Sun a min Moeder-Geschenk sch&öuw oveR Leven IVOROL In één nacht Uw handen gaaf en zacht Pracht handen dis briljanten UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON Brandend Maagzuur na iedere maaltijd? 01 angst bty voorbaat bij iedere hap eten? VOETBAL-OVERZICHT ENTGEMEENSCHAP OPGERICHT. Dezer dagen werd alhier een werkcomité samen gesteld dat bestaat uit de heren dr. C. A. Schiltman, A. P. Ie Feber, P. G. van den Bosse en A. J. Fer- mont. teneinde zich als „entgemeenschap" actief te kunnen maken, zulks na overleg roet de plaatselijke Kruisverenigingen, h.h. doctoren en het gemeentebe. stuur. Men hoopt verschillende moeilijkheden ten aan zien van deze gemeenschap gerezen, definitief het hoofd te kunnen bieden. AXELS KIND NAAR HET „BIO-VACANTIE OORD" TE BERGEN AAN ZEE. In het Bio-Vacantieoord „Russenduin" te Bergen aan Zee worden het gehele jaar door kinderen uit alle delen van Nederland verpleegd. Voor opname komen uitsluitend in aanmerking schoolgaande kinde. ren van 614 jaar, waarvoor de schoolarts de uit zending nodig acht en waarvan de ouders of ver zorgers nagenoeg niet in staat zijn iets voor de ver pleging van het kind bij te dragen. Zoals bekend wordt tweemaal per jaar in alle Nederlandse bioscooptheaters het publiek via een aardig filmpje opgewekt de Stichting „Bio Vacantie- oord" bij dit mooie werk te steunen door het geven van eten. bijdrage in de collectebussen. Ook uit onze gemeente zijn regelmatig kinderen in het Bio-Vacantieoord opgenomen en deze week vertrok weer een Axels kind voor een verblijf van zes weken naar deze ideale gezondheidskolonie. Wij zijn er van overtuigd, dat ook dit kind weer geheel hersteld en met een nieuwe dosis levenskracht terug zal keren, Ba byderm-wieg je gevuld met artikelen voor Baby's huidje f 3.95 DIPLOMA-UITREIKING CURSUS WERKCLASSIFICATIE. Li het Gezellenhuis aan de Walstraat alhier had ander overgrote belangstelling, onder meer van Pas toor Uytdewilligen, Pater Sixtus en Pater Pisters, be- drijfsaalmoezenier in de Kanaalzone, wethouder Kes- beke en de vrouwen van de cursisten, de uitreiking plaats van de diploma's aan de geslaagden der cur sus Werkdassificatie. Door een 36-tal cursisten, was deze cursus met succes bekroond. Het was een mooie bekroning Van het werk dat de R.K. Bond van Werknemers in In dustriële Bedrijven zich als eerste in den lande had getroost om haar leden wegwijs te maken in één van de moeilijkste en meest omstreden punten in dewerk- nemers middens, n.l. de werkdassificatie. De heer Ed. van Hilst bracht in zijn welkomstwoord dank aan de cursisten die door hun inspanning en moeite zich nieuwe kennis en begrippen hebben ver worven, om alzo de collega's met wie men samenwerkt in hun moeilijkheden bij te staan en zodoende een hechte band te vormen van samenwerking. De deskundige, de heer Wilke, die samen met de heer van Hilst de cursus had verzorgd, ging nog eens dieper in op de zin van werkdassificatie, welk begrip hij aan de hand van een practisch voorbeeld verduidelijkte. De heer Wilke constateerde dat de geslaagden in tegenstelling tot vroeger nu wel iets afwisten van loom/techniek, speciaal wat betreft de classificatie,, Dank werd gebracht aan Pater Pisters, die deze •ursus had gevolgd, om zodoende als bedrijfsaalmoe- 3«nier mee te kunnen praten. De voorzitter van de K.A.B., afdeling Axel, die de leiding van deze avond in handenl had, bracht namens de cursisten dank aan allen die hadden medegewerkt door CARRY VAN DER RIJKEN. 