AXELSE COURANT Gemeenteraad van Axel. asr 4 Lftfflfll Btataifl J C VINK Frankering bij abonnement. Axel ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1958 72e Jaargang No. 83 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDf E WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UltgeefiterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.t Axel, Markt 12, T3l. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK De secretaris wijst er op, dat men onder het oog d.cnt te zien dat het eindje voor bestrating in aan merking komende deel van de Weststraat vanaf de Kerkdreef tot de Noordstraat alleen reeds een bedrag van 12.000.— aan klinkers vergt. Wat moet dan b.v. de vrij lanige Gentsevaartstraat niet kosten. FIRMA Markt 12 AXEL ABONNEMENTSPRIJS, Lom nummon 6 coat Kwartoal-abronement i Azol binnen do kam 11,53 Ander* plaauon i 1,75 Buitenland I 2,00 ADVERTENTIEPRIJS Bl) contracten belangrijke by «onden Mededelingen 20 Clelnw kdvertentlën (maximum 6 regel») 70 coat ledore regel 1 coat per m m. ongrljke reductie, igen 20 coat per m.m. :lmum óregel») 1*5 regel» I meer 12 cont extra. y ZITTING VAN DINSDAG 29 JULI 1958. Oude raad werd uitgeluid met agenda van 24 punten. Voor de hoogstwaarschijnlijk laatste keer zeer bij zondere of dringende omstandigheden voorbehouden kwam onze vroedschap dinsdagavond in zijn hui dige constellatie bijeen, ter behandeling van, een lijvige agenda van niet minder dan 24 punten. De heer Maas was door vacantie verhinderd deze zitting bij te wonen. De overige leden waren allen aanwezig toen burgemeester Van Oeveren deze zit ting opende. Notulen, noch ingekomen stukken gaven aanleiding tot enige opmerkirig of discussie. Ook de reeds in één onzer vorige nummers opge nomen mededelingen naar aanleiding van bij de om vraag door de raadsleden ten berde gebracht vraag punten, mitsgaders bij de discussie geopperde wensen of gemaakte opmerkingen gaven eveneens ternauwer nood aanleiding tot nadere reactie's van de raad. Alleen ontlokte de eerste vraag, waarbij door de heer Oggel op bestrating van Weststraat, Polenstraat, Gentsevaartstraat en Zeestraat werd aangedrongen, hem de opmerking dat deze straatverbeteringen urgent z.jn, maar tevens posten zijn die in de gemeentebe groting voor dit jaar waren opgenomen en op zeer legale wijze via de financiële commissie daarop ge- Lracht waren door een éénstemmige raad. Spr. dringt er krachtig op aan deze stratenverbetering zo spoedig r ogelijk ter hand te nemen, aangezien onderhoud en vernieuwing anders deerlijk in het gedrang dreigen te icemen. Ook de heer Kesbeke sprak in gelijke geest. Door suedS alles maar te verschuiven komen we voor het feit te staan op een gegeven ogenblik alles gelijk te moeten dóeni, wat om onderhoud of vernieuwing roept. De heer Oggel wijst er op, dat B. en W. wijzen cp de financiële toestand der gemeente, doch deze L.ngen waren toch voorzien en door de raad via de f.r.anciële commissie op de begroting gebracht. B. en W. wijzen er op dat het gevaarlijk is al uit te gaan geven vooraleer we weten wat we krijgen v.igekeerd. De heer Oggel vindt dat het zodolende geen zin Leeft dat de raad besluiten neemt. De posten die geraamd zijn, dienienl binnlen het raam der begroting terdege ook te worden uitgevoerd. De voorzitter stelde de heer Oggel in zoverre ge rust door de verzekering te geven dat hetgeen er voor uitgetrokken is in elk geval zal worden opgebruikt. De heer Kesbeke wees nog eens met nadruk op de veelvuldig voorkomende samenscholingen die voor het publieke verkeer, zowel als voor de omwonenden er gerniswekkend zijn op sommige plaatsen, o.m. bij het v.nkelpand van de heer Naeye. Ook de heer C. van Ccndegem zou het gewenst achten dat er meer aan dacht aan dit euvel gewijd werd. De Voorzitter beriep zich nogmaals op de in ar- t.Lel 74 der Algemene Politieverordening voorkomen de alinea's. Hij heeft deze aangelegenheid met de plaatselijke politie besproken iera verder gaan dan L.crin is omschreven wordt niet gewenst geacht. Wijders drong de heer Kesbeke nog aan spoed :e betrachten ten aanzien van de verkeerssituatie op het L uispunt Zuidsingel—Kanaalkade—ZeestraatKin derdijk. Venvolgens kwam aan de orde het voorstel tot het crlenen van deni bijdrage ten behoeve van de elec- t.i'icatie van een viertal woningen aan de Polenstraat waaromtrent B. em W. mededelen dat van de P.Z.E.M. een verzoek is ontvangen om een gemeentelijke bij- d.age van) ƒ747.