CHANTAGE ExoJüS De protestrit naar Den Haag. Spc canning mag niet lijden tot ovenspanning Blijf dat opgejaagde gevoel de baas met de altijd verfrissende King-pepermunt Geef de King-rol een plaatsje in uw handtas, in uw bureau, in uw jaszak King beschermt uw adem, is goed voor de keel en heeft de zeld zaam verkwikkende eigenschap pen van het natuurprodukt FEUILLETON door JOKE DE VALK. Stram en Rheumatisch? Doe dan toch eens een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen Salts. HOEK GESLAAGDE OPENLUCHT-AVOND VAN L.J.G. EN Z.P.M. IN DE BEOOSTENBLIJ. Onze vooruitstrevende landbouwjongeren georga niseerd in de levenskrachtige jeugd-organisatie's van de Z.L.M. beleefden dezer dagen weer hun welge slaagde zomer-openluchtfeest op de hoeve van de heer S. de Putter-Balkenende, gelegen onder de rook van onze stad in de Beoostenblij-polder, waar onder een zeer bevredigende opkomst weeij een onge dwongen sfeer van opgewekt verenigingsleven tot uit drukking kwam. Deze bleef heersen tot het tijdstip dat men reeds toevlucht had moeten zoeken in de voor dit speciale doel helverlichte landbouwschuur, daar het middernachtelijke uur reeds in zicht kwam voor men er erg in had. Deze welbezochte avond, waarop ook de afdeling Zaamslag vertegenwoordigd was, werd geopend door de heer K. Murre Jz., die als praeses der afdeling Axel er zijn vreugde over uitsprak dat ook des zomers de organisatiedrang in de gelederen der L.J.G. en Z.P.M. onmiskenbaar aanwezig blijft en op gezette tijden de jongeren tot elkaar brengt om op avonden als deze hun innig saamhorigheidsgevoel in onderlinge ver bondenheid te beleven, daar de Z.L.M. ook in haar jeugdorganisatie s het streven naar eenheid met ver mijding van alles wat verdeelt wenst hoog te houden. Onmiddellijk hierna begon de pret, die werd in gezet door een behendigheidswedstrijd met hinder nissen. Voor dit doel had men een traject uitgestippeld waarop een groot aantal obstakels voorkwamen, zo dat er nogal wat gevergd werd van de rijvaardigheid van de deelnemers. De vele capriolen, die tijdens deze races weiden gemaakt gaven telkens aanleiding tot uitbundige hilariteit. Na heel wat beleefde sensatie trad hierbij Krijn Dekker als de op punten sterkste rijder uit het krijt. Deswege werd hij dan ook om zijn prestatie met de eerste prijs gelauwerd. Het nummer „zakkenlopen" lag blijkbaar meer in de lijn van de zwakkere sexe, althans mej. Jannie de Feijter bleef daarin een snelheids-fenomeen van bij zondere allure, die alle records met veel bravour wist te slaan en deswege ook met de palm der zege ging strijken. In de pauze, die evenals de wedstrijden muzikaal door een pick-up werd opgeluisterd, had een aan trekkelijke verloting plaats, die een volgend succes nummer op deze lustige avond werd. De tweede helft van deze avond verliep in de zelfde ongedwongen stemming. In een bijzondere voetbalkamp kwamen een tweetal geselecteerde teams van L.J.G. en Z.P.M. tegenover elkaar te staan. Ook hierbij speelden zich weer legio komische tonelen af. Het waren in deze de dames die veruit hun superiori teit over de sterkere kunne bewezen, ofschoon heel wat van de longen-capaciteit gevergd werd van de winnaressen bij het opblazen der ballen. Tot opgetogenheid groeide de stemming onder het nummer „volksdansen", waarbij 's heren de Putter s dorsvloer bewees als voor dit doel te zijn geschapen. Lustig gingen de benen van de vloer en menige folkloristische „quadrille" of „rijdans" werd er af getrokken alvorens men aan naar huis gaan dacht of toe was. Maar toen het dan eenmaal zo ver was, werd door praeses Murre nog een opwekkend woord ten af- 45) Dit dieigement hielp, want ze kende me al zo'n beetje en ze begreep best, dat ik het ook inderdaad gedaan zou hebben. Ze zei, dat ik brutaal en on dankbaar was en nog veel meer. Maar ik kende die litanie al uit mijn hoofd en haalde er mijn schou ders over op. Toen vroeg ze, hoe ik aan die studie boeken kwam. Ze zag nu ook het stenoboekje, waar uit ik