AXELSE COURANT Sun balm 1 PU Ft O L. Lees dit het is belangrijk voor u Huidgenezing J. G IS Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 18 OKTOBER 1958 73e Jaargang No. 3 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDtf l WOENSDAG EN ZATERDAG T B C. - BEVOLKINGS ONDERZOEK. Volgende week zal het bevolkingisonder- zoek ter beestrijding van de T.B.C. in deze gemeente beginnen. Dinsdagmorgen om 9 uur wordt gestart in het gymnastieklokaal van de voormalige openbare lagere school (thans techniscibe school) aan de Kerkdreef, ingang School straat. De daaropvolgende dinsdag, 28 oktober, begint het onderzoek te Spui in een lokaal van de Gereformeerde Kerk aldaar. Ruim 57% van de in aanmerking komen de personen heeft zich voor het onderzoek aangemeld. Wanneer men in aanmerking neemt dat er in onze gemeente heel veel mensen regel matig in de bedrijven en diensten worden onderzocht (C.N.A., Cokesfabriek, Water leiding, P.Z.E.M., P.T.T .-peiuoneel, ge meente-personeel, Landbouwvoorlichtings- dien3t, enz.) dan is dat percentage niet on bevredigend. Maar er zijn toch altijd nog een aantal personen, die wel kunnen meedoen en dit niet doen. Deze mogen bedenken dat het 5 jaar ge leden is, sinds het vorig onderzoek plaats vond. Sindsdien kan er veel veranderd zijn. En de bestrijding van de T.B.C. in ons land is er bij gebaat wanneer het onderzoek van tijd tot tijd plaats vindt. Ook al voelt men zich gezond, dan kan men toch ziek zijn. Het is dan ook van groot belang dat ieder een meedoet. Zij, die zich nog niet hebben aangemeld, worden dan ook dringend aangeraden, dit alsnog te doen. Aanmelding kan geschieden in het onderzoeklokaal tijdens het) onder zoek. Het onderzoek vindt plaats te Axel (lo kaal, zie boven) op dinsdag 21 oktober van 9 12, van 13.30— 16.30 en van 19—21.30 uur; woensdag 22 oktober van 13.30—16.30 uur en van 19—21.30 uur; donderdag 23 oktober van 9—12 uur en van 13.3036.30 uur vrijdag 24 oktober van 13.30-16.30 uur en van 19—21.30 uur, Te Spui (lokaal, zie boven) op dinsdag 28 oktober van 15—16.30 uur en van 19 21 uur. Het kan voorkomen, dat kinderen opge- ceroepen zijn op een ander uur dan de ou ders. Wanneer deze hun kinderen tegelijk willen laten onderzoeken, dan kunnen zij deze meenemen en is afwijking van het op roepingstijdstip geen bezwaar. Ook degenen, die op het opgeroepen tijd stip beslist niet kunnen komen, kunnen van een ander tijdstip gebruik maken. Niemand blijve weg omdat hij op het oprocpiniptijd- stip niet kan komen. Tijdens het huisbezoek zijn sommige per sonen niet thuis getroffen of waren verhuisd. Deze gezinnen zijn naderhand niet alle meer bezocht kunnen worden. Wanneer dezulken willen deelnemen, kunnen zij zich in het onderzoeklokaal alsnog aanmelden en tege lijk de bijdarge betalen. Het onderzoek duurt slechts kort. Ontkleding is niet nodig. Men heeft alleen te zorgen dat geen metalen of andere harde voorwerpen op de borstkais aanwezig zijn. Ten slotte worden alle inwoners opge wekt aan het onderzoek deel te nemen op dat dit zo goed mogelijk kan salgen. Wekt ook hen, die zich nog niet aanmeldden op om ook mee te doen. Dat is Uw eigen be lang en het belang van Uw medeburgers. Voorkomen is beter dan genezen. En daar om dient het aantal deelnemers zo groot mogelijk te zijn. De burgemeester van Axel, VAN OEVEREN. UIT ONZE OMGEVING AXEL Houdt de winter uit handen en voeten FIRMA Markt 12 AXEL Brandend Maagzuur hoort bij U tot het verleden ABONNIMINTSP1IJS. Lu*» nummer» 6 cem« Kwartaal-abmnement Axel binnen de kom 11,55 Andere plaatien 11,75 Buitenland i 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA jf C. VINK Red. en Ada».: Axel, Markt 12, Til. 0 11*-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVEBTENTrEFllJS: 0 cent per ra m. Bl] contracten belanfii|ke reductie. |(f tonden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*, bdvertenttên (maximum 6 regel») 1-5 regel» 7* cenl Iedere regel meer 1? cent extra. VETERANEN LEGIOEN NEDERLAND. Afdeling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen in oprichting. Vrijdag j.l. had op de bovenzaal van Hotel „De Stadsherberg" alhier