AXELSE COURANT Kqu Commissie vaste verbinding Westerschelde **«0? i J. C VINK Bestuiving en bespuiting gewassen Trankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 22 NOVEMBER 1958 73e Jaargang No. 8 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEEf E WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA Markt 12 AXEL Ideaal voor ieder die brieven schrijft? Door de Kamer van Koophandel en Fa- 1 rieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen is d.d. 10 november het volgend schrijven aan het College van Gedeputeerde Staten gezonden „In de op 7 dezer gehouden algemene ver gadering heeft onze Kamer kennis genomen an een mededeling van haar voorzitter met betrekking tot het instellen van een com missie door Uw College ,wier taak het zou zijn de mogelijkheid van een vaste verbin ding te bestuderen. Hierbij is duidelijk naar voren gekomen bat tot heden uit niets is geblekenl dat deze raak, die op 19 oktober 1956 van U de 1 oogste prioriteit verkreeg, ook maar iets gevorderd is. Onze Kamer is hierdoor ten zeerste ge schokt, temeer omdat na de brief, die het F stuur op 19 oktober 1957 hierover tot LI j 'chtte, door de Besturen van de beide Zeeuwse Kamers van Koophandel meerdere 1 esprekingen met U zijn gevoerd, zodat de 1 oop gewetigd was dat op korte termijn de i rstelling van een commissie een feit zou z'jn. Dat de minister van Verkeer en Water staat zich inmiddels, daartoe gedrongen door be Tweede Kamer der Staten-Generaal, ook tot Uw College wendde met betrekking tot bit onderwerp, achtte onze Kamer zeer 1oopgevend. Op 9 juli 1958 moest de minister tijdens een vergadering van de Tweede Kamer, in ant woord op een vraag van een lid van die Kamer echter mededelen, dat va/i U nog geen antwoord op zijn verzoek was binnen gekomen. Het stelt onze Kamer teleur dat Uw Col lege tijdens het contact, dat dit jaar met de minister bestond over de veertarieven, blijk baar over ons probleem niet gesproken heeft. Reeds in 1956 sprak LIw College zijn waardering er over uit, dat onze Kamer een nuttige werkzaamheid ten aanzien van dit vraagstuk heef ontplooid en dat in het rap port over de vraagstukken van het verkeer, dat in opdracht van onze Kamer werd op gesteld, het probleem van een vaste oever verbinding duidelijk is gesteld. aibÉSL Het verwondert onze Kamer te moeten constateren, dat aan een initiatief dat in de streekont staan, niet die steun werd verleen cptl ie Uw hoopvolle uitspraak van 19 oktober 1956 mocht doen verwachten. Van de zijde van onze Kamer is in deze belangrijke aangelegenheid steeds gestreefd naar samenwerking met LIw College. Blijkbaar wordt door LI aah het begrip samenwerken, hetgeen inhoudt gemeenschap pelijk werken aan dezelfde taak, een andere betekenis toegekend dan wij ons hiervan hadden voorgesteld. Onze Kamer betreurt deze gang van zaken, omdat deze ongetwijfeld tot schade van Zeeuwsch-Vlaanderen zal leiden. Zij besloot nogmaals bij U er op aan te dringen die aandacht aan oiwji'probleem te besteden, die het zeker veraVnt." ZIJN BESTRIJDINGSMIDDELEN IN LAND- EN TUINBOUW SCHADELIJK VOOR DE CONSUMENT Het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de land- en tuinbouw is in deze tijd een j codzakelijkheid. Wie voor zijn levens onderhoud op deze takken van bedrijf ia -.ngewezen, kan niet het risico lopen, dat i en meer of minder groot deel van de oogst erloren gaat door de vraat van schadelijk edierte, woekeringen van schimmels, plan- anziekten.enz enz. Het toepasgen van deze liddelen maakt het mogelijk om grote oog- ten te verkrijgen, hetgeen voor de voedsel- oorziening van de wereldbevolking van Lijzonder belang is. Vooral de laatste jaren is het aantal be strijdingsmiddelen enorm toegenomen en zij worden vrijwel algemeen toegepast. