AXELSE COURANT Belgisch-Nederlands accoord over nieuwe zeesluis te Terneuzen. PINKSTEREN 1958. K8 J. C VINK In bl ij venvachfing Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 31 MEI 1958 72e Jaargang No. 65 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEL/ E WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA Markt 12 AXEL Ook overeenstemming over de verbetering van het kanaal Terneuzen—Sas van Gent. Nederland en België hebben een akkoord bereikt over de bouw van een nieuwe zee sluis te Terneuzen. Voorts is overeenstem ming bereikt inzake verbeteringen aan het kanaal van Terneuzen naar Sas van Gent en inzake de kostenverdeling der werk zaamheden. De definitieve gegevens zullen v orden vastgelegd in een Belgisch-Neder landse conventie, waaraan thans wordt ge werkt. Dit heeft de Belgische minister van Bin- nenladnse Zaken, Vermeylen, dezer dagen volgens „Belga" medegedeeld aan journa listen na afloop van een kabinetszitting. Volgens de minister is dit accoord het qevolg van een briefwisseling tussen de Belgische minister-president Van Acker en diens Nederlandse ambtgenoot dr. Drees. Het ministerie van Verkeer en Water staat heeft, daarnaar gevraagd, bevestigd dat Nederland en België tot een accoord zijn gekomen over de bouw van een nieuwe zeesluis te Terneuzen, het verbeteren van het kanaal van Terneuzen naar Sas van Gent en de kostenverdeling van deze wer ken over beide landen. In 1960 begin met de sluisbouw. Vermoedelijk zal eerst in 1960 een aan vang kunnen worden gemaakt met de wer ken aan de nieuwe sluizen in Terneuzen en aan het kanaal TerneuzenGent. Het ont werp voor de sluizen moet nog worden op gemaakt', de plannen voor de kanaalver betering moeten nog worden uitgewerkt en dc verwerving van de voor deze verbete ring benodigde gronden moet nog worden voorbereid. Deze voorbereidingen bevinden zich momenteel nog slechts in het aller eerste stadium. Dit werd medegedeeld door de minister van Verkeer en Waterstaat naar aanleiding van schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Assmann. De sluizen. De nieuwe zeesluis zou de volgende af metingen krijgen nuttige lengte 290 meter, nuttige breedte 35 meter. Deze afmetingen zijn voldoende om twee Victory-schepen, alsook twee of drie schepen var. kleinere afmetingen samen te kunnen schutten. De buitendrempeldiepte is bepaald op 11,82 meter min N.A.P. en de drempel van het tussenhoofd ligt op hetzelfde peil. De binnendrempel ligt niet hoger dan peil 10.0" meter min N.A.P. Het doel van de aanleg van de nieuwe siuis voor de binnenvaart is de accomodatie voor dit verkeer te verbeteren en de be nodigde hoeveelheden vodingswater te be perken door een rationele vorm van deze sluis ten opzichte van de bestaande midden- en oostsluis, welke zij zal vervangen. De doorvaartbreedte van deze sluis wordt gesteld op 16 meter en als kolkbreedte is 20 meter aangenomen. De afmetingen van de sluis zijn gebaseerd op de lengte der schepen en het grootste binnenvaartschip dat kan worden verwacht. Met het oog op de sleeolengte is, de nuttige kolklengte bepaald op 300 meter. Ter voorkoming van een on nodig groot schutwaterverlies op tijdstippen van gering verkeer en ter beperking van de verzilting van het kanaalwater is een tussen hoofd geprojecteerd, dat de sluis verdeelt in twee kolken met nuttige lengten van 120 en 145 meter. De kleinste kolk kan schepen tot 2000 ton bevatten, terwijl de andere ge schikt is voor de grootste binnenschepen. ,Mij spreekt de blomme een tale, mij is het kruid beleefd wie kent niet het mooie gedicht van Guido Gezelle, waar zóvetl liefde voor de Natuur uit spreektDe natuur spreekt óók in King. King-pepermunt ontleent de verkwikkende eigen schappen aan de „kruidige pepermuntplant de natuur is niet te verbeteren "wat~MijN harpt maam iTëöèiTJ ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal- abronement &xel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Til. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bi] contracten belangrijke reductie. Inp «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*, id vertent iën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. PINKSTERDAGEN IN KILLE SFEER. Voetbal-evenementen, openlucht fancy-fair en wielerkoers. Geen Pinksterdagen in blakende of stralende zonne schijn waren het ditmaal. Geen echte dagen die als het ware noodden om er nu eens op uit te trekken en de bloemetjes buiten te zetten. In schrille tegenstelling tot het vorig jaar toen „Axel '57" een groots programma met ten toonstellingen, zwemwedstrijden, een muziekfestival en grandioze keur van amusement voor jeugd en ouderen had samengesteld, was ditmaal slechts een zeer povere manifestatie van Axels durf en kunnen tot uiting gekomen. Vooral de voetbalsport was het, die ditmaal cul mineerde en in het teken der belangstelling stond. Maar ook hier hebben de kille weersinvloeden er het hunne toe bijgedragen, dat de „trek" van Pinkster- gangers, die reeds sinds eeuwen Axel op deze hoogtij dagen tot hun doelwit verkozen, thans slechts een fractie bedroeg tegen vorige jaren in het bij zonder dan 1957 gerekend. ZaterdagVoetbalwedstrijden en opening van de fancy-fair. Zaterdagnamiddag had de inzet van de Pinkster- geneugten dan plaats, die begon met de receptie op de raadzaal, waar de Belgische en Nederlandse jour nalisten met enig oficieel vertoon werden verwelkomd. Een selectie van deze „penvoerders" zou n.l. ter dezer plaatse in navolging van andere plaatsen in onze provincie in ons Axelse „stadion aan de Kinderdijk een internationaal voetbalduel leveren. Op de raadzaal werden deze gasten door burge meester van Oeveren verwelkomd en toegesproken. Toen tegen 4 uur dat tijdstip was aangebroken had de harmonie „Concordia" zich met haar drumband in carré opgesteld voor het raadhuis ter uitvoering van pittige marsmuziek. Onder dit alles werd in de raadzaal gewezen op de verblijdende broederlijke gezindheid, welke vooral en bij vernieuwing, hoogtij viert in de journalistiek, waardoor evenementen als deze ontmoeting Holland-België mogelijk gemaakt zijn. In zijn toespraak herinnerde de burgemeester aan de vorige ontmoeting bij de opening van „Axel 57 toen hij ondanks zijn 60 jaren in het Axelse doel zijn doelwachterstalenten moest tentoonspreiden, waarbij hij tot aan de dubbele cijfers toe, vergeefse pogingen had gedaan de verraderlijke treffers van de gecombineerde „inkt-koelie s" te keren. Echter leidde dit niet tot rancune zijnerzijds, integendeel hoopte hij dat thans in een goede sportieve sfeer een pittige „slag" zal worden geleverd en dat de gasten hier ter plaatse een vrolijke middag zullen doorbrengen. Waarbij zij dan tevens de goede indruk van een spontane en aloude Axelse gastvrijheid als schoonste herinnering zullen mogen behouden. Hierop kwamen de vertegenwoordigers van het .pers-gilde" aan het woord. Allereerst sprak, als medewerker van het dagblad „De Gentenaar", de heer Ronse, dit namens zijn Belgische medestanders en collega's. Hij bracht bij voorbaat reeds zijn dank woorden tot uiting bij deze hernieuwde feestelijke ontvangst. Ook van Nederlandse zijde werd het woord ge voerd en het was de heer de Klein, die als ge westelijk redacteur van één der grote