Weer activiteit voor vrije veren Aan onze lezers! sch&öuw oveR Leven Sanapirin bqq GEMEENTERAAD VAN AXEL. FEUILLETON door CARRY VAN DER RYKEN. UIT ONZE OMGEVING AXEL Zoals wij enkele weken geleden bericht ten werd in Berg enop Zoom een vergade ring gehouden, waarin werd besloten, dat de comité's, die nu in de diverse streken in het zuidwesten van ons land ijveren voor vrije veren gaan samenwerken. Als eerste blijk van deze activiteit naar buiten werd deze week een schrijven ge richt aan alle leden van de Eerste en Tweede Kamer van de volgende inhoud ,,De gecombineerde vergadering van de actie „Vrije en betere veren" samengesteld uit bestuursleden van Goeree en Overflak- kee, Schouwen en Duiveland en Zeeuwsch- Vlaanderen, gehouden op 20 augustus j.l. te Bergen op Zoom, zijn zo vrij het vol gende onder Uw aandacht te brengen dat de deputaties van bovengenoemde ge bieden op een vergaderinlg, gehouden te Zierikzee op 14 augustus j.l. hebben be sloten eendrachtig samen te werken om hun belangen met betrekking tot de veer- verbindingen gemeenschappelijk te behar tigen dat wij onder vrije veren verstaan, gratis overtocht voor personen, rijwielen en brom fietsen en een tarief voor motorvoertuigen op twee of meer wielen, gebaseerd op de kilometerprijs van het af te leggen traject hemelsbreed dat wij overtuigd zijn dat de huidige ta rieven in het algemeen voor bovengenoemde Mm, ja gebieden zeer belemmerend werken op de ontwikkeling van de economische belangen van producent en consument en van het toerisme dat wij het als een zuivere Rijkstaak be schouwen de voor ons onbevredigende toe standen van de veerverbindingen ongedaan te maken- 1 dat wij van U vragen, dat U als goed en objectief vertegenwoordiger van ons volk, onze belangen in de vergaderingen van de Staten-Generaal wilt verdedigen en behar tigen dat wij gaarne bereid zijn U inlichtingen te verschaffen aangaande hoofdzaken of onderdelen met betrekking tot onze actie. De voorzitters De secretaris, T. K. Keur, M, van Immerzeel, J. A. v. d. Schee. H. J. Colsen. Gebundelde krachten (Vervolg) Aan de orde kwam hierna het reeds in de vorige vergadering aangekondigde voorstel tot het verlenen van een bijdrage in de kosten verbonden aan, de ver betering van de polderweg Schapenbout—Zoute Spui, die sinds jaren een onderwerp van voortdurende be sprekingen en onderhandelingen heeft gevormd. Ged. Staten zijn van mening dat de reconstructie van genoemde weg zonder financiële medewerking van de gemeente niet mogelijk is. De bewust weg ver keert in een slechte conditie. Het bestuur van het Waterschap heeft een raming laten maken van de kosten van het herstel van de weg. De totale raming is 66.750,— wat neerkomt op 6,95 per vierk. meter. De breedte van de weg zal 3,50 meter bedragen, in bochten en aansluitingen echter meer. De ver hardingsdikte moet minstens 20 cm. zijn. Het Waterschap komt voor hoge uitgaven te staan temeer daar in de vergadering van ingelanden van 25 februari 1958 werd besloten alle polderwegen van het Waterschap te asfalteren, met uitzondering van de Blikstraat. Na ampele overweging zijn B. en W. tot de con clusie gekomen dat het billijk moet worden geacht een gemeentelijke bijdrage te verlenen. Bij de uit werking van deze zaak zijn zij gekomen tot een ge meentelijke bijdrage van; 15.000,—. Hoewel het bestuur een gemeentelijke bijdrage vraagt van 50% der (verbeteringskosten (plm. 34.000,—) zal het duidelijk zijn dat B. en W. moeilijk verder kunnen gaan. Ter vermijding van mogelijke consequentie s zijn zij bij de formulering van het voorstel niet uitgegaan van, het feit, dat de weg voor een gedeelte bebouwd