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat men af en toe hoort over ongelukken met deze ver giften, die bijna uitsluitend te wijten zijn san verkeerd gebruik van het onverdunde preparaat. Bij onoordeelkundige toepassing zijn de meeste van deze pesticiden inder daad zeker niet ongevaarlijk voor degenen, ie er mee werken. Als men bedenkt, dat zij voor vele dieren een sterk vergift moe ten zijn, is dit begrijpelijk. De bestrijdings- 1 liddelen mogen niet afgeleverd worden zonder gebruiksaanwijzing en zonder aan duiding, dat men met een vergift te doen 1 eeft. Houden landbouwer en tuinder zich aan de voorschriften en zorgen zij, dat de 1 estrijdingsmiddelen niet in handen van on- 1 evoegden komen, dan behoeft men voor acute vergiftigingen niet te vrezen. Hoe is het nu met de schadelijkheid van gewassen, die behandeld zijn Wordt de gezondheid van de consument 1 edereigd door het gebruik van pesticiden In ons land worden alleen die pesticiden voor gebruik in land- en tuinbouw goed gekeurd, die zo toegepast kunnen worden, bat geen voor de mens schadelijke resten op inf in de gewassen achterblijven. Het is - erboden cvm gebruik te maken van andere estrijdingsmiddelen dan die van overheids wege zijn toegelaten (Bestrijdingsmiddelen- 1 esluit 1948). Een middel, dat zeer goed - 'erkt, maar dat resten in het gewas achter- Lsat, die voor de mens schadelijk zijn, zou niet goedgekeurd worden. Stoffen, waarvan i len weet of sterk vermoedt, dat zij resten p de gewassen achterlaten, die niet bij een- lalig gebruik, maar wel bij geregeld ge- 1 uik schadelijk kunnen zijn, mogen even- x ;in toegepast Worden. Om te beoordelen of de middelen schadelijk zijn, worden proeven i enomen op diverse soorten proefdieren. Dit gebeurt door het Rijksiifstituut voor Volks gezondheid te Utrecht. Met de Planten- ziektenkundige Dienst te Wögeningen, de Keuringsdiensten van Waren en enkele andere diensten is dit Instituut vertegen woordigd in de Commissie voor Phyto- pharmacie. In deze commissie worden de voorschrif ten voor het toepassen vastgesteld, o.a. hoe veel van het middel nodig is om aantasting van diet gewas te voorkomen in welk sta dium van de groei de plant er mee behan deld mag of moet worden hoe lang vóór de oogst het middel voor het laatst gespoten mag worden, opdat niets of slechts zeer weinig er van op het gewas achterblijft voor het wordt verhandeld en geconsumeerd welke tolerantie-grenzen voor de residu s aangenomen moeten worden e.a. Omdat de pesticiden zeer verschillend van samenstelling eni eigenschappen zijn, moet men de voorschriften voor ieder middel apart opstellen. Het zal bijvoorbeeld verschil ma ken of het middel zijn werkzaamheid binnen enkele dagen al kwijt is, of het door regen of door verdamping van het gewas verdwijnt of het slechts langzaam zijn werking ont plooit en vrij bestendig is, of het op de opper vlakte van het gewas blijft, dan wel door de gehele plant wordt opgenomen. In ieder geval is het de landbouwer verboden kort voor de oogst zijn gewassen te bespuiten cf te bestuiven. De hiervoor gekozen termijn heeft een zodanige veiligheidsmarge, dat indien de landbouwer zijn producten wat vroeger dan verwacht werd op de markt wil brengen hiervan in het algemeen toch geen schadelijke gevolgen te verwachten zijn Voorschriften van de Plantenziektenkun- dige Dienst worden geregeld via de radio en de vakbladen verspreid. Ook de land - en tuinbouwvoorlichtingsdiensten werken mee ter verspreiding van kennis omtrent het ge bruik van de pesticiden. Controle op de aanwezigheid van residu s van pesticiden op groenten en fruit, verhan deld op markten en in winkels, wordt door de Keuringsdiensten van Waren op verschil lende plaatsen, in toenemende mate, uitge oefend. Uit onderzoeken op parathion-residu. ver richt door de Keuringsdiensten in Amster dam en, 's-Gravenhage over de jaren 1954 en 1955, bleek, dat verreweg de meeste der gekeurde monsters (1000 in totaal) geen residu bevatten en dat van de geconsta teerde «residu's maar 3 groter waren dan toelaatbaar. Axelse Rode Kruis huldigde haar eminenie colonne-chef Ook andere onderzoeken wezen uit. dat de gevarensgrens slechts bij hoge uitzonde ring, en dan nog weinig, werd overschreden. In vele gevallen zullen door wassen of af schillen: van de producten nog residu's ver wijderd worden. Evenals dit het geval is bij de andere producenten en bewerkers van levensmiddelen werkt hier het optreden van 'de Keuringsamlbtenaren preventief. Zowel de voorlichting als de controle lei den er toe, dat geen ongewenste hoeveel heden van bestrijdingsmiddelen geconsu meerd worden. en pijn weg» wrijven met DAMPO ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abronement i Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland i 2,00 Drukker - Uitgeefstei Red. enAdm.: Axel, Hoofdredactil FIRMA J. C. VINK Jarkt 12, T3l. 0 1155-646 J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bi] contracten belangrijke reductie. Inp tonden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*. kdvertentlên (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent Iedere regel meer 12 cent extra Sergeant Michielsen in de „blommetjes". Het grote succes van onze altijd actieve Axelse icolonne-chtef van het Rcxl; Kruis, de heer Plet Michielsen is nog van te recente datum om het in al zijn details opnieuw te releveren. Maar toch ge schiedde zulks op de glorieuze huldigingsavond die te zijner eer op vrijdag 14 ezer ia de grote zaal van „Het Centrum" was op touw gezet. Het was praeses A. P. Ie Feber, de onvermoeibare leider onzer plaatselijke Rode Kruis-afdeling, die nog eens een opsomming gaf van het onncemelijk vele dat „Piet" nu al sinds jaren doet en in weerwil van zorgelijke gezinsomstandigheden blijft presteren. Dat zulks desniettemin gecontinueerd werd en zelfs in die mate, dat hij thans niet alleen als colonne-leider de eerste plaats wist te verwerven bij de nationale wed strijden, waarheen de Axelse colonne bij vernieuwing werd uitverkoren om waardig du Zeeuwse en laten we gerust zeggen de Zeeuwsch-Vlaamse eer hoog te houden, strekt hem tot bijzondei'; eer. Allen bleken de bescheidenheid van „Piet" echter te kennen en te waarderen. Doch het was zeer juist gezien ook zijn vrouw, die hem ondanks lichamelijke O.,volwaardigheid bij dit alles tot zo stimulerende steun is geweest, ook op deze avond uit te nodigen en in de hulde te betrekken. Onder de officiële genodigden merkten we namens het gemeentebestuur burgemeester Van Oeveren met de gemeente-secretaris, d heer v. d. Bosse, op, voorts de Overste Meulemans, vertgenwoordigend het com- heer Constandse uit Middelburg als gewestelijk tecre- mando van het Ned. Roode Kruis, mitsgaders de heer Constandse uit Middelburg als gewestelijk secretaris. Zo gaf de heer A. P. Ie Feber nog eens een bondig resumé van de laatste loffelijke prestatie die hem, zoals later door burgemeester van Oeveren zo kern achtig werd uitgedrukt, stempelden tot de „primus inter pares" in de lande. Omdat we je werkkracht zo goed kennen, Piet, aldus sprak de heer le Feber, wilden we het deze eker niet bij woorden laten, maar hebben wij allen, Let bestuur, de helpers en helpsters van het Rode Kruis, de V.V. Axel en A.Z.V.V., gemeend je een blijk van onze bijzondere waardering te moeten aan bieden. Na deze woorden word een prachtige gloed nieuwe,, modern-uitgeruste fiets van bezijden het ver sierde podium voor het forum dor zaal gebracht. Aan dit keurige rijwiel ontbraken de laatste noviteiten niet en de soliede constructie zal do wakkere colonne commandant voorzeker een langdurig en veelvuldig gebruik waarborgen. Maar daar het bestuur weet, dat je er ook nog al eens bij regen en guur weer op uittrekt, zo heeft dit gemeend hier ook nog oen complete regenkleding- uitrusting aan te moeten toevoegen. En voor uw gade die wegens haar gedwongon gekluisterd zijn aan de huiselijke haard zo vaak alleen moet zijn bieden wij een mooie fruitmand aan. Aan de andere leden van de colonno, die zo succes vol in de landelijke krachtmeting deelgenoot waren van dit nationale kampioenschap van hun commandant, de heren Bakker, Breepoel, Ocké en Raes, werd een keurige vulpen uitgereikt als blijk van waardering. Het behoeft geen betoog dat de vele aanwezigen deze geste s van het bestuur telkens met klaterende bijval onderlijnden en het was een merkwaardig mo ment, toen de zichtbaar getroffen commandant het woord kreeg om op onopgesmukte wijze zijn dank te betuigen voor al de verrassingen van deze avond, hem en zijn echtgenote bereid. Ook nu weer bleek uit deze sobere woorden zijn onblusbare ijver, doorzettingsvermogen en idealisme voor de zaak van het Rode Kruis, die een .aak is van de ganse hulpbehoevende en lijdende mensheid. Als altijd blonk de meesterlijke humor van onze burgemeester bij deze huldiging uit. „Piet, we weten, dat je niet trots h;nt. En zelfs ook nu blijf je be scheiden en dat siert het meest 1 Maar wij en de ganse gemeente Axel zijn trots op jou En daarom had het gemeentebestuur je gemeende eenbrom fiets te geven Dochvanwege de bestedings beperking