schdöuw ovêr Leven GEMEENTERAAD VAN AXEL. FEUILLETON door CARRY VAN DER RIJKEN. UIT ONZE OMGEVING AXEL Last van zenuwen T SPORTNIEUWS (Vervolg) leerplan van deze school zal omvatten de afdelingen metaalbewerken en timmeren. De Rijkssubsidie ten behoeve van deze school zal ingaan op 1 januari 1958. Het bestuur dezer school heeft vezocht voorlopig de voormalige O.L.-school aan de Kerkdeef te mogen huren. B. en W. stellen voor. genoemd gebouw met in gang van 1 augustus 1958 te verhuren aan de Ver eniging voor Ghr. Nijverheidsonderwijs in de gemeente Axel en omstreken. Zonder hoofdelijke stemming werd dienovereen komstig besloten. Diverse percelen bouwgrond werden verkocht aan R. H. de Ridder, Wilhelminastraat 84, 252 m2, ge legen aan de Kanaalkadeaan- R. Fermont, Joost de Moorstraat 49, 252 m2, gelegen aan de Kanaal kade en P. Jansen, Evertsenstraat 3, 300 m2 eveneens gelegen aan de Kanaalkade. Besloten werd eem beroep op verjaring te doen ter verkrijging van een perceel aan de Oudewijk, voor heen eigendom van de in 1940 overleden Ant. van Veldhoven. Bedoeld perceel valt in het saneringsplan. Ten spijt van alle nasporingen zijn ook geen erfge namen bekend, zodat de gemeente thans een beroep op verjaring ka» doen en gezien de geringe waarde van het perceel toch altijd nog een weg kan vinden eventueel een oplossing in deze te bereiken. Het perceel Oudewijk 52 voorheen eigendom van de overleden G. M. Stouthamer werd onteigend en aangekocht naar de geschatte waarde van 500.—. Ook dit perceel valt in het saneringsplan Oudewijk en omgeving. Aangenomen werd het voorstel tot het verlenen van een bijdrage ten behoeve van de electrificatie van het gehucht Steenovens. Sedert geruime tijd bestond er contact met de N.V. P.Z.E.M. omtrent deze reeds meermalen onderzochte mogelijkheid van stroomlevering aan dit gehucht. Thans is men zover gevorderd met de onderhande lingen dat er redelijke kans schijnt te bestaan dat deze zaak haar beslag zal krijgen, daar nagenoeg alle om wonenden zich uitspraken ten gunste van aansluiting. De bijdage uit het fonds voor onrendabele gebieden is gesteld op ƒ21.600,—. De gemeentelijke bijdrage voor Zaamslag bedraagt 8829,Door de belang hebbenden, zal gezamenlijk 16.425,— moeten worden bijgedragen,. De kosten voor de gemeente Axel zijn gesteld op J|8019,— ineens of 826,— per jaar gedurende 15 jaar. Dit komt neer op een bijdrage van 445.— per perceel. Het college is bereid deze gestelde voorwaarden te aanvaarden en doet daartoe het voorstel aan de raad, hetwelk zonder hoofdelijke stemming werd aange nomen. Vastgesteld werden Hierna de navolgende begrotings wijzigingen, nd. d e 24e, 25e en 26e wijziging voor 1958. Een, voorstel dat uitvoerige discussie uitlokte was punt 22, n.l. het herzien van de jaarwedde van de administrateur van het gemeentelijk woningbedrijf per 1 april 1958 en het vaststellen van de le wijziging van de begroting van, het gemeentelijk woningbedrijf voor 1958. De commissie van toezicht op dit bedrijf heeft het college geadviseerd de bezoldiging van de administra teur van dit bedrijf te herzien op grond van het feit, dat betrokkene niet steeds die verhogingen heeft ge had, die de ambtenaren in algemene dienst wel kregen, terwijl boivendien de bezoldiging ver achter komt bij de vervulling van, deze functie s in andere gemeenten. Daarnaast doet zich een belangrijke uitbreiding voor van de werkzaamheden van deze functionaris ten ge volge van het invoeren en bijhouden van een onder- houds-register en van een voorraad-administratie, waardoor controle op het verbruik van materialen mogelijk zal zijn. Zou het salaris vastgesteld worden op een basis van 5,50 per woning, dan zou de gezamenlijke basis- 6) Ze went gauw. Vooral de groten moederen graag over het jongste kind. Ze tillen haar op schoot bewaren wat van hn zondagse snoep om bij Riesje in, de gunst te komen. Ze leren, haar de meest geliefde spelletjes en namen haar bij de vrije wandeling tussen zich in. Op zo'n vrije wandeling niet klas bij klas, maar