mrnrn AXELSE COURANT Wtè Spion in het quadraat. i iflii1 J. C VINK I 1 i Gerrit de Jonge Zn JEUGDVERKEERSEXAMEN. Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 5 JULI 1958 72e Jaargang No. 75 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDf WOENSDAG EN ZATERDAG I rfrTn FIRMA Markt 12 AXEL 1/ 0\lilJ V vu Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Til. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK NOG ALTIJD VRAAGT KOLONEL COSTES ZICH AF, WAT AARTSVERRADER PAUL JEAN CAVAILLEZ HAD MOETEN DOEN OM DE KOGEL TE KRIJGEN.... „Ik merk, dat LI niet bepaald enthousiast bent, Kolonel," zei de kolonel van de Duitse spionnagedienst koel. „Maar toch zult U precies moeten doen, wat wij willen, of Uw familie De Franse kolonel tegenover hem, kende het onuitgesproken vervolg van de zin, om dat hij wist wat er met de familieleden was gebeurd van andere Fransen, die hadden ge weigerd de Duitse bezettingsautoriteiten te gehoorzamen. Dus glimlachte hij en loog „Maar ik bèn enthousiast, kolonel. Waar ik over pieker is de Ondergrondse dié zal mijn familie aanpakken, zodra zij er achter komt, wat voor werk ik doe." „De Ondergrondse zal niets doen, kolonel. Wij passen op uw familie." „Goed dan," zei de kolonel. „Ik wilde al leen nog wat persoonlijke eigendommen op de fabriek opbergen." „Afgesproken," besloot de Duitse Kolonel. „U komt hier vanavond om 9 uur terug en dan wordt U naar de trein voor Hamburg gebracht." Dit gesprek werd in 1942 in het Duitse spionnagehoofdkwartier gevoerd met Dieu- donne Costes, kolonel in het Franse leger en na Frankrijks capitulatie vice-president van de Hispano-Suiza automobielfabrieken. Costes keerde naar zijn privé-kantoor te rug, pakte wat paperassen bijeen en schreef een briefje aan een van zijn opzichters, lid van de Franse verzetsbeweging. Het bevatte het verzoek van tijd tot tijd een pro jectiel in zijn privewoning te gooien om hem, Costes, in de ogen van alle Fransen des te duidelijker als landsverrader te bestempelen en daardoor de Duitsers zand in de ogen te strooien. Tevens verzocht Costes zijn op zichter, de Geallieerden in te lichten, dat zij hem binnen afzienbare tijd als Duitse spion op hun grondgebied konden verwachten. Na deze voorbereidingen meldde hij zich weer bij zijn nieuwe meesters, pakte de trein naar Hamburg en stortte zich opgewekt in het avontuur van zijn leven. Plan met lek. In Hamburg kwam de toen 49-jarige Cos tes weer op de schoolbanken terecht. Op de spionnenscihool, veilig gelegen in de scha duw van het Hoofdbureau van Politie, kreeg hij les in code, geheime inktsoorten, foto graferen met microfilm, ontvangen en uit zenden op ulra-korte golf en andere tech nische wetenswaardigheden. Tijdens Costes' opleiding kwamen de Duit sers er achter, dat enkele van hun spionnen in de Verenigde Staten waren gearresteerd. De Centrale Recherche 9 (F.B.I.) had Ame rikaanse scheikundigen te hulp geroepen en de geleerden hadden de geheime inktsoort ontdekt, waarmede de arrestanten hun spion- nage-nieuws schreven. Bij het horen van dat nieuws kregen de Duitsers een idee, een heel goed idee zelfs. Kolonel Costes zou het geniale plan in de praktijk gaan brengen. Een Gestapo-officier nam hem mee naar een Hamburgse kroeg, tracteerde niet bijster royaal op een glas Ersatz-Schnaps en legde de nieuwbakken spion het plan uit. Costes zou naar Madrid gaan, daar con tact opnemen met de Geallieerde spionnen en hun het volgende verhaal opdissen „De Duitsers hebben mij tegen mijn wil als spion in dienst genomen, maar ik wil voor jullie werken. Stuur me naar Amerika en laat mij onjuiste berichten naar de Nazi's sturen." De twee inktsoorten. „Wat hebt U aan onjuiste berichten vroeg Costes oprecht verbaasd. „Mijn verhaal is nog niet uit, grijnsde de Duitser. „Deze onjuiste berichten schrijft U met de onzichtbare inkt, waarvan de Ame rikaanse contra-spionnage op de hoogte is en waarvan zij denkt, dat het onze