Wat moet uw dochter worden? Uw pan wacht op verse haring. Super NORMA Firma J. C. V/ink, Axel >lgd) I LAAT ZIJ VERPLEEGSTER WORDEN! Telkens lezen we in de kranten, de advertenties, waarin verplegend personeel ge vraagd wordt en lezen we berichten dat bepaalde afdelingen van ziekenhuizen ge sloten moeten worden. Dan weer gaat het over Wolfheeze en nu is het weer het Diaconessenhuis te Amsterdam, dat) wegens gebrek aan verplegend personeel een klasse-afdeling gaat sluiten. Erg, vindt U niet Honderden mensen zien reikhalzend uit naar de dag, waarop zij opgenomen kunnen wordetl in een ziekenhuis, om van hun maag zweer, hun blindedarm of been-euvel afge- mlpen te kunnen worden. Dringende en ern stige gevallen krijgen natuurlijk voorrang, maar wie kan met 100% zekerheid uit maken, waar de grenzen liggen Een aan- van van spataderen kan vandaag heel ge woon zijn, maar de volgende week zich als precair laten omschrijven. Hoe zijn we toch in dit labyrinth gekomen Vroeger, vóór de tweede wereldoorlog zagen We de dingen zich toch anders ont wikkelen. Het verpleegstersberoep had toen voor een aantal meisjes een grote bekoring en het waren ongetwijfeld de meest repre sentatieve figuren die zich voor de opleiding tot verpleegster opgaven. Het verwijt, dat nu nog al eens gehoord wordt, als zou het gebrek aan verplegend personeel voor een groot deel liggen aan de tegenwoordige jeugd is niet geheel juist. Ook andere factoren spelen in dit spel mee. Een der vele oorzaken is naar onze mening geweest het tè snel invoeren van de acht-urige werkdag, de buitengewone vlucht van de medische wetenschap, het snel om zich heen grijpende specialistenstelsel, iet niet minder grote aantal verpleeginrich tingen en de voortdurende en snelle uit breiding van de bevolking, om nog maar te zwijgen over het abnormale grote aantal verkeersongelukken. Natuurlijk heeft de jeugd van tegenwoor dig een tikje meer een materialistische in stelling dan vroeger. Algemeen is de roep GRONDVERSCHUIVING OP HEIDE BIJ BRUNSSUM. Zondagmorgen is er in de heide nabij de -imburgse gemeente Brunssum een aanzien- ijke grondverschuiving geweest, waarbij een paard de dood heeft gevonden. Het natuur verschijnsel deed zich voor dicht bij de plaats waar twee jaar geleden vele duizen den kubieke meters zand in ebwfeging kwa men en het gemeentelijk zwembad practisch geheel vernield werd. De Hoensbroekse cineast Henny van der inden, die ter plaatse opnamen maakte voor een jeugdfilm eri de acteurs Jessy Smits (13 jaar) en Wim van de Wijden (31) uit Schinnen waren getuigen van de grondver schuiving. Tijdens de filmopnamen, waarbij Wim van de Wijden een paard bereed, be merkte deze plotseling dat het dier in de grond wegzakte. Hij sprong op de grond en alarmeerde de andere leden van de film ploeg. Gezamenlijk trachtte men nog het paard uit zijn netelige positie te bevrijden. Door een snele vlucht wisten de leden v'an de filmploeg het vege lijf nog te redden. Het paard werd meegesleurd zonder dat iemand nog hulp kon bieden. om betere levensvoorwaarden, hogere ho norering, kortere arbeidstijd, verantwoorde sociale toestanden en meer ontspanning voor privé-genoegens De jongeren zingen in het koor van de vooruitgang een goede partij mee. De oude ren gaven zelf het voorbeeld door zich meer luxe te veroorloven dan strikt noodzakelijk was de auto, televisie, buitenlandse rei zen enz. Het was dus helemaal niet te ver wonderen, dat meisjes van 18 en 19 jaar weinig animo toonden om een behoorlijke leertijd in een ziekenhuis door te brengen met opofering van vele genoegens. Ten slotte zijn zij niet beter of