de oprichtingsvergadering plaats van de afdeling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen van het Veteranen Legioen Nederland. Verschillende enthousiaste oud-militairen, hoofd zakelijk bestaande uit oud-Indie en Korea-militairen uit geheel Oost Zeeuwsch-Vlaanderen hadden aan de oproep gehoor gegeven en luisterden geboeid naar de inleiding van de heer Temme uit Middelburg, de Zeeuwse afgevaardigde bij het hoofdbestuur, welke een uitvoerige uiteenzetting gaf over de doelstellingen van het „Legioen". Dit Legioen, wat reeds zes jaar bestaat, maar in ons gewest, ten onrechte, nog weing bekendheid ge niet, stelt zich ten doel, de vriendschapsbanden eens in de diensttijd gesmeed te behouden en nog te ver stevigen, waar ter wereld deze banden ook gelegd werden, of dit nu was in Indonesië, in Korea, of tijdens de opkomst voor de eerste oefening. Tevens staat het lidmaatschap open voor hen die deel uitmaken of gemaakt hebben van de Nationale Reserve. Doch niet alleen dit 'punt is het hoofdzakelijke doel van het Veteranen Legioen Nederland, maar het wil zich tevens wijden aan de instandhouding van die nagedachtenis aan hen die vielen bij het dienen van het Nederlands belang. De instelling van een offi ciële herdenking voor hen die vielen tijdens het op treden voor orde en vrede in Indonesië is o.a. een der punten welke elk rechtgeaard oud-militair zijn bloed sneller doet stromen. Het was dan ook voor elk, die de heer Temme deze avond hoorde niet moeilijk een beslissing te nemen. Ook Oost Zeeuwsch-Vlaanderem moet zijn afdeling van het Legioen hebben. Mede door het feit, dat ons gewest zeer veel oud -nu li tai r en telt denk maar eens aan het overweldigend aantal vrijwilligers direct na de bevrijding nemen wij aan dat de afdeling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen van het Veteranen Legioen Nederland een grote en hechte afdeling wordt. Ten slotte maken wij belangstellenden er nog op attent dat men zich voor nadere inlichtingen kan wenden tot de heren S. Hamelink, Vaartwijk en P, L. Groothaert, Molenstraat 3, Axel. Huidzuiverheid -Huljge20ridhejj_ ZILVEREN AMBTSJUBILEUM VAN ADJUDANT FLUIT. Maandag 13 oktober j.l. was voor de commandant der Axelse Rijkspolitie, adjudant L. A. Fluit een dag, welke hij vanwege de hierbij betoonde belangstelling zeker niet licht zal vergeten. Maar zelden komt het bij zilveren jubilea voor dat een zo grote mate van waardering blijkt als ditmaal in de voor dit doel fleurig en kwistig geëntoureerde zaal van Hotel „De Stadsherberg", waar de talrijke van medeleven ge tuigende bloemstukken het bewijs waren van deze gevoelens. Persoonlijke blijken van belangstelling van de zijde van officiële en burgerlijke autoriteiten werden be toond door de districtscommandant, majoor J. van Tiel uit Middelburg en mej. M. A. van Haelen, toe gevoegd officier voor jeugdzaken, benevens de luite nant Bloemers als voor Zeeuwsch-Vlaanderen toege voegd officier, welke als superieuren van de jubilaris mochten gelden. Daarnaast waren de colleges der dagelijkse esturen van Axel, Koewacht en Zuiddorpe vertegenwoordigd. Verder de sectiechef der invoer rechten en accijnzen hier ter plaatse, d heer Romeijn- sen, de commandant der Kon. Marechaussee, opper wachtmeester Luitwieler, eten deputatie van de Chr. Bond van Politie-ambtenaren (afdeling Oost Z. Vlaanderen) en afvaardigingen uit de gemeenten Axel, Koewacht en Zuiddorpe van de reserve-Rijkspolitie, waaronder velen met hunne dames. Tal van sprekers brachten uiting van hun waar dering in de vorm van gelukwensen en «allen onder lijnden hunne felicitatie's met diverse cadeaux en bloenten, voor mevr. Fluit. Aan het einde vam deze huldebetuigingen werd door de jubilaris mede namens zijn echtgenote op hart grondige wijze dank gebracht voor de overstelpende bewijzen van waardering op deze dag uit zo brede kring tot uiting gekomen en bleven allen nog ge ruime tijd in gezelligheid bijeen. Deze dag zal wel steeds in de herinnering van de heer en mevrouw Fluit blijven voortleven. DE BALONNENWEDSTRIJD VAN DE VIVO WINKELIERS. Het waren op 17 september j.l. de zeven