r $un balm zzea met DAMPO In één nacht Uw handen gaaf en zacht Wrijf Hou en Pijn Last van zenuwen T -9ftulst moet de verste reis ondernemen naar Kaatsheuvel. Zo gemakkelijk als tegen Internos dat zeer zwa kbegonnen is zal het deze zgpd^g voor de Reinaert-stedelingen niet gaan en ziende op de stand in de ranglijst Zal een draw hier wel het.,giterste zijn wat Hulst mag verwachten. PAUS PIUS XII OVERLEDEN. Paus Pius XII is donderdagmorgen om 3.52 uur overleden. Eugenio Maria Giovanni Pacelli was vol gens de officiële telling de 261ste paus. Hij werd 82 jaar en hééft bijna 20 jaar aan het hoofd van de Rooms Katholieke kerk ge staan. De Paus stierf in (het bijzijn van zijn neven, prins Carlo, prins Marcantonio en prins Giulio Pacelli. De klokken van Gastel Gandolfo luidden rouw over de dood van de Paus. Steeds meer klokken tussen Casel Gandolfo en Rome namen hun boodschap over en weldra ook luidden de klokken van Rome zelf, aangevoerd door de „campa- none", de grote klok van de St. Pieter. Men neemt aan, dat het stoffelijk over schot van Paus Pius XII vrijdagmiddag naar de St. Pieter zal worden overgebracht. Het conclaaf, dat de nieuwe Paus ,zal kiezen, zal beginnen zodra alle kardinalen zijn ge arriveerd, maar niet voordat de negendaagis.e periode van rouw voorbij is. Met Paus Pius XII is een figuur heenge gaan, die door zijn grote gaven in staat is geweest een belangrijke rol op het wereld toneel te spelen. Zijn grote standvastigheid in de eenmaal vastgestelde koers van het beleid der Curie, zijn krachtige persoonlijk heid en besliste houding, zijn onbaatzuchtige karakter en zijn waardering ook van anders denkenden, die in enig opzicht blijk hadden gegeven van hun begrip voor de geestelijke belangen van de in hun arbeidsveld levende rooms-katbolieken wij denken o.a. aan de hoge onderscheidingen aan verschillende Nederlanders uitgereikt hebben een beeld nagelaten van een man, die zich een waar dige plaats in vele kringen veroverd heeft. Toen Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli op zijn 63ste verjaardag, 2 maart 1939, als Pauls der Rooms-Katholieke kerk werd verkozen, was het niet toevallig dat hij de naam Pius XII aannam. Hiermee stel de hij vast de richting te zullen volgen, die zijn voorganger Pius XI, met wie hij als staatssecretaris zo nauw had samengewerkt, had ingeslagen. Eugenio Pacelli stamde uit een patricisch geslacht van z.g. „Vaticaanse Romeinen" en blonk reeds als leerling van het lyceum te Rome uit. Met glans behaalde hij de graad van doc tor in de beide rechten en in de filosofie. Zijn wetenschappelijke carrière ving aan met een professoraat in het kerkelijk recht aan het seminarie te Rome. Na een katheder in het vak te Washington te hebben afge slagen, werd hij in 1909 tot hoogleraar in de kerkelijke diplomatie aan de Pauselijke Academi dei Nobili Ecclösiastici benoemd. In 1912 publiceerde hij zijn werk over „De persoonlijke en plaatselijke geldigheid der Wetten". Als sêcretaris der redactie bereid de hij deuitgave van het nieuwe kerkelijke wetboek voor. Inmidels was Eugenio Pacelli op 2 april 1899 tot priester gewijd en twee jaar later koos de latere kardinaal Gasparri de veel belovende jonge geestelijke uit tot zijn mede werker, waardoor mgr. Pacelli in de pau selijke diplomatie terecht kwam. Als huis^ prelaat van Pius X geraakte hij in nauw contact met de Vaticaanse omgeving. Treffende momenten onder zijn pauselijk bewin-d zijn geweest de viering van het Hei lige Jaar, de afkondiging van het dogma inzake de tenhemelopneming van Maria, de excommunlsering van de communisten en de afwijzende verklaring jegens het oecu menisch karakter van de Wereldraad der Kerken. Ook de missie op andere continen ten is door Piuis XII krachtig gestimuleerd. Zijn werk is in sterke mate gekarakteriseerd door de onvermoeibare arbeid om terrein te winnen voor de kerk van Rome en tot meer dere ontvouwing van haar glorie. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER EN BOVAG WERKEN SAMEN Internationale verlichtings-actie van 22 tot en .mét' 28 oktober. Onder auspiciën van de „Commission de Liaisson des Associations et Organismes de Prevention Routiere" zial van 22 tot en met 28 oktober a.s. wed.erpm. een internationale verlichtingsactie worden gehouden, waaraan met vele andere Europese landen óók Neder land zal deelnemen. In het kader vian deze actie zal primair aandacht Worden besteed aan de verblin ding bij het nachtelijk wegverkeer. Helaas zijn er nog altijd talloze automobilisten, die niet of onvoldoende aandacht schenken aan mogelijke verblinding van een medewegge bruiker. Door niet té dimmen of met onjuist ge richt dimlicht te blijven rijden geven zij blijk niet alleen van een groot gebrek aan wel levendheid maar ook van onverschilligheid ten aanzien van de gevaren waarin zij zich zelf en anderen brengen. Het Verbond voor Veilig Verkeer gaat nu tezamen met de BOVAG de strijd aanbinden tegen dit verkeerseuvel en daarbij, de z.g. „dimtester" introduceren. ,Met dit eenvoudig hulpmiddel zaMedere automobilist in de gelegenheid zijn na te gaan, of zijn dimlicht wel juist is af gesteld. V Wat is een „dimtester" iDe dimtester, die dóór de plaatselijke af delingen van ihêt Verbond voor Veilig Ver- keér onder de automobilisten zal worden verspreid,, is een-functioneel drukwerk, be staande uit tweê stukken wit papier, waarop twee evenwijdige zWarte lijnen zijn aange geven. De stroken dienen nauwkeurig in el- kaars verlengde te worden geplakt,. De automobilist ontsteekt zijn groot licht en rijdt zijn auto zo dicht mogelijk tegen een muur, schutting of .garagedeur, bevestigt dan de 2 meter brede strook zodanig, dat de bovenste zwtarte lijn 'het hart van de beide lichtvlekken snijdt. Daarna rijdt hij de auto achteruit en wel zo ver, dat de afstand tus sen de koplampen en de dimtester 5 meter bedraagt. Nu dimt hij de lichten. Indien de koplampen juist zijn afgesteld, moet de licht donker grens zich aftekenen onder de onderste zwarte lijn. BOVAG werkt mee De Bond can Automobiel-, Garage- en Aanverwante Bedrijven zal aan deze ver lichtingsactie daadwerkelijk deelnemen. Aan elke dimtester zal een strook bevestigd zijn, tegen inlevering waarvan de automobilist bij een BOVAG-garage de verlichting van zijn voertuig zal kunnen laten controleren voor slechts één gulden. Vanzelfsprekend is hier mede niet bedoeld het afstellen, bijstellen e.d. Deze BOVAG-garages zullen kenbaar zijn aan de Verbpndsdriehoek aan de gevel. Ook hèt internationale affiche „een verblinde bestuurder is stekeblind zal in alle garages worden opgehangen. Wat de dimtester niét is De dimtester is géén vrijbrief om zelf de koplampen te gaan verstellen. Dit moet aan vakmensen worden overgelaten. Voorts zal de dimtester niet bruikbaar zijn voor a-symmetrische lampen. AXEL—R.K.F.C. 1-2. Tergend langzaam rolde de als terugspelen op de keeper bedoelde bal in de richting van het heiligdom van de Danschutter. En de ontzetting over de mis- trap greep de Axelse defensie zozeer aan dat de attente Iricks dankbaar het enig juiste tikje gaf en scoorde. Dit was in de eerste seconden na de her vatting, maar dit tikje bleek voldoende voor de gasten om de overwinning en de punten mee naar Bergen op Zoom te nemen. Toch zag het lange tijd hier niet naar uit. Direct na het begin der wedstrijd kwam Verbunt mooi voor doel, maar zijn kopbal ging juist naast. Hierna werkte ook R.K.F.C. de spieren los en reeds de eerste aarze ling in de oranje-witte defensie werd door Maurer dankbaar aangegrepen om alleen voor de Danschutter te scoren (0—1). Onze oranje-witten werden hierdoor enigszins ge temperd in hun plannen doch konden zich na een kwartier langzaam maar zeker meester maken van het middenveld. Van hieruit werden met aardige com- binatie's mooie aanvallen opgezet en het steeds spre kender wordende overwicht werd in de 25e minuut toen Rietjes een mooie voorzet van Verbunt ontving uitgedrukt in eem doelpunt waarmede de partijen, ge lijk werden gesteld. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. In deze periode lag een nuttige voorsprong voor de oranjeploeg voor het grijpen, doch vrouwe For- tuna was Axel deze zondag niet welgezind. Een kogel van Jo Deij op de lat, even later gevolgd door een onhoudbaar schotrakelings langs en enkele schoten ofwel gekeerd door keeper de Kroon, dan wel naast of over de goal, maar geen van allen be sloten met het zozeer in een voetbalwedstrijd be geerde doelpunt. Zodoende ging de rust in. met gelijke stand en het in de aanhef vermelde rollertje bleek reeds direct na de thee de wdstrijd te beslissen. Wel werden; nog verwoede pogingen aangewend om de balans in even wicht te brengen en een keer zagen we het be ruchte muurtje een keihard genomen vrije trap keren en een andere keer zagen we een, onoverzichtelijke scrimmage met een, schot naast de goal besluiten. Scheidsrechter de Boer hield correct de teugels goed strak en hierdoor konden we wel van een harde, maar niet van een te harde wedstrijd spreken. Ook het slotoffensief bracht verder niets op en Axel wist zich Ivoor de eerste keer geslagen. Dat Meto het er tegen V.E.S. '35 zo slecht af zou brengen lag niet in de lijn onzer verwachting. De nieuwelingen in deze règionen doen het best en het was hier de thuisclub die als zodanig een felle en levendige strijd inzette, waarin de Wild voor een 20 voorsprong zorgde. Meto gaf zich niet maar zo gewonnen en sloeg toen terug, doch de thuisploeg bleef het initiatief behouden en dit nog in een tweetal doelpunten uit te drukken. Einde 41. Steenbergen ontving het weleer in de 3e klasse algemeen gevreesde R.C.S., dat ook in dit seizoen geen schitterend figuur zal maken als we afgaan op de drie achtereenvolgende nederlangen die de Wal- cherse rood-zwarten te slikken kregen. Ditmaal was de nederlaag nogal dragelijk, maar tegenover het ene gemaakte doelpunt van Steenbergen kon R.C.S. niets plaatsen en zo bleven de beide punten in Brabant. In Ossiendrecht is het inderdaad na een specta culaire ontmoeting waarin zich enige incidenten voor deden tot een puntenverdeling gekomen. De thuis club produceerde voor de rust een doelpunt van de voet van Barting, zulks echter onder protest der Schouwenaren. Van Dijk vereffende toen na half time de stand. Toen Odio daarop uit een indirecte vrije schop het leidende doelpunt maakte protesteerde Zierikzee zo heftig dat dit werd afgekeurd, zodat ook weer onder protest van de thuisclub het einde kwam met gelijke stand 1 1. De in de Nadorst gespeelde ontmoeting was vrij gelijk opgaand. Janisse nam de openingstreffer voor zijn rekening en een tweede doelpunt kreeg de groen zwarte Middelburgse ploeg cadeau toen de bal door de Puttense defensie in eigen doel werd gewerkt (2-0). Voor de rust verkleinde Verest de achterstand. Na de hervatting bracht Janssens de stand zelfs op gelijke voet, maar het was van Iren die zijn ploeg op enigszins fortuinlijke wijze aan de victorie hielp. De stand in de 3e klasse D is thans R.K.F.C. Steenbergen V.E.S. '35 Zeelandia Axel Meto Hontenisse Grenswachters Zierikzee Odio Zeeland Sport R.C.S. 4 3 3 3 4 3 3 3 4 3 2 3 0 1 1 1 1 0 1 0 2 1 0 0 .12- 10- 7- 9— 9- 5- 5— 3- 4— 3- 1 0— A.Z.V.V.—VREDERUST 5-3. De favoriete thuisclub telde een invaller "3'nder de lat voor doelman van Bendegem in wiens pldats Van DHel als doelwachter fungeerde. De eerste indruk was niet bepaald gunstig voor wat het Axelse spelpeil betrof, want de gasten namen het initiatief en speelden technisch aanvankelijk zeker niet minder dan de rood-witten. Reeds in de eerste minuten zwichte de A.Z.V.V.