bladen de ge voelens van de Nederlandse journalisten vertolkte. Spr. voelt zich zo langzamerhand in Axel kind in huis, maar als bij intuïtie voorvoelt hij dat ook zijn collega's de gulle gastvrijheid die deze stad ken merkt zullen roemen na deze dag. Hierop werden de verversingen rondgediend en onderwijl drongen de feestelijke tonen van Con cordia"^ muziek, met haar klankvolle drumband, door tot de stemmige sfeer van de raadzaal waar men el kaar nader en nauwer leerde kennen in opgewekte conversatie. Het moment van de opstelling van de stoet was toen aangebroken en met drumband en muziek aan het hoofd ging het zuidwaarts naar het bekoorlijk gelegen sportterrein der V.V. Axel. In zijn volle glorie, met de keurig onderhouden en verzorgde grasmat lag het er mooier dan ooit. Jammer alleen, dat de temperatuur danig zijn invloed deed gelden op de publieke belangstelling. Slechts enkele honderden toeschouwers waren rond de afrasteringen geschaard toen het leder aan het rollen werd gebracht. Direct ontwikelde zich een vlotte en interessante kamp, waarbij in weerwil van de gemiddeld vrij hoge leeftijd der spelers een hoog tempo werd bereikt. Het werd een aardige en boeiende strijd, die tech nisch over het algemeen op een hoger niveau lag dan de competitie-wedstrijden, die we het laatste sei zoen doorgaans te aanschouwen kregen. Tal van oude „voetbalrotten" bewezen over nog uitmuntende capa citeiten te beschikken. Het partijtje voetbal dat zich ontwikkelde was in elk geval een getuigenis van vroegere intelligentie die aan beide kanten nu nog bleek. Aan de rust hadden de Belgische persridders een 10 voorsprong bereikt. Na de rust kwamen onze landgenoten meer over tuigend opzetten. Tot tweemaal toe trilde het Belgische getouw en ook in de laatste helft bleef het een vrij aardige strijd al zakte toen het tempo nogal beduidend. Met 21 bleef de victorie aan de in rood-wit-blauw uitgemonsterde Hollanders. Na afloop verenigde men zich in het alom be kende hotel-restaurant „Zomerlust" aan een gezellig souper waar een vrolijke toon heerste bij de nabe schouwingen en opgehaalde herinneringen dezer nu al voor de zoveelste maal tegen elkaar gekampt heb bende sportbroeders en collega's uit de lage landen bij de zee. Als vertegenwoordigers van de koningin der aarde bleef men met het Axelse gemeentebestuur in de voorbeeldigste harmonie nog geruime tijd bijeen. In de vroege avonduren had bij de jeugdherberg de voetbalontmoeting A.Z.V.V.Clinge plaats, waar van de uitslag, doordat A.Z.V.V., dat eerst de leiding genomen had. door een gemiste strafschop der thuis club een 12 zege wist te bevechten. Concordia's fancy-fair. Intussen was op de markt de fancy-fair tea bate van het fonds voor de aanschaffing van uniformen ge opend. Feestelijk versierde stands met de populaire atractie's trokken zowel de ouderen als de jeugd cn de belangstelling bereikte in de avonduren, toen „Concordia" zich o.a. ook nog op de nabije muziek tent liet horen haar hoogtepunt. Tweede Pinksterdag. Een trieste grijze lucht met af en toe een fikse regen bui vormde de sombere inzet van deze dag, maar gelukkig brak rond het middaguur de bewolking ei hoewel de temperatuur aan de lage kant bleef, kon den de voorgenomen attractie's in de open lucht tod hij redelijke weersomstandigheden doorgang vinden. Op deze dag werden de openlucht-evenementen voortgezet. Het was dc Rotterdamse amateurploej „De Mussen" die des namiddags de gast was van van de V.V. Axel. Het speltype tussen de beide ploegen in deze door een kleine 1000 toeschouwers bijgewoonde wedstrijd was nogal aanmerkelijk. De Rotterdammers