Uncle Sam en de Caudillo. AXELSE COURANT - De man die de kroonjuwelen heeft gestolen. Blijf meester J C VINK NOG ALTIJD STAAT ACHTER DE NAAM FRANCO EEN VRAAGTEKEN. WAT GAAT ER GEBEUREN IN SPANJE? BLIJFT HET FRANCO - REGIEM GEHANDHAAFD OF KOMEN ER INGRIJPENDE VERANDERINGEN. Frankering bij abonnement, Axel WOENSDAG 9 JULI 1958 72e Jaargang No. 76 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEEf E WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINX Red. en Adm.: Axel, Markt 12, TJl. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL onafhankelijkheid zoveel mensen niet nodig heeft. De legers worden steeds meer geme chaniseerd. de soldaat wordt steeds meer een technicus. Waartoe dam die geweldige aan tallen militairen De oorzaak is, dat het leger eigenlijk een reusachtig politiecorps is, dat dient om de bevolking onder de duim en Franco op het paard te houden. Zo lang het huidige regiem blijft bestaan, zal ook deze misstand niet kunnen worden uitgeroeid. Nu gaan er alweer geruchten men raakt er zo langzamerhand de tel bij kwijt dat Franco inderdaad ernstig voornemens is zijn legermacht in te krimpen. Niet omdat hij dat zo graag doet, maar eenvoudig omdat de Amerikanen met een variant op het be kende spreekwoord Geld Dan geen Zwit sers hebben gezegd. En daarom zal Franco wel genoodzaakt zijn, een aantal van zijn „Zwitsers" huistoe te zenden. Het spreekt vanzelf, dat hiermee gepaard moet gaan een ingrijpende verandering in het huidige politieke stelsel, dat toch steunt op de punten der bajonetten. En dus gaan ook hierover geruchten. Het lot der dictutoren. Franco verkeert ontegenzeggelijk in een zeer moeilijke positie. Wanneer hij een groot deel van zijn soldaten ontslaat, geeft dat ernstige moeilijkheden. Het zou zelfs tot een militaire opstand kunnen komen. En hoe moeten al die mensen in dat arme en nog veel te weinig geindustraliseerde land em plooi vinden De enige mogelijkheid is dan ook dat Amerika en dan ook terstond en onbe krompen financieel bijspringt om de regering van Spanje in staat te stellen deze manoeuvre uit te voeren. De vrees van Franco, dat ver anderen van regiem zal betekenen een her nieuwd aan de macht komen van de commu nisten, zal men in Amerika, waar het com munisme op het ogenblik nog steeds staats vijand no. 1 is, ongetwijfeld kunnen verstaan. De beslissing over het lot van Spanje ligt dan ook nfet in Madrid maar in Washington. De vraag is onder welke voorwaarden zal Amerika dit Iberische schiereiland helpen Zullen ze alles laten zoals het is en daarmede Rusland een prachtige propaganda-slagzin cadeau doen Of zullen ze inderdaad pro beren Spanje niet slechts economisch .maar ook politiek en sociaal op de been te helpen HYGIENE IN DE VACANTIE. Neem voldoende schone en warme onder en bovenkleding mee. Draag niet dag en nacht dezelfde kleren. Iedere voettoerist drage dagelijks schone wollen sokken. Denk om voldoende dekking 's nachts. Lucht de dekens dagelijks een uurtje, maar niet bij vochtig weer. Ook op vacantie gebruike eenieder zijn eigen schone toiletartikelen. Al zwemt U veel, toch blijft de dagelijkse wasbeurt van top tot teen noodzakelijk. Ontbreekt een goede wasgelegenheid, dan kan men met behulp van stukken plastic dit probleem als volgt oplossen a. een stuk plastic hangend in een drie poot, b.v. gemaakt van stevige takken, kan als wasbak dienen. b. een provisorische douche verkrijgt men door een stuk plastic op de grond te leggen en zichzelf met water te over gieten. Was meermalen per dag Uw handen in elk geval na gebruik van het toilet, voor het toebereiden of nuttigen van voedsel en voor en na het verbinden van een wondje. Droog U goed af na wassen of zwemmen. Trek nooit kleren aan over een nat lichaam. Laat in verband met insecten nooit vuil vaatwerk staan afwassen met kokend water. Het kook- en afwaswater worde in een apart afgietputje gegooid. Bewaar