AXELSE COURANT Sn Gemeenteraad van Axel. J. C VINK Pracht handen Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1958 72e Jaargang No. 87 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDf WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA Markt 12 AXEL „Hamea-Geiei ADVERTENTIEPRIJScent per m.m Bij contracten belangrijke reductie, fep tonden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein., idrertentlén (maximum 6 regeli) 1-5 regel» 70 cent iedere regel meer 12 cent eitra. ABONNEMENTSPRIJS Lone nummer» 6 cent Kwartaal-abronement t Axel binnen de kom 11,55 Andere plaatien 11,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Til. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK [-11 *7 ll i rïïrw^t ■r^TTTr ZITTING VAN DINSDAG 2 SEPTEMBER 1958 Voor het eerst in de nieuwe zittingsperiode kwam de raad onzer gemeente dinsdagavond te 7 uur in openbare vergadering bijeen onder presidium van burgemeester van Oeveren. In zijn openingswoord sprak de voorzitter de raads leden toe, hen geluk wensend met hun benoeming als leden van de gemeenteraad van Axel. Hij hoopt, dat zij allen zich ten zeerste doordrongen zullen gevoelen van de betekenis van de eed of belofte die zij af zullen leggen, maar als verstandige mensen er ook naar streven zullen de hélangen der gemeente naar hun vermogen te behartigen al is hij overtuigd dat deze in verschillend opzichl zullen uiteenlopen. Hij drukt echter de wens uit dal in het algemeen gewerkt zal worden aan het heil et. de voorspoed van Axel en dat het devies zal zijn, mannen te zijn, op wier woord te bouwen valt. In deze zin besloot hij zijn gelukwens, waarna hij voorlezing deed van artikel 15 der gemeentewet en wat daarin vervat is aangaande de af te leggen edizn of beloften. Hierna legden de heren P. J. van Bendegem, C. de Putter, A. H. van der Lee, W. de Feijter, L. Hame link, D. J. Oggel, J. den Doelder, C. van Luijk, E. A. Maas, G. A. M. IJsebaert en A. J. M. Kesbeke de beide in de wet genoemde eden en de heren C, van Bendegem en K. Hamelick de beloften af, waarna allen plaats namen. Vastgesteld werden daarop de notulen van de ver gadering van 29 juli 1958. Benoeming wethouders. De voorzitter stelde hierna aan de orde de benoe ming van twee wethouders. De heer C. van Bendegem wenst voor de stemming een verklaring met enige toelichting af te leggen, waarbij hij stelt dat bij een verkiezing in enig ver tegenwoordigend lichaam voor een besturend college in een vrij land ook in volle vrijheid moet worden gehandeld. Zo zullen er evenwel altijd groepen zijn die een veer moeten laten, terwijl anderen er eén winnen. Hij meent dat dit in grond- en gemeentewet alles goed is geregeld, doch het aanbeveling ver dient, dat een college in haar samenstelling een zo getrouw mogelijke weerspiegeling moet zijn van de uitslag der verkiezingen. Voor de Partij van de Arbeid was het (voorheen niet altijd even gemakkelijk, wijl deze tot nu toe altijd vrijwel büiten bet overleg werd gehouden. Deze keer was dit enigszins anders. De zeer eigenaardige verkiezingsuitslag, waarbij alle groe pen met 2 en alleen de K.V.P. met 3 zetels uit de stembusstrijd kwam .heeft tot gevolg gehad dat de heer Kesbeke met zijn. groep contact heeft gezocht en door hem gevraagd zijnde hoedanig het gemeente belang het best gediend kon worden, daarop werd geantwoord dat de K.V.P. als groep niet kon worden genegeerd en in de lijn van een progressiviteit c;en college K.V.P. - C.H.U. voor Axel het meest wense lijk werd geacht in de gegeven omstandigheden, zodat een college Kesbeke - P. J. van Bendegem z.i. in de geest van. het verkiezingsresultaat daaraan het best kon beantwoorden. Straks zal men dus nu de kaarten geschud zijn en de overeenkomst gesloten is niet mogen of kunnen zeggen dat er geen andere keuze dan deze die nu gemaakt is welke hij verre van gelukkig acht! - mogelijk zou zijn geweest. De heer P. J. van Bendegem hoewel het reeds al gemeen (en niet