met wie je wilde, gebeurde het. Een meisje van veertien vroegWaar woon je, Riesje In Rotterdam. Ja, maar ook in Den Haag. Hè, hoe kan dat nou. Je kunt toch niet op twee plaatsen tegelijk wonen -Ja maar, het is heus waar. Mijn Mama woont in Rotterdam en mijn Papa in Den Haag. De meisjes giechelden en keken elkaar bevreemd aan. Maar Rifesje, wonen jouw Papa en, Mama dan niet bij elkaar? Neen, schudde ze en een hoog rood trok over het smalle gezichtje. Was dat dan zo vreemd Die grote meisjes keken zo raar. Nee, nu vertelde ze niets meer. En voor het eerst sinds ze op kostschool was, kwam weer die stugge trek om de kleine kindermond en de afweer in haar grijze ogen. Onder de recreatie werd het geval aan de surveil lerende zuster medegedeeld. Wat gek hè Soeur, Riesjes Mama woont ergenc anders Waarom is dat zo Waar is nu eigenlijk haar thuis bezoldiging van de functie's gemeente-ontvanger en administrateur worden gebracht op 8043,50..JJij even tuele loonronden en bij vermeerdering vanhet aan tal woningen in het bedrijf, zouden dan steeds her zieningen van de administrateursbezoldiging moeten plaats hebben. Teneinde dit te voorkomen acht de commissie het gewenst, dat de basisbezoldiging van de combinatie gemeen te-ontvanger - administrateur van woningbedrijf wordt vastgesteld op de per 1 april 1958 geldende maximum-basisbezoldiging van de hoofdcommies ter secretarie, t.w. 8040,per jaar. Het college kan zich met het advies geheel ver enigen en vindt de huidige beloning, gelet op de aard en omivang van de werkzaamheden, absoluut te weinig en menen dat een herziening als omschreven, zeer gewenst is. Zij stellen derhalve voor te besluiten in de geest van dit advies. De heer Oggel bestreed dit voorstel van B. en W. in verband met de Hieraan verbonden voorgeschie denis waarbij n.l. één der sollicitanten werkzaam ter gemeente-secretarie zich toen heeft teruggetrokken. Indien deze sollicitant destijds op de hppgte zou zijn geweest dat het verloop van de salariëring in deze geest zou worden geregeld, dan zou hij zich vermoedelijk niet hebben teruggetrokken. Een ver hoging van 2,92 tot 5,50 per woning betekent dat deze bezoldiging eigenlijk boven die van de hoofd commies komt te liggen. Spr. heeft bezwaar tegen een verhoging tot 5,50 maar zou zidh wel acoord kunnen verklaren met 3,50 per woning. Wethouder de Putter is het grotendeels met de heer Oggel eens. De ontvanger is Hier in een be paalde functie gekomen maar door samenvoeging Van functie's is de grondslag totaal verbroken en zouden er destijds waarschijnlijk meerdere sollicitanten zijn geweest en ook niemand zich hebben teruggetrokken. Bepaalde ambtenaren zijn na vele jaren nog niet aan hun maximum en zo zijn er vanwege de zeer ongelijke behandeling meerdere dingen die hem bezwaren. Spr. kan dan ook niet meewerken aan een onbillijke ver houding, die door dit voorstel zal ontstaan. De heer C. van Bendegem heeft in de commissie medegewerkt aan dit advies aan B. en W. Het loopt nu spr. zegt het ronduit over het terugtrekken van de heer Fermont destijds. Men heeft daarom de grens getrokken tot aan 500 woningen. Wethouder van Bendegem herinnert er aan dat destijds dat bedrag niet meer betaald kon worden deze zaak tot en met besproken is en dit leidde tot een unaniem advies van de commissie. Spr. vindt het billijk dat het vele werk ook behoorlijk betaald wordt. De heer Oggel staat te kijken over de woorden van wethouder van Bendegem. Dit is geen gewone ver hoging maar een stuk inkomen en hij vraagt zich af moet dit nu omdat de minister een gedeeltelijke ver goeding geeft. De voorzitter wijst er op dat Axel eigenlijk na aanneming van dit voorstel onder het gemiddelde blijft, waar in Goes b.v. tussen de ƒ6.en 7,— per woning wordt betaald. De bezoldiging van de administratie ligt thans ver onder de algemene normen. Wethouder de Putter wijst op de heel andere ver houding hier, waar de administratie daar een volle kracht eist en hier een totaal bedrag werd bepaald om dat het ontvangerssalaris te