AXELSE COURANT PHILIPS PHILISHAlfE itO J C VINK Frankering bij abonnement. Axel ZATERDAG 20 DECEMBER 1958 73e Jaargang No. 12 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VIRSCHIJNT KE# 'l WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C.VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tal. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C.VINK FIRMA Markt 12 AXEL Ideaal voor ieder die brieven schrijft! UIT ONZE OMGEVING AXEL Gegolfde scheer- sleuven compleet in etui 50 Openverende scheerhoofd- houder Ook verkrijgbaar de wereldvermaarde „Philishave" van 39.75 BRIEFWISSELING De vriendelijke groeten en tot schrijfs, r,- ABONNEMENTSPRIJS t Loim nummers 6 cent Kwartaal-abrxmement Axel binnen de kom 11,55 Andere plaatsen 11,75 Buitenland I 2,00 ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Knp «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*, idvertentiên (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra EEN NIEUWE AXELSE VERENIGING. Wij kunnen ons voorstellen, dat er lezers zijn, die bij het zien van dit opschrift hun hoofd schudden en zich afvragen„Zijn er nu nog niet genoeg ver enigingen Oppervlakkig bezien, zou men inderdaad geneigd zijn, deze vraag bevestigend te beantwoorden. Vooral in de wintermaanden zijn de vergaderingen niet van de lucht en vaak kost het moeite bij het beleggen van een vergadering een dag te vinden, die nog vrij is. En toch Ja en toch moeten wij zeggen, dat deze nieuwe Axelse vereniging in een behoefte tracht te voorzien. U hebt natuurlijk al begrepen, waarom het gaat de vereniging tot viering van nationale en andere feestdagen. Iedere inwoner van Axel heeft, gevouwen in het Zeeuwsch-Vlaamse Advertentieblad, deze week een circulaire in huis gekregen, waarin melding wordt ge maakt van het genomen initiatief tot oprichting van de bedoelde vereniging. En ieder, die ons Vorstenhuis, land en volk lief heeft, zal toestemmen, dat deze nieuwe vereniging in Axel inderdaad in een behoefte zal kunnen voorzien. Het is zo gemakkelijk gezegd in een behoefte zal voorzien. Toch is dit in feite een groot woord. Be staat -er werkelijk behoefte aan het vieren der natio nale feestdagen Of kan het ons maar weinig in teresseren of er bijvoorbeeld op Koninginnedag iets wordt gedaan Wij menen te mogen zeggen, dat dit laatste ge lukkig nog niet het geval is. Men voelt zeer zeker nog wel de wenselijkheid, de behoefte, om de hoogtijdagen te vierenals het initiatief daartoe maar genomen wordt. Als wij in onze herinnering roepen de viering van de Koninginnedagen in de achter ons liggende jaren, dan moeten wij eigenlijk tot onze eigen schande be kennen, dat het met de viering van deze dagen toch wel erg droevig gesteld is geweest Herinnert U zich nog, hoe wij getroffen werden, en hoe er als het ware iets van ons afgenomen werd, toen wij in mei 1940 vernamen, dat H.M. Koningin Wilhelmina ons land had verlaten om in Engeland de strijd voort te Sletten Herinnert U zich nog hoe blij wij waren in de oorlogsdagen in de vorm van „brandplaatjes" foto's van ons Koninklijk Gezin in ons bezit te hebben Herinnert U zich nog de ontroering, die zich van ons meester maakte, toen wij voor het eerst na de bevrijding H.M. Koningin Wilhelmina en later (toen nog) H.K.M. Prinses Juliana in Axel mochten be groeten Herinnert U zich nogzo zouden wij kunnen doorgaan. Maar denkt U nu eens aan de jeugd van tegen woordig. Moet daar niets voor worden gedaan Moet die jeugd op de nationale feestdagen alleen des avonds op de markt een concert hebben, terwijl die jeugd krijgertje speelt Of moet hier toch iets meer gebeuren Moeten de kinderen niet wat meer merken Van een nationale feestdag dan alleen, dat zij een vrije dag hebben Wij hebben nu alleen gesproken over nationale feestdagen. Echter ook de viering van andere vrije dagen, kan georganiseerd worden. Denk eens aan schoolvcetbal- of schoolkorfbalcompetitie. Deze moge lijkheden zijn ad Hbitum uit te breiden. Voorlopig ligt het in de bedoeling, in eerste in stantie de organisatie ter hand te nemen van de viering van de 50ste verjaardag van H.M. Koningin Juliana op 30 april 1959. Slaagt de opzet van de