RANG al een RANG als er RANG staat. c schdöuw oveR Leven Moeder-Geschenk mnmmr 4 v mnmnrrr GEMEENTERAAD VAN AXEL. FEUILLETON UIT ONZE OMGEVING AXEL httSÏZBj 9 if Rang Fruit 19 ct per rol m Rang Menthol 19 ct per rol Rang Crème de Cacao - 22 ct per rol Rang Ice Mints 19 ct per rol (Vervolg) Vervolgens werd bij hamerslag aangenomen het voorstel om de per 1 december 1958 aflopende kas- geldjening, groot 500;.000j,—aangekaah met de Rijkspostspaarbank te Amsterdam, te verlengen tot een bedrag van 250.000, Het tekort aan financieringsmiddelen wordt per ultimo decembe rl958 geschat op ruim 585.000, Dit tekort wordt momenteel gefinancierd met een tweetal kasgeldleningen van de Rijkspostspaarbank, resp. groot 250.000,— en, 500.000,—. Laatstgenoemde kasgeldlening vervalt op 1 december a.s. Gezien het tekort aan financieringsmiddelen is daarvan echter nog ten minste 250.000,benodigd. De Rijkspostspaarbank is bereid gevonden deze vervallende kasgeldlening te verlengen tot een bedrag van 250.000,— tegen een jaarlijkse rente van 4%. Ht emoet gewienst worden geacht de aanbieding te aanvaarden. Aldus werd besloten. Naar aanleiding van een betreffend schrijven van Ged. Staten van 6 oktober 1958 waarin werd mede gedeeld dat het basisbedrag van de algemene uitkering uit het gemeentefonds kan worden verhoogd met 4,80 per inwoner, stellen B. en W. voor de 27ste wijziging van de gemeentebegroting voor 1958 vast te stellen. Het begrotingstekort is nu weggewerkt door a. de verhoging van de algemene uitkering b. diverse bezuigingen c. het beschikken over de saldireserve tot een be drag van 14.721,36. B. en W. stellen voor deze wijziging aldus vast te stellen. Tevens stellen zij voor de .28e wijziging van de gemeentebegroting voor 1958 vast te stellen, overeen, komstig het bij de stukken gevoegde concept-besluit. Deze wijziging heeft in hoofdzaak betrekking op het aanpassen van de salarisposten. Zonder hoofdelijke stemming werd alzo besloten. r 1 B. en W. stelden vervolgens voor akkoord te gaan met het schrijven van Ged. Staten van 28 oktober j.l. inzake herziening der bezoldigingsregelingen gemeente secretarissen en -ontvangers per 1 april 1958. Ten aanzien van de salarisschaal van de secretaris heeft dit geen gevolgen. De salarisschaal van de ont vanger wordt met 10,per maand verhoogd, waar tegen naar de mening van het college wel geen be zwaren zullen bestaan. De heer OGGEL is van mening dat indertijd bij de benoeming van de ontvanger als voorstel werd aan vaard dat het salaris van de ontvanger analoog zou zijn aan dat van de le ambtenaar ter secretarie. Zijn mening is dat we te dezen opzichte het eens waren dat hier door de omstandigheden nu een plafond werd beriekt. Hij kan zich met dit voorstel verenigen onder restrictie dat de toevoeging wordt gemaakt aangaande de salariëring „mits het gestelde plafond niet wordt overschreden". Van de zijde van B. en W. wordt de heer Oggel ten deze gerustgesteld en werd overeenkomstig het voorstel besloten. Tot leden van het Burgerlijk Armbestuur werden bij eerste stemming gekozien de heren P .P. M. de Kort met 10 stemmen en Iz. de Feijter met 11 stemmen. Eèn stem was uitgebracht op de heer C. N. Michielsen en 1 stem op de heer W. Verduijn. Ten aanzien van de vacature Joz. Scheele werden bij eerste stemming 6 stemmen uitgebracht op de heer Joz. Scheele en 6 stemmen op de heer J. C. Overdulve. Bij de nu volgende stemming werd de heer J. C. Overdulve gekozen met 8 stemmen, terwijl de heer door CARRY VAN DER RIJKEN. 