AXELSE COURANT Gemeenteraad van Axel. PUROL mm j C VINK Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 17 MEI 1958 72e Jaargang No. 62 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDf E WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA Markt 12 AXEL het landbouwschap en de NIEUWE VEERTARIEVEN De Gewestelijke Raad van Zeeland van het Landbouwschap sprak zich uit over de nieuwe veertarieven voor de Westerschelde. In een op dinsdag 13 mei gehouden spoed vergadering van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap is uitvoe rig gesproken over de nieuwe veertarieven voor de Westerschelde. zoals deze door Ge deputeerde Staten van Zeeland zijn^ gepu bliceerd en met ingang van 1 juli 1958 van kracht zullen worden. De Raad Stelde zich op het sandpunt, dat goede en snelle verbindingen via de be staande veren van het grootste belang zijn voor de ontwikkeling van de gehele pro vincie, en dat, indien aan de op dit punt bestaande verlangens wordt voldaan, geen bezwaren kunnen worden aangevoerd tegen redelijke tariefsverhogingen. De kort geleden bekend gemaakte nieuwe tarieven betekenen een dermate verzwaring van kosten voor het bedrijfsleven, dat de Raad besloot zich tot Gedeputeerde Staten te wenden, met het vërzoek op bepaalde punten tegemoet te willen komen aan bij de georganiseerde landbouw levende bezwaren tegen deze nieuwe regeling. De bezwaren die het Landbouwschap heeit tegen de nieuwe tarieven zijn de volgende 1. De tarieven voor het personenvervoer dienen te worden verlaagd 2. Voor personenauto's en vrachtwagens dienen, evenals voor fietsen, bromfiet sen en motorrijwielen het geval is, ook boekjes voor 20 vaarten te worden in gevoerd. Deze boekjes moeten niet op naam gesteld worden of verbonden zijn aan een bepaalde auto, en dienen een onbeperkte geldigheidsduur te hebben 3. In de tarieven voor personenauto s en vrachtwagens moet de bestuurder van de wagen zijn begrepen 4. Er zal meer aandacht moeten worden geschonken aan een doelmatige afgifte van kaartjes, welke uitsluitend op de wal verkrijgbaar moeten worden ge steld. Het systeem zoals dit b.v. bij de tunnel in Antwerpen wordt toegepast kan in deze wellicht als voorbeeld ge noemd worden. EINDE VAN EEN FLAGRANTE WANTOESTAND. A.N.W.B. bereikt dat 20 km-bepaling in Spoorwegwet wordt herzien. In een schrijven aan de A.N.W.B. heelt de minister van Verkeer en Waterstaat zo juist aangekondigd dat de thans nogvoor alle spoorwegovergangen geldende 20 km- bepaling voor een groot aantal overwegea zal worden afgeschaft. Bij d<" overwegen vaar de bepaling wel van kracht blijft, zal worden gezorgd voor een duidelijke aanduiding. De minister zegt toe dat de Spoorwegwet ,,met spoed dien overeenkomstig gewijzigd zal worden Het schrijven van de minister is een ant woord op de voortdurende aandrang die de A N W.B. heeft uitgeoefend om her ziening van de 20 km-bepaling te verkrijgen. Momenteel geldt bij alle spoorwegover gangen, voor alle voertuigen, een maximum snelheid van 2 Okm. per uur. Reeds in 1951 wees de A.N.W.B. er op dat deze bepaling volkomen illusoir geworden was verkeers technische verbeteringen hadden het bij de meeste overwegen overbodig, of zelfs onge wenst, gemaakt de snelheid over een al- stand van enkele tientallen meters tot 20 km per uur terug te brengen. De bepaling geldt zelfs voor bewaakte overwegen in auto snelwegen Verder is de toestand zó dat de wegge bruiker eerst op zéér korte afstand van de overweg een onduidelijk bordje m vindt, dat bovendien afwijkt van de wette lijk voorgeschreven gebodsborden. Schijnheilig. Mr. D. J. van