RANG is alleen RANG als er RANG op staat. CHANTAGE mrrnnnrmTTixirrrmxirgTrgTgTTTnnryrrrnrTrrrrn-ii-irrmi-rmTmTrirmiiTrm-rrrnrm'fl-fl'fl g-g rrmrft gmixvggl Jaarlijkse ledenvergadering van ,'t Groene Kruis' FEUILLETON door JOKE DE VALK. Vraag ook RANG menthol eucalyptus. De beste bescherming tegen ons klimaat. RANG, een product van de Kingfabrieken In het vriendelijk-comfortabele consultatiegebouw aan de Oosterstraat vond vrijdagavond onder leiding van de heer J. Blok de ook ditmaal weer beter be zochte jaarvergadering plaats Ieder jaar schijnen deze vergaderingen aan betekenis te winnen en het bezoek dat voorheen bedroevend was, is thans uitge groeid tot een volledig bezette consultatiezaal. Zeer verheugend is het verschijnsel dat thans door de vrouwen evenveel belangstelling betoond wordt. Uiter aard mag dit een logisch gevolg lijken van het feit dat de huismoeders in hun intern huiselijk leven meer in directe zin1 geconfronteerd worden het het „Kruis"- werk, het is nog niet zoveel jaren geleden dat de verschijning van een vrouw ter vergadering een uni cum was. Zo worden ook in dit opzicht de denk beelden meer geavanceerd. En dit ligt ook voor de hand. De voorzitter constateerde met grote voldoening de verblijdende opkomst en gaf een bondige terugblik over het voorbije jaar. Dit dan meer ten aanzien van het provinciale werk van het Groene Kruis, dat zich had gedemonstreerd in een tweetal hoogtijdagen voor ons gewest. Elke provincie had n.l. het vorig, jaar zijn provinciale dag georganiseerd en voor Zeeland was hiervoor Kruiningen uitverkoren. Een tweede hoogtijdag voor de Alg. Prov. Vereni ging was het feit van het halve eeuwfeest dat in Middelburg herdacht werd in de1 indrukwekkende Statenzaal der Abdij. Door de zeer geapprecieerde aanwezigheid van de Commissaris der Koningin won deze dag in bijzondere mate aan belangrijkheid. Zijn aanwezigheid werkte ongetwijfeld stimulerend op de zeer vele aanwezige bestuursfunctionarissen die des avonds in het „Schuttershof' naar aanleiding van het merkwaardige jubileum vergast werden op een prach tige revue, waarin het wel en wee van de voorbij gegane halve eeuw werd gememoreerd en nog eens aan de vergetelheid onttrokken. Spr. mag tot zijn voldoening ook ten opzichte van de plaatselijke afdeling een optimistisch geluid doen horen. Het Groene Kruis-werk in Axel dank zij de beide vrouwelijke functionarissen die hierin hun roeping vinden is een verblijdende bron van per manente activiteit. Zo maakten zij zich, onder zoveel meer, ook weer verdienstelijk bij de vaccinatie tegen de gevreesde polio. Er werden diverse moedercur sussen gegeven enz. Altemet aangelegenheden die het bestaansrecht onzer vereniging,' ja zelfs de onmisbaar heid voor het maatschappelijk leven opnieuw aan toonden. Hierop volgden de gewone plichtplegingen door de secretaris-pennirtgmeester, de heer A. P. Ie Feber. In zijn uitvoerig jaarlijks overzicht gaf hij een juist en welgedocumenteerd beeld van de toestand der vereniging in de volgende bewoordingen. Een terugblik werpende op het jaar 1957 is er weer alle reden tot dankbaarheid voor het vele en dikwijls belangrijke werk dat vanwege onze vereniging werd verricht. Er zullen vanzelfsprekend wel gebreken aan ons werk kleven, maar dar. moeten wij wel be denken dat waar gewerkt wordt ook fouten worden gemaakt. Het werk van het Groene Kruis breidt zich al meer uit. Naast het werk van onze 'eigen ver eniging dat voornamelijk inhoudt het verplegen, van Zieken thuis en de zorg voor zuigelingen en kleuters, neemt de prov. vereniging op zich het geven van moedercursussen, zoals wij in het afgelopen jaar ook weer een cursus in Axel konden organiseren. De dienst van de kinderhygiëne zorgde weer voor een 41) Hij keek de man opnieuw doordringend aan. Maar Jaap was al verslagen. „En nu voor de laatste .naaiwat kwam je doen „Ikik zou geld krijgen vanavond, meneer. Ze had het beloofdDan zou ik een zaak kunnen beginnen." Dubois