Axelse Vivo-kruideniers die ter gelegenheid van het zestig jarig bestaan van de zaak van één hunner, gecombi neerd met de herdenking van de bevrijding van Axel een balonnenwedstrijd voor de Axelse jeugd organi seerden. De ballons werden bij het pakhuis van de fa. Oggel gevuld. Het was toen zonnig weer en het was een prachtig gezicht op het overvolle nieuwe parkeerterrein om tussen half vijf en vijf uur c,rca 1200 balolns de lucht in gingen. Wekeni van spanning zijn daarop voor de Axelse jeugd gevolgd, wachtend op de uitslag waar hun ballons hun luchtreis zouden eindigen. Kaartjes uit België en Noord-Fralnkrijk kwamen binnen, maar ook uit West-DuitslandDit laatste bewees dat er in hogere luchtlagen dikwijls geheel andere lucht stromingen zich bewegen. Het was een hele puzzle voor de organisatoren om geografisch vast te stellen welke ballons de grootste afstand hadden afgelegd, maar aan de hand van goede kaarten wist men hier uit te komen. De hoofdprijzen werden behaald door Ina Goossen met een ballon te Boulay (Moselle), Frankrijk; Piet van Alten met een ballon te Trier in Duitsland Ponsje en Peter Wullems met een ballon te Vonq in de Franse Ardennen. Het overgrote deel van de wedstrijdkaartjes is in Henegouwen,.Namen en in de buurt van Gent terecht gekomen. Het was een mooi succes voor de actieve Vivo-winkeliers daar de spanning er ongeveer een hele maand in bleef. GESLAAGD. Dezer dafjen slaagde te Breda voor het vestigings diploma Herenkapper onze stadgenoot de heer Jaap van den Hout. GEMEENTERAADSVERGADERING. Op dinsdag 21 oktober a.s„ des avonds te 7 uur zal de gemeenteraad van Axel ten gemeiemtehuize in openbare vergadering bijeenkomen ter behandeling der onderstaande agenda 1. Opexing. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Benoeming van een provisioneel bewindvoerder over J. N. de Danschuttor. 5. Onbewoonbaarverklaring van de woningen Bui tenweg 60 ien Kijkuit L 16. 6. Verkoop van een perceel bouwgrond aan H. Deij, Noordstraat 55 te Axel. 7. Aangaan van een vaste geldlening met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage tot ee» bedrag van 12.000,- 8. Voorbereidingsbesluit ex artikel 36, 4e lid der woningwet. 9. Verlening subsidie aan de Stichting Terr.euzense Muziekschool over 1958. 10. Benoeming van een gemeentelijke vertegenwoor diger in de contact-commissie van de Stichting Zeeuwse Muziekschool. 11. Beslissing op 9 verzoeken om gebruik te mogen maken van de gemeentelijke schoolbus. 12. Beslissing op 4 verzoeke» om een tegemoetkoming als bedoeld in artikel 13 der L.O.-wet 1920. 13. Verkoop van een perceel bouwgrond aan J. C. Kerckhaert te Axel, onder intrekking van het raadsbesluit van 2 september 1958. 14. Aankoop van een perceel grond van mej. R. C. M. M. G. Lippens te Brussel. 15. Garantiebesluit ten behoeve van de Axelse Bad en Zweminrichting. 16. Vaststelling van de gemeente- en bedrijfsbegro- tingen voor 1959 en goedkeuring begroting B.A. Ivoor 1959. 17. Rondvraag. 18. Sluiting. Ook is een richtingsbord geplaatst op de hoek Buthdijk-Prins Hendrikstraat, vermeldende Kruiningen. Aan de A.N.W.B. is verzocht de kosten mede te delen voor het plaatsen van een drie-armige weg wijzer op de Zuidsingel, tegenover de naar de Buth- dijk afslaande verbindingsweg. Deze wegwijzer moet o.a. aangeven de richting naar Sluiskil, Hulst en Kruiningen. Aan de heer Oggel over de bestrating Polenstraat. Zodra het herleggen van de Gentevaartstraat vol tooid is, zal de Polenstraat aan de beurt komen. De in deze straat aanwezige verzakkingen, putten en sleuven zullen opgehaald worden. Aan verdere ver beteringen kan op het ogenblik niet worden gedacht. Aan de heer C. van Bbndegem over het recreatie gebied Grote Kreek. De laatste op dit project betrekking hebbende taxa tie-rapporten zijn nu ontvangen. De onderhandelingen met de diverse eigenaars en belanghebbenden, welke plaats vinden op basis van deze rapporten, zijn volop aan de gang. In dit stadium, hetwelk nog een voorbereidend karakter draagt, kunnen B. en W. zich niet verder uitlaten. Van enige tegenwerking is niets gebleken. Over het schriftelijk voorstel van