AXELSE COURANT De Gemeentebegroting. PHILIPS PHILISHAVE fl Portret van .Madame la Generale'. J. C VINK Frankering bij abonnement, Axel 8 November 1958 73e JAARGANG No. 6 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT EEE/ l WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Til. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL Nu de gemeentebegroting voor het j,aar 1959 door de gemeenteraad is behandeld, willen wij in grote lijnen een indruk geven, van dit voor de gemeente en haar burgers zo belangrijke stuk. - Inderdaad nog steeds is een begroting be langrijk, zowel voor de gemeente zelf als voor haar inwoners. Voor de gemeente spreekt dit welhaast vanzelf. Voor haar is de begroting toch de grondslag van het financiële beleid voor het jaar, waarvoor zij wordt vastgesteld. Voor de burgers, omdat in die begroting worden geraamd de belastingen, die zullen worden geheven en de werken, die zullen worden uitgevoerd. Omdat de oude'gemeentelijke inkomsten- belasting vervallen is, spreekt een begro ting niet zozeer meer tot de inwoners. Dat zij echter van belang is, blijkt toch nog uit enkele andere heffingen zoals de vermake lij kheidsbelastinjg,, de baatbelasting, reini gingsrechten, enz. Hiermede zitten wij reedis midden tussen de inkomsten en uitgaven. Er zijn echter meer onderdelen in een be groting. Naast de verdeling in inkomsten en uit gaven, is er een splitsing in gewone en ka pitaalsuitgaven, en inkomsten. Deze woor den spreken welhaast voor zichzelf. De ge wone inkomsten en uitgaven zijn die, welke jaarlijks moeten worden gedaan, zoals uitga ven voor het onderhoud van straten, de plantsoenen, de gebouwen, salarissen, enz. De kapitaalsinkomsten en uitgaven zijn die, welke niet jaarlijks terugkeren. Deze betreffen zaken, die hun nut over meerdere jaren uitstrekken en waarvoor, wanneer het uitgaven betreft, in het algemeen geldlenin gen worden gesloten. Als voorbeelden kun nen worden genoemd woningbouw, scho lenbouw, de aanleg van nieuwe straten en rioleringen, de aankoop van bouwgrond e. d. Het zal duidelijk zijn dat dergelijke ,,ka- pitaalswerken" veel geld vragen. Daarom zal daarvoor meestal een lening worden ge- soten. Zo'n lening moet echter weer worden te rugbetaald door mid el van aflossingen, ter wijl voor een lening natuurlijk ook rente ver schudigd is. Deze rente en aflossing, die dus zo lang de lening niet is afgelost, jaarlijks terugkeren, komen dan weer onder de uitga ven onder de gewone dienst van de begro ting. Het zal duidelijk zijn, dat wanneer deze kapitaalswerken geen inkomsten opleveren, zoals bij rioleringen, stnaataanleg, enz er een verzwaring van de asten op de gewone dienst optreedt, welke weer door andere inkomsten m,oet *jworden opgevangen, of door bezuinigingen moet worden gedekt. Naast de tot nu toe besproken onderdelen w rodowzetltaon hrl taoin taoi taoihrdl wordt zowel de gewone als de kapitaals- dienst der begroting weer gesplitst in hoofd stukken, veertien in getal. Ieder hoofdstuk betreft een bepaald on derwerp, zoals: openbare veiligheid, volks gezondheid, openbare werken, onderwijs, enzovoorts. Het hoofdstuk „onderwijs" bijv. is weer onderverdeeld in paragrafen), die elk weer een bepaald soort onderwijs betreffen: open baar gewoon lager onderwijs:, openbaar uit gebreid lager onderwijs, bpenbaar kleu teronderwijs bijzonder gewoon lager on derwijs, bijzonder u.l.o., bijzonder kleuter onderwijs, nijverheidsonderwijs, middel