder uit te dragen, gaven in een gezellige avond tesamen met dfe zusterverenigingen uit de Kanaalzone, voor een brede schaar van genodigden, uiting aan hun vreugde over het feit dat kon worden overgegaan tot uitbreiding van de kerngroep. In spel, zang en dans werd aan de aanwezigen duidelijk gemaakt, dat onder de VJC.A.J. de levens vreugde als één der eerste punten op het programma staat. Op zeer amusante wijze werd door de meisjes een verolting gehouden, waarvoor door de Axelse mid denstand spontaan vele mooie prijzen beschikbaer waren gesteld. De kringleidster, mej. Corry Erpelinck en de heer Jo Maas verduidelijkten achtereenvolgens het doel en de werkwijze van de VJCA.J. en de actie Wereld Wijd, terwijl pastoor Uitdewilligen de jonge meisjes opriep om in grote getale toe te treden tot de nieuwe vereniging, die in bundeling van krachten en prach tige hoopvolle bloei moge genieten. GESLAAGD, Aan het Instituut Cuppens-Geurs te Eindhoven slaag de dezer dagen voor lerares in het modevak, met lof der jury, mej. Janny de Regt, Smitschorre, Axel. VBOUWJEUGD BIJ SPEL EN DANS. Eei ca geheel gevuld „Centrum" bracht vrijdag- avo .1 dt Axelse landbouwjongeren uit de neven- o - sa tie's der Z.L.M. bijeen in verband met de ijk >e Plattelandsavond. ses der Landbouw Jongeren Gemeenschap, Murre, verwelkomde de honderden aan- p deze jaarlijkse feestavond d.ie weer in h t van jeugd en vreugd, van zang, dans en ontspanning zou staan zoals spreker terechtzeide. Het verheugde hem, dat ook zovele ouders van de tal rijke jeugdleden, acte de présence gaven, waaruit naar zijn mening weer afdoende bleek, dat de L.J.G.- avon den met recht familie-avonden zijn en hij twijfelde er niet aan dat ook ditmaal deze bijeenkomst weer tot in alle onderdelen aan het doel zou beantwoorden, .i een plattelandsjeugd bijeen te brengen, die er naar streeft in eensgezindheid en doelbewust de idea len - te streven die ook de ouderen in de stands- organisatie's bezielen. O- - dde'llijk hierna zette het L.J.G.-(mulo) orkest t tpgewekte muziek, dat met refreinzang afge- t begeleid door de vaardige muzikale handen van mej. Ine de Feijter (aan de vleugel) een dave rend succes oogstte. Vervolgens verplaatsten de L.j|.G.- en ZjP.M.- ensembles (gecombineerd) hun op ontwikeling en ontspanning gericht repertoire naar het terrein van de folklore en kregen we een „boerenbruiloft" in optima forma voorgeschoteld, die hoewel niet als Huidzuiverheid-Huidgezoftdhtid j door CARRY VAN DER RIJKEN. 28) Kom, ze begon eens gauw aan haar werk 1 Toch, terwijl ze de bordjes in elkaar zette flitste het even door haar denkenAls Han direct dit geld kon sturen, waarom zond hij dan niet maandelijks iets Meteen zette ze het ook weer van zich af. Het nut al zoveel jaren zonderdaar maakte ze in gedachten niet meer druk over. Jammer, ostwissel getypt was. Zo graag had ze zijn .chrift nog eens gezien. een sentimentele onzin, wees ze zichzelf echt. En ze was blij, dat het binnenkomen vat >en wendin ggaf aan haar gedachtengang. De winter kwam en ging. En intussen had Grootpa Francken aan verschil lende kweekscholen een prospectus aangevraagd. Op een avond zaten ze met hun drieën Grootpa, Ine en Mariesje de meest geschikte school uit te zoeken. Alsjeblieft niet zo'n strenge, Mams 1 Moet U hier lezen eens per jaar bezoek. En daarom je dood te lachenwitte katoenen nachthemden met lange mouwen en aan de hals gesloten. Mariesje proestte. NachtkleedjesMams ik zie me al. Grootpa en Ine lachten nu