AXELSE COURANT Contra het Delta-plan Rassenhaat in Amerika - J. 0 VINK el» «WTJ Frankering bij abonnement, Axel 1 ZATERDAG 11 OKTOBER 1958 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT HE/ WOENSDAG EN ZATERDAG 73e Jaargang No. 2 Het zojuist verschenen nummer van het staande ontboezeming van. Dr. P. H. Het „Zeeuws Tijdschrift" wil aan hen, die de totstandkoming van het Delta-plan niet toejuichen maar betreuren, de gelegenheid geven zich uit te spreken. Wij verheugen ons daarover, want het is hun goed recht cn de betekenis van de nationale zaak, die hier aan de orde is, vereist de vaststelling, dat de beslissing het Delta-plan te onder nemen, evenzeer als zijn schielijke uitvoering, zonder weerstand haar beslag heeft gekre gen. Wij vragen ons echter af komt het verzet niet te laat Het wets-ontwerp is met opmerkelijke snelheid door de Staten- Generaal gewandeld en heeft in ons open baar leven niet de aandacht genoten, die het verdient. Men kan vaststellen, dat zijn verdedigers beschikten over een rijkdom van argumenten. Niet alleen gold hier de noodzaak Zeeland definitief tegen de overrompeling door het water te beschermen, maar het plan ver toonde ook positieve voordelen ten bate van ('e Zeeuwse landbouw en landarbeiders, van wie er door de mechanisatie in de agrarische bedrijven, velen tot werkloosheid en daar door tot emigratie worden gedoemd. Dan was er het motief, dat Zeeland uit zijn iso lement moest worden verlost en men kan, ten slotte, het Delta-plan zien binnen het geheel vian maatregelen, die het Westen des iands van zijn problemen moeten bevrijden. Indien er een volksstemming over het Delta plan zou worden gehouden, dan zou te ver wachten zijn een goedkeuring van de meer derheid der Zeeuwen. Maar er zijn ook tegenstanders en hun bezwaren hebben onvoldoende gegolden. De garnalen-visserij en de oester- en mossel cultures te Yerseke en Bruinisse worden ge dupeerd. Velen vragen zich af. of men Zee land, dat men door het Delta-plan voor goed wil beveiligen, gedurende de tijd van zijn tot standkoming niet weerloos laat tegen nieuwe stormrampen. En er zijn ingenieurs die menen dat verbreding en verhoging der dijken mogelijk en doeltreffender is dan het grootse Delta-plan. Het valt te betreuren, dat de oppositie zich tot dusver niet heeft geopenbaard in uit spraken van deskundigen, wier gezag even wichtig is aan dat van bekwame ingenieurs van onze Waterstaat. Het ontwerp is te weinig als 'strijdvraag behandeld. Essentiële rnderdelen er van waren al in uitvoering voor dat het door de Staten-Generaal was aangenomen. Wij menen in de hierbovenstaande regels het feit der oppositie te hebben vastgesteld. Wij hopen, dat de deskundigen, die zich tegen het Delta-plan en in het bijzonder het ,,drie-eilandenp?an(" verzetten, spoedig in het geweer zullen komen, want een project dat in het begin van uitvoering verkeert is nog voor wijzigingen vatbaar. Maar zij moeten haast maken, want de zuigers pompen al. Wij zijn geen ingenieurs en wij willen ons niet vermeten het woord te voeren op het terrein hunner deskundigheid. Maar wel wil len wij de aesthetische en historische be zwaren aan de orde stellen, die tegen de weidse onderneming rijzen bij den cultuur mens, den literator. Het Delta-plan tast de bijzondere eigen heid aan van Zeeland, Nederlands schoon- stc gewest. De vrctcig doet zich terstond voor, wanneer wij onis in deze aesthetische mijmeringen begeven, of dringende oecono- misohe en sociale belangen mogen geofferd worden aan een droom. Op de in het begin v,an juli gehouden vergadering van „De vrienden van Veere' heeft Drs. Verburg, met heimwee in het hart, geantwoord. „Wat wilt U", zo klonk het door uit zijn woorden, „Het Delta-plan, dat de schoonheid van Zeeland geweld aan gaat doen, behoedt ons niet alleen tegen de ondergang in de wate ren, maar het komt ook tegemoet aan an der Zeeuwse noden, het is voor de Zeeuwen onontbeerlijk. Ettelijken hebben uit hun land moeten wegtrekken omdat er voor hen geen brood meer is, nu de