schdöuw ov€R Leven UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON door CARRY VAN DER RIJKEN. Bij de een is het vocht, bij de ander kou of tocht die Rheumatische pijnen veroorzaakt. Maar in legio gevallen zit de oorzaak heel ergens anders. GEMEENTERAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Axel zal op dinsdag 29 juli des avonds om 7 uur ten gemeentehuize in openbare vergadering bijeen komen ter behandeling van onder staande agenda 1. Opening. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Ingekomen stukken, en mededelingen. 4. Beschikbaar stellen bijdrage voor electrificatie van vier woningen aan de Polenstraat. 5. Beslissing op een verzoek van de Z.L.M. te Goes om een bijdrage ten bate van de Lagere Tuinbouwschool te Kapelle. 6. Vaststelling voorschotten op de vergoeding als bedoeld in artikel 126 der Kleuteronderwijswet. 7. Aangaan vaste lening met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage, groot ƒ31.000.-. 8. Beslissing om medewerking te verlenen aan het Bestuur der Vereniging voor Chr. Nat. School onderwijs te Axel tot het verbeteren van de acoustiek in het gymnastieklokaal dier vereniging. 9. Adhaesi'e-betuiging aan een motie van de ge meenteraad van 's-Heerenhoek over de verhoging van de veertarieven op de Westerschelde. 10. Vaststelling van de 10e en 11e wijziging van de Salaris- en loonverordening 1955. 11. Vaststelling van: a. een regeling tot toekenning van een loonbijslag en verhoging van de kindertoelage, in verband met de laatste huurverhoging, over het tweede halfjaar 1958 b. een regeling voor het verlenen van een duurtc- toeslag op de kindertoelage over het tweede half jaar 1958. 12. Verlenen van eervol ontslag aan de heer J. de Visser als onderwijzer van de openbare lagere school te Axel. 13. Benoeming van een onderwijzeres aan de open bare lagere school te Axel met ingang van 1 ok tober 1958. 14. Invoering van de werkclassificatie en de pres tatiebeloning voor de gemeentewerklieden en toe kenning van een tijdelijke overgangstoelage a 3%. 15. Aanleg gemeentelijk sportterrein en het aangaan, van een vaste lening met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, te s-Gravenhage, groot 12.360.— ter financiering van de netto-kosten. 16. Verhuren van de voormalige openbare lagere school aan de Vereniging voor Chr. Nijverheids onderwijs in de gemeente Axel en omstreken. 17. Verkopen van diverse perceeltjes bouwgrond. 18. Het doen van een beroep op verjaring ter ver krijging van de eigendom van een perceeltje grond in het saneringsplan van de Oudewijk. 19. Aankoop van de woning Oudewijk 52 in verband met de sanering van die wijk. 20. Beschikbaar stellen bijdrage voor electrificatie woningen Steenovens. 21. Vaststelling van de 24e, 25e en 26e wijziging van de gemeentebegroting voor 1958. 22. Herziening van het salaris van de administrateur van het Gemeentelijk Woningbedrijf met ingang van 1 april 1958 en vaststelling van de le wijzi ging van de begroting van dat bedrijf over 1958. 23. Rondvraag. 24. Sluiting. Mededelingen, Aangaande de door verschillende raadsleden in de vergadering van 24 juni 1958 gestelde vragen, delen B. en W. het volgende mede Vraag van de heer Oggel over het stratenplan 1958. De Weststraat is onlangs gedeeltelijk herstraat. Het herleggen van de rest hangt voor een, belangrijk ge deelte af van de realisering van het saneringsplan van de Oudewijk. 