33) Nu keek het Hoofd wel heel ernstig, Mariesje kwam uit eien zeer goede familie. De oude heer Francken had moreel en financieel zeer veel ge daan voor de oprichting van de school. Maar als nu werkelijk bleek, dat Mariesje met jongens liep, zou ze desondanks onherroepelijk van de school gestuurd worden, Ook met de andere twee was ze van plan korte metten te maken. Na het vertrek van de onderwijzeres begaf de hoofd zuster zich naar het bureaubelde daar Mariesjes moeder op. Deze wel wat verwondend over het vreemde verzoek, beloofde toch zo gauw mogelijk, nog vóór de middagschooltijd, te zullen komen. Toen Schreef zuster Emmanuel twee brieven, die ze nog niet verzond, maar zorgvuldig opborg. Een uur later kwam mevrouw van Es. Riesje had haar moeder alles al verteld. En Ine was vast overtuigd van, haar eerlijkheid en volkomen onschuld op dit gebied. De twee, voor de wereld zo verschillende, maar in wezen dezelfde hoogstaande vrouwen, hadden elkaar in wederzijds begrip al spoe dig gevonden. Beiden waren overtuigd van het reine en kinderlijke in Riesjes karakter. Ine dacht zelfs, dat Mariesje, ondanks haar scherp verstand, nauwelijks zou begrijpen waarover het ging, als ze er dieper op in zouden gaan. RECTIFICATIE. Het 23e vervolg veto de feuilleton in ons vorig nummer is gedeeltelijk onleesbaar en onduidelijk ge worden door een foutieve opmaak. Wij bieden onze lezer* hiervoor onze verontschuldiging aan en laten towblj d» 23e aflevering nogmaals volgen. Medicinale handcrime om deze cursus te doen slagen. Hierna volgde een gezellig samenzijn met dans en tractatie en werden de dames van de heren Van Hilst en Wilke in de bloemetjes gezet. Aan de volgende cursisten kon het diploma worden Het geheel werd opgeluisterd door een zestal jeug dige accordeonisten, uitgereikt K.A.B. afd. AxelE. A. Maas, W. Maas, O. Moorthamer, P. Erpelinck, M. Haak, J. Vink, J. van Goethem, A. van Denderen, L. Roelantd, M. Bouvere, J. de Danschutter, J. Gielen, Ed. de Kort en R. van Poecke. K.A.B. afd. Westdorpe G. van Geetsum, J. Burm en. D. van Avermate. K.A.B. afd. SluiskilC. Compiet, A. van Dinteren, J. Lafort en C. de Rooy. K.A.B. afd. KoewachtJ. Ysebaert. K.A.B. afd. HulstJ. Blommaert. K.A.B. afd. Zuiddorpe Roelandt en Bracke. K.A.B. afd. Kloosterzande de leden Kindt en de Maagd. ROWNTREE N V AMSTERDAM BENOEMD. De heer A. J. Brugge, onderwijzer aan de Open bare „Prinses Marijkeschool" alhier werd in gelijke betrekking benoemd aan de openbare lagere school te Kruiningen. DE VLAM IN DE PAN. Maandag omstreeks het middaguur werd de brand weer gealarmeerd voor een binnenbrandje bij de familie R.-v. d. H. aan de Kanaalkade. De vrouw des huizes was juist bezig met de laatste toebereidingen voor het middagmaal en had daartoe een pan vet op het vuur staan. In deze pan met vet sloeg de vlam en deze tastte het wasgoed aan hetwelk vanwege de vochtige weersomstandigheden binnenshuis te drogen was gehangen. De brandweer was spoedig ter plaatse maar deze behoefde niet handelend meer op te treden. Door inmiddels toegesnelde burenhulp was men er in geslaagd de brand te blussen. De schade bleef beperkt tot wat verbrand wasgoed. PROPAGANDA-AVONDEN CHR. BESTUREN BOND. Opvoeringen van „De schipper van de Maartje Jacoba", Voor een vrijwel tot de laatste plaats bezette zaal gaf de Chr. Besturenbond donderdagavond in „Het Centrum" haar eerste jaarlijkse propagandavergadering onder leiding van de heer v. d. Velde. De voorzitter gaf na gemeenschappelijke zang, be geleid door een koper-ensemble, een kort overzicht van de toestand rondom de Chr. vakbeweging in Axel. Over het algemeen was het beeld gunstig en ook stof tot dankbaarheid aanwezig. Nadat nogmaals was ge zongen van Psalm 42 1 en 5, werd door de heer C. Braspenning een propaganda-rede gehouden over het onderwerp „Kapitaal en arbeid". Deze hier welbe kende spreker gaf weer op begeesterende wijze uiting van zijn visie op de maatschappelijke verhoudingen in het raam der Chr. vakbeweging. Waar