mankracht in de land bouw moet wijken voor de machine. Er moet nieuwe arbeidsgelegenheid komen. Het gewest heeft in zijn geïsoleerde positie geen toekomst. Als men zelfs deze voor het historische schoon van Zeeland ontvankelijke verdedi— .Zeeuws Tijdschrift" bevat o.m. onder- Ritter Jr. qer v.an het Delta-plan hoort betogen, dan krijgt men de indruk, dat het de panacee is, die alle oeconomische en sociale kwalen waaraan Zeeland lijdt, kan genezen. Maar wij moeten afwachten, of de argumenten, waarvan zich de verdediging van een kunst matig herschapen Zeeland bedient, niet even zo vele hypothesen blijken, die door de toe komst worden gelogenstraft. Het Delta-plan blijft een millioenen verslindend risico. Het kan de weldaden brengen, die men er van verwacht, maar de toestand kan zich oo anders ontw'ikkelen dan de huidige vermoe dens aanwijzen. Mag men, zelfs in perioden van de sociale en oeconomische urgentie van een maatregel, het element van de schoonheid van een land schap met prachtige oude steden veronacht zamen De ontwerpers en uitvoerders van het Delta-plan beantwoorden deze vraag in zekere zin even ontkennend als zij, die naar het oude, onvergelijkelijke Zeeland terug hunkeren. En zij hebben ook met de daad qetoond, dat zij zoveel mogelijk voor het nieuwe landschap een bevredigende aesthe tische oplossing wilden vinden. Er is veel gedokterd aan het aspect der veranderende qebieden, ontelbare instanties zijn daarbij ge raadpleegd en men heeft geenszins verzuimd zich van de recreatievraagstukken reken schap te geven. De vereniging „De vrienden van Veere" is geboren, maar wie zich had -voorgesteld dat zij de aantasting van het 'wezen van deze oude stad, een van de wonderen van Wöst-Europa, had kunnen verhoeden, hij is ontgoocheld. Het enige, dat zij nog poogt te bereiken is, iets van het aanzien van Veere te redden en de bevol king, door een vervanging te zoeken voor haar bron van inkomsten, de visserij, tegen de oeconomische ondergang te beveiligen. Zelfs de smalle watergeul, die haar nijg met de zee zou kunnen verbinden, de sluis in de afsluitdam, vermochten de vrienden van Veere niet te verwerven. of er 'schoonheidswaarden kunnen worden opgebouwd in het mismaakte gewest, die zijn oude luister zullen vervangen. Dat gewest zal niet alleen van aanzien veranderen, het zal ook een omwenteling be leven in zijn sociale structuur. De „verlos sing" van een gebied uit zijn isolement be tekent, zo zegt men, een verwijding van de levensopvattingen, een ziah' loswikkelen van de bevolking uit het harnas van vooroordeel en bekrompenheid. Drs. Verburg heeft in zijn rede in de Campveerse toren het argu ment van verwijding van opvattingen voor een operationele ingreep in het eigene van een landstreek ten sterkste beklemtoond. Men kan echter de vraag stellen of het los laten van een overgeleverde gedachten- wereld en het vervuld worden van nieuwe, pragmatische denkbeelden het mensengeluk bevordert. Ook deze of conservatieve in zichten niet even onontbeerlijk zijn voor de qemeenschap als progressieve. Aan het na- qeestelijke gezondheid van het geheel ener tionale karakter ontneemt men een trek van zijn wezen, wanneer men een hele provincie van zijn eigenheid berooft. FIRMA Markt 12 AXEL Dit opstel heeft alleen de waarde, dat er een stem van teleurstelling en verdriet uit opklinkt over de tragische ondergang, waar aan Zeeland, een onvergetelijk gebied onder de Europelse landschappen, ten prooi zal vallen. Heeft deze istem geen recht van spre ken naast die van ingenieurs en oeconomen Het is van belang dat de indruk wordt weg genomen als zouden de nieuwe radicale plan- nen zonder weerstand worden aanvaard. En moge de overtuiging der ingenieurs en hun bijzondere bekwaamheid wegen op de éne schaal van de balans, de liefde van minnaars van het oude, Zeeuwse schoon, die dat schoon hebben uitgebeeld, wil op de andere wegen. Helaas, het proces is niet'te stuiten. Met haast, met gespierde kracht werkt men aan het tot stand brengen der afsluitingen. Maar