aantekeningen maakte. Ik antwoordde, dat ik van mijn zakcenten kon doen en laten wat ik zelf wilde. Ze wist drommels goed, dat sommige gasten ons heimelijk fooien gaven, hoewel ze op iedere soirée vertelde, dat er een fooienpot hing voor het personeel, dat eerlijk verdeeld werd. Maar de gasten wisten niet, dat zij alleen een sleutel had van dat busje, en dat zij het 's avonds altijd leegde en bijschreef op onze boekjes. Wij konden echter nooit contro leren, of ze alles eerlijk boekte, maar we waren er van overtuigd, dat ze ons bestal. Desondanks waren er blijkbaar gasten, die haar beter kenden, want ze duwden ons, als we hen in hun kleren hielpen in de gang, dikwijls stiekum een gulden in de hand. En dat verdeelden we eerlijk onder ons drieën. Enfin, ze stond toen een beetje te dralen in de keuken en wist blijkbaar met haar houding geen raad. In ieder geval liet ze me de boekjes houden en ik studeerde rustig verder. Na een jaar vergde ik van haar, dat ze maande lijks rekening en verantwoording deed van haar uit gaven voor mij. En toen ze me teveel naar mijn scheid gesproken. Niet alleen van afscheid fechter, doch ook van spoedig weerzien. Want a.s. zaterdag 14 juni zal te Zierikzee onder auspiciën zowel van L.J.G. als Z.P.M. een provinciaal sportfestijn der Zeeuwse landbouwjongeren plaats hebben, waarvoor naar we vernemen in wijde kring animo bestaat. Op deze sportdag zullen de diverse openlucht sporten hoogtij vieren. Zo zullen onze jeugdige agra riërs om ter meest kunnen tonen welke sport hen het naast ligt en het liefst is. Ook de ruitersport zal op dezedag zoals te begrijpen is in het middelpunt der belangstelling komen te staan. Vele honderden jongeren worden op het gastvrije Schouwen verwacht, alwaar bij vernieuwing zal blijken dat het nog altijd de Z.L.M. en hare jeugdorganisatie s zijn, die de gevoelens van de agrarische bevolking van ons ge west tot geestdrift kunnen doen ontvonken. Een dracht en samenwerking behoren tot de grootste idealen die hen bezielen. In geen andere organisatie worden de godsdienstige en andere geschillen met meer eerbied onder en in elkaar gewaardeerd dan in deze, zodat zij de beste waarborg blijven voor een gezonde en krachtige ontwikkeling naar welvaart. In dit versterkte besef ging men huiswaarts. Rest ons nog te vermelden dat aan de familie de Putter-Balkenende met het oog op het belangeloos be schikbaar stellen van hun erf en schuur, namens de gecombineerde besturen een heerlijke taart werd aan geboden. GESLAAGD. Voor het examen onderwijs (L.O.) slaagde dezer dagen o.m. onze stadgenote mej. C. C. Wieles, leer linge der Rijkskweekschool te Middelburg. WERELDVOETBAL EN TELEVISIE. Het voetbaltournooi om het wereldkampioenschap dat deze en de komende weken in Zweden plaats heeft is vanzelfsprekend voor de televisie in ditzelfde tijdvak één der grootste actualiteiten op sportgebied. Deze gelegenheid wordt dan ook door de hande laars in deze apparaten dankbaar aangegrepen om, profiterend van de grote belangstelling die hiervoor bestaat dit moderne medium aan het publiek te demonstreren. Evenals bij het vorige tournooi in 1954 vindt men ook nu weer voor de etalage s van de verschillende plaatselijke radio- en televisie-handelaren belangstel lende kijkers .terwijl ook de reeds uitgebreide schare van televisie-bezitters, voornamelijk in verschillende café's een deel van deze belangstelling opeist. Deze week werd voor Axel daarenboven weer wat nieuws op dit gebied gedemonstreerd. Want tot dus ver waren de kijkers gebonden aan de directe weer gave zoals die plaats vindt op de beeldbuis van het apparaat. Maar deze week waren wij getuige van een tweetal voetbalwedstrijden, welke door middel van televisie-projectie op een scherm werden zichtbaar gemaakt. Hiertoe had de bekende firma Gerrit de Jonge in samenwerking met onze plaatselijke bioscoop exploitant in de grote zaal van „Het Centrum een apparatuur opgesteld, die het mogelijk maakte het beeldvlak te vergroten tot een oppervlakte