slechter dan andere mensen, maar zoeken liever de weg van de minste weerstand. Wil je iets voor anderen zijn Tot goed begrip is het nodig enkele baker sprookjes uit de wereld te helpen. Allereerst zijn de meisjes, die bereid zijn in de ver pleging te gaan er niet op uit om zo spoedig mogelijk tot een huwelijk te komen. Ten tweede is het onjuist te menen, dat het verpleegster zijn synoniem is met schoon maakwerk, ramen lappen en het ledigen van sanitaire instrumenten. Ten derde is de opvatting als zou de ver pleegster de minst betaalde figuur zijn in het arbeidsproces ook niet meer vol te hou den. De werkelijkheid is, dat de leerling verpleegster een acht-urige werkdag heeft, omstreeks 20 dagen vacantie geniet en een begin-salaris van 1 (710, tat-/ 140,— per maand incasseert, plus de gebruikelijke emo lumenten. Daarentegen bereikt een gediplomeerde verpleegster een salaris, dat bruto schom melt tussen de drie en zeshonderd gulden per maand, onder aftrek van pensionkosten, kleding en sociale lasten. Perspectieven zijn er genoeg, want door het grote gebrek aan kader zijn de functies van hoofdverpleegster, docente of directrice niet meer onbereikbaar. Wie geen vreemdeling in Jeruzalem is, weet dat het bedrijfsleven gaarne een plaats inruimt aan Sociale Werksters en Verpleeg sters, terwijl de kleine rust- en ziekenhuizen zich ook met ongediplomeerd personeel te vreden moeten stellen. Wijk- en kraamverpleegsters rijden per bromfiets uren door de steden en op het plateland door de uitgestrekte polders om overal hulp te bieden. Zelfs het buitenland, dat vroeger erg kieskeurig en lastig was met het engageren van verpleegkrachten, biedt veel meer mogelijkheden, terwijl Engeland onze verpleegsters met open armen ontvangt, omdat zij in de oorlog bewezen hebben uit het goede hout gesneden te zijn. Wie dit alles nu eens rustig overdenkt, begrijpt niet, waarom menig ouder zijn of haar dochter niet aanraadt verpleegster te worden. Toegegeven dient te worden, dat ieder meisje niet geschikt is om in de verpleging te gaan er worden grote eisen gesteld aan karakter, persoonlijkheid, wilskracht, ge zondheid en uithoudingsvermogen. Een adspirant-verpleegster moet beschik ken over een behoorlijke dosis „ethiek" en voor zichzelf uitgemaakt hebben, dat niet een goede baan kleur en fleur geeft aan het leven, maar een werkkring, waar dienen de hoofdrol speelt Wij mensen zijn zo viaak vol van ons zelf, dat wij meer heersen dan dienen. Maar wie dan ook door dit ideaal van dienen is gegrepen, zal met plezier haar werk, ook onder moeilijke omstandigheden, doen in de wetenschap- dat het einddoel schoon is. De festiviteiten rond de eerste Hollandse nieuwe liggen ons no gvers in het geheugen. Het was ook dit jaar weer een blij weer zien met een vis, waar vrijwel iedere Neder lander op gesteld is. Vefle buitenlanders trouwens ook, getuige de moeite, die men in den vreemde aan haringgerechten be- steedt„ In Zweden bijvoorbeeld acht men de haring een roomsaus waardig en men maakt er de heerlijkste ovenschoteltjes van. De Engelsen met hun met broodgehakt gevulde haringen geven eveneens blijk de waarde van deze vis te kennen. Wij, Nederlanders, doen het eenvoudiger, maar ook bij ons blijtf de haring in de lange periode, waarin wij er van kunnen genieten n.l .tot het voorjaar populair. Want, weten we niet allemaal, dat haring lekker en goedkoop is en nog gezond bovendien Geef haring in de zomer bij rode kool, bij bieten, wortelen, sla, tomaten, stamppot van rauwe groenten. Dien hem in de winter op bij groene kool, gekookte winterpeen of een sla van rauwe peen en veldsla. Serveer er een boter-, mosterd-, kerrie- of tomatensaus bij of vermijd alle moeite van het saus bereiden door het maken van een aardappelpurée. Wat doen we met baring Gebakken verse haring. 