sch&öuw ovêr Leven UIT ONZE OMGEVING AXEL De jaren drukken U minder dan die Rheumatische Pijnen Drijf toch tenminste die pijnenuit. Doe een bloedzuiverende kuur FEUILLETON door CARRY VAN DER RIJKEN. 2) HULST FOKPAARDENDAG TE AXEL. Op het uitstekend geoutilleerde terrein der V.V.Z.F. in het recreatiegebied in plan-Zuid werden door de Vereniging van Zeeuwse Fokkers alhier in samen werking met de Fokvereniging „Door Eendracht Sterk" uit Hulst een grote gecombineerde fokdag gehouden. De belangstelling voor het hier aangevoerde prima fokmateriaal was buitengewoon groot. Ook de weers- omstandighed enwerkten bijzonder mee bij dit grote evenement op het gebied der paardenfokkerij. De jury had een lastige taak, maar kwam ten slotte in de diverse categoriëen van deze geslaagde fokdag tot de volgende uitslagen Hengsten 5 jaar en ouder (grote maat) t 1. Nico van Paula ,eig. J. F. de Waal, Hontenisse 2. Jaap van Berkenhof, eig. A. Serrarens, Ossenisse. Hengsten 5 jaar en ouder (kleine maat) t 1. Elegant van t Hoogland, eig. A. Serrarens, Ossenisse. Hengsten van 4 jaar i 1Nico van Bommandshof, eig. T. F. de Waal, Hontenisse. Hengstveulens geboren voor 1 mei i 1Paul van Oudepolder, eig. R. A. Vereecken, Hontenisse 2. Baron van Polderzicht, eig. J. A. Dees, Zaamslag Banto van Ravensberg, eig. Wed. C. de Waal, Lams- waarde3. Bobby van Sas, eig. C. van Ootegem, Sas van GentBaron van Rozenberg, eig. E. van Waterschoot, Lamswaarde 4. eig. Wed. A. Dees, Terneuzen eig. W. Scheele-van Hoeve, Terneuzen. Hengstveulens geboren na 1 mei i 1Certaine van Willemskerkepolder, eig. D. Tollenaar, Hoek,; 2. Expo van Pauwvliet, eig. A. van Hoeve, Zaamslag Baron van Kruispolder, eig. C. Cornelissen, Honte nisse 3. Elegant van Soraja, eig. F. de Putter, Zaam slag Didier van Passluis, eig. Mevr. C. van Waes- v. d. Berghe, WestdorpeGraaf, eig. J. C. den Hamer, Koewacht4. Baron van Zuiddorpe, eig. M. A. B. Puylaert, Zuiddorpe Nico van Schudde- beurs, eig. J. Asselman, Hontenisse Joep van Melo, eig. C. Boenne, Graauw. Hengsten met afstammelingen t 1. Baron de l'Hostee eig. Hengstenver. Zeeuwsch-Vlaanderen te Axel. Kampioen Hengst Nico van Bommanshof, eig. J. F. de Waal, Hontenisse; reserve-kampioen: Nico van Paula, van dezelfde eigenaar. Merries van 1 jaar (grote maat) 1. Honda, eig. J. C. den, Hamer, Koewacht2. Trees van Schudde- beurs, eig. J. Asselman, Hontenisse. Merries van 1 jaar (kleine maat) 1. Mirza, eig. E. J. Verpoorte, Zaamslag 2. Erna van Axel, eig. A. L. Scheele, Axel. Merrieveulens geboren voor 1 mei1Nelly van van Elegant, eig. A. d'Hooghe, St. Jansteen Isolde, Heikant, eig. R. Doffemont, St. Jansteen 2. Elly eig. K. G. Tollenaar-van Hoeve, Hoek 3. Monique, eig. R. de Munck, Zuiddorpe Betsy van Nooitge- dacht, eig. D. Doeselaar-de Koeijer, Hoek Amanda, eig. J. C. den Hamer, Koewacht4. Simonne, eig. C. N. Miohielsen, AxelNorma van Dirk, eig. Wed. C. van Haelst, Zuiddorpe Astrid van Absdale, eig. J. de Buck, St. Jansteen Madeion, eig. E. Cocquit, Zuiddorpe. Merrieveulens geboren na 1 mei1. Dora van C. van Haelst, ZuiddorpeSonja van Melo, eig. Hoek, eig. H. de Jonge, Hoek 2. Lucé, eig. Wed. Em. Verstraeten, Graauw 3. eig. Gebr. Laurevs, WestdorpeKwinda, eig. Gebr. d'Hert, Graauw Astrid, eig. Gebr. Gebr. Barbé, Philippine 4. Bea van Lusthof, eig. S. de Putter, Axel Dora, eig. Gebr. de Jonge, Axel Dina van Passluis, eig. mevr. C. van Waes-v. d. Berghe, Westdorpe. Fokgroepen van 1 eigenaar 1. Groep van O. Kerckhaert, Westdorpe2a. Groep van Al. Ser rarens, Ossenisse 2b. Groep van Adh. van Waes, Zuiddorpe. 