nieuwste troef op dit gebied is. Maar Uw werkelijke nieuws en daarvan vertelt U de Yankees natuurlijk niets schrijft U met een vol komen nieuwe inktsoort, waarvan de voor naamste grondstof in de zoom van Uw jas genaaid zit. Krijgen wij berichten met de oude inktsoort, dan weten wij, dat ze on waar zijn krijgen wij berichten met de nieuwe inktsoort, dan weten wij, dat ze waar zijn. Begrijpt U het nu „Volkomen," zei Costes. „Wij willen niet alleen nieuws per brief, maar ook per radio. De Amerikanen zullen li zo n waardevolle, betrouwbare mede werker vinden, dat U gemakkelijk toestem ming zult krijgen om ons met een ultra-korte golfzender codeberichten te sturen. Is het '4 V x Tour de France, Wim van Est en Wout Wagtmans Return (Jo me, Dean Martin. Zeg Pappie, Willy en Willeke Alberti The Witch Doctor, David Seville 'k Zie je elke morgen, Eddy Christiani, The Fouryo's Middernacht Blues, Harry Sevenstern Mi Casa Sue Casa, Perry Como Casanova, Catlherina Valente De Jager en zijn zoon, Silvana Zusjes The I-ady is a Tramp, Frank Sinatra Chanson, d'amour, Tony Brent Traumkonzert, Lys Assia Who's sorry now, Johnny Ray Aan het Goudgele Strand, Johnny Kraaykamp, Rijk de Gooyer Stardust, Nat „King" Cole DISCO-BAR Oranjestraat 2 AXEL Telefoon 565 4 '4 K leidende berichten naar Hamburg uit, in de heilige overtuiging, dat het 18-karaats spion- nage-nieuws was Nu bleek het nieuws de Duitsershélemaal onverdacht. Indien zij ooit enig wantrouwen hadden jegens Costes, van Cavaillez wisten zij, dat hij zich op leven en dood had verbonden met hun zaak. Voor alle zekerheid men kon nooit weten werd door de Amerikanen vlakbij Costes zender een sterke storingszender gebouwd mocht Cavaillez op eigen houtje gaan uit zenden, dan viel de storingszenher hem knet terend en loeiend in de rede. Loon naar werken Zo ging het spel van kat en muis door. De Duitsers liepen argeloos in de opgestelde val. Dank zij eindeloze veiligheidsmaatrege len haalde men zonder kleerscheuren VE- day. Toen Duitsland capituleerd, werd zijn fanatieke helper Cavaillez in de Verenigde Staten gearresteerd. Zijn ogen puilden hem uit het hoofd bij het vernemen, dat hij tijdens zijn gehele verblijf in Amerika met een In telligence-agent had samengewerkt, dien hij had vertrouwd als zichzelf. En om dit kleine, spannende verhaal met een ietsje sensatie te besluiten Costes werd bedankt voor zijn arbeid, die van onschat bare waarde is gebleken en de aartsver rader Cavaillez kreeg 1 jaar gevange nisstraf niet schitterend In samenwerking met de Amerikaanse Secret Service zullen de Ame rikaanse oorlogsgeheimen met een Ameri kaanse zender naar het Duitse spionnage hoofdkwartier komen Beinahe zu schon um wahr zu sein „Je moest eens weten, hóé schön het gaat worden," dacht Kolonel Costes, maar hij zei „Veronderstel, dat ik U werkelijk be droog en werkelijk met de Amerikaanse Ge heime Dienst ging samenwerken." „Twee of drie keer zou het U lukken, maar wij hebben nog meer spionnen in de Verenigde Staten. Uw bedrog zou gauw genoeg ontdekt zijn. En vergeet niet Uw familie blijft hier. Datzelfde spelletje heeft een Pool met ons proberen te spelen, die naar Argentinië was gestuurd. Hemzelf heb ben wij nog niet, maar zijn gezin is al in de gaskamers verdwenen. Duitse loftuitingen. Bij aankomst in Madrid bleek het Costes spoedig, dat de Geallieerden hem reeds ver wachtten. Het bericht van zijn voorman uit deHispano-Suiza fabrieken was in goede orde ontvangen. Eind 1943 vloog Costes over de Oceaan en onmiddellijk begon het werk. President Roosevelt, Churchill en Ge neraal de Gaulle waren ingelicht en volgden het verloop met aandacht. Toen de correspondentie vlot verliep, werd buiten New York een sterke ultra-korte- golfzender gebouwd, die in directe verbin ding met Hamburg stond. Om de schijn op te houden, droeg dit nieuws een dringender en actueler karakter dan de postzendingen naar Madrid. De Duitsers vermoedden niets