sch&öuw ov€R Leven FEUILLETON U doc/ft de Zunrbr&nd onmiddellijk. En daarmee ook de pfln. Simpelweg een ol twee Bennloi... SE DE KERNENERGIE. (Vervolg) Kortelings gaf hij een beeld van de sinds de 16e en 17e eeuw weer binnen de gezichtskring der natuur vorsers gebrachte atoomleer. Voor de moderne be schouwingen over de bouw der materie verkreeg deze rond 1860 een basis voor de wet van het behoud van de energie. De opzienbarende uitvindingen van het Parijse echtpaar Curie in 1896 betekenden een machtige schrede vooruit ten opzichte van de radio activiteit, het door Henri Becquerel in 1896 ontdekte verschijnsel. Door de Engelsman Rutherford, die de hypothese uitsprak (in 1911) dat de atomen der verschillende elementen |bestaan uit een electrisch positief geladen, betrekkelijk zware kern met daarom heen lopende negatief geladen deeltjes, electronen ge heten. Hieromtrent zij medegedeeld dat het lichtste atoom waterstof slechts één electron .bezit, het tweede element helium bevat er twee, lithium drie, terwijl het zwaarste in de natuur voorkomende atoom uranium, 92 electronen heeft. Deze Rutherford ging er van uit dat de electronen om de atoomkern zouden lopen volgens dezelfde wetten waarmede de planeten in ons zonnestelsel om de zon lopen, een theorie die later weer door andere geleerden werd gecorrigeerd. Dit alles en veel meer aangaande positieve en nega tieve ladingen, neutronen en protonen, etc. werd door de spreker op bevattelijke wijze voorgesteld, waar bij hij een ruim gebruik maakte van op het Witte doek voorgestelde wetenschappelijke proeven en re sultaten, die hij na een korte pauze voortzette tot verdere verduidelijking. Hiertoe bezigde hij eenvou dige kleurenbeelden, die eenvisie gaMen op de splij- tingsreactie's ten gevolge van explosie's veroorzaakt, waarbij vaak 2 tot 3 neutronen per splijting vrij kwamen, eveneens met aanzienlijke energie. Deze splijtingsneutronen kunnen op hun beurt weer andere kernen splijten, waardoor weer nieuwe neutronen worden gevormd, die op hun beurt kettingreactie's doen ontstaan die onder bepaalde omstandigheden een explosief karakter kunn enaannemen. Beweging en ontwikkelde warmte kunnen de meest inefficiënte ex plosie's veroorzaken door afgeschoten projectielen. Na een tweede korte pauze naderde het laatst deel van deze hoogst leerzame, maar langdurige ver gadering, die geen der aanwezigen ook maar éen ogenblik heeft verveeld. Dit slotgedeelte stond dan in het teken van enkele films, die de dreigingen van deze nieuwste en wereld omvattende wetenschap naar het tweede plan ver wezen. De eerste bracht ons in beeld de bouw, constructie en werkwijze van een kernreactor naar de door de inleider ontwikkelde theorieën. In het Amerikaanse stadje Arco, gelegen in de staat Idaho heeft men door de bouw van een reactor ver bluffende voredringen gemaakt. Deze werden in de eerste film in beeld gebracht en toonden ons welke heilzame resultaten voor het toekomstig geslacht zijn te verwachten zelfs voor de meest afgelegen en thans als onderontwikkelde gebieden gekwalificeerde uithoeken der aarde. Door de spreker werd daarbij gewezen op het feit dat de aanwezige steenkolen- en olievoorraden op aarde niet onuitputtelijk zijn en de tijd steeds meer nadert waarin de mensheid absoluut genood- zaakt zal zijn uit te zien naar andere energiebronnen tot instandhouding van het economisch leven op een dragelijk en voor allen aanvaardbaar levenspeil. Reeds thans wordt vooral in Amerika met ver dubbelde inspanning gewerkt aan het doel het atoom dienstbaar te maken aan de welvaart en de vrede. De laatste film gaf een indrukwekkend beeld van wat er in dit opzicht reeds nu verwerkelijkt werd bij dè verdere chemische en mechanische evoluerende wetenschappen. De resultaten bereikt bij het Con serveren van verschillende producten, zoals o.a. aard appelen, zomede de ten opzichte van de agrarische door CARRY VAN DER RIJKEN. 