AXELSE COURANT Nieuwe gevechtskleding voor het leger. *j J. C VINK Met HRfïïEfl Gelei Frankenv bij abonnement, Axel ZATERDAG 6 DECEMBER 1958 73e Jaargang No. 10 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEE# E WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA Markt 12 AXEL ONPERSOONLIJK MAAR PRACTISCH. Na lange tijd door de commandotroepen beproefd te zijn zal een nieuw gevechts tenue in het Nederlandse leger worden ingevoerd ter vervanging van de aloude „battledress". De nieuwe kleding is een gevolg van het streven dat in alle Nato-landen waar neembaar is de soldaat met een betere bescherming tegen de weersomstandig heden het gevechtsterrein op te sturen. Enige tijd heeft het er naar uitgezien dat de strijdkrachten van geheel West-Europa met* identieke modellen zouden worden aangekleed. Het niet - doorgaan van een Europese Defensie Gemeenschap heeft nu echter veroorzaakt dat ieder land voor zich een voor haar taak berekende „tweede huid" voor zijn soldaten ontwerpt. Knopen, knopen, knopen Het gevechtstenue, dat in de toekomst door alle Nederlandse soldaten zal worden gedragen en dat nu al bij een paar dienst vakken is ingevoerd, is een gewijzigde uit voering van het door de Amerikanen op Korea gebruikte uniform en verschilt in een opmerkelijke mate met de „battledress" die tijdens en na de oorlog door onze landmacht is gedragen. Het bevat een verscheidenheid aan kledingstukken, die echter, alles bij el kaar, nog niet die verwarring zullen stichten die is ontstaan door het toevoegen van aller lei door omstandigheden noodzakelijk ge worden uitrustingsstukken aan de oude dracht, zoals bijvoorbeeld overalls, motor- vesten, camouflagejassen, en|z. Het ondergoed is olijfgroen gekleurd, zoals het gehele tenue en wordt, naar gelang het winter- of zomerweer is, in lange of korte uitvoering gedragen. Hierover komen een katoenen broek en blouse, waarmee kan vol- staa nworden indien de temperatuur niet te laag is, In het algemeen zal dit de kazemedracht worden, waarbij nog een wollen vest onder de blouse kan worden gedragen. Buiten draagt men, indien de commandant dat noodzakelijk acht, het eigenlijke gevechts- pak over dit alles heen. Dit pak bestaat uit een driekwart jasje dat over een tweede bovenbroek kan worden dichtgeknoopt, een broek, die op haar beurt weer om de enkels kan worden afgesloten. Aan het jasje kan een capuchon worden vastgeknoopt die over de helm kan worden geslagen en die het ge zicht voor een groot gedeelte afschermt. Bij ijzige kou kan bovendien een warme voe ring worden aangehecht. Deze uiteindelijke bovenkleding is, in tegenstelling met het huidige tenue, van een. waterafstotende en geheel winddichte stof gemaakt, wat een grote Vooruitgang be tekent. Het oude pak nam al het water op en was daardoor na een regenbui bijzonder onaangenaam in het dragen. Bovendien was het bij warm, droog weer, erg beniauwd. De nieuwe velduitrusting heeft naast de grote voordelen echter één nadeel het grote aantal knopen meer dan negentig. Men heeft uit economische en practische - al klinkt dat practische wel wat tegenstrijdig geen ritssluitingen willen nemen. De officieren, de vertegenwoordigers van het ministerie van oorlog en de afgevaardig den van het Directoraat Materieel Land macht (D.M.L.), die als textiel- en oorlogs deskundigen het nieuwe uniform in samen werking hebben ontworpen, beredeneerden dat de conventionele knopen nog altijd de voorkeur verdienen boven een ritssluiting, omdat bij een defect aan dit laatste sluitings middel het kledingstuk door vakmensen moet