mogelijk ls deze bereid met de andere richtingen samen te werken tot aller welzijn, maar met vooropstelling van het eigen beginsel dat gefundeerd is op de Bijbel. In dit kader past ook het verwezenlijken van een vooruitstrevende politiek, die bezitsvorming, mede zeggenschap in de fabriekscommissie's e.d. nastreeft. Aan het slot wees hij nog op de uitzonderlijke ver houdingen van Zeeuwsch-Vlaanderen ten opzichte van moeten gevenDie zal ook wel zo heilig niet De middagschool begon met Franse les. Gelukkig, les van Manus I verzuchtte de tweede. De jonkvrouw was niet erg bemind en de Franse les een verademing. „Manus" bracht altijd een sfeer van gezelligheid en vrolijkheid mee. Toch kwam het bij haar nooit tot wanorde. Nu was ze echter ongewoon ernstig. -Kinderen, ik moet een half uur uit de klas weg. Jullie krijgen schriftelijk werk en ik vertrouw, dat het hier absoluut rustig blijft. Aan de schriften kan ik straks zien of er hard gewerkt is Toen wenkte ze klaploopstertje en haar vriendin en verliet met beiden het lokaal. Er werd gefluisterd. Waarvoor Wat hebben die gedaan Nou was ook idioot zeg Natuurlijk om die jongens. Hoe is Manus daar achter gekomen De jonkvrouw heeft natuurlijk geklikt, die had hen laatst gezien. Laten we doorwerken. We krijgen straks ook nog op ons nek Het halve uur was nauwelijks om toen zuster Em manuel met twee snikkende meisjes terug kwam. Allebei een brief in de hand. Evlen luisteren, zei het Hoofd kort. Deze twee zijn vanmiddag voor het laatst hier op school ge weest. De meesten zullen wel begrijpen, waarom ik zo'n strenge maatregel heb moeten nemen. Ze waren meermalen gewaarschuwd en nu zeg ik het nog eens tegen jullie allemaal wie met jongens loopt gaat onherroepelijk van school afWies en Gerda, pak je boeltje. En mocht je thuis nog iets van de school hebben, dan bréng je me dat morgen even Alsof ze toen pas goed besefte wat er gebeurd was, riep het klaploopstertje opeens met harde, schrille stemEn Ries van Es Die doet het ook 1 Ik heb overig Nederland in verband met de onderhavige Delta-werken. Hierna was het verdere meer op ontspanning ge richte deel van de avond aangebroken en werd ons door het toneel-ensemble onder leiding van de heer Ko Bakker het reeds van de televisie bekende toneel spel in 3 bedrijven „De schipper van de Maartje Jacoba", van de auteur Klaas Smelik gebracht. Dit stuk, hetwelk zich afspeelde aan boord van de coaster „Maartje Jacoba", deels in de thuishaven en deels in de haven van Riga, greep in een niet- alledaagse entourage plaats. Het toneel was voor dit doel herschapen in een geriefelijke kajuit en tot eer van de organisatoren dient gezegd dat dit experiment volkomen geslaagd mocht heten. We werden! daar. roede verplaatst in de sfeer van het robuste schippers- bestaan en de realistische tendenz die dit stuk be heerste was aanleiding voor een gespannen mede leven van de aanwezigen, die met stijgende spanning de gebeurtenissen volgden. Schipper Jan Wolthuis werd op boeiende wijze ge- creeerd door regisseur Ko Bakker, die als vertolker der ho:fdrol weer op bijzondere bijval mocht rekenen, en in de gezusters Tiny en Janny Scheele had hij een kribbige huisvrouw en een begripvoldochtertje, welke samen met hem een trio vormden, dat waardig en talentvol het leeuwendeel van het stuk opeiste. Maar ook stuurman Geert-Jan (Jaap Goossen) en) debutant Leen Vinke, als de opstandige schipperszoon brachten superieur spel en doordat ook de meer bescheiden rollen stuk voor stuk uitstekend werden vertolkt werd het een hoogst welgeslaagde avond, die gisteravond nog een reprise had en op beide avonden veel waar dering en bijval ondervond. Aan het slot dankte de praeses de executanten bij open doek voor het op zo'n