AXELSE COURANT Wil je iets zijn voor een ander Veilig Verkeer en verkeersonveiligheid J. C VINK In M ij verwachting Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 30 AUGUSTUS 76e Jaarigang No. 86 E ZAltlKUAb JUAUUuaiuo - - - NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT lEDt E WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, T3l. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL WIL JE IETS ZIJN VOOR EEN ANDER KOM DAN OVER EN HELPVERPLEEGSTERS GEVRAAGD Wanneer je nog nooit eerder een psychia trische inrichting hebt bezocht, moet het je wel een oord van buitenste duisternis schij nen. Zo is het wel geweest mensen in draaibedden, dwangbuizen en onder span- lakens. Er hing een sfeer die je aan Dante s Hel deed herinneren „Laat alle hope varen, gij die hier binnentreedt". Die tijd ligt achter ons. Wie nu de grote oprijlaan van de psy chiatrische inrichtin'g afloopt, krijgt de in druk van een rusti gdorp, waarvan een vrien delijk kerkje het middelpunt is een dorpje met parken en lanen en enkele grote villa s. In deze sympathiek aandoende omgeving wonen uitsluitend patiënten, hun verplegers en de medische staf. De grote villa's blijken bij nader inzien paviljoens te zijn. Denk je nog aan de ge traliede vensters, duimendik glas en vast staande tafels en stoelen Dat is verleden tijd nu zien we in lichte kleuren geverfde kamers met gezellige zitjes moderne gor dijndessins, openslaande ramen, planten, een aquarium en het is helemaal niet vreemd als er een 'hond of poes om de hoek van de deur komt kijken. Aan tafel eet men met mes en vork en tevergeefs zoek je naar hoge muren of afrasteringen. Wel vind je een mattenm.akerij, waar keu rig werk geleverd wordt. En in de wasserij zijn het patiënten die de machines bedienen. Ja, iedere wee k opnieuw moet hier voor 800 mensen schoon linnengoed en onder- kleding klaar zijn. Natuurlijk staan er enorme apparaten ter beschikking, maar de hand van de vlijtige mens kan zeker niet gemist worden De patiënten zorgen zelf voor het schoonhouden van de paviljoens, anderen werken onder leiding in de schoenmakerij, de kruidenierswinkel, de slagerij, de groente tuin of in het atelier waar japonnen worden genaaid. Ook heeft de inrichting^ een eigen kapper voor de patiënten, een schoonheids specialiste en een pedicure. Ja inderdaad, het leven op Wolfheze is een wereldje op zichzelf. En nu heb ik je alleen nog maar mijn eerste indruk verteld van het werk, dat hier gepresteerd wordt, niet over de ontspanning. Men doet hier aan sport en de lintjes en de zilveren bokalen be wijzen dat de wandelclub terdege zijn sporen verdient Er is radio, een discotheek en een biblotheek, ook kunnen de liefhebbers dammen en schaken. Bijbeklubs niet te er- geten, een orkestje, een toneelclub en in de zomer wordt met verschillende groepen ge kampeerd, zodat een echte vacantie sterk be naderd wordt. Een picnic behoort tot de plaats na een moeilijke periode van onbe grepen conflicten, beangstigende ervaringen, in een atmosfeer die weinig gunstig is voor het herstel. Dat dit niet alleen aan het vreemde ge drag van de geesteszieke ligt, maar voor een groot deel aan de onkunde, de angst en het wantrouwen van ons, de „gezonde om geving" van de patiënt, beginnen w'e lang zaam beter te begrijpen. De allerbelangrijkste kracht tot genezing moeten wij dan ook zoeken in het herstel van het contact /an de zieke met zijn medemensen, het opheffen van de vereenzaming en de vervreemding. Alle vormen van therapie en dat zijn er heel wat zijn eigenlijk pogingen om dat contact weer op te bouwen en het daarvoor noodzakelijke vertrouwen terug te winnen. Wie dit begrepen heeft, kan de eerst mis schien wat verwarrende veelheid van metho den, vormen van benadering en manieren van omgang met onze zieken beter overzien. We spreken van arbeidstherapie omdat werk terugvoert naar de werkelijkheid, die de patiënt door zijn ziekte niet meer kon er varen en beleven zoals wij. W-'erk, dat is immers, als we er eerlijke volwaardige arbeid mee bedoelen, altijd een dienst aan de