5) Riesje was zes jaar geworden en logeerde al weer een paar weken in Den Haag. Toen op een middag kwam de brief. Een brief met een bekende blauwe opdruk en in het markante, heel precieuse schrift van Opa Francken, en aan Han privé geadresseerd. H ij schreef, dat Ine de laatste maanden niet in orde was. Het werd steeds erger, ze was absoluut overspannen en de dokter adviseerde volkomen rust. De twee jongens kunnen bij Jan en het nergens beter en rustiger hebben. Het huis wordt Riet okmen. Natuurlijk nemen we Ine bij ons, ze kan voorlopig gesloten, maar wat moet er dan met Riesje gebeuren De dokter raadde af, ook haar hier te nemen, je weet zelf hoe druk Mariesje is. Maanden kan het duren,. We zullen haar noodgedwongen op een kostschool moeten doen. Ine maakt zich veel zorg over het kind en dat is nu vooral heel slecht voor haar Zo ongeveer luidde het schrijven. Han vond het op zijn bureau liggen toen hij thuis kwam en was wat verwonderd een brief van Ine's vader te krijgen. Snel doorliepen zijn ogen de inhouddan las hij hem, langzamer, nog eens over. Ine ziek Ine, die zo sterk was Mijn God, zou zij het zich zó aangetrokken hebben Het was toch al zo lang niet goed meer tussen hen, beiden Opeens zag hij zichzelf weer zoals hij werkelijk was een misselijke, trouweloze kerel, die de vrouw had verlaten, welke hem met zoveel liefde het beste en mooiste had gegeven, dat in haar was. Hij wist het De Gentsevaartstraat komt aan de beurt, zodra een belangrijke verbouwing in die straat voltooid is. De verharding van de Polenstraat is vrij slecht. Voorshands zal echter volstaan moeten worden met het ophalen van enkele verzakkingen. De Zeestraat heeft de volle aandacht. De verbete ring aldaar hangt ten dele samen met de oplossing van diverse verkeersprobelmén. In het algemeen kan gesteld worden, dat diverse straten toe zijn aan algehele vernieuwing. Dit betekent o.a. vervanging van de oude keien door klinkers. De financiële toestand der gemeente noopt echterdiot de uiterste zuinigheid. Ten slotte zij opgemerkt, dat er slechts twee straat makers zijn. Dit aantal is onvoldoende om het nor male onderhoud naar behoren te kunnen verrichten. Uitbreiding van dit aantal, hoezeer ook noodzakelijk, stuit af op diverse moeilijkheden. Vraag van de heer Oggel over de straatverlichting verharding aan te brengen tussen het rijwielpad en het terrein van de fa. de Feijter aan de NieuweiTdijk De verlangde verharding is inmiddels aangebracht. Vraag avn de heer Oggel over de straatverlichting bij de woningen te Drieschouwen. Bij raadsbesluit van 29 oktoebr 1957 werd besloten ten behoeve van de bewoners van de woningen, staan de achter de werkplaats en garage van de Z.V.T.M. te Drieschouwen een tweetal lichtpunten aan te bren gen. Voor het verkrijgen van een goede verlithting ter plaatse zouden echter vier lichtpunten vereist zijn. Voorshands moet echter in verband met de finan ciële positie van de gemeente met twee lantaarns vol staan worden. Aan de N.V. P.Z.E.M. is opdracht verstrekt tot plaatsin gover te gaan. Vraag van de heer de Feijter over urinoir achter garage van de heer Lenos aan de Oranjestraat en verzoek om enkele urinoirs elders te plaatsen, b.v. bij kruispunt Zuidsingel-Kinderdijk. Aangezien de urinoir achter de garage van de heer Lenos de omgeving erg ontsiert, zal deze worden afgebroken. Het plaatsen van verschillende urinoirs in de kom van de gemeente is zeer wenselijk. De financiële middelen ontbreken echter. Vraag van de heer Kesbeke of het mogelijk is de samenscholingen op trottoirs, in portieken en voor winkels tegen te gaan. In artikel 74 van de Algemene Politieverordening staat o.a. Het is verboden a. tegen de wil van de gebruikers van aan wegen gelegen percelen, in de raamkozijnen of op dc dorpels van straatdeuren of daarvoor gelegen stoepen of portieken te zitten of te staan of daartegen te leunen b. tegen de wil van de gebruiker van aan wegen gelegen, erven, te zitten op de hekken of andere afscheidingen, langs die erven geplaatst. Uit bovenstaande blijkt, dat in de Algemene Politie verordening voldoende regelen zijn opgenomen om aan het gesignaleerde euvel een einde te maken. Voorwaarde is echter, dat de handelingen worden verricht tegen de wil van de gebruiker. Laatstgenoemde zal derhalve zo nodig de politie in de arm moeten nemen, en in concreto moeten verklaren welke per sonen zich tegen zijn wil bevinden op de in artikel 74 bedoelde plaatsen van de gebruiker. Een bepaling die verder gaat dan hierboven