AXELSE COURANT De F.B.I. Blinden achter het weefgetouw. PUROL Amerika's wapen tegen de misdaad. J C VINK Huidgenezing mat Frankering bij abonnement. Axel ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1956 72e Jaargang No. 88 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEE# E WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tal. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK Ideaal voor ieder die briewen sthrijH» FIRMA Markt 12 AXEL KAARTSYSTEEM EN LABORATORIUM GEVAARLIJKER DAN DUIZENDEN POLITIEMANNEN. Het is duidelijk, dat in een smeltkroes van volkeren als de Verenigde Staten van Ame rika vormen, de neiging tot het extreme be staat. Aan d e ene kant vindt men er wereld beroemde figuren op wetenschappelijk, cul tureel en politiek gebied en aan de andere kant. de grootste misdadigers, die de ujcreld ooit gekend heeft. Vele Wan de avonturiers, die naar de nieuwe wereld trok ken, meenden daar het goud voor het op rapen te vinden en toen dit tegenviel, zoch ten zij een andere mogelijkheid om snel rijk te worden zij kozen het pad van de mis daad. Doordat de Verenigde Staten een Staten bond zijn, had de politie van de ene staat practisc'h niets te zeggen in een andere en van deze situatie maakten de misdadigers maar al te graa'g gebruik. Een vlucht over de grens met de politie op hun hielen, kon de kleine voorsprong aanmerkelijk vergro ten, aangezien het wel enige tijd duurde, al vorens de politie van de andere staat op bun spoor was gebracht. Natuurlijk was deze toestand onhoudbaar. Het politie-ap- paraat in de Verenigde Staten was in de meeste gevallen gedoemd, de praktijken van de misdadigers aan te zien, zonder effectief te kunnen optreden. De F.B.I. wordt geboren. In 1908 dus nu een halve eeuw geleden besloot men tot het oprichten van een soort federale politie, die overal kon komen. Men noemde deze instelling Federal Bureau of Investigation, kortweg F.B.I., een orga nisatie, die later wereldnaam zou krijgen. In de aanvang lachten de misdadigers om deze instelling, want het aantal hierbij aan gesloten politiemannen was zeer gering, ter wijl zij bovendien slechts mochten optreden in samenwerking met de politie v.an de staat waar de actie plaats vond. Bovendien was de activiteit van de organisatie niet zo ge weldig groot, want goed gedrag en een flink aantal dienstjaren waren voldoende, om bevorderd te worden. Dus waarom zou men zich druk maken De misdaad tierde even welig als voorheen en nam nog steers grotere en brutalere vormen aan. In 1924 kwam er een grote verandering in de F.B.I. Tot ergernis van zijn oudere collega's werd toen de 29-ajrige John Edgar Hoover tot directeur benoemd. Met hem is het glorietijdperk van de F.B.I. begonnen. Hoover is de man geweest, die deze in stelling geheel gereorganiseerd heeft. Als rechtschapen mens was hij vast besloten de misdaad met de meest drastische middelen te bestrijden en met zijn onvergelijkbaar organisatietalent en zijn helder inzicht heeft hij de F.B.I. w'eten uit te bouwen tot de be roemdste opsporingsdienst ter wereld. Wetenschappelijk werken. Hij vulde het corps agenten aan, maar stelde geheel andere eisen dan voorheen het geval was geweest. Het verleden van de betrokkene wordt nu onderzocht tot op de dag, dat hij geboren werd. Bovendien wordt hij getest op capaciteiten en aanleg, terwijl van zijn karakter een gehele studie wordt gemaakt. Wordt de candidaat aangenomen, dan volgt een jarenlange, zware opleiding, waarbij niet alleen het normale politiepro- gramma wordt afgewerkt, maar de betrok ken agent tevens wordt opgeleid tot feilloos scherpschutter en tot specialist op een of ander criminologisch gebied, bijvoorbeeld de „vingerafdrukleer" of iets dergelijks. Laat men nu niet denken, dat de F.B.I. alleen bestaat uit een aantal fantastische agenten, want dan heeft men het mis. Na tuurlijk zijn zij onmisbaar, maar een groot deel van het werk wordt gedaan door de stille werkers op de kantoren en laboratoria in