alleen aan de insiders) bekend is, hoe de uitslag van de verkiezing van wethoudrs zal uitvallen, wil er ook iets van zeggen en wel over het contact dat er geweest is tussen hem en de heer Kesbeke, nadat hierover voeling was geweest met de heer IJsebaert. Bij het gevolgde onderhoud zijn toen heel wat dingen besproken, waarbij door de heer Kesbeke conditio sine qua non eisen werden gesteld, maar uiteindelijk toch een accoord bereikt werd. Tot sprekers verwondering werd hij na dit op zaterdag gevoerde overleg des maandags telefonisch op de hoogte gesteld van het feit dat er nog iemand bij de heer Kesbeke was geweest en kwam hierdoor duide lijk uit dat de basis voor onderhandeling op on heuse wijze was verstoord. Van de heer Kesbeke had spr. een dergelijke hou ding niet verwacht en het bleek dat het niet in de eerste plaats door invloed van de heren IJsebaert of Maas was, maar meer door die van de heer Ogge dat een mogelijke combinatie over boord werd ge gooid, wijl het bekend was dat ook de heer C. van Bendegem en Hamelink voor e,en. samengaan in de dooreerstgenoemde ontwikkelde richting voelden. Men voelt duidelijk dat hier, aldus spr., iets zat wat wijst op de relatie Vivo I en II, daar het wel niet mogelijk is een andere verklaring te vinden. Spr. wijst voorts op het feit, dat de groep Van Cad- sand, hoewel een kleine groep zijnde, uiteindelijk met in enig overleg over de wethoudersbenoeming is gek en en dit niettegenstaande de samenwerking op één, lijst toch redelijkerwijs zoiets in uitzicht zou hebben ge steld. Er valt hierover nog heel wat meer te zeggen» maar spr. wil het hierbij laten, nu blijkt dat Vivo de lakens uitdeelt, maar spr. verklaart dat door de door hem nagestreefde oplossing in de geest der meerder heid van de Axelse bevolking zou zijn gehandeld en verwacht dat dit duidelijk zal worden weergegeven door de pers. De heer van der Lee wenst over deze zaak niet lang uit te weiden en acht het in het algemeen minder gewenst alle bij de onderhandelingen gevoerde be sprekingen uit de doeken te gaan doen. Toch wenst ook hij zijrn diepe teleurstelling over de uitslag der onderhandelingten, hier uit te spreken en zou een andere combinatie meer in de geest van de Axelse bevolking zijn geweest, zodat spr. in deze verwach ting teleurgesteld, niet anders kan concluderen dan dat de houding der K.V.P. zwaar is tegengevallen. De heer de Feijter wil ook nog iets zeggen over deze wethoudersverkiezing, waarbij als alle voor tekenen niet bedriegen de heren Kesbeke en de Putter gekozen zullen worden. Het bevreemdt spr. dat de heer de Putter, die zich uit het organisatieleven terug trekt, zich in deze zo heeft ingespannen om dit doel te bereiken. Het is maar al te zeer betend, dat hij iemand is die gaarne dwarsboomt en die het ook aan de heer Pijpelink, die hier een algemeen geziene per soonlijkheid was, onmogelijk gemaakt heeft langer met hem samen te werken. Dit werd in de raad aige- meen betreurd en de heer de Putter, die zeer gaarne overal in vertegenwoordigd is engaarne aanwezig wil zijn acht spr. niet de geziene persoon in Axel voor een dergelijke functie. Hij voor zich zal echter het hoofd koel houden en beveelt voor deze functie de heer P. J. van Bendegem aan, die in goede en kwade dagen zijn sporen heeft verdiend. Hierna heeft, nadat de heer Oggel tot aller verbazing controle op de stemming heeft ver zocht— de stemming plaats bij dewelke de voorzitter aan de heer van der Lee verzocht hem bij de telling te willen assisteren. Bij de eerste stemming werden uitgebracht 7 stemmen op de heer Kesbeke. 