-defensie voor een overrompelen de aanval over de rechtervleugel en het was rechts binnen Geertse die Vrederust de leiding bezorgde. De Axelaars gooiden er een schepje op doch een. der eerste aanvallen liep dood op buitenspel van de Ruijter, Hierna kwamen de gasten weer opzetten en na 10 minuten spelens was het de linksbuiten Buiten dijk die het tweede doelpunt liet aantekenen (0—2). Dank zij het verhoogde Axelse tempo kwam eindelijk het juiste antwoord toen de snelle Bakker een opge legde kans waarnam (1.2). Kort daarop was het de Ruijter die de stand vereffende zodat binnen enkele minuten de achterstand was ingelopen. Maar nog voor de rust volgde weer een doelpunt der gasten en daaruit bleek dat het krachtsverschil in de eerste helft niet in het voordeel der rood-witten was. De tweede helft begon heel wat beter daar al spoedig door de Ruijter de stand opnieuw werd ver effend (33). Dit doelpunt werkte blijkbaar depri merend op de bezoekers die thans meer en meer op eigen helft werden teruggedrongen. Toen de Ruijter de hattrick verrichtte door na meer dan een uur spelens de thuisploeg voor het eerst aan de leiding te helpen bleek Vrederust haar kruit finaal te hebben, verschoten. Met nog ^en kwartier spelens in het voor uitzicht gaf Haak een fraaie pass aan de ongedekt opgestelde Bakker die niet aarzelde en voor de vijfde keer raak schoot. Het einde bracht toch nog een 53 victorie, maar op deze tegenstand had men in het Axelse kamp niet gerekend. Later bleek uit de uitslagen dat door deze overwinning ook de leiding in deze afdeling door onze stadgenoten was bevochten. De andere uitslagen in deze afdeling wanen Arnemuiden,The Gunners 51 Nieuwdorp—Din- teloord 6—2; Zwaluwse Boys—Good Luck 12; Colijnsplaatse Boys—S.S.C. 21. De stand is hier thans A.Z.V.V. 5 4 0 1 21-18 8 Arnemuiden 5 3 1 1 21- 8 7. Colijnspl. Boys 5 3 1 1 15-12 7 S.S.S. 4 3 0 1 19- 6 6 The Gunners 5 2 2 19—13 5 Good Luck 5 2 1 2 17-17 5 Nieuwdrop Dinteloord 4 2 0 2 16-10 4 5 2 0 3 15-21 4 Sprang 4 1 0 3 10—14 2 Zrwaluwse Boys 4 1 0 3 5—17 2 Vrederust 4 0 0 4 7-29 0 Zaterdagvoetbal afdeling Zeeland le klasse. SPUI—HOEK 2-3. Ter afwisseling waren we zaterdag op het nieuwe voetbalterrein van Spui aanwezig waar ditmaal Hoek te gast was. De gasten verschenen zonder keeper den Hamer, terwijl bij Spui midvoor de Visser ontbrak. Met een vrij sterke bries in de rug was de thuis ploeg voor de rust toonaangevend al waren de spo radische aanvallen van Hoek niet van gevaar ont bloot. Back Bareman, als gewoonlijk een der beste spelers van Spui wist met zijn partners echter voor de pauze alle gevaren te bezweren. Na 27 minuten was de agressieve jeugdige de Smet toegesneld en plaatste hij de openingstreffer achter de Hoekse re serve-doelman (10). Voor rust bleef Spui daarop sterker maar de productiviteit was gering pn bepaalde zich tot een tweede doelpunt alweer van de Smet. Toen Hoek na de thee de krachtige wind meekreeg bleek nog eens te meer dat zij technisch niet de minderen waren. Na 17 minuten spelens slaagde van Maale er in uit een doelworsteling de achterstand te verkleinen (2—1). Dit gaf de nodige inspiratie en hoe de Spui-defensie zich ook weerde, dit kon niet verijdelen dat keeper Bolleman na 23 minuten spelens over de bal heem viel en deze in het net terecht kwam (22). De winst lachte de gasten, nu toe, die volledig in de meerderheid kwamen en toen er nog 4 minuten te spelen waren schoot midvoor Dieleman het leidende doelpunt in (2—3). Wat Spui verder ook ondernam de Hoekenaars wisten alle gevaar te keren en zo bleef de winst aan de bezoekers. Zaterdagvoetbal 4e klasse K.N.V.B. Alle Zeeuwse ploegen boekten weer winst. In deze afdeling was het al „Luctor et Emergo" wat taterdag de klok sloeg, zodat de kopmoot, waartoe ook S.S.C. gerekend moet worden thans een drietal clubs uit Zeeland telt. Door de nederlaag van S.S.C. op Noord-Beveland slaagden de Colijnsplaatse Boys er zelfs in de leiders te onttronen en heeft A.Z.V.V. thans de leidersplaats bezet. Of dit van lange duur zal zijn is iets wat te betwijfelen valt maar het is van onze stadgenoten een zeer verdienstelijke pres tatie uit een vijftal wedstrijden 8 