naaste. En door deze dienst voor de ander wordt het contact met de ander weer moge lijk. We zoeken naar zinvolle en prettige vrije-tijds-besteding, want „lege tijd" waar in men aan zichzelf is overgelaten, is funest. Samen knutselen, samen aan sport doen, samen spelen, samen zingen of musiceren, samen spreken in allerlei groepen en kringen, het zijn allemaal „geneesmiddelen die zeker niet de minste zijn in de strijd tegen de ziekte. Dat ook de kerkgang en de bijbel kring, de „Zangdienst" op zondagavond en de bezoeken van de dominee aan enkelingen en groepen hier van groot belang zijn, met alleen voor het geestelijk leven in engere zin maar ook voor het herstel van de nor male gemeenschap tussen de mensen en zijn naaste, zal nu ook duidelijk zijn. Aan de patiënt, die zich zo vaak van God en mensen verlaten" voelt, mag verteld en verzekerd worden, dat God hem niet ver iaten heeft en dat ook zijn ziekte hem niet kan scheiden van de liefde van Christus. Maar ook van zichzelf voelt de geestes zieke zich vervreemd. Hij is misschien in conflict met zijn naaste, maar zeker in con flict met zichzelf. Hij is immers zichzelf niet meer en op een of andere manier beseft hi) dit ook enigszins, of gaat hij het weer be seffen. Hier is het woord aan de creatieve therapie, het beoefenen van volksdansen en volkszang, het lekespel en de voordrachts kunst, het tekenen en schilderen of boetseren en houtsnijden. Het zelf iets maken of eren doen is een belangrijke en vreugdevolle weg tot het vinden van ons zelf. Verpleegsterh gevraagd Maar deze rijke therapeutische mogelijk heden brengen de leiding van Wolfheze bijna in verlegenheid en dreigen tot moei lijkheden te worden als er niet genoeg mede werkers zijn om dit mooie werk in stand te houden en uit te breiden, in de diepte zowel als in de breedte. Verpleeqsters en therapieleidsters zijn zeer dringend nodig. Een „makkelijk baantje of een „luxe leventje" kan Wolfheze met aan bieden. Maar niemand behoeft om het salaris weg te blijven en zeer weinig leerlingen vertrek ken vóór ze het einddiploma behalen. Dat wil zeggen dat het werk ondanks alle moei lijkheden en schaduwzijden zó mooi is en zoveel bevrediging kan schenken dat de meeste mensen, die het hebben leren kennen het niet meer willen loslaten. VEILIG VERKEER EN VERKEERSONVEILIGHEID. middeld 2 5personen het leven laten bij of ten gevolge van verkeersongevallen, dat wil zeggen meer dan één slachtoffer per uur. Wie iets van zijn leven zou willen maken dat méér is dan geld verdienen en genieten, wie er iets van gevoeld heeft, dat ons leven belangrijk wordt naarmate het in dienst is gekomen van een zaak, die groter is dan ons eigen lieve Ik, laat zo iemand bedenken dat in ons eigen land pionierswerk verricht wordt dat van het grootste belang kan ge acht worden voor kerk en wereld. Kom over en help Gré Wiering. NATIONALE TREKPAARDEN TENTOONSTELLING. Wat is er in Den Bosch te doen In Den Bosch is altijd wel wat te doen. Het is een zeer levendige stad. Een paar weken geiden werd er de Zoete Lieve Gerritje nog ingehaald en voor haar een standbeeld onthuld. In de stoet was een aantal wagens, getrokken door de majes tueuze, rustige paarden, wier verschijning op het platteland zo vertrouwd is. Deze paarden komen straks met een aantal van ruim 450 stuks weer naar Den BoschEn wel op dinsdag 9 en woensdag 10 september, als de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsc'he Trekpaard" haar jaarlijkse tentoonstelling houdt en daar de prachtigste exemplaren van haar stam boek laat zien. Een enorme keurcollectie, die het resultaat toont avn een doelbewuste en deskundige fokkerij, waaraan een er varing van vele tientallen jaren ten grond slag ligt. Dinsdag 9 september is het de grote dag voor de fokkers en echte kenners. Op die dag vinden de keuringen plaats van de ru brieken hengsten en merriën, onderverdeeld in grote, midden en kleine maat. In de na middag volgen dan de keuringen van de „fokgroepen" en de „merriën met afstamme lingen". Verkeersovertreders op de foto. Frankrijk gaat binnenkort