De Nog steeds actie voor vrije veren. sch&öuw oveR Leven UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON door CARRY VAN DER RIJKEN. Ijast van ïennwen! HULST 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts drijft de oorzaak van die ondragelijke Rheumatische Pijnen eruit. PERKPOLDER COLSEN IN BERGEN OP ZOOM: „WIJ ZULLEN WINNEN BRIEF AAN DE STATEN-GENERAAL. onze meest - og tec ters w< den vi tekend Spanja voor e JAARVERGADERING VAN DE HARMONIE „CONCORDIA". Donderdagavond vond in het café „De Koop handel" bij de heer Aug. de Moor aan de Kaaiwal alhier de jaarlijkse algemene vergadering plaats van de harmonie „Concordia" welke, gezien de vacantie- periode waarin deze door een samenloop van om standigheden moest worden belegd, zich nog in een redelijk bezoe kmocht verheugen. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer A. C. Audenaerd kortelings welk een jaar van bijzondere activiteit het jaar 1957 was geweest. Inmiddels is ook 1958 weer al voor bijna twee-derde deel verstreken en „Concordia heeft ook daarin de zelfde lijn gevolgd en is bij alle openbare feestelijk heden actief geweest om deze met haar klankvolle medewerking op te luisteren en te helpen doen slagen. Spr. wilde in deze echter niet het gras voor de voeten van de secretaris wegmaaien en liet het verder aan deze volijverige functionaris over hierovr een resumé uit te brengen, waarin deze na de gebruike lijke plichtplegingen voldeed. De heer H. van den Berge releveerde in Zijn uit voerig jaarlijks overzicht tot in finesse s de ups en downs van de vereniging, die met zo heel vele zuster- verengingen, hier zowel als elders, deelt in de on gunst van de tijd waarin van de jeugd wel zeer bijzondere inspanning wordt gevergd en waardoor het verenigingsleven niet zo ambitieus akn worden besteed als het bestuur gaarne zou zien. Om een ver eniging met een 20-tal blazer sop hetzelfde peil te houden is dan ook al een hele prestatie en het is aan de heer C. J. de Ridder gelukt in zijn kortstondig leiderschap van de harmonie, in muzikaal opzicht een stabiliteit te bereiken, die het aan zijn opvolger moge lijk zal maken hierop voort te bouwen. Niet tlleen werden door huisbezoek weer verschillende oud-leden aangetrokken, maar ook de leerlingencursus werd uit gebreid en zelfs wist men het voor elkaar te krijgen een drumband, bestaande uit een 12-tal leden te stichten. Dit alles werd nog eens aan de vergetel heid onttrokken. Teneinde de financiën op peil te houden werd wederom een grote verloting georganiseerd, die een winst van plm. 900,opleverde. Een fancy-fair in samenwerking met „Tfaalia leverde een minder succesvol resultaat op. Weersomstandigheden en an dere invloeden war enoorzaak dat slechts een winst van f320,P-ft'kbrr worden bereikt .hetgeen gezien de betoonde ijver en gezamenlijke inspanning niet zulk een geslaagd experiment mocht heten. De winteruitvoeringen verliepen met de gebruike lijke gewaardeerde medewerking der toneeldilettanten weer op dezelfde wijze, zodat zelfs nog een klein be drag voor het instrumentenfonds kon worden bestemd. De periodieke feestdagen van het Koninklijk huis en bevrijdingsdag vereisten telkens de medewerking van het korps en de serenades bij diverse jubilea alsmede de oBluisterjpg der grqptse tentoonstelling van Axel 57 waren gebeurtenissen die weer onomstotelijk de on- smibaarheid van muziekverenigingen in de plaatse lijke gemeenschap bewezen. Zelfs werd nog medewerking verleend aan een festival dat plaats had te Heikant (gem. St. Jansteen). Summa summmarum vielen er heel wat hoogte punten te memoreren die de goede verwachtingen voor de toekomst gerechtvaardigd maakten. Het be stuur hield een zevental vergaderingen. iln het hierop volgend uitvoerig jaarlijks rapport bracht de penningmeester, de heer J. S. J. Wijna weer eens te meer in cijfers tot uiting welke uitgaven een muziekvereniging in deze tijd vereist. Aan deze cijfers ontleenden we dat vooral het instrumentenfonds zware aderlatingen moest onder gaan. De eerste uitgaven voor de benodigde attri buten voor de drumbandvorderden 2270,— en ook dit jaar wordt wederom een som van ruim 900,. 