toonden zelfs tegen de straffe wind in voor de pauze een ruime veldmeerderheid. Toen dc oranjehemden het na het begin .eet een schot var: Deij hadden geprobeerd en een hoekschop zelfs door de lat was gekeerd, was het na 13 minuten de rechtsbinnen der gasten, die fraai de Axelse verdediging omspelende de Danschut- ler het nakijken gaf (0—1). De gasten bleven toon aangevend domineren en voerden de score door hun midvoor, die uitstekend het spel verdeelde op, om na 35 minuten door een strafschop van dezelfde spe ler de stand zelfs op 0—3 te brengen. De Axelaars bleven zwoegen wat ze konden en anderhalve minuut na het laatste doelpunt hadden ze eindelijk succes toen de linksbuiten Rietjes met een keurig schot hoog in de hoek buiten bereik van keeper v. d. Griend een verdiend tegen,punt maakten, waarmede de eer van Axel gered was. In de tweede helft kregen de gasten de wind mee. doch wie verwacht had dat ze nu deze voorsprong zouden verdubbelen kwam bedrogen uit. Axel gaf nu heel wat beter partij al stak hun speelwijze nog zeer beduidend af tegen die der gasten, die elkaar beter zagen staan en daardoor nogmaals een doel punt aan de rees verkregen voorsprong wisten toe 'e voegen. Met het eindresultaat 14 was deze ont moeting, die in een uitstekende verstandhouding ge speeld werd, zeker niet verkeerd uitgedrukt. Het was de heer Mos uit Terneuzen die deze ontmoeting ver dienstelijk leidde. Door het grotere vreemdelingenbezoek, dat echter beduidend beneden dat van vorige jaren bleef viel de fancy-fair op de markt nu in de namiddag- en avond uren een ruimere belangstelling ten deel. Op de bekende plaats aan de Zeestraat had op het daartoe uitermate geschikte parkeerterrein van Het Centrum" weer de traditionele schieting or> de liggende wip plaats, die mede dank zij de ver beterde weersomstandigheden op een succesvolle wijze verliep. In de diverse gelegenheden waar dansmuziek Werd Zo heet dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dat gratis is in gesloten bij een Bobyderm Set, waarin alles voor een vorstelijke verzorging van Baby's tere huidje. gegeven was het vooral des namiddags en ook in de avonduren zeer druk en al misten we de talrijke evenementen van het vorige jaar, dit nam niet weg, dat zelfs zonder dat, de Axelse neringdoenden, een geslaagde dag meemaakten. Pinksterdrie met wielerwedstrijd. Op de derde Pinksterdag was 'iet de door ue wielerclub „Volharding" georganiseerde wielerkoers voor amateurs en onafhankelijken, d'.e onder be gunstiging van het fraaist denkbare weer zeer velen naar Axel had getrokken. De keuze van het thans vastgestelde circuit bleek een goede gedachte te zijn geweest en het beeld van de rennerskamp werd hier door heel wat overzichtelijker. Enige duizenden toe schouwers konden zich, nu in de stad verpozend beter oriënteren en de strijd volgen. Tegen half drie stelden een dertigtal renners zich aan de klassementsstrecp aan de Zuidsingel-Zeestraat cp, om met de drumband van „Concordia" voorop zich naar de officiële start in de Noordstraat te be geven, waar de bonte karavaan werd weggestuurd. Ofschoon 125 km voor de wieltjes lagen werd er direct een hoog tempo ingezet, ongetwijfeld ook om ten zo gunstig mogelijke positie te bezetten voor de spurten om de klassementspremie aan „de brug", die geschonken werd door de fa. Verstraeten uit Ter neuzen. Een vuurwerk van ontsnappingen waren het gevolg daarvan, die het koersverloop dan ook een ge animeerd verloop bezorgden. Hoewel het niet tot be slissende ontsnappingen kwam, was het reeds na twee ronden de sterk rijdende Brinkman, die steeds voorop lag aan