baar onderwijs. De behandeling der begroting. Dat de gemeentebegroting een belang rijk stuk is blijkt mede uit de wijze van 'e behandeling. Uiteraard dient een begroting jaarlijks te worden samengesteld ter gemeente-secre- tare. Daarna wordt het ontwerp door Burge meester en Wethouders, besproken, die het vervolgens om advies zenden aan de Fi nanciële Commissie uit de gemeenteraad. Deze commissie bespreekt op haar beurt de begroting, en geeft haar eventuele op- of aanmerkingen door aan Burgemeester en Wethouders. Het volgende stadium betreft het onderl zoek door de afdelingen uit de gemeente raad. Voor dit onderzoek wordt de gemeente raad bij loting in twee afdelingen gesplitst en iedere afdeling bespreekt het ontwerp weer in een vergadering. Van deze bespre kingen wordt verslag opgemaakt, het af delingsverslag, waarin zijn opgenomen de gestelde vragen en gemaakte opmerkingen over de begroting alsmede de antwoorden, die Burgemeester en Wethouders daar op geven. Hierna komt de openbare behandeling in de gemeenteraad. Het is gebruikelijk, dat jaarlijks aan de begrotingsbehandeling vooraf gaan de al gemene beschouwingen, die door de ver schillende raadsfracties worden gehouden. Deze zijn in het agemeen van politieke aard zodat we daaraan in het kader van dit ar tikel voorbij kunnen gaan. Nadat de begroting dan door de gemeen teraad is vastgesteld, moet zij nog door Ge deputeerde Staten van de provincie wor den goedgekeurd. Zoals reeds uit Liet raadsverj'.ag pan onze lezers bekend is, vertoont de begroting onzer gemeente voor het jaar 1959 op de gewone dienst een tekrot van 153 000, De kapitaalsdienst geeft een tekort te zien van 1.215.390,13 Welke betekenis hebben deze tekorten zult U vragen. Dit ziet er toch niet zo mooi uit Inderdaad ziet het er niet zo mooi uit, hoe wel het tekort op de gevdone dienst erger is dan dat op de kapitaalsdienst. Het tekort op de kapitaalsdienst is voor een groot gedeelte een „papieren" tekort. Het zal de meelevende lezer bekend zijn, dat het de laatste jaren voor de gemeenten, heel moeilijk, zo niet onmogelijk is geweest om langlopende geldleningen te sluiten. Deze moeilijkheid werd veroorzaakt, door dat de Regering voorschriften heeft uitge vaardigd ten aanzien van de hoogte van de rente, die de gemeenten mogen betalen voor geldleningen Aangezien deze rente lager is, dan die welke de geldgevers van anderen kunnen krijgen, is het begrijpelijk, dat deze geldge vers fiun ge'jj .aan de meest biedenden leenden. De .gemeenten visten daardoor ach ter het net. Omdat de werken waarmee de gemeen ten bezig waren, toch moesten worden uit gevoerd, werden daarvoor andere midde len d;an langlopende geldleningen gebruikt, tot het moment dat weer leningen zu ('en kunnen worden gesloten. (Vervolg op pagina 3) Gegolfde scheer- sleuven compleet in etui 50 Openverende scheerhoofd- houder Ook verkrijgbaar de wereldvermaarde „Philishave" van 39.75 YVONNE DE GAULLE, LIEVER IN COLOMBEY DAN IN PARIJS. EENVOUDIGE MAAR CHARMANTE LANDSMOEDER. Het was november 1920. Een felle zuid wester zwiepte de regen in het gelaat van de haastige voorbijgangers op de ruime Place de la Concorde. Onder hen bevond zich de toen bijna 30-jarige officier Charles de Gaulle. Hij spoedde zich met twee andere officieren naar de Orangerie, waar een ten toonstelling van schilderijen werd geopend. Toentertijd ging zijn kunstzin echter meer uit naar ibet vrouwelijke schoon dan naar de doeken. Met