van plm. 2x2 meter. Dat dit een duidelijker overzicht van het spel zeer ten goede kwam is te begrijpen en hoewel het woensdagavond bij de wedstrijd Engeland— Brazilië nog als een experiment van deze firma kon worden beschouwd en het beeld toen niet steeds de volle 100% scherpte gaf, was dit toch reeds een groot succes te noemen. Intussen had de firma De Jonge niet stilgezeten en zo waren reeds de volgende avond bij de wedstrijd Zweden—Hongarije enkele technische veranderingen aangebracht, hetwelk ook duidelijk merkbare verbeteringen van het beeld tot gevolg hadden. Zo maakten wij dus kennis met weer een voor onze streek volkomen nieuwigheid op dit gebied en kwamen onder de indruk van de fantastische mogelijkheden die door deze moderne reportage-wïjze kunnen worden bereikt. En het is zeker niet over dreven voorgesteld dat men op een dergelijke wijze alle soorten reportages kan volgen alsof men er zelf bij is en soms zelfs nog duidelijker. zin aanschafte, vertelde ik haar kort en bondig, dat ik niet langer genoegen nam met haar aankopen., maar dat ik dit zelf voortaan zou doen. Ook toen volgde er weer een hevige scène met de bekende dreige menten. Ik zei toen, dat ik haar niet vertrouwde, dat ik er daarom meer dan genoeg van had en dat ik me op het eerstvolgende college van regenten die vier keer per jaar bij haar aan huis vergaderden en waar wij eventuele klachten of wensen te berde kon den brengen behoorlijk zou beklagen. Ze bond toen een beetje in en. daar ik toen eerste meisje Was geworden, omdat Jopie en Tine kort na elkaar hun drie jaar er op hadden zitten, en vertrokken waren, gaf ze toestemming om één middag in de week te winkelen. Van die dag af kocht ik zelf het hoog nodige en vulde ik bovendien mijn studiemateriaal wat aan. Over de resterende tijd kan ik kort zijn. We had den natuurlijk om de haverklap ongenoegen. Maar ik was al lang niet meer bang voor haar, omdat ze drommels goed begreep, dat ik haar vierkant door had. Ik. kreeg met terugwerkende kracht mijn perio dieke verhogingen en ik zorgde er wel voor dat, als ik, of de andere meisjes iets braken, ze zelfs de stukken niet meer vond in de vuilnisbak. Als ze later dan wat miste, hadden de kabouters het weggemaakt. Want verraden deden we elkaar niet. De nieuwe meisjes, Ali en Riek, waren beiden nog veel geraffineerder dan ik en zodoende trokken we ons steeds minder van haai aan. Twee maanden, nadat ik één en twintig jaar was geworden, waren de drie jaar proeftijd om. Ik had er nauwkeurig boek van gehouden en op de vier en twintigste mei, nadat we ontbeten hadden, vroeg ik belet bij mevrouw De Geest Van Swinderen, en ver telde ik haar, dat ik ging vertrekken. BENOEMING. Tot d.recteur aan deChr. Lagere Technische School in de gemeente Axel en Omstreken, te Axel is be noemd de heer M. 't Gilde te Temeuzen, leraar aan de L.T S, aldaar. VOORLOPIGE OPBRENGST VAN DE RODE KRUIS-COLLECTE. Als voorlopig resultaat van de alhier gehouden jaar lijkse Rode Kruis-collecte werd dinsdag een bedrag van 1800.afgedragen. Daar nog enkele wijken niet geheel werden afgewerkt is het globale resultaat nog niet definitief te publiceren. PREDIKBEURTEN. Zondag 15 juni 1958. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vic. S. den Blaauwen, 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. G. D. L. Brederveld, van Souburg. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 14—15 juni Dokter K. Boor. Al tientallen jaren was Kruschen over de hele wereld redder jn de nood, in duizenden gevallen van Rheu- matische Pijn. Dat komt omdat Kruschen de oorzaak van de kwaal aantast en verdrijft. Rheiumatische pijnen vinden veelal hun oorzaak in de vertraagde werking van de bloedzuiverende organen. Juist die komen door Kruschen's zes minerale zouten weer op gang. Ing. Med. 40-JARIG JUBILEUM. Onder overtalrijke bewijzen van belangstelling vierde onze roegere stadgenoot, de heer P. A. Loof, sedert de dertiger jaren als standplaats hebbende de ge meente Hoek, zijn 