CHANTAGE UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON door JOKE DE VALK. TERNEUZEN ZWARE STRAF VOOR AANRIJDING IN BELGIË. KOEWACHT SLUISKIL OVERSLAG SINT JANSTEEN ACTIEVE BOTERSMOKKELAAR. VOETBAL-OVERZICHT AANRIJDING. Vrijdagavond omstreeks 7 uur vond in de Wal- sttara een aanrijding plaats tussen een tweetal per sonenauto's. Toen de heer V. alhier uit oostelijke richting de bocht nabij het winkelpand van de fa. Wamsteker naderde, kwam op hetzelfde moment uit tegenovergestelde richting een personenauto bestuurd door de heer P. W. uit Hulst. Delzei laatste aluto naderde de bocht vrij snel met als gevolg dat de auto tijdens het afremmen op het natte wegdek ging slippen en in de bocht rechtuit op de auto van de heer V. inreed. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, maar beide auto's werden aan de voorzijdie gehavend. DE KERKDAG IN HET OPENLUCHT THEATER. In een door de Kerkdagcommissie speciaal hiertoe belegde bijeenkomst in de consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk werden vrijdagmiddag nadere bij zonderheden verstrekt over de a.s. donderdag alhier te houden Kerkdag, onder het motto „God met ons", waarover wij reeds in een onzer vorige nummers konden berichten. Het programma voor deze Kerkdag op Hemelvaarts dag zal hoofdzakelijk in het openluchttheater te midden van het prachtige recreatiegebied worden af gewerkt. Mochten evenwel de weersomstandigheden onverhoopt ongunstig zijn dan zal dit in de Ned. Herv. Kerk worden gehouden. De Kerkdag wordt in de morgenuren geopend door een bijzondere kerkdienst in de Herv. Kerk, waar aan ook medewerking zal worden verleend door het Kerkkoor en trompettisten. Na deze dienst is er een gemeenschappelijke wande ling naar het openluchttheater, voorafgegaan door de harmonie „Concordia Op het openluchtterein is voor zoveel mogelijk accomodatie gezorgd en hier zal een speciaal voor deze Kerkdag geschreven lekenspel van Ted Logeman worden opgevoerd. Dit spel bestaat uit drie delen en zal door drie verschillende groepen elk een deel worden uitgevoerd. In dit spel, getiteld „God met ons" zullen de toeschouwers kunnen beleven de roe ping van de Kerk en van de Christen in deze moei lijke wereld. Verder is er dan nog een discusie in groepsverband waarin de vraag gesteld wordt„Hoe meent u dat de houding van de Christen moet zijn, die leeft vanuit de leiding van de Geest, vanuit de opgestane Heer en in de verwachting van het Rijk Gods Tevens wor den concrete vragen gesteld over de samenleving in en buiten de Kerk, de jeugd, nieuwe tijdem, nieuwe zeden enz. Uit de opzet van dit programma komt de bedoeling van deze Kerkdag dus duidelijk naar voren. De Kerk van nu ziet haar taak in de wereld anders dan dit b.v. rond de eeuwwisseling het geval was. Men voelt dat men als Kerk niet meer kan volstaan met het houden van een preek in de zondagdiensten en het luisteren hiernaar. De Kerk wil midden in deze wereld staan met zijn ontzaggelijke vragen, zoals b.v. het leven der vol- kereni de verhouding Oost-West, de atoomdreiging en de houding tegenover de onderontwikkelde ge bieden. Deze vragen en nog veel meer problemen doen de gewone man soms duizelen en de Kerk voelt, zich daarom geroepen in deze haar woord te doen horen om te trachten te komen tot een gemeenschap pelijk beleven en samenbinding, het laten ophouden van het „individualisme" zoals een der commissie leden het uitdrukte. Uit