27) Zorgvuldig, zonder haar aan te zien, paste hij zijn vingertoppen tegen elkaar. Plotseling keek hij op zag haar ontdaan gezicht. Evien toch voelde hij medelijden met haar. Kom kind, laten we dit rustig samen bekijken. Hij greep haar pols en trok haar naar zich toe. Ze liet hem begaan. Zag in gedachten op de bodem van haar byouteriekistje een tamelijk dikke enveloppe. GeldEen klein kapitaaltje, de laatste keer gewonnen in het speelhuis. Zorgvuldig had ze het bewaard. Je kon immers nooit weten Een moment kwam het in haar op, het aan Han te geven. Het zou een kans voor hem zijn .opnieuw te beginnen. De opwelling verdween. Ze trok haar handen terug uit Han's greep. Wat Ben je van plan Dat wilde ik juist met je bespreken een vast omlijnd idee heb ik nog niet. Ja, wat weet ik daar nu van. Bedenk maar iets, waar je goed geld mee kunt verdienen, maar laat mij alsjeblieft buiten zulke zwaarwichtige besprekingen Meteien maakte ze er een eind aan door te bellen. Natuurlijk had Han het binnenkomende dienstmeisje terug kunnen sturen. Hij had Cora kunnen dwingen naar hem te luisteren. Hij had een mén kunnen zijn. Maar Han was een slappeling. Met een even op halen van zijn schouders verliet hij de kamer. Hij wist geien raad, zag geen uitkomst. Beschouwde het heden als een poel van ellende, de toekomst als een donkere dreiging. En steeds door het zelfverwijt Had ik Ine maar en Ine zou De voordeur sloeg achter hem dicht. Frisse lucht moest ie hebben even tot zichzelf komen. Wat had q 1st wereld verder op het doek gebrachte vorderingen, nu reeds in de Nieuwe Wereld toegepast, zijn documen- tatie's van, bet feit dat de atoom-wetenschap voor de toekomst heilzame perspectieven opent. De heer Twfftno was aller tolk, toen hij aan het einde dezer met onverdeelde aandacht gevolgde réde, waarbij door de her J. J. de Ridder aan het slot een tweetal zeer interessante, van meer dan oppervlakkige kennis getuigende vragen werden gesteld, die ten genoegen van de steller werden beantwoord, dank bracht aan drs. Van Hecke voor diens met grote deskundigheid geleverde voordracht. TONEELVERENIGING „AXEL" LEVERDE SUCCESVOL SEIZOENDEBUUT. Voor de eerste maal in dit seizoen verscheen de sterk verjongde toneelvereniging „Axel" met een slechts uit een zevental executanten bestaand en semble woensdagavond in „Het Centrum" voor het voetlicht met een toneelspel in vier bedrijven van de auteur Huub van Dalsum, onder de titel „De laatste deur". Gezien de zeer gunstige reputatie dezer vereniging was ook ditmaal de grote zaal boven en beneden vrijwel tot de laatste plaats bezet, toen de praeses, de heer R. H. de Ridder de aanwezigen verwelkomde. Hij toonde zich verheugd bij vrnieuwing uit de op komst te mogen afleiden, dat niettegenstaande hier en daar onmiskenbare sporen in tegengestelde zin tot uiting kwamen, dat althans zijn vereniging onder het Axelse uitgaande en toneellievende publiek een wei- gefundeerde basis blijkt te bezitten. Deze zal het ook nu weer