het grote kantoorgebouw van de F.B.I. te Washington. Hier wordt de misdaad door middel van de wetenschap bestreden. Kaartsystemen met ruim 116 millioen ver schillende vingerafdrukken en alle gegevens, inclusief foto's van verdachte personen, la boratoria, uitgerust met de modernste midde len weten van een snipper papier, hoe klein ook, precies te vertellen, waar die gemaakt werd. Kaartsystemen met handelaren in alle denkbare artikelen, ondergebracht in ver schillende branches, leiden dan weer naar de importeur of kleinhandelaar, enz. Vele grote figuren uit de onderwereld hebben tot hun schade moeten erkennen, dat laboratorium en kaartsysteem gevaarlijker zijn en feillozer w'erken dan duizend politie mannen. Het mes er in. Zo heeft de F.B.I. hard werkend en alles opofferend, onder leiding van John Edgar Hoover de strijd met het in de dertiger jaren overheersende gangsterdom aangebonden. De strijd was zwaar en vergde vele offers, maar werd tot een roemvol einde gebracht. Tienduizenden misdadigrs belandden in de gevangenissen. De F.B.I. werd de schrik van alle grote en kleine benden, want of het nu een diefstal van een auto of een enorme bankoverval betrof, de F.B.I. ging er on middellijk achteraan en had succes.. Iedere gangster wist, dat hij verloren was, wanneer een F.B.I.-agent hem op het spoor kwam. Alle grote gangs werden uitgeroeid en de kopstukken opgeruimd. De grote staatsvijanden verdwenen achter de tralies of werden gedood, zoals John Dillinger, Baby Face Nelson, Pretty Boy Floyd, Dutch Schultz en tientallen anderen. Langzaam maar zeker won de F.B.I. ter rein en zuiverde de Verenigde Staten van de poliep die het dreigde te verstikken, het groot gangsterdom, dat hele staten financieel, eco nomisch en politiek in zijn macht had. De oorlog kwam. De strijd werd met glans door de F.B.I. gewonnen en omstreeks 1940 was het leed zo goed als geleden. Toen werd deze on vergelijkelijke organisatie echter voor een ander doel ingezet en wel voor de beveili ging van Amerika tegen spionnage en sabo tage van Duitsers en Japanners, maar dat is een ander hoofdstuk. Na de oorlog heeft de F.B.I. de strijd tegen de misdaad weer moeten opnemen, want tussen 1941 en 1945, toen haar aan dacht op andere, belangrijker, zaken was geconcentreerd, heeft de oude vijand de kans waargenomen en verrezen de gangs weer als paddestoelen uit de grond. De zwarte handel was nu een dankbaar terrein om te werken en overvallen ter bemachtiging van de gewenste artikelen waren aan de orde van de dag. Natuurlijk is dit nu ten einde, want de zwarte handel loont sinds lang niet meer, maar de figuren die zich tijdens de oorlog hiermede bezig hielden, hebben andere mis dadige praktijken onder handen genomen en tegen hen vecht de F.B.I. nu met niets ont ziende kracht en ook deze misdadigers leg gen, evenals hun voorgangers, stuk voor stuk het loodje. Zo zal de F.B.I. steeds blij ven waken over de veiligheid van burgers en staat. ZIJ DOEN NIET ONDER VOOR DE ZIENDEN. Klap-klap-klap-klap, klinken vijf houten spoelen die tezamen per dag een afstand van vijf maal veertien kilometer afleggen Klap-klap-klap-klap, dreunen vijf handweef getouwen waarop per week zo ongeveer een zevenhonderd handdoeken geweven worden. Klap-klap-stop Een der getouwen zwijgt plotseling stil. Er is een scheringsdraad ge broken en de man die aan dit getouw werkt tast met voorzichtige vingers over het witte „gordijn" van draden om de breuk op te sporen. Een collega komt te hulp, het euvel wordt hersteld en klap-klap-klap-klap gaat het werk voort. Alsof er niets gebeurd is alsof de jonge man zien kan wat hij doet. Hij ziet echter niets Hij is volslagen blind. Blinde mensen achter het *weefgetouw Ja zeker en zij doen niet onder voor hun collega's die in het gelukkige bezit van een paar goede, gezonde ogen zijn. Met zijn vingertoppen voelt de blinde weefselfouten, die met het oog nauwelijks zichtbaar zijn. Het was op uitnodiging van de eigenaar, de heer Dalver, dat