genoemd achten B. en W. om verschillende redenen minder gewenst. Terloops zij nog opgemerkt dat in artikel 40 van het Wegenverkeersreglement is bepaald dat voet gangers verplicht zijn van de voetpaden gebruik te maken. Het blijven staan op en nabij kruisingen en splitsingen van wegen en op bruggen is hun ver boden, indien daardoor het verkeer wordt belemmerd of in gevaar gebracht. Vraag van de heer Kesbeke of het mogelijk is een eenvoudige verharding aan te brengen in het westelijk gedeelte van de Kaaiwal ,het z.g. Jufferskwartier. De kosten van het aanbrengen van een eenvoudige zij was de enige vrouw die van hem hield alléén om hem zelfCora, o, hij voelde het maar al te goed, hoe begerenswaard hij voor haar was met zijn auto, zijn geld, zijn uiterlijk van grand seigneur, zijn vele vrienden, de fuiven die zij gavenZe was mo°'ten minstehij vond haar mooi. En hij kon haar niet meer missen Rusteloos sprong hij op en liep, de brief nog in zijn hand, de kamer op en neer. —God, wat een, zwakkeling was hij Hij zag het immers, hoe hij Ine's leven verwoestte en wat hij de kinderen aandeedEn tochtoch kon hij niet breken met Corahij kón niet Zo vond Cora hem toen ze met de haar eigen bestudeerd langzame manier ivan bewegen zijn kamer binnenkwam. Zij zag de brief, zijn gezicht Begreep direct het verband met Ine. Voozichtig zijn, wist ze. Lees eens, verzocht hij. Ze liet zich in een lage stoel vallen en las aan dachtig. Zouden we het kind niet bij ons nemen? zei hij hoopvol. Wat Mariesje hier houden, Denk er niet aanVreselijk gebonden En dan, eindigde ze wat diplomatieker Ret kind verveelt zich hier op den duur, altijd tussen grote mensen En enigste kinderendan verdedigde hij zwak. Dat kan niet anders, dat is erg genoeg voor ze. En als dat nu niet hoeft Maar een kostschoolMariesje is nog zo kleinEn dan helemaal onder vreemden Het idee, zijn verwende Riesje naar kostschool te sturen, vond Hij met prettig. Hij zag echter ook wel in dat het kind, als Cora haar niet graag hield, het hier nog minder gezellig zou hebben. verharding met oud materiaal, uit te voeren in eigen beheer, worden geraamd op circa 1500.—. Voorlopig moet hiervan echter in verband met de slechte positie der gemeentfinanciën worden afgezien. Hoewel dit niet van doorslaggevende betekenis is, zij nog medegedeeld dat de toestand ter plaatse bij het gehouden onderzoek niet tegenviel. Vraag van de heer Kesbeke om de bestrating van een gedeelte van de Buitenweg, t.w. vanaf de Nieuw- straat tot de woning van de heer van de Wege, te verbeteren. Dit gedeelte zal herlegd worden. Hiermede is dezer dagen een aanvang gemaakt. Vraag van de heer Kesbeke over de ontsierende gevel aan de Martk tussen R. D. Diteleman en G. Kayser. Met de heer Dieleman zijn opnieuw onderhande lingen aangeknoopt over de (verbetering van de be wuste gevel. Er bestaan goede gronden om aan ;e nemen dat binnenkort een accoord wordt bereikt. B. en W. hopen niet, dat de verbetering zal af stuiten op de precaire toestand der gemeentefinanciëa. Vraag van mevr. Folkersma-Staal over plaatsing verbodsbord voor fietsen in het bospad nabij de heer J. P. Sanderse. Dit bord zal worden verplaatst en wel zodanig dat het goed zichtbaar is voor de gebruikers van het bospad. Vraag van mevr. Folkersma-Staal over de desolate toestand in de Oudewijk. De half afgebroken w.c. is inmiddels gesloopt, ter wijl het onkruid met een verdelgingsmiddel is be spoten. Het ter plaatse gedeponeerde vuil zal worden verwijderd. Vraag van mevr. Folkersma-Staal over plantsoen hoek Wilhelminastraat-Ds. Jan Scharpstraat. De ter plaatse geplante boompjes zijn vernield. Het weer opnieuw in orde brengen van dit plantsoen kost geld, terwijl niet zeker is dat de jeugd dit plantsoen ontziet. Aangezien de kinderen hun spel veelal op deze hoek bedrijven, menen B. en W. dat het beter is het terreintje in te richten voor speelhoek. Met het betegelen kan dan worden volstaan. Dit zal de om geving alleen