vorenstaande blijkt genoegzaam dat de Kerk dagcommissie bestaande uit ds. K. Verbeek, predikant te Kloosterzande, vicaris S. den Blaauwen, alhier en ouderling D. Moret van Sluiskil al de nodige organi satorische voorbereidingen heeft getroffen voor het 39) In de gang haalt hij de envelop met de beide briefjes uit' zijn _zak en gaat naar de eetkamer. De tafel is wel gedekt, maar Hanneke ziet hij niet. Dan gaat hij naar de salon ook daar is niemand. En gek de tafel in de eetkamer is maar voor één persoon gedekt. Wat betekent dat Willie komt binnen met de soep. „Waar is mijn vrouw, Willie Het meisje zet rustig de terrine op tafel en kijkt hem dan aan. „Mevrouw is een uur geleden ver trokken, meneer, met een taxi." „Met een taxi Waarheen „Dat weet ik niet, meneer, dat heeft mevrouw niet gezegd. Ze had een koffer bij zich." „Heeft ze dan helemaal niets gezegd „bMevrouw heeft me een hand gegeven en gezegd, dat ze een poosje wegging. Anders niet. En o ja, als u kwam, moest u maar naar boven gaan, dat heeft mevrouw ook gezegd." „Dank je, Willie. Ehneem die soep maar weer weg. Ikik heb al in de stad gegeten." „Jawel, meneer." Met twee treden tegelijk neemt hij de trap en opent de deur van de slaapkamer. Onmiddellijk valt zijn oog op een brief, die rechtop staat tegen de spiegel van de toilettafel. Als hij de envelop heeft open gescheurd en de brief openvouwt, leest hij Lieve Jan, Ons huwelijk is gedoemd te mislukken. Dat is niet jouw schuld, maar de mijne. Je hebt er al eens op gezinspeeld, en je zult het al wel vermoed hebben, want ik las het ini je ogen ik heb inderdaad een welslagen van deze eerste Kerkdag te Axel. Hopelijk zal nu a.s. donderdag ook het weer meewerken, op dat het voor de vele honderden bezoekers in het unieke openluchttheater een mooie dag moge worden van gezamenlijk beelven door woord en lied. PREDIKBEURTEN. Donderdag 15 med 1958 (Hemelvaartsdag). heid van de Kerkdag. Voorganger ds. L. P. W. Groeneveld te Sluis. Liturgie ds. P. J. Pennings. Eijgendael, van Hoofdplaat. Geref. Kerk. 10 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat)11 uur Ds. Middelkoop, van Zaamslag. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 15 mei (Hemelvaartsdag) Dokter C .A. Schiltman. Door de Gentse rechtbank werd dezer dagen het vonnis uitgesproken tegen de Terneuzense automobi list C. Zoals men zich wellicht zal herinneren kwam C. de vorige zomer nabij Adegem tijdens een inhaal manoeuvre in botsing met een uit tegengestelde rich ting komende auto, waarin drie Engelsen waren ge zeten. Zowel de drie Engelsen als de heer C. werden daarbij ernstig gewond. De Gentse rechter wees nu aan de Engelse familie een schadeloosstelling toe van ruim 225.000 B. francs en een bedrag van 70.000 francs aan verschotten. C. kreeg bovendien een boete van 4000 francs, ter wijl een Engelse deskundige nog nader zal onder zoeken of een van de leden van de Engelse familie letsel van blijvende aard zal hebben opgelopen. G. J. W. VAN DER PEIJL f Vrijdagochtend is in het St. Elisabeth-ziekienhuis te Sluiskil overleden de heer G. J. W. van der Peijl, directeur van de Industrie- en Handelsmaatschappij „De Hoop" en van de N.V. Transportmaatschappij Terneuzen en commissaris van de N.V. Handel- en Scheepvaartmaatschappij „De Schelde" te Terneuzen *en de N.V. Zand- en Grint-exploitatie Mij ,,De Pijl" te Papendrecht. Verder was de heer van der Peijl nog mede-directielid