AXELSE COURANT Een Amerikaans drogist met fantasie Richard Wagner, J C VINK Frankering bij abonnement, Axel WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1958 72e Jaargang No. 84 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDf l WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Til. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL De wereld en inzonderheid de drankbestrijding heeft wel iets te danken aan de drank „op armslengte". Per dag worden er meer dan 60 millioen flesjes bruin prikkel - water gedronken. De Directie geeft niets om critiek of lof. Iedere keer dat men onze naam noemt is dat reclame voor ons product zeggen ze met een veelbetekenend knipoog John S. Pemberton, een arme maar met veel fantasie geladen drogist uit Atlanta in Georgia, is de uitvinder van de bruine Ame rikaanse prikkeldrank „Coca Cola" ge naamd. Behalve zijn bescheiden drogisterij, bezat hij ook een fabriekje, waarin hij aller lei hoestmiddeltjes, haarverf en een soort gember-limonade produceerde. De fabrieks gebouwen bestonden uit twee houten lood sen, de installatie was zeldzaam primitief, een potkachel en wat potten en pannen. Rijk was Pemberton evenmin. Op 53-jarige leeftijd balanceerde hij op het randje van een faillissement en \zijn slechte gezondheids toestand maakte hem het leven zuur. Maar dapper hield hij vol Thans wordt het wereldverbruik van Coca Cola geschat op 60 millioen flesjes per dag. Elfhonderd bottelarijen in Amerika en een 20.000 grossiers werken dag en nacht als paarden om de verkoopscijfers omhoog te stuwen. De maatschappij steunt zijn verkopers jaarlijks met een reclame-budget van 225 millioen dollars, heeft volkomen lak aan lof en critiek en lacht om alle concurrentie. Pemberton was zo bezeten van de idee van die uitvinding, dat hij meer en meer de allures aannam van een alchimist uit de Middeleeuwen. De omwonenden zagen en 'hoorden hoe hij vaak midden in de nacht in zijn fabriekje bezig was. Soms werkte hij zelfs in de open lucht met een vuurtje onder een ketel. Hij mengde allerlei grondstoffen, proefde af en toe eens, mompelde dan wat in zichzelf en stookte zijn vuur wat op. Op nieuwsgierige vragen over dat vreem de gedoe, antwoordde hij, dat hij bezig was een drank te brouwen, die alle dorst ver sloeg. En dat lukte. Op een dag in het jaar 1886 kwam hij in de winkel van zijn collega en vriend Jacobs binnen met een grote pot stroop in de handen. In Jacobs' Drugstore werd spuitwater bij de stroop gedaan. Daarna mochten vaste klanten eens proeven. Op hun aanwijzingen werd het brouwsel verbeterd en kreeg het ten slotte een naam, door de nieuwsgierig heid van een van hen. Een klant, F. M. Ro binson, van beroep boekhouder, wilde gaar ne de samenstelling van de drank weten. Men vertelde hem, dat de drank de limonade 'hoofdzakelijk was bereid uit cacao- en colabladeren. Robinson opperde daarop de idee de drank cocoa-cola te noemen. Pemberton schreef de naam op een stuk papier en schreef het eerste deel van het woord zonder o. Zo ontstond de naam „Coca-Cola". Voor zeventienhonderd dollar. De productie van de nieuwe drank be droeg het eerste jaar 115 liter en het jaar daarop 4500 liter. Veel leverde het nieuwe product niet op. Pemberton werd trouwens steeds zieker en zwakker en was hoe langer hoe minder in staat zich met zijn bedrijfje Lczig te houden. Ten slotte deed hij twee derde van zijn Coca Cola-fabriekje voor 1200 dollar van de hand. Op zijn ziekbed verkocht 'hij ten slotte het resterende deel voor 550 dollar. Drie weken later stierf hij. De koper was een zekere meneer Asa Chandler, eveneens een drogist. Maar daar mee hield de hele overeenkomst dan ook op. Want de nieuwe eigenaar was een voort varend man. Hij zorgde er al heel gauw voor, dat Coca-Cola niet alleen in Atlanta verkrijgbaar was, maar door heel Amerika bekend werd. Van 1888 tot 1919 bleef hij in de zaak, toen vond hij het tijd om er mee op te houden. Hij was toen 68 jaar. Voor 25 millioen dollar verkocht hij het handels merk en het recept aan een millionnair uit Georgia, Ernest