11) Met gejuich werd deze beslissing door de jongens, die op „Ruivenberg" waren, begroet. Broer die al lang geen Broertje meer heette maar Joop kneep Hansje van louter pret in, de armen. Met als antwoord schoppende voeten en een beteuterd gezicht, Mariesje was minder enthousiast. O, zei het kind enkel. Oen ga ik dan hier naar school Verder praatte Mariesje er niet over. Impulsief als ze was reageerde ze gewoonlijk snel. Niks fijn, was haar conclusie. Maar dat mocht moeder niet weten. Ze dacht aan de vacanties met de broertjes. Des middags moesten ze stil zijn, want dan moest Maatje rusten. Een lange wandeling naar een speeltuin, een dagje diergaarde, het was allemaal te vermoeiend, voor haar. Tante Miep was nu getrouwd en in Den Haag blijven wonen. Ze kwam wel eens een keer over, maar zo als vroeger met hen uitgaan, daar kwam niets meer van. Nee, Riesje vond het niet leuk Maar wat heeft een mens, wat heeft een klein Riesje te willen? Het zou anders gaan als mevrouw Van Es be sloten had. Op e?n morgen, eind mei, toen de slaapzaalbel het teken van opstaan gaf en Mariesje half slapend nog uit haar bed stapte, kreeg ze plotseling hevige pijn in haar zij. Spierwit werd haar gezichtje en met gevorderd voor noodzakelijke uitgaven vo liet strumentarium. Dit alles toonde overduideli activiteit steeds geboden blijft om de eindje?, aan elkaar te knopen. Dat desondanks nog over een klein batig kassaldo kon worden beschikt dankt men voor namelijk aan de voortdurende zuinigheid en het juiste beheer van het bestuur en inzonderheid de steeds werkzame penningmeester die het beleid gericht hou den op de aanwezige middelen. De heer Adr. Bolleman kon namens de kascommissie tot goedkeuring der rekeningen en bescheiden advi seren en werden daarop door de voorzitter woorden van erkentelijkheid geuit aan het adres van zij n naaste medewerkers in het bestuur. Vooral de pen ningmeester werd wegens zijn tactvol beleid geprezen en hierdoor ziet hij oo kmet vertrouwen de toekomst tegemoet. Tot leden der kascommissie voor 1958 werden aangewezen de heren J. Vercouteren en A. W. de Jonge. Als bestuursild werd door de werkende leden herkozen de heer H. van den Berge te.rwijl in een bestuursvacature werd voorzien door de verkiezing als bestuurslid van de heer D. J. Freekenhorst. Uit de verdere discussie's en de afwerking der agenda vielen nog vooral te vermelden de plannen die vastere vorm hebben aangenomen tot uniformering van het ganse korps. Ook voor „Concordia" is het ogenblik gekomen en acht men de tijd rijp over te gaan tot vervulling van het lang reeds gekoesterde ideaal van „de muziek in tuniek". Ben reservefonds voor dit doel heeft in het thans lopende jaar reeds geleid tot een succesvol resultaat, zodat al circa 1000,— werd bijeengebracht. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen V er overheen. Aangezien echter in totaal plm. 6000,. - benodigd is om het gestelde doel te bereiken zal in de naaste toekomst nog zeer bijzondere inspanning gevorderd worden. Door middel van een opnieuw te organi seren fancy-fair of bazar zal getracht worden deze som te verhogen en wijders bleak uit de woorden van de penningmeester dat het bestuur nog heel wat andere pijlen op zijn boog heeft voor de naaste toe komst, die daarop in een prettige sfeer nog tot in onderdelen werden besproken. Een omvraag, hoofdzakelijk of eigenlijk uitsluitend huishoudelijke aangelegenheden opleverende, was het einde van deze geanimeerde jaarlijkse bijeenkomst van „Concordia". WIE HOOG KLIMT, VALT SOMS DIEP. De 15-jarige K. S., wonende aan de Margrietstraat, die als zovele jeugdige personen in de vacantietljd er met een krooibaas op uit trekken, was dezer dagen in demiddagschafttijd met enige van zijn maats in een boom geklommen, waarbij hij he t ongeluk had van een der bovenste takken naar beneden te vallen. Zijn val werd door een der lagere takken gebroken, maar toch kwam de klimvaardige jongeling met een smak op de grond terecht. De gevolgen waren vrij ernstig, n.l. een hersenschudding, een gebroken neus been en een bloeduitstorting in de knie, welke ver wondingen opname in het ziekenhuis tot gevolg hadden. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 23 -24 augustus Dokter C. A. Schiltman. 1; PREDIKBEURTEN. Zondag 24 augustus 1958. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. Van Meeuwen, van Hoek, 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. W. Scheele, van Arnhem. Geref. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. M. Wielemaker ,van Silvolde. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. een zacht kreetje zakte ze terug. Een groter meisje kwam naar haar toe, sloeg d r arm om Riesjes tengere schouders. Scheelt er wat aan? Zal ik gauw de zuster roepen -- Nee, neehet gaat alniet doen De pijn nam af en Mariesje begon zich langzaam aan te kleden. Het andere meisje liet het er echter nit bij ging toch naar zuster Rosalie, die bezig was een kleintje aan te kleden. Wat mankeert er aan, Mariesje Pijn in je buik Te veel gesnoept gisteren Nee Soeur, ik kreeg ineens zo n pijn in mijn zij. Zó erg is het nog nooit geweest, zei het kind zacht. Heb je daar dan wel meer last van gehad O ja, al zo dikwijls. Maar nog nooit zo erg, Soeur. Is het nu beter Anders blijf je maar een keer wat uitslapen. Nee, dat hoeft niet, zei het kind. De pijn is nu weer over. Zuster Rosalie vergat het kleine incident al gauw. Kinderen hebben immers zo dikwijls buikpijn. Nam ze er te veel notitie van, dan wist je de grens niet meer tussen echt en aanstellerij Twee dagen later, onder schooltijd, kwam de pijn bij Mariesje terug. Doodstil zat ze durfde zich niet te bewegen tot de pijn weer weg trok. Niemand had het gemerkt en trots ding dat ze was, bang voor aanstelster te worden uitgemaakt vertelde ze ook aan gemand iets. De volgende aanval kwam onder tafel. Wijer trok het gezichtje spierwit weg. Vork en mes viêlen uit de krachteloze handen. Haar buurvrouwtje zag het, schrok, riepZuster, TELEFOON - AUTOMATISERING TOT DECEMBER UITGESTELD. De telefoon-automatisering van het net Hulst, die zoals aanvankelijk in de bedoelin glag omstreeks sep tember of oktober in werking zou worden gesteld, is door bijzondere technische omstandigheden uitgesteld tot omstreeks december. Dit is volgens de directeur van het Telefoondistrict Breda te wijten aan enige tegenslag welke men heeft ondervonden bij het gereed maken van de nieuwe verbindingen tussen Hulst en Goes. Hiervoor is een geheel nieuwe appartuur nodig en de installatie hiervan vergt meer tijd dan men aan vankelijk dacht nodig te hebben. In de eerste week va ndecember zal de automati sering van het Hulsterse net nu een feit worden, bij wijze van een St. Nicolaascadeautje. Overigens mag Hulst waarbij uiteraard inbe grepen alle op het net aangesloten dorpen en ge- .huchten in de omgeving nog in het geheel niet mopperen, want er zijn nog talrijke gebieden in ons land waar men nog steeds, en waarschijnlijk nog geruime tijd, slechts door tussenkomst van de tele foniste kan opbellen. Voor de gemeente Graauiw zal!, in afwachting van de okmende automatisering een bijzondere tijde lijke maatregel worden getroffen. Men zal er voor het lokaal verkeer automatisch kunnen bellen, ter wijl de interlokale gesprekken tot aan het moment dat de automatisering van Hulst een feit wordt, via de telefoniste te Hulst zullen worden afgewikkeld. Onzuiver bloed is inderdaad veelal de oorzaak van veler lijden aan Rheumatische Pijnen. Kruschen's zes minerale zouten voeren de bloedzuiverende