van verschillende in België ge vestigde bedrijven. Naast zijn vele functies in deze bedrijven was de heer van der Peijl ook in vele organisaties die plaat selijk en streekbelang behartigen een zeer actieve en geziene figuur, evenals in tal van stichtingen die be trekking hadden op de bouwmaterialenhandel en de binnenscheepvaart. Voor heel Zeeuwsch-Vlaanderen en in het bijzonder voor bovengenoemde bedrijven betekent het overlijden van de heer van der Peijl een gevoelig verlies. KAPELAAN VAN LIEROP f Zondagavond om 9 uur is de op Koewacht zeer geliefde en geziene kapelaan Van Lierop in het zieken huis te Hulst overleden. Deze kapelaan was sinds zes jaar op Koewacht waar hij veel heeft gedaan voor het jeugdwerk. Door een ongeneeslijke ziekte is hij op 31-jarige leeftijd van ons heengegaan. BOTER AANGESLAGEN. De boter schijnt bij de Belgen nog steeds een ge wild product te zijn. Zondag kon de douane alhier weer beslag leggen op een partij welke werd ver voerd in een luxe wagen. De boter en het voertuig werden in beslag genomen. VECHTPARTIJ. Op de wijkkermis „Het Zand" kwam het zondag tot een vechtpartij tussen G. van L. en G. B. welke bloedig is afgelopen. Laatstgenoemde heeft van L. om tot nog toe onbekende redenen in het gezicht ge stompt em geschopt, zodat deze verschillende bloe dende verwondingen opliep. De politie heeft een nader onderzoek ingesteld en proces-verbaal opgemaakt. verleden. Het is voor mij erg pijnlijk, om er dieper op in te gaan. Maar je zei eens, dat iedereen, die een misstap beging, een strafregister of zoiets heeft, dat altijd nagezien kan worden. Zoek het mijne maar op, dan zul je alles weten. Toen we trouwden, dacht ik, dat mijn verleden dood en begraven was. Maar het is sedert enkele weken weer tussen ons in komen staan. Iemand maakt misbruik van de wetenschap omtrent mijn ver leden, en daarom ga ik weg uit je leven. Wij had den nooit moeten trouwen wij passen niet bij elkaar. Dank je voor alle liefde, die je me ge geven hebt. En vergeef me, dat ik iets voor je verzweeg. Ik durfde het toen niet te zeggen. Je innig liefhebbende Hanneke;." Dubois las en herlas de brief en frommelde die toen in zijn vuist tot een prop ineen. Toen zei hij een lelijke vloek, misschien voor het eerst sinds vele jaren. Hoofdstuk 24. Geleidelijk aan kalmeerde hij. Haneke was dus ver trokken. Met medeneming van haar persoonlijke be zittingen, met een taxi. Zelfs de kleine wagen wilde zij dus niet meenemen. Maar dit was natuurlijk ab surd. Ze waren getrouwd en bleven getrouwd. On danks alles, ondanks haar verleden, wat het dan ook geweest mocht zijn. Doch waarheen was ze vertrok ken Hoe kwam hij achter haar verblijfplaats Kalmer liep hij naar beneden. Willie uithoren zou geen zin hebben. Aangenomen, dat de meer zou weten, zou ze ongetwijfeld zwijgen. Een dienstmeisje kletst niet over haar mevrouw. En Willie was in dit opzicht waarschijnlijk niet anders dan andere meisjes. Hij liep naar de keuken. In ieder geval kon hij het proberen. „Willie, mijn vrouw was de laatste dagen een beetje overspannen. Ik maak me ongerust over haar AANRIJDING. Toen de schippersknecht de V. zaterdag omstreeks het middaguur zijn bromfiets had laten repareren met het doel op een prima brommer een rit naar zijn gezin in Brabant te maken, was deze rit nauwelijks 100 meter lang. Toen de V. halverwege de Kanaalweg-Zuid was gekomen stak hij plotseling naar links