een interessante proef nemen in de strijd tegen de verkeers onveiligheid. Op de hoofdweg Parijs—-ron- tainebieau zullen bij de gevaarlijkste kruis punten en bochten fototoestellen aan de achterzijde van de verkeersborden worden gemonteerd. Wanneer een auto met boven matige snelheid of op de verkeerd^ rijbaan het gevaarlijke punt nadert, wordt met be hulp van foto-electrische cellen de betref fende camera in werking gesteld. Op deze naderd worat. oen pn.ii». wijZe worden overtredingen van extraatjes, maar ook tot de mogelijkheden. iisten geregistreerd heeft de pohtie ge Of de patiënten al deze dingen wel waar- legenheid om^verkeersovertreders alsnog^ deren? Daar is geen twijfel aan. Zij zijn -ook blij met de modernisering van de huis- en eetkamers, met de gordijnen om de den, die het idee geven van een prettige be slotenheid, iets wat de grote slaapzalen nu eenmaal niet kunnen opbrengen. Er zijn daar handige stoel-nachtkastjes, die weinig ruimte vragen, ook een aparte kleedkamer met vier vaste wastafels. Een van de idealen is de mensen in kleine groepjes te laten wonen, hen een kamer té geven die slechts door twee personen gebruikt wordt. Maar men is nog niet zover Een inrichting moderniseren, waar 800 mensen verpleegd worden, is geen kleinigheid. Todh zijn er sinds het einde van de oorlog zeer belangrijke verbeteringen tot stand gekomen. En als je nu nog een wandeling maakt door de vrije natuur, je komt bij het hertenkamp en de eendenvijver, het theehuis waar de patiënten ook hun be zoek mogen ontvangen, en je ziet de men sen die heel rustig aan het werk zijn, och, dan zou je bijna denken dat het hier een hemel op aarde is:. Dat is het echter e- slist niet. De zieke en de geneeswijze. Hoe verschillende de ziektebeelden ook mogen zijn, één ding hebben alle patiënten gemeen zij zijn vereenzaamd en vervreemd. Hun eigen kring, hun gezin, familie of ar beidsgemeenschap heeft hen in de steek ge laten zo ervaren zij het althans - en nu moeten zij leven in een vreemde omgeving onder vreemde mensen. Wel zijn er enxele die de psychiatrische inrichting als een vei lig toevluchtsoord zijn gaan waarderen cn vrijwillig gekomen zijn om zich onder be handeling te stellen, maar dit blijven toch uitzonderingen. Meestal heeft de opname De vermindering van het aantal dodelijke slachtoffers staat vooral _op naam van de categorie „automobilisten Hier daalde het aantal slachtofers van 133 tot 92. Van de motorfiets-berijders lieten in de eerste zes maanden van 1958 118 personen het leven, dit is 3 minder dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Van de 118 omgekomen motorrijders stierf 75% aan schedelver wondingen. Het aantal omgekomen voetgangers steeg van 144 tot 159, dit is met 10%. Onrust barend is de stijging daarbij van het aantal jeugdige slachtoffertjes, n.l. van 38 in 195/ tot 61 in 1958, waarvan 42 kleuters en 19 schoolgaande kinderen. De meest voorkomende ongevals-oorzaak was ook hier het onvoorzichtig oversteken van of spelen op de rijweg. Ook bij de 98 volwassen slachtoffers onder de voet- qanqers vond het merendeel bij het over steken de dood. In bijna 13% van het aan tal auto-ongelukken met dodelijke afloop betrof het motorvoertuigbestuurders onder invloed van sterke drank. Het week-emd- verkeer blijft in Zwitserland steeds meer ongevallen veroorzaken 42% van alle ver keersslachtoffers liet hierbij in de eerste helft van 1958 het leven, in 1957 was dit 36 ,o. Relatieve afname. Blijkens een door de Europese Econo mische Commissie (E.E.C.) opgestelde sta- achterhalen. Een proef met dit soort ver keerscontrole in het Bois de Vincennes heeft tot uitstekende resultaten geleid, zodat in -de maand september tot bovengenoemde proef op grote schaal kan worden over gegaan. Waarschuwingsborden langs Franse wegen. De Veilig Verkeersorganisatie in Frank rijk de „Prévention Routière" heeft van de overheid toestemming gekregen om op de 50 gevaarlijkste plaatsen van het wegennet waarschuwingsborden te doen plaatsen, waarop in suggestieve letters en cijfers is aangegeven het