laag was. Dat bedrag is toen daaraan toegetvoegd. De heer Pijpelink vindt dat men het ontvangerschap en de administratie dient te scheiden. De voorzitter zegt, dat de voorgeschiedenis, hoezeer ook van belang geacht voor de reorganisatie niet be palend is. Nadat de heer Oggel nog heeft opgemerkt dat hij er deze voorgeschiedenis niet van los kan maken, werd het meerderheidsvoorstel van B. en W. aangenomen met de stemmen van de heer Oggel en de Putter tegen. Rondvraag. De heer Oggel heeft te Spui geconstateerd, dat in de nabijheid van het nieuwe sportterrein aldaar een uitnemend geschikte speelplaats voor de kinderen zou zijn te maken. Hoe denkt het college daar over. Voorts zag spr. een, adres aan de A.N.W.B. ge richt en onder de aandacht gebracht dat de richting Perkpolder op de meeste wegwijzers in deze omgeving niet wordt vernoemd. Spr. meent dat dit toch een belangrijke plaats is ten opzichte van het verkeer naar boven de Schelde. De voorzitter doet nog mededeling van het feit dat in de volgende raadszitting een voorstel tegemoet kan worden gezien ten aanzien van de buurtver- Hindingsweg Scha'penbout-Spui. Hierna deelde spr. mede dat naar alle waarschijn lijkheid de raad in zijn huidige samenstelling voor het laatst bijeen is. Hij voelt behoefte de vijf scheidende lieden, die niet meer terug zullen, keren dank te brengen voor hun arbeid zowel in de raad als in de diverse commissle's ivan bijstand. Spr. hoopt dat zij aangename herinneringen zullen bewaren en bevredi ging zullen gevoelen voor datgene wat werd bereikt. Waar mensen werken worden altijd fouten gemaakt. Het is niet altijd eenvoudig de gemeentebelangen op de juiste wijze te dienen. Ieder doet dat op zijn wijze, maar het komt er op aan een basis van samen werking te vinden en dit streven stond bij hen die hier niet terugkeren zeer zeker voorop. Spr. hoopt dat het hen allen goed zal gaan. De heer Pijpelink spreekt namens de vijf scheidende raadsleden. Spr. heeft hier 13 jaar aan de werk zaamheden deelgenomen, en in die tijd is hier veel veranderd, maar ook nog veel kon verwezenlijkt worden, mits er voldoende medewerking bestaat. Er bestond hier doorgaans een geest van samenwerking en ondanks verschillen toch waardering. De ambtenaren op de secretarie dankt hij voor de welwillendheid waarmede zij steeds de raadsleden ter wille zijn geweest. Axel kan trots zijn op zijn ambtenarenkorps. Hierna sloot de voorzitter deze vergadering. MULO-EXAMENS. Bij het zaterdag te Goes gehouden Mulo-examen slaagden voor het A-diploma de volgende leerlingen van de Chr. U.L.O.-school alhier W. Bakker, L. Dieleman Pz., J. Wieland, Andr. Bakker, B. van Bendegem, E. Boon en S. van Cadsand. De laatste vier slaagden tevens voor het Middenstandsdiploma. In totaal slaagden 24 van de 26 leerlingen van de Chr. U.LO. alhier, die ditmaal aan de thans be ëindigde examens deelnamen. Voorwaar een mooi succes GESLAAGD. Voor het examen Handelskennis L.O. slaagde dezer dagen de heer J. Hamelink Jz., leraar aan de Chr. U.L.O.-school alhier. Voor het examen Duits M.O.-A. slaagde dezer dagen te 's-Gravenhage onze ex-stadgenoot de heer A. P. van Baal. Onze stadgenote mej. C. Wondergem slaagde dezer dagen voor het drogistendiploma. EXAMENS E.H.I.O. Vorige week zaterdag werd door dr. de Jong uit Oostburg het examen E.H.I.O. (Eerste Hulp in Oor logstijd) afgenomen,. De betreffende cursus werd ge geven door dokter Boor alhier en werd georgani seerd door de afdeling Axel van het Ned. Roode Krulis in samenwerking met de B.B. De volgende dames en heren verwierven het diploma mej. A. N. de Feijter, mej. A. S. L. Fer mont, mevr. Verpoorte-wan Tatenhove, mej. N. de Kraker, mej. J. Booy, mvr. Vatteroth-Diephuis, mevr. Jansen-Verschelling ,mej. D. Willemsen, mej. P. M. Mieras en de heren P. Mechielsen, M. P. Bakker, J. van Kruyssen, E. J. Breepoel, H. J. P. Raes, P. M. van Mennen, P. S. Hamelink en R. C. Boeije. Van de afdelingen Sluikil en Terneuzen slaagden de dames L. Faas-Pladdet, mej. C. van Wijck en de heer