worden gerepareerd, terwijl de soldaat zon der enige moeite zijn eigen losgeraakte kno pen kan vastnaaien. Het ongemak van het dichtknopen moet dan maar als onvermijde lijk worden aanvaard. Handig en zo goedkoop mogelijk. Men heeft bij de samenstelling rekening gehouden met de eisen die een gevechtster rein in de practijk aan de kleding van de soldaat kan stellen. Zo zijn bijvoorbeeld de zijzakken op een dergelijke manier bevestigd dat ze niet achter oneffenheden of in het struikgewas kunnen blijven haken. Ook de borstzakken zijn handig uitgevoerd deze hebben schuine sluitkleppen, zodat het water niet naar binnen kan dringen en de inhoud zonder veel arm-manipulaties is te bereiken. De uitrusting wordt gecompleteerd met bre tels die voorzien zijn van dubbele haken voor beide broeken, de al vertrouwde bruine „ge vechtslaarsjes", de eveneens bekende vecht pet en een paar handschoenen. Deze h'and- bescherming is een kruising tussen de vin- gerloze want en de vijfvingerige handschoen. Om het schieten te vergemakkelijken is zo wel voor de duim als voor de wijsvinger een aparte ruimte gemaakt, terwijl de rest van de vingers bij elkaar gaat. Zo practisch men bij de handschoenen en de zakken heeft gedacht, zo economisch is men bij de sluiting en de losse voering te werk gegaan. Het repareren van een rits sluiting kost niet alleen tijd en werk, doch ook geld en voor de vulling van de voering gebruikt men de wolafval van het leger zelf die in grote hoeveelheden ter beschikking komt afgedragen sokken, oude uniformen en die dus niets kost. Men kan hier enz. spreken van een uitzonderlijk goed samen gaan van zuinigheid en doelmatigheid, waar voor het D.M.L. en al die anderen die hebben meegewerkt eindelijk eens een compliment verdient. Het zal aanvankelijk een vreemd gezicht zijn, om al onze soldaten in hetzelfde uni form, dat bovendien als het geheel gesloten wordt alleen de neus en de ogen vrij houdt, te zien oefenen en marcheren. Doch een gevechtstenue wordt niet voor het uiterlijk maar voor de bescherming van de soldaat gekozen voor de kleine hoeveelheid show, die toch eigenlijk niemand zou willen missen, zal het nieuwe uitgaanstenue moeten zorgen dat op het ogenblik ontworpen wordt. VERZILVERING VAKANTIEBONNEN KERSTMIS 1958. Het bestuur van het Vakantiefonds voor de Landbouw deelt mede, dat van vrijdag 12 tot en met zaterdag 20 december 1958 voor de eerste maal gelegenheid bestaat tot het doen verzilveren van vakantiebonnen van het boekjaar 1958-1959 (kenbaar aan de opdruk „Geldig tot en met 30 april 1958") en wel tot een bderag van ten hoogste 60, in totaal. De chequebonnen, die door het Vakantie- fonds voor de Landbouw zijn uitgereikt aan arbeiders, die wegens herhalingsoefeningen in militaire dienst zijn geweest, kunnen ter- zelfdertijd worden ingeleverd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze chequebon nen alleen dan zullen worden verzilverd, in dien men zich op voldoende wijze kan legi timeren. Wórden de chequebonnen ten be hoeve van (een) ander(en) aangeboden, dan zal een machtiging moeten worden overge legd, waaruit blijkt, dat men bevoegd is de chequebonnen te laten verzilveren. De to tale waarde van vakantiebonnen en cheque bonnen mag niet meer dan 60,bedragen. De bonnen zullen bij aanbieding terstond worden verzilverd er vindt dus géén voor inlevering van bonnen plaats. Het aanbieden van bonnen kan uitsluitend geschieden bij een plaatselijk penningmees ter van één der navolgende bonden Alge mene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, Nederlands Christelijke