de kop van een groepje renners en dit wist deze strijdlustige renner uit Overschie vol te houden tot ruim half koers, waardoor hij toen ook reeds de klassementspremie ten volle had verdiend. Met een regelmaat van ruim drie minuten draaiden de renners het ruim 2 km lange parcours, dat 60 maal gereden moest worden, rond, hegeen betekene dat steeds een tempo van rond de 40 km werd onder houden. Dit had tot gevolg dat het rennersveld in groepjes uiteenviel. De Roo leverde nog een goede verrichting door op het juiste moment de groep te ver laten en zich in één rush bij de koplopers te voegen. Onze beide Axelse favorieten draaiden in de groep goed mee. Deze groep werd uiteindelijk gedubbeld door de koplopers zodat een hergroepering plaats had, met dien verstande dat de helft van deze groep dus op één ronde achterstand lag. Jan van Espen toonde tegen het einde evenwel nog zoveel spirit te be zitten dat hij de groep zijn hielen liet zien en er tussenuit trok. Ook de knap rijdende Brinkman deed een achttal ronden voor het eGde nog een poging om afgescheiden van de groep binnen te komen en aldus te zegevieren, zodat zijn dag dan dubf>el goed zou zijn geweest. Doch hij kreeg geen gelegenheid deze uitlooppoging te doen slagen. Inmiddels deed zich nabij de Prins Hendrikstraat een ernstig ongeval voor dat een schaduwzijde wierp ove- deze zo uitnemend geslaagde koers. De sympa thieke renner v. d. Klooster uit Rotterdam, welke ge heel alleen tussen de twee groepen lag^ werd het slachtoffer van een botsing, veroorzaakt doordat uit het publiek een 21-jarig meisje zonder voldoende op te letten de rijweg wilde oversteken. De renner werd door beschadiging aan zijn materiaal en lichte ver wondingen uitgeschakeld, terwijl het meisje bewuste loos bleef liggen en' door de transportcolonne van ce E.h.B.O. moest worden vervoerd. Na d? mislukte uitlooppoging van Brinkman was het een viertal ronden voor het einde Bram Heeren die nog een solo-actie uitvoerde en deze had beter resultaat. Hij wist in de resterende ronden een voor sprong te bereiken van circa een halve minuut en deze ook te behouden. Luide toegejuicht arriveerde de Roosendaaler dan ook als overwinnaar aan de finish, waar reeds een charmante Axelse jongedame met de ere-palm gereed stond om hem deze met de traditionele overwinnings - zoen te overhandigen. De spurt van de groep werd gewonnen door van Groenendaal, welke onlangs zegevierde in de ronde van Sluiskil en nu dus beslag legde op de tweede plaats. Ook hij kreeg gepaard met overwinningszoenen van een tweetal andere jongedames een fraaie beker in ontvangst te nemen. Natuurlijk werden deze mo menten op de gevoelige plaat vastgelegd. Dc officiële einduitslag was als volgt 1 Bram Heeren, Roosendaal, 125 km. in 3 uur en 7 nnn. 2. (op 500 meter) A. van Groenendaal, St. Michielsgestel 3. C. Paymans, Tilburg 4. J. de Roo, Schore 5. H. Brinkman. Overschie 6. C. Raas 's-Heerenhoek 7. J. van Espen', Axel 8. P. Bostelaere, Rotterdam 9. A. van Tilburg, Breda 10. J. Konings, Rucphen 11. J. van Nooten, Ooster hout 12. C. van Espen, Axel 13. M. Dominicus, Nleuwdorp 14. P. van Poeijer, Breda; 15. C. Kepers, Roosendaal 16. G. van Lith, Gilze-Rijen 17. P. Stevens, Dussen 18. M. Kuijstermans, Bossen- hcofd 19. W. Roks, Bossenhoofd. Verder had op deze derde Pinksterdag nogmaals een schieting plaats, terwijl dit ook de laatste dag van de fancy-fair was. Ook was er in verschillende cafe's tot middernacht nog gelegenheid tot dansen, waarmede de Pinkstergenoegens voor 1958 dan weer tot het verleden behoorden.

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 1