24) Vanavond zal ik eens met haar praten, nam Ine Zich voor. Toen de jongens naar bed waren en Riesje verdiept in „Schoolidyllen", begon ze. Meiske, leg je boek eens even opzij enl laten we samen eens praten. O Mam, wat plechtig 1 Ik heb toch niks op mijn geweten hè Ik lijd tegenwoordig aan chronische braafheid. Ine glimlachte even. Vertel egis, heb je er al eens over nagedacht, wat je wil wórden Ja, klonk het wat aarzelend. Ja, maar het kan niet. Dan had ik naar het gym gemoeten. Ik had willen studeren, ziet U. Zeg Mam, eigenlijk kan ik -toch evenl goed leren als JoopWaarom hij wel en ik niet Wat had je willen worden, Riesje Dokter ,zei ze kort. En toch was er nog een beetje verwachting in de blik, waarmee ze haar moeder aankeek. Het is. onmogelijk kind. Het is de langste en de duurste studie. En nu Papa niet meer voor ons zorgt, moet jij zo gauw mogelijk zelf verdienen. Joop is een jongen. Hij zal later een gezin te onderhouden hebben. Maar als jij zult trouwen, heb je niet veel meer aan Joz. Scheele 4 stemmen bekwam. De heer P. P. M. de Kort werd gekozen in de vacature ontstaan door het vertrek van de heer M. H. M. de Smet. In de commissie tot wering van schoolverzuim wer den wegens periodieke aftreding per 1 januari 1959 gekozen de heren J. Blok (12), M. Brandes (11), P. J. van Driel (12), A. J. M. Kesbeke (10), E. J. Boeding (10), W. Koster (11), J. L. J. Maids (9), J. J. de Ridder (12) en A. van Dixhoorn (11) Op enige andere op of buiten de dubbeltallen personen waren één of enkele stemmen uitgebracht. De Voorzitter heeft nog enkele niet op de agenda voorkomende zaken met de wethouders besproken, n.l. een rekening-courant-overeenkomst met de Boeren leenbank te Temeuzen en de Bank van Ned. Ge meenten. Deze overeenkomst loopt per 31 december af en het college wenst ten deze de bestaande toe stand te handhaven. Het is de bedoeling niet hoger te gaan dan 50.000,en deze overeenkomst per 1 januari a.s. te prolongeren. Geen der aanwezige leden heeft hiertegen bezwaar. Verder deelt de Voorzitter nog mede in verband met de benoeming van de heer A. J. Brugge naar Kruiningen, dat ter voorziening in deze vacature aan de o.l. school alhier een advertentie-oproep is geplaatst waarop één sollicitatie is binnengekomen, n.l. van de heer J. H. Nieskens, onderwijzer aan de o.l.- school te Zaamslag. Teneinde tegen 1 maart 1959 deze benoeming te kunnen doen ingaan zou het aanbevelenswaardig zijn thans deze sollicitant, die door het hoofd der school de heer J. Blok, schriftelijk wordt aanbevolen, in deze vacature te benoemen. Daar we allen op de hoogte zijn van de huidige toestand en het gebrek overal in de lande aan onderwijzend personeel, zou de voor zitter er gaarne op willen aandringen de heer Nieskens te benoemen. Na circulatie van het schrijven van de heer Blok werd dienovereenkomstig besloten en epr 1 maart a.s. de heer J. H. Nieskens benoemd tot onderwijzer aan de o.l. school alhier. Babyderm-wiegje gevuld met artikelen voor Baby's huidje f 3.95 Omvraag. Door de heer Maas wordt het rooien van een boom aan de Kanaalkade tegenover de Crijnssenstraat aan bevolen. Voorts bepleit deze geen vergunning meer te verlenen tot het wijzigen van tweekamerwoningen in één kamer in het type woningen aan de De Ruijter- straat, omreden er z.i. een grote behoefte aan derge lijke woningen bestaat. De heer IJsebaert wijst op het ontbreken van richtingaanwijzers in plan-Zuid, die duidelijk de rich ting Perkpolder aangeven, welke naaiti hier ten enen male ontbreekt op enig bord. De heer Oggel vraagt hoe het staat met de indertijd voorgenomen verbinding van de Sparksstraat met het Pootersdorp in de buurtschap Zoute Spui. De heer v. d. Lee