de heer C. van Bendegem aangaande de invoering van een kermis op de 2e en 3e Pinksterdag en de zaterdag daaraan voorafgaande. Een dereglijk voorstel moet schriftelijk en door de voorsteller en nog twee leden ondertekend, bij de voorzitter worden ingediend. Aangezien het onder havige voorstel slechts door één persoon was ge tekend, hebben B. lem W. de voorsteller in de gelegen heid gesteld het stuk formeel in ovreenstemming te brengen met het reglement van- orde. bij de eerste Rennie die ge in de mond steekt. Inder daad, een of twee Rennies herstellen het evenwicht en elimineren alle overtollig maagzuur vanaf het mo ment dat de zuurdovende substantie, simpelweg met Uw eigen speeksel, in de maag belandt, n Heerlijk middel die Rennies, want behalve de heilzame wer king, hebt U ook nog het vö^fdeel weer alles te kunnen eten waarnaar een grage maag vraagt. Ing. Med. Aan de heer Maas over het ophalen van vuil, dat niet in de huisvuilemmers kan worden meegegeven. Vuil, dat niet met de huisvuilemmer kan worden meegegeven, mag, mits goed gebundeld, bij de huis vuilemmer worden gedeponeerd. De ophaaldienst zal deze bundels steeds meenemen. Indien iederebm van deze regeling op verstandige wijze gebruik maakt, dan is het naar de mening van het college niet nodig dat er een aparte wagen meerijdt voor het ophalen van het bedoelde vuil. Voor de afvoer van grote hoe veelheden vuil en afval kan men evenwel een aparte wagen krijgen. Het tarief is 4,— per kubieke meter. Mteni wende zich in voorkomende gevallen t:t dn dienst gemeentewerken op het stadhuis. Aan de heer Maas over de opslag van rommel achter de Joost de Moorstraat en Bankertstraat, als mede aan de Kanaalkade en de Crijnssenstraat en naast het R.K. Parochiehuis. Het storten van rommel, afval en huisvuil op be doelde plaatsen is verboden. Aan de Rijkspolitie is verzocht op een en ander nauwlettend toe te zien en zo nodig proces-verbaal op te makteni. De afval naast het R.K. Parochiehuis is van gemeentewege ver wijderd. Mededelingen. B. en W. delen, in antwoord op de vragen, welke in de vorige raadsvergadering van 2 september 1958 werden gesteld, het volgende mede Aan de heer Oggel over de recreatie-commissie De recreatie-commissie is, zoals bekend mag wor den geacht, een adviescommissie van burgemeester en wethouders. Bij besluit van 23 september 1958 zijn de volgende person enherbenoemd tot lid van deze commissie C. van Bendegem, H. J. M. Goossens, L. Hamelink, J. S. J. Wijna en W. L. Hirdes. Als nieuw lid werd benoemd de heer J. J. Wieles en in één vacature moet nog worden voorzien. Aan de heer Oggel over de richtingaanduiding aan de Zuidsingel ien omgeving naar Terneuzen en Perk- polder. Deze richtingsaanduidingen zijn inmiddels aange bracht op de wegwijzers aan de Stationstraat, aan de spoorwegovergang, aan de Axelse Sassing e» aan de Kanaalkade-Kinderdijk. Bovendien is een voorrichtingsbord geplaatst in de oostelijke berm van de weg Axel—Terneuzen op een afstand van circa 200 meter van het punt waar de weg naar Zaamslag daarvan afgaat. Aan de heer Maas over wie de werkzaamheden be taalt, die door de gemeentewerklieden worden ver richt aan de voor voetbalveld bestemde speelweide aan de Buitenweg. Voor rekening van de gemeente zijn de kosten verbonden aan het zetten van een afheinig aan de kant van de Buitenweg, het plaatsen van de goal- vangeren de normale onderhoudswerkzaamheden!, zo als onderhoud afheinig Buitenweg, goalvanger, gras- maaien, bemesting e.d. De voetbalvereniging heeft de afheinig van het voetbalterrein en het plaatsen van de goalpalen voor haar rekening genomen. Aan de heer Maas over de beloning der G.S.W.- arbeiders. De beloning van bedoelde arbeiders wordt van rijkswege geregeld. De gemeente mag op dit punt niet verder gaan dan hetgeen in de „Gemeentelijke Sociale Werkvoorzieningsregeling voor Handarbeiders", vast gesteld bij besluit van do minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid d.d. 24 juni 1952, no. 8930, afd. Sociale Bijstand, zoals dat besluit laatstelijk is ge wijzigd, is bepaald.

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 1