Landarbeidersbond, Nederlandse Katholieke Landarbeidersbond „St. Deusded'it". Bonnen, welke niet in de hiervoor be stemde opplakboekjes van het Vakantiefonds voor de Landbouw zijn geplakt, kunnen niet worden aangenomen. De bedoelde opplak boekjes zijn eveneens bij de plaatselijke pen ningmeesters van bovengen|Oemde bonden verkrijgbaar. UIT ONZE OMGEVING AXEL ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-ab tenement t Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatien 11,75 Buitenland I 2,00 Drukker - Uitgeef sterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, T3l. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Inp «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*, idvertentién (maximum regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra .jm i j fTSHH AXEL'S JEUGDVERKEERSBRIGADE BEHAALDE ZEEUWSE PRIMEUR. Reeds in ons vorig nummer maakten we gewag van de inwerkingtreding van jeugdige „verkeersbrigadier- tjes" met het oog op een intensieve bestrijding van de verkeersonveiligheid. Met het oog daarop komen we nog kortelings op de definitieve instelling van de jeugdverkeersbrigade terug, die onder het afdrukken van ons vorig nummer ten standhuize plaats vond. Burgemeester Van Oeveren heet e daarbij de aan wezigen bij deze korte officiële plechtigheid hartelijk welkom, onder mededeling dat adjudant Fluijt, com mandant van de Rijkspdlitie alhier door omstandig heden niet aanwezig kon zijn. Zeer in het bijzonder richtte hij zich echter tot opperwachtmeester Van Suydam die de opleiding der jeugdbrigadiertjes had voleindigd en op wiens medewerking ook voor de toekomst een beroep werd gedaan. Spr. prees verder de plaatselijke V g V rkee -scommissie, die zich steeds actief betoond en die zich door de steun van het onderwijzend personeel van de lagere scholen thans met zo loffelijk resultaat interesseerde, waardoor 18 kinderen pasklaar werden gemaakt voor de bestrijding der onveiligheid in het verkeer. De geprojecteerde oversteekplaatsen zijn die, waar uiteraard ook met het oog op de onderwijsinrich tingen in de kom, het verkeer het drukst is. Spr. gaf hierop een resumé over het ontstaan van de jeugdverkeersbrigades, die reeds in 1927 in Amerika bekend waren. Een ernstig verkeersongeval op een drukke ver keersweg heeft er toe geleid a,ls het kalf ver dronken is dempt men de put dat qp 27 oktober 1947 Amsterdam de primeur van de oprichting van de eerste jeugdverkeersbrigade in Europa kreeg. Reeds direct mochten de jeugdverkeersbrigadiers zich ver heugen in de sympathie van de bevolking. Een ieder beijverde zich als het ware om zijn wegfatsoen ten opzichte van de brigadiers te demonstreren. Ook het snelverkeer gaf hier een voorbeeld, door waar nodig voor de kinderen af te remmen. Straks krijgen jullie, jongens en meisjes, een instructie waarin onder punt 3 vermeld staat„De brigadiers mogen in beginsel het snelverkeer niet laten stoppen, doch dienen gebruik te maken van de pauzes in het verkeer." Ik hoop en vertrouw dat «tllie goed door drongen zijn van de taak die nu op jullie schouders rust en de instructie dan ook punctueel zullen uit voeren. Aldus sprak de burgemeester, die zijn installatie rede daarop beëindigde met de volgende woorden Jullie zijn aanbevolen voor dat verantwoordelijke werkbeschaam daarom niet hét in juffie gestelde vertrouwen. Jullie zullen bij de aanvang wel even on wennig staan, als jullie de kinderen die bij het naar en van school gaan van de oversteekplaatsen gebruik moeten maken de weg helpen overloodsen. Ik zeg „gebruik móéten