Woodruff, die op zijn beurt na verloop van vier jaar de zaak weer over deed aan ijn zoon Bob. Bob Woodruff zette het werk van Chand ler eerst goed voort. Hij ging verder Coca-Cola door middel van ongekend grote reclame-campagnes be kend te maken. Zelfs de oudere Pemberton had al reclame gemaakt voor zijn nieuwe drank. In de boeken van 1886 komt een post voor van 46 dollar voor reclame-doel einden. Chandler maakte ook reclame, maar dan op veel grotere schaal. Hij adverteerde, dat Coca-Cola alle vermoeidheid verdrijft en hoofdpijn geneest, eigenschappen, die Cola inderdaad, zij het in bescheiden mate, bezat. De rode kleur van de tegenwoordige Coca Cola reclame hebben we eveneens aan Asa Chandler te danken. Eens kon hij voor het transport van zijn drank niets anders dan een partij oude whiskey-vaten krijgen. Geen nood. Hij kocht onmiddellijk de vaten en liet ze vuurrood schilderen. Sedert die dag is rood de coca cola-kleur voor reclame en verpakking. De publiciteit voor Coca Cola neemt nog steeds grotere omvang aan. Per jaar geeft de maatschappij 225 millioen dollar uit aan reclame. Dank zij die reclame worden op het ogenblik per dag meer dan 60 millioen flesjes Cola verkocht en zijn de aandelen van de Coca-Cola Company op de New Yorkse Beurs op ongeveer een milliard dol lar gewaardeerd. Zelfstandige bottelarijen. In de Verenigde Staten leveren 1100 bot telarijen Coke in flesjes af. Van dit aantal bottelarijen heeft de maatschappij er zelf 50 in exploitatie, de overige duizend zijn vol komen zelfstandig. Ogenschijnlijk gaat voor de maatschappij op deze wijze veel rechtstreekse winst ver loren. In werkelijkheid wordt het plaatselijk en particulier initiatief er door gestimuleerd. Een van de beginselen van de Coca Cola Company is, dat een ieder die bij het bedrijf betrokken is, er aan moet verdienen. Zo heeft zij evenmin enig financieel belang bij een enkele van de anderhalf millioen detail zaken, die in de U.S.A. Coca-Cola verkopen net zomin als in de zaken van de circa 20.000 Coca Cola grossiers. Grote concerns hebben de maatschappij al dikwijls aangeboden op snelle manier met de modernste machines te botteenl. De lei ding heeft voor alle offertes beleefd bedankt, omdat zij ten allen tijde wil vasthouden aan het beginsel „We stay out of other people's business". Zelfstandige bottelarijen bestaan over de gehele wereld, behalve in de Sowjet-Unie zij ontvangen de siroop, die in de Ame rikaanse fabrieken wordt gemaakt. De for mule van die siroop is slechts gedeeltelijk bekend. De formule van de hoofdgrondstof is opgeborgen in een kluis van de fabriek te Baltimore. En buiten dr. W. Heath en de heer B. Wells kent niemand het geheim van die formule. Gedurende de oorlog zond generaal Eisen hower het bevel om acht verplaatsbare bot telarijen naar Noord-Afrika te zenden. Ver der leverden nog 55 andere bottling-plants Coke aan de troepen aan het Pacific-front. In Amerika is Coca-Cola letterlijk overal verkrijgbaar, behalve aan de spoorweg stations, aan de ondergrondse en bij bus haltes. Steeds meer verschijnen Cola-auto maten en Coke-bars. De Coca-Cola Com pany heeft zich ten doel gesteld de Coke „op armslengte' binnen het bereik van het publiek te brengen. Of het zal lukken Daar twijfelen zij geen moment aan, omdat zij vertrouwen hebben in het machtige reclame- apparaat. Geen ogenblik zal het fabrieks merk Coca-Cola uit de ogen van het pu bliek verdwijnen. In de straten roepen on menselijk hoge reclame-stellage's de voorbij gangers toe Coca-Cola te drinken, 's Nachts flitsen de lichtreclames door de slaapkamer ramen naar binnen. Wat tot op heden geen enkele revolutie heeft kunnen bewerkstelligen, is een on schuldige drank gelukthet heeft de wereld veroverd en is bezig de mensheid in zijn machtssfeer te betrekken. GROOT GENIE, MAAR EEN SLECHT ZAKENMAN. 