alle voedingsmiddelen goed af gedekt op een koele plaats (plastic zakken). Zorg er voor geen resten over te houden, deze kunnen niet v/orden bewaard. Gebruik als drinkwater en voor het tanden poetsen uitsluitend betrouwbaar water. Als men twijfelt, dan eerst goed doorkoken. Vaste afvalstoffen begraven onder een vliegenkerende laag. Een verzorgd mens, in een verzorgde om geving, verhoogt de vacantievreugd De „Caudillo" de Spaanse dictator, heeft er altijd voor gezorgd, niet al te kwade vrienden te worden met de democratische landen. Niemand zal kunnen ontkennen, dat hij een handig staatsman is, die bijzonder goed de interessen van verschillende landen tegen elkaar weet uit te spelen. Daaraan heeft hij voor een groot deel zijn nog steeds durende macht te danken Amerika, d.w.z. „de Verenigde Staten" wil evenals Engeland en Rusland praten met Spanje en laat niet na steeds ernstige waar schuwingen te geven tegen het communisme. Reeds Truman, die destijds het woord voerde bij de onthulling van een beeldi voor George Washington in Alexandria in de staat Virginia, zei dat alle vrije volkeren ter wereld hun krachten aaneen moeten sluiten om zo nodig met geweld het commu nistisch gevaar het hoofd te bieden. Met die „vrije volkeren" noemde Truman toen niet met name Spanje en hij zal ook niet direct de bedoeling hebben gehad om dit grote Europese schiereiland een grote vrijheid toe te dichten. Maar waar Amerika het gevaar van Ihet communisme als zeer urgent blijft zien, is het bereid een oogje dicht te doen. Dit in tegenstelling tot vlak na de bevrijding, toen het beide ogen wijd open had en zelfs geen diplomatieke betrekkingen met Spanje wilde onderhouden „Onze taak", zo riep Truman destijds uit, „is in de grond van de zaak dezelfde als die van Washington, die wist dat er ogen blikken waren, waarop men ter verdediging van de democratische instellingen geweld niet kan vermijden De hoop van de mensheid op vrede is af hankelijk van een rgeer succesvolle weer stand aan de communistische agressie. Zeker kan men Spanje niet van commu nistische sympathieën verdenken en, dat moeten wij Amerika toegeven, van twee kwaden moet op zeker moment het ninst kwade gekozen kunnen worden. Uncle Sam coquetteert thans met Spanje, doch liefde kan men deze aanhalige manoeuvre's zeker niet noemen. De Verenigde Staten handelen meer als de legendarische kat, die de kande laar likte om der wille van de smeer, d.w.z. het toevoegen van nog een Europees bol werk tegen het communisme. Dit alles is voor Amerika zeker niet ge makkelijk en een van onze redacteuren gaat in onderstaand artikel op dit moeilijke pro bleem nog wat nader in. Strategisch belangrijk. Na de oorlog hebben de Verenigde Naties in een vlaag van idealistische afkeer, Franco in de ban gedaan. Engeland voorop, be sloten zij zich niet bij de Spaanse regering door ambassadeurs of gezanten te doen ver tegenwoordigen. Natuurlijk is dit een gewrongen toestand, die niet lang kan duren. Men kan een land, vooral wanneer dit een belangrijke positie inneemt, niet blijvend negeren. Maar inmid dels heeft die ongewenste toestand toch nog jaren geduurd. De Caudillo zelf .Jieeft er zo goed moge lijk doorheen geschipperd. Hij heeft handig de belangen van verschillende landen tegen elkaar uitgespeeld. Destijds was hij dikke vrienden met de Argentijnse dictator Péron. En hij blijft nog steeds veel reclame maken met zijn Portugese vriendschap. Daar zat een angeltje achter, want ook Portugal staat onder dictatoriaal bestuur. Maar in de oor log was Portugal, ofschoon niet officieel, de bondgenoot van de Geallieerden en Franco niet. Daar zit het verschil Franco had geldgebrek. Péron hielp hem even uit de nood, in die tijd toen men in Argentinië niet wist, hoe men het geld gauw genoeg moest opmaken. Maar Péron en Evita verstonden die kunst een beetje al te goed, met het gevolg dat deze