de weg over, waarbij hij niet bemerkte dat de met matige snelheid rijdende heer G. uit Terneuzen hem per auto achter op kwam. Het gevolg was dat de V. door de auto werd gegrepen en tegen de weg geslagen. De man bekwam enkele bloedende verwondingen en werd voor nader onderzoek naar het St. Elisabeth-ziekenhuis te Sluiskil overgebracht. De brommer werd beschadigd. GESLAAGD MEIFEEST. Zondag had te Overslag het Meifeest plaats welke bijzonder is geslaagd. Naast de vele kermisattractie's weren er vanzelfsprekend de gebruikelijke schietingen, kaartingen, bollingen enz. Het comité had tevens ge zorgd voor een festival waaraan zeven fanfares deel namen, o.a. Koewacht, Winkel, Westdorpe, twee fanfares van Wachtebeke, Moerbeke en Overslag. Daar het bijzonder goed weer was mag deze dag voor Overslag geslaagd heten. Tot laat in de avond was het er gezellig druk, waarbij in de zaal „Con cordia" gelegenheid was tot dansen. Het sportrijwiel dat werd verloot is gevallen op lot no. 1110, waar van de gelukkige winnaar tot op heden: nog niet bekend is. Het vorige weekeinde is voor de ijverige fraudu leuze boterexporteurs niet zonder pech voorbij gegaan. De Ambulante Dienst van de Invoerrechten en Accijn zen uit Axe lhaalde uit de schuur van Van D. te St. Jansteen een met 1000 kg boter geladen wagen weg en arresteerde ook de eigenaar. Dezelfde dienst legde juist over de grens onder Koewacht beslag op een met 800 kg. boter geladen auto, die door de douane al een eindweegs was achtervolgd. Hier moesten zij echter genoegen nemen met auto en lading, want de chauffeur ging er vandoor. De Belgische rijkswacht had nu meer succes dan vorige week in Hulst, toen zij na een wilde rit een lege wagen in beslag nam. Te St. Gillis werd thans een mestwagen in beslag genomen, die onder zijn onwelriekende lading eem flinke partij boter herbergde. WATERSCHAPSBENOEMINGEN. Tot dijkgraaf van de polder Zuiddorpe-Noorddeel, de heer M. L. F. C. M. Termote te Zuiddorpe tot plaatsvervanger van de dijkgraaf van de polder Zuid- dorpe-Zuiddeel of Zijpe, de heer A. C. L. Cerpentier te Zuiddorpe tot dijkgraaf van de Buthpolder, de heer J. de Feijter te Axel tot gezworene van de polder Oud-Vogelschor of Zuid-Westenrijk, de heer J. H. van Hoeve te Terneuzen tot dijkgraaf van de polder Willem-Hendriks en Klein-Kieldrecht, de heer A. P. E. Staal te Graauw en Langendam tot dijk graaf van de Kapellepolder, de heer P. de Kraker te Axel; tot dijkgraaf van de Goesschepolder (Hoek), de heer J. Dieleman te Zaamslag tot plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Goesschepolder (Hoek), de heer K. G. Tollenaar te Zaamslag tot gezworene van de Kanaalpolder, de heer M. W. van Dixhoorn te Philippine. MEER KABELS VOOR STROOMVOORZIENING VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Bij gunstig weer zal tijdens het springtij van dinsdag 20 mei a.s. tussen Zuid-Beveland en Zeeuwsch- Vlaanderen een van de drie bij de N.K.F. te Delft in fabricage zijnde kabels door de Schelde Worden gelegd voor de stroomvoorziening van Zeeuwsch- Vlaanderen. Het is al meerdere malen voorgekomen dat op de plotselinge vertrek. Je hebt zeker geen idee, waar heen ze vertrokken is 7" Het meisje schudde ontkennend haar hoofd. „Nee, meneer, mevrouw heeft hierover nooit met mij ge sproken." „Heb je ooit iets bijzonders gemerkt aan mevrouw Ik bedoel de laatste weken 7" Het meisje was in tweestrijd en Dubois zag