75 JAAR GELEDEN STIERF DE ALLERGROOTSTE OPERA-COMPONIST. Dit jaar is het 75 jaar geleden, dat de Wagner, te Venetië overleed. Wereldbero lander", „Pesival", „Siegfried", „Tannhaus Evenals we dit jaar Puccini herdenken, die honderd jaar geleden werd geboren en als een der grootste opera-componisten be schouwd wordt, mogen we zeker niet voor bij gaan aan het feit, dat 145 jaar geleden Richard Wagner werd geboren en wel jp 22 mei 1813 te Leipzig. Hij was het negende kind van een politie-griffier, die enige maan den na de geboorte van Richard stierf en een arm gezin zonder middelen van bestaan achterliet. Gelukkig stond een vriend des huizes de zwaarbeproefde familie de eerste maanden bij en huwde daarna de weduwe Wagner. Deze vriend des huizes, later dus de stief vader, was in zijn tijd een populair toneel speler en schrijver. Hij zag wel iets in Ri chard en bracht hem de eerste beginselen van dit vak bij. Richard was een dankbaar leerling. Toen hij op 12-jarige leeftijd een pluimpje kreeg voor een door hem gemaakt gelegenheidsgedicht, besloot hij om dichter te worden. Inderdaad maakte hij met min of meer succes een groot aantal gedichten naar Grieks model. Ten slotte kwam hij er toe een treurspel te schrijven. Het werd een drama waarin twee en veertig personen ver moord werden. Een aantal dat de jonge dramaturg voor het feitstelde geen personen meer over te hebben, waarop hij zijn meeste slachtofefrs als geesten liet terugkeren. Op 15-jarige leeftijd woonde Richard voor het eerst in zijn leven een concert bij dat gewijd was aan Beethoven. Hij kwam hier van zo onder de indruk, dat hij besloot toon dichter te worden. Zes maanden na zijn be sluit openbaarde hij een geweldige muzika liteit. Nog voor zijn twintigste jaar schreef de jonge Wagner een respectabel aantal werken zeven ouvertures, een opera, een muzikaal toneelstuk en een aantal kleinere stukken. Zijn eerste ontgoochelingen. Toen Richard Wagner twintig jaar was, werd hij aangesteld als dirigent aan de opera te Wurzburg. Als dirigent werd hij zeer geprezen en steeg zijn roem. Niet ech ter als componist. Zijn opera's werden ge weigerd, later bespot en belachelijk gemaakt, grootste operacomponist aller tijden, Richard emd zijn zijn opera's „De Vliegende Hol er", „Lohengrin" en vele anderen. Zijn eerste werk „De feeën" bood hij overal aan, maar zonder enig resultaat. Daarna schreef hij een komische opera „Het Liefdesverbod". Hij wist gedaan te krijgen, dit stuk in zijn eigen schouwburg te doen opvoeren. Het geheel werd zo n totale mislukking, dat de schouwburg failliet ging. Richard Wagner was hoogmoedig van aard, hij beschouwde zich als een groot kunstenaar en boven ieder verheven, hij wilde er naar leven ook. Maar omdat hij afkomstig was uit het gewone volk, bezat hij geen vermogen en irtoest door „leningen" zijn stand hoog houden. In één jaar maakte hij meer schul den, dan hij odit gedurende zijn leven als dirigent kon verdienen. Te Maagdeburg moest hij de stad ont vluchten om aan zijn schuldeisers te ont komen en dit was ook weer het geval te Berlijn en te Königsbergen. In deze laatste plaats deed hij alweer een schouburg failliet gaan door de opvoering van één zijner stukken. Om de gevangenis te ontkomen vluchtte hij naar Rusland. Daar boekte hij mooie successen als dirigent, maar hij kon zijn verspilzucht en zijn drang naar weelderig leven niet van zich afzetten en op zekere dag werd hij in voorlopige hechtenis ge nomen. Met behulp van een vriend wist hij des nachts te ontvluchten en zonder papieren de grens van Duitsland te overschrijden. Daar scheepte hij zich in op een koopvaar dijschip, dat op weg was naar Frankrijk. Tijdens deze tocht hoorde hij van de matrozen het verhaal van de Vliegende Hollander en hij kwam daarvan zo onder de indruk, dat hij besloot er een opera van te maken „De Vliegende Hollander". Nu nog wordt deze opera overal ter wereld opgevoerd. Al zijn hoop had Wagner ge vestigd op Parijs, het grote kunstcentrum. Doch hij beleefde er zijn grootste teleurstel ling. Geen enkele schouwburg wilde iets van hem opvoeren. Door het copiëren van muziekteksten slaagde hij er in, niet van de honger om te komen. Merkwaardig, toen de nood het hoogst was zijn vrouw was ernstig ziek ge worden kreeg hij bericht uit Duitsland, dat én Berlijn én