Gilse, procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage be titelde deze bepaling eens als „schijnheilig Immers, de bepaling wordt allerwege als verouderd en wereldvreemd beschouwd en er wordt nergens opgetreden tegen v. egge bruikers die bij een overweg de 20 km. li miet overschrijden. Tot voor kort kwam het voor dat wanneer overwegbomen bij avond waren aangereden omdat zij slecht zie it- baar waren, de weggebruiker ten laste were gelegd „dat hij sneller dan 20 km per uur had gereden". Hierbij werd voorbijgezien aan het feit dat nóch de spoorwegbomen, nóch het bordje „20 km zichtbaar waren. Door het aanbrengen van verlichting bij de overwegen en het plaatsen van rode knip perlichten is het aantal aanrijdingen van spoorwegbomen de laatste jaren sterk ver minderd, van 250 per jaar tot 50 pei jaar. Ook thans nog komt het voor dat. over treding van de 20 km-bepaling als straf verzwarende omstandigheid in Het geding wordt gebracht. W egenverkeerswet. In maart 1958 verzocht de A.N.W.B. de minister opnieuw deze bepaling met grote spoed te willen herzien en deze onder te brengen in de Wegenverkeerswet, waarin ten slotte alle verkeersbepalingen uitputtend geregeld worden. Uit het antwoord van de minister blijkt dat dit laatste niet zal gebeuren, doch de Spoorwegwet zal met spoed worden herzien. De 20 km-bepaling zal alleen gehandhaafd blijven bij overwegen die niet voorzien zijn var. rood knipperlicht en verder waar plaat selijke omstandigheden daartoe aanleiding geven. De thans gebruikte zwart-witte bord jes zullen worden vervangen door duidelijke maximum-snelheidborden. De A.N.W.B. is verheugd dat, na jaren van overleg, thans ten spoedigste een einde zal worden gemaakt aan een flagrante wan toestand. De Bond blijft echter van mening dat deze materie geregeld dient te worden in de Wegenverkeerswet en niet in de Spoorwegwet. verdwijnen met Altijd gaaf huidje ABONNEMENTSPRIJS: Lone nummeri 6 cent Kwartaal-abr anement t ixel binnen de kom 11,53 Andere plaat«en 11,73 Buitenland I 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Til. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bi) contracten belangrijke reductie. Iep «onden Mededelingen JO cent per m.m. Klelnw idvertentién (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent Iedere regel meer 12 cent extra ZITTING VAN 13 MEI 1958, des avonds 7 uur. De openbare zitting die de Axelse vroedschap op deze mooie mei-avond onder leiding van burgemees ter Van Oeveren hield ter behandeling van een tame lijk onschuldig lijkende agenda stond tegen het einde in het teken van zwaarwichtige debatten, die kenne lijk de sfeer van de naderende gemeenteraadsver kiezingen ademden. Het is moeilijk anders te ver klaren hoe enige sprekers hun starre houding van enghartig verzet ten einde toe volhielden bij de be handeling van het meerderheidsvoorstel ten aanzien van één der laatste op de agenda prijkende punten, dat nog wel liep over een zuiver culturele aange legenheid. In aanmerking nemende welke geringe bedragen op onze plaatselijke gemeentebegroting voor de cul turele doeleinden en belangen worden uitgetrokken en hoezeer wij tegenover andere gemeenten in dit opzicht ongunstig afsteken, dient hier te worden uitgedrukt dat een dergelijk standpunt als hier werd ingenomen waarlijk niet van ruim inzicht getuigde en in feite voor een gemeentebestuur beschamend is. We willen hier echter niet op vooruit lopen en overeenkomstig gewoonte het in deze vergadering ver handelde in volgorde weergeven. De heren Gerrits en Hamelink ontbraken op de presentielijst en waren