verdienstelijke wijze ver tolkte toneelspel. Met het gemeenschappelijk zingen van de Avond zang en dankgebed werd deze bijeenkomst door de heer Braspenning gesloten. Een collecte voor „Draagt Elkanders Lasten" bracht de eerste avond ruim 46, bijeen. GESLAAGDE TONEELOPVOERINGEN VAN „THALIA". Het Gezellenhuis stond j.l. zonadg- en maandag avond in het teken van de eerste winteropvoeriogen van „Thalia". Evenals vorige seizoenen blijkt het toneel-ensemble dezer vereniging weer over een uit muntende dilettantenkern te beschikken. Ditmaal was de keuze gevallen' op een stuk dat niet op een dramatische inslag of „een lach met een traan" mocht bogen, doch geïnspireerd was op een kluchtige geschiedenis, ontleend aan een romance van Toon van Vuuren en getiteld „Liefde om de ijskast". De hoofdrol werd op onnavolgbare wijze vertolkt door Richard Koene, die zich reeds eerder heeft ont popt als een droogkomiek, die hem stempelt tot een Axelse Charlie Chaplin. Ook zijn roedespelers bleken wederom waardige partners te zijn. Hiervan vielen vooral te loven de rentenierende vader en echtgenoot de heer Kroes en mej. M. de Kort, de vrouw des huizes, die als heerszuchtige potentate weer haar op de tanden bleek te bezitten. Ook de meer onderge schikte rollen werden op rake wijze uitgebeeld en dank zij de welverzorgde regie en grime, met de Rennies nemen enaltijd zorgen dat ge ze bij de hand hebt. Eén of twee Rennies gewoon laten smelten op de tong neutaliseren al het over tollig magzuur dat Uw pijnen veroorzaakt. En zo wordt Uw zuurbrand geblust in een paar tellen. Heerlijk middel die Rennies en ze smaken nog lekker ook. Ing. Med. het vanmiddag gezien en ik heb haar zelfs een briefje zijn, als je bedenkt wat haar vader en moeder Plotseling hield ze op. Doodse stilte. Toen stond Riesje, wit van drift, in haar bank. Da's gemeen Mijn moederMams Niemand hoeft wat van mijn moeder te zeggen. Ze heeft nooit iets ergs gedaanZe ls alles voor onshet is ingemeen De Zuster leg'de zacht haar hand op Riesjes hoofd. Zei toen het verstandigste, wat ze op dat moment zeg gen kónJet Heemstra, neem je vriendin mee naar de gang, laat haar drinken, wandelen jullie een eindje buiten en zorg terug te zijn bij het begin van de nieuwe les Des avonds schreef Mariesje in haar dagboek 2 juli 19... Ik wist niet, dat ik zo driftig kon worden. Maar dat ellendige kind ook, om iets van Mams te durven zeggen Ze weten nou eenmaal, dat mijn ouders gescheiden zijn erg genoegHet idee, er altijd op aangekeken te wordenBlen ik er dan soms minder om Of Mams soms Ze heeft het toch zeker dubbel zo zwaar als andere moeders Joop ook weer, daarnet met zijn huiswerk Hij kéta nu eenmaal niet vlug leren. Wat hij goed weet onthoudt hij geloof ik voor eeuwig. Maar eer hij het snaptDie algebra, daar kan Mams hem niet mee helpen en met Latijn ook niet. Was Papa er nou nog maar, die kon geloof ik van alles. Moet een reuze knappe bol zijn. Heus niet leuk voor Mams, dat ongelukkig snuit van Joop. Soms krijg ik de in druk, dat ze steeds bang is, niet genoeg voor ons te kunnen doen En dan zal op school zo'n naarling zeggen, dat je moeder wel niks bijzonders zal zijn. Want dat be doelde ze. Ik heb toch lekker niet gehuild. Ik ben blij, dat ze van school is. Ja, dat zal wel niet erg mooi huiselijke entourage werd het een geheel dat gaaf was en aanleiding werd voor een uitbundig succes op beide avonden. Van de nieuwelingen viel ook het spel van de heer Eug. Maas te loven, terwijl ook de heer A. van der Linden zijn reputatie weer hoog hield. Zoveel is zeker dat ook „Thalia" zich met succes zal kunnen meten in de dilettanten-toneelkunst en een deelnemen aan een toneelconcours in de nabije toe komst zeker overwogen zal worden. DOOR DE MIST