4 tot 8 haringen of bakbokkingen, pa neermeel of bloem, boter, margarine of olie om in te bakken, zout. De haringen of bakbokkingen schoonmaken openvouwen, met wat zout inwrijven en met de binnenzijde op elkaar enige tijd laten staan. Kort voor het gebruik de haringen door bloem of paneermeel wentelen en in een koekenpan in hete boter, margarine of olie gaar en bruin bakken. De haring eerst aan de velkant en daarna aan de binnen zijde bakken. Baktijd plm. 7 minuten. Variaties. Bedruppel de vis vóór het bakken met citroensap en laat dit een kwartiertje in trekken met het zout. Bestrijk de vis vóór het bakken met mosterd. Wentel de vis eens door havermout in plaats van door de bloem zij smaakt dan pittiger. Geef eens gemarineerde gebakken bok king. Bak dan twee dagen tevoren de bokking en schenk er na afkoeling koude gekookte azijn over. Leg er ui en lau rierblad bij en dek de vis af. Geef gebakken bokking eens met droge rijst en er bij mosterdsaus, augurkjes en bietensla. Garneer de bokking met goudbruin ge bakken schijven ui en tomaat. Eet de vis op een warme dag koud, met slasaus of citroensap of mosterd. Het is beslist ook de moeite waard om haring af en toe te stoven met wat zuurs er bij. In de zomer tomaat, in de winter citroen of azijn. Gestoofde, verse haring. 4 tot 8 haringen, een kleine ui, peter selie of selderijgroen, azijn, boter of margarine, zout. De haringen schoonmaken, zouten en dichtgeslagen een kwartier laten liggen. De ui en peterselie /of selderij schoonmaken, fijn snijden en op een klein deel na tien minuten aftrekken in een weinig water met zout in een pan of een vuurvaste schotel. Een stuk boter of margarine en een scheut azijn toevoegen en de haringen in de pan schikken. Het geheel vl^ig aan de kook brengen, de warmtebron temperen en de vis in ongeveer 7 minuten gaar laten worden. Vlak voor het opdienen de rest van het peterselie- of selderijgroen er over strooien. Dit gerecht kan ook in de oven worden beried. Dan de vis 20 minuten stoven en halverwege deze tijd met paneermeel be strooien. Variaties. Stoof de vis met schijven tomaat in plaats van peterselie of selderij, Leg op iedere vis een uitgetande schijf citroen. Bak in boter of margarine een theelepel kerrie, voeg een scheut water toe en stoof de haringen er in gaar. Maak een lekkere „panvis" van plakken gekookte aerdappel laag om laag met gestoofde haring en plakken tomaat. Strooi er fijn gehaikte ui tussen en laat het geheel door en door warm worden. Ook koud is gestoofde haring zeer sma kelijk. De Parker~f^z*££ JOTTER Ballpen met de SCHUIMSTALEN® SCHRIJFK0GEL BOEKHANDEL Markt 12 Telefoon 646 DERD. bergings- de split bij Ter. bevrijding s" op te >sieven. rden met gegooid, :en in de ;-Vittangi besteed, ig nemen, ELDE. metende pen naar itzerdorf" /an Ant- aanvaring istgat, behoefde 1 hebben oortgezet, REIS de Veer- veer eens was een in Vlis- nuten al- het tijd- Prinses 't gelegd, de veer- nsport. I erwadi- :id eerste 094,8 ra. 7. en 8 rsselaer 'acht. dag een De snel- laatste ven was e laatste waren F. Ver- A. van 6. C. heieman. 