AXELSE COURANT ANTWERPEN. "*<C Wegwijzers naar kampeerterreinen. Bemesti dnden j C VINK Frankering bij abonnement, Axel WOENSDAG 14 MEI 1958 72e Jaargang No. 61 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDf E WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, T3l. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK Ideaal voor ieder die brieven schrijft! 1: FIRMA Markt 12 AXEL ENORME TOENAME KAMPEERTOERISME MAAKT AANDUIDINGEN DRINGEND NOODZAKELIJK, ALDUS DE A.N.W.B. De A.N.W.B. heeft de Minister van Ver keer en Waterstaat in een schrijven verzocht vergunning te willen verlenen voor het plaatsen langs de grote wegen van weg wijzers naar kampeerterreinen. De behoefte aan een goede aanduiding van kampeer- en caravianterreinen, welke zich reeds jaren deed gevoelen, is thans door de enorme groei van het aantal kampeer ders en het in deze zomer ook in ver band met de expositie verwachte extra- bezoek van honderdduizenden buitenlan ders dringender dan ooit, zo meent de Bond. Volgens betrouwbare schattingen, op de basis van uitgifte van kampeerdocumenten, moet het aantal kampeerders in ons land in 1957 bijna één millioen hebben bedragen, zo schrijft de A.N.W.B. aan de Minister. Afgezien nog van het feit, dat dit jaar weer tienduizenden nieuwe Nederlandse kam peerders in onze recreatiegebieden zullen kunnen worden verwacht, moet deze zomer in het bijzonder rekening worden gehouden met een steeds toenemende stroom van bui tenlanders, die hun vakantie in Nederland zullen doorbrengen. Door de Wereldten toonstelling te Brussel zal dit jaar de toe vloed groter zijn dan ooit en het moet aller minst onwaarschijnlijk worden geacht, dat behalve het normale accrès een extra-stroom van ongeveer 800.000 buitenlandse kam- peertoeristen de kampeerterreinen in ons land zal overstromen. Een extra moeilijkheid wordt geschapen door het feit, dat de vele beschikbare kam peerterreinen zo moeilijk te vinden zijn. Een goede aanduiding langs de grote wegen door middel van een uniform wegwijzer- type moet dan ook toeristisch van het aller grootste belang worden geacht. De A.N.W.B. is er zich van bewust, dat de vraag, welke terreinen voor aanduiding in aanmerking komen in dit verband van principiële betekenis moet heten, temeer, waar de Bond zich realiseert, dat het aan tal van deze aanduidingsborden langs de wegen beperkt moet worden gehouden. Het ligt uiteraard niet in de bedoeling terreinen aan te duiden, die op grote afstand van de verkeerswegen zijn gelegen. De A.N.W.B. meent, dat slechts die ter reinen voor een aanduiding in aanmerking moeten komen, die in staat zijn de trek kende kampeerders of caravanners op te nemen. Voor de beoordeling hiervan stelt de A.N.W.B. zich gaarne als organisatie be schikbaar. Naar het oordeel van de Bond komen hiervoor circa 400 bedrijven in aan merking. Bij het overleg tussen de betrokken wegbeheerder en de exploitant is de ANWB bereid bemiddeling te verlenen. In het be lang van een geordend verkeeren uit ser vice-overwegingen ten aanzien van de Ne derlandse en buitenlandse kampeerders en caravanners verzoekt de A.N.W.B. de mi nister zijn goedkeuring te w'illen verlenen aan de modellen van aanduiding van kam peer- en caravanterreinen, die internatio naal reeds zijn vastgesteld en die waar schijnlijk in het najaar in de Conventie van Genève zullen worden opgenomen. Deze borden zullen dan dezelfde functie vervul len als de borden 119, 120 en 121 uit het Wegenverkeersreglement, respectievelijk de aanduidingen voor reparatiepost, telefoon post en benzinepomp. Bedoeld worden borden, die in zwart een gesileerde afbeelding van een tent en/of een caravan vertonen op een wit fond met een blauwe rand. De A.N.W.B. beveelt de plaatsing van deze borden langs de auto snelwegen aan in een formaat dat ander half maal zo groot is als de afmetingen van de borden 119, 120 en 121. Voor