M. C. van< Troost. De geslaagden werden toegesproken door dr. de De zuster sneed verder gevraag af met een streng De zaken van anderen gaan jullie niets aan. Hierover wordt geen woord meer gesproken. Nadat de bel was gegaan gïng ze meteen naar de Overste en vijf minuten later werd Mariesje uit de studiezaal geroepen. Kleintjes stond ze in de kamer van. de Overste een kale lichtgroen geverfde ruimte, een bureau vol orde lijke papierstapels, twee rechtgerugde stoelen, een glimmend gewreven vloer zonlder kleed. Hier werd iets veranderd in het karakter van het kleine meisje, iets wat nooit meer goed te maken was. Het afwerende, dat zich vroeger maar zelden op haar gezichtje weerspiegelde, kwam nu sterk te voorschijn. Groot en donker stond de Overste in haar zwarte kloosterkleed. Als heel jong meisje uit een braaf, degelijk gezib was deze Overste naar het klooster gegaan. In het kleine dorp waar ze vandaan kwam was echtscheiding ongekend. Eenmaal in het klooster, altijd beschut, beschermd dooj- muren en regels, drong maar weinig tot haar door van wat zich in de wereld rondom afspeelde. Eenmaal tot Overste benoemd, hadden haar opvattingen weinig verandering onder gaan. In grote dikke meditatieboeken las ze over de grote steden als poelen van bederf, van duistere zon den teg enzesde en negende gebod. Het werkelijk be grip van goed en slecht was maar heel vaag. Haar rustige, passieloze natuur had het haar ook in het klooster niet moeilijk gemaakt. "Wat zij las of hoorde over de dingen die buiten het convent gebeurden, raakte haar niet werkelijk. Een kind uit een gezi'n waanvan de ouders ge scheiden had voor haar iets als een'^besmet wezen. H'éJ° yas dan ook alleen op herhaal aan dringen van aë rector een vroegere vriend' van Riesjes vader dat ze er in toegestemd te'. het kind op te nemen. Ze voelde zich sindsdien extra ver antwoordelijk voor de bijna honderd andere aan haar toevertrouwde meisjes en, had van de eerste dag aan zeer scherp gelet op Mariesjes doen en laten. Gauw had ze bemerkt hoe verwend het kleine ding was en hoe het met zijn aardige maniertjes de zusters en de kinderen voor zich innam. Een vaag medelijden, dat ze toch in het begin voor het kind had gevoeld, werd hierdoor spoedig verdreven en ze had zich voor genomen juist bijzonder streng te zijn. In het belang van het kind zelf en de goede naam van de school. Toch, toen ze de kleine zesjarige daar zag staan, zo tenger en nietig in die grote kale kamer, kwam het medelijden weer boven. Luister eens, kleintje Mariesje hief haar kindergezichtje naar de Overste, maar het was zo gesloten, zo weinig toeschietelijk, dat het medelijden als sneeuw voor de zon versmolt. Stnenger dan haar plan was, zei ze koelKind, jij mag niet over je vader en moeder praten. Andere kinderen hebben er niets mee te maken wat die doen of waar die wonen. Hoor je, Mariesje Pas op, kind. Laat ik er nooit meer iets van merken Riesjes ogen wijd open in niet-begrijpen keken naar de grote gestalte. Ga nu maar en denk er om, hè De Overste voelde zich niet geheel op haar gemak. Het kind reageerde heel anders dan ze verwacht had een ander kind zou zijn gaan huilenWas dit jonge meisje dan al zo hard geworden Neen Maar deze Overste begreep niets van de verwoesting die ze aangericht had. Wist niet, hoe het vertrouwen wan het kind in de grote mensen nu voor altijd was geschokt. Zeker, aan tante Corrie had Riesje een gloeiende hekel. Maar dege-, paste er wel voor op in haar bijzijn iets Jong, die er vooral de nadruk op legde dat nu od gevergd wordt, dat er werkelijk goede hulp kan leend worden als er gestudeerd wordt en men oef end blijft. Dokter Boor verklaarde met genoegen les te hebben al was de stof dikwijls zwaar. Het hem een genoegen dat een zo groot percentage diploma kon verwerven. Namens de afdeling Axel van het Ned. Rood. Kruis sprak nog de heer A. P. Ie Feber en namen de B.B. de heei J. Francke. Deze laatste legde vooral de nadruk op om de gelederen van de B.B, versterken. Waar blijven de blokploegen, zo vroeg Hij