3. M. :ersman F. van Axel be- retbaL ang der, ut voor ■Ie wed- acantie- le Expo de hi-rr matige honderd aantal n goede se kost- mtie bij m haar de jaar, vas het ig naar i vrolijk kunst- kinder- iar elke ze zijn vas op maar artelijk- idat ze n paar eer om. dingen eide ze noeilijk larover en zo er. Ge- r oude er zelf acantie nog op ze dan ten, j voornemens beeft dit seizoen een ernstige poging tot verjonging van het representerende team te onder nemen. De start althans was niet zonder belofte. Nauwelijks toch was het leder aan het rollen of de Steen-keeper greep tevergeefs naar een door de jeugdige Borgt ingezonden welgericht schot (1—0). Dit betekende de inzet van een langdurig Axels overwicht, dat in de 12e minuüt resulteerde in een tweede treffer vap de voet van Deij. Zonder dat het spelpeil boven het normale uitkwam, doch onder een bijna onafgebroken Axels veldoverwicht, verliep vervolgens de eerste helft en werd te thee met een 2—0 voorsprong der oranjeploeg genuttigd. Even verrassend als de eerste helft zette ook de tweede speelhelft in, maar nu waren het de bezoekers die middels hun goalgetter Mannens ook direct een tegendoelpunt scoorden hetgeen de spanning ten goede scheen te komen. De goede verwachtingen die in het kamp der gasten nieuw voedsel hadden verkregen, werden echter al spoedig de bodem ingeslagen. De thuisclub gaf een prompt antwoord in een lang durige serie aanvallen op de kloekmoedig verdedigde Steen-veste. Eerst was het Deij die de oranje-voor sprong weer op eenzelfde niveau bracht als bij de pauze, maar ook Jonkman deed voor de „oude garde zijn duit nog in het zakje en besliste voor de eind- faze aanbrak, definitief het pleit ten gunste van onze stadgenoten, die door deze 4— 1 overwinning alleszins verdiend naar de volgende ronde promoveren. In Terneuzen verloor het pas gepromoveerde rood zwarte eerste elftal van Hofftenisse dat met de on even goal de buit in de wacht sleepte. De gastheren waren volslagen onproductief. De ontmoeting Hulst—Clinge eindigde in een 4—1 zege voor de blauw-gele 2e klassers, terwijl de andere Zeeuwsch-Vlaamse 2e klasser Com Boys met 3—1 van R.C.S. uit Souburg wist te winnen. Doch al met al zullen deze bekerwedstrijden ook nu wel geen betrouwbare graadmeter vormen voor de resultaten van de naderende nieuwe competitie. WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR HET ZATERDAGVOETBAL. aAn de „Sportkroniek" ontlenen we het hieronder volgende competitie-programma van, de 4e klasse afdeling Zuid I van de K.N.V.B. voor de maand september. Naar vrij algemeen bekend is maken onze Axelse zaterdagvoetballers na de deze zomer voltrokken e- organisatie in deze regionen nu ook deel uit van deze afdeling. Dit met de andere Zeeuwse clubs, die na de competitie van het voorbije seizoen een kopmoot van, vier vormden bij de beëindiging van het seizoen. Het bedoelde programma luidt Zaterdag 6 september Arnemuiden—Zwaluwse Boys A.Z.V.V.Sprang Colijnsplaatse Boys Good Luck S.S.C. '55Dinteloord Vrederust The Gunners. Zaterdag 13 septemberZwaluwse BoysNieuw- dorp SprangArnemuiden Good LuckColijns plaatse Boys The Gunners—S.S.C '55. Zaterdag 20 september NieuwdorpSprang Ar nemuidenGood Luck A.Z.V.V.Dinteloord Co lijnsplaatse BoysThe Gunners S.S.S. '55Vrede rust. Zaterdag 27 september Sprang—Zwaluwse Boys Good Luck—Nieuwdorp Dinteloord—Arnemuiden The GunnersA.Z.V.V.VrederustColijnplaatse Boys. Sén vingerdruk verandert (1) iwart in (2) rood of (3) blauw of (4) groen. Super Norma 4-kleurenpotlood werkt volautomatisch. Stoer geconstrueerd voor Jarenlange trouwe diept niettejeln «Ie elegance zelve. I" Crownetaal; Ook beperkt verkrijgbaar In doublé •n zilver. Pc nieuwe kogel 25 x tergroot Schrijft al bij de geringste druk. Ook op glanzend papier, cheques, prentbriefkaarten enz. Bijna 5 x langer schrijven met de REUZENvulling. vanaf Kom hem bij ons f.11.- zien en proberen!

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 3