2 op de heer C. van Bendegem, 2 op de heer P. J. van Bendegem en 2 op de heer van der Lee. De heer Kesbeke verklaarde desgevraagd in dank deze functie te willen aanvaarden, hieraan, nog toe voegend zijn beste krachten te zullen geven in het belang van de gemeente. Ook bij de volgende stemming werd met 7 stemmen gekozen de heer C. de Putter en verkregen de heren C van Bendegem, P. J. van Bendegem en v. d. Lee elk weer 2 stemmen. Ook de heer de Putter verklaart onder dank de benoeming te aanvaarden. De voorzitter wenst daarop van de gelegenheid gebruik te maten het woord te richten tot hem die in de komende periode niet in het college zal terug keren. Het is de Hamamelis die 't 'm doet Allereerst wenst de voorzitter de beide thans ge kozen leden van het nieuwe college te feliciteren met hun benoeming als zodanig. Spr. denkt bij de vor ming van dit dagelijks bestuur onwillekeurig aan het Franse gevleugelde gezegde Bien étonné de se trouver ensemble, (zeer verwonderd elkaar aan te treffen), in de hoop echter, dat hij dit nooit zal hoeven te gebruiken en het in het verleden immers steeds zo was dat de beste dingen alleen bereikt en tot stand konden worden gebracht door gezamenlijk te trekken aan dezelfde streng dus in een geest van eensgezinde samenwerking in het belan gvan de gemeente Axel in dit geval. Thans rest hem een woord van afscheid aan wet houder P. J. van Bendegem aan wien de gemeente Axel zeer grote dank verschuldigd is voor het zeer vele dat hij ia haar belang heeft gedaan, in zonnige, zowel als in donkere dagen. Of die schuld ooit zal worden voldaan weet spr. niet, maar dit feit is er en het valt niet weg te redeneren. Ik ken U al jaren met Uw persoonlijke eigenaardigheden, met Uw hobby's - wie heeft die niet zegt spr. Ook Uw wil om ook daar waar de zaken van de gemeente m het geding waren steeds Uw persoonlijke wensen ter zijde te zetten en nooit de belangen van één be paalde groep of U zelf op de voorgrond te plaatsen, maar te handelen in en te streven naar datgene wat in het gemeentebelang het zwaarst moest wegen. Nu dit dan het einde is van deze samenwerking, voel ik mij gedrongen U zeer te danken voor wat door U in het belang der gemeente is gedaan en de hoop uit te spreken dat nog veel constructieve arbeid door U zal kunnen, worden verricht. De heer Maas zou gaarne de betekenis vernemen van de Engelse woorden door de voorzitter ge sproken, daar hij deze taal niet machtig is. Onder algemene verwondering vraagt de voor zitter of hij Engels heeft gesproken. Hij is zich dat niet bewustAls de heer Maas evenwel bedoelt het door hem geciteerde spreekwoord te vertalen, wil hij wel verklaren niet voor zo pienter te willen doorgaan daar hij in het algemeen niet sterk is in de :nter- pretatie van vreemde spreekwoorden (hilariteit). De heer P. J. van Bendegem wil thans, in verband met de verkiezing van de heer Kesbeke tot wethouder in zijn, plaats voor de diverse functie's waarin deze ter Verkiezing was aanbevolen, in diens plaats m de commissie's van bijstand aanbevelen de heer IJsebaert. Hierna wordt overgegaan tot de verkiezing van de diverse commissie's van bijstand en de gemeentelijke (vertegenwoordigers in diverse publiekrechtelijke licha men, met welke stemmingen zeer veel tijd heenging en waarvan wij enkel de aanbevelingen van het vorige college, met de uitslag der stemmingen voor wat de gekozen leden betreft vermelden,. Gascommissie. (bestaande uit 5 leden, waarvan een het voorzitterschap bekleedt). De voorzitter wordt door het collge van B. en W. uit zijn midden benoemd. Drie leden der commissie worden door de raad uit zijn midden benoemd. Een lid wordt door cft raad van. Temeuzen, uit het be stuur van die gemeente aangewezen en dienovereen komstig door B. en, W. van Axel benoemd. De boekhouder van het gasbedrijf der gemeente Axel is ambtshalve secretaris der commissie, als zo danig heeft hij in de vergaderingen een raadgevende stem. In de afgelopen periode bestond de commissie uit de volgende leden: P. J. van Bendegem, voor zitter, K. Hamelink, J. Hollebek, L. de Kraker en M. de Vos (voor Temeuzen). Voorgesteld werd te benoemen door de raad de heren K. Hamelink. P. J. van Bendegem en J. den Doelder. Gekozen werden bij eerste stemming de heren L. Hamelink met 7, P. J. van Bendegem met 13 en J. den Doelder met 13 