40-jarig jubileum als besteller hij de dienst van 's Rijks Posterijen. Deswege werd de jubilaris temidden va:r zijn gezin des namiddags verrast met de komst van zijn chef, de directeur van het kantoor Temeuzen der P.T.T., die hem met het gebruikelijke ere-teken verblijdde en hem tevens een enveloppe met inhoud overhandigde. De verdere dag werd temidden van de brede kring van vrienden en familie in een gepaste feestelijke stemming doorgebracht. Rustig denken Mijnhardt's u wt a b I etten Duivensport. CONCOURS OP ORLEANS. Door de duivenmaatschappij „De Verwachting' al hier werd deelgenomen aan het concours op Orleans over een afstand van '405,7 km. De uitslag was 1. R. v. d. Veke, Zaamslag; 2. Aug. Blcmmaert; 3. E. van Dorsselaer4. C. Verstraeten 5. D. Dieleman6. Jos. Sijs; 7. Joh. Wieland 8. R v. d. Veke, Zaamslag 9. Jbh. Wieland10. C. Heijnsdijk. Concours op Doornijk. De uitslag van het concours op Doornijk (B.)over een afstand van 81,6 km. was als volgt. 1. en 2. J. Wieland; 3. R. v. d. Veke, Zaamslag 4. R. van Wiemeersch 5. J. Wieland6. R. van Wiemeersch 7. Th. J. Borghstijn 8. R. van Wie meersch 9. A. Verschuren 10. J. Giele. Waar geen woonplaats is vermeld wordt Axel bedoeld. MASSALE DEELNAME AAN ORDELIJKE TOCHT. ONGEVEER TWEEDUIZEND ZEEUWSCH-VLAMINGEN BETOOGDEN OP HET BINNENHOF. DE RESULTATEN VAN DE ACTIE NOG NIET TE ZEGGEN. Vrijdag in de vroege ochtenduren, vanaf ongeveer zes uur trokken vele honderden ZeeuWsch-Vlaamse personen-, bestel- en vrachtwagens, de meesten via België naar Den Haag. Toen Uw verslaggever om 8 uur startte was hij wellicht een van de laatst vertrekkenden, maar toch waren er reeds bij de grens passage te Kapellebrug meerdere deelnemers te zien en zag men ook bij de Antwerpse tunnel reeds belang stelling vanuit Holland in de vorm van persfoto grafen, die gereed stonden om de vele merkwaardige en soms treffende opschriften, die de wagens sierden te vereeuwigen. Toen Wuestwezel werd genaderd, kwamen reeds weer meer deelnemers in zicht en dé douane en marechaussee, die allen vlot verder hielpen, wisten ons daar te vertellen dat naar hun schatting al circa 400 auto's deze grenspost waren gepasseerd. Daarbij kwamen dan natuurlijk nog de deelnemers uit overig Zeeland en degenen dei via de verem de rit hadden gemaakt. Voorbij de Moerdijkbrug was de verkeerspolitie al druk in de weer om de wagens op te stellen in de parkeerberm naast de weg en men zag daar, naast de auto's met de bescheiden stroken „Zeeuwsch- Vlaanderen eist vrije veren over de Westerschelde" ook vrachtauto's over de gehele lengte of breedte met slagzinnen zoals „Laat Zeeuwsch-Vlaanderen niet kreperen, maar geef ons vrije veren" enl „1945 Zuid helpt Noord, 1958 Algera helpt Zeeuwsch- Vlaanderen (in de put)". „Wij zullen Algera eren, als hij ons geeft vrije veren". Zelfs liepen er cowbovs rond wier kostuums geheel met slogans was beschil derd Alles verliep echter rustig en vlot en in een Grote ogen van verwondering. „Vertrekken Je bent niet lekker. Waar wil je heen? Je vader en moeder zijn beiden dood en familie heb je niet." Ik antwoordde „Dat is mijn zaak, mevrouw. Als u het even wilt nakijken gisteren, drie en twintig mei, was de laatste dag van mijn driejarige proeftijd en derhalve ben ik nu geheel vrij. Als u zo vriendelijk wilt zijn mij m'n geld te geven, dan pak ik mijn koffer en vertrek." Maar daar kwam natuurlijk niets van in. Waar zou ik heen in deze vijandige wereld En wat wist ik van die wereld Ik moest maar rustig blijven en dan Kon te zijner tijd wel eens naar een eventuele andere betrèkking uitgezien worden. Zij, mevrouw De Geest Van Swinderen, zou dan gaarne haar be middeling vèrlenen. Ik zei evenwel, dat ik bedankte voor die bemidde ling. „Laten we er niet langer omheen draaien, me vrouw ik ben drie maanden gevangene geweest in een koude, stenen cel, daarna drie jaar in een pluche cel bij u, maar nu ben ik vrij mens en niemand kan mij vandaag beletten mijn koffers te pakken en heen te gaan. Over een uur