MISLEID. Donderdagochtend kwam de tankwagen van de fa. O. uit Sluiskil op de provinciale weg komende uit de richting Terneuzen aan de buurtschap Vaartwijk in botsing met een gemeentelijke reinigingswagen, die zich daar ter plaatse op de weg bevond, doch ten gevolge van de mist door de tegenliggende auto niet was opgemerkt. Tamelijk grote materiële schade was het gevolg van deze botsing. De Rijkspolitie onder wierp het gebeurde aan een nauwkeurig onderzoek naar de schuldvraag. GEVONDEN VOORWERPEN. Een plastic kindercape, „Het Centrum", Zeestraat. PREDIKBEURTEN. Zondag 23 november 1958. Ned, Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Ds. J. G. N. Cupédo, van Sluiskil. Geref. Kerk (Kerkdreef). 10 uur en) 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. A. van Leeuwen. Geref, Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesaienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 22 23 november Dokter A. Kats. U«n nimmer Het is de Hamamelis die het 'm doet MIST VEROORZAAKTE PLAATSELIJKE PERIKELEN. Niet alleen dat sommige clubs als gevolg van het niet varen der veerponten hun reis zagen onder broken waardoor enige wedstrijden geen doorgang vonden, op enkele velden was het zowel voor de spelers als het publiek bepaald geen pretje de ont moeting te volgen. Uiteraard wogen deze mistperikelen in het bijzonder in onze provincie zwaar. 2e klasse B K.N.V.B. Dat Terneuzen in deze afdeling haar wil zo over duidelijk aan de leiders zou opleggen zal wel nie mand hebben durven dromen. Hoe dit alles zij, de rood-zwarten hebben j.l. zondag een dynamisch spel ontwikkeld dat voorbeeldig mag worden genoemd. In de eerste helft hadden, Leuin'is en Nijkamp reeds voor de nodige sensatie gezorgd en zoveel vechtlust had dit verwekt dat men ook na de hervatting op deze voet voortging en nu scoorden Meijer en Wissel nog twee doelpunten, zodat de geestdrift om en op het veld ten top steeg toen het 4-—0 stond op het score bord. Dank zij een fout van keeper Dooms wist T.S.C. ten slotte de eer te redden en zo had Terneuzen zich zelf een buitengewone dienst bewezen1. P 95- 70 ct U gedacht zijn, maar dat kan ik niet helpen. Jongensgek O ja, dat beweerde ze van mij ook. Het bespottelijk ideeIk een jongen Nee hoor, nooitZe beduvelen je immers toch allemaal. En anders ben je er toch nooit zeker van, of ze het misschien zullen doen. Alleen Broer Heemstra is misschien anders. Hij lijkt mij een fijne jongen net zo'n type als Jet. Hoeweltrouwen doe !k na. tuurlijk toch nooit Stel je voor, dat ze je des avonds alleen laten zitten of, net als Mams, helemaal in de steek laten O, wat laat al. En ik heb Hans nog een spelletje dammen beloofd Mariesjes laatste Mulojaar was ingegaan. Het klasje was nog kleiner geworden. Met zes waren ze maar. Eén was verhuisd en één blijven zitten. Het werd langzamerhand tijd, vond mevrouw van Es, dat er iets besloten werd over Riesjes toekomst. De luxe van een buitenlandse kostschool zoals zij zelf vroeger gehad had en waar Jet Heemstra na haar examen heen zou gaan kon zij voor Mariesje niet bekostigen. Daar zorgde Han wel voorZe zou eerst maar eens het kind zelf polsen. Eigenaardig dat ze er zich nooit over uitgelaten had Hansje werd Pater, zei ze altijd. Als kleine peuter reeds beweerde hij heel gedecideerd Ik word Pater met een grote baard en ik ga zelf met de schaal rond Mam en dan krijgt U alles Joop wou ingenieur worden. Grootvader had indertijd tegen Ine gezegd Als Joop wil studeren, maak je dan geen zorg. Ik zal de kosten van zijn studie op roe nemen. Hij heeft een goed verstand en moet alle kans hebben Zó was Joop het vorige jaar naar het gymnasium gegaan. En nu Riesje (Wordt vervolgd); -

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 2