— ineens of ƒ77.per jaar ge durende 15 jaren. Dit bedrag is, vergeleken1 met wat voor andere ob jecten werd bijgedragen, gunstig. Uit het fonds voor c .rendabele gebieden wordt eveneens ƒ747.— bij gedragen!. De bewoners, die het graafwerk zelf ver- r.Uiten, moeten 203.— betalen. B. en W. stellen voor tot het verlenen van mede werking te besluiten em de gevraagde gemeentelijke Lijdrage van ƒ77.— per jaar gedurende 15 jaren be- schikbaar te stellen, zodra dit plan is uitgevoerd. Aldus werd besloten. Eëen leerlingenibijdrage aan de Z.L.M., groot 35. voor een leerling die de Lagere Tuinbouwschool in Kapelle bezoekt uit onze gemeente werd verleend, na dut de heer Oggel hiertegen bezwaren had ontwikkeld in verband met ten deze bestaande usantie's. De voorzitter voerde hiertegen aan dat men niet alle leerlin^enbijdragen, die gevorderd worden voor- Ujdig kan voorzien en zo is het ook met deze. Overi gens zal menl hier zoveel mogelijk principieel de hand aan houden. Voor ditmaal werd het besluit aange nomen overeenkomstig het voorstel Vervolgens werd aangenomen het voorstel tot het verlenen van een voorschot op vergoeding, als be doeld in artikel 126 der Kleuteronderwijswet. Ingevolg het bepaalde in dit artikel ontvangen de besturen van de op 1 januari 1956 reeds bestaande kleuterscholen jaarlijks een vergoeding, die strekt ter bestrijding van de kapitaalslasten, welke eern gevolg zijn van de bouw der lokalen. Deze vergoeding wordt bepaald met inachtneming van de ouderdom van het schoolgebouw en van het aantal gebruikte lokalen, dat noodzakelijk is te achten op grond van het aantal verplichte leidsters, wier be zoldiging voor rijksvergoeding in aanmerking komt. De vergoeding bedraagt een bij algemene maatregel van bestuur vast te stellen bedrag per lokaal. Bedoelde algemene maatregel van bestuur is nog steeds niet vastgesteld. Aangezien deze reeds sedert 1956 wordt tegemoet gezien, achten B. en W. het ten aanzien van de be sturen der bijzondere kleuterscholen niet billijk, nog steeds te wachten op de verschijning van bedoeld be sluit, temeer, nu deze verschijning binnen afzienbare tijd niet te verwachten is. Bovendien heeft de gemeente enkele bedragen van het Rijk als voorschot ter betaling van de genoemde vergoeding ontvangen, welke aan de kleuterscholen bij wijze van voorschot kunnen worden doorgegeven. Blijkens de memorie van toelichting op het wets ontwerp zal de normvergoeding per lokaal ongeveer bedragen voor lokalen gebouwd vóór 1940 300, per lokaalvoor lokalen gebouwd tussen 1946 en 1953 950.— per lokaal en voor lokafem gebouwd na 1953 ƒ1150.— per lokaal. Deze aan de schoolbesturen te verlenen vergoeding kan worden verminderd, indien he,t gemeentebestuur op enigerlei wijze in de stichtingskosten' van de lo kalen heeft bijgedragen. Dit is in Axel niet het geval. B. en W. stellen daarom voor de bedoelde voor schotten te verlenen. Dienovereenkomstig werd besloten. Aangenomen werd het voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening met de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten te 's-Gravenhage tot een bedrag van ƒ31.000.-. De voornaamste voorwaarden zijn koers 100% looptijd 30 jaren rentte 43^% per jaar, haljaarlijks te voldoen aflossing in 20 gelijke jaarlijkse termijnen aanvangende op 1 augustus 1969 (behoudens wijzi ging vervroegde aflossing de eerste 10 jaren van de looptijd niet toegestaanop 1 augustus van de jaren 1968 tot en met 1972 a 101)4%, vervolgens op 1 augustus van elk jaar a 101% kosten evenredig aandeel in de kosten (waaronder begrepen disagio emissie), verbonden aan de verkrijging en het beheer van de fondsen, waaruit deze Jening wordt verstrekt, hetwelk wordt geschat op 1,7% van het nominale bedrag der lening opneming 1 augustus 1958. Deze lening dient voor de definitieve financiering van onderhanden of reeds voltooide kaïpitaalswerken. Aangezien het tekort aan vaste financieringsmidde len thans nog ruim 485.000.