initiatiefnemers, dan zullen de werkzaamheden zeer zeker worden uitgebreid. Zoals in de circulaire staat vermeld, ligt het in de bedoeling, in het bestuur van deze vereniging de kerkelijke en maatschappelijke organisatiefs zoveel mogelijk op basis van evenredigheid vertegenwoor dig d te doen zijn. Wij kunnen niet anders, dan iedere inwoner van Axel met klem opwekken, deze circulaire aandachtig te lezen en het strookje, dat daaraan is gehecht, in te vullen. De contributie behoeft voor niemand een bezwaar te zijn, temeer daar de mogelijkheid bestaat, deze in twee of vier termijnen te betalen. Hij of zij, die meer kan beetlen dan de minimum contributie van 1,J tekene in voor een hoger bedrag Naar ons gevoelen moet het aantal aanmeldingen een succes worden. De strookjes zullen heden door de schoolkinderen worden opgehaadl. Werkt allen mee om de kinderen iets goeds te bieden opdat de nationale gedachte levend blijve, ook ondex de jeugdv In de circulaire is bij het corrigeren een storende fout geslopen. De bedoeling zal echter duidelijk zijn. „HOLLANDERS" ZIJN GEWAARDEERDE EMIGRANTEN. Naar reeds jaren gevolgde traditie had ook woens dagavond alhier op de bovenzaal van hotel „Het Gulden Vlies" een voorlichtingsvergadering plaats van de Ghr. Emigratie Centrale, waarin als spreker optrad de heer P. S. Marinussen, in zijn hoedanig heid van secretris van het boekhoudkundig bureau van de gewestelijke C.B.T.B. In deze kwaliteit had hij dit jaar een reis ondernomen naar Canada met het doel zich omtrent de emigratiemogelijkheden al daar nader te vergewissen, aangezien de aspecten ten aanzien van de werkgelegenheid en de werkloosheid invloeden zijn, die van jaar tot jaar wisselend zijn en telkens opnieuw verdienen te worden bekeken. Een beperkt aantal belangstellenden vormde het overigens aandachtige gehoor op deze bijeenkomst, die werd geleid door de heer P. S. Dekker uit Zuid- zande en waarbij verder de administrateur voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer C. Smies, mede de C.E.C. vertegenwoordigde. Na een inbidend woord en opening met gebeid van de voorzitter kwam de spreker aan het woord om zijn reisindrukken deelachtig te maken aan de vergadering. Het bleek aldra dat in hem een vlotte verteller stak al borduurde hij op hetzelfde stramien van zijn voorgangers (sprekers) in de vergaderingen voorheen hier ter plaatse belegd. De reusachtige uit gestrektheid van dit Engelse Dominion dringt pas goed tot ons door als men in Halifax aankomend zich daar rekenschap geeft van het feit dat men op die plaats nog steeds dichter bij Amsterdam is, als dat men nog verwijderd is van het westen van dit uitgestrekte land dat zo groot is als Europa en bijna vijf dagen sporens vergt van bet Oosten naar het Westen.. Hiertegenover staat een bevolking van nog geen 17 millioen inwoners, waarvan er 10 millioen in de grote steden woonachtig zijn, waaruit dus de ge- standsverschil opmerkt. Normaliter zijn de arbeids verhoudingen wel harder daa in Nederland, terwijl de sociale voorzieningen verschillend zijn. Doordat over het algemeen de vrouwen veel in het arbeidsproces zijn ingeschakeld is het gezins leven niet zo intens huiselijk als in Nederland. De kinderen genieten nogal veel vrijheid, zodat ze vroe ger op straat komen en daardoor ook gevaar lopen hierdoor verkeerd te worden beinvloed. Het kerkelijk leven in Canada wordt gekenmerkt door offerzin maar mag beschouwd worden als één der voor de emigranten meest aanbevelenswaardige toevluchten. Reeds bij de aankomst ontmoet men alle mogelijke hulpvaardigheid en warme belangstelling. Het is zelfs zo, dat velen die in Nederland maar op de rand leefden weer intensief deelnamen aan kerkelijk werk en wat daarmee in verband staat. Dat door mensen met doorsnee-inkomens van 120 dollar per maand tot 3 dollar per week wordt ge offerd voor school en kerk behoort niet tot de zeld zaamheden. Ook ditmaal werd gewezen op de aanbevelens waardige talenkennis. Vooral voor de vrouw is het een kruis als een onmondige te moeten leven. Spr. besloot met een opsomming te geven van de meest gevraagde soort arbeidskrachten. Vooral in de bouw vakken worden overal in Canada