Uw zw re shag sch&öuw ov6R Leven Droogt plastic UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON door CARRY VAN DER RIJKEN. gesproken. Deze wees op de grote en zware taak die Hier wacht voor hen allen en inzonderheid ook voor de nieuwe herder en leraar. In wederzijds ver trouwen zullen zij samen een basis voor samen werking kunnen vinden. De moeilijkheden waarop men ongetwijfeld stuiten zal zijn er om te overwinnen. Spr. besloot hierin nauwgezet te arbeiden en niet alleen met de mond maar ook met de daad zich Christenen te tonen. Deze spreker dankte ook hart grondig ds. Middelkoop van Zaamslag voor zijn arbeid hier als consulent verricht. Ds. van Mechelen uit Oostburg sprak vervolgens nog namens de classis en haalde daarbij tal van her inneringen op uit de gemeente Ottoland, die hij uit ervaring kende. Na deze beide sprekers nam ds. van Leeuwen nog maals het woord om allen mede namens zijn echt genote en familie te danken voor de geest van vrien delijkheid en vertrouwen waarmede men hen op zo gulle wijze was tegemoet getreden. Zijnerzijds hoopt hij dit met zijn echtgenote spoedig te beantwoorden door nauwere kennismaking ten huize van de ge meente-leden. Spr. herdacht ook zijn vroegere vriend ds. Tolle naar, afkomstig uit deze streek, die predikant te Den Helder zijn geboorteplaats was en hem vaak ten tijde van zijn studie tot een stimulans is geweest. De bandien met Zeeland waren voor hem echter ook nog meerdere daar hij van moeders zijde ook Zeeuws bloed bezit. Hij dankte inzonderheid ook ds. Hammin broeder de Regt, ds! van Mechelen, die namens classis heeft gesproken, terwijl hij ook ds. Couvi als een lichtend voorbeeld zich voor ogen zal stel]» Op a.s. vrijdagavond zal de gemeente in staat steld worden in het kerkgebouw in intiemere zin haar nieuwe herder en leraar kennis te maken. GESLAAGD. Voor het examen hoofdacte kleuterleidster slaagt» vorige week de dames D. K. van Luijk Hd., alhii en Tini Scheeie Jd. te Sluiskil. BEVORDERD. Onze vroegere stadgenoot de heer L. de Vissa thans te Bruinisse, is met ingang van 1 juli j.I. i* vorderd tot opperwachtmeester der Rijkspolitie. RECTIFICATIE. Bij de in ons vorig nummer opgenomen lijst va geslaagden voor het Mulo-diploma zijn enkele name van leerlingen van de Chr. Ulo-school alhier wei gevallen. Van deze school slaagden vorige week voo Mulo A L. Haak te Zaamslag en voor Mulo G. S. W. v. d. Berg, W. Francke, Co van Driel M. S. C. de Putter te Axel en M. Boogerd Zaamslag. G. S.W. v. d. Berg, W. Francke, Haak en M. S. C. de Putter behaalden bovendien gt lijktijdig het middenstandsdiploma. Nü LES EXCURSIE VAN DE BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. De afdeling Axel van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen maakte vorige week vrijdag haar jaar lijkse uitstapje, dat ditmaal gepaard ging met een bezoek aan de welbekende Tomadofabriek te Etten- Leur. Nadat er in de voormiddag te Breda gewinkeld was en de koffie gebruikt, werd het gezelschap des na middags in de prachtige moderne Tornado-fabriek ver welkomd door een vriendelijke demonstratrice, die de fabriek eerst aan de buitenzijde liet zien en daarna het interieur, alles erg mooi, doch waarbij vooral de prachtige entree en showroom opviel. Na een korte inleiding in de conversatiezaal volgde een rondgang door de fabriek waar men de hele serie Tornado-artikelen, van het kleinste koffiezeefje tot de grootste droogrekken en dergelijke uit de enorme machines zag rollen. In de prachtige, rijk met hangplanten versierde can- tine werd daarna onder het genot van een door de directie aangeboden thee-complèt, gedemonstreerd met de Tornado-snelkookpan. Nadat de presidente met enkele welgekozen woor den haar dankbaarheid voor het gebodene geuit had verliet men de fabriek om nog even in het prachtige Mastbos te wandelen en via Antwerpen, waar ook nog een uurtje getoefd werd, in een prettige stem ming over deze gezellige en zeer geslaagde dag huiswaarts te keren. BEVESTIGING EN INTREDE VAN Ds. A. VAN LEEUWEN ALS GEREF. PREDIKANT TE AXEL. Voor de