2-jarige merries (grote maat) t 1. Ninette van de Stiendert, eig. A. Serrarens, Ossenisse 2. Nelly van t LusthoL- eig. W. Scheele-van Hoeve, Terneuzen Irene van t Hoogland, eig. A. Serrarens, Ossenisse Bertha van Steen, eig. J. Dobbelaar, St. Jansteen 3. Astrid, eig'. J. C. den Hamer, KoewachtBetty van Passluis, eig. Mevr. H. van Waes-v.d. Berghe, West dorpe Nora van Axel, eig. A. L. Scheele, Axel Anny van Prosper, eig. Wed. Burm, Nieuw-Namen 4. Rita van Truda, eig. Kind. C. Staal, Westdorpe Elza van Gemma, eig. Gebr. Laureijs, Westdorpe Mies van Gemma, eig. dezelfde. 2-ajrige merries (kleine maat) 1. Gerda, eig. M. Ysebaert-v. d. Linden, Axel2. Wanda van Mar griet, eig. Wed. G. de Deckere, St. Jansteen Carla van Absdale, eig. R. Verhelst, Westdorpe 3. Erna van Magrette, eig. W. Scheele-van Hoeve, Terneuzen Astrid, eig. J. Piessens, St. Jansteen 4. Lisette van Nico, eig. Kind. F. de Jonge, Zaamslag Carla van Oudien.polder, eig. Adh. van Waes, Zuiddorpe. 3-jarige merries (kleine maat) 1. Vera van het Plaatje, eig. F. v. d. Waart, St. Jansteen 2. Connie, eig. Osw. Kerckhaert, Westdorpe 3. Avina van 't Hoogland, eig. A. Serrarens, Ossenisse Bianca van Luc, eig. Gebr. van Gassen, Ossenisse Ethèle van Flora, eig. E. Daelman-Spuessens, Westdorpe. 3-jarige merries (grote maat) 1. Jenny, eig. A. de Clercq, Zuiddorpe 2. Carla van de Liniehof, eig. J. Piessens, St. Jansteen Astrid v. d. Marcusstraat, eig. n. Cocquit, Zuiddorpe 3. Olga van den Ouden- polder ,eig. P. Baert, KoewachtPolka van de Zee dijk, eig. D. Daelman, Westdorpe4. Nita van Truda, eig. Kind. C. Staal, WestdorpeLena van Oudenpolder, eig. A. van Waes, Zuiddorpe. 4-jarige merries (kleine maat) 1. Lizette van het Meerhof, eig. J. Apers en W. Brooymans, Hontenisse Duchesse van Margriet, eig. Wed. G. de Deckere, St, Jansteen 2. Ingrid van Victor, eig. P. Samijn, Zuiddorpe 3. Mien van Stoppeldijk, eig. P. Suy, St. Jansteen 4. Charmante van Absdale, eig. J. de Buck, St. Jansteen. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen en ge voelt U een heel ander mens. t Is of mèt de pijn ook de jaren, van U afvallen, naarmate Kruschen's heilzame werking zich aan Uw organen mededeelt. Begin morgen met Kruschen en gij zult al gauw ervaren, hoe goed het U doet. Ing. Med. 4-jarige merries (grote maat) 1. Victorina, eig. J. C. den Hamer, Koewacht2. Gerda van Melo. eig. M. Ysebaert, Axel3. Ida van Oudenpolder, eig. A. van W aes, Zuiddorpe 4. Norma van Ouden polder, van Adh. van Waes, Zuiddorpe Flora van Oudenpolder, eig. Wed. C. van Haelst, Zuiddorpe. 