Moeders Pa mes Bescherming Bevolking sch&öuw ov€R Leven In één nacht Uw handen gaaf en zacht handen FEUILLETON Voor hot tero Baby-huidje BABYDERM-POEDER NUTTIGE BESTEMMING VOOR BIETENSLIK. Groots project van de Coöp. Suikerfabriek te Sas van Gent. Bezoekt de bijeenkomst op dinsdag 16 december a.saan vangende des avonds 7.30 uur in ,Het Centrum Lezing over De Kernenergie door drs Van Hecke, leraar aan het fansenius-lyceum te Hulst. De Burgemeester van Axel. HAMEA-GELElt oexeej De r- heeft ha gebeurte gordijn i weigerdi Rusland stemmin men bes 16.15 u te Gent Onreii verooi Rheun D&aron Kruschi Medicinale handcreme Verv«e 1 Vette runderen (4 tanden en, mfeer) i Ereprijs A. Verbiest, Zuiddorpele prijs Ver- Straten 2e pr, Gebr. Verstraten. Vette runderen met 2 tanden i Ereprijs G. Verbiest, Zuiddorpele pr. J. Verstraten 2e pr. F. Diele- taan, Temeuzen. Vette runderen zonder tanden Ereprijs J. Pieters, St. Jansteen. Ossen met 4 tanden (zwartbont) i Ereprijs F. Dieleman, Terneuren (rcodbont) Ereprijs A. van Wijck, Sluiskille pr. J. de Feijter, Schoondijke 2e pr. E. van Vooren, Philippine 3e pr. Fr. Pieters, St. Jansteen. Ossen met 2 tanden Ereprijs A. den Exter le pr. H. en E. Picavet, Westdorpe 2e pr. P. den Hamer. e Ossen zonder tanden Ereprijs M. Robijn le pr. B. Plasschaert, Graauw 2e pr. L. van Hermon. Dlkbillen met 4 tanden: le pr. M. Riemens, Sohoondijke. Dikbillen zonder tanden i Ereprijs B. Plasschaert. Graauw3e pr. A. Schuurman, Koewacht. Vette koelen t Ereprijjs J. Verstraten le pr. Jac. de Feijter, Schoondijke 2e F. Dieleman, Terneuzen. Jongvee bestemd voor de mesterij (roodbont) A. den Exter. Schoonste groep vetvee (minstens 4 stuks) A. van Gijs, Groede. ROWNTREE N v AMSTERDAM Kampioen vetveeA. Verbiest, Zuiddorpe. Reserve kampioenJ. Verstraten. Kampioen dikbillen i M. Riemens, Schoondijke. Fokvee. Koeien meer dan 2 x gekalfd le pr. A. Schuurman Koewacht 2e pr. idem. Koeien niet meer dan 2 x gekalfd: le pr. Jos. van Duijjise, Kapelleb rug 2e pr. J. Verstraten. Kalfvaarzen met 4 tanden: le pr. H. en E. Pi cavet, Westdorpe2e pr. R. Blankert3e pr. J. Pieters, St. Jansteen. Runderen met 2 landedle pr. B. Plasschaert, Graauw2e pr. J. den Hamer, Koewacht3e pr. H. en E. Picavet, Westdorpe. Éénjarige runderen: le pr. J. den Hamer, Koe wacht 2e pr. H. en E. Picavet, Westdorpe 3e pr. J. de Putter; 4e pr. J. den Hamer, Koewacht. Grote graskalverenle pr. H. en E. Picavet, vnd. Gewone graskalveren: le pr. H. en E. Picavet, vnd. 2e pr. B. Plasschaert, Graauw3e pr. H. en E. Picavet, vnd. Stierkalverenle en 2e pr. A. Schuurman, vnd. Vaarskalverenle pr. H. en E. Picavet, vnd. 2e pr. J. den Hamer, Koewacht. Nuchtere kalveren: le pr. H. v. d. Bossche, Sas van Gent. Stieren zonder tandenle pr. J. B. Pietens, St. Jans te en 2e pr. Jac. de Kraker, Zaamslag. Schoonste groep fokvee (minstens 4 stuks) le pr. ai. J. den Hamer, Koewachtle pr. b. H. en E. Picavet, Westdorpe. Kampioen fokveeB. Plasschaert, Graauw. Paarden. Warmbloed hengst i le pr. A. van Wijck, Sluiskil. Ponny's le pr. P. Missu, Zaamslag. Kampioen schoonste paard: A. van Wijck, vnd. Varkens. Schoonste vet varkenle pr. J. Blan kert 2e pr. J. v. d. Bergen, Hontenisse. Schoonste vleesvarken: le pr. J. Blankert; 2e pr. Gebr. Verstraten 3e pr. J. Blankert. Zwaarste varkenA. Audenaerd. Schoonste fokbeer» le pr. Gebr. Verstraten. Schoonste fokzeug, drachtig of met biggen» le pr. A. Audenaerdle pr. Gebr. Verstraten 2e en 3e pr. Gebr. Verstraten. Schoonste toom biggen: le pr. Gebr. de Meij, Zuiddorpe2e pr. A. Swets. door CARRY VAN DER RIJKEN. 