— beloopt stellen B. en W. voor, deze aanbieding te aanvaarden en te be sluiten overeenkomstig het bij de stukken overgelegde ontwerp. Aldus werd besloten. Eveneens werd aangenomen het voorstel tot het verlenen van medewerking aan het bestuur der Ver eniging voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs alhier tot het verbeteren van de acoustiek in het gymnastiek lokaal dier vereniging. De acoustiek van dit gymnastiekgebouw is zeer slecht als gevolg van enkele constructiefouten. De oorzaken van deze slechte geluidsomstandigheden zijn het dichtsausen van het board-plaofnd de fijnge- schuurde en gesausde wand de lambrizering van beton-emaille en de gelakte houten vloer. Blijkens ingewonnen deskundig advies is verbete ring mogelijk door het aanbrengen van een nieuw geluidsabsorberend plafond. Adhaesie werd betuigd aan de in de gemeenteraad van 's-Heerenhoek aangenomen motie inzake de levende bezorgdheid over de verhoging der veerta- rieveni op de Westerschelde. Vastgesteld werden de 10e en 11e wijziging van de Salaris- en Loonverordening 1955. De 10e wijziging betreft de bij het L.O. werkzame vakonderwijzers (nuttige handwerken). De verbete ring van de salarisnorm hieruit voortvloeiende bedraagt 238,38 en voor het bijzonder onderwijs ter plaatse als consequentie een op 775.geraamd bedrag. De 11e wijziging betreft de in artikel 8 van de Salaris en Loonverordening geregelde rijwieltoelage. Degenen .die hun rijwiel ter beschikking van de dienst moetin' stellen, krijgen daarvoor een vergoeding ivan 58.— per jaar. Dit bedrag dateert al van 1951, In de vergadering van georganiseerd overleg van 15 juli werd verzocht deze toelage te verhogen tot 72.— per jaar. Sinds de vaststelling van deze toe lage zijn de kosten, verbonden aan het gebruik van een rijwiel aanmerkelijk verhoogd, zodat verhoging van de toelage B. en W. billijk en verantwoord voor komt. Beide wijzigingen werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aangenomen werd het voorstel tot het vaststellen: van de volgende regelingen! a. regeling tot toekenning van een loonbijslag en verhoging van de kindertoelage, in verband met de laatste huurverhoging over het tweede half jaar van 1958 b. regeling voor het verlenen van een duurtetoeslag op de kindertoelage over het tweede halfjaar 1958. Aan de heer J. de Visser, onderwijzer aan de open bare lagere school alhier werd per 1 oktober 1958 eervol ontslag verleend, wegens zijn benoeming tot hoofd der O.L. school te Hoek. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel daarop aangenomen tot benoeming van een onder wijzeres aan dezelfde school in de vacature de Visser. Naar deze opengevallen plaats solliciteerde n.l. mej. L. Lourens te Terneuzen. Gezien het grote tekort aan onderwijzend personeel hebben B. en W. in overleg met de inspecteur van hét L.O., gemeend geen nadere oproep van sollici tanten te moeten doen, temeer, daar de omtrent solli citante verkregen, inlichtingen gunstig zijn. Hierna kwam een punt aan de orde dat tot vrij lange discussie aanleiding gaf, n.l. het voorstel tot in voering van werkclassificatie en prestatiebeloning voor gemeentewerklieden, c.a. In de Commissie voor Georganiseerd Overleg is volledige overeenstemming bereikt aver de invoering van de werkclassificatie en de prestatiebeloning voor gemeentewerklieden. Het prae-advies verwees naar het bij de stukken gevoegde ontwerp. De heer Oggel ontwikkelde zeer in de brede be zwaren tegen de werkclassificatie met de daaruit voortvloeiende regeling van werkzaamheden die aan elk een zekere mate van zelfstandigheid toekent, maar toch ook de vraag doet rijzen of het aan elk opgedragen, werk ook allemaal gebeurd. Spr. ont kwam niet aan de suggestie die hij heel sterk aan wezig acht alles van bovenaf te regelen. Hij gelooft dat de werknemers door deze nieuwe toestand meer en meer gedegradeerd zullen worden