deze wedkamp met de tijd en de geestdrift, die de ingenieurs tot daden dringt hebben aan het ampel overwegen van een zaak, van de grootste betekenis niet aLeen -voor Zeeland, maar voor heel Nederland, afbreuk gedaan. Het werk gaat door en de tegenstanders kunnen alleen hopen op het opdoemen van bijzodere omstandigheden, die noodzaken tot wijzigingen tijdens zijn uit voering. Veere is een geëigend object, waaraan men de ontluistering van Zeeland door de nieuwe plannen kan begrijpen. Het ongemene aspect van deze stad wordt bepaald door de functie die zij de eeuwen door, heeft verricht. Veere is een waterstad, een stad aan een monding, die de uitgang vormt naar de zee. Het kan qeen stad zijn aan een binnenmeer. En nu ican men de vissersvloot, die een kern vormt van Veere's bekoring, verwijderen en er do0r het inrichten van een jaohthaven een ver zameling jachten voor in de plaats brengen, •dit wekt slechts een vage fictie van een ver leden dat nimmer keert. Want de jachthaven wil een schim van de vroegere schoonheid bewaren, de vissersvloot is uit de schoon heid geboren, de schoonheid ener na tuurlijke functie. Het voorbeeld van Veere geeft de aan duiding van het vergrijp dat de afsluitings- en indammingsplannen in het algemeen aan het oer-karaktier van het gewest begaan. Zeeland zal niet langer Zeeland zijn, maar het land der binnenmeren. En het rijk van eilanden, wegdromend in het oneindige water, zal van natuur veranderen, een ver- keersschakel worden en een gebied van industrie-vestiging. t Hier rijzen problemen, ten aanzien van Zeeland het pijnlijkst beseft, maar die een algemeen nationaal karakter dragen, niet de moeilijkheid, waarvoor men in Zee land staat, het gehele gebied van Neder land Onze overbevolking dwingt ons tot oeconomische en technische voorzieningen, die het aangezicht van het land zo eigenlijk zullen wijzigen, dat er van ons schaarse natuurschoon niets meer blijft. Moeten wij de nieuwe werkelijkheid aan- -vaarden? Moeten wïj dulden, dat hetgeen eenmaal schoonheid was, omdat het be antwoordde aan de functie van een levend verleden, voor immer vergaat en moeten wij afwachten tot het zich veranderende leven een nieuwe andersoortige schoonheid ie voorschijn brengt, die voortkomt uit de functie van een nieuwe werkelijkheid Velen zullen hun heimwee blijven koes teren, omdat zij het geloof missen dat de periode die wij tegemoet gaan enige heerlijk heid zal kunnen openbaren,. Zij betwijfelen VINDT De laatste dagen is de negerhaat, vooral in de zuidelijke staten van Aemreika, weer fel opgelaaid. Sommige Amerikaanse kran ten spraken zelfs van een herhaling van de burgeroorlog, nu ongeveer een eeuw ge- Nu in september oök in Amerika het nieuwe schooljaar ingeluid is, verscherpt de kwestie zich .evenals vorig jaar, aanzienlijk. Diverse krantenartikelen hebben dit beves tigd. Wat het nieuwe schooljaar met de rassendiscriminatie te maken heeft Wel, enkele jaren geleden besliste het hoogste Amerikaanse Gerechtshof, dat de rassenscheiding in het onderwijs in strijd was met de wet. Voor het eertst zaten, toen in 1955 het nieuwe schooljaar begon, in Kansas, in Oklahoma en tal van andere ste den in het zuiden zwarte en blanke school kinderen naast elkaar op de schoolbanken. Met als gevolg dat relletjes niet uitbleven. Relletjes, die meermalen zo hoog opliepen, dat er doden en gewonden bij te betreuren waren. Vooral in de staten Montgomery en Alabama ontstonden ware veldslagen tussen blanken en negers. Voriig jaar heeft het huis van afgevaardigden een wet aangenomen, die bedoelt is de burgerrechten van de neger te beschermen. En voorlopig neemt de blan ke Amerikaan niet, dat de neger met hem gelijkgeschakeld wordt. en pijn weg- wrijven met DAMPO De angst van de Amerikaan. Welke zijn toch wel de oorzaken van deze haat In de eerste plaats is het een zekere vrees, die men voor de negermedeburger be gint te koeseren. De negers immerts breidden zich meer en meer uit en worden daardoor sterker in hun gemeenschappelijk optreden