26) Die morgen ging ze naar de kinderkamer, liet Hugo aankleden in lang matrozenpakje en nam hem mee voor een wandelingetje in de buurt. Het kind was verrukt. Zelden immers gebeurde het, dat zijn Mama hem meenam. Hqppelend liep hij aan haar handtrok haar mee naar een speelgoedetalage. Niets was er toch, wat zijn aandacht boeide. Hij had zóveel Mama, waarom woont Mariesje niet bij ons Cora schrok. Hoe kwam het kind daaraan Zusjes wonen altijd bij hun broertjés. In alle verhalen van Mademoiselle is dat zo, babbelde het stemmetje verder. Wie heeft jou iets over Mariesje verteld onder vroeg ze. Het blauwe briefje van Papa toch Dus Han had weer contact met het gehate kind. Wanneer kreeg Papa het blauwe briefje, Hugo Eerst 1 O, Mama, kijk eens die grote hond 1 Angstig drukte hij zich tegen haar aan. Cora had er geen aandacht voor, gaf een onnodig harde ruk aan het armpje. Wanneer eerst Die hond doet niks, flauwe Jongen. Grote tranen in de ogen van het kind. De hond was voorbij. Toe nou Hugo, wanneer eerst Bij de pap, snikte hij nog even na. Dus vanmorgen, begreep ze. Grootste aantal varkenple pr. Gebr. Verstraten. Grootste aantal biggenle pr. Gebr. de Meij, vnd. Schoonste schaap: le pr. C. Vergauwen.Kapelle. IC£. JSt, CONTACTAVOND C.B.T.B. Woensdagavond had in „Het Centrum" de jaar lijkse contactavond plaats van de in de C.B.T.B. en verwante zuster- en jongeren-organisatie verenigde agrariërs met hun familieleden. Toen de voorzitter der afdeling Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. de heer P. Van Hoeve Lz. de vergade ring opende was de grote benedenzaal vrijwel tot de laatste plaats bezet. Hij verzocht de avond te be ginnen met het gemeenschappelijk zingen van Psalm 68 1. Nadat hij vervolgens een schriftgedeelte had voorgelezen uit Handelingen 17 15—28 ging de praeses voor in gebed. In zijn inleiding nam hij de gelegenheid waar de positie van de Ghr. landbouw organisatie te belidhten in het raam van de heden daagse ontwikkeling. Spr. deed dit naar aanleiding van zijn bezoek aan de Expo, waar het paviljoen der Protestantse kerken temidden van vele misleidende leuzen een positie innam waarvan een weldoende sfeer uitging die bezinning bracht. Spr. deed dit ter inleiding van de spreker, Ds. C. A. Korevaar, Ned. Herv. predikant te Rotterdam. Hierna werd door een 10-tal dames, verpersoonlijkend de verschillende delen van onze provincie een zinne beeldig tableau uitgebeeld, bijzonderlijk in het licht van de Deltawerken die in de toekomst aan land en gewest een geheel nieuwe structuur zullen geven. De entourage met op de achtergrond het tot een drie-eilandenplan omgevormde Zeeland was een leuke vondst bij dit ensemble-nummer onder de titelIk heb U lief, mijn Zeeuwse land". Luid applaus bewees de instemming der aanwezigen. Ds. Korevaar kreeg daarop het woord. Deze schet ste de wisselwerking van Zeeuwscb-Vlaanderen door de eeuwen heen. Wat is dit eertijds zo ongezonde ge west veranderd. Welk een radicaal gewijzigd aan zien heeft het verkregen. Vroegere poelen en meren zijn nu vette polders waarboven zich Gods wijde hemel blijft verheffen. Oo k in de geesten der be woners was de verandering geweldig, zowel als in de klederdrachten en de hartader van aller welzijn en veler rijkdom onderging een structurele wijziging die uniek genoemd mag worden. Waar mensen en paar den zwoegden en ploeterden ronken nu de combine's en de oogsten vermenigvuldigden zich, dank zij allerlei meststoffen en kunstmiddelen. Is het wonder dat bid- en dankdagen meer en meer weerspiegelen dat men de afhankelijkheid van zijn God en Sohepper niet meer zo intens beleeft Spr. schetste de industriali satie die ook hier haar