ben ik klaar en dan verwacht ik, dat u ook klaar zult zijn met mijn geld." Nou, wat zij toen allemaal voor moois en lelijks tegen mij uitgebraakt heeft, is niet weer te geven. Ten slotte lachte ik haar vierkant in haar gezicht uit en zei, dat ik dan wel zonder geld wegging, maar dan rechtstreeks naar een der fegenten zou lopen om hem te vragen mijn geld te willen halen. Enfin, na een half uur bekvechten berustte ze. Ik ging naar boven, pakte mijn koffers in en ging weer naar beneden, in afwachting van mijn geld. Natuurlijk moest ik in de salon nog eens mijn koffers uitpakken en ze bekeek alles heel critisch. Aanvankelijk wilde ze, dat ik de dienstkleding uitpakte en bij haar liet, mair goede stemming (waaraan misschien ook de bier wagens van diverse brouwerijen die in de rit mee reden, niet vreemd waren). DE STOET VERTREKT. Omstreeks kwart over tien werd aan de eerste groep van circa 50 wagens, bestaande uit de auto's met de heren van het comité, diverse wagens van de Zeeuwse en landelijke pers en vrachtwagens met grote leuzen het startsein gegeven om te vertrekken in de richting Rotterdam. Ondertussen werd er druk ge filmd en gefotografeerd, want zowel de televisie stichting als de maatschappijen die de filmjournaals voor de hioscopen verzorgen warem druk in de weer om iedereen in de lande getuige te doen zijn van deze unieke actie. Nadat de stoet zo in groepen op de rechterrijbaan van de dubbelbanige weg(onder escorte van de Rijks politie voortreed, werd opnieuw verzameld op het parkeerterrein van het Feyenoord-stadion te Rotter dam, waar enige tijd werd gepauzeerd aangezien men mede door het vlotte verloop wat voor geraakt was op het tijdschema. Vandaar werd de stoet wederom groepsgewijze onder deskundig escorte van de Rotter damse gemeentepolitie door de tunneltraverse geleid tot buiten de stad. Opvallend was daarbij de belang stelling en het medeleven van het publiek in de stad. Overal werden de deelnemers aan de actie toegejuicht en nagewuifd en stonden velen belangstellend en in-' stemmend toe te zien. Uiteraard een sympathiek be wijs van het medeleven dat in geheel Nederland voor deze actie bestaat en dat de Zeeuwsch-Vlamingen alleen maar meer kon overtuigen van het rechtvaar dige van hun eisen enl hun actie. ik maakte haar kort en duidelijk opmerkzaam op het feit, dat ze me dit alles zelf had laten betalen. Ten slotte stond ik in een half uur op straat, met het geld, ruim tweehonderd gulden. In die drie jaren had ze me zeker voor het dubbele bestolen, onder het mom van liefdadigheid, reclassering en al dat fraais meer. Ergens in de stad huurde ik een, kamer en zocht voor de morgenuren een baan als werkster, en die had ik al spoedig. Met mijn spaargelden en het geld van de fooien kon ik voorlopig vooruit. M'n werksters baantje gaf net genoeg om mijn kamerhuur te betalen en sober te leven. In de middag studeerde ik verder. Na m'n eerste examen kocht ik een schrijfmachine en probeerde vertaalwerk te krijgen, wat me al vrij snel gelukte. Iedere middag zat ik te typen om maar vaar digheid te krijgen en die had ik al heel spoedig. Na een jaar durfde ik type-examen te doen en ik slaagde met vlag en wimpel. Even tevoren had ik ook m'n diploma handelscorrespondentie gehaald en m'n steno diploma had ik al lang. Haast elke avond oefenae ik steno, door radio-redevoeringen op te nemen en later op de machine uit te werken. Toen ik drie jaar vrij was en drie diploma's op zak had, besloot ik te solliciteren. Ik solliciteerde als eerste bij Dubois en werd aangenomen. De rest weet je zo'n beetje, Josien. De andere vrouw had met stille aandacht zitten luisteren naar het levensverhaal van Hanneke. Haar handwerkje was van haar schoot gegleden, maar ze had het niet gemerkt. En toen Hanneke uitgesproken was, boog ze zich met tranen in haar ogen over de vrouw in bed en drukte een kus op haar voorhoofd. „Arme Hanneke, wat heb jij een ellende in je leven gehad (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 2