mogelijk maken daarop voort te bouwen. Kwalitatief verantwoorde dilettantenprestatie's in het vooruitzicht stellend was spr, gerust het auditorium bij voorbaat weer een avond van intense beleving te mogen presenteren. Nog niet vaak werd een toneelspel met zo geringe bezetting voor het forum gebracht, waarvan dan de helft nog tot de juniorenklasse behoorde. Dit echter bleek dank zij de eminente regie van de heer Tiersen niet van de minst nadelige invloed te zijn op de creatie der vrij zware rollen in dit stuk. Het was een boeiend gegeven met een sterk rea listische inslag, waarvan de kern-rol in handen was van de reeds eerder met belofte-gevend spel opge treden jeugdige P. Deij Pz. Met ontroerende, melan choliek getinte natuurlijkheid creëerde deze jeugdige speler ook nu weer zijn rol, waarin hij zich zo vol ledig inleefde dat hemzelf op het eind de ontroering zichtbaar te machtig werd. Maar ook de overige optredenden in dit stuk, dat gebaseerd was op wel iswaar goed bedoelde maar vaak verkeerd begrepen opv<( dingsproblemen, gaven weer op boeiende wijze blijk zich op de planken thuis te gevoelen. Zowel de dames- als de herenrollen werden vertolkt door ge routineerde krachten, voor wie de zware rollen, die zeer intense spanningen opriejpen, nog nauwelijks moeilijkheden opleveren. En de regie waarover deze toneelvereniging beschikt draagt ht hare bij tot het permanente succes, dat immers ook en voora Igelegen is in de keuze der stukken. Een spelleider toch, die geen rekening houdt met de karakters van zijn ensemble-leden kan nooit op een volledig succes bogen. Zodat het verklaarbaar was dat ook nu de toneel vereniging „Axel" een tot in onderdelen geslaagde eerste winteruitvoering bracht. Die naar traditie weer gevolgd werd door het geanimeerde bal in de intieme sfeer die ook steeds de rij van vorige opvoeringen kenmerkte. Een verloting droeg bij tot dekking der aan deze avond verbonden kosten. De grime van de heer R. Kolijn was weer verzorgd. REISCLUB „PRINS HENDRIK" STELDE HAAR VOORLOPIG REISSCHEMA VAST. Meerdaagse reizen naar de Dolomieten (Italië) en het Zwarte Woud (Duitsland). Zoals gebruikelijk na afloop van het reisseizoen riep de actieve Reisclub „Prins Hendrik" alhier haar de Directeur Vanmorgen ook weer gezegd Oim even tien uur was hij op het privékamtoor ge roepen. Eén van zijn schuldeisers had een schrijven aan de Directie gericht. Hij moest er genoegen mee nemen, dat de eerstvolgende drie maanden het groot ste deel van zijn salaris zou worden ingehouden. U begrijpt, mijnheer Van Es, dat wij iemand, die speculeert niet kunnen handhaven in de vertrouwens positie die U bij ons inneemt De naam van onze firma moet absoluut onbesproken blijvten. Het zal dus het beste zijn als U nu reeds naar een andere be trekking uitziet. U kunt zich als ontslagen beschou wen Hij had nog getracht, zich te verdedigen. Ver geefse moeite. Hij begreep, had al van te voren be grepen, dat als het mis ging op de beurs, ook zijn baan op het spel stond. Hij had geen keus gehad. Maar wat nu 7 Ergens een; betrekking zoeken, hoefde hij niet eens aan te beginnen. De dagbladen sotnden vol met aan geboden personeel. Zo'n duvelstoejagersbaantje had hij trouwens niets aan. Relaties in dit vreemde land, had hij bijna geen. Iets voor zichzelf beginnen, was het enige. Assurantiën, toevlucht der hopelozen, be dacht hij met wrange humorToch zou er niet veel anders opzitten. Hij gooide zijn eindje sigaret