is. Ook het argument dat de weg een verbinding vormt tussen Zoute Spui en Sassing heeft bij het college geen gewicht in de schaal gelegd. B. en W. stelden voor een gemeentelijke bijdrage van 15.000,beschikbaar te stellen in de kosten voor deze wegverbetering. Dit voorstel werd zonder dis cussie aangenomen. Besloten werd hierna vervolgens een bijdrage van 1000,— te verlenen aan de heer R. D. Dieleman als gedeeltelijke kosten van de (verandering van de gevel van diens pand aan de Marktzijde, hetwelk reeds meermalen ter sprake is geweest, wijl dit thans in een; zeer ontsierende staat verkeert, als gevolg van de afbraak van het brandspuithuis. Verlengd werd de kasgeldlening met de Rijkspost spaarbank, groot ƒ25.000,— die per 1 september is vervallen. 'Hierna werd aangeboden de gemeentebegroting, met de diverse bedrijfsbegrotingen en die van het Burg. Armbestuur voor het jaar 1959, waartoe de afdelingen voor het voorafgaand onderzoek werden getrokken. De uitslag hiervan was dat in de le afdeling zitting zullen hebben de heren Kesbeke, IJsebaert, de Feijter, K. Hamelink, den Doelder en L. Hamelink. In de tweede afdeling de heren de Putter, C. van Bendegem, P. J. van Bendegem, Maas, Oggel, van Luijk en v. d. Lee. Ten slotte werd een voorstel aangenomen tot het aangaan van een vaste geldlening met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage tot een bedrag van 20.000, De voor naamste voorwaarden zijn koers 100% looptijd 30 jaren rente 4%% per jaar, halfjaarlijks te voldoen op 1 februari en 1 augustus aflossing in 20 gelijke jaarlijkse termijnen, aanvangende op 1 augustus 1969, de eerste 10 jaren geen vervroegde aflossing; kosten: geschat op 1,3% van het nomi nale bedrag opneming1 september 1958, Deze lening mag alleen worden aangewend voor definitieve financiering van voltooide of nog in uit voering zijnde kapitaalswerken. Aangezien het tekort aan vaste financieringsmidde len thans ongeveer 455.000,— beloopt, stellen B. en W. voor, deze aanbieding te aanvaarden. Aldus werd besloten. 13) Hans stapte om twaalf uur met een troep kleine bengels naar huis. Hij was een allemans vriendje. Bij de bakker kreeg hij een koekje toe; Joop zelden. Van de groenteman mocht ie op de bok een eindje meerijden; de melkboer mocht ie helpen duwen. Aan Joop werd het niet gevraagd. Die was ook erg bedachtzaam bij de keuze van zijn vriendjes. Hij had er dan ook bijna geen. De weinige, die hij in zijn leven maakte, bleef hij echter trouw en zij hem. Met Hansje was het een heel ander geval. Vrolijk kind als ie Was, met een paar zonnige ogen en altijd blij gezichtje, won hij ieders genegenheid. Altijd bereid om guitenstreken uit te voeren, direct klaar om anderen te helpen soms van de wal in de sloot had ie gewoonlijk drommen vriendjes. Zo was 't dan voor moeder 'n heel gewoon ver schijnsel, dat Hansje die eerste dag al thuis kwam met vijf hummels, waarvoor hij meteen maar om wat lekkers vroeg, als bezegeling der vriendschap. Morgen vijf anderen, dacht moeder met een glimlach. Dat Joop even later in z'n eentje voor de deur stond, was niet minder gewoon. Even keek ze naar haar beide jongens. Wat 'n verschil 1 Ze drukte Joop's blonde bol tegen zich aan. Wat heb jij 'tveel moeilijker, dacht ze. En onderwijl luisterde ze naar 't drukke gepraat van HansjeNou en Pietje z'n vader is agent. Fijn johEen echte helm hep-tie, zegt Pietje; hij Omvraag. De heer Oggel vroeg aandacht voor de^^estand van de Polenstraat naar aanleiding van dg, jongste regenval. De heéP C. van Bendegem vraagt hoever;-, het nu staat met de öitvoering der plannen van het recreatie gebied iah 4le Grote Kreek, aangezien hij