plaatsing langs de andere wegen kan het formaat van 40 x 60 cm gehandhaafd worden. Uit overwegingen van verkeersveiligheid en met name omdat het manoeuvreren met een caravan-combinatie op de wegen zoveel mogelijk vermeden moet worden, zal het voorts, naar de mening van de A.N.W.B., noodzakelijk zijn, behalve de richtingborden ook vóórrichtingborden met .afstandsaan duiding te plaatsen. De Bond meent, dat het voorstel er toe zal bijdragen, dat uniformiteit in de aan duiding zal worden verkregen en dat de veelsoortige borden, die hier en daar reeds worden gebruikt, zullen kunnen verdwijnen. De A.N.W.B, verzoekt de minister ten telotte te willen bevorderen, dat deze ver gunning nog voor het komende seizoen zal worden verleend en hoopt dat de bedoelde borden in het Wegenverkeersreglement zul len worden opgenomen. VEEL CHARTERVLUCHTEN VOOR DE K.L.M, Vliegende voetbalteams, orkesten en balletgroepen. Het ziet er naar uit dat de komende zomer ongeveer 100 chartervluchten over de At lantische Oceaan door de K.L.M. uitgevoerd zullen worden. Deze omvatten o.m. het ver voer van studenten, orkesten, emigranten, enz. Enkele van deze charters zijn reeds volbracht en voor de eerstvolgende weken zijn nog de volgende vluchten geboekt. Vorige week maakten de voetbalteams van Reims en Real Madrid ter gelegenheid van de opening van een aan 120.000 per sonen plaats biedend stadion te Oran in Algerië met een gecharterde Convair van de K.L.M. de luchtreis van resp. Parijs en Madrid naar Oran. Real Madrid vliegt op 25 mei weer met een K.L.M.-toestel van Madrid naar Brussel om daar in het Heizelstadion de finale om de Europa-cup te ispelen tegen Manchester United. Op 29 mei reist deze voetbalclub weer met een gecharterde K.L.M.-machine terug naar Madrid. Op 30 mei zal het Schotse nationale voet balteam eveneens per K.L.M. reizen. Het elftal met begeleiders vliegt van Glasgow naar Warschau en op 2 juni vervolgt het zijn reis per K.L.M. naar Stockholm, waar de wereldkampioenschappen voetbal wor den gehouden. Niet alleen voetbalteams hebben K.L.M.- vliegtuigen gecharterd. Ook het American Ballet Theatre zal van een gecharterde K.L.M.-machine gebruik maken voor een vlucht van Casablanca naar Warschau. Ook het Philadelphia-orkest is per K.L.M. naar Europa gekomen. Met drie speciaal gecharterde viermotorige K.L.M.-vliegtuigen is het orkest vorige week inclusief de in strumenten van Philadelphia naar Londen gevlogen. Na een Europese tournee, waarbij tevens een bezoek aan de Expo wordt gebracht, zal het orkest op 5 juli weer met drie K.L.M.- vliegtuigen naar Philadelphia terugkeren. TOERISTISCH NIEUWS UIT BELGIË STAD MET MODERNE BEELDEN, THEATERFESTIVAL EN 16e EEUWSE OMMEGANG. Brussel mag dan zijn wereldtentoonstel ling hebben, Antwerpen heeft ook niet stil gezeten. De Scheldestad heeft voor 1958 een programma opgesteld, dat klinkt als een klok. Allereerst is daar dan het Internationaal Theaterfestival, waarvan de voorstellingen in de Koninklijke Vlaamse Opera aan de Frankrijklei gehouden worden. Het Theatre National Populaire van Jean Vilar heeft dit festival geopend met ,,Le Triomphe de l'amour" van Marivaux. Het Deutsches Theater uit Berlijn gaf twee voorstellingen van „Die Schlacht bei Lobositz" van Peter Hacks. In mei komen nog het Nationaal Toneel van België, het Wiener Burgtheater en het Piccolo Teatro uit Milaan voor het voetlicht. In juni komt nogmaals het Natio naal Toneel en ook het Deutsches Schau- spielhaus uit Hamburg, waarna in juli The Old Vic het festival besluit met twee voor stellingen van Shakespeare's „Henry VIII" en één voorstelling ypn „Hamlet". Beelden in de stad. Iets geheel nieuws is de tentoonstelling van beelden in plantsoenen en op straten en pleinen. Dit jaar zou niet de bekende „Biennale van de beeldhouwkunst" in het park Middelheim gehouden worden deze tentoonstelling is in 1959 weer aan de