AXELSE COURANT Verpakken.... maar hoe? Voor drop naar Nederland 1 C VINK TANDPASTA NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Ideaal voor ieder die brieven schrijft! FIRMA HUISVROUWEN EN BEDRIJFSLEVEN WERKEN SAMEN. Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 13 DECEMBER 1958 73e Jaargang No. 11 VERSCHIJNT IEDf E WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummer» 6 cent Kwartaal-abrunement &xel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen 11,75 Buitenland f 2,00 Drukker UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Til. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per Bij contracten belangrijke reductie, la^ vonden Mededelingen 20 cent per Kleixu. Idvertentiên (maximum 6 regels) 70 cent iedere regel meer 12 cent -i"'- - 1 Markt 12 AXEL Is het U wel eens opgevallen als U in kopen doet, dat de winkelier veel minder zijn weegschaal gebruikt dan vroeger Hoe komt dat Het antwoord is eenvoudig een groot deel van de artikel enwordt thans door de fabrikant of grossier voorverpakt. De taak van het wegen is daarmee van de winkelier overgenomen. Deze taakverschui ving hangt samen met de opkomlst van het merkartikel. De fabrikant wilde zijn product een eigen „gezicht" geven, dat het onder scheidde van de andere artikelen. Dit eigen geizicht komt vooral in de verpakking tot uiting. Denkt U maar aan de pakken haver mout, de potten jam, de blikken groente, de doosjes schoensmeer, de flessen slaolie. Wist U dat b.v. in de kruideniersbranche twee-derde van de omzet in voorverpakte vorm wordt afgeleverd. En deze ontwikke ling gaat voort. De zelfbedieningszaken steeds meer in opkomst zouden zonder voorverpakte artikelen eenvoudig niet kun nen bestaan Is de verpakking goed Dat is een vraag die zich niet zo makkelijk laat beantwoorden. De verpakking heeft velerlei taken. Hij moet het artikel beschermen tijdens transport en opslag. Hij moet aangeven welk artikel hij bevat. En hij moet kwaliteit suggereren en de huisvrouw tot kopen brengen. De verpakking heeft ook na aankoop nog een taak. Hij moet gemakkelijk te openen zijn en zo nodig weer gemakkelijk te sluiten. Wie denkt hier niet aan deksels van jam potten en stoppen van flessen Op de ver pakking is vaak ook de gebruiksaanwijzing gedrukt. Is deze informatie voldoende en duidelijk voor de huisvrouw Dit en nog veel meer zijn zaken, waar de be drijven rekening mee te houden hebben. Een ontevreden huisvrouw is het minste wat de leverancier, winkelier, grossier en fabrikant hebben kan. Het is dus niet vreemd dat de leverancier graag hoort hoe de huisvrouw over zijn er- pakking denkt. Nu zijn deze leveranciers, dat wil zeggen de fabrikanten die het ver pakkingsmateriaal maken en de industrie en handel die dit materiaal aanwenden, ver enigd in het Nederlands Verpakkingscen trum. Dit centrum, aangesloten bij het Ne derlands Instituut voor Efficiency (NIVE), stelt zich ten doel haar leden te helpen ant woord te geven op de vraag „Verpakken maar hoe Niet zo lang geleden heeft het Nederlands Verpakkingscentrum een werk- commissie „Huisvrouw en Verpakking in het leven geroepen. Hierin hebben verpak kingsdeskundigen zitting, maar ook de ver- tegenwoordigsters van vrouwenorganisaties, verenigd in de Nederlandse Huishoudraad. Het doel van de werkgroep is gezamenlijke studie van verpakkingsvraagstukken en het geven van voorlichting, zowel aan het be drijfsleven als aan de consument. Uiteraard is het aantal onderwerpen, waarover ge- dacihtenwisseling nuttig zou zijn, zeer groot. Vandaar dat men zich om te beginnen be perkt tot enkele zeer urgente problemen. Deze zijn 1. de melkverpakking, waarbij niet alleen de flessen, maar ook de verschillende soorten papieren verpakkingen onder de loupe genomen worden 2. informatieve etikettering. Welke mede delingen zouden de huisvrouwen graag op de verpakkingen (in het bijzonder van levens-, was- en onderhoudsmidde len) aantreffen 3. sluiting van glasverpakkingen, een stu die gericht op de doelmatigheid van de dekstels, doppen, kurken en stoppen van jampotten en