hierover geruchten heeft gehoord van een zekere mate van tegenwerking en dat ondanks het feit dat hierover reeds zekere departementale voornemens wereldkundig waren geworden. Spr. kondigt vervolgens tegen de volgende vergade ring het voorstel aan tot het wederom in ere her stellen van de Axelse kermis, die jaarlijks in de Pinksterweek zou moeten plaats hebben. Dit voor stel wordt door hem schriftelijk bij het college inge diend. De heer Maas. had een klacht over de ophaling van het losse huisvuil. Ten tweede vroeg hij, inlich tingen omtrent gemeente-arbeiders bij het gemeentelijk sportterrein die daardoor aan hun gewone werkzaam heden worden onttrokken bij de wegenbouw. Ten slotte wenste deze spr. de mogelijkheid onder zocht te zien van een toekenning van loonsverhoging aan G.S.W. arbeiders, nu aan het vaste personeel een. prestatie-toeslag wordt verleend. Hierna werd deze vergadering door de voorzitter gesloten. BOTSING. Op de zeer gevaarlijke wegkruising Zuidsingel- Kanaalkade-Zeestraat-Kinderdijk alhier kwam door het niet verlenen van voorang een Belgische luxe wagen in botsing met een personenauto bestuurd door de heer V. uit Terneuzen. De Belgische wagen werd zwaar en de Nederlandse wacfen, licht be schadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich geluk kig niet voor, doch het gebeurde is weer een duide lijke waarschuwing voor het gevaar, dat het pas seren van dit kruispunt oplevert. Ondertussen is op de Zuidsingel een rood waar schuwingsbord „Zeer gevaarlijke kruising" geplaatst, doch hopelijk zullen, spoedig meer afdoende voorzie ningen op dit punt kunnen worden getroffen. Een knipperlicht-installatie zou o.i. hier niet overbodig zijn. EEN AFSCHEID BIJ HET KRAAMCENTRUM. Voor het kraamcentrum voor Axel en Omstreken was maandagavond een bijzondere bijeenkomst belegd in het Consultatiegebouw der afdeling Axel van het Groene Kruis aan de Oosterstraat. Deze bijeenkomst gold het afscheid van zuster H. C. op 't Land, dne wegens haar voorgenomen huwelijk per 1 september ontslag had gevraagd als leidster- dooente van het kraamcentrum voor Axel en omgeving. Diensvolgens waren bij dit afscheid aanwezig het volledige bestuur van het Kraamcentrum met hunne dames, dr. Niehüser en de plaatselijke dokters, de heren Boor, Kats en Schiltman. Laatstgenoemde schetste in zijn kwaliteit van voor zitter van het Kraamcentrum mej. Op 't Land als een voorbeeldige leidster-docente, die met buitengewone ambitie en heel veel liefde voor haar werk arbeid zaam is geweest en daarom een ledige plaats achter laat diebezwaarlijk op betere wijze vervangen zal kunnen worden. Namens de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis richtte de praeses dezer vereniging, de heer J. Blok, zich tot de scheidende functionarisse. Een voorbeeldige geest van samenwerking bestond ook tussen, het afdelingsbestuur en de wijkverpleegster, mej. Geleijnse. Ook dr. Niehüser sloot zich hier in warme bewoordingen van hulde bij aan. Stoffelijke bewijzen van erkentelijkheid konden zoals in de lijn lag hier dan ook niet uitblijven en bij de aanbieding hiervan werden al de betui gingen van erkentelijkheid nog eens onderlijnd. Dokter Boor luisterde de avond op met de ver toning van dia's. heeft 'm eens op magge hebben En, vervolgde hij met z'n hoge stemmetje, ze vroegen, wat mijn vader dee Mevrouw van Es luisterde gespannen. Ik zeimijn vader is verdwaald in 't Haagse bos, besloot de zevenjarige. Een glimlach trilde om moeders lippen. Vlug keer de ze zich naar de kast om de tafel te gaan klaar maken. De jongens hebben hun vader nauwelijks ge kend, bepeinsde ze. Ze missen hem dus nog niet. Joop