van de grootscheepse poets, die hun ge bakken werd. Duitse spionnen in de Ver enigde Staten kwamen Costes vertellen, dat zijn werk kolossaal was en koeriers uit Zuid- Amerika waren al even royaal met hun lof tuitingen Lastpost Cavaillez. Een jaar had Costes aldus gewerkt, toen hij bericht kreeg, dat de Duitsers hem een helper zouden sturen. Het bleek te zijn Paul Jean Cavaillez, eveneens Fransman en een radio-expert. De aankondiging van zijn komst bracht bij Costes en zijn Amerikaanse medewerkers enige consternatie teweeg. Zij konden pottenkijkers missen als kiespijn. Cavaillez was namelijk een échte Duitse spion, die de Nazi's met hart en ziel was toegedaan. Kort na zijn aankomst, het was enkele maanden na de invasie, verklaarde Cavaillez vol vertrouwen „Wacht maar, totdat Duitsland met zijn raketbommen be gint.' Maar Cavaillez bleek weldra geen last, doch veel eerder een lust te zijn. Vol toe wijding zond hij persoonlijk Costes' mis- n U doc.ft de Zuurbrand onmiddellijk. En ttaarmee ook de pqn. Simpelweg een ol twee Rennies... ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abmnement t &xel binnen de kom 11,55 Andere plaatsen 11,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. 3 Bij contracten belangrijke reductie. «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*, idvertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 1 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. J V V V i X v De tophits v X '4 Woensdagnamiddag vond ten overstaan van enige leden van de Veilig Verkeerscommissie, de adjudant en opperwachtmeester der Rijkspolitie en verschillende onderwijzers in de raadzaal van het gemeentehuis de officiële uitreiking plaats van de jeugdverkeersdiplo- ma's aan 153 kinderen uit de hoogste klassen der vier lagere scholen. De burgemeester heette de aanwezigen hartelijk welkom en sprak hierna als volgt Was het vorige malen gebruikelijk de best ge slaagde candidaat dat is dan degene die zowel het theoretische- als het practische schoolverkeers- examen zonder één strafpunt heeft afgelegd en dat was er vrijwel steeds één, zelden twee een ere plaats voor deze tafel aan te bieden, dez ekeer hebben wij daarvoor geen kans gezien. De reden de tafel is er te klein voor 1 Ik kom hiermee direct tot de kern van de zaak. Het is n.l. zo, dat niet minder dan negen leerlingen een ere plaats verdienen. Zij hebben het gepresteerd zonder één hapering de finish te bereiken. Wij hebben besloten aan deze jongelui ter onder scheiding van de anderen een diploma met de aantekening ,met lof" uit te reiken. Ik zal nu de best-geslaagden noemen en verzoek hen dan naar voren te komen voor het in ontvangst nemen van hun welverdiende diploma. Het zijn zes leerlingen van de openbare school en drie van de Chr. School in de Nieuwstraat. Levien de Groote, krijgt nu een speld of insigne, omdat hij vorig jaar reeds een diploma heeft ont vangen^ Anne Howell, Willy Vinke, Jopie Dieleman, Freddy van Poecke, David Overdulve en van de school in de NieuwstraatDientje de Keizer, David de Putter en Petrus de Regt. iirt'iifiV nitii.»*» inriftrti-^- ^*v. j wé i t'flc De verkeersagent-pop van Veilig Verkeer, die door de Marijkeschool dit jaar werd gewonnen. Onder applaus en met een felicitatie van de bur gemeester konden deze leerlingen hun speciale di ploma in ontvangst nemen. Voor de totale uitslag van het jeugdverkeersexamen waren onze verwachtingen hoog gespannen. Na de correctie van het schriftelijk werk bleek, dat het resul taat aanmerkelijk beter was dan vorige jaren. Het algemeen gemiddelde aantal fouten van de 20 vraag stukken die opgelost moesten worden, was 2,99. Thans volgt de totale uitslag dipl. ins. wimp, afgew. g.schr. g.pr. O.L School 30 8 2 0 0 1 R. K. School 40 2 10 4 Chr. School 60 4 4 School Spui 10 1 1 2 1 1 Totaal 140 11 3 16 5 6 Uit deze cijfers kunnen we zien, dat jullie de ver keersregels kennen en ook weten toe te passen. De