intrede deed en de mentaliteit van de bewoners zozeer wijzigde. Maar hoezeer de boer zich door gedegen kennis zich aanpaste om me/ zijn tijd mee te gaan en zich tot een halve schei kundige en mechanicus moest opwerken, men be schouwt hem nog steeds niet als een volwaardig lid van de samenleving. Men schildert hem als een harde gierige egoïst, die het gouden kalf aanbidt en zweert bij de uitwerking van een baal kunstmest op de bodem, waarvan het in hoofdzaak moet komen. Doch de ge lovige boer weet wel beter. Hij blijft trouw aan wat de vaderen beleden in hun H. Schrift en rotsvast staat hij in hun voetspoor. De controverse stad - platteland werd daarop door spr. behandeld. Als jong predikant weet hij genoeg van de verschillen van opvatting die beiden beheersen. Spr. citeerde nog het bekende gedicht van „de boer die ploegde voort". Een tot nadenken stemmend ge dicht dat echter de waarheid niet uit het oog verliest dat we in deze structureel volkomen veranderde wereld het oog gericht dienen te houden op de nodige ge meenschappelijke arbeid en een leven in de geest van Gods woord, waarbij volgens hem de keuze niet moei lijk kon zijn. al zijn we in verhouding tot de neutrale Z.L.M. zoveel geringer in aantal. Deze keus is voor de christelijke boer de C.B.T.B. met haar neven- organisatie's. Met een gloedvolle peroratie besloot spr. zijn indrukwekkende onderwerp. De praeses dankte daarop de spreker voor zijn van diepe kennis van de plattelandse mentaliteit pleitende redevoering, waaraan hij niets had toe te voegen. Na de .pauze was de rest van de familie-avond ge wijd aan het optreden van het muzikale ensemle van de poldermeisjes en dit onderdeel bracht er de stem ming vooral onder de jeugd god in. Ook in de kunst van acteren en toneelspelen be toonden de jongeren zich als slot- en glansnummer van de avond weer vooruitstrevend. Ditmaal werd het spel in drie bedrijven van Wim Dumont onder de titel „Vliegtuig vermist" voor het voetlicht gebracht. Op zeer verdienstelijke wijze werd dit boeiende stuk vertolkt en zo vloog de avond om en was het ogen blik daar dat de heer C. de Putter met een gloedvol slotwoord de aanwezigen nogmaals toesprak om daar na met dankgebed te besluiten. Binnenkort zullen de lage moerassige gronden aan de Zandstraat worden herschapen in een gebied van ca. 22 ha goede landbouwgrond. Zo werd woensdag medegedeeld op een persconferentie ten kantore van de Coöp. Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent. Reeds jaren worstelt deze suikerfabriek met het pro bleem van het z.g. „tarra", het bietenslik dat jaarlijks in enorme hoeveelheden wordt aangevoerd bij de te verwerken suikerbieten. Niet alleen vormt de opslag van deze bietenslik een probleem, maar ook de kosten van verwerking zijn zeer belangrijk. De tarrakejsten belopen ongeveer 1,50 per aangevoerde ton bieten en als men beziet dat de C.B.S. dit jaar circa 200.000 ton bieten te verwerken krijgt, dan betekent dat dus dat de fabriek aan onkosten voor de meegebrachte klei rekening moet I 11 B II >1 De jongen kreeg genoeg van de wandeling, liet zich meetrekki.i. Nou hoor, jou neem ik vooreerst niet meer mee, zei ze. - Ga maar gauw naar Mademoiselle. Lusteloos liep de jongen de trap op. Arm, liefdeloos grootgebracht kind Je bent armer dan het vuil, haveloos straatjochie, dat nog eens een wild-hartelijke zoen van zijn moeder krijgt Cora was naar de huiskamer gegaan, zocht overal naar een blauwe enveloppe. Ze ontzag zich zelfs niet, de prullerr.and aan een onderzoek te onderwerpen. Natuurlij!; !n zijn zak gestoken, maar lezen zou ze hem Han werd die middag ontvangen door