weg. Voelde naar zijn koker en greep meteen de dunne, blauwe enveloppe. Ja, dat was waar ook I Mariesjes brief, waar door hij vanmorgen nog even. zo gelukkig was ge weest. Die paar honderd francs konden er ook nog wel af. Morgen meteen maar even een postwissel sturen. Een hriefje zou ie het kind ook schrijven. Ze dacht er zeker niet aan, dat Ine het natuurlijk in handen zou krijgen. Erg geheim zou die voetbal geschiedenis niet lang blijven, lachte hij in zichzelf. Zou Ine nog wel eens aan hem denken 7 En hoe 7... leden enige weken geleden weer in vrgaderingen bijeen te Temeuzen en Axel. Hier had deze vergadering plaats op de bovenzaal van „Het Centrum" en het voornaamste doel hiervan was wel, dat het bestuur met de aanwezige leden van gedachten kon wisselen omtrent de wensen die er bestaan voor het volgend reisseizoen, om zodoende aan de hand van eventuele suggesties het reisplan voor de volgende zomer uit te werken. Vorig jaar heeft deze Reisclub enkel en alleen haar grote 10-daagse reis ondernomen en kwam de z.g. „kleine reis" welke meestal bestond uit een 3- of 4-daagse trip te vervallen wegens te weinig animo. Dit hield natuurlijk wel hoofdzakelijk verband met het feit dat de afgelopen zomer alle reizen zich concentreerden op de Expo te Brussel, waarheen ook „Prins Hendrik" meerdere reizen organiseerde. Thans bleek voor de a.s. zomer interesse te be staan voor de 10-daagse reis, welke eind juni gemaakt zal worden naar Italië met als waarschijnlijk reisdoel de Dolomieten en het Garda-meer (Lago di Garda), terwijl ook de .kleine reis" volgend jaar op een nog nader te bepalen tijdstip weer zal worden ondernomen met als reisdoel het Zwarte Woud in Duitsland. Vanzelfsprekend zullen tijdens de wintermaanden ook weer verschillende opera-reizen naar Gent ge maakt worden en ook het traditionele bezoek aan de unieke Kerstverlichting te Brussel ontbreekt weer niet op het reisschema van de Reisclub „Prins Hendrik Op de genoemde vergaderingen werden de aan wezigen ook nog eens in gedachten verplaatst naar de 10-daagse reis van de afgelopen zomer. Dit door middel van kleurendia's die tijdens deze reis waren opgenomen en thans op deze vergaderingen werden vertoond, Bij degenen, die deze trip hebben meege maakt riep dit natuurlijk nog prettige herinneringen op aan deze geslaagde reis. Rennies - het beproefde middel, gewoon laten smelten op de tong, en alle leed is geleden, omdat al dat over tollig maagzuur onmiddellijk wordt geneutraliseerd. Vraag Uw omgeving naar de wondere werking van Rennies - de meest gebruikte maagtablet in 62 landen over de hele wereld. Negen van de tien zuurbrand- lijders kennen Rennies - tien van de tien gebruikers dwepen er mee, zweren er bij - willen niet zonder. Om de wondervlugge baat, om de lekkere smaak en omdat Rennies zo onopgemerkt te slikken zijn zonder water of wat ook. Ing. Med. Voor deze vergadering was door het bestuur in de ontstane vacature van secretaris der vereniging de heer Adr. van Gink hiervoor candidaat gesteld. Aan de leden werd de gelegenheid gegeven ook eventuele candidaten naar voren te brengen, doch daar geien enkele opgave binnenkwam werd vorengenoemde can didaat automatisch gekozen. Volledigheidshalve laten wij het huidige bestuur hieronder volgen. Dit bestaat uit de herenJ. v. d. Plasse te Souburg, voorzitter en Adr. van Gink en Adr. van Esch, beiden te Axel, resp. secretaris en penningmeester. Ofschoon het ontwerpen en uitvoeren