door werkzaamheden ver hinderd. Wethouder de Putter kwam onder de be handeling van punt 4 later ter vergadering. Notulen, ingekomen stukken en mededelingen pas seerden daarna de revue en de reeds in ons blad vermelde antwoorden op de in de omvraag van de vorige vergadering door diverse raadsleden gestelde vragen en gemaakte opmerkingen vormden geen pun ten van discussie meer, al benadrukte de heer Maas nog nader zijn klacht omtrent de wateroverlast bij de woningen in de De Ruijterstraat. Nogmaals wees spr. er op dat dit met geringe kosten in orde te maken is en enige wagens zand voldoende zullen zijn om het euvel te verhelpen. Spr. hoopt alsnog dat dit ook zal geschieden. Aan de N.V. P.Z.E.M. te Middelburg werd ver volgens een perceeltje grond verkocht gelegen aan het Szydlowski-plein ter grootte van plm. 15 m-. Be doeld stukje grond is gelegen naast het wachtlokaal vas de Z.V.T.M. en dient voor de bouw van een transformatorhuisje. Aan de heer W. Houg, wonende Emmastraat .0, werd een perceel bouwgrond verkocht gelegen in het onbeboudwe verlengde van de Beatnxstraat, groot 150 cA. De woning Spuidijk N 94, thans onbewoond en eigendom van de heer J. de Kraker, Spui D 7 te Zaamslag, voldoet in geen enkel opzicht meer aan de plaatselijke bouwverordening en werd dientenge volge onbewoonbaar verklaard. Aangenomen werd het voorstel tot het vaststellen van een algemene toeslagverordening voor gepen sioneerde wethouders 1957. Bij de wet van 5 september 1957 is de mogelijk heid geopend om een algemene toeslag toe te ken nen op de pensioenen van gewezen wethouders en hun weduwen en wezen. De bedoeling daarvan is die pensioenen aan te passen aan het geldend peil van de bezoldiging. Bovendien wordt de mogelijkheid geschapen een overgangstoelage toe te kennen bij wijze van garan tie, opdat het nieuwe pensioen niet minder zal be dragen dan het bedrag .hetwelk volgens vroegere wet ten en toeslagwetten is toegekend. De toeslagwetten worden bij de in de aanhef genoemde wet inge trokken. Zonder hoofdelijke stemming werd dit voorstel aangenomen. Hierna kwam aan de orde het voorstel om mede werking te verlenen: tot aansluiting van een 7-tal percelen op het electrisch net. Deze percelen behoren tot de z.g. onrendabele gebieden. Van de N.V. P.Z.E.M. is bericht ontvangen dat met de belanghebbenden overeenstemming is bereikt ten aanzien van de aansluiting op het electrisch .iet. Dit betreft zes percelen aan de Eerste Verkorting en één perceel in de Coegorspolder. Voor het project aan de Eerste Verkorting wordt van de gemeente een bijdrage gevraagd van 4214.. ineens of ƒ434.— per jaar, gedurende 15 jaar. Het betreft hier aansluiting van de percelen van C. de Putter K 1, de vfesloods van A. Haak, Bankertstraat, een. te bouwen bungalow voor J. Ver straten en de percelen van wed. J. P. van Cadsand,, M. van Doorn en P. B. van Hoeve. Vóór het project in de Coegorspolder, de boer derij van de wed. L. van Hoeve-van Hoeve, wordt een gemeentelijke bijdrage gevraagd van 378. .n- eens of 39.— per jaar, gedurende 15 jaar. In navolging van hetgeen voor andere onrendabele gebieden werd gedaan, stellen B. en W. voor mede werking te verlenen aan de uitvoering van die twee projecten en de door de P.Z.E.M. gevraagde bijdrage van ƒ434.respectievelijk 39.per jaar te be talen gedurende 15 jaar. Nadat door de heer Maas ook nog gepleit was voor aansluiting van een drietal woningen op de voormalige Armendijk (verlengde van de Polenstraat) werd ook dit voorstel zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Hierna werd aangenomen het voorstel tot voor