aantal personen, dat in het afgelop enjaar op die plaatsen bij verkeersongevallen de dood vond of miscne ^-"""'^^^^k^rsöngevaïlen gebleken da. au.omobiUs.en door dit g«ien Jgen soort „propaganda" worden gegrepen en hun tempo matigen. Minder verkeersslachtoffers in Zwitserland. Blijkens een mededeling van het Statis tische Amt te Bern bedraagt het aantal slachtoffers, dat gedurende het eerste half jaar van 1958 bij verkeersongevallen het leven liet 465 tegen 498 in de correspon derende periode van het vorige jaar, ofwel 7% minder. Het aantal gewonden daalde van 12.768 tot 12.509, dit is met 2%. Deze ontwikkeling is des te opvallender, waar het aantal verkeersongevallen toenam van 18.156 tot 18.726, wat onder meer een ge volg is van het steeds in omvang toenemen de bezoek van buitenalndse toeristen en het groeiende aantal motorvoertuigen. houding tot het steeds in omvang toenemen de motorvoertuigenpark een teruggang merkbaar. Uitgaande van het indexcijfer 100 voor 1953 bedraagt dit voor het aantal in 1956 gevallen slachtoffers 120. Tegenover elke 100 auto's in 1953 stonden er echter in 1956 145 en bij de motorrijwielen was dit index cijfer in 1956 al gestegen tot 177. Niettemin blijkt uit de E.E.C.-statistiek, dat in 1956 elke minuut 2 Europeanen door verkeersongevallen om het leven kwamen er vielen dat jaar 40.402 doden in het ver keer. 25 slachtoffers per dag in Italië. De Italiaanse minister voor openbare wer ken, Guiseppe Togni, heeft dezer dagen medegedeeld, dat in Italië iedere dag ge- Deze keuringen worden de tweede dag woensdag 10 september voortgezet. Dan treden n.l. de „hengsten met afstamme lingen" in de ring, vervolgens de vierspan nen en daarna alle le prijs-winnaars als de candidaten in de altijd weer boeiende eind strijd om de nationale kampioenschappen. De grote namiddag-demonstratie op de tweede dag, vormen het hoogtepunt van deze nationale trekpaardensihow. Er is dan onder meer een défilé te zien van alle be kroonde paarden, avn de kampioenen en oud-kampioenen er is een demonstratie met vier-, acht- en zestienspannen merriën. Wie dit laatste ooit heeft gezien, weet niet wat er nu eigenlijk het meest te bewonderen is, de samengebundeldeen ingehouden kracht v,an deze dieren, of de gewilligheid en kalmte waarmee zij aan de bevelen gehoorzamen. De afdeling „Noord Oost Polder" van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" demonstreet de Honaarse Post met pyramide. Tijdens deze demonstratie s wordt ook de uitslag bekend gemaakt van de prijsvraag „Wie wordt kampioen Deze prijsvraag wordt elk jaar uitgeschreven door de drie centrale landbouworganisaties de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuin- dersbond, het Koninklijk Nederlands Land- bouwcomité en de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond. Het programma zal worden opgeluisterd door feestelijke demonstratief van jonge boerinnen, van jonge boeren en van deze beide gezamenlijk. Bij dit alles verleent de Koninklijke Har monie ,,'s-Hertogenbosch haar feestelijke en welluidende medewerking. Commerciële televisie zou voor het Nederlandse bedrijfsleven en dus ook voor onze economie uiterst waardevol zijn. Dit betoogde donderdag dr. G. van der Wal, voorziter van de Jaarbeurs, op een persconferentie. Dr. v. d. Wal achte het evenwel nood zakelijk dat de fabrikanten iedere directe invloed op het progr(ama wordt ontzegd. ABONNEMENTSPRIJS Lone nummeri 6 cent Kwartaal-abmnement Axel binnen de kom i 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland l 2,00 ADVEETINTIEPÏUS: 8 cent per m m. Bij contracten belangrijke reductie, fop tonden Mededelingen 20 cent per m m. Klein». ïdvertentlën (maximum regel») 1-5 regel» 70 cent iedere regel meer 12 cent extra vyi UC JJUllCllLV.il tj Zo Heet dit toelichtend en geruststel lend DoktersboeMot gratis is in gesloten bij een Babyderm Set, waarin alles voor een vorstelijke tere huidie. verzorging van Baby s WAT MijnHARPIÜ^M lSji£gD ICUCll'UtïU W"» - CU vlO L oc. ucifaiLi1 3 Jil

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 1