wijst ten aanzien van de in de vergadering van 21 oktober voorgenomen maatregelen tegen het parkeren op zaterdag voor vreemdelingen. Hij ontving hierover een klacht van iemand die ten deze op 15 november een bekeuring opliep en be pleit maatregelen om in dit opzicht enige souplesse te betrachten. Spr. meent dat het inzonderheid door de Axelse middenstand tegenover vreemdelingen wordt gewaardeerd die hier veelvuldig komen winkelen. De heer K. Hamelink informeert nader naar de verbouwing der woningen aan e Julianastraat, waar na deze vergadering door de Voorzitter werd ge sloten. al die studiejaren O nee, Mam, ik trouw heus nooitHans wordt Pater, zegt ie, p!..s baard. Joop gaat natuurlijk trgens anders wonen met dat toekomstige gezin. En ik blijf fijn bij U. Ik zorg, dat ik flink verdien, dan krijgen we het rijk samen 1 Weer glimlachte Ine. Wat draaf je weer door 1 Blijf eens bij het heden. Ik ben van plan, je met september naar een kweekschool te sturen. Onderwijzeres is voor een meisje een heel mooie taak. Je kunt dan later altijd talen, of wat ook, door studeren. Alleen weet ik nog niet naar welke school. -Mam, frikprotesteerde Mariesje. - Ik zie me al staan net als de jonkvrouw Meisjes, wie heeft die klok verzet Wie heeft die klok verzet? Wie heeftdie klok verzet Riesjes ogen schoten met vervaarlijke snelheid van de ene kamerhoe knaar de andere. Haar stem bootste bedriegelijk die van de jonkvrouw na. Ondanks zichzelf lachte Moeder Ine luidop. Zot kind, schei uit Maar vertel eens even Wie had die klok verzet Nou eh, ik hè. Wees nou eens paedagogisch tegen een paar van zulke ogen, dacht Ine bij zichzelf. Eh, enfin, jij zorgt dan maar, dat je wordt als dat Hoofd bij jul'lie, die lijkt me heel sympathiek. Ze is leuk, hè Mam. Ja, als je van Manus les hebt, dan is het net als in een grote gezellige huls kamer. U snapt me wel, zó wil :k wel worden, w JEUGDVERKEERSBRIGADE OPGERICHT. Conform het advies van de Veilig Verkeerscommis- sie werd door B. en W. besloten over te gaan tot op richting van een jeugdverkeersbrigade. Op twee speciaal voor de schooljeugd ge vaarlijke kruispunten in onze gemeente zullen dan met ingang van maandag 1 december a.s. onder de leiding van de met koppel en spiegelei uitgeruste bri- gadiertjes de kinderen de rijweg ovrstken. Momenteel wordt de straat op willekeurige punten overgestoken. Bovendien geschiedt dit onmethodisch. Dank zij de medewerking van het onderwijzend per soneel werden achttien kinderen voor een opleiding welke inmiddels onder leiding van opperwacht meester Van Suydam voltooid is aangezocht. Gezien de ligging wordt de oversteekplaats Piron- straatBylocquestraat door zes jongens en meisjes van de openbare lagere school verzorgd, terwijl af wisselend door de brigadiertjes van de R.K. en de Chr. Nat. School de oversteekplaats Stationstraat Nieuwstraat en Kerkdreef—Noordstraat—Pr. Hendrik straat, voor hun rekening wordt genomen. Alvorens de brigadiertjes „dienst" gaan doen, zijn zij gistermiddag kort na de schooltijd in een korte samenkomst op de raadzaal geïnstalleerd. JAARLIJKSE ALGEMENE VERGADERING VAN DE A.W.S.C. „VOLHARDING". Maandagavond had in één der zalen van Hotel „De Stadsherberg" alhier de jaarlijkse algemene vergade ring plaats van de Axelse Wieier- en Supportersclub „Volharding", welke onder leiding stond van haar voorzitter, de heer Ed. Tieleman. Deze verleende, na een kort welkomstwoord tot de weinige aanwezigen het woord aan de 2e secretaris, de heer K. J. van den Berge voor het uitbrengen van de notulen en het jaarverslag, welke zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd en ondertekend. Hierna volgde het financieel jaaroverzicht van de penningmeester, de heer H. J. Lensen, dat zoals ge- woonlijk tot in de puntjes was verzorgd. Hieruit bleek dat de vorige wielerwedstrijd toch nog een klein batig saldo had opgeleverd en mede dank zij een gehouden grote verloting vertoonde ook de z.g. koerskas een voordelig saldo. Ook de materialenkas voor steun aan de renners toonde dank zij een zuinig beheer een ge ring overschot. Door de heer J. F. de Rijke werd namens de kas- commissie geadviseerd tot goedkeuring van rekeningen en bescheiden van de penningmeester daar alles keurig in orde was bevonden. Zulks geschiedde met nogeen woord van dank aan deze functionarissen voor hun arbeid aan deze verslagen besteed. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren Ed. Tieleman, K. J .van den Berge, J. F. de Rijke en W. Verhelst werden alle bij acclematie herkozen. In een ontstane vacature werd voorzien door ver kiezing van de heer G. van Espen. In de nieuwe kascommissie werden vervolgens be noemd de heren D. Dieleman en L. Dieleman. Het belangrijkste punt was wel de bespreking van de plannen voor het organiseren van wielerwedstrijden in het volgend seizoen. Over deze materie werd dan ook breedvoerig van gedachten gewisseld. Hoewel vorig jaar de Paaskoers geen doorgang kon vinden, was men algemeen van oordeel om .alsnog pogingen in het werk te stellen om volgende jaar op 2e Paasdag (30 maart 1959) toch weer een nieuwe- Even was het stil. Dan zei Mariesje nadenkend en met plotselinge ernst in haar stem Moeder, het is toch zó, als ik toch geen dokter mag worden, kan het me verder eigenlijk weinig schelen. Kom, zei moeder, slaap er eerst maar eens een keertje over. Zij gaf haar dochtertje een extra hartelijke nachtzoen en Mariesje trok naar boven. Op het trapportaal hoorde zij onderdrukt haar naam roepen. Hans, geloof ik. Meteen draaide ze de knop van de jongenskamer om. In het schemerig maanlicht zag ze haar jongste broer rechtop iini bed zitten. Joop, ook nog wakker, fluisterde haar toe, vooral zachtjes te doen. Wat is er Op de rand van Hans' bed luisterde ze naar het verwarde verhaal. Met een paar vriendjes had ie, ondanks politie- verbod, op straat gevoetbald. In het begin hadden ze goed uitgekeken, maar later was de aandacht ver slapt. Juist toen de bal met een reuzevaartje de stoep afschoot en op de middenstraat bijna een ver keersongeluk veroorzaakte, was Jantje-pik-alles komen opdagen. De jongens hadden groot ontzag voor juist déze man der wet. Ze kenden hem. In panische schrik renden ze weg, de bal aan de agent overlatend. Maar hij is niet van ons, maar van de school, eindigde Hans benauwd. Van schoolechode Mariesje. Ja, één van de jongens moest hem in de middag pauze mef, terug brengen van de schoenmaker lingenkoers op touw te zetten. Door de sportieve overeenkomst met IJzendijke is Axel voor de tradi tionele Pinksterkoers (19 mei 1959) verplicht ook een nieuwelingenwedstrijd te organiseren. Besloten werd daarom de plannen er op te richten om volgend seizoen dus twee nieuwelingenkoersen te houden en daarbij de mogelijkheden onder ogen te zien om aan deze twee wielerwedstrijden een bijzonder klassement te verbinden. Dat daarbij de financiële medewerking van de gehele neringdoende bevolking onontbeerlijk is, spreekt voor zichzelf en deswege werd het dagelijks bestuur gemachtigd om op korte termijn de voorbe reidingen hiervoor ter hand te nemen, opdat, wanneer kort na de jaarwisseling de z.g. wedstrijdkalender weer wordt samengesteld Axel met definitieve plannen ter tafel kan komen. Na