knikte. „Chantage dus. Nu zullen we de rollen eens omdraaien, meneer, nu ben ik niet je verdediger, maar je aanklager. We zullen jou eens opr.ieuw een poosje uit de samenleving laten ver dwijnen. Dat is de beste oplossing. Mensen van jouw slag moesten eigenlijk nooit meer op de maatschappij mogen losgelaten worden." Een kwartier later rijdt een politiewagen voor en Jaap van Swieten stapt zwijgend in. Op het laatste ogenblik heeft Hannie het toch nog van hem ge wonnen. Maar wat hij niet weet ten koste van haar huwelijksgeluk Vier maanden gaan er voorbij. Op discrete wijze heeft Dubois getracht via de politie de verblijfplaats van zijn vrouw te weten te komen. Over alle telex apparaten is een signalement verspreid en duizenden politie-agenten hebben bespeurd naar Hanneke Scho- neveld, doch tevergeefs. Het is alsof ze plotseling van de aardbodem is verdwenen. En Dubois moet noodgedwongen tot de slotsom komen, dat zijn vrouw een wanhoopsdaad heeft gepleegd. Hoofdstuk 25. December is veertien dagen oud en een ijzige sneeuwstorm raast over stad en land. Plotseling is zuster die de leiding van de cursus hac*. en voor les materiaal. De aan de prov. vereniging verbonden zusters hielden meermaien voordrachten voor vrou wenorganisaties over cllerlei onderwerpen, de volks gezondheid betreffende. Natuurlijk opreken zij niet over medische zaken doch uitsluitend over sociale aangelegenheden die dikwijls het gevolg zijn als er ziekte in de gezinnen optreedt. De prov. vereniging heeft drie zusters in dienst voor de kinderhygiëne, één voor de zedelijke volks gezondheid, één zuster voor de geestelijke volksge zondheid, één zuster voor de rheuma-bestrijding. In nauwe samenwerking met de Wijkverpleegsters worden, de hiervoor genoemde diensten uitgevoerd over de gehele provincie. Ik meende goed te doen deze diensten even te noemen om een indruk te geven van het vele dat het Groene Kruis doet voor de volksgezondheid. Wij mogen ons gelukkig achten dat al dit werk kan gebeuren uit particulier initiatief. De overheid ziet steeds met belangstelling op dat alles neer en stimuleert het werk door verstrekking van subsidies. In dit verband mag ik ook noemen het 50-jarig jubileum dat de prov. vereniging in december 1957 mocht vieren. Veel goede woorden werden er ge sproken en het was een grote eer de Commissaris der Koningin bij de gehele viering van het jubileum aan wezig te zien. Een receptie vanwege het prov. be stuur van Zeeland in de Statenzaal was wel het beste bewijs van de achting die men voor het werk van het Groene Kruis heeft. Een nieuwe taak zagen de Kruisverenigingen zich in 1957 toebedeeld, toen zij ingeschakeld werden bij de polio-vaccinatie. De kinderen, geboren in 1955 kregen twee prikken, de derde volgde in de afgelopen maand. Voor dit jaar komen aan de beurt de kinderen oeboren in 1952, 1953, 1954, 1956 en 1957. Ons consultatie-bureau bleek daarvoor weer de meest aan gewezen plaats. Zeer vlot kon de inenting verlopen dank zij ook de goede organisatie door de heren artsen voorbereid. Het werk van onze zusters kon geregeld voortgang hebben. Zij bracht in het verslagjaar de volgende be zoeken voor wijkverpleging 3203 voor prenatale zorg 8 zuigelingenzorg 260 kleuterzorg 77 t.b.c- bestrijding 58 rheumabestrijding 8. Het zuigelingenbureau hield 24 zittingen, 105 zui gelingen werden ingeschreven. Het kleuterbureau had 11 zittingen en hiervoor werden 63 kleuters nieuw ingeschreven. Veel dank zijn wij verplicht aan de heren artsen voor de leiding die zij aan de bureaux belangeloos geven. Ook moet dank wor len gebracht aan mevr. Hamelink-le Feber die ook dit jaar de zuster weer assisteerde o(p de bureaux. Gedurende een paar maanden kon de secretaris- penningmeester zijn werk voor de vereniging niet verrichten. Het penningmeesterschap werd waarge nomen door de heer C. van Wijck, terwijl de voor zitter zich met het secretariaat wilde belasten. Zo kon het Werk op voortreffelijke wijze voortgang hebben. Het