het. „Als je meente te moeten zwijgen, is dat natuurlijk je goed recht. Maar je aanwijzingen gouden tnij misschien helpen tn'n vrouw terug te vinden." „Ik mocht het eigenlijk niet zeggen, meneer, maar als het u helpen kaner kwam hier de laatste tijd af en toe een man, en als hij weer weg was, had mevrouw verdriet. Hij was er vanmorgen nog. Hij is eerst geweest, toen mevrouw even weg was en heeft een brief afgegeven, die ik later, toen mevrouw er weer was, aan mevrouw doorgaf. Een uur later was die man er weer. Mevrouw heeft hem enkele minuten in de gang gelaten, want mevrouw heeft hem na de eerste keer niet meer in de salon willen hebben. Onmiddellijk daarna is mevrouw naar binnen gegaan en heeft haar koffer ingepakt. Toen heeft ze getelefoneerd en gezegd, dat ze wegging. En dat ik u moest vragen naar boven te gaan, als u thuis kwam." „Dank je, Willie, dat is alles. Ruim de boel hier maar aan kant en ga dan voorlopig maar naar huis. Ik zal je gewoon doorbetalen. Als ik je nodig heb, zal ik wel bericht sturen." „Jawel, meneer." Vanuit de keuken gaat hij naar de salon en valt in een stoel neer. Om zijn gedachten te kunnen rang schikken steekt hij een sigaret op en kijkt peinzend naar de rook, die omhoog trekt. Jaap is natuurlijk de man die hier Hanneke heeft lastig gevallen. Op de een of andere manier weet hij wat van haar verleden en nu chanteert hij haar of tracht haar te chanteren. Hij is natuurlijk de schrijver van de bodem van de Schelde liggende kabels door scheep! ankers werden beschadigd en daarom zullen de kal* ditmaal ruim vier meter onder de bodem woijt gelegd. De kabel is ongeveer 10 cm dik en heeft lengte van 2300 meter. Om deze reuzenslang te »i werken zijn thans speciale haspels bij een Duitse I; briek besteld, aangezien geen voor dit doel geschil haspels bleken te bestaan. ZEEUWSCH-VLAAMS ELFTAL TEGEN FOLKESTONE IN HULST. Op kermiszondag 18 mei speelt het Zeeuwse! Vlaamse elftal te Hulst een voetbalwedstrijd iej Folkestone Town Football Club uit Engeland. De opstelling van het Zeeuwsch-Vlaamse elftal als volgt DoelBakx (Hontenisse) achter Jansen (Axel) eni Schauwaert (Hulst) midden: Verbunt (Axel), v. d. Poel (Hulst), Steijns (Hontenisse) voor: Audenaerd (Hulst), Jonkman (Axel), Mai nens (Steen), Neefs (Hulst) en, Moens (Hulst), Reserves: doelman de Gucht (Hulst), de Si (Sluiskil), de Block en Janssens (Hulst). BEKERWEDSTRIJD A.Z.V.V.-H.S.V. 0 De zaterdag alhier gespeelde des namiddags ja per omroeper bekend gemaakte wedstrijd voor. tweede ronde om de Zeeuwse Vo'etbalbeker tra slechts matige belangstelling. De Hoekenaren telden evenals de gastheren ej invaller maar toonden van meet af besloten te de zaken serieus aan te pakken, hetgeen zij ook hele wedstrijd door bleven volhouden. Hun spel sta bovendien niet ongunstig af tegen dat der thuisdi en vooral in de eerste helft die puntloos verstai waren zij volkomen tegen de rood-witten opgewassa Niettegenstaande A.Z.V.V. voor de rust van h windvoordeel profiteerde wisten 2ij het Hoekse net nip te vinden en werd het een gelijk opgaande strijd, d: maar weinig hoogtepunten opleverde. De gasten cm centreerden zich de eerste drie kwartier sterk op vb dedigend spel en opereerden dikwijls met slechts dri of vier man in de aanvalslinie, zodat de Axelse ve dediging ook in staat was het hoofd te bieden aai deze aanvallen. In defensief opzicht boekten de H» kenaren het beste resultaat. Hun