waardige Argentijn zelf tot over zijn oren in de moeilijkheden kwam te zitten en het vege lijf ten slotte in de vlucht moest redden. Men vraagt daar nu boter bij de vis. En er bleef dus maar één adres waarheen Franco zich kon wenden Uncle Sam. Uncle Sam, pandhuishouder voor zo on geveer de gehele wereld. En in Amerika was men niet ongeneigd hem te helpen. Maar, natuurlijk, onder zekere voorwaarden. In Amerika zag men wel heel duidelijk in, dat Spanje strategisch een belangrijke po sitie inneemt en daarom waren er wel mili tairen en politici, die wel een streep onder het verleden wilden plaatsen en met Franco wilden aanpappen. Maar er waren ook anderen, die van me ning waren, dat Franco erkennen, zoals hij is en doet een klap betekent in het gezicht van de democratie. Zij konden niet ontken nen, dat zij zich voor heel de wereld als huichelaars te kijk zouden stellen, wanneer zij wel hun edele verontwaardiging zouden luchten over de Duitse concentratiekampen en over die van Rusland er bij maar aan de Spaanse dictatuur hun sanctie zou den gaan geven. Spanje schijnt nog altijd een ongehoord aantal politieke gevangenen te tellen. De dictatuur die daar heerst is nog immer een volstrekt militaire. En vele Amerikaanse Protestancsén ergeren zich aan de positie van hun geloofsgenoten in het rijk van Franco, waar ze worden geduld en verder van alle rechten verstoken blijven. Legerinkrimping. Waar men in Amerika eveneens over valt, is het geweldig grote bedrag dat Franco nodig heeft voor de onstandhouding van zijn leger. Daar gaat zo ongeveer een derde van zijn begroting mee heen. Het wemelt in Spanje van de soldaten, officieren en de generaals. Het ligt de meeste Spanjaarden wel, op deze manier aan de kost te komen, in fraaie pakjes rond te lopen en indruk op de dames te maken, en zich de eigenlijke macht in de staat te weten, zonder er iets anders voor te doen, dan te paraderen en salaris op te strijken. Op deze manier echter kan de Spaanse huishouding nimmer gezond worden. Daar bij komt, dat Spanje voor de verdediging van zijn garnizoen en de handhaving van zijn Er is in de Britse geschiedenis geen naam die slechter staat aangeschreven dan die van „Mr. Blood", alias Kolonel Blood, een Ier met een hunkering naar gevaar, avontuur en rijkdom. Vele episoden uit het leven van de heer Blood lijken meer verdichtsel dan werkelijkheid. Hij viel bijvoorbeeld alleen Dublin Castle aan en poogde Zijne Hoog heid de Duke of Ormond te vermoorden. En het was Kolonel Blood, die alleen Man- son bevrijdde uit de handen van vijftien ge wapende soldaten. Maar Kolonel Blood zal toch altijd in de herinnering blijven voortleven, als „de man, die de kroonjuwelen van Engeland heeft ge stolen. Het gebeurde als volgt Op een voorjaarsochtend van 1671 ston den een vriendelijke dorpsdominee en zijn vrouw, in de Martin Tower, in de Tower of Londen, de Kroonjuwelen te bekijken. In die dagen werden de juwelen in een ijzeren kooi bewaard, er was maar één bewaker bij, namelijk een zekere Talbot Edwards, een oude man die met zijn gezin de twee boven ste etages van het gebouw bewoonde. Edwards schonk geen bijzondere aandacht aan het paar tot de dominee naar hem toe kwam en zei dat zijn vrouw zich onwel ge voelde. Hij begeleidde ze naar zijn eigen ap partementen, waar Mevrouw Edwards de vrouw een hartversterking aanbood en haar een ogenblik liet rusten. Het eerste deel van het plan van Blood, om de juwelen te stelen, was geslaagd. Een paar dagen later voerde hij het tweede deel van zijn plan uit hij keerde weer naar de Tower terug, nog steeds als dominee ver momd, om Mr. Mrs. Edwards te bedanken voor hun vriendelijkheid jegens zijn vrouw. Hij schonk Mevrouw Edwards als dank een paar zijden kousen. De twee echtparen werden spoedig goede vrienden en na verloop van enige tijd stelde Blood voor, om zijn zoon te laten trouwen met de dochter van