denkt misschien, dat hij dood is. En Hansje och, die maakt zich nergens druk over. Alleen Mariesje Die beseft iets en zij lijdt er onderWat houd ze van Han, maar ook wat is ze door hem ver wend Ine merkte dat hoe langer hoe meer. Zo bijvoorbeeld met de kleren voor de kinderen, die ze de laatste tijd veel zelf maakte. Sinds Han naar Brussel was verhuisd kwamen de maandelijkse chèques onregelmatig en soms niet. Haar vader tel kens lastig vallen wilde ze niet. Maar het verwende Riesje was niet gemakkelijk tevreden te stellen. Ze -zag, klein nest dat ze was, wat néér op de zelfgemaakte jurkjes; zeurde telkens om wat nieuws. Hé, wat staat ze weer te dromen. Wat was ze ook weer aan 't doen O ja, tafel dekken De grote schaal met appelmoes heeft ze al bin nen gebracht. De kinderen zijn dol op appelmoes, zelfs op de boterham. Plotseling werd moeder in de keuken opgeschrikt door een hevig kabaal vanuit de kamer. Joop en Hans lagen vechtend op de grond. Riesje probeerde de twee te sch :den, kreeg een, niet zo bedoelde, trap van Joop en ging ook meedoen aan Aan het einde van de prettig verzorgde feestelijke avond dankte zuster Op 't Land allen voor de goede woorden en de haar toegevoegde goede wensen voor de tpekomst. Zij heeft er slechts naar gestreefd haar werk zo goed mogelijk te doen, maar de Axelse be volking wet maar al te goed dat we in haar een ac tieve kracht verliezen die we niet dan met lede ogen zien vertrekken. In aangename herinnering zal ze in de Axelse ge zinnen, waar haar hulp geboden werd, voortleven. DOOR KOKEND WATER VERBRAND. Toen mevr. E. in de Calandstraat alhier maandag de kinderwagen waarin haar ongeveer acht maanden oude dochtertje, naar buiten wilde rijden bleef een uitsteeksel van de wagen, zonder dat zij het merkte, haken achter het snoer van een electrische snelkoker. Hierdoor werd de koker omgetrokken en ging de hete inhoud over het kindje. Alhoewel aanvankelijk het ergste werd gevreesd bleken de verwondingen gelukkig nog mee te vallen, zodat het leven van het meisje, niettegenstaande het ernstige brandwonden aan gelaat en borstje bekwam, toch kon worden be houden. ZONDAGSDIENST ARTSEN 6 7 september Dokter K. Boor. COLLECTE „DRAAGT ELKANDERS LASTEN". In de week van 8—14 september a.s. zal het Alg. Sociaal Fonds „Draagt Elkanders Lasten weer een beroep op Uw offervaardigheid doen, daar middel van een openbare collecte voor dit fonds. Naast d'e t.b.c.-bestrijding verleent dit fonds hulp bij tal van andere noden op het terrein van de volks gezondheid, o.a. asthma, rheuma, kanker, polio, rust- huisverpleging, kinderuitzending, enz. Gezondheid is een groot goed, waarvoor we dank baar moeten zijn. Toon deze dankbaarheid door enige uren van uw vrije tijd beschikbaar e stellen voor hen die dit grote goed moeten missen. U kunt zich aan melden als collectant(e) bij P. Rouw, Wilhelmina- straat 47, D. van Doeselaar, Nieuwstraat 18 of J. J. Lindhout, Nieuwstrpa 33. Veel kan worden bereikt mits U Uw steun óók geeft. Sedert enkele jaren ontvingen onze abonné's éénmaal in de veertien dagen inplaats van de Axelse Courant op woensdag het „Reclameblad van de Axelse Courant". Hierin stonden voor het overgrote deel advertentie's en weinig re dactioneel nieuws. Thans verschijnt dit Reclameblad wekelijks tezamen met het „Zeeuwsch-Vlaams Adver tentieblad", uitgegeven door de N.V. „Rota- druk", die onder dezelfde directie staat als de „Axelse Courant". Tengevolge hiervan verschijnt de „Axelse Courant" niet meer op woensdag, aangezien dit een doublure van beide bladen zou zijn. De Axelse Courant verschijnt voortaan al leen op zaterdag, waarbij het in de bedoeling ligt de samenstelling van het blad te reorgan.