wij de industrienijver heid „Cormet" bezochten. Toen we tegen over de heer Dalver plaats namen wisten we nog niet dat hij zijn gezichtsvermogen vrijwel geheel kwijt is. De toetsen van zijn schrijfmachine werden even vlug zo niet vluger aangeslagen als de onze en pas na dat enige paperassen opzij geschoven wer den zaken we de vellen brailleschrift en toen wisten we niet goed meer wat te zeggen Ofschoon we gewend zijn, de mensen met vragen lastig te vallen was het ons onmogelijk om aan de hand van de haastig neergekrabbelde aantekeningen op een blocnote .direct de gewone vragen af te vuren. Het is niet nodig ook. Want terwijl we, om tijd te winnen, nog met sigaretten en een doosje lucifers manoeuvreren begint de heer Dalver ons alles te vertellen wat wij over zijn bedrijf w'illen weten. En hij begint met zijn eigen geschiedenis. De geschiede nis van een noog jonge man die op een grote weverij in Tilburg werkzaam, door een ongeluk plotseling aan beide ogen blind werd. Ongeschikt zijn werk op de fabriek voort te zetten kwam hij in 1934 als kwe keling op het blindeninstituut, waar hij het brailleschrift leerde en in staat gesteld werd een vak te leren dat gemakkelijk door lot genoten uitgeoefend werd en wördt. Maar dat was niet genoeg voor deze zeld zaam energieke man die zijn eigen werk het weven wilde hervatten en er over na begon te denken op welke wijze dat mogelijk zou zijn. Na enig^ tijd had hij •het probleem opgelost en aan de hand van de door hem ontworpen plannen werd op de Tilburgse Weverij een weefgetouw ge construeerd dat door de blinde bediend kon worden. Daarmee werden in het blinden instituut onmiddellijk proeven genomen. Toen bleek niet alleen, dat het weefge touw aan de verwachtingen der blinde wever voldeed, maar dat het weven meer lucratief was dan het andere werk, het matten vlech ten of manden maken, waarmee degenen die het licht uit hun ogen moeten missen, gewoonlijk in hun levensonderhoud voor zien. „Nadat ik als een geroutineerd hand wever het blindeninstituut verlaten had, her vatte ik mijn werk als enige blinde op een weverij in deze omgeving. Ik stichtte met twee compagnons geen van beide lot genoten de Cormet Industrie, maar nu leid ik het bedrijf alleen", vertelt de heer Dalver. Handgeweven handdoeken. Hij schijnt te voelen dat onze ogen in tussen op een geweven dressoirloper rusten. Hij staat op om dozen en andere voor werpen opzij te zetten, zodat we deze loper beter kunnen zien. „Sinds die tijd heb ik steeds zoveel moge lijk lotgenoten bij mijn werk betrokken en dat 'het ministerie van sociaf.'p zaken mij hierbij op alle mogelijke manieren steunt, blijkt wel uit het feit, dat ik spoedig daar na dit pand kréég toegewezen." Puistjes verdrogen door Purol poeder De dazen zijn inmiddels verwijderd. „Kunt U de loper nu beter zien Dat kan ik het is' een mooie loper van witte wol, versierd met bruine motieven. „Eerst hebben we tafelkleden, shawls en dergelijke soort dingen gemaakt", gaat de heer Dalver voort, „maar toen was de goede tijd om zulke zaken voor behoorlijke prijzen aan de man te brengen eigenlijk al voorbij. Daarom weven wij nu uitsluitend hand doeken." „Handdoeken Handgeweven hand doeken „U schijnt verbaasd te zijn..?., hier liggen ze." Een stapel witte doeken met blauwe ran den ligt op de grond. Ruitjesweefsel, mooi heel mooi en ze lijken uiters tsterk. „Onverslijtbaar", verzekert onze gast heer. En dan vertelt hij hoe deze doeken grotendeels aan instellingen, maar desge wenst ook aan de kleinhandel en aan par- INDUSTRIËLE VORMGEVING OP DE NAJAARSBEURS. Interessante en veelzijdige expositie. Op de a.s. Najaarsbeurs welke van 2 tot en met 11 september te Utrecht zal worden gehouden, zal een zestigtal Nederlandse be drijven, leden van het Instituut voor In dustriële Vormgeving te Amsterdam, ge zamenlijk optreden met een keuze uit hun recente kwaliteitsproducten. Er zullen op deze speciale Jaarbeurs-expositie, die in de Bernhardhal is ondergebracht en ongeveer 