maar ten goede komen. Vraag van mevr. Folkersma-Staal over de plant soenen in het noordelijk gedeelte van de Irenstradt. In het najaar zullen in deze plantsoenen enkele perkjes worden aangebracht. De verdwenen boom zal alsdan worden vervangen. De vragen, welke niet bij de rondvraag zijn gesteld, worden als volgt beantwoord Vraag van de heer Pijpelink over het terrein aan de voorkant van de Chr. Lagere School te Spui. Het terrein is nog niet ingezaaid, omdat het nog ge ëgaliseerd moest worden. Daartoe is dezer dagen op dracht gegeven. Het inzaaien zal zo spoedig mogelijk plaats vinden. Vraag van de heer Oggel over de splitsing van het kas- en administratief beheer bij de bedrijven. Bij pensionering van diensthoofden willen B. en W. cle splitsing van het kas- en administratief beheer gaarne in overweging nemen. Ondertussen heeft het college zich gewend tot de Vereniging van Neder- Onzuiver bloed, onzuiverheden die zich vastzetten in gewrichten en ledematen, zijn oorzaak van veler lijden. Als dan de bloedzuiverende organen met de jaren trager geworden in hun werking met Kruschen's minerale zouten jeugdige energie krijgen toegevoegd, dan gaan deze allengs weer krachtiger werken het bloed gaat sneller stromen, de onzuiverheden worden afgevoerd langs natuurlijke weg en, daarmee is dan 'ook de oorzaak van die slopende pijnen er niet meer. Wie nog niet die verlossende werking van Kruschen aan den lijve ondervonden heeft, neme de proef Ing Med. Ik zal wel zien, besloot hij hardop. Cora liet het er bij, wel wetend toch haar zin te zullen, krijgen. Een kostschool werd gevonden. Het was niet zo gemakkelijk geweestde meeste kostscholen namen zulke kleintjes nog niet op. De geschiedenis werd zo beknopt mogelijk aan de Overste verteld. Tante Miep zorgde voor het uitzetje en op een koude aprildag bracht Opa haar met de trein naar de Brabancse kostschool. Ze was er de jongste. Gewend als ze was om veel onder vreemden te komen, maakte ze van het afscheid geen drama. Aan de hand van de Overste bracht ze Opa tot aan de poort, zwaaide nog toen hij in de taxi zat, die hem naar het station bracht. Even toch voelde ze zich klein en vreemd in de hoge kale gang. Er waren witte muren, hier en, daar onderbroken door portretten van vele Oversten, al lang dood en begraven. Kom, we gaan eens kijken naar de kinderen De Overste bracht haar op een grote speelplaats. Middenover was een hek gezet, in een hoek stonden twee schommels. Kijk, Riesje, aan deze kant van het hek spelen de kleintjes, daar de groten. Zondags mogen jullie allemaal bij elkaar. Het geroep en gejoel was plotseling opgehouden bij de komst van de Overste met het nieuwe kind. Een paar honderd kinderogen keken naar het kleine ding in haar donkerblauwe matrozenjurkje. Wat een klein ding. Net een jongen met die matrozenpet op. Maar het is een schatje, dat zie je zo, besliste een eigenwijze zesjarige. Hoeveel hangt er voor zo'n nieuwelingetje niet af landse Gemeenten in 's-Gravenhage met verzoek tei zake van advies te willen dienen. Zodra dit adv» ontvangen, is, zullen B. en W. hiervan, eventaf, in afwachting van nadere voorstellen de raad kennis stellen. Vraag van de heer Kesbeke over de verkeert, situatie op het kruispunt Zuidsingel-Kanaalkad?-Ztr straat-Kinderdijk. Onder auspiciën van de Centrale Dienst voor 1 en Woningtoezicht en Gemeentewerken in 0oj Zeeuwsch-Vlaanderen is een plan ontworpen ter lossing van de verkeerssituatie olp genoemd kruispunt Inmiddels is aan de Rijks- en de Provinciale Watt; staat gevraagd of zij accoord gaan met dit plan. Zodra overeenstemming is bereikt, zullen verden stappen worden ondernomen om te komen tot to; voering van het al dan niet gewijzigde plan. Het is niet onmogelijk dat het Rijk en de provinp bijdragen in de kosten ter zake. Vraag van de heer C. van Bendegem over afsluitu van de Bewesten Buitenweg. Op verlangen van de Rijkswaterstaat is een gedeelti van de Bewesten Buitenweg, gelegen in de