een vrou/w, die méér weg had van een rechter van instructie dan van een liefhebbende echtgenote. Als je nog eens iets voor me geheim wilt houden, vertel het dan niet aan een kind van vijf, begroette ze hem. Er klonk scherp sarcasme in haar stem. De brief van Mariesje zeker, constateerde Han. Meteen was hij vastbesloten, nu eens niet aan het kortste eind te trekken. Zelfs niet om de lieve vrede. Waar is dat ding Laat eens lezen Ik denk er niet aan. De brief is trouwens alleen aan mij gericht. En jij houdt zó weinig van het kind, dat het persé willen lezen beslist geen belangstelling van je is. Kan me niets schelen ik wil weten, wat ze jou schrijft 1 Waarom zocht ze nu ineens weer con tact met je Na zoveel jaren. Ham, laat hem zien, ik móét hem zien Laat me dan tenminste enkel de enveloppe zien Verbaasd keek hij naar het opgewonden gezicht. Bepaald lelijk, flitste het door zijn gedachten. Van wie denk je, dat het zou kunnen zijn Soms van Ine Toen schamper Ben je jaloers Dat is toch enkel bij een vrouw te verwachten, die liefheeft? Maar van dat denkbeeld heb jij me allang genezen Haar lippen waren nu vast op elkaar geklemd en door de half gesloten oogleden keken de ogen hem aan met nauwelijks verborgen haat. Hij verveelde haar al lang. Van hem weggaan Immers onmogelijkWat moest ze Bij hem blijven en de deugdzame echtgenote spelen. Leeg, immens leeg was haar leven. Zonder God of godsdienst, zonder liefde, werkelijke liefde voor een evenmens, zelfs niet voor haar kind. Niets om zich aan vast te klampen, om zich te steunen, om zich omhoog te werken Cora, zijn stem klonk nu mat, of hij het eigenlijk niet de moeite vond zich zo druk te maken eens heb ik gedacht, dat jij de ware vrouw voor mij zou zijn, dat jij alleen in staat was mij te doen voelen wat liefde is. Voor jou gaf ik Ine op, die een werkelijk goede, hoogstaande vrouw is. Voor jou liet ik mijn kinderen in de steek en nooit zul je zelfs kunnen beseffen, wat ze voor mij betekenden vooral Mariesje. Voor jouen Cora, dit zul jij nooit kuinnen begrijpen, voor jou verliet ik God. Ikneen, daar kan ik niet over spreken De vrouw haalde haar schouders op, in het minst niet ontroerd. Je hebt dat toch immers zelf gewild 1 Moet een vrouw haar man dan niet helpen? Wil je dan helemaal niet proberen om mij te be grijpen houden met een bedrag van 300.000,—. Daarom is dan ook ernstig gezocht naar methodes om deze „tarra" kwijt te raken, hetzij door bieCenrooimachines die met minder tarra kunnen werken, hetzij door een voorbehandeling van de bieten op' het land, waardoor minder klei wordt meegevoerd. Afgedacht van de enorme onkosten voor de fabriek betekent minder tarra ook minder vervoerskosten voor de landbouwer en een snellere verwerking van de aangevoerde bieten. Dit alles echter als een zijsprong bij het aange kondigde project, waarbij men de achter de fabriek opgeslagen „tarra" met handkradht wil gaan ver- Iaden en via een smalspoor vervoeren naar de Zand straat om er daar de moerassige gronden mee te ver hogen en te verbeteren. Reeds in 1952 was een plan gereed, doch de ramp van 1953 bracht uitstel. Thans zal dit project ter hand worden genomen als aanvul lend werkobject, wat betekent dat gedurende 2 jaar circa 200 man werk kunnen vinden. De regering heeft dit object goedgekeurd en hiervoor een bedrag van 1.500.000,toegezegd. Het resterende bedrag, groot 14% van de totale kosten zal door de fabriek worden gedragen, die overigens ook het gehele project voor lopig financiert. De technische verzorging van dit plan werd uitgewerkt door de „Grontmij" te Utrecht, die dus de leiding van de werkzaamheden