allerlei flessen. Ondanks alle deskundigheid beseffen de commissieleden toch wel dat hun kennis en ervanring maar beperkt is. Daarom doen zij een beroep op de Nederlandse huisvrouwen. Heeft U vragen, klachten, opmerkingen of aanbevelingen in verband met de bovenge noemde onderwerpen, dan is de commissie verlangend deze van U te vernemen. Wilt U meehelpen Uw eigen bezwaren tegen be paalde potten, pakken, flessen, blikken en dazen uit de weg te ruimen Schrijft U dan naar het contactadres Nederlandse Huis houdraad, Anna Paulownaplein 7, Den Haag. U kunt er van overtuigd zijn, dat van Uw opmerkingen goede nota wordt genomen. Deze samenwerking tussen huisrouwen en het bedrijfsleven is voor Europa een novi teit. Nederlandse huisvrouwen, zorgt U er voor dat het experiment gelukt „Een rolletje drop, juffrouw". „Zout of dubbelzout, mijnheer Ja, dat is nu het prettige van de populaire versnapering drop, dat ook mannen een winkel binnen durven gaan om dit te kopen. Misschien wel zwaar kuchend, maar ze doen het toch maar. Kinderen zijn er dol op de snoepcentejs worden vaak hieraan besteed en moeders, u behoeft niet bang te zijn, dat uw kinderen iets eten, dat niet goed voor hen is. Daar staat de kwaliteitsbeheersing van de Neder landse fabrikant borg voor. Daarover ver tellen wij straks iets meer. Wat is drop eigenlijk 1 De grondstoffen voor het dropartikel zijn blokdrop en arabische gom, die beide een zeer oude historie hebben en sinds onheu gelijke tijden als medicament worden ge bruikt. De grondstof drop komt van de z°et" houtwortel, een sinds voorhistorische tijden bekende plant, die in de subtropen groeit. De wortels worden met water uitgekookt en het verkregen extract wordt extra ingedikt tot een glanzend zwarte massa, die in grote brokken of blokken wordt gegoten de blok drop. Chinese, Egyptische, Griekse en Ro meinse geleerden kenden dit extract al als middel tegen allerlei kwalen als verkoudheid, dorst, hoest en maagklachten. Zoethoutwor tels werden trouwens ook gevonden in het graf van Tut-Ankh-Amen. De arabische gom is een uitscheidings product van de gomboom, die in de tropen groeit. De beste gom komt uit de republiek Soedan, waar vele gomtuinen. zijn met de echte gomboom „hasab" genaamd. Ze wordt voor vele doeleinden gebruikt doch is steeds een belangrijk voedingsmiddel geweest. De bijzondere eigenschappen van blok drop en arabische gom verlenen aan het dropartikel bepaalde geneeskrachtige eigen schappen, zoals hoeststillende werking. De gom werkt verzachtend en de drop heelt een slijmoplossende werking, die nog wordt ver groot door toevoeging van salmiakzout. Ee- iangrijk te weten is, dat deze „zoute drop niet is verboden voor hen die op zoutarm diëet leven. In het dropartikel zijn verschil lende grondstoffen gecombineerd die het maken tot een voedzaam, smakelijk en ge zond product. Nederlandse kwaliteitsbeheersing. Alle grondstoffen en andere bestanddelen van het dropartikel staan onder strenge con trole van het Centraal Instituut voor de Dropverwerkende Industrie (C.I.D.I.), dat in 1955 door een tiental Nederlandse fabri kanten werd opgericht. Bovendien worden de fabricage-methoden aan strenge normen van hygiëne onderworpen. Dit instituut is enig op de wereld en houdt zich ook nog bezig met wetenschappelijke en technolo gische documentatie op het gebied van drop en gom. Er bestaat een intensieve uitwisse ling van gegevens met onderzoekers overal ter wereld. Neem gerust' een dropje. De Nederlandse dropverwerkende indu strie die drop levert in velerlei vorm en verpakking, laat niets aan het toeval over, maar beijvert zic<h om de best mogelijke kwaliteit te leveren. De zoute drop is een typisch Nederlands product. In het buiten land wordt zoete drop gegeeten. Hippocrates, de Griekse arts, de „Vader der geneeskunst" noemt drop al in zijn ge schriften. Met de technische vervolmaking van deze tijd en de grote zorg die de Neder landse industrie aan het product besteedt, moeders, kunt u uw kinderen de snoepcent gerust aan drop laten besteden en de man nen kunnen zonder schaamte