1000 m- in beslag neemt, goed ontworpen industrieproducten te zien zijn van de meest uiteenlopende aard. Zowel tapijten als gas meters, keukens, schoeisel, verpakkingen, schoolinrichting, verftoepassnigen, vuurvast ovengoed, electrische appöraten grloot en klein, meubelen van hout, staal, polyster, enz. zullen daar worden getoond. Bij de ruim achthonderd te tonen artikelen bevinden zich allerlei nieuwe ontwerpen. Met deze manifestatie op de Utrechtse Jaarbeurs maakt het Instituut voor Indu striële Vormgeving duidelijk hoe breed het arbeidsterrein is waarop ook in Nederland goede industriële vormgeving haar toepas sing vindt en steeds intensiever verdient te vinden. WEER NAAR DE MAAN. Met! dezelfde raketten-combinatie. De volgende maand zal de Amerikaanse luchtmacht voor de lancering van een aard- satelliet naar de maan waarschijnlijk dezelf de combinatie van raketten gebruiken, als die van vorige zondag, aldus wordt in wel ingelichte kringen te Wshington vernomen. 'Amerikaanse raketdeskundigen hebben gesproken over de mogelijkheid, dat de Russen de volgende maand één dag eerder dan de Amerikanen zuil entrachten een raket naar de maan af te vuren. Volgens deze deskundigen verkeren de Russen evenwel in een moeilijker positie voor het afschieten van een maanraket, om.dat hun lanceerin- richtingen verder naar het noorden zijn ge legen dan die te Cape Canaveral, De autoriteiten, die belast zijn met de uitvoering van de Amerikaanse maanplan- nen, zeiden met nadruk dat de Verenigde Staten niet meedoen aan een wedstrijd naar de maan. ticulieren verkocht worden. Direct van de weverij dus. Op de weverij. We gaan langs een smalle trap naar boven, naar de weverij. „Ik heb op het ogenblik drie blinde en drie ziende mensen in dienst", vertelt de heer Dalver. „Eén van de blinden werkt op het ogenblik thuis en zachter „die jongen daar is vol slagen blind en de man die naast hem staat ook. Tegenover hen staat het getouw van de man die hier, als ik er zelf niet ben, de baas is. Als er bij de twee blinde collega's eens iets niet goed gaat, wat zij soms zelf niet direct merken, kan hij hen op tijd waar schuwen en helpen. De beide anderen zijn eveneens in het gelukkige bezit van een paar goede ogen". Klap-klap-klap-klapOnbegrijpelijk, dat deze jongen niet kan zien wat hij doet. En wéér krijgen we, ongevraagd, het ant woord op een niet-gestelde vraag. ,.Toen we nog fantasiekleden weefden, had iedere kleur wol een aparte plaats in de weverij. De witte wol hier, de groene daar, de blauwe daarnaast. Dat maakte het overbodig, de kleuren te zien „Zal de jongen hier altijd blijven werken „Dat hangt er van af wat hij zelf wil. Het is mijn bedoeling mijn lotgenoten tot ge routineerde wevers op te leiden, zodat ze na verloop van tijd in staat zijn thuis zelf een eigen weverijtje te beginnen. Een van mijn leerlingen is kortgeleden in het noor den van het land voor zichzelf begonnen. Ik heb hem toen meteen een deel van mijn klanten die ik daar had zitten overgedaan. Dat is de enige manier waarop we elkaar kunnen en moeten helpen Het zijn de woorden Elkaar helpen niet de moed verliezen ook al komen er in het leven tegenslagen waar een ijzeren wil voor nodig is om ze te overwinnen. De fijne motregen die op deze ochtend uit de donker grijze hemel naar beneden druilt, maakt de wereld onvriendelijker dan ze in werkelijk heid is. De wereld is niet kwaad, zo lang de mensen bereid zijn elkaar de helpende hand toe te steken om elkanders moeilijkheden te verlichten. ABONNEMENTSPRIJS t Losse nummert 6 CMt Kwartaal-abranement i 4xel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen i 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS i 8 ent per m.m. Bl] contracten belangrijke reductie. Iftfi «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*, kdrertentlën (maximum 6 regels) 1-5 regelt 70 cent Iedere regel meer 12 cent extra. Huidzuiverheid - Huidgezohdheid

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 1