lopige vaststelling van de gemeenterekening, dienst jaren 1955 en 1956 de rekening van het Gasbedrijf, dienstjaren 1955 en 1956 de rekening van het Wo ningbedrijf, dienstjaren 1955 en 1956.; de :ekening van de Vleeskeuringsdienst, dienstjaren 1955 en 1956, benevens het voorstel tot goedkeuring van de reke ning van het Burgerlijk Armbestuur over 1955 en: 1956 nadat door de heer Oggel een lange serie (deels ad ministratieve) opmerkingen dienaangaande waren ge maakt. Besloten werd hierna het gedeelte van het voor malig schoolgebouw voor Geref. Lager Onderwijs te Spui te verkopen aan de Geref. Kerk aldaar voor de som van 5000.-. B. en W. deelden vervolgens mede bij het vol gende agendapunt dat tot hun grote voldoening over eenstemming bereikt werd met de N.V. „Chemin de fer International de Malines a Terneuzen in liqui datie te St. Nicolaas, met betrekking tot de over neming van de Emmastraat in eigendom, beheer en onderhoud door de gemeente. De overeenstemming is bereikt op de volgende basis. De gemeente neemt de Emmastraat met de ondergrond in eigendom over voor een bedrag van ƒ1.— de massade maatschappij betaalt aan de gemeente voor de overname in beheer en onderhoud een bedrag van 1700.— de gemeente herstraat de Emmastraat met het bestaande verhardingsmateriaal, waarvoor de maatschappij na voltooiing van dit werk aan de gemeente betaalt het bedrag der van gemeente wege berekende kosten a 3504.. Dit voorstel werd aangenomen, nadat door meer dere raadsleden nog verlangens en wensen waren kenbaar gemaakt ten opzichte van het wegdek en. de verbetering daarvan, mitsgaders de riolering, enz., doch B. en W. zullen zo gauw zij deze zaak beter in haar geheel kunnen overzien in deze met een meer globaal plan komen. Bij de onderhandelingen inzake de overname ;n eigendom, beheer en onderhoud van de Emmastraat is door genoemde N.V. de wens te kennen gegeven dat de gemeente van haar koopt een strook grond, groot 3 aren, gelegen tussen de spoorlijn en de Singel- weg voor 1.'per ca. Deze strook grond vormt de noordelijke berm van een gedeelte van de Singel- weg en is reeds bij de gemeente als groenbeplanting in gebruik. B. en W. stelden voor aan dit verlangen te vol doen en te besluiten deze strook grond aan te kopen voor ƒ1.— per ca, met inachtneming van de nor male voorwaarden, welk voorstel eveneens met alge mene stemmen werd aanvaard. Op voorstel van B. en W. besloot de raad tot aanvulling van de 6e wijziging der salaris- cn loon- verordening 1955. Tegen de 6e wijziging van de salaris- en loonver- ordem'.ng 1955, vastgesteld bij raadsbesluit van 17 de cember 1957, bestaat bij Ged. Staten bezwaar ten aan zien van de wedde van de technisch ambtenaar bij het gasbedrijf, welke wedde afgestemd moet vvorden op de overeenkomstige rijksfunctie van opzichter B in een gemeente van de 3e klasse. In de 6e wijziging is die wedde afgestemd op de zelfde functie in een gemeente 2e klasse, omdat de technisch ambtenaar vaste standplaats heeft in de gemeente Terneuzen, welke tot de 2e klasse behoort. Deze situatie is waarschijnlijk aan de beoordelende instantie ontgaan, aangezien tegen gelijkstelling met genoemde functie geen bezwaar bestaat. Het verdient, blijkens overleg met de provinciale griffie, de voorkeur aan genoemd bezwaar tegemoet te komen. Voorts wordt de opmerking gemaakt dat de salarisverordening in enige artikelen dient te wor den aangepast aan de ingevoerde leeftijdsionen voor de werklieden. Eén en ander is in het bij de stukken gevoegde ontwerp-besluit uitgewerkt. Aldus werd dienovereenkomstig besloten. Vastgesteld werden: de volgende begrotingswijzi gingen voor 1957 de le wijziging van de begroting van de vleeskeuringsdienst 20e, 21e en, 22e wijzi ging van de gemeentebegroting en daarna voor 1958 Je 19e, 20e en 21e wijziging van de gemeentebegroting. Hierna kwam aan de orde punt 16 der agenda, n.l. het voorstel tot toetereding tot de gemeenschappelijke regeling inzake de verdeling van de kosten van de Zeeuwse Muziekschool. Naar aanleiding van het verzoekschrift om subsidie van de Terneuzense Muziekschool in de vorige ver gadering hebben B. en W. zich nog beraden over de vraag of het wenselijk is dat de gemeente zich aansluit bij een. muziekschool, waaromtrent zij zich in het prae-advies als volgt uiten POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP Zoals wij reeds in ons vorig prae-advies mededeel den, vinden wij het muziekonderwijs van een dus danig belang, dat wij het alleszins verantwoord ach ten de instelling, die dit onderwijs verzorgt, finan ciële steun te verlenen. Onder brede lagen van de bevolking ziet men het muziekonderwijs als een stuk algemene ontwikkeling. De overheid kan hieraan moeilijk stilzwijgend voorbij gaan en zal op de duur naar middelen moeten uitzien om dit onderwijs voor iedereen toegankelijk te maken. Zonder aan de verdiensten van particuliere opleiders tekort te doen, mag worden, opgemerkt, dat zij slechts een beperkt terrein kunnen bestrijken. Een muziekschool verruimt daarentegen de mogelijkheden eu kan gemakkelijker in de verschillende en soms uiteenlopende behoeften voorzien. Voor een juiste behartiging van het muziekonder wijs 'in onze gemeente is het naar onze mening ge wenst dat het onderwijs in Axel zelf wordt gegeven, met andere woorden dat er hier een dependance van e enmuziekschool wordt gevestigd. Uit een: onderzoek is komen vast te staan, dat het voor de Terneuzense Muziekschool onder de huidige omstandigheden niet gemakkelijk, zo niet ondoenlijk is een filiaal in Axel op te richten. Bovendien zou de gemeente er dan allerlei bemoeiingen bij krijgen (b.v. aantrekken leerlingen, voor de eerste aanloop, beschikbaar stellen van lokalen, verzorging admini stratie enz.). Dit is weinig aantrekkelijk. De en.ige oplossing naar onze mening is dan ook aansluiting te zoeken bij de Zeeuwse Muziekschool. Deze school is provinciaal opgezet en geniet belang rijke financiële steun van het rijk en de provincie. Over het uitbreiden van de school met meerdere af delingen beslist het stichtingsbestuur op grond van de bepalingen der gemeenschappelijke regeling. Destijds was Axel in het oprichtingsplan van de school begrepen, zodat mag worden aangenomen dat het vestigen van een dependance in Axel, mede gelet op de grootte van de gemeente, niet op bezwaren zal stuiten. In tegenstelling tot de vroeger geldende regeling is de gehele zorg voor onderwijs en huisvesting thans toevertrouwd aan de stichting en dient hier dus niet de gemeente regelend op te treden. Van belang :s dat de muziekschool zoveel mogelijk de plaatselijke krachten inschakelt.. De gemeentelijke bijdrage is uiteraard geheel af hankelijk van het aantal leerlingen Om e enindruk te geven van de kosten, gaan wij uit van de volgende gegevens 30 leerlingen algemeen vormend muziekonderwijs 15 leerlingen: blokfluitonderwijs25 leerlingen: in dividueel instrumentaal onderwijs. Deze leerlingen vormen resp. 30, 90 en, 750 leer ling-eenheden. De kosten per leerling-eenheid worden momenteel geraamd op ƒ3,50, zodat de gemeentelijke hijdrage dan 3045.— per jaar bedraagt. (Vervolg op pagina 2)

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 1