tot moderne ar beidsslaven. Doordat men als het ware tot een onder deel van een machine of een nummer wordt zal ook bij de gemeentewerken een soort communisme ont staan en komt de arbeidsvreugde sterk te vervallen. De toestanden in het vrije bedrijf vergelijkend meent hij dat deze wel zeer sterk af zullen wijken in ver band met de prestaiteheloning en kan het niet anders volgens hem of de werklust -zal ten zeerste vermin deren. Dat én persoon belast zal worden met de be oordeling, waarmede tevens een nieuwe baan ge creëerd zal worden doet bij hem de vraag rijzen wie dit zal zijn en spr. meende dat deze niet gemakkelijk te vinden zou zijn en er een basis geschapen zal worden voor een lieve-vriendjespolitiek. Een dergelijk diep ingrijpen in de interne zaken gaat zijns inziens te ver en spr. kan dan ook alleen zijn stem geven aan de 3% overgangstoelage en zou aan Ged. Staten wensen duidelijk te maken., dat bij ons het gevoel leeft dat ook de geestelijke belangen dienen te worden be hartigd en men de overige punten die de arbeids vreugde dreigen te verstoren, afwijst. De heer Hamelink had ten aanzien van deze aan gelegenheid een andere en tegenovergestelde mening als de heer Oggel. Hij toest deze aan de ervaring opgedaan in het grootbedrijf waarin hij werkzaam is en is de mening toegedaan dat de vaststelling van functie's geen bezwaren oplevert tegenover de mini mum-prestaties. De ware arbeidsvreugde ligt voor hem in het loon dat men verdient en hij ziet het niet anders, dan dat men met deze nieuwe regeling een stuk vooruit gaat. De heer Pijpelink zegt zich in het G.O. ook tegen de werkclassificatie te hebben gekeerd. Spr. ziet niet in dat de arbeidsvrede er door bevorderd wordt en vraagt zich af hetzij deze regeling door drang van boven o fvan onder af in het leiven wordt geroepen waarom moet men het zo ingewikkeld maken, terwijl alles veel eenvoudiger kan. Terwille van de 3% overgangstoelage zal hij zijn stem niet onthouden aan dit voorstel. De heer Gerrits weet ook mede te spreken uit practische ervaring en wijst op de gunstige resul taten en voordelen voor de werkman die vast zitten aan deze werkclassificatie. Hij noemt een voorbeeld van de in zijn bedrijf geldende beoordeling naar punten en. het hieruit voortspruitende voor de werk man. De heer Oggel constateert dat de heer Hamelink wel de materiële doch niet de idëele zijd van deze materie op het oog heeft. Hij vindt het jammer dat de heer Pijpelink terwille van de 3% verhoging over zijn principiële bezwaren heen stapt. De voorziter wijst op de ingewikkeldheid van deze materie, waardoor het moeilijk is juist te realiseren wat de hieruit voortvloeiende gevolgen zijn. Dit gaat bete rop een grote fabriek. Hij heeft echter sterk de indruk dat er veel meer ruimte komt, zowel voor de werkgevers als de werknemers, die in tegenstelling tot slavernij initiatief overlaat, zodat hij in deze meer naast de heer Hamelink komt te staan. Van slavernij is zijn inziens geen sprake. Bij slavernij wordt er geen rekening gehouden met wat men kan, doch hier gaat het juist naar de bekwaamheid. Ook is spr. het er niet mee eens dat de arbeidsvreugde een stuk zou dalen. De ware arbeidsvreugde voor de mens is ge legen in zijn werk op de plaats waar hij thuis hoort. MmH* I l-JA *1 d I "Vi H iS n-irn/fi Ook voor de verstoring van de arbeidsvrede ziet cpr. geen gevaar aanwezig. Wel gelooft ook hij dat de moeilijkheden in het begin vooral niet mogen worden over het hoofd gezien. De gemeente is geen fabriek. En sprake-van lieve-vriendjespolitiek zal ook hier niet volkomen uit te schakelen zijn en zolang het woord „kruiwagen er is wel mee blijven spreken, dooh zowel ten opzichte van de werkclassificatie als de prestatiebeloning acht hij deze nieuwe regeling een. stap vooruit. De heer Oggel wijst op het verschil van inzicht dat tussen hem en de andere sprekers bestaat en zal zich derhalve onthouden van stemming. Nadt nog enige discussie hierover volgde werd het voorstel van B. en W. aangenomen dat neerkwam op a. invoering van de werkclassificatie en prestatie beloning voor de