Gereformeerde Kerk aan de Pironstraat alhier was het zondag in de ruimste zin des woords een feestdag. Na een sinds oktober van het vorig jaar wegens het vertrek en emeritaat van ds. D. J. Couvée ontstane vacature toch, was men er reeds nu in geslaagd toezegging van aanneming van beroep te hebben verkregen van de nog jeugdige predikant ds. A. van Leeuwen, tot nu toe actief werkzaam te Ottoland (Z.H.). Gezien de vele vacatures in den lande was dit een wel zeer verheugend en bemoedigend feit en zo kon de 6e juli voor de Geref. Kerk hier ter plaatse be stempeld worden als een hoogtijdag en liep het onge veer 600 plaatsen tellende kerkgebouw des morgens bij de bevestiging en des avonds bij de intrede van de nieuwe herder en leraar in minder dan geen tijd en voor de aanvang van de dienst vol, niet alleen met gemeente-leden met hun gezinsleden, maar ook met vele belangstellenden buiten de enge kerkelijke kring der gemeente om. De ochtenddienst die bestemd was voor de be vestiging van de nieuwe herder en leraar werd ge leid door ds. M. Hamming uit Den Helder, de ge boorteplaats van ds. van Leeuwen, die door vriend schapsbanden nauw met hem verbonden is. Bij de kerkelijke mededelingen werd o.m. bekend gemaakt dat met attestatie uit Ottolanld hier ter plaatse is binnengekomen ds. Albertus van Leeuwen met echtgenote en drie gedoopte kinderen. Na de zegen en het votum zong het overvolle kerk gebouw Psalm 138 1 en na de schuldbelijdenis van Psalm 130, de beide helften, waarna ds. Hamming voorging in gebed en gezongen werden een tweetal verzen van Psalm 119 uit welke onberijmde Psalm ook een gedeelte was voorgelezen, terwijl als tekst woord uit deze Psalm gekozen waren de woorden van vers 105 „Uw woord is een lamp voor mijn voet en een licht voor mijn pad." Ds. Hamming meende dat deze Psalm een bij uit stek geschikte is voor deze twintigste dienaar des Woords van de Gereformeerde Kerk van Axel, een lange rij van predikanten die werd ingezet door ds. A. G. de Waal in 1846. Spr. wees op de gelukkige 1) Ten einde raad was Ine naar een advocaat gegaan en had hiermede het echtscheidingsproces aanhangig gemaakt. Het was niet langer vol te houden. Han had haar zelfs niet in zoverre ontzien, dat hij zelf die moeilijke stap had gedaan. Diep vernederd had Ine zich gevoeld. Hoe kon hij het haar aandoen En de kinderen danDe jongens waren nog klein, Mariesje, hun oudste, was nu vier. Ze was zijn lieveling. Hoe kón hij De rechtsgeleerde had haar aangeraden te ver huizen, liefst naar een andere plaats. Ze koos Rotter dam. Haar ouders woonden1 daar. Ze voelde zich zo eenzaam en zo doodongelukkig helemaal geen zelfstandige jonge vrouw, die met drie kleine kinderen het „Leven" aan moest kunnen. Na het gesprek met de advocaat had ze haar vader opgebeld hem dringend verzocht naar Den Haag te komen. Ze wist Han in Brussel en die avond luisterde de oude heer Francken zwijgend naar het droeve re laas van Ine's laatste twee huwelijksjaren. Hij viel haar niet in de rede met„Ik heb het je wel voor speld" en „Je was gewaarschuwd". Hij beloofde zijn dochter naar een huis uit te kijken en anders moest ze met de kinderen maar zolang thuis in- komen. Och vader, u weet zelf dat dit niet gaat. Moeder is al doodmoe als de kleinkinderen een uurtje op visite zijn. Zo was het inderdaad. Tegen het gesprek met haar vader had Ine niet opgezien. Vader en zij hadden elkaar altijd zo goed omstandigheid dat ook naar traditie het beroep weer- zai vlot succes heeft gehad en de vècature der halve -maar korte tijd heeft bestaan. Hij voelt zich niet gerdepen de loftrompet voor de nieuwe voor ganger op te steken, maar meent toch wel zoveel te mogen zeggen dat hij het feit dat ds. van Leeuwlen voortaan hier dienaar des Woords zijn zal een feli citatie waard is, inzonderheid ook voor de zieken en ouden van dagen. Hierna ging spr. over tot belichting van zijn tekst in het kader van de 22-delige 119e Psalm die naar het uit evenveel letters bestaande alfabet werd in gedeeld. De gemeente dient de Bijbel zodanig te ken nen dat zij er als