5-10-jarige merries (kleine maat): 1. Nelly van Zuiddorpe, eig. E. Cocquit, Zuiddorpe Ria, eig. Osw. Kerckhaert, Westdorpe Nadia, eig. Wed. D. Burm, Nieuw-Namen 2. Unica, eig. M. A. B. Puy laert, Zuiddorpe Trix van de Zeedijk, eig. D. Dael man, Westdorpe Stella van Eversdam, eig C. van Overloop, Zuiddorpe Leonora van Steen, eig. J, Dobbelaar, St. Jansteen Annie van Axel, eig. A Scheele, Axel 3. Irma van 't Hoogland, eig. A. Serrarens, OssenisseMonna van Herseur, eig. R. Verhelst, WestdorpeFarida van Melo, eig. E. Ver straeten, Graauw; Hona van Duboishoeve, eig. W L. den Hamer, AxelClara ,eig. E. Cocquit, Zuid dorpe 4. Suzanna van Kruisdorp, eig. Th. Maerman, KloosterzandeJenny van Alstein, eig. F. v. d. Waart, St. Jansteen Jeannette van Sassing, eig. R. Ducarmon, Sas van GentGertrude d'Ahea, eig. R. Doffemont, St, Jansteen Ronny van Zuiddorpe, eig M. A. B. Puylaert, Zuiddorpe Rabie, eig. mej. N. Dieleman, Zaamslag Honny van t Hoogland, eig. A. Serrarens, Ossenisse. 5-10-jarige merries (grote maat): 1. Olga van Trui, eig. Am. de Clercq, Zuiddorpe 2. Metha van Zo praatten de deftige Singeldames bij hun deftige kopje thee. De advocaten van Ine en Han hadden zich met elkaar in verbinding gesteld. Han wilde eerst niets weten van scheiding. Hij was dol op de kinderen, naar hij beweerde en kon ze niet missiën. De schuld echter lag duidelijk bij hem en hij had dus maar bitter weinig eisen te stellen. Ontboden op het advocatenkantoor, hoorde Ine van tnr. Raaymakers, dat Han er op stond, één van de kinderen toegewezen te krijgen. Toen hij haar ver schrikte gezicht zag en het verzet in haar ogen, be greep hij, dat dit vrouwtje op dat punt zo maar niet Zou toegeven:. Nadenkend kringelde hij met zijn potlood wat zin loze figuurtjes op het vloeiblad van zijn bureau. Kijkt u eiens, er is geen reden om uw man Uit de ouderlijke macht te doen ontzetten. Hij houdt dus een zeker recht op de kinderenJa, wacht u eens even (toen hij zag dat ze hem in de rede wilde vallen), ik weet wel waar bij u de moeilijkheid zit. Uw man is nooit slecht voor de kinderen geweest, juist buiten gewoon dol op ze, zoals u mij zelf heeft verteld en zoals hij zich ook tegenover mijn collega heeft uit gelaten. Maar u wilt ze niet aan de zorg van ehdie vrouw toevertrouwen Ine knikte. En even verried haar anders zo be heerste gezicht haar leed ien ellende. Mr. Raaymaekrs wendde zich af. Hij had het land. Daar zat hij nu tegenover dit jonge vrouwtje bijna Van dezelfde leeftijd als hij zelf en moest zich in haar meest intieme zieleleven dringen. Als het niet was geweest om de vriendschap tussen beider vaders, zou hij er niet over gedacht hebben een echt- scheidingsprodecure te behandelen!. Maar nu zou hij haar helpen naar best vermogen, al zou ze de eerste vijf minuten niet anders dan een vijand in hem zien. Toch raad ik u aan, vervolgde hij, haar nu strak aanziiend, uw oudste, als uw man daarom vraagt, een week, hoogstens twee weken, naar hem toe te sturen. U moet goed begrijpen, dat er een kans be staat, dat hij bij de rechterlijke uitspraak het kind toegewezen krijgt. Als u nu steeds blijft weigeren een van de kinderen, al is het voor nog zo'n korte tijd, naar hem toe te zenden, zal hij deze voorwaarde blijven bedingen. Stuurt u hen wel, dan is er kans tot eien minnelijke schikking te komen. Want, luister goed, ook die vrouw zal er niet voor voelen, een van uw kinderen voortdurend om zich heen te hebben. Ze voelde zich overrompeld, juist omdat het alle maal zo waar was wat hij zei. Dan, ging de rustige stem verder, er is nog een reden, waarom u een van de kinderen vóór de aanvang van het proces naar hun vader moest laten gaan. Ja