maken", want het is zeker niet de bedoeling dat de oversteekplaatscen gebruikt of misbruikt worden door kinderen, die daar helemaal niet over dienen te steken. Dus geen nodeloos heen en weer geloop. handen om trots op te zijn Ik meen dat hier jullie onderwijzers een heipende hand kunnen bieden door alle kinderen te wijzen op het „juiste gebruik" van de oversteekplaatsen. Om eigen te worden aan het passerende verkeer zullen jullie, de eerste dagen althans, geruggesteund worden door de ambtenaren van de Rijkspolitie. Dat is mij reeds toegezegd. Dat dan in ogenschouw nemende plus jullie speciale ajpleiding, twijfel ik er niet aan of het zal zeker wel marcheren. Niet alleen voor jullie, maar ook voor iedere weg gebruiker zal het de eerste dagen een beetje vreemd aandoen julie daar aan het werk te zien. Maar met wat goede wil, is samenspel hier wel mogelijk. De jeugdverkeersbrigade brengt diverse voordelen mede. Zo zal het oversteken dan geschieden 1gedisciplineerd 2. geconcentreerd 3. gesignaleerd. De brigadiertjes geven leiding aan de kinderen, die met hen de straat oversteken. Wensen één of meer kinderen zich niet aan deze leiding te onderwerpen, dan zal het Hoofd van de betrokken school voldoende overwicht weten uit te oefenen om deze kinderen te corrigeren. Zoals ik reeds zei, weet de jeugdverkeers- brigadier zich in zijn taak gesteund door de leer krachten en de politie. Bovendien wordt het wille keurig en vaak onmethodisch oversteken voorkomen. Het is nog niet zo ver, maar het is wel de be doeling, dat in de nabije toekomst deze oversteek plaatsen met z.g. vóórwaarschuwingsborden zullen worden aangeduid. Maandag dan, worden de kinderen door kinderen in het verkeer opgevoed en dat nog wel direct in de practijk. Op schooldagen zullen de kinderen, die bij een verkeersbrigade oversteken, vier maal per dag een prik krijgen om op de juiste wijze over te steken. Qp de duur zal dit automatiserend gaan werken en nog wel automatisch goed. Ik heb in een tijdschrift gelezen, dat de onder leiding staande kinderen zich maar niet zonder meer als het ware als een kudde schapen naar de andere zijde van de straat laten brengen. Integendeelzij beijveren zich mede uit te kijker, naar een gunstig moment van oversteken. Hier ziet men dan ook de gedachte van de oude paedagogen „denken is doen" in de practijk toegepast. Hierna zal ik dan overgaan tot de uitreiking van de uitrustingsstukken en de instructies. Omdat volgens het dienstrooster maandag het eerst aan de beurt zijn de jongens van de Chr. Nat. School en de Openbare School, zullen die benevens hun instructie, ieder een koppel en spiegelei ontvangen. Nadat deze zes jongens en de twaalf niet direct in dienst tredenden daarop voor het forum waren ge treden werd hen nog hardop de instructie voorge lezen en werden hen de uitrustingsstukken uitgereikt, waarna de burgemeester hen geïnstalleerd Verklaarde. Sinds maandag 1 december is Axel ook op dit ge bied, dank zij een met een juist begrip bezielde over heid, in Zealand een promotor geworden en het is een niet alledaags, maar zeer zeker verheugend Ver schijnsel in de spertijden van de verkeersdrukte en het in- en uitgaan der scholen de wakkere jeugdige garde van de verkeersbrigadiertjes actief in actie te zien. Vermelden we nog dat behalve enige leden van de Veilig Verkeerscommissie en de opperwachtmeester Van Suydam o.m. nog aanwezg waren de hoofden der scholen in de kom en de kleuterleidsters van de diverse fröbel-inrichtingen. Onze Axelse „Klaar-Overs" zijn paraat Mogen zij voortreffelijke verkeersgidsen