Dresden een van zijn opera's wilde opvoeren. Bovendien werd 'hem de betrekking aangeboden van eerste kapelmeester aan de opera te Dresden. Met spoed reisde hij terug naar Duits land en van toen af kende zijn activiteit geen grenzen. Hij liet niet na om op de ge ringste nationale gebeurtenis zijn vaderland se gevoelens te uiten. Zo componeerde hij b.v. ter gelegenheid van de onthulling van een standbeeld een feestzang, die door 1200 man werd uitge voerd en bij de terugkeer van de koning uit Engeland de hymne „Groet van de ge trouwen ban Frederik August, de Ge liefde". In die dagen was het ook, dat hij de opera „Tannhauser" componeerde, een oude legen de, maar de opera werd door het publiek al te vreemd gvonden en leed een verpletteren de nederlaag. Kort daarna brak de revolutie uit, die in bloed werd gesmoord. Wagner, die aan de voorbereiding er van had meegeholpen, werd buiten de wet gesteld, maar kon de wijk naar Zwitserland nemen. Wagner als banneling. Tien jaar verbleef Wagner als banneling in Zwitserland het werden de belangrijkste jaren van zijn kunstenaarsloopbaan. Voor het eerst slaagde hij er in een onbezorgd leven als toondichter te leiden. Een rijke weduwe had hem namelijk een jaargeld toegezegd, alsmede een prachtig gelegen landhuis op een hoge rots even buiten Zürich. Daar was het, dat hij zijn beste werken schreef „Lohengrin", „Tristan en Isolde „De Ring der Nevelingen" en „Siegfried". Langzaam drongen zijn ideeën door cn na een Zwitsers verblijf van tien jaar be sloot hij nogmaals te Parijs zijn geluk te be proeven. In Parijs. Wagner begon in Parijs concerten te geven, waarop hij fragmenten van zijn werk liet horen. Daarna probeerde hij het met zijn opera „Tannhauser". Alweer werd het een misluking en nu was Wpgner een in zinking nabij. Doch temidden van zijn ellende bereikte Wagner het verrassende nieuws van zijn gratieverlening. Hij mocht naar Duitsland terug. Hij trok weg uit Frankrijk, reisde ge heel Duitsland door en boekte overal grote successen. Bayreuth. Een der voornaamste verwezenlijkingen van Richard Wagner was de bouw van een Wagnerschouwburg. Daartoe koos hij het plaatsje Bayreuth uit, dat gelegen is in het hart van Duitsland. Deze schouwburg be staat nu nog en er worden regelmatig nog Wagnerfestivals gegeven. Op het einde van zijn leven zag Wagner enigszins af van het Duitse nationale drama en schreef hij een christelijke opera „Pasifal". Richard Wagner stierf aan hartverw'ijding op 13 februari 1883 te Venetië, alwaar hij een korte vacantie doorbracht. Zijn lijk werd naar Bayreuth overgebracht en met natio nale eer in de tuin van zijn woning be graven. EUROPA - ZEGELS 1958. Evenals in het jaar 1956 hebben de lan den avn de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal besloten dat de Europa- zegels voor 1958 in .alle zes landen de zelfde voorstelling zullen dragen, vertolkend de gedachte „De Europese postvereniging in dienst van de Europese gedachte." Zoals reeds eerder werd gemeld is daar toe gekozen het ontwerp van de kunstenaar André van der Vossen te Overveen. De zegel geeft als voorstelling de letter E met daarop een duif als postaal symbool, uitge spaard in een effen fond. Binen het wit van dit zegelbeeld zijn de figuren van de E en de duif door middel van een lijn in andere kleur herhaald. Deze zegels in de waarden van 12 cent en 30 cent, zijn uitgevoerd in twee kleuren offset en wel de 12 cent met een scharlaken rood fond en blauwe lijn en de 30 cent met blauw fond en rode lijn. De zegels zullen aan alle postinrich,tingen verkrijgbaar zijn van 13 september tot en met 12 november 1958. Voor frankering blijven zij geldig tot 31 december 1959. cut ABONNEMENTSPRIJS t Loue nummert 6 ce Kwartaal, abranement t Axel binnen de kom 11,53 Andere plaatten 11,73 Buitenland I 2,00 ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. h>r tonden Mededelingen 20 cent per m.m. Rleixw idvertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regelt 70 cent iedere regel meer 12 cent extra

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 1