van de z.g. wintertrips met haar meest culturele doeleinden ook, of beter gezegd juist in het donkere jaargetijde een groot deel van de aandacht en werkzaamheid van het bestuur vereist, blijkt uit bovenstaande wel, dat daarnaast dit actieve bestuur reeds thans al weer druk doende is met de voorbereidingen van haar reis programma voor de a.s. zomer. Hopen wij dus nu maar, met de Reisclub „Prins Hendrik" dat deze plannen begunstigd mogen worden door een extra gunstig zomerseizoen met ideale weers omstandigheden. Het was inderdaad Ine, die de postwissel in ont vangst nam. Een schok van pijn ging door haar heen. toen ze de naam van de afziender las. Han Waarom stuurde hij geld aan Mariesje 7 Was dit de eerste keer 7 Riesje zou toch niets voor haar verborgen houden 7 Dat had ze nog nooit gedaan Kijk eens Riesje, hoe gewichtig Voor jou En binnengekomen gaf moeder de buitenlandse wissel aan Mariesje. O Mams, wat jammer, dat U het nou weet. We hadden het expres niet verteld, omdat U er anders boos om zou zijn. Maar Mams, zeg het nu niet tegen HansIk wil hem zo graag verrassen. Ik snap er tot nu toe geen steek van, zuchtte Ine. Expres niet aan mij en ik nou weer niet aan HansWat een ingewikkelde geschiedenis I Biecht maar gauw op En Riesje vertelde. Toch niet erg hè, dat ik Papa om geld heb ge vraagd 7 Dat moet U altijd maar doen Mams, be sloot ze haar verhaal. In haar hart vond Ine het handig verzonnen, Bn begrijpelijk ook. Maar eien herhaling wilde ze toch beslist niet. Ze waarschuwde Riesje dan ook, noodt en nooit meer aan Papa om geld te vragen. Ze zei er niet bij dat haar eigen trots daarbij in het gedrang kwam. Zou er geld overblijven als het tientje voor Hans er af is 7 informeerde Mariesje. Je zult ongeveer een gulden of twaalf hierop krijgen, dacht Ine. Ik heb er geen idee van, hoe hoog op het ogenblik de koers is. Stop de rast maar in je spaarpot Bah, die spaarpot, daar heb je nou net niks aan. Mag ik dit nou eens bij me houden 7 Wat wil je er dan mee doen 7 vroeg Ine be- BENOEMD. Tot gemeentewerkman in algemene dienst is met ingang van 5 januari a.s. door burgemeester er, wet houders onzer gemeente benoemd, deheer C. H. van Tatenbove, wonende Buitenweg 52, alhier. VINGERTOP AFGEKNELD. Spelenderwijs geraakte de 9-jarige P. G., één der adSpirant-leden van. de drumband van „Concordia", toen hij zich voor de aanvang van de repetitie-avond met zijn makkers vermaakte in het overdekte school plein der voormalige Openbare School, met een vingertop bekneld tussen het dichtslaande ijzeren hek. Dit had tot gevolg dat deze vingertop werd afgekneld en geneeskundige hulp noodzakelijk was, welke ver leend werd door dokter Kats. BINDINGSAVOND EN SCHIETWEDSTRIJD. De groep Axel, Koewacht en Zuiddorpe van de Reserve Rijkspolitie had alhier in het daarvoor ge- eigende grote gymnastieklokaal der voormalige Open bare School, een bindingsavond georganiseerd waar aan een schietwedstrijd verbonden was. Daar van B. en W. der gemeente Axel een bericht van verhindering was binnengekomen, werd deze bijeenkomst geopend door de adjudant-commandant der plaatselijke Rijkspolitie, de heer L. A. Fluit. Onder de aanwezigen waren verder de adjudant Van Poelje van de Reserve Rijkspolitie uit Vlissingen en de adjudant Fokker uit Axel. Door de heer J. Francke werd als hoofdprijs een fraaie wisselbeker aangeboden, die na tweemaal door eenzelfde schutter te zijn verovrd voor de derde maal gewonnen zijnde