zal hebben. De bedoeling is dat zodra de campagne is be ëindigd met dit werk zal worden begonnen. Eerst zal een strook van ruim 4 km lengte langs de Zandstraat worden verbeterd, waarvoor ca 200.00 kubieke meter grond kan worden gerubikt van de 400.000 die op de fabrieksterreinen liggen. Ook in de St. Albertpolder wil men verbetering ten uitvoer brengen, terwijl ten slotte ook de gemeente Sas van Gent van de over tollige grond zal kunnen profiteren voor haar plan om de oude kanaalarm van de Dam tot aan de sluis te dempen. Alles bijeen dus een project dat alleen maar goede zijden heeftde suikerfabriek wordt ontlast van het overtollig bietenslik, de lage gronden langs de grens worden aanmerkelijk verbeterd en een flink aantal mensen kan hier geruime tijd werk vinden CHR. EMIGRATIE CENTRALE. De Chr, Emigratie Centrale belegt tegen volgende week woensdag wederom een bijeenkomst op de bovenzaal van Hotel „Het Gulden Vlies" alhier. De heer Marinussen uit Goes, secretaris-penningmeester van de afdeling Zeeland van de C.E.C. is bereid gevonden pp deze avond te komen spreken over zijn reisindrukken uit Canada. De heer Marinussen heeft in opdracht van het hoofdbestuur der Chr. Emigratie Centrale deze zomer een reis van 2 maanden naar Canada gemaakt en daar vele emigranten bezocht. Hij heeft tevens de mogelijkheden voor nieuwe emigranten speciaal ook voor landbouwers bestudeerd. Aan de hand van door hem zelf opgenomen kleu rendia's zal hij over deze reis vertellen. De toegang is vrij, ieder is welkom en er is volop gelegenheid tot het stellen van vragen. Laten de lezers niet Verzuimen deze leerzame avond bij te wonen. UAMCA ruw of JChrgol PREDIKBEURTEN. Zondag 14 december 1958. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen. Geeef. Kerk (Kerkdreef). 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. A. van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 13—14 decemberDokter K. Boor. GEVONDEN VOORWERPEN. Een portemonnaie. Polenstraat 12. Bijna smekend klonk zijn stem. Begrijp je mij soms was haar enige antwoord. Neen, zei hij koel. Maar wacht nog even niet het meisje te bellen, toen hij zag, dat zij haar hand uitstak naar het knopje. Ik moet je nog even onder vier ogen spreken. Het wordt anders tijd om te dineren. Kan het niet wachten Nee, direct na het eten moet ik wegLuister Cora De laatste tijd heeft ons huishouden schatten geld gekost, nog niet eens gerekend wat jij voor je privé nodig had. En jij 1 wierp ze er tussen. Goed, zei Han ongeduldig. In elk geval, mijn salaris was niet toereikend. Ik heb gespeculeerd enenfin, ik zit in grote moeilijkheden. Bah Han, je gaat me toch niet met een omweg vertellen, dat we arm zijn of zoiets, ellendig vulgair arm, zonder personeel en met één zondagse jurk en twee weekse Juist, dat wou ik zeggen. Het zou het beste zijn, als je tegen de volgende maand Mademoiselle cn het dienstmeisje c(pzei, dan kun je Han kreet ze. Dan neem je een werkster een paar keer in de week en de rest doe je zelf, eindigde hij. Han ben je gek Woedend kwam ze overeind. Toe blijf nu even zitten. We moeten het nu eenmaal onder ogen zien. Het ergste komt nog Even aarzelde hij, dan Over drie maanden ben ik zonder betrekking. (Wordt vérvolgd) EX In ve attent c tegei te volg< 'n Heer d?l ove van Kr nieren i sneller ware v; maal de drogist. Opgege Op sproken Steensec Coester. Van tuigen ring. Bi keer oc meer d; Het diening getuiger fender sen die Het 1 bare le: voorzien in Nedi gesprok volgt b een op tweede woord i niet me mens iz sprak i Wachtt bruikte uitermai schap t»

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 2