beurt. Aangezien men echter toch ook de beeld houwkunst een rol wilde laten spelen in de vele manifestaties van dit jaar, is daarvoor een originele en toch voor de hand liggende oplossing gevonden een groot aantal mo derne beelden wordt opgesteld op de plaat sen, waarvoor zij ten slotte bedoeld zijn niet op een tentoonstellingsterrein of in een museum, maar aan de grote invalswegen van de stad, in de nieuwe woonwijken, in parken en plantsoenen, en op verschillende pleintjes, ook in de oude stad. De beelden werden gekozen uit recent werk van Marini, Moore, Chadwick, Renoir, Gargallo, Har- tung, Wotruba, Mirko en anderen. Historische Ommegang. De Antwerpenaren zelf ligt de „Omme gang", een historische en folkloristische at tractie, na aan het hart. De geschiedenis van deze Ommegang is reeds vijf eeuwen oud. Uitgebreide vergaderingen zijn aan de or ganisatie van deze praalstoet voorafgegaan, maar nu staat toch vast, dat deze grootse optocht op 25 mei, 22 juni, 20 juli en 10, 17 en 31 augustus door Antwerpen zal trekken. Op verscheidene plaatsen zullen de boven leidingen van de tram los gemaakt moeten worden om de stoet te laten passeren. De Ommegang is een navolging van 16e- en 17e eeuwse praalstoeten. Ongeveer 25 groepen zullen de oude ambachten ver tegenwoordigen. Daarna komen er allerlei folkloristische en mythologische figuren, onder wie een geheel gezin reuzen zeven praalwagens zullen taferelen uit het Nieuwe Testament voorstallen. Het slot van de Ommegang wordt gevormd door groepen gildebroeders. Bijzondere tentoonstellingen. Bijzondere tentoonstellingen in Antwerpen zijn „Het schip, sleutel van de wereld", van 15 juni tot 15 iseptember in de Stedelijke Feestzaal„Hoogtepunten van de Franse ceramiek", van 1 tot 31 mei in het Huis Osterrieth acht tentoonstellingen van pren ten en tekeningen uit het bezit van het Prentencabinet aan de Vrijdagmarkt, met korte tussenpozen van 3 mei tot 11 oktober een afzonderlijke expositie van „Rubens'- herinneringen wordt in het Rubenshuis ge houden. In dit huis van de grote Vlaamse schilder worden weer concerten van oude muziek gegeven en in juli geeft het Reizend Volkstheater er een Shakespeare-festival. Van 22 juni tot 14 september wordt bijna elke avond een klank- en lichtspel uitge voerd in de tuin van het Rubenshuis, hetzij in het Nederlands, Frans, Duits of Engels. Restaurant in 12e eeuwse kasteel van Spontin (Namen). In één der oudste kastelen van België, het Feodaal Kasteel van Spontin in de provincie Namen, heeft een Nederlander, Eddy Molenkamp uit Hilversum, een res taurant ingericht met een eetzaal voor 80 personen. Het kasteel ligt in de vallei van de Bocq, tussen Hoei en Dinant, 24 km van Namen en 11 km van Dinant. Het restau rant draagt de naam „La maison de Bailli". Het kasteel was in de 12e tot de 14e eeuw een versterkte vesting en daarna een adel lijke residentie. Het is tot nu toe steeds be woond geweest. Vijf jaar geleden is het open gesteld voor bezoekers. Nieuwe attracties voor toeristen, België is de laatste tijd ook weer enige attracties voor toeristen rijker geworden, die zeker in de komende jaren veler be langstelling zullen trekken. Natuurschoon en folklore te Bokrijk. In de eerste plaats noemen wij het domein van Bokrijk, 6 km. van Hasselt aan de weg naar Genk, in de provincie Limburg. Op dit domein is een natuurreservaat 500 ha„ een openluchtmuseum en het Koningin Astrid- park met sportvelden, een speeltuin en een prachtige rozentuin. Het kasteel van het do mein is ingericht als restaurant. Het domein van Bokrijk is in zijn huidige vorm kort geleden door Prins Albert open gesteld. Een bezoek loont vast en zeker de moeite. In het openluchtmuseum vindt men een volledig dorp in oude stijl met een van ouds bekende herberg „In Sint Gummarus Op het dorpsplein zullen vele folkloristische feesten gegeven worden. In het uitgestrekte bos