een winkel in gaan om drop te kopen. Zij zullen niet voor snoepers worden aangezien. GEWESTELIJKE RAAD VOOR ZEELAND VAN HET LANDBOUW SCHAP. Korj verslag van de op 4 december gehouden vergadering. Grondgebruik. De gevolgen voor de landbouw van de aanleg van nieuwe provinciale en rijkswegen werden uitvoerig besproken. De Raad sprak daarbij als zijn mening uit, dat de landbouw begrip dient te hebben voor de uit verkeers technisch oogpunt beziene noodzakelijke ver beteringen, maar dat daartegenover van de Overheid mag worden verwacht dat zo zui nig mogelijk met de goede cultuurgrond om gegaan wordt. In dit verband werden de reeds bij net College van Gedeputeerde Staten ingedien de bezwaren tegen de aanleg van een nieuwe provinciale weg Goes—Hoedekenskerke, ten oosten van 's-Gravenpolder, nogmaals be nadrukt, aangezien het westelijk tracé vol doende mogelijkheden biedt en voor de land bouw acceptabel is. De wijze waarop de georganiseerde land bouw in het vooroverleg wordt gekend, werd speciaal wat de provinciale wegen betreft, zeer bevredigend geacht. Het feit dat thans ook van de zijde van Rijkswaterstaat in be- paalde gevallen om advies is verzocht, geert reden tot voldoening, daar een goede samen werking op dit terrein van groot belang is. Sanering verdrogende bedrijven rond de Braakmanpolder. De Raad nam met belangstelling kennis van de, mede naar aanleiding van de door de georganiseerde landbouw gedane VOOi-" stellen, door het ministerie van Financiën genomen beslissingen, inzake de sanering van de in ernstige mate door verdroging ge troffen bedrijven rond de Braakmanpolder, met gronden uit de Braakmanpolder en be schikbaar gekomen percelen in de omgeving van Biervliet. Aan 12 bedrijven werd in totaal ruim 75 ha grond toegewezen, zodat voor de zwaarst getroffen bedrijven een gunstige op lossing kon worden bereikt. De Raad sprak zich waarderend uit, over de wijze waarop de Rentmeester der Do meinen te Breda zich in deze heeft beijverd om tot een bevredigende oplossing te kun nen komen. Waarborginstituut voor de tuinbouw. Na ter zake geadviseerd te zijn door de Rij'kstuinbouwconsulent, werd besloten om nadere stappen te ondernemen welke zullen kunnen leiden tot de oprichting van een Waarborginstituut voor de Tuinbouw. HIT ONZE OMGEVING DE BÉSTE en niet duur. Tube 95-70-45 ct Provinciaal Onderzoekcentrum voor de Landbouw in Zeeland. In principe werd besloten tot toekenning van een subsidie, groot 10.000,—, voor e door het Onderzoekcentrum te verrichten werkzaamheden in 1959 op het terrein van de waterbeheersing en de ontzilting, de me chanisatie en rationalisatie en het onderzoek bodem-plant-dier, Streekonderzoek Landbouw Economisch Instituut. Met betrekking tot liet door het L.E.I. te verrichten streekonderzoek werden een aan- tal punten opgesteld, welke voor bestudering in aanmerking komen. De wensen van de georganiseerde land bouw zullen aan de betreffende coördinatie commissie worden voorgelegd. W erkgelegenheid. De werkgelegenheid voor de wintermaan den zal, wat Zeeuw'sch-Vlaanderen betreft, onvoldoende blijken te zijn, indien niet meer aanvulllende werken worden opengesteld dan thans het geval is. De Raad was van mening, dat de landbouwers /elke door uit voering van cultuurtechnisch werk een sub sidietoezegging hebben ontvangen, een be langrijke bijdrage kunnen leveren ter be strijding van de werkloosheid in de winter maanden, door op korte termijn met de be treffende werkzaamheden aan te vangen. Voor overig Zeeland worden geen moei lijkheden verwacht, mede in verband met het feit dat de herverkaveling een groot aan tal arbeiders kan opnemen. AXEL SCHITTEREND GESLAAGDE AXELSE JAARMARKT. Donderdag werd eens te meer de levensvatbaarheid van onze jaarmarkt bwezen, waartoe de omstandig heden wel in bijzondere mate hebben medegewerkt. Dit wil niet zeggen, dat dit'periodieke evenement, dat veefokkers en -handelaren elk jaar van heinde en ver naar onze stad lokt, zioh zou laten beïnvloeden «fee eefi regen- of vorstperiode, want weer oi 1 Weer de Axelse jaarmarkt trekt altijd. Kopers