consultatiebureau werd verder gebruikt als spreekamer voor dr. Van Gelder, internist te Axel, dr. Kruzeman, vrouwerarts te Terneuzen en mej. Witkam, spraaklerares te Goes. Het doet het be stuur genoegen om op deze wijze mede te werken aan het consulteren van specialisten. Het bestuur vergaderde vijf maal in 1957. De ver- de winter ingevallen, hard en meedogenloos. Binnen vier en twintig uur heeft het kwik in de thermometers een duikeling gemaakt en een koudegolf veroorzaakt, dat men des avonds zo spoedig mogelijk de warme, intieme gezelligheid van de huiselijke haard opzoekt. In de smaakvol gemeubileerde woning van grossier Grobbe zitten man en vrouw vlak bij de rode gloed van de haard. Grote witte vlokken vinden hun einde tegen de buitenzijde van de voorkamerruit, waar ze nog even blijven kleven, om daarna als druppels water te verglijden. De straat is smetteloos wit en slechts even blijft het spoor van een eenzame auto zichtbaar, die nagenoeg onhoorbaar voorbijschuift. De millioenen vlokken vullen de grijze strepen binnen korte tijd weer op. En dan wordt de stilte in huis plotseling scherp verstoord door het aanhoudend gerinke lvan de elec- trische schel. Man en vrouw kijken elkaar verwonderd aan, waarna ze, als op kommando gelijktijdig een blik op de klok werpenbijna tien uur. Josien staat op„Wie kan dat nu nog..^ijn, zo Iaat in de avond." „En dan met zulk weer," bromt Grobbe. „Zal jk even 7" Maar Josien is al bij de deur en loopt de gang in. Door het raampje kijkt ze naar buiten en ziet een vrouw staan, half leunend tegen de muur. Ze krijgt een vermoeden en opent de deur. Een sekonde later herkent ze de vrouw „HannekeO, Hanneke kom gauw binnen De vrouw strompelt over de drempel en als Josien haar niet vastgegrepen had, zou de bezoekster in elkaar qezakt zijn. Met tjvee handen houdt ze de nu slappëj vrouw vast, terwijl ze met haar voet de deur een duw geeft, zodat deze in het slot valt. „Flip Help eens even Gauw 1" gader.ngen betroffen alle gewone zaken van bestuur. Het salaris van de zuster is aangepast aan de daar voor geldende voorschriften evenals de pensionering. Hierbij dient wel te worden aangetekend dat ver hoging van salaris ook betekent dat er meer qeld- middelen ter beschikking moeten zijn. De hal van het wijkgebouw en de gang werden geschilderd en van vloerbedekking voorzien. Dit :s wel een hele verbetering en het aanzien meer in overeenstemming met de waardigheid der vereniging Verder onderhoudswerk van betekenis is niet gebeurd. Het aantal leden der vereniging bedroeg op 31 de cember 1456. Dit is slechts twee meer dan in 1956. Hierbij moet wel worden aangetekend dat er veel mutaties plaats hebben onder de bevolking. Nieuwe gezinnen worden niet altijd dadelijk lid en ook komen er voor vertrokken leden niet altijd leden terug die zich bij ons aansluiten. Het is dan ook altijd een grote zorg cm het aantal minstens op peil te houden. De heer 't Gilde doet er steeds zijn best voor om nieuwe leden aan te werven. Het komt zo nu en dan ook voor dat leden be danken. Jammer genoeg niet altijd door noodzaak. Deze lieden verstaan zeker het devies „door allen voor allen" niet. In jaarverslagen is al meer gezegd dat deze mensen niet moeten denken dat het Groene Kruis voor hun ter beschikking staat als zij hulp zouden behoeven. De vereniging kan niet bestaan uit mensen, die wel iets willen betalen als zij hulp nodig hebben maar voor de zorg van anderen niets over hebben. Naastenliefde moet ook in de praktijk worden beoefend. Mijnheer de voorzitter, in deze vergadering dient ook nog iets te worden gezegd over het kraam- centrum. Zoals bekend is dit een stichting van de Groene Kruisverenigingen in Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren. In het verzorgingsgebied werden 150 beval lingen verzorgd te weten Axel 55, Terneuzen 50 Zaamslag 20, Hoek 8, Sluiskil 10, Sas van Gent 3, Kloosterzande, Lamswaarde en Koewacht ieder 1 Verder werd in Vlissingen 1 bevalling