grote projecten uitgevoerd. Algemeen wordt er enorm veel gebouwd. Gemengd bedrijfstype en akkerbouw met nadruk op vee- en tabaksteelt bieden genoegzame kansen. In zijn slotwoord wees spr. op de zedelijke krachten die nodig zijn voor het nemen van een beslissing om te emigreren. Daarom is hij van mening, dat het een Christen steeds gemakkelijker zal vallen een zodanig besluit te nemen enals emigrant te slagen. Na een pauze werden op het leven en werk be trekking hebbende films vertoond en inlichtingen ver schaft aan diverse vragenstellers en geïnteresseerden. ringe bevolking van het platteland gemakkelijk valt af te leiden. Eén der allerdunst bevolkte provincie's is Alberta, doch dank zij de oliebronnen zijn ook hier voldoende inkomsten voor de Overheid, die zich verder mag verheugen op het bezit van vrijwel alle benodigde grondstoffen in de bodem, benevens een goedkope energievoorziening dank zij de grote rwieren en watervallen. De rijkdom aan hout vooral in Brits Columbia is ontzaggelijk. Het natuurschoon is bijzonder rijk en weergaloos. Spr. belichtte hierna enkele facetten van het leven in Canada dat op dit moment wellicht tot veler ver wondering ongeveer 400.000 werklozen telt, een in verhouding tot het bevolkingscijfer weliswaar groot aantal, dat echter helemaal niet verontrustend is, wanneer men nagaat dat de Canadezen altijd de ge woonte volgen na een bepaalde periode van werken hun bondswerklozenkassen uit te „trekken". Dat het overigens met die werkloosheid helemaal niet zo erg gesteld is, bleek spr. uit het feit, dat hij toevallig in geheel Canada niet één werkloze Hollander heeft aangetroffen. De Canadees is niet zo hokvast en verandert gemakkelijk van bedrijf of patroon. Aansluitend hierop mag nog steeds gelden dat daar uit volgt dat van arbeidsschuwheid, wel het minst van al sprake is onder de Nederlandse immigranten. Geconstateerd mag dan ook worden dat wat trou wens overal ter wereld zo is de Hollanders in het algemeen behoren tot de best geziene en meest gevraagde werkkrachten. Het was de spreker opge vallen, dat iemand die werken wil ailerwege wordt gerespecteerd. Overigens is Canada een land waar men weinig GESLAAGDE LEZING OVER KERNENERGIE. Een zeer druk bezochte bijeenkomst had dinsdag avond plaats op de bovenzaal van „Het Centrum", dewelke op initiatief van de Kringraad Bescherming Bevolking was belegd. Het was de oud-Axelaar, drs. Van Hecke, leraar aan het Jansienius-Lyceum te Hulst, die daarin een lezing zou houden over het belang wekkende onderwerp „De Kernenergie". Onderwerp, dat hoezeer ook in het midden der elangstelling staande nog slechts aan weinigen in onderdelen bekend is. Derhalve was het niet te verwonderen dat ook hier ter plaatse uit alle kringen levendige interesse voor deze door films en projectieplaatjes gedocumen teerde causerie van een natuurkunde-leraar op populair-wetenschappelijke wijze behandeld be stond en ed bovenzaal ternauwernood plaats bood aan de vele weetgierigen, voor wien deze avond een bijzonder leerzame is gebleken. Het was de heer B. A. Th. M. Truffino uit Hulst, in diens kwaliteit van Kringhoofd B.B., die de ver gadering het welkom toeriep en uit de verblijdende opkomst constateerde dat het besef van het wereld- berorende vraagstuk van de kernenergie en atoom splitsing ook hier sterk leeft. Spr. acht dit niet ver wonderingwekkend, lettende op de internationale span ningen die er in de wereld heersen en voor een groot deel culmineren in de angstwekkende gedachte dat een derde wereldoorlog aanleiding zou kunnen zijn tot een ongekende vernietiging aan mensenlevens en culturele waarden. Gelukkig echter, is de atoomweten schap van ontzagwekkend belang voor het vreedzaam gebruik ten dienste van de ganse mensheid, niet alleen als toekomstige energiebron bij uitnemendheid, maar ook voor heilzame toepassing, bijzonderlijk in het belang der medische wetenschap, zodat het niet on denkbaar is, dat wij in de nabije toekomst, inplaats van een geophysisch jaar een „jaar van wereldge zondheid" zullen beleven. Spr. stelde daarop aan de vergadering voor de oud-Axelaar, drs. Van Hecke. die als natuurkunde-leraar zijn visie