kijkers, fokkers en handelslui, steevast trotseren r het slechtste weer. Dies viel het te begrijpen dat een ideale dag als dohderdag meewerkte en er toe bijdroeg een echt vee- festijn op het Axelse marktplein te zien verwerkelijkt, dat het organiserend comité en het te dézer zake steeds vooruitstrevende gemeentebestuur eer zou aan doen. Reeds direct na het krieken van de korte winter- dag was alles op en rondom het marktplein al in touw om alles goed te laten reilen en zeilen. De aan- 1 voer had reeds een paar uur plaats gehad en bbij honderden stonden de briljantste keurcollectie's vee langs de honderden meters lange getouwen te kijk gesteld. Te kijk gesteld, maar ook te koop! Waartoe dit maal te geredere aanleiding was, nü er een bijzondere vraag te constateren viel met het oog op de naderende feestdagen. Vooral het magere vee was erg in trek en er was dan ook sprake van een bijzonder levendige handel. Eénparig luidde het oordeel dat de kwalite t Ln het algemeen uitstekend was, al lagen naar i opinie der kooplui de prijzen nogal aan de hoge kant We mogen veronderstellen dat vooral uit handel" oogpunt deze jaarmarkt voortreffelijk geslaagd maa heten. De voorzitter der jaarmarktcommissie, de heer W. Koster richtte zich met de gebruikelijke openingsrede tot de aanwezigen in de volgende bewoordingen Geaohte aanwezigen Namens de Axelse jaarmarktcommisste is het mij een genoegen II allen welkom te mogen heten op deze najaarsveemarkt. De grote toeloop hier vandaag op dit veefestijn is voor ons een krachtige stimulans om op de ingeslagen weg voort te gaan, waardoor het dank zij Uw aller medewerking mogelijk wordt ge maakt een bredere en hechtere basis aan deze markt te verschaffen. Een bijzonder woord van welkom wil ik graag rich ten tot het dagelijks bestuur van onze gemeente cn tot de vertegenwoordigers van dagblad- en vakpers. Ik mag U de verzekering geven, dat Uw aanwezig1 c door ons op hoge prijs wordt gesteld. Wanneer we een terugblik pogen te werpen op hel weideseizoen dat achter ons ligt en waarvan U de productie hier vandaag in .een kerncollectie vee ziel tentoongesteld, dan valt het op dat geen enkel jaai aan het voorafgaande gelijk is en tevens dat het aari passingsvermogen van ons vee aan de wisselend, klimatologische omstandigheden eigenlijk fenomenaa kan worden genoemd, wat voor onze veerassen t meer opvallend is, daar we toch te maken hebben me een sterk veredeld product, waarvan de oerstaat zie verliest in een grijs verleden. Dank zij de uitstekende voedingstoestand, ten ne volge van het rijke grasbestand in de weiden van he achter ons liggende zomerseizoen, wist on" natte en schriele oktobermaand te overwinnen en g. holpen door een milde novemberperiode, zich hed Ln een uitstekende vorm te presenteren. En wanneer straks de kenner de blik over dit ma- plein laat dwalen zal het hem ongetwijfeld een lui voor het oog zijn. Het is mij verder een behoefte om allen die c enigerlei wijze tot het houden van deze marktdag hi j steun verleenden, daarvoor dank te zeggen. In h( bijzonder onze dank aan het gemeentebestuur vo.' haar subsidiebijdrage en het ter beschikking stelli van het terrein, waarvan de outillage door de dien gemeentewerken als vanouds weer keurig is verzorg Voorts past een woord van dank aan de Rijkspolit voor haar goede zorg om alles in ordelijke banen doen verlopen. Geachte aanwezigen, het recht tot houden van e jaarmarkt bij privilege va,n het jaar 1399 door Phili de Stoute, Graaf van Vlaanderen aan Axel gegeve zet zich in traditie voort tot op de huidige dag naar wij hopen tot in een verre toekomst. Met wens, dat ook deze najaarsveemarkt haar edele i| stamming eer- moge aandoen, verklaar ik haar vc^ geopend.' Onmiddellijk hierna vingen onder grote belangst ling de keuringen aan. Intussen nam ook de drul' nog gedurig toe en bereikte deze in de namiddag e hoogtepunt. Toen de verschillende instantie's met keuringen gereed waren gekomen, bereikten ons volgende resultaten (Vervolg op pagina 2)

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 1