zijn het een paar fietstassen geworden. Ik kan ze je niet persoonlijk overhandigen, maar ze hangen aan je fjets Een daverende bijval volgde op deze woorden. De heer Constandse, sprekende namens het ge- west, zeide het jammer te vinden dat het Axelse damesteam zich niet had doen vertegenwoordigen, waardoor nu de beker naar Temeuzen is gegaan. Ook Overste Meulemans sprak met grote waar dering van de Axelse liefde en offerzin die op alle terrein van het Rode Kruiswerk blijkt te culmineren en waardoor Axel in onze provincie ook bij de collecte-arbeid steeds aan de spits blijft. De heer J. Dieleman huldigde in warme bewoor dingen de onvermoeibare ijver ten allen tijde door „Piet" bij elke wedstrijd, zondag op zondag en bij weer of geen weer tentoongespreid. De heer Francke sprak in gelijke geest namens de BB. en de heer Bakker gaf in een op rij-m gesteld overzicht de gevoelens weer die de Rode Kruis-colonne bezielen. 'Na afloop van dit officiële gedeelte werd het verdere deel van de avond gewijd aan het optreden van de bekende goochelaar Marquinie, die de aan wezigen met zijn verassend vele en hogelijk gewaar deerde goocheltrucs op de prettigste wijze wist bezig te houden en daarbij de avond op een speciale wijze besloot, zodat allen in de beste stemming deze mooie Rode Kruis-avond verlieten. GEMEENTERAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Axel zal op dinsdagavond 25 november om 7 uur in openbare vergadering bijeen komen ten raadhuize ter behandeling van onder staande agenda 1. Opening. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Verlening van eervol ontslag aan de heer A. J. Brugge als onderwijzer aan de openbare lagere school te Axel. 5. Diverse besluiten op gornd van de Lager Onder wijswet 1920. 6. Vaststelling van diverse vergoedingen op grond van de Kleuteronderwijswet. 7. Verlenging tot een bedrag van 250.000,van de per 1 december 1958 aflopende kasgeldlening, groot 500.000,— aangegaan met de Rijkspost spaarbank te Amsterdam. 8. Vaststelling van enige wijzigingen van de ge meente-begroting voor 1958. 9. Accoord-verklaring met het schrijven van Ged. Staten van 28 oktober 1958, inzake herziening bezoldigingsregelingen gemeente-secretarissen en gemeente-ontvangers per 1 april 1958. 10. Benoeming van drie leden van bet Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van de heren }oz. Scheele en Iz. d'e Feljter en wegens vertrek van de heer M. H. M. de Smet. 11Benoeming van negen leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim, wegens periodieke aftreding per 1 januari 1959. 12. Rondvraag. 13. Sluiting. Mededelingen. B. en W. delen de raadsleden, in antwoord op de vragen welke in de vergadering van 21 oktober 1958 werden gesteld, bet volgende mede Vraag van de heer de Feijter of het mogelijk h een brievenbus te plaatsen in plan-Zuid.. Een verzcck tot plaatsing van een brievenbus in plan-Zuid is ingediend bij de Directeur van het Post kantoor te Axel. Vraag van de heer C. vun Bendegem om de kermis in te voeren en wel te beginnen op de zaterdag vóór Pinksteren, en voorts op de maandag en dinsdag na de eerste Pinksterdag (dus niet op Pinksterzondag). B. en W. menen zowel om principiële als om practische redenen terzake een afwijzend advies te moeten uitbrengen. Vraag van de heer K. Hamelink om het tweede bruggetje aan de Kinderdijk, benevens het toegangs pad te herstellen. Aan dit verzoek is inmiddels gevolg gegeven. Vraag van de heer K. Hamelink of er al aandacht" besteed is aan de wensen van de V.V. Axel over de afsluiting van bospaden nabij het voetbalteriein. Aan de recreatie-commissie is alsnog advies ge vraagd over de afsluiting van de bospaden. Zodra dit advies ontvangen is, zullen B en W. deze zaak verder afwerken. Z.V.U.-iJEUGDUITVOERING. Evenals het vorig jaar had ook vorig weekeinde onder de auspiciën van de Z.V.U. een jeugduitvoering plaats, waarbij door Paul Meijer en Kitty van Wijk op eclatnte wijze ten tonele werd gebracht het jeugd- toneelspel „Het zilver van de Pharao". Het gezel schap „Arena" heeft met deze uitstekende vertolking met de genoemde acteur en actrice in de hoofdrollen zeer veel eer ingelegd. Het was jammer dat de grote zaal van „Het Centrum" slechts ten dele was gevuld.

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 1