- seren en naast plaatselijk nieuws het blad nog meer tot een gezinsblad te maken door op name van vaste rubrieken op het gebied van mode, tuinieren, enz. enz. De abonnementsprijs zal in verband met het éénmaal per week verschijnen worden herzien en ter compensatie van het teveel betaalde voor de maand september zal bij de eerst volgende aanbieding van de kwitantie voor het abonnementsgeld een extra reductie hier voor worden toegepast. Wij hopen dat de Axelse Courant de warme plaats die zij in het hart van vele abonné's heeft veroverd wat wij ook in het bijzonder na het wegvallen van het woensdagnummer in de laatste weken hebben kunnen constateren -ook in de toekomst zal kunnen blijven 'n- nemen. De Uitgeefster. 't lawaaikoor. Hansje zag kans de oorzaak van de ruzie, een nieuwe tennisbal van Joop, te pakken te krijgen. Driftig gooide hij de bal weg; zo hard ie kon. Pats 1 Midden in de appelmoes 't Kliederig gedoe spatte naar alle kanten. Over de tafel, tegen 't buffet. Lampekap en spiegel zaten vol. Moeder was wanhopig. Ze stond overal alleen voor. Mijn mooie bal, huilde Joop. Zonde van de appelmoes, vond Riesje, die veel van lekkere dingen hield. Hansje ging met schuldig-rood gezichtje op z'n plaats zitten. Ach in 'n huishouden zijn zoveel van die in cidentjes Ine wist 'twel en haar drift was gauw gezakt. Joop, jij moet eens kunnen velen dat Hansje met jouw speelgoed speelt. En jij Riesjeniet altijd zq direct aan lekker eten denken. De jongen keek verongelijkt en Riesje zette een elleboog. D e drift in Ine laaide weer op. Ach nee, dacht ze dan» een echte kostschool gewoonte. Laat dat Mariesje, zei ze rustig. Riesje keek op; verbazing op haar gezichtje. Dat deed ik bij Zuster Rosalie ook altijd. En kwaad, dat ze dan werd Enig gewoon. Ondanks zich zelf kon Ine een glimlacht niet on derdrukken. Ondeugd 'n Beetje meer eerbied voor een zuster, hè. En Zuster Rosalie meende 't niet zo erg. Wat is ze niet lief voor je geweest, toen je ziek was sb Samengesteld uit een keur van geneesmiddelen, welke elkanders krachten versterken is een dubbel vlugge genezer en ver- drijver van griep, kou, koorts en pijnen Koker 50 tabl, 77 ct. 25 tabl. 41 ct. De maaltijd verliep verder ongestoord. Maar me vrouw van Es besefte weer eens te meer, hoe moei lijk het is om alleen te staan bij de opvoeding van haar kinderen. X Voor 't open raam van haar eigen klein kamertje zit Mariesje te schrijven. Moeilijk is 'thaar pen houder moet het hevig ontgelden. De datum staat er en „Lieve Papa"; verder nog niets. Ze staart naar een paar kaarten met Belgische post zegels. Op één er van staat een adres op de andere wat lieve woordjes en „dat ze maar gauw eens moet schrijven" Vie rjaar oud zijn ze die ansichten en al die tijd heeft Riesje ze zuinig bewaard. Het is oo kniet de eerste keer, dat ze naar het Brusselse adres schrijft. Maar nooit heeft de post haar een antwoor dgebracht. Ze vond het niet mooi van Papa. Hoe kon ze ook weten, dat haar briefjes Han nooit bereikt hebben. Dat een vrouw als Cora zelfs jaloers was op het onschuldig geschrijf van een kind Nu, een; paar jaar later, als Mariesje toevallig de kaarten weer ziet liggen, besluit ze, nog eens naar haar vader te schrijven. Maar wat is dat moeilijk Zo lang heeft ze hem niet meer gezien elk con tact tussen hen is verbroken. Enkel de herinnering aan vroeger is Mariesje nog bijgebleven. Mag ik aan Papa schrijven heeft ze haar moeder gevraagd. Hoe kom je daar ineens toe En zonder verder Riesjes antwoord af te wachten D- V - us je het graag wilt. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 2