een rondvraag waarin hoofdzakelijk opheldering gevraagd werd en inlichtingen werden gewenst inzake verschillende huishoudelijke kwesties sloot de heer Tieleman met een woord van dank deze geanimeerde vergadering. GESLAAGDE UITVOERING VAN HET CULTUREEL ARBEIDERS SPAARFONDS. Dinsdagavond had lm „Het Centrum" de eerste winteruitvoering plaats van het Cultureel Arbeiders Spaarfonds. Voor deze ontspanningsavond was het Radio-Cabaret-gezelschap Max avn Praag geënga geerd. Het programma stond vooral in het teken van het optreden van het accordeon-ensemble onder lei ding van Jan Gorissen. Dit ensemble heeft door middel van de radio en televisie reeds wijdse vermaardheid verkregen. Nu dit virtuoze trio bovendien geassisteerd! werd door de bekende refreinzanger Max van Praag werd aan dit optreden nog grotere geanimeerdheid en gevarieerdheid verleend. Want behalve deze hier zo bekende zanger trad ook nog op mej. Topy Smit in haar genre levensliedjes, benevens de cabarettière Tony Huurdeman, die eveneens nummertjes bracht die ten zeerste insloegen. Dit ales tesamen mitsgaders het optreden van de conferencier Willy Rex maakte van deze avond een genotvol non-stop-programma in goede stijl, dat leidde tot een succes voor het Spaarfonds. Vooral na de pauze toen het programma grotendeels werd gebaseerd op verzoeknumers, werd het cachet van Jan Gorissen's ensemble nog eens in versterkte mate gelegd op deze eerste welgeslaagde avond, die voor de volgende avonden van dit spaarofnds nog be loften inhoudt. De heer L. Ortelee complimenteerde de artisten- groep nogmaals bij open doek en zijn dankwoord voor het gebodene werd nog met een uitbundige bijval onderlijnd. Ten slotte deed de heer Ortelee nog enkele mededelingen aangaande de toneelavond die de leden in februari zal worden geboden en sprak in verband hiermee nog een propagandistisch woord tot verdere uitbouw van het spaarofnds. Nadat de prijzen van de tombola waren bekend ge maakt en afgehaald werd intussen de zaal in ge reedheid gebracht voor het bal na, dat tot in de kleine uurtjes verzorgd door „The Four Lads" een. zeer geanimeerd verloop kende. GEVONDEN VOORWERPEN. Een paar kinderwanten, Polenstraat 22. VERKIEZING KERKERAADSLEDEN GEREFORMEERDE KERK. Bij de zondagmiddag gehouden verkiezing tot ambts dragers in de Gereofrmeerd eKerk in de Pironstraat werden de heren W. J. Dielman en N. van Rijswijk tot oudrling gekozen, terwijl de heren C. den Hamer en I. Meesen tot diaken werden gekozen. O, stuk geweest, begreep Mariesje. Nou, dan moet je hem gaan halen op het bureau. Durven we niet. Gaan we nog op de bon ook. Wat kost een nieuwe vroeg Mariesje. Nou, vast wel een tientje, dacht Joop. Maar je idee is goed. Een tientje schrok Hans. Maar die andere jongens hebben thuis geen duppie te missen. Ja, jij hebt altijd van die deftige vriendjes, lachte Mariesje. Waar haal je ze toch vandaan Het zijn toffe jongens hoor stoof Hans op. Nou, kalm maar hoe komen we aan een tientje Grootpa, opperde Joop. Neen, zei Mariesje met klem, Grootpa doet al genoeg voor ons. Ik weet wat beters Ze liet haar stem nog meer dalen. Ik schrijf een brief aan Papa en vraag het hem. Welja, laat de ouwe heer maar eens dokken Joop vond dat de zaak hiermee was opgelost, draaide zich om. Maf ze Mariesje dekte Haims moederlijk toe, wait deze zich kinderlijk liet welgevallen. Nou heb ik toch te veel slaap, dacht ze. Op haar tenen Hep ze naar haar eigen kamertje. -Morgen maar die brief. Ik schrijf gewoon naar zijn eigen adres hoorhad ie maar een ander op moeten geven (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 2