zei Ine mat. Het oudste is bijna vijf Zij knikte. Goed. Op die leeftijd vertellen ze nog alles over wat hun oogjes zien en hun oortjes horen. Mocht hetkind daar niet goed behandeld wordpn, dan is dat bij het proces een reden te meer om de man geen der kinderen toe te wijzen. Ik zal er over denken, zei ze zacht. Een vriendelijke handdruk, een deur die beleefd voor haar werd open gehouden en dan stond ze weer alleen op sUStat. Met een probleem te meer om op te lossen. Een óffer, wat ze nu heel goed wist te Zuiddorpe, eig. M. A. B. Puylaert, Zuiddorpe Her mine van Eversdam ,eig. C. van Overloop, Zuid dorpe Rita van Passluis, eig. mevr. H. van Waes- v. d. Berg, Westdorpe Stella van Reigersbosch, eig. M. Ysebaert, Axel3. Hilda, eig. J. Asselman, Hon tenisse Elsa, eig. A. L. Scheele, AxelFrida van Veerwijk, eig. A. Mangnus, Boschkapelle 4. Soraya, eig. F. de Putter, Zaamslag Duchesse, eig.. Wed. M. van Hecke, Westdorpe; Diana van Waterhof, rig. J- A. Dees, Terneuzen. Merries van 10 jaar en ouder: 1. Erna van Kijk uit, eig. J. Bonte, Clinge2. Annie van Passluis, eig. mevr. H. van Waes-v. d. Berg, Westdorpe. Kampioen MeriesNadia, eig. Wed. D. Burm, Nieuw-Namen reserve-kampioenOlga van Trui, eig. Am. de Clercq, Zuiddorpe. Voor deze fokdag, waarvoor belangstelling bestond uit het gehele land en tot zelfs uit België, werd een zeer groot aantal dieren aangevoerd. De jury be stond uit de heren C. van Hoeve, Groede J. van 't Westeinde, Nieuwdorp A. J. v. d. Meulen, IJzien- dijke en Iz. de Buck, Grijpskerke. GESLAAGD. Voor het eindexamen H.B.S. A slaagde aan het Chr. Lyceum te Alfen aan de Rijn onze stadgenoot de heer J. Mieras. BOERENKAPEL TREEDT OP IN HET ZWEMBAD. Vorige week is eindelijk ook het aan het zwembad verbonden restaurant geheel gereed gekomen, door dat nu ook het dakterras klaar is. Dit dakterras be tekent een belangrijke en fraaie aanwinst, want het biedt een uniek uitzicht over het gehele bad en de omgeving, men zit er rustig en liefhebbers van zon kunnen er bovendien heerlijk zonnebaden. Het terras is geheel betegeld, terwijl een glazen windscherm zorgt dat de bezoeker beschut wordt tegen vaak al te frisse wind. De exploitant van het café-restaurant gaat dit heugelijke feit nu vandaag vieren met een feestelijke opening, waaraan medewerking wordt verleend door de bekende „Concordia's Boerenkapel", die zaterdag avond vanaf half acht enkele uren zal concerteren op het dakterras. Onnodig wellicht te zeggen dat dit openluchtge- beuren natuurlijk geen doorgang zal kunnen vinden bij onverhoopt slecht weer. PREDIKBEURTEN. Zondag 13 juli 1958. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Ds. P. J. Pennings (Bed. H. Avondmaal en Dank zegging). Geref. Kerk. 10 uur en 3 uur Ds. A. Kuiper (Bed. H. Avondmaal en Nabetrachting). Geref. Kerk (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. A. van Leeuwen (Voorber. H. Avondmaal). Geref. Gemeente 10 uur Leesdienst, 2.30 uur en 7 uur Ds. H. Rijksen, van Vlaardingen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. '2 13 juli Dokter A. Kats. DE TORENFEESTEN. Hulst heeft het afgelopen weekeind het gereed komen van zijn nieuwe kerktoren, waarin nu ook het carillon is gemonteerd, gevierd. Zoals bekend werd op 18 september 1944 de toren die