gemeentewerklieden en daarvoor aan te sluiten bij het bureau personeelsbeheer en organisatie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten b. B. en W. te machtigen vóór 1 janari 1959 an genoemd bureau of een andere deskundige in stantie de voorbereiding van de werkclassificatie op te dragen c. met ingang van 1 april 1958 aan de gemeente werklieden, vermeld in staat B van de aSlaris- en Loonverordening 1955, toe te kennen een tijde lijke overgangstoelage van 3%, overeenkomstig de daarvoor door de minister vastgestelde bepalingen. Aan de orde kwam daarop het voorstel tot het aan legen van een gemeentelijk sportterrein en tot het aan gaan van een vaste geldlening ter financiering van de kosten. Als gevolg van de precaire financiële toestand der gemeente, kon tot nog toe geen uitvoering daaraan worden gegeven, hoewel de kosten van uitvoering reeds in de 6e wijziging der gemeentebegroting 1956 werden geraamd. Teneinde tot verwezenlijking der plannen te kunnen geraken moest bovendien de omvang worden, inge krompen. Er is thans een plan ontworpen door de Ned. Heide Mij. voor de aanleg van een tweetal sportvelden. Dit complex is dusdanig geprojecteerd, dat het te zijner tijd nog kan worden uitgebreid met een sportveld met athletiek-accomodatie. De kosten van uitvoering van dit plan belopen in totaal 82.040,waarin 54,230.— subsidie zal kun nen worden verkregen, wanneer het onder D.A.C.W.- voorwaarden wordt uitgevoerd. Er zou derhalve ten, laste van de gemeente blijven 27.810,Ook dit bedrag is onder de huidige omstandigheden nog te hoog. Anderzijds mag echter worden gesteld, dat een gemeentelijk sportterrein voor Axetl met zijn twee voetbalverenigingen en een gymnastiekvereniging geen luxe meer is. Er zijn veel argumenten, die pleiten voor het be schikbaar hebben van behoorlijke terreinen, zelfs ar> gumenten, die liggen buiten de siport. B. en W. menen daarom te moeten beginnen met de aanleg van één terrein en dit later als de omstandigheden gunstiger zijn uit te breiden met een tweede sportveld en zo mogelijk nog een athletiek-sportveld. De kosten van aanleg van één terrein zullen voor de gemeente 12.360.bedragen. Ged. Staten hebben tegen de uitvoering van dit plan geen bezwaar. De N.V. Bank voor Ned. Gemeenten heeft ter fi nanciering een vaste geldlening aangeboden, groot 12.360,zodat niets de uitvoering van dit beknopte plan in de weg staat. B. en W. stellen daarom voor in principe te be sluiten tot de aanleg van twee sportvelden, waarvan er één zo spoedig mogelijk zal worden aangelegd en ter financiering van de aanlegkosten te besluiten tot het aangaan van genoemde geldlening. D heer Pijpelink stelt de vraag of gezien de nogal vrij zware financiële gevolgen dit terrein voor alle verenigingen dienstbaar zal zijn, dan wel uitsluitend voor A.Z. W. De heer Oggel vroeg of het onderhoud van de straten niet in het gedrang komt door dit voorstel. De heer C. van Bendegem is voorstander van goed geoutilleerde sportterreinen, maar wijst op de voet balvereniging „Axel" die al jaren zit te wachten op een, zeer noodzakelijk derde sportterrein. Door dit voorstel meent hij dat de V.V. „Axel" als oudste (voetbalvereniging haar aanspraken op dit terrein als eerste zal doen gelden. Spr. zeg tdat men er op kan rekenen dat het in dit opzicht nu zal gaan vriezen De voorzitter Laten we dan wachten tot de vorst komt. Zonder hoofdelijke stemming werd daarop het voor stel aangenomen. Hierna komt aan de orde het voorstel tot het ver huren van de voormalige openbare lagere school aan de vereniging voor Chr. Nijverheidsonderwijs te Axel en, omstreken. In het prae-advies werd verwezen naar het reeds in de vergadering van 26 januari 1954 door de raad kenbaar gemaakte oordeel dat de oprichting en in standhouding ener ambachtsschool alhier noodzake lijk is. Een dezer dagen is het Kon. Besluit verschenen, waarbij wordt goedgekeurd de oprichting en instand houding van een Chr. Lagere Technische School in de gemeente Axel. Hierbij wordt bepaald dat het (Vervolg op pagina 2)

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 1