en des zomens in de rozentuin vindt men een prachtige verscheidenheid van planten en bomen. Alpentuin in Brabant. De provincie Brabant heeft van het natuur reservaat te Huizingen een soortgelijke at tractie gemaakt. Dit domein beslaat een oppervlakte van 95 ha. Het bezit een die rentuin, bloemenvelden, een voetbalveld, een meer en een kinderkermis, Sinds kort is er nu een alpentuin van 4 ha. bijgekomen. Hier zullen temidden van elf meertjes en veertig watervalletjes rotsplanten uit de Alpen, de Pyreneeën, de Himalaya, uit China, Japan en Zuid-Amerika groeien. De Alpentuin heeft in totaal een hoogteverschil van 28 m. Er werden 1800 rotsblokken voor uit de Ardennen aangevoerd. „Paradijs" aan de Schelde. De derde mogelijke attractie, waarop wij nog willen wijzen, is niet van vandaag of gisteren het gebied van de Schelde. Door de aanleg van nieuwe wegen en door het onderhouden van de bootdiensten wordt dit gebied nu echtir- pas goed voor de toerist ontsloten. Dendermonde, Temse en Rupel- monde zijn thans nog de voornaamste plaat sen voor het z.g. Scheldetoerisme. Het cen trum van dit toerisme is „Scandiana" te Rupelmonde, waar men een volledig over zicht krijgt van de mogelijkheden van de streek. Uiteraard behoren de meer bekende plaatsen als Gent, Oudenaarde en Doornik ook tot het Scheldegebied, doch deze hebben hun naam reedis gevestigd. Veel minder bekend is de streek langs de Schelde-oevers in Klein-Brabant, tussen St. Amands en Mariakerke. Dit gebied heeft de bijnaam „groene paradijs op aarde' Het is één van de mooiste streken van België en vooral dank zij de nieuwe weg Breendonk- Temse en de verbetering van de overige wegen is dit „paradijis" gemakkelijk te be- riken. „België - Hotels 1958". Zojuist is de nieuwe hotelgids „België - Hotels 1958" verschenen. Deze gids omvat 190 pagina's en geeft inlichtingen over alle hotels. De gids wordt op aanvraag gratis toegestuurd door het Belgisch Verkeers bureau, Leidis,eplein 5-7, Amsterdam. p p ruw of schraal? 0^ DE NAJAARSBEURS TE UTRECHT. Eerste nationale „Doe het zelf"- tentoonstelling. In samenwerking met de Kon. Ned. Jaar- beurs zal de onlangs opgerichte „Stichting Doe het zelf, ter bevordering van de werk zaamheid" een tentoonstelling organiseren, die in het kader van de Najaarsbeurs van 2 tot en met 11 september a.s. te Utrecht zal worden gehouden. Deze expositie, die tot doel heeft de Doe het zelf-gedachte te stimuleren, is de eerste nationale manifestatie op dit gebied. Zij zal een interessant en veelzijdig beejd geven van de practische mogelijkheden op dit om vangrijk, voor Nederland nog vrij nieuw terrein. Een groot aantal vooraanstaande binnen- en buitenlandse fabrieken heeft reeds de wens te kennen gegeven aan de komende tentoonstelling, welke in een aparte hal, n.l. de Juliana-hal, zal worden gehouden, met materialen en gereedschappen voor de zelf werkzaamheid in huis en tuin deel te nemen. Deze landelijke expositie zal behalve op de gewone Jaarbeursuren ook des avonds ge opend zijn. Zij belooft dus niet alleen vele laarbeursbezoekers te trekken maar ook het grote publiek, dat, naar mag wörden aan genomen, veel belangsetlling zal hebben voor deze groots opgezette „Doe het zelf"- actie. Er zal een nationale „Doe het zelf"-wed- strijd worden uitgeschreven, waarvoor in vrije tijd vervaardigde meubels of gebruiks voorwerpen kunnen worden ingezonden. De bekroonde werkstukken zullen tijdens de bovengenoemde tentoonstelling worden ge- exposeerd. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abronement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS, 8 cent per m.m. Bij contracten belangrt|ke reductie, fop «tonden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*, kdvertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. - v..T - o.'5eft handen om trots op te zijn

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 1