toen door de Duitsers als uitkijkpost werd ge bruikt, stukgeschoten door Poolse troepen vanuit St. Jansteen. Sedert de bevrijding in 1944 heeft het tot 1954 geduurd eer het definitieve besluit viel de toren te doen herstellen. Uit een prijsvraag werd het ont werp „Prediker van architect Brouwer uit Aerden- moeten brengen. Ik zal Mariesje sturen, zei Ine bij zichzelf. Natuurlijk Mariesje, ten minstezeker het eerste jaar. Hansje en Broer zijn nog te klein om alleen uit logeren te gaan Uit logeren bij hun vader, dacht ze bitter. Het kleine meisje zat op de divan met haar poppen te spelen. Zou je Pappie graag weer eens zien, Mariesje 7 Pappie, zei het kind, ik vind Pappie niets lief. Waarom niet Pappie had aan Riesje en Broertje beloofd, dat we naar de olifant mochten en nou is Pappie nog niet eens in ons nieuwe huis geweest. En hier zijn geen olifanten, hè Maatje? Ja hoor kindje, wees maar niet bang, in Rotter dam is ook een dierentuin met wel drie olifanten. Gaat Pappie dan ook mee Zou Riesje dat zo graag willen Over twee daagjes mag je naar Pappie toe, met de trein naar Den Haag. Gaan we dan weer in Den Haag wonen Moeder zuchtte even. Wat was het moeilijk om 'haar kleine meisje duidelijk te maken, dat ze alleen zonder haar moeder en broertjes uit logeren moest. Nee, lieveling, zei ze enkel kom, ga weer zoet spelen, dan gaan we straks naar het park. Ze kende haar heftige, oudste meiskehet zou nog heel wat in hebben eer ze goed en wel in de* trein zat naar Den Haag. Het was donderdag en om elf uur was mijnheer Serèl er al om Riesje te halen. Het kind begon hevig te huilen. Ik wil niet alleen Ik wil bij Maatje blijven I hout gekozen. Een ontwerp dat thans is afgebot», en bestaat uit 147 betonelementen met een totaal wicht van 300 ton. De toren is nu tot en met la kruis 69 meter hoog. Het klokkensipel is tevens in de nieuwbouw onde; gebracht. Hiervoor werd een speciale ruimte uitge spaard, waarin 36 klokken, eien 3-octaafs spel, een plaats heeft gevonden. Zoals bekend werd door verschillende nabuurge meenten een klok voor dit klokkenspel geschonkei Dit geschiedde door de gemeenten Axel, Glinge Graauw, Hontenisse, St. Jansteen, Koewacht en Vogel- waarde. Elk dezer klokken vermeld zijn herkomst een randschrift, waarvan de teksten als volgt zijn: Axel Axel, van ouds uw zusterstede, leeft in u\ opbouw mede. Clinge De Klingelingelinge, geschonken door dt gemeente Clinge. GraauwVereend in alle noden, heeft Graam mij aangeboden. Hontenisse Hontenisse zond mij hier, nu breng il hier vertier. St. Jansteen Mij schonk 't Steen en God ter luid ik nu over alle grenzen heen. KoewachtKoewacht zingt mede in uw klokken spel. Vogelwaarde Dank, Vogelwaarde, dank, van U kreeg ik mijn klank. De grootste klok is genoemd naar de bisschop van Gent, Cornelis Jangenius, die te Hulst werd geboren, de op één na grootste is ter ere van de bevrijden „Polenklok" gedoopt. Zaterdagmiddag werd het klokkenspel officieel gebruik genomen, in aanwezigheid van tal van auto riteiten, leden van Ged. Staten, burgemeesters van de gemeenten die een klok geschonken hebben, enz, In de avonduren concerteerde „Tremola-Thalia'-' uil Axel op de Markt, terwijl daarna een speciaal dooi drs. Lockefeer geschreven openluchtspel werd opge