verzorgd als hulp voor het kraamcentrum Middelburg. Totaal waren er 1572 verzorgingsdagen waarvan 50 wijk- verzorgingen. De leidster-docente bracht 127 voor- bezoeken (prenatale bezoeken) en, 513 controle-be zoeken. Het aantal kraamverzorgsters bleef 6. Een cursus in 1957 aangevangen liep op niets uit. Thans :s een cursus vun twee leerlingen aan de gang cn in het 2e halfjaar volgt nog een cursus van twee. Gelukkig kon een betere beloning aan de verzorg sters worden gegeven. Het is de vraag of dit ver antwoordelijk werk nog niet hoger beloond zou moe ten worden. In vergelijking met vroegere jaren is het werk voor de t.b.c.-bestrijding sterk afgenomen. Onnodig is dit werk echter nog niet want telkens zien wij weer haarden ontstaan als bewijs dat deze vijand nog niet is overwonnen. In de tweede helft van dit jaar zal weer een bevolkingsonderzoek plaats hebben. Wij hebben dit reeds een paar maal in Axel gehad dus weet iedereen wat dit betekent. Op deze plaats kan niet genoeg aandrang worden uitgeoefend om zich aan dat onderzoek te onderwerpen. Dit is een volksbe lang bij uitnemendheid. Ik wil thans nog iets vertellen over de financiën. De contributie's brachten op 7295tegen 7250. in het vorige jaar. De Rijkssubsidie bedroeg ƒ3172.- en het gemeente-subsidie 2000..benevens een ver goeding van de gemeente voor het hebben van een consultatiebureau van 150.Aan huren werd ont vangen ƒ1141.In de loop van het jaar werden Enkele ogenblikken later is Grobbe in de gang en ziet zijn vrouw met de bezoekster. „Wat is er aa.i de hand zegt hij, met de krant in zijn hand. „Het is Hanneke," zegt ze ontzet. „Toe, blijf daar niet staan, maar help me, ze is helemaal verklumd Samen brengen ze Hanneke naar de achterkamer, die ten dele verwarmd is en leggen haar op de divan. Met een paar plaids dekt Josien haar toe. „Vlug, Flip, bel een dokter op. Ik zal warme kruiken maken." „Ja, jaHij gaat naar de gang en neemt de telefoon van de haak, terwijl Josien in de keuken het gas in de geyser op vol draait. Grobbe heeft gelukde eerste dokter, die hij belt ,is thuis en zal terstond komen. Intussen' heeft Josien een warme kruik klaar en legt die tegen Hanneke aan, die nog steeds bewuste loos op de divan ligt. Het duurt slechts enkele minuten en dan is de dokter gearriveerd. Grobbe trekt zich bescheiden terug en met assistentie van Josien onderzoekt de dokter de bewusteloze vrouw. Hij vraagt inlichtingen, maar Josien kan ze hem niet geven. „Ze is een vroegere vriendin van me, dokter, en ze belde hier aan. Binnen viel ze meteen flauw De dokter knikt. „Waarschijnlijk een geval van uitputting. Bovendienze is in verwachting. „Het beste is meteen naar bed, met warme kruiken." „Ze kan qp de logeerkamer," beslist Josien. „Die kunen we desnoods verwarmen." Met de dokter brengt Josien Hanneke naar bed en dan steekt ze de ver warming aan, waarna ze de wacht gaat betrekken. De dokter geeft enkele instructies en zegt dat hij de volgende morgen zal terugkomen. Als de arts weer vertrokken is, loopt Grobbe naar boven. Josien hoort hem en loopt hem bij de deur tegemoet. de ligtenten die nog steeds in voorraad waren, doch nimmer meer gebruikt werden, van de hand gedaan voor 225.Wij prezen ons gelukkig dat deze ten ten waren opgeruimd eer dit door totale ondergang niet meer mogelijk zou zijn. De totale ontvangsten bedroegen 15.055,63. Inclusief de premie voor pensionering en alle so ciale lasten benevens de beloning voor vervanging van de zuster bedroegen de kosten voor de wijk verpleegster 7747,08. Een bedrag van 1500 werd weer afgelost op de schuld bij de Vlissingse Nutsspaarbank. Het restant bedrag dat wij bij die instelling verschuldigd zijn bedraagt per heden nog 24.000.Zoals bekend hebben, wij een bedrag van 30.000.opgenomen voor de financiering van de stichting van het consultatiebureau. Verder hebben wij nog een renteloze schuld aan de A.N.V. Het Groene Kruis van 9250.—. Dit is een 40-jakige lening waarop jaarlijks 250.