CHANTAGE ÏVOÜO*, Elke tand een Sneeuwwitje UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON Iedereen INGEZONDEN STUKKEN TERNEUZEN WALSOORDEN DE VIERING VAN KONINGINNEDAG. Het traditionele Oranjezonnetje heeft woensdag niet ontbroken. Kenden de ouderen onder ons dit vroeger altijd op 31 augustus, kennelijk is ook de zon met deze veranderde datum op de hoogte, want zij zond haar stralen op deze 30e april met een kracht en een overvloed over ons land, die op 31 augustus welhaast niet te overtreffen zou zijn. Dit mooie weer en het feit dat steeds meer be drijven en winkels er toe overgaan op Koninginnedag te sluiten, maakte dat er al spoedig een ongewone drukte heerste in onze met vlaggen getooide straten. Ook de kleuterscholen maakten weer hun gebrui kelijke rondgang, al is het door de uitbreiding van de kom niet meer zoals vroeger dat de kleuters met vlaggetjes, oranje strikken en sjerpen de hele stad doorwandelen. Daarmee was echter het feestbetoon afgelopen en duurde het tot 's avonds alvorens verder weer iets van feestviering viel te bemerken. Toen deed de harmonie „Concordia" haar plicht door op de Markt te concerteren. Ook dit concert bracht heel wat drukte, ongetwijfeld omdat grote belangstelling uitging naar het eerste optreden van de nieuwe drumband. In smetteloos witte uniform voorop trok de drumband met slaande trom, gevolgd door de harmonie via de Noordstraat naar de Markt waar ook reeds een buitengewone drukte heerste. Ook bij het concert ver leende de drumband haar medewerking, terwijl na dit concert nog een korte muzikale rondmars werd gemaakt. Jammer is het toch wel dat op de jaardag van onze Vorstin niet wat meer activiteit naar voren komt. Stellig is bij mooi weer voor vele ouderen vertier te vinden door er eens op uit te trekken, maar er zijn toch ook altijd nog velen die thuis in eigen plaats blijven en toch zeker voor de jeugd van lagere en daarop aansluitende scholen had men iets moeten doen. Er moet toch in samenwerking van scholen, onderwijzend personeel en verschillende sportvereni gingen wel iets te bere'ken zijn, waardoor het heuge lijke feit dat wij jaarlijks de geboortedag van onze Vorstin kunnen vieren ook voor hen een feestelijk karakter krijgt en een blijvende herinnering achterlaat. CONCERT OP DE MARKT EN MUZIKALE RONDWANDELINGEN. Ter gelegenheid van de Nationale Bevrijdingsdag op maandag 5 mei a.s. zal de R.K. Muziekvereniging „Thalia" met haar drumband des avonds omstreeks 7 uur een korte muzikale rondwandeling maken door enkele straten, waarna „Thalia" onder leiding van haar dirigent de heer J. Mannaert van ongeveer half acht tot half negen een populair concert zal geven op de kiosk op de Markt. Het ligt in de bedoeling om na dit concert alsnog een korte rondmars te maken. Eveneens ter gelegenheid van deze Nationale Feest dag zal ook de harmonie „Concordia" vergezeld van haar drumband om half acht een muzikale rond wandeling maken door een gedeelte van de stad. GEVONDEN VOORWERPEN. Blauw kinderwantje, Margrietstraat 8 blauw-grijze wollen handschoen, Emmastraat 62 collier met hanger (Ind. motief), Beatrixstraat 10; vulpen, Em mastraat 36 gebreide witte wollen das, Buthdijk 13 rol rubber-dakbedekking, Oudewijk 3 sjaal (geel groen gebloemd), Singelweg 33 geldsbedrag, Wil- helminastraat 88 doublé horloge, De Ruij terstraat 35 springtouw, Irenestraat 19 wanten, Kanaalkade 71 vulpen, Joost de Moorstraat 9 parapluie-hoes, Koe straat 17 achterbord van vrachtauto, Garage Cito zilverbon, Roberststraat 2 ruitenwisser, Vaart- wijk N 7wollen sjaal, Singelweg 27bruin lederen tabakszak, Ds. Jan Scharpstraat 14gele wollen sjaal, Margrietstraat 8 bankbiljet, Olivier- straat 15 blauwe jas, broek en overhemd en blauwe handdoek, Joost de Moorstraat 53 oorbel, Wal- straat 80 groene plastic kinderportemonnaie met in- door JOKE DE VALK. 37) „Jan, jongen, vóór we trouwden heb ik je meer malen duidelijk gezegd, dat we verschilden in stand. Ik kom als het ware uit degoot ,jij bent van oude adel. Ik ben opgegroeid in een achterbuurt als een morsig, smerig kind, dat op 12-jarige leeftijd al meer van het leven wist dan menige pas getrouwde vrouw. Jij kunt bogen op een voortreffelijk stel voorouders, teruggaande tot de middeleeuwen. Ik kan me niet eens mijn grootvader herinneren. Dat alles heb je ge weten, vóór we trouwden en ik heb je meerdere malen gewaarschuwd. Zelfs toen onze eerste proeftijd voor bij was. Ik wilde toen onze verloving verbreken, maar jij hebt aangehouden en net zo lang aangedrongen, tot ik toestemde in een nieuwe proeftijd. Jij bent het, die altijd je wil hebt doorgezet. De konsekwenties van een huwelijk met mij heb ik je voldoende voor ogen gesteld. Nu moet je ze ook aanvaarden." „Wat wil je daarmee zeggen, Hanneke „Dat je nu geen aanmerkingen meer moet gaan maken over mijn afkomst." „Maar dat doe ik immers nietIk vroeg alleen maar wat over je jonge jaren." „Wel, dat weet je nu. Ik hoop, dat je me het niet kwalijk neemt, als ik het een beetje pijnlijk vind om er aan herinnerd te worden." Hij knikte. „Je hebt gelijk, lieveling. Het was een beetje ontactisch van me." Die avond werd er niet meer over gesproken, maar de goede harmonie bleef weg, Hanneke voelde bij houd, MargriétStraat 3 gele want, Oudeweg 58 wollen sja&T (rood, bruin, wit), Buthdijk 13'P