voerd, met als achtergrond de fraaie gevel van hel historische stadhuis. Ook zondag en maandag werden de torenfeestea nog voortgezet met verschillende concerten, een* kinder optocht en een reprise van het openluchtspel. DRUKTE AAN HET SMOKKELFRONT. In de vroege ochtenduren van maandag waren Je douane-ambtenaren der Belgische vliegende veldbri- gade uit Lokeren op hun dienstronde in de omge ving van Koewacht nabij de Belgisch-Nederlandse grens, toen een zwaar beladen personenwagen in volle vaart over de grens reed. Daat de ambtenaren de wagen verdacht vonden, gaven dij de bestuurder een bevel tot stoppen. Deze scheen zich om het bevel echter weinig te bekommeren en reed door. Dt douanebeambten zetten onmiddellijk de achtervolg»; in en openden het vuur teneinde de voortvluchtig! door het stukschieten van de autobanden tot stilstand te brengen. Zij slaagdien in hun opZet, doch de be stuurder wist te ontkomen. De personenwagen werd met een lading van 980 kj Nederlandse roomboter door de douane in beslag ge nomen en naar de hoofdcontrolepost te Zelzate-Stuiver gebracht. De Belgische douane uit Eeklo heeft maandag middag na een hevige beschieting onder Maldeghea langs het Leopoldkanaal een vrachtauto uit Eede tot stilstand weten te brengen. Deze open vrachtauto waarop men de do^en kon zien staan, vervoerde 1900 kg. Nederlandse boter. De douaniers hadden ziet met hun auto verdekt opgesteld in een korenveld. De chauffeur van de vrachtauto wist tussen deze graanvelden te ontkomen. Vorige week zaterdag heeft de Belgische douane op hetzelfde punt een eveneens uit Eede afkomstige personenauto, die kennelijk van een boterrit terug keerde, in beslag genomen, omdat de papieren niet in orde waren. Ik wil geen mooie jurk aan, ik wil niet, ik wil niet! Zenuwachtige vingertjes plukten aan de drukkertjes probeerden het zachtfluwelen jurkje over het hoofdje te trekken. Toen, vastbesloten opeens, tilde moeder haar op haar schoot. Luister, Riesje. Pappie is zo alleen en Pappie houdt zoveel van jou. En hij wil jou zo graag een paar daagjes bij zich hebben. Pappie heeft het zo druk dat hij niet bij Mariesje kon komen,. Toen ze dat laatste zei, was er iets heel bitters, heel droevigs in moeders hart. Maar ze had immers beloofd het kind te sturen en duscoüte que coüte. Het snikken bedaarde. Stil lag Mariesje nu tegen moeder aan. Zul je mijn grote kindje zijn en niet meer" huilen! Ernstig, nog nat van tranen, keken de grijze kinder ogen naar haar op. Mag ik dan weer gauw terugkomen Ja hoor lieveling. Innig drukte ze het kind tegen zich aan. De lievelingspoppen mochten mee en vlug liet ze zich nu van Maatjes schoot glijden. Ze moesten nog uit bed gehaald worden en Mariesje had het nu opeens erg druk met de poppznkinderen, te druk offl nog ergens anders aan te denken. Moeder kende mijnheer Serèl wel. Het was een van de reizigers van de zaak. Een gemoedelijke, aar dige man, die het allesbehalve prettig had gevonden om dit baantje voor zijn chef op te knappen. Er was op de zaak veel gefluisterd geworden. Die wist dit, die dathet fijne geeni van allen. Hij, Serèl, had zijn mond gehouden. Hij was al jaren bij de firma en het stond hem tegpn, die praatjes over hun chef. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 2