organen nieuwe krachten toe, maken ze weer jeugdig. En zo naarmate het bloed weer krachtig gaat stromen verdwijnen de pijnverwekkende onreinheden langs de natuurlijke weg. Vraag Kruschen bij Uw apotheker of drogist. Ing. Med. West Zeeuwsch-Vlaanderen in 1960 geheel geautomatiseerd. Wat Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen betreft, waar men reeds lokaal geautomatiseerd is, kon de directeur van het district nog mededelen, dat er gewerkt wordt aam hetgebouw, waarin de technische apparatuur, nodig voor de volledige automatisering zal worden ondergebracht. Dit gebouw zal in de loop van het volgend jaar gereed komen. In de loop van 1960 zal Wc..st Zeeuwsch-Vlaanderen dan ook geheel in het automatisch telefoonverkeer zijn opgenomen. DATA VOOR DE REINAERTSTOET VASTGESTELD. De Reinaertstoet te Hulst zal dit jaar voor de tweede maal uittrekken. De data waarop deze op- tochten zullen plaats h&ben zijn vastgesteld op zon dag 21 septemer en bzondag 28 september. Het optochtcomité geeft hieraan meerdere bekend heid door een artistiek uitgevoerd affiche. De orga nisatoren en met hen heel Hulst hopen nu maar dat de weersomstandigheden op deze beide zondagen even stralend zullen zijn als twee jaar geleden toen de Reinaertstoet voor de eerste maal uittrok. Ongetwijfeld zullen er dan weer duizenden van heinde en ver dit schouwspel binnen de Hulsterse stadswallen komen aanschouwen. „PRINS HENDRIK" BOTSTE OP AANLEG STEIGER. Woensdagmiddag rond 5 uur is de veerboot „Prins Hendrik" welke de dienst tussen Kruiningen en Perk- polder onderhoudt, tegen de aanleginrichting te Perk- polder gebotst, doordat bij aankomst de schroef ten gevolge van een motorstoring weigerde achteruit te slaan. De botsing kwam vrij hevig aan, zodat een zware ijzeren plaat, welke dient ter bescherming van de steigerpalen ernstig werd beschadigd. De passagiers, die op het rijdek gereed stonden om de boot te verlaten konden zich nauwelijks staandt houden. Twee dames, die juist de trap naar het rijdek afgingen, verloren door de schok hun evenwicht. Ge lukkig liepen zij bij deze tuimeling slechts enkele schrammen en schaafwondjes op en konden na ver bonden te zijn hun reis voortzetten. Een aantal autos schoven op elkaar, waardoor twee personenauto's, een bestelwagen en een vrachtauto werden bescha digd. De veerdienst had een kwartier vertraging. Woensdagnamiddag hebben de vertegenwoordigers van de verschillende actie-comité s voor vrije veren in Bergen op Zoom vergaderd. Zij bereikten overeen stemming over de inhoud van een schrijven, dat zal worden gericht aan alle leden van de Eerste en de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Omtrent de strekking van dit schrijven, dat nog moet worden verzonden, werd nog niets los gelaten. De pers zal hierover te zijner tijd nog nader worden geïnformeerd, wanneer de brieven zijn verzonden. De vertegenwoordigers van de verschillende comité s besloten verder voortaan dergelijke gezamenlijke ver gaderingen steeds te houden in Bergen op Zoom. De voorkeur naar deze vergaderplaats gaat daarvan uit, dat dit voor alle afgevaardigden een centraal ge legen punt is, waarvoor bovendien slechts van één veerdienst gebruik dient te worden gemaakt. Deze vergaderingen van de vertegenwoordigers der verschillende actie-comité's zullen bij toerbeurt wor- Honoré Colsen uit Sluiskil Aan het eind van de vergadering te Bergen op Zoom werd het volgende perscommuniqué verstrekt „De samenwerkende actie-comité's voor vrije a betere veren van Goeree en Overflakkee, Schouwen en Duiveland en Zeeuwsch-Vlaanderen, in vergade ring bijeen op woensdag 20 augustus 1958 te Bergen op Zoom, besloten een schrijven te richten aan alle leden van de Eerste en de Tweede Kamer der Stater- Generaal ter behartiging van de belangen van de door hen vertegenwoordigde gebieden." Hoewel over de inhoud van dit schrijven, waarva; het ontwerp