het ware in woont. Op welke wijze dit geschieden kan leert ons de reformatie, die door Luther werd aangevangen, doordrenkt met de geest van Genève, vanuit Vlaanderen, Duitsland, Frankrijk en zelfs uit Polen werd nagestreefd en ook hier de geesten heeft beroerd. De genade van God en de liefde voor en tot Gods Woord, dat thuis en op de Chr. scholen ons tot een leidraad dient te zijn voor de gemeente in de naleving van de Wet. Dit doende zullen wij onder het schijnsel van het Woord dicht bij het Vaderhuis gebracht worden tot ons eeuwig heil. Spr. las na zijn niet langdurige maar kernachtige predikatie het formulier van bevestiging voor, waarna ds. van Leeuwen op de tot hem gerichte vragen antwoordde met de woorden Ja ik, van ganser harte. De gemeente zong daarop de bevestigde nieuwe predikant het „Beveel gerust Uw wegen" en „De Heer moet gij vertrouwen" toe. Na dankzegging werd deze plechtige dienst be ëindigd met het zingen van Psalm 103 2 en 9. De avonddienst, die gewijd was aan de intrede van de nieuwe predikant was nog drukker bezocht en door vele zijdelings bijgeplaatste stoelen was het aan tal zitplaatsen nog vergroot. Lang voor deze dienst begon het kerkgebouw weer vol te stromen. Onder de belangstellenden1 merkten we o.a. op wethouder C. de Putter, met de gemeente-secretaris en vicaris den Blaauwen, wijl ds. Pennings verhinderd was. Door deze laatste was, evenals door de burgemeester hiervan- bericht gezonden. Deze dienst ving aan met het zingen van Psalm 84 de verzen 1 en 6, terwijl na de Wet des Heren van Psalm 68 10 werd gezongen. Na in gebed te zijn voorgegaan werden daarop gezongen de verzen 2, 3 en 4 van Psalm 95 en las ds. van Leeuwen een schrift gedeelte uit Johannes 1 35 tot 41 voor. Als tekst uit ditzelfde hoofdstuk had hij gekozen de woorden uit vers 43a„En hij leidde hem tot Jezus." Wij achten dit schriftgedeelte, dat handelt over de beide broeders-discipelen Andreas en Simon Petrus van voldoende bekendheid en is deze tekst voor zich zelf sprekende een opwekking voor de gemeente van Christus tot broederlijke liefde bij het zoeken naar Jezus, het Lam Gods dat de zonden der wereld op nam en wegdroeg. Doordrongen van de menselijke fouten die ons aankleven mag dat ons niet weer houden voort te gaan op dit pad, want Hij heeft gezegd „Komt allen tot Mij die vermoeid en belast zijtwant ik zal U rust geven I" De jongeren houden het oog op de ouderen ge richt wien- het een vreugde en roeping dient te zijn hen daarin voor te gaan en te onderwijzen. Dit doende zal er ook hier veel werk te verrichten zijn, waarop wij echter ^egen zullen mogen verwachten. /Uit voerig lichtte spr. dit alles toe in de hoop en ver trouwend dat men hem als jeugdig predikant in zijn tekortkomingen met begrip tegemoet zal treden, waar van hij reeds tal van bewijzen mocht ontvangen en waarbij hij zich zo bijzonder gesterkt voelde toen de gemeente hem deze morgen het „Beveel gerust Uw wegen" toezong. Zo hoopt hij dat men in geloofs vertrouwen de weg vinden moge tot Christus. De gemeente zong hierna Psalm 89 7, waarna ds. van Leeuwen eindigde met het „Onze Vader". Door ouderling A. de Regt werd na de dienst de predikant namens kerkeiraad en diakenen toe- begrepen. Er waren maar weinig woorden nodig tus sen die beiden. Met Ine's moeder was het heel wat anders. Een uiterst teer vrouwtje, altijd verwend en ontzien, leek het soms of het leven aan haar voorbij gleed, haar niet werkelijk raakte. Met hun zorgen gingen de kinderen naar vader dat was altijd zo geweest vanaf Ine's vroegste herinneringen. Ook toen ze voor het eerst thuis kwam met Han van Es, was het haar vader geweest, die met zijn scherpe mensenkennis de zwakkeling had gezien in de knappe innemende jongen. Haar moeder zag enkel de charmante vlotte manier van omgang. Waardeerde zijn wat vleierige conversatie en was er in haar hart trots op, dat haar blonde Ineke zou trouwen met een man, waar zoveel meisjes naar hengelden. Maar papa Francken had toch kans gezien het huwelijk bijna drie jaar uit te stellen. Nooit had Ine thuis geklaagd