stemmen. Bouwcommissie. Deze bestond in de afgelopen periode uit de volgende leden burgemeester Van Oeveren, voorzitter, C. van Bendegem, A. J. M. Kesbeke, D. J. Oggel en A. J. van Hoeve (deskundige). Gekozen werden bij eerste stemming de heren: C. van Bendegem (13), IJsebaert (12), de Feijter (12) en van Hoeve (12). De voorzitter en. diens plaatsvervanger worden door B. en W. uit hun midden benoemd. Plaats vervangende leden waren J. Pijpelink en J. Hollebek. Tot plaatsvervangende leden werden aanbevolen de heren J. C. van Luijk en W. de Feijter. Gekozen werden de heren v. d. Lee (8) en, van Luijk (11). Commissie van toezicht op Gemeentelijk Woning bedrijf. Deze commissie bestaat uit 5 leden, waarvan één het voorzitterschap bekleedt. De voorzitter wordt door B. en W. uit hun midden benoemd. De overige leden worden door de raad benoemd en wel zodanig dat in de commissie steeds zitting hebben a. twee vertegenwoordigers van de gemeenteraad b. één huurder van de in het gemeentelijk woning bedrijf ingebrachte woningen c. één deskundige op het gebied van het woning- beheer. De administrateur van het woningbedrijf is ambts halve secretaris der commissie, als zodanig heeft hij in de vergaderingen een raadgevende stem. De commissie benoemt uit haar midden een plaats vervangend voorzitter en een plaatsvervangend secre taris. In de afgelopen periode bestond de commissie uit de volgende leden: P. J. van Bendegem, voor zitter, C. van Bendegem, J. Pijpelink, M. J. Wullems (huurder) en F. J. Lensen (deskundige). Aanbevolen werden thans C. van Bendegem, J. C. van Luijk. M: J. Wullems en F. J. Lensen. Deze werden allen gekozen resp. met 13, 10, 12 en 11 stemmen. Financiële commissie. Deze bestaat uit 5 leden, waarvan één het voorzitterschap bekleedt, en 2 plaats vervangende leden. De voorzitter, alsmede de plaats vervangend voorzitter worden door B. en W. uit hun midden aangewezen. De overige leden en plaats vervangende leden worden door de raad uit hun midden benoemd. De commissie wordt bijgestaan door een secretaris, daartoe door B. en W. aan te wijzen, In de afgelopen periode bestond de commissie uit de volgende leden: C. de Putter, voorzitter, K. Hamelink, D. J. Oggel, A. J. M. Kesbeke en W. de Feijter. Plaatsvervangend voorzitter was P. J- van Bendegem. Plaatsvervangende leden waren F. Ger- rits en J. Pijpelink. Voorgesteld werd_ te benoemen de leden K. Hame link, D. J. Oggel, A. H. v. d. Lee en W. de Feijter. Benoemd werden de heren K. Hamelink (12), D. J. Oggel (10) A. H. v. d. Lee (12) en IJsebaert (10). Tot plaatsvervangende leden werden benoemd J. C. van Luijk (7) en P. J. van Bendegem (8). Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambte naarszaken. In deze commissie wordt het gemeente bestuur vertegenwoordigd door 4 leden uit de raad. Als voorzitter dezer commissie treedt op een door B. en W. uit hun midden aangewezen lid. In de afgelopen jjeriode hadden zitting de burge meester, voorzitter, C. van Bendegem, E. A. Maas, Pijpelink en J. Hollebek. Door B. en W. werd voorgesteld te benoemen de leden C. van Bendegem, Maas, L. Hamelink en de Feijter. Gekozen werden: C. van Bendegem (13), Maas (12), L. Hamelink (9) en van Luijk (7). De heer de Feijter kreeg 5 stemmen en werd niet her kozen. Commissie van Advies voor de samenstelling van strafverordeningen. Deze commissie bestaat uit 5 leden, waarvan de burgemeester ambtshalve voor zitter is. De secretaris dier commissie wordt door B. en W. aangewezen. In de vorige periode bestond de commissie uit de leden: de burgemeester, voor zitter, W. de Feijter, H. Folkersma-Staal, Gerrits en Maas. Aanbevolen werden thans de leden W. de Feijter, K. Hamelink, Maas en den Doelder, die allen als zodanig werden gekozen met resp. 12, 11, 12 en 12 stemmen. Commissie van Advies, als bedoeld in artikel .1 van de Woonruimtewet. Deze commissie, die bestaat uit 5 leden, treedt in haar geheel af op 1 oktober 1958. De aftredenden zijn: J. Pijpelink, M J. v. d. Berg, C. J. v. d. Bos, P. Scheele en I. C. Provoost. Zo mogelijk moeten in deze commissie sitting heb ben twee personen, die representatief zijn resp. voor de huiseigenaren en voor de hypotheekhouders voor het overige dient bij de keuze in de eerste plaats te worden gelet op technische en sociale deskundigheid op woninggebied en op kennis en envaring in sociale aangelegenheden in het algemeen. In plattelandsge meenten dient zo mogelijk ten minste één deskundige op sociaal-agrarisch gebied tot lid van de commissie benoemd te worden. Gelet op het bovenstaande werden volgens voorstel van B. en W. de aftredenden herkozen en wel de leden J. Pijpelink (12), M. J. v. d. Berg (13), C. J. v. d. Bos (12) en P. Scheele en I. C. Provoost, elk 13 stemmen. Altijd gaaf huidje POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP Tot vertegenwoordiger der gemeente voor de N.V. Waterleiding Mij. „Zeeuwsch-Vlaanderen werd ge kozen in de plaats van de heer W. de Feijter, de heer D. J. Oggel met 7 stemmen. Door hetvorige collegevan B. en W. was de heer de Feijter wederom aanbevolen. Vertegenwoordigers der gemeente in het bestuur van de Stichting Beschuttende Werkplaatsen Midden- Zeeuwsch-Vlaanderen te Temeuzen. In de vorige periode waren dit de heren F. Gerrits en E. A. Maas. B. en W. stelden voor thans te be noemen E. A. Maas en J. den Doelder. Bij herstemming met de heer den Doelder werd daarop Bij herstemming met de heer den Doeldr wrd daarop gekozen de heer P. J. van Bendegem. Benoeming van twee vertegenwoordigers en twee plaatsvervangers der gemeente in het Algemeen Be stuur van de Centrale Dienst van Bouw- en Woning toezicht en de Dienst Gemeentewerken in Oost Z. Vlaanderen te Terneuzen. In de afgelopen periode was de gemeente vertegen woordigd door de burgemeester en P. J. van Bende gem. Plaatsvervangers waren C. van Bendegem en D. J. Oggel. Aanbevolen werden dezelfde vertegenwoordigers, doch met de burgemeester werd thans gekozen de heer Kesbeke met 7 stemmen. Als plaatsvervangers werden thans gekozen C. van Bendegem (13) en C. de Putter (7). Benoeming van twee vertegenwoordigers der ge meente in de Commissie van samenwerkende gemeen ten Kanaalzone Terneuzen. Dit waren in de vorige periode de burgemeester en C. van Bendegem, die wederom ter herbenoeming door B. en W. waren aan bevolen. In de plaats van C. van Bendegem werd evenwel gekozen de heer Oggel met 7 stemmen. Benoeming van een vertegenwoordiger en een plaats vervanger der gemeente in de Stichting Protestantse Ziekenzorg „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Terneuzen. In de afgelopen periode was dit de heer C. de Putter met als plaatsvervanger P. J. van Bendegem. B. en W. stellen voor deze leden als zodanig op nieuw te benoemen, hetwelk geschiedde met 8 stemmen voor C. de Putter en 10 stemmen voor P. J. van Bendegem. De enkelvoudig uitgebrachte stemmen bij alle ver kiezingen in de commissies van bijstand e.d. zijn in verband met de plaatsruimte niet vermeld, daar deze van geen invloed waren. Alle verkozenen namen hun benoemingen aan en zullen de verdere gekozenen schriftelijk van hun be noeming in kennis worden gesteld. De ingekomen stukken en ook de mededelingen welke - laatste in een onzer vorige nummers reeds zijn vermeld gaven geen aanleiding meer voor enige discussie. Aan de heer J. C. Kerckhaert te Kijkuit werd een perceel grond verkocht gelegen aan de Van Middel- hovenstraat ter grootte van 850 vierkante meter. Van de heer F. van Dixhoom te 's-Gravenhage werd gekocht een perceel grond, metende 788 vierkante meter, grenzend ten noorden aan de Singelweg, »en oosten aan de gemeentegrond langs de Beatrixstraat, ten zuiden aan de achtererven van de Bemhardstraat en ten westen aan de achtererven van de Irenestraat. Het hiertoe strekkend voorstel werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. (Vervolg op pagina 2)

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 1