cijfers van het landelijk gemiddelde zijn ons niet be kend, maar wij menen zeker te zijn dat jullie Axelse scholieren een goede prestatie hebt geleverd. Ik moet evenwel ook zeggen, dat er nog veel te veel met de hakken over de sloot zijn gekomen. Zes tien zijn er middenin gesprongen. Een meisje heeft het zelfs gepresteerd om 17 fouten bij elkaar te krijgen. Zij maakte tijdens het practische examen bij iedere post fouten. Het waren gelukkig maar „kunstmatige" verkeerssituaties die overtreden werden, was het anders, dan had ze meer dan eenmaal moeten ver ongelukken. En dat er velen, zeer velen door de nog steeds stijgende stroom voertuigen ,die het wegennet niet kan opvangen en verwerken, verongelukken, is helaas maar al te waar. Verleden jaar waren er volgens de Rennies - de meest gebruikte maagtablet in 62 landen op de tong, en alle leed is geleden, omdat al dat over tollig maagzuur onmiddellijk wordt geneutraliseerd. Vraag Uw omgeving naar de wondere werking van Rennies - de meest gebruikte maagtalet in 62 landen over de hele wereld. Negen van de tien zuurbrand- lijders kennen Rennies - tien van de tien gebruikers dwepen er mee, zweren er bij - willen niet zonder. Om de wondervlugge baat, om de lekkere smaak en omdat Rennes zo onopgemerkt te slikken zijn - zonder water of wat ook. Ing. Med. voorlopige Statistiek in ons land 1.461.200 motorvoer tuigen op de weg dat is bijna 200.000 meer dan in 1956. Hand in hand met deze toeneming steeg het aantal verkeersongevallen van 128.814 in 1956 tot 133.548 in 1957. Van de in 1956 verongelukten stier ven er 1628 in 1957 waren er 1663 doden te be treuren. Daarom is het nodig Veilig Verkeer te beoefenen het is ieders plicht. Vanzelfsprekend is het van groot belang de jeugd voor het Veilig Verkeer te winnen daarom ook wordt er zo n grote waarde aan de schoolverkeersexamens gehecht. Dit jaar zijn er onge veer 200.000 verkeersdiploma's aan schoolkinderen uitgereikt. Daarom ook zal vrij zeker met ingang van september het verkeersonderricht als een verplicht vak op de scholen onderwezen moeten worden. Uitreiking van wimpels, insignes, overige diploma's en de verkeersagent-pop. De verkeersagent-pop draagt de Veilig Verkeers commissie voor één jaar over aan de school, die het beste resultaat heeft verkregen. Het is dus een wissel- prijs voor de leerlingen van die school. De be doeling is, die verkeersagent te zien als een symbool van het veilig verkeer. Verzocht wordt de pop in het schoolgebouw, b.v. in de gang op te stellen. Ver wacht wordt, dat deze wisselprijs de kinderen zal aanzetten voor nog betere prestatie s. De pop is afgestaan door de N.V. Visser-Koole, terwijl het uniform gemaakt is door de gemeente-bode, de heer J. v. d. Berge. Klassering naar het aantal gemaakte fouten 1. O.L. School 87 fouten 40 leerlingen gem. 2,18 2. Chr. School 235 fouten 64 leerlingen gem. 3,67 3. School Spui 83 fouten 14 leerlingen gem. 5,93 4. R. K. School 323 fouten 52 leerlingen gem. 6,21 De heer Blok, hoofd der O. L. School nam hierna de verkeersagent-pop namens zijn leerlingen in dank aan en verzekerde er ongetwijfeld een waardige plaats voor de opstelling in het schoolgebouw voor te zullen vinden. Ten slotte dankte de burgemeester eenieder die had meegewerkt tot het welslagen van het jeugdverkeers examen 1958. O. L. School. Een insigne hebben behaald Joke van Vredegem, BemhardstraatJannie Roose, Julianastraat Barbara Kotvis, Oudeweg Dini Oppe, MargrietstraatJaap Boerman, Gentsevaartstraat Jan van Doorn, Prins Hendrikstraat Pim Wolfert, Crijnssenstraat. Een wimpel hebben behaald Leun van de Ven, Margrietstraat Jan Heijnsdijk, Juliana straat. R. K. SchooL Een insingne hebben behaald Gretha Moorthamer, Walstraat Cecil Clejjman, Weststraat. Chr. Nat. School SpuiEen insigne heeft behaald Willem Bakker, Schapenbout. Een wimpel heeft be haald Michiel de Visser, Magrette

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 1