ook. Malle meid Dat is maar van ondergeschikt belang hoor I zei Opa. Bekijk de prospectus, die je daar hebt, nog maar eens goedik denk wel, dat we op dié kweekschool zullen besluiten. Vind je dat niet het beste, Ine Ik laat het volkomen aan U over, Vader. Mij interesseert vooral wat ik voor haar uitzet in orde moet maken. Ja, ja, maar het is ook van belang, waar die school is, hoe groot het aantal leerlingen, of het enkel internaat is en zo voorts. Deze school in Brabant lijkt me voor ons Riesje héél geschikt. Er staat ook in het bijliggende briefje, dat ze ineens in de tweede cursus kan geplaatst worden als ze in het bezit is van Mulo-diploma Moeder en Mariesje hadden aandachtig naar de uiteenzetting van Grootpa geluisterd. Ine knikte in stemmend. Maar Mariesje keek een beetje benauwd. Jakkie, nou móét ik dus wel slagen I Eerst had ik het idee het komt er toch niet op aan. r- Kom kindje, maak je daardoor maar niet over stuur, stelde Grootpa haar gerust. Je rapporten zijn altijd in orde. Doe je best en je slaagt hoor 1 Na een paar dagen al kwam er antwoord van de bewuste kweekschool. De tweede september werd Mariesje er verwacht. Maar het was de gewoonte, dat op een bepaalde dag in augustus al de nieuwe leerlingen eens kwamen kennis maken, liefst met één der ouders. Mams, wat enig, wij samen een dag op reis I Dat vind ik nou eens een knollig leuk idee van die nonnen 1 riep Riesje uit. Mariesje .bestrafte Ine. Je weet, dat ik geen oneerbiedigheid kan velen over religieusen. Je zegt „Zusters" en geen andere benamingen. Dat bedoel ik niet zo, maar ze zeggen het toch allemaal. Reden te meer om het niet te doen. Juist jij Mariesje, werd Ine plotseling heel ernstig. Ik weet kindje, hoe'sceptisch meestal de braafste mensen staan tegenoverlj kinderen, waarvan de ouders gescheiden zijn. Tot nu toe hebben wij daar samen nooit over gepraatik vond je te jong. Maar nu is het een goeie gelegenheid. Wanneer jij iets zegt als „nonnen" of iets derge lijks, wordt er al gauw gepraatoch, uit zo'n gezin, wat kun je anders verwachten Toe Mans I Haast smekeqd klonk Riesjes stem. Nee Riesje, het is beter als ik er ronduit met je over spreek. Gewoonlijk komen ze met het oude gezegdetwee kijven, twee schuld. Ik kan je ver zekeren, mijn meiske, dat het geva lhier heel anders ligt. Maar zó oordeelt de buitenwereld nietBe grijp je nu, dat jij dobbel goed op je eigen, soms wat al te radde tongetje moet passen Wat ze bij een ander voor echte bakvismanieren door laten gaan, wordt bij jou geweten aan je op voeding. Het is eenmaal zo Toen Riesje knikte, vervolgde ze De Directrice van je nieuwe school zal ik in lichten. Mams, vraagt U dan meteen ,of ze niets zegt tegen de andere „zusters" En mag ik dan nou nog een eindje gaan fietsen met Jet Even al die vulkanen op Java uit mijn bol laten waaien Vooruit maar. Acht uur thuis hoor 1 Toen nam Ine haar kousenmand en onder het stoppen draaiden haar gedachten al spoedig weer naar het probleem, dat haar de laatste tijd bijna voortdurend bezig hield. Met Riesjes kostschool had het niets te maken. Het ging om Hans. Hans, die haar tot nu toe de minste zorgen had gegeven Noodt ziek ondanks zijn ondeugende streken, zo goed van aard. Makkelijk te leiden. Do lop haar. Met zijn vrolijk, zonnig karakter nam hij ieder voor zich ln. met de hieraan verbonden gebruikelijke tractatie der kleuters. De komende Krstdagen zullen als vanouds nog meer het stempel van dit feest van licht en Vrede dragen. HET NIEUWJAARSNUMMER VAN DE .AXELSE COURANT". In verband met Nieuwjaar zal ook het eerstvol gend nummer van ons blj.d vóór zaterdag verschij nen en derhalve nog in 1958 ter perse gaan. De voor dit blad bestemde copie en advertenite's hadden wij deswege gaarne uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit. De Redactie. van neus, keel of borst, snuift en wr(jft U weg met - PREDIKBEURTEN. Woensdag 24 december 1958. Ned. Herv. Kerlt. 