doel werd met br» vour verdedigd door onze ex-stadgenoot den Ham die een klemvast keeper bleek te zijn en zich da niets of niemand liet intimideren, ook niet toen hij de tweede helft nogal eens fel op de huid werd gi zeten. Dank zij hem bleef zijn doel schoon. In de tweede helft toen de gasten bovendien steun van de straffe wind hadden liepen de Hoek, naren flink van stapel en stelden de Axelse verdat ging voor problemen. Éénmaal werden de palen rot een vliegend schot van een der vleugelspelers bt kogeld en toen na ongeveer 20 minuten afwissele.no strijd een hoekschop werd afgedwongen plaatste linb buiten Tollenaar de bal fraai voor het Axelse doel midvoor Reminsen loste uit een wirwar van speler een harde kogel, die keeper van Bendegem geen schj van kans gaf deze treffer te stoppen (0—1). Te kwam A.Z.V.V. tot het besef dat deze club er alk op zou zetten de kleine voorsprong tot elke prijs behouden. Wel ontketenden de rood-witten nog «l langdurig offensief, waaruit een serie hoekschopps ontstonden, maar de Hoekenaars vochten als het een strijd om de ere-titel. Jammer genoeg werd b spel op het laatst wat hard en ruw. Maar onze genoten kregen geen duimbreed toe en zo handhaali Hoek ten slotte verdiend haar kleine voorsprong Een gelijk spel zou wellicht de verhouding beti hebben weergegeven, maar de rood-witten verstond; niet dat de grootste kunst bestaat in het maken doelpunten. Door deze zege promoveert Hoek naar de volger; ronde, hetgeen ook bij een draw het geval zou geweest. briefjes, dat staat als een paal boven water. E Hanneke is ten einde raad gevlucht voor de kon» kwenties. Arme lieveling Hij staat op en ijsbeert door de kamer. Wat la hij doen, om zijn vrouw terug te vinden Hij te de verschillende taxichauffeurs aanklampen en vragen, waarheen een van hen zijn vrouw heeft gf reden. Tien tegen één, dat ze gewoon naar b station is gereden en dan weet hij nog niets. Er ga dagelijks tientallen treinen in verschillende richtinga Zoek maar uit En vanavond is de soirée bij mevrouw De Ges Van Swinderen. Die eerst maar bellen, dat ze va: avond verhinderd zijn. Hij neemt de telefoon van de haak en als hij binding heeft, probeert hij zijn spijt te betuigen o« het feit, dat zijn vrouw onwel is en niet in staat komen. „U wilt ons beiden wel excuseren, mevrouw Hopelijk zullen we volgend jaar gaarne van uw nodiging gebruik maken. Ja, dank u wel, ik zal k mijn vrouw zeggenDag, mevrouw Dubois wist zich het zwieet van het gezicht, belt hij zijn kantoor op en zegt tegen het meisje, hij die middag niet meer komt en dat ze de avoit: post met de dossiers maar even aan zijn woning m« brengen. „Ga desnoods maar een kwartiertje eerde weg. En maak in ieder geval geen enkele nieuwe spraak Als ook dat in orde is, gaat hij rustig nadenka welke maatregelen hij zal nemen. Een particuliei detective in de arm nemen Hij heeft altijd om amateur-speurders gelachen en hen feitelijk geminacb Nee, ook dat doet hij niet. Op de een of andere wij zal hij wel achter haar adres komen. (Wordt vervolgdl Tw Zondag definitief t slagen. D( het duel leverden, kamp Hooc een stellig; taat bitter De and' Hontenisse ter bleven Zonder de De leidi en T.S.C. zoen, terw bevochten tatie lever Internos zelf daarn behaalde wedstrijdei Internos De besche Internos) lot dat d 6 punten alle laatst naars hur nog gelijk situatie vc de 3e kla

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 2