definitief bezit wordt van de winnaar. Voor de aanvang van de wedstrijd werd deze fraaie trophee door de 'heer Francke aangeboden aan de organisatoren. Hierna vingen de wedstrijden aan, waarvan hier onder de uitslagen volgen 1. Jan van Meurs Jacz., Axel, 38 pt.2. A.D'hane, Koewacht, 33 pt.3. E. Fermont, Axel, 33 pt. 4. N. van Rijswijk, Axel, 32 pt.5. J. Schelleman, Axel, 32 pt.6. A. Laheije, Koewacht, 32 pt. 7- D. Draayer, Axel, 32 pt. 8. A. Louwerse, Axel, 30 pt.9. J. Schipper, Koewacht, 30 pt. 10. Opper wachtmeester Van Suijdam, Axel, 30 pt. Het hoogste aantal punten werd behaald door adju dant Fluit, die een aantal van 44 punten behaalde, doch uit hoofde van zijn functie niet voor de wissel beker in aanmerking mocht komen in verband met de ten deze geldende bepalingen. Gedurende de pauze werden verversingen rond- diend. z KERSTVIERING DOOR DE BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. De afdeling Axel van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen hield donderdag haar Kerstmiddag, te samen met de afdeling Axel van de Z.P.M. in de mooi versierde bovenzaal van „Het Centrum". In haar keurig verzorgd openingswoord heette de presidente, mevr. C. Dekker-Becu de vele aanwezige dames hartelijk welkom, alsmede de spreekster voor deze middag, mevr. Y. Wegener Heeswijk-van Balen Blanken. De spreekster declameerde enkele gedichten en ver telde op zeer boeiende wijze een door haar zelf ge schreven Kerstverhaal. Met de samenzang en een tweestemmig koortje, dat enige Kerstliederen ten ge hore bracht, was deze middag de mooiste en de drukst bezochte bijeenkomst van het jaar. De presidente der Z.P.M., mej. C. de Feijter, dankte met welgekozen woorden mevr. Wegener Sleeswijk- van Balen Blanken namens alle dames en wenste haar en de aanwezigen goede Kerstdagen en een gelukkig Nieuwjaar. Hiermede werd deze zeer goed geslaagde Kerst middag, waarop men zeker met genoegen terug zal zien, besloten. nieuwd. Stilte. Mariesje schoof een beetje verlegen met een voet over het kleed en keek haar moeder niet aan. U zult het misschien zo gek vinden en zegt U het dan niet tegen Grootpa of zo 71 Natuurlijk niet, stelde Ine haar gerust. Morgenmiddag Mams, wil de hele klas ten minste ons clubje taartjes gaan eten in de Bijen korf. Ze doen het wel meer hoor en meestal verzin ik dan iets, zodat ik niet mee kan. Maar als ik dat geld nou heb Mam, dan ga ik mee en dan kan ik hun; allemaal rondjes geven. Hè toeéén zo'n middag het gevoel hebben, dat ik schatrijk ben I Vindt U het erg raar 7 Mag het) 7 Ze mocht. En als Mariesje dansend de kamer uit was om met een vaartje naar het postkantoor te rennen, zat Ine nog even stil aan tafel. Kwam het kind dan tekort bij anderen vergeleken 7 Ze gaf hun thuis toch wat ze kon 7 Zeker, erg dure dingen kon ze zich niet permitteren, maar waar het maar even mogelijk was, zorgde ze voor iets extra's. Dat andere ouders hun kinderen zoveel zakgeld gaven, was hun zaak. Ook als ze geld plenty zou 'hebben, zou ze bet kind niet méér geven. Wel had ze al dikwijls Mariesjes luxueuze neigingen opge merkt. Dat idee nu ook weer van haar, om zich eens schatrijk te voelen Moest ze daar eigenlijk niet tegen in gaan 7Och, hoe ouder ze werd, hoe meer ze immers de betrekkelijke waarde van geld zou leren kennen. Zo lang twee onnozele guldens voor Riesjes begrip nog een som was, liep het wel los. (Wordt vervolgd) aafl

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 2