winstpunten te halen1 en alleszins is eiem eresaluut hier op zijn plaats. Misschien is er ditmaal voor Corn Boys tegen Internos eveneens een kleine kans op een 'punten verdeling. Ook deze ploegpn, hebben een puntental dat slechts één punt verschilt en daar de Sassenaars één gewonnen wedstrijd achter zich hebben is er nu wellicht een kans-het tegen de Ettemaren tot een buit verdeling te brengen. T.S.C. zal op eigen bodem zich vermoedelijk niet door Goes laten verrassen. We voorzien hier puntenwinst voor de blauw-witte kampioenen van het vorige seizoen. -In Middelburg moet de ploeg van die naam in hef duel tegen het weinig presterende Roosendaal als leider van dit ogenblik favoriet "geacht worden dat ook nog slechts een tweetal matige prestatie's leverde. R.A.C.B.S.C. is naar onze mening een kans- paard voor de Rijenaren die op eigen veld van de hekkensluiters moeten kunnen winnant 3e klasse D K.N.V.B. iNa de veer die onze stadgenoten j,l. zondag tegen R.K.F.C. nog wel op eigen veld lietem, zien we met heel wat minder optimisme op tegen de -strijd tegen Meto, een match die volgens de traditie altijd nog als een lastig te omzeilen klip gold. Een gelijk spel zou o.i. h'ier geien, slecht resultaat betekenen al moet het gezegd dat de oranjehpmden tot nu toe in de uitwedstrijden de beste resultaten hebben geboekt. Laten we ook nu noze hoop daarop vestigen; Zierikzee en Zeelandia zijn .twee ploegen die elkaar in krachtsverschil weinig ontlopen. Wellicht zal zich dit in een gelijk spel als resultaat ook weer spiegelen. R.K.F.C. is als leider aan haar eer verplicht van Odio te winnen. De meest belangrijke ontmoeting is hier Steen- berenV.E.S. '35 twee clubs die beide met vijf punten gelijk geklasseerd zijn;, hetgeen ons 'moeilijk anders dan epni verdeling der punten kan doen voorspellen. De winnaar zal hier zeer gewjs naar de kopgroep verhuizen. Zo er ten minste hier een winnaar uit de bus komt. HontenisseR.C.S. zowel als Grenswachters Zeeland Sport lijken ons voor de ontvangende dubs a.s. zondag een victorieuze uitslag-op te zullen leveren. Zaterdagvoetbal 4e klasse K.N.V.B. In deze afdeling zal in verband met nog andere te spelen tournooi-wedstrijden slechts één ontmoeting plaats hébben, n.l. de uitwedstrijd van-A.Z.V.V. tegen de Zwaluwse Boys. Deze wedstrijd is voor de rood- witten daarom van zo groot belang omdat door een overwinning hun positie aan de kop van de rang lijst voorlopig onbedreigd zou zijn. Maar zal het ook aan Axelse zege worden in Lage Zwaluwe Dit staat o.i. nog te bezien en durven we die niet met enige stelligheid voorspellen. Gezien de tot nu toe bekomen resultaten zou de kans op winst het grootst moeten zijn, maar de gastheren hebben de morele steun van hun thuis-aanhang én zal eigen veld wellicht de doorslag geven voor een onbeslist ein digende strijd? Alzo plaasien, we hier een drie. PROGNOSE S VOOR DIT WEEK EIND. Vooral in het begin van een voetbalcompetitie heeft men als speurder in het ei of koffiedik in het bijzonder rekening te houden met het elempnt der verrassingen. Soms kunnen deze opzienbarende vormen aannemen en zodoende willen we ook voor ditmaal de nodige schroom en reserve betrachten voor het aangebroken week-eind, 2e klasse B K.N.V.B. In de 2e klasse B der amateur-afdeling staat voor Zeeuwsch-Vlaanderen slechts één thuiswedstrijd op het repertoire. Het is Terneuzen dat Rood-Wit op bezoek krijgt. Een ploeg dus behorende tot de staart- clubs. Gedachtig aan het' spreekwoord dat in de staart het vergif schuilt zouden we met een variant willen zeggen, dat op dit moment zeker het gevaar aanwezig is voor de roodzwarten die nu met een club te doen krijgen die gebrand zal zijn op punten winst. Met de meerdere routine van deze oude 2e klasser rekenend lijkt ons een zege voor de Brabanders het waarschijnlijkst, ook al heeft Terneuzen dan de morele steun van eigen publiek.

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 3