over haar man. Daar was ze te trots voor. Daarbij het weten, hoe weinig sympathie haar vader voor Han voelde. B|ij moeder hoefde ze helemaal niet aan te komen. Die zou er niets van begrijpen, volkomen overstuur raken, alleen al bij het idee van een mogelijk schan daal. Het kalmeerde de jonge vrouw dat haar vader de zaak zo rustig, zo bijna zonder commentaar op nam. Hij oordeelde het verstandig, dat ze naar Raay- makers, de zoon van een van zijn vrienden, was ge gaan. Financieel en moreel was het voor haar zo niet om uit te houden. Ze waren in gemeenschap van goederen getrouwd. Han had echter de laatste tijd zoveel voor zichzelf nodig, dat het huishoudgeld, dat hij Ine gaf,/belachelijk weinig was. Ze koil^Vr on mogelijk mee toe. De dienstbode had ze al al ^moeten schaffen enkele van haar mooiste sieraden had ze verkocht. En dat voor het verwende rijke lui'ï doch tertje Ine Francken Vóór hij laat in de avond van Ine afscheid nam, beloofde de oude heer haar nog eens, zo gauw mogelijk naar een geschikte woning om te zien, en zorgde hij, dat ze de eerste weken ten minste finan cieel geen- narigheid zou hebben. Inniger dan anders kuste zij haar vader bij het weggaan en even hield hij haar smalle gezicht in zijn hand. Kindje, flink hoor. Je bent immers mijn dochter Niets in zijn stem verried, hoezeer hij getroffen was door dit grote leed van zijn kind. Deze breuk tussen man en vrouw, die welhaast niet te herstellen zou zijn Alleen, leek het of zijn anders zo kaarsrechte ge stalte nu wat gebogen was, toen hij het trottoir af liep naar zijn wagen. De weken die volgden waren voor Ine een marte ling. Elke dag belde ze haar vader op hoorde van hem, hoe verdrietig mama in het begin was ge weest, hoe ze nu wat opfleurde bij het vooruitzicht dat ze in Rotterdam kwam wonen. Maar hij ver telde er niet bij, hoe doodsbang mevrouw Francken was voor alles wat haar kennissen wel zouden zeggen. Ine wist nu ook, dat hij een klein benedenhuis voor haar had kunnen huren. Ze was gaan kijken, vond alles tevoren goed, beheerst door één gedachte weg uit Den Haag, weg van Han en die andere vrouw De eerste van de nieuwe maand bracht mijnheer Francken Ine en de kinderen met zijn wagen naar Rotterdam. De begroeting tussen mama Francken en Ine dreigde sentimenteel te worden. Even leek het of er verraderlijke tranen wilden komen, maar fel, in tens, béheerste zij zich. Ze wou niet. Voor haar vader niet, voor de kinderen niet Vooral Mariesje, en Joop van drie, waren verrukt over aj "liet nieuwe en trokken hun moeder de gang door, de kamer binnen. Arme kleuters, dacht ze. En op haar rondganj door het nieuwe huis nam ze het zich voord< kinderen zouden een blijde, zonnige jeugd hebben. Z ver zij er iets aan doen kon, zouden ze niet hoeva te lijden onder de zorg en het verdriet van ha moeder. Dit besluit gaf haar moed. Ze knikte haai vader eens hartelijk toe. Wat heeft u het hier allemaal- al fijn vooi elkaar zei ze dankbaar. Ik ben blij, dat je zo vlak in de buurt kom! wonen, zei de oude mevrouw. En zo gebeurde het, dat de bewoners van i' deftige Singel mijnheer en mevrouw Francken zagen aankomen met drie kleine peuters. Eén die dooi mijnheer naar binnen werd gedragen, zó slaperig da! ie zijn oogjes haast niet open kon houden. Dan een jongetje met een blond pagekopje en ernstige, heel blauwe kijkers. En naast mevrouw een klein meisjt mtrt dansende pasjes en een levendig gezichtje. De mensen achter hun grote ramen praatten. De kinderen van hun dochter, je weet wel, die getrouwd is met die oudste jongen van Van Es. Lange verloving indertijd zeg, je snapte maar niet waar :e toch op wachtten. Gut, wist je dat niet, de oude heer was er op tegen. Geen stand hè. En dan, die jongen was te knap om betrouwbaar te zijn. Wat een onzin. Stel je voor dat knappe mannen I niet te vertrouwen zouden zijn. O, toch wel, maar deze had iets verwijfds ovet zich, als je snapt wat ik bedoellet op mijn woorden: Ine Franken zal het nog wel eens betreuren, dat ze hem getrouwd heeft. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 2