zal geven op het veel omvattende vraagstuk van de kernenergie. Vooraf werd echter een kleurenfilm gedraaid over de districtswedstrijden die in de afgelopen zomer hebben plaats gehad te Cadzand. Vele bekende ge zichten onder de deelnemers (stens) en meesterlijk ge troffen kleurrijke opnamen uit en om het duinen gebied riepen de herinnering wakker aan uitstekend geslaagde oefeningen van de B.B., die de belangstel ling hadden van de hoogste autoriteiten in onze provincie. Drs. Van Hecke begon met het constateren van het feit dat de vraag waaruit de materie om ons heen eigenlijk bestaat, reeds van voor de Christlijke jaartelling de geesten der mensheid beroerd. Uit ver schillende zienswijzen, gegrond op verschijnselen die konden worden teruggehracht tot verschillen in vorm, grootte of rangschikking der atomen, welke bereikt werden door hun bewegingen, die geschieden onder de dwang van de onverbiddelijke noodzakelijkheid, schreed de wetenschap moeizaam voort. Ondanks het feit dat de causeur die over een zodanig uitgebreide kennis van de materie der atoom leer en kernsplitsing bleek te beschikken dat men hem gevoegelijk als een specialist op dit gebied mag rekenen de door hem behandelde stof op bet populair-fwetenschappelijk vlak wist te ontwikkelen, vergde het heel wat van de inspanning vati het aan wezige gehoor dat hoofdzakelijk uit leken be stond tot in bijzonderheden alles te volgen. Eens deels was dit een gevolg van de veelzijdigheid dezer materie, die immers aan de grootste geleerden en scheikundigen der aarde telkens nog nieuwe pro blemen stek. Om in een kort tijdsbestek dit alles begrijpelijk te maken voor iedereen is niet wel moge lijk. Maar anderzijds mochten we constateren, dat de causeur de juiste tact bezat rtiet al te zeer in finesse's zich te verliezen en beoogde in grote lijnen begrip te wekken voor deze nieuwste vorm der wetenschap, die het aanzien van onze oude Moeder- Aarde eerlang grondig zal wijzigen. (Vervolg op pagina 2) Axel, 19 december 1958. Beste Vriend, Eindelijk heb ik dan na de Sinterklaasdrukte weer eens even tijd om wat van me te laten horen. Ja, een drukke tijd is het wel geweestcadeautjes bedenken, cadeautjes kopen, rijmpjes maken en in pakken. Maar het is een leuke tijd. Je weet, het gaat er bij ons nooit om grote ge schenken te geven of te ontvangen, maar het is de aardigheid van een onschuldig plagerijtje, een mooi rijmpje en een verrassing. Natuurlijk ook de kinderen worden niet vergeten. Zij krijgen wat speelgoed, een gebruiksvoorwerp en een chocoladeletter, suikergoed en marsepein, zoals het versje zegt. Toch, al zijn het maar kleinigheidjes, goedkoop is het niet, dat weet je zelf ook wel. Weet je wat ik jammer vond Dat Sint Nicolaas niet in eigen persoon zijn intocht in Axel heeft ge maakt. Nu is het wel waar, dat het voor hem toch al een hele drukte en dure tijd is, maar jammer vindt ik het. Vooral voor de kleintjes is het zo leuk. En laat ik eerlijk zijn, ook zelf vind ik het altijd nog erg aardig. Bovendien heb ik zo'n vermoeden, dat zon Sinter klaas-intocht voor de winkeliers ook zijn baten af werpt, want zoiets trekt toch veel mensen uit om liggende plaatsen naar Axel en allicht lopen ze dan in die tijd de winkels eens binnen. Dat heb ik dit jaar in Terneuzen wel gezien Jij hebt hier in Axel ook nogal wat kennissen en daarom moet je er toch eens over praten en proberen te bewerken, dat ovlgend jaar de goede Sint weer als vanouds zijn intocht „in onze goede stede" maakt. Er wordt zo vaak gepraat over Axei als centrum plaats en als kodp-centrum voor Zeeuwsch-Vlaan deren, dan moet Axel kunnen tonen, dat het in alle opzichten centrum is Het moet toch mogelijk zijn, dat de reiskosten van Spanje naar Axel bijeengebracht worden, vind je ook niet Eerlijk, het zal door velen wel kinderachtig ge vonden worden, maar ik verheug me er al op, dat Sint Nicolaas volgend jaar weer een bezoek aan Axel zal brengen. Zou de zaterdag daarvoor geen prachtige dag zijn Als je omtrent de organisatie van de volgende in tocht een goed idee zou hebben, laat je me dat dan eens weten Je vriend, WILLEM.

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 1