naar gelijkheid. Gesteund door de uitspraken van het Hoger Gerechtshof en door de tegenstanders van rassenscheiding, gedraagt de neger zie niet meer als de vriendelijke „darky die het natuurlijk vond dat de blanke hem be velen gaf. En steeds meer gaat de blanke zich realiseren dat men de neger minder en minder gaat begrijpen en dat de weinigen waarmee ze sociale omgang hebben, hun slechts vertellen wat ze graag kwijt willen zijn. De blanke nu maakt zich hierover angstig. Deze angst is gedeeltelijk van politieke aard. Want wat gebeurd er wanneer de negers er door een gemeenschappelijk optreden in slaqen hun mannen aan het bewindt te krijgen Zullen zij dan niet aan de blanken hun bevelen gaan geven Staat voor de blanken dan niet hetzelfde lot te wachten, dat de negers honderd jaar geleden van de blanken te verduren kragen Maar de vrees is ook van economische aard. De industrialisatie heeft het aan de negers mogelijk gemaakt lonen te verdienen waardoor ze onafhankelijk worden van de economische orde welke gebaseerd is op rassenscheiding. ZIJN OORZAAK IN ANGST. Ten derde is de vrees van sociale aard. De opheffing van de rassenscheiding in de scholen is een soort sociale gelijkstelling. Want, zo redeneert de Amerikaan, straks komt mijn dochter met een neger thuis die zal blijven eten, met haar uitgaan en op een goede dag de hand van mijn dochter zal vragen. Vooral de blanken in het zuiden van Amerika zijn bezeten van deze gedachte. Ze zijn bang, dat ze in alle vormen van het openbare leven zullen worden achtegesteld door de negers, in dien deze laatste de kans geboden wordt. Deze Amerikaanse redenering klopt mis schien van geen van beide kanten, maar is begrijpelijk. De neger daarentegen wil niets buitengewoons. Hij wil alleen wat ook an dere Amerikanen verlangen dezelfde rech ten kansen en verantwoordelijkheden. De neger wil dat zijn kinderen opgroeien vrij van alle vormen van onderscheid, onwetend heid en armoede. ,Hij wil de kans hebben om de baan te krijgen waartoe hij verstandelijk en tec nisch bekwaam is. Hij wil-leven in een ge meenschap waar hij vrij is om te gaan met wie hij wil. De neger wil een stem m de wetgevende vergadering van het land en bovenal wenst hij de waardigheid waarover vrije mensen beschikken. Hij wenst te wor den gezien als een burger, niet als een wilde, alleen geschikt voor ruw en onderdanig werk. Na ruim een eeuw ondervinding weet de neger dat er waardigheid noch gelijkheid bestaat in een gemeenschap waar rassen scheiding gangbaar is. Hij weet, dat het rassenondertscheid, ondanks alle verbloemde verklaringen van de blanken, een etiket van minderwaardigheid is, opgelegd door e sterken aan de z.g. zwakken. De nieuwe neger. Voorstanders van de blijvende rassen scheiding trachten de gehele natie er van te overtuigen dat de negers ziekelijk en immo reel zijn, achterlijk op cultureel en opvoed kundig gebied. Dat de negers het beetje ver stand dat ze bezitten, hebben kunnen ont wikkelen op Amerikaanse scholen, die met behulp van blanke belastingbetalers zijn ge bouwd en niet met behulp van de neger. Gelukkig heeft in Amerika een merkbare evolutie plaats. De jeugd spreekt niet meer zo minderwaardig over de neger als hun ouders. Dat de jeugd momenteel zo te keer gaat tegen de negers en niet met hen op dezelfde schoolbanken wil zitten, komt meer door de ophitserij van de ouders. Zagen de ouders in de schoolstrijd de kinderen niet als werktuigen om de rassen scheiding in stand te houden, dan zou de jeugd meer verzoeningsgezind zijn en aan vaarden dat de neger een volwaardig mens is en niet een soort minderwaardig object. Want toen de blanke soldaten en de neger soldaten zij aan zij stonden om hun gemeen schappelijk vaderland te verdedigen, heb ben zij zioh één gevoeld, ondanks verschil len van ras en kleur. ABONNEMENTSPRIJSLowe nummiri 6 e«al Kwartaal-abnmement i Axel binnen de kom 11,35 Andere plaaUen 11,73 Buitenland 2,00 TürUrïirift" beva I er TTXT Ar\D7

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 1