kop en schouders boven de genodigden uitstekende ontdekte hij onmid dellijk de beeldschone Yvonne Vendroux, die hij enige dagen tevoren voor de eemte maal had gezien. Dochter van koekjesfabrikant. Langs alle zijden langs zich heen glurende deed hij een eerste ronde langs de schilde rijen en toen de erewijn werd rondgediend stond hij onopvallend naast dat meisje, dat vergezeld werd van haar vader, een Cana dees, die in het begin van deze eeuw naar Frankrijk was getrokken om er met succes een koekjesfabriek te beginnen. Charles de Gaulle had nog geen woord met het meisje gesproken, maar via een toegeschoten vriend kwam de kennismaking tot stand. Het ge sprek vlotte best in geuren en kleuren vertelde hij over Verdun, waar hij drie maal .gewond was geraakt maar in het vuur van het gesprek maakte hij een onhandig ge baar met zijn te lange armen. Zijn glas, de wet van het evenwicht volgende, verloor zijn geestrijke inhoud en hoewel er overal plaats was kwam de champagne juist terecht op de boezem van Yvonne. De Gaulle had hiermee een veldslag verloren maar geen oorlog. Ondanks het weinig belovende be gin trad hij een goed jaar later met Yvonne in het huwelijk. Nauwelijks getrouwd werd hij benoemd tot professor aan de officiers- scihool van Saint-Cyr en het jonge vrouwtje schreef toen aan haar vriendin: „Ik ben dolgelukkig. De lange Charles is een engek We hebben nu een tuin met rozen, die ik zelf zal bijhouden. Ik wil je nog iets verklappen binnenkort krijgen we een baby. Ik hoop dat het een jongen iis. Hij zal dan Philippe heten en ook officier worden, net zoals zijn vader." De tragiek van het: gezin De Gaulle. Het was een jongen. Hij werd Philippe gedoopt en hij werd officier. Hij is nu 36 jaar en bij de Franjse Marine. Daarna schonk Madame de Gaulle het leven aan een doch ter Elisabeth, die gehuwd is met kolonel Alain de Boissieux, thans toegevoegd aan de staf in Algerië. Een derde kind, een meisje Anne genaamd, bleek al op jeugdige leeftijd lijdende te zijn aan een ongeneeslijke bloed ziekte. Met haar trad de tragiek in het leven v.an het gezin De Gaulle. In 1948, enkele dagen na haar twintigste verjaardag, over leed ze. Nimmer is: Yvonne de Gaulle geheel over deze vreselijke slag heen gekomen. Nog altijd treurt ze over dit verloren kind, dat zolang al haar liefde opvorderde en het wee moedige waas, dat nog altijd het knappe gelaat van Mevrouw de Gaulle overtrekt, is een erfenis van de blonde Anne. Presidente in Colombey. Haar man is opgeklommen tot eerste offi cier, tot redder van Frankrijk, tot nationaal ideaal, tot eerste minister en als zodaig volg de ze hem naar Parijs, om er haar intrek te nemen in Paleis Matignon. Veel liever was ze bij haar bloemen in Colombey gebleven, maar De Gaulle beloofde haar plechtig iede re vrije dag op het bescheiden landgoed, dat hij in 1933 aankocht, te zullen doorbrengen. Hij en zijn vrouw kennen er alle inwoners. En eens zei Madame de Gaulle tegen haar man ,Er wonen hier veel meisjes die Anne heten'. Pas later ontdekte hij dat deze 4 Annekes mooie kerstgeschenken kregen. De nieuwe toekomst overschaduwt nu al haar bestaan. Ze vreest over enige maanden .madame la presidente' te zullen zijn en dan in het te grote Elyssee te moeten tronen als dc ongekroonde koningin van de vijfde re publiek. Ook in dit geval zal ze geen afstand doen van Colombey, want in het landhuis ,La Boisserie' braoht ze het beste deel van haar leven door. .Iedere