gereed is, nog niets naders werd mede gedeeld, kan hieruit wel worden geconcludeerd, dal er een nieuwe actie op komst is in de strijd tei verkrijging van vrije en betere veerverbindingen. De uitlating van de heer Colsen in Bergen op Zoon dat de actie-comité's zullen winnen laat immers aan duidelijkheid niets te wensen over. den geleid door één van die vertegenwóórdigefs- AoAii Overigens was de heer Colsen geenszins te spreken Deze eerste vergadering in Bergen op Zoom stond-' over het feit, dat hij in enkele Nederlandse dag onder leiding van de heer T. K. Keur uit Melissant. De bijeenkomst werd o.a, bijgewoond door de grote animator van de acties voor vrije veren, de heer Zuster door de stille refter. Mariesjes hoofdje viel voorover en de keuken- zuster kwam nog juist op tijd ,om het nu bewuste loze lichaampje voor vallen te behoeden. Dadelijk er na kwam Mariesje weer bij. Zo'n pijn, kreunde ze. Samen met een der grotere meisjes legde de Zuster haar op een bank langs de muur. Waarschuwd dan de Overste. Toen deze het witte gezichtje zag en hoorde wat er gebeurd was, liet ze dadelijk de dokter opbellen. Mariesje werd naar het zeikenhuis gebracht. Het doktersonderzoek duurde vrij lang. Op de vraag, of het kind al méér pijn had gehad en waarom hij dan niet eerder gewaarschuwd was, werd zuster Rosalie geroepen. Ja, ze wist er van, ten minstedie morgen in de slaapzaal. Maar ze had het niet ernstig opge nomen. Heel bedenkelijk keek de dokter nu. Direct opereren, die zelfde dag nog. En bidt God, dat het geen buikvliesontsteking wordt Het gaf grote ontsteltenis. Ik moet U wel zeggen, het is er op of er onder ging de dokter verder. Er is veel te lang gewacht. Ouders waarschuwenik zorg voor de rest Diezelfde middag kwam de ziekenauto en bracht Mariesje, die stijf de hand van de kleine Overste vast hield, naar het ziekenhuis. Toen heeft zuster Rosalie gebeden, zó intens, zó innig en vurig, als misschien nooit tevoren. Als Mariesje stierf zou het misschien haar schuld zijn, hamerde een stem. Het is waar, Mariesje zag er eerst niet ziek uit, maar het kind had haar toch ge zegd, dat ze al dikwijls pijn had gehadWaarom had ze daar geen acht op geslagen Riesjes moeder kwam met grootpa in een taxi bladen, waaronder een Zeeuws dagblad als „rebellen leider zij het dan ook tussen aanhalingstekens is betiteld. regelrecht naar het ziekenhuis. Ze mochten het kind niet meer zien voor de operatie. De chirurg vreesdi elke opwinding. Voor hen beiden begon het langt enerverende wachten in een kale ziekenhuiskamer Een kleine tafel, een paar tijdschriften, stoelen langs de muur. Telkens liep mevrouw Van Es naar de deur of ze geen verpleegster zag, aan wie ze ten minste iets vragen konhoe lang het nog zou duren en of het erg gevaarlijk wasMijn God Riesje, haar kleine meid, haar eerste kindje De oude heer Francken bladerde zonder enige in teresse in een illustratie. Plotseling keerde zijn dochter zich naar het tafeltje, waaraan hij zat Vader, moeten we aHn niet waarschuwen Als het ergste eens met Mariesje gebeurdehij zou het me nooit vergevenhij zou wanhopig zijn Met verdrietige ogen keek mijnheer Francken Ine aan Zijn handen maakten een kalmerend gebaar. Kind, daar is he nu toch te lhat voor. Mocht e' iets gebeuren, dan is het nog altijd tijd genoeg. Eindelijk ,toch nog onverwacht, kwam de hoofd verpleegster binnen. Ze glimlachte. Goed afgelopen, mevrouwtje. U mag even mee komen. U ook mijnheer. Schrikt U maar niet van haar, ze is nog niet bijgekomen. Het was op het nippertje hoor vertelde ze onder het gaan door de lange gangen. Zoals in alle ziekenhuizen hing ook hier overal de doordringende weeë lucht van chloroform en lysol We hebben haar op een kamer van de vrouwen- afdeling moeten leggen het is zo vol overal, praatte de zuster door. En dan stond ze stil voor een den met plaatje 6. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 2