prees de mensen die nu examen deden en zove vrije tijd beschikbaar stellen voor hulp aan de lijdes de medemens. BENOEMING KRAAMCENTRUM. Door het bestuur van het Kraamcentrum der Grot# Kruisverenigingen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen tot leidster-docente benoemd Zr. J. J. de Jonge, wijl venpleegster te Oostburg. Aan Zr. Op 't Land werd op haar verzoek eervo ontslag gegeven wegens a.s. huwelijk. GEVONDEN VOORWERPEN. Een halsketting, Bernhardstraat 25 nylon dan» handschoenen, Oudeweg 58 een damesrijwiel, helminastraat 21 een springtouw, Oudewijk 3 rijwielkinderstoeltje, Bankertstraat 37 een goudt ring en portemonnaie, Wilhelminastraat 76 een gt, breid damesvest, Visser-Koole een actetas met ii houd, Joost de Moorstraat 39 een blauwe overjas Kanaal K 12 bruine dameshandschoene», Julians straat 656een herenpolshorloge, Zwembad lederen motorkap, Koestraat 17 een, blauwe pej Magrette N 42 een jutezak, Bankertstraat 35 w portmonnaie met inhoud, Beatrixstraat 10, gabardine regenjas, Julianastraat 19 een boodschap penmandje, Bernhardstraat 42 gen badhanddoek een rozenkrans, een huissleutel, twee sleuteltjes g een sleutel, Rijkspolitie, Axel. PREDIKBEURTEN. Zondag 3 augustus 1958. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vicaris S. den Blaauwei 2.30 uur Ds. P. J. Pennings (doopdienst) 7 u» Openluchttheater Ds. R. G. J. Timmers, van Huk (onderwerp „De aarde - Koninklijk domein). Geref. Kerk. 11 uur Ds. P. Lok, van IJmuida 5 uur Ds. J. de Feijter, van Berkel. Geref. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds A. van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdii-ns: ZONDAGSDIENST ARTSEN. 2 3 augustus Dokter K. Boor. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Duivensport, VLUCHT OP ARRAS. De duivensociëteit „De Verwachting" alhier ha zondag een, concours op Arras voor oude en jon) duiven. De uitslag was als volgt Oude duivent Snelheid eerste duif 1574,1 metei laatste prijswinnende duif 1366,1 meter. 1. C. val Acker 2. en 8. Th. J. Borghstijn 3. M. Dieleman 4. en 7. R. van de Veke, Zaamslag5. A. Vei schuren 6. H. van 't Hoff 9. B. van Hese J. van Hoorn. Jonge duivenSnelheid eerste duif 1552,4 metei laatste prijswinnende duif 1345, 2meter. 1. M. Butler 2 J. Giele 3. M. Dielemanr; 4. A. Peersman; J Hamelink, Zaamslag 6. J. Bakker, Zaamslag B. van Hese 8. A. J. Wijna 9. P. Ortelee; A. Blommaert. ten nadele van haar mama te zeggen. Het kind zo het immers direct oververtellen aan HanWoes zou hij zijn, ondanks alles Papa en Mama waren tot nu toe Riesjes wereldje Zij betekenden alles voor haar. Dat ze niet bij elkai woonden, net als de vaders en moeders van andtti kinderen, was wel jammer. Maar iets ergs, iets waai je niet over praten mocht, dat was het tot dan toe niet voor Mariesje. Ongeweten wreed verscheurde tk religieuse de droom van, dit kinderlven, dat gaaf ei heel open was geweest, en liet even een tip ziel van de zo lelijke werkelijkheid. Toen Mariesje weer op de gang stond besefte ze niet, wat er eigenlijk gebeurd was. Iets van angst fis er in haar en, heel eenzaam stond haar kleine smalli figuurtje in de al schemerende lange kostschoolgang 'Nog geen half jaar bleef ze op deze school. Op dag kwam er een brief van Opa Francken voor dl Overste. Riesjes Mama was steeds zieker geworden, ver langde erg naar haar kind. En op een kostschool ii Rotteradm zelf was nu een plaats vrij gekomen Grootpa kwam haar zelf halen en met een ioge- lukkig lachje reed Riesje met hem naar het station In het begin praatte ze druk en opgewonden, ver telde en vroeg honderd uit. Na een poosje werd ze stiller en, stiller, tot de oude man er erg in kreeg, Hij keek opmerkzaam naar het kindergezichtje, zag het smaller en bleker worden. Opa, zei een zacht stemmetje, mag ik nooit praten over papa en mama Is dat stout Zit dat het kind dwars Wie zou haar da! gezegd hebhen Snel en scherp dacht hij na. Amper zeven was zt ipas, maar soms zo'n klein wijs ding (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 2