de Edwards. Men orga niseerde een souper om de zaak tot in alle details te bespreken. Edwards ging grif op het voorstel van Blood in, om twee van diens beste vrienden voor het souper uit te nodigen. Op de desbetreffende avond arriveerde Blood en zijn vrienden tamelijk vroeg en hij verontschuldigde zich voor de afwezigheid van zijn vrouw, die, zoals hij zei, zich niet lekker voelde. Mevrouw Edwards en haar dochter gingen de maaltijd kilaar maken. Blood vroeg Edwards toen of hij zijn vrien den de kroonjuwelen wilde daten zien. Ed wards stemde toe, en hij liet zijn bezoekers, na de deur te hebben ontsloten, in de juwe- lenkamer toe. Hij sloot de deur weer achter hen, waarna hij onmiddellijk werd over vallen hij werd bewusteloos geslagen en hij kreeg een prop in de mond geduwd. Blood greep toen de „Edward the Con fessor's Crown", waarmee de koningen en koninginnen van Engeland worden gekroond en stopte deze in zijn zak, die hij om zijn middel onder zijn dominee's rok had hangen. Een van zijn vrienden greep de „Rijksappel" en de andere stond juist op het punt om de „scepter" in kleinere stukken te gaan snij den, om aldus het transport te vergemakke lijken. De tweede etappe van de roof verliep dus ook geheel volgens plan. Maar toen begon nen de zaken mis te gaan. Talbot Edwards had een zoon, die als soldaat in Vlaanderen diende. Hij kwam echter onverwacht thuis met verlof en daar hij niemand, behalve de uitkijkpost van Blood, in huis aantrof, vermoedde hij on raad. Hij rende naar boven naar zijn moeder en zijn zuster. Van 'hen hoorde hij het hele verhaal van de bezoekers. Hij ging vervol gens naar de juwelenkamer, waar hij de deur open vond en zijn vader kreunende op de vloer aantrof. De kroonjuwelen waren weg, en ook Blood en zijn trawanten. De jonge Edwards zette onmiddellijk de achtervolging in. Het was een donkere nacht en de Tower of Londen werd het middel punt van een onbeschrijfelijke verwarring. Kolonel Blood, nog steeds als dominee ver kleed, rflep .,(Daar gaat hij Houdt de dief terwijl hij naar anderen wees, die in het donker heen en weer holden. Men mocht, in al die drukte nog van ge luk spreken dat de dieven toch nog ge pakt werden, op „St. Katherina's Walk", even buiten de Tower, net voordat zij hun paarden zouden bestijgen. De juwelen wer den practisch volkomen intact teruggevon den, ofschoon er in de strijd een paar edel stenen uit de kroonsieraden waren gevallen. Men verwadht nu te horen de toen malige tijden kennende dat Kolonel Blood werd opgehangen en gevierendeeld. Maar niets v'an dit alles. Charles II ontbood hem bij zich en behandelde het hele geval als een sportieve escapade. Hij schonk Blood zelfs een pensioen van 500 pond sterling per jaar. Dit gaf aanleiding te geloven dat de ko ning zelf achter deze avontuurlijke onder neming stond. Aangezien hij altijd kort bij kas was, was hij misschien op het idee ge komen, om zijn beurs aan te vullen door het stelen van zijn eigen kroon Of had hij, zoals anderen meenden, een weddenschap aangegaan, dat niemand de juwelen stelen kon een weddensch'ap met Blood U mag denken wat U wilt, maar één ding is zeker Kolonel Blood ontving een pen sioen van 500 pond sterling per jaar voor de rest van zijn leven De Kroonjuwelen van Engeland werden later verplaatst van de Martin Tower naar de Wakefield Tower. Ook nu nog k'an men ze daar aanschouwen gelepen in een kast, die volkomen ontoegankelijk is voor dieven en die door verscheidene „Beefeaters" w'ordt bewaakt. De autoriteiten van de Tower of Londen nemen nu geen enkel risico meer. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abrnnement i &xel binnen de kom 11,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per mm. Bi] contracten belangrijke reductie. In$ft tonden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein», kdvertentlën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 1