— moet worden afge lost. De lening bij de Nutsspaarbank heeft een looptijd van 20 jaar. Aan interest werd betaald 1043,13, Aan de Prov. Vereniging werd betaald 363,50 voor jaarlijkse bijdrage en eenzelfde bedrag voor het fonds van oud-verpleegsters. Voor waarneming van het penningmeesterschap werd betaald 150.-Totaal werd uitgegeven 14.783,51, zodat wij een voordelig saldo hebben van ƒ272,12. Dit stemt tot matige tevredenheid. Bij het be oordelen van dit bedrag moet er wel rekening mee gehouden worden dat voor aankoop van verplegings- artikelen niets werd uitgegeven. Dit kan zo niet voortduren want dan zouden wij roofbouw gaan plegen die duur te staan zou komen In de loop van Hit jaar werd reeds een paar honderd gulden uitge geven. voor aankoop en onderhoud der artikelen. Dames en heren, ik meen nu alles gezegd te hebben wat van belang kon zijn om het te weten. Mag ik thans nog een beroep op U doen om overal waar dit mogelijk is propagandist te zijn voor onze mooie vereniging. De vereniging die U bijstaat in dagen van beproeving en die tegelijk op de bres staat om de volksgezondheid te bevorderen. Dit laatste is van enorme betekenis voor li en voor Uw gezinnen. Aan het eind van dit verslag gekomen zeg ik U dank voor het luisteren naar het verslag over het 43e verenigingsjaar. De voorzitter vroeg naai aanleiding vare deze zeer volledige overzichten of iemand enige op- of aan merking wenste te maken, dan wel nog nader in lichting nodig vond. Toen dit niet het gevri bleek te zijn dankte hij de secretaris-penningmeester voor zijn zeer veel omvattende arbeid voor de vereniging. Dit werk wordt hetgeen wel een unicum is vol komen belangeloos door de heer le Feber verricht. De vereniging mag zich wel zeer gelukkig prijzen een dergelijke kracht op deze wijze te kunnen be nutten. Spr. persoonlijk en ook het bestuur zouden dit liever anders zien, doen de heer Ie Feber wil van geen beloning weten. H, dankt hem dan! ook bij vernieuwing hartgrondig voor zijn geweldig vele en belangeloos verrichtte werkzaamheden voor onze mooie, levenskrachtige vereniging (applaus). Door de heer L. van Hermon werd namens de kascommissie rapport uitgebracht omtrent de controle der boeken en bescheiden, waarbij als steeds alles- in correcte orde werd bevonden. De heer Ie Feber werd ook ten deze gedechargeeid voor zijn vele werk. Als commissie van controle voor 1958 werden daar op door de voorzi^er benoemd de heren N. de „Hoe gaat het 7" vraagt hij. „Ze is nog steeds buiten bewustzijn Uitputting, denkt de dokter. Je moet Dubois opbellen. Hij zal dolgelukkig zijn, dat zijn vrouw weer terecht is." Grobbe knikt. „Ja. ik zal het meteen even doea. Kan ik anders nog iets7" Josien schudt haar hoofd. „Ze moet eerst bijkc ïen Er is nog soep in de kelder. In dat grijze pani dje. Zet die laag op het gas Als Grobbe Dubois aan de lijn heeft, vertel: hij wat er gebeurd is en de advokaat dc-c lt mede, dat hij binnen vijf minuten naar Delft vertrekt. „Doe maar voorzichtig," waarschuwt de gro ier. „Er ligt al een pak sneeuw." Als Hanneke een half uurtje op bed ligt, sla; t ze haar ogen open en kijkt rond. Dan ziet ze Josie en er komt een glimlach op het bleke gezicht var. de patiënte. „Sorry, Josien, dat ik je zoveel last bezorg," zegt ze na enige tijd, ,maar ik was ten einde ra id." Josien strijkt met haar warme hand over het lor- hoofd van haar vroegere vriendin. „Maak je een zorgen, Hanneke, alles komt wel weer in orde. leb je trek 7 Wil je soep hebben 7" „Graag „Eén ogenblik. Ik ben zo weer bij je Josien holt naar beneden en in de keuken staat Grobbe met een lepel in de pan met soep roeren. „Dank je. Flip, je hebt het uitstekend gedaan. Hanneke is bij kennis. Ik zal haar wat soep brengen." „Ik heb net Dubois gesproken hij is op weg hierheen." „Fijn. Even drukt ze een kus op zijn wang. „Je bent als steeds de beste, Flip." Dan vult ze een beker met soep en gaat weer naar boven. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 2