po;d: Noord, van de rijksweg Axel—Sluiskil (Buthdijk), i ongeveer noordelijke richting over een afstand vi circa 80 meter gesloten verklaard voor het verkeer ut al'le voertuigen, rij- en trekdieren en vee in beid» richtingen. De gesloten-verklaring is aangegeven doa twee borden overeenkomstig model 13 van het wege verkeersreglement. Vraag van de heer Maas over de electrificatie va vier woningen aan de Polenstraat. Verwezen wordt naar punt 4 van de agenda. Vraag van de heer Maas om aan de bewoners \t woningwetwoningen een klein bedrag (b.v. ƒ10, per jaar) beschikbaar te stellen,, zulks ter stimulerii van de zelfwerkzaamheid. In overeenstemming met het advies van de Commit sie van Toezicht op het Gemeentelijk Woningbedrij delen B. en W. het volgende mede De rijksvergoeding voor onderhoud bedraagt 95 per woning per jaar. Dit bedrag is voor een m hoorlijk onderhoud te laag. Volgens onderzoekingt door de Nationale Woningraad zou de onderhout norm minstens 140.— tot 150.— per woning pt jaar moeten bedragen. Terecht kan worden opgemerkt, dat er bepaaii woningbouwverenigingen zijn die vergoeding gevt voor behang, enz., maar daartegen, moet worden aai gevoerd, dat deze verenigingen óf in een hogen klasse vallen, óf uit het risicofonds putten, wat m<® lijk is doordat woningbouwverenigingen daartoe nu de goedkeuring van Ged. Staten nodig hebben, dj wel dat zij hun fondsvorming voor buitenschilderwp.1 verwaarlozen. B. en W. zijn dan ook van oordeel, dat, hoew wij de zelfwerkzaamheid van de bewoners ten zeerst toejuichen, het thans nog niet mogelijk moet wordt geacht om de gevraagde vergoeding te verstrekk;. zonder daardoor in financiële moeilijkheden te kom Wanneer het onderhoudsfonds in de toekomst et gunstiger beeld zou vertonen, dan zullen B. en VI de mogelijkheden van een vergoeding aan de 1* woners opnieuw onder ogen zien. Vraag van de heer Oggel of het mogelijk is gastarief voor grootverbruikers enigszins te va zachten. Hoewel het Gasbedrijf over 1957 enige winst heel gemaakt, betekent dit nog niet dat de gasprijzo in het algemeen en, die voor de grootverbruikers het bijzonder kunnen worden herzien. Diverse salaris- en loonmaatregelen, welke i terugwerkende kracht zijn ingevoerd, moeten nog gt honoreerd worden. De invoering van de werkclassi ficatie en de prestatiebeloning, voorafgegaan door ett tijdelijke overgangstoelage a 3%, zal nieuwe dekkingi middelen vragen. De reserve van het gasbedrijf is in de laatste jarei sterk teruggelopen. Op 1 januari 1955 bedroeg zj ƒ42049,23. Op 1 januari 1958 was zij, met inbegrip van de winst over 1957, verminderd tot ƒ9328,16 van dat eerste, scherpe meedogenloze kinderoordeel De hele kostschooltijd is er soms ineens door ge tekend. Klein Riesje. Van al die psychologische factoren is ze ziel volkomen, onbewust. Ze was niet gewend met veel kinderen om te gaan. In Den Haag was ze enkel onder grote mensen en thuis waren alleen de jongens. Broer en Hans. Hier zijn honderd kleine meisjes, "t moet één van haar worden. Een nummertje. Niel langer het Mariesje, waar te veel nottitie van nomen wordt. Als de Overste weg is, dromt zich een dichte kring om haar heen. Hoe heet je Wat een gekke naam Hou oud ben. je Pas zes Zij ook. Ik ben al zeven. Moet jij geen zwarte schort voor? Zoveel vragen, zoveel uitroepen. Dan opeens een bel, een zware galmende bel. Riesje is nu gauw van het zo even nog dringende troepjt bevrijd. Ze krijgt een plaats in de rij, een plaats aan tafel, een plaats in de kapel, een plaats in een klas Er is een, klein houten ledikantje voor haar in cm cel, met witte gordijnen inplaats van een deur. De eerste avond voelt ze zich daar heel alleen heel verdrietig. Grote dikke tran en vallen op haar kussen. Heel diep stopt ze haar hoofdje onder dekens. Ze wil niet, dat de anderen haar zullen horen Eindelijk komt Klaas Vaak en brengt ook dit mensen kindje in het land der dromen. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 2