vierkante meter is me er even lief' zei ze dezer dagen. Overal bloeien de her inneringen naast mijn rozen. Beiden hadden we gedacht hier een rustige oude dag te mogen slijten, want de met liefde overgoten levensavond is weergaloos schoon en heilig. Het ibelang van het vaderland eist misschien, dat we voor zes jaar naar de hoofdstad trek ken. Als we dan terug komen, is Gharles 73 jaar en ikoch laten we er maar niet over spreken. Maar ik ben erg blij dat hij me beloofd heeft, ook tijdens. een eventueel presidentsschap, veel vrije tijd in Colombey te zullen doorbrengen. Het paleis in Parijs, waar ik me nooit thuis zal voelen, zal vaak leeg staan'. Een eenvoudige vrouw. Met Ysonne de Gaulle krijgen de Fransen straks een eenvoudige maar sympathieke landsmoeder, die in vele opzichten doet den ken aan de te vroeg ontslapen Madame Coty Ook zij is een vrouw zonder verleden en zonder make-up' met een groot hart en een gevoelige mond. Ze verkiest het eenzame en eenvoudige gezinsleven verre boven de offi ciële ontvangsten vol pracht en praal. ,Ik voel me er niet thuis', zei ze kort ge leden tegen haar zoon. Tijdens al die plech tigheden ben ik natuurlijk erg trots op je vader, maar het is toch ook alsof ik omgeven ben door een te nauw keurslijf, dat me het ademhalen bemoeilijkt. Het zou me veel lie ver zijn geweest, als vader en ik in Colombey hadden mogen blijven Madame de Gaulle blijft evenals destijds mevrouw Coty, graag in de schaduw. Ze haat de pijnlijke schijnwerpers van het open bare leven en ze heeft ook nu nog een heilige schrik van het felle licht der fotoverslag gevers. In Colobey, waar ze nog altijd .Madame la generale' wordt genomd, doet ze ook nu nog steeds zelf haar inkopen en met groot genogen maakt ze dan een ,huis tuin en keu ken-praatje' met de winkeliers of hun klanten Achteer het landhuis ,La Boissiere' heeft ze een verscholen hoek, waarin nieuwsgierigen of toevallige bezoekers geen onverwachte blikken kunnen slaan, Onmiddellijk ne haar aankomst in Colombey, vertrekt ze naar die vergeten hoek in de tuin, voorzien van oude handschoenen en gekleed in trui en sijker- broek. Zelf gaat ze dan haar bloemen ver zorgen. Ze heeft nog een andere liefhebberij, haar huishoudentje. Haar man is een ge vaarlijke lekkerbek. Volgens hem kan er nie mand koken zoals Yvonne, die volgens zijn eigen verklaringen aan zijn schoonzoon, nog altijd liefheeft, zoals in 1920. Nauwkeurig houdt Madame de Gaulle ook zelf haar huishoudboekje bij, waarin ze zelfs de klein,ere uitgaven optekent, Ze had daarom recht van spreken toen ze een dezer dagen Antoine Pinay, de minister van finan ciën zei ,Die statistieken uit Parijs over de kosten van levensonderhoud, zeggen me niet veel. Ze kloppen op geen stukken na met mijn eigen cijfers, Al zes jaar lang is het leven duurder als uit jullie geleerde statis tieken blijken.' Van polietiek zegt ze niets te begrijpen. Daarentegen heeft ze haar man al verteld, in Parijs graag een sociale taak te vevullen maar ook weer in de schaduw. In de stilte en zonder een horde journalisten op hpar hielen, die iedere beweging en ieder woord vastleggen. ABONNEMENTSPRIJS: Loiie nummert 6 cent Kwartaal-abronement i Axel binnen de kom 11,55 Andere plaatien f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bi] contracten belangrijke reductie. Iiip «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*, idvertentlén (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 1