8.30 uur n.m. Kerstwijdingsdienst, met medewerking Kerkkoor. Donderdag 25 december 1958 (le Kerstdag), Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen ('s morgens mede werking Kerkkoor) G«ref. Kerk (Kerkdreef). 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. 0 Geref. Kerk (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. A. van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Vrijdag 26 december 1958 (2e Kerstdag). Geref. Kerk (Pironstraat). 4 uur n.m. Kerstfeest van de Zondagsschool. Zondag 28 december 1958. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vicaris S. den Blaauwen, 2.30 uur Ds. Ph. M. Becht, van Zaamslag. Geref. Kerk (Kerkdreef). 10 uur en 2.30 uur Ds. J. de Feijter, van Berkum. Geref. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 nur Ds. A. van Leeuwen,. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Dinsdag 30 december 1958. Geref. Gemeente. 7 uur n.m. Ds. J. B. Bel, van Krabbendijke. Woensdag 31 december 1958. Oudejaarsavond) Ned. Herv. Kerk. '7 uur n.m. Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef). 7 uur n.m. Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat). 7.30 uur n.m. Ds. A. van Leeuwen. Donderdag 1 januari 1959 (Nieuwjaar). Geref. Kerk (Kerkdreef). 10 luur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat). 10 uur Ds. van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 25 december (le Kerstdag) Dokter K. Boor. 26 december (2e Kerstdag) Dokter A. Kats. 27 28 december Dokter C. A. Schiltman. 1 januari 1959Dokter K. Boor. Hans wilde missionaris worden I Niet meer, zoals vroeger, omdat het zo leuk was met een schaal rond te gaan. Neen, hij wou naar verre, vreemde landen. De heidenen bekeren. Mee helpen om, al was het slechts één mens, de kans te geven in de hemel te komen. Mama, had hij gezegd en zijn guitig jongens gezicht zag vurrood van verlegenheid ziet U ik Het zwarte lintje van zijn matrozenblouse had het hevig moeten ontgelden. Toen ineens: ~Ik doe het om Papa te bekeren. Dat kan ik zelf niet gaan doen. Maar als ik nou een heiden bekeer, dan vraag ik aan Onze Lieve Heer, of Hij Papa zélf bekeert. Nou Mam, en dat wil ik worden Een zucht van vriichting toen het er uit was. Meteen had hij een vriendje op een step voorbij zien gaan. Mag ik In drie tellen was ie op straatóók op zijn step, het vriendje achterna. Ze had hem nagekeken kon het allemaal zo gauw niet verwerken. Haar kleine Hansje Zo even leek ie helemaal niet zo klein meer. Ook had hij nog nooit over zijnvader gesproken. Nooit gevraagd. Waarschijnlijk het drietal onder elkaar wél. Wat wist je weinig zelfs van je eigen kinderen. Hans naar het seminarie I Dat wou zeggen afstand doen van haar jongen. Maar trots was ze op hem Ze kon eigenlijk wel lachen en huilen tegelijk. Ze was naar boven ge gaan naar haar vader. Hij had haar ernstig en, naar ze dacht, een beetje medelijdend aangekeken. Kind, dat is allemaal 'heel mooi, maar ik moet je toch even voorbereiden op misschien een grote moeilijkheid. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 2