worden ZEEUWSE MUZIEKSCHOOL. Vorige zaterdag vingen alhier de eerste lessen van de Zeeuwse Muziekschool aan onder leiding van de heer P. C. Brakman. Door een 60-tal leerlingen wordt hieraan deelgenomen. De lessen vinden voorlopig in het torenlokaal van de Ned. Herv. Kerk plaats. JUDO - DEMONSTRATIE'S EN EXAMENS. Vorige zaterdagnamiddag stond hier ter plaatse in het teken van de sedert enige jaren alhier beoefende judo-sport. Een sport, die eigenlijk nog onvoldoende bekendheid geniet, doch gezien de betoonde be langstelling toch wel aan bekendheid blijkt te winnen. De demonstratie s, waaraan ook een examen verbonden was, hadden plaats in de lokaliteit achter de bioscoopzaal van „Het Centrum". Omtrent deze sport zij nog eens gewezen op hare betekenis om n.l. zonder enig wapen de aanval van een tegenstander met succes te weerstaan. Uit de naam spreekt trouwens dit doel, want „ju" wil zeggen zacht, soepel en „do" betekent weg of pad, zowel letterlijk als in figuurlijke zin. Deze sport is een Japans verdedigingssysteem, door de Japanse professor Jigero Kano samengesteld en tot een wedstrijdsport uitgewerkt. De hoge graad van behendigheid en de populariteit dezer sport werden de laatste dagen weer bewezen in het land dat dus als bakermat kan worden aangewezen, werd vorige week de wereldtitel in deze sport behaald door een Japanner. Aan deze wedstrijden werd ook deelgenomen door de Europees kampioen, de Nederlander Geesink. Er bleek hier ter plaatse bij iedere openstelling van het lokaal zeer grote interesse, vooral onder de jeugd, zodat telkens in een minimum van tijd het lokaal ge vuld was en de deuren gesloten moesten worden. Het gevecht tussen de beoefenaars dezer sport kan staande en op de grond plaats vinden en heeft vijf mogelijkheden, n.l. de beenworpen, de schouderwor pen, de heupworpen, de handworpen en de soetemis (het meetrekken van de rivaal naar de grond)*. Bij het grondgevecht zijn er drie mogelijkheden de houdgrepen, arm- en beenklemmen en verwurgings- grepen. Een wedstrijd duurt 3 tot 5 minuten en er kunen twee punten worden behaald. Eén punt wordt toegekend bij het uitvoeren van een goede worp- of bij een houdgreep (de tegenstander 30 seconden in bedwang houden) o fbij overgave van de tegenstander hetwelk deze kenbaar maakt door enkele slagen met de vlakke hand op de grond of op het lichaam van zijn overwinnaar. Bij judo kent men geen gewichtsgrenzen, zoals b.v. bij worstelen en baksen en de wedstrijden worden door talrijke voorschriften geregeld. De vaardigheid wordt in „kuy"- en „dan"-graden uitgedrukt. In de „kuy" (of amateurgraad) kan men zes graden behalen n.l. de zesde tot en met de eerste kuy. Dit zijn de witte, gele, oranje, groene, blauwe en bruine band en vervolgens de eerste „dan"-graad door de zwarte band. Dragers van zwarte banden kunnen zelfstandig les geven. De leider dezer lessen, de heer Felix Janssens uit Bergen op Zoom, die als geregelde cursustider ook buitengewone bedrevenheid in deze sport, die met de demonstratie's van zaterdag leidde, toonde zijn levendige interesse en spanning door de jeugd werd gevolgd. Het resultaat van de examens was dat onderstaande cursisten de gele band verwierven P. Haak, P. Meijer, A. Tieleman, C. Tieleman, K. Siecker, A. Ploegaert, Philippine, J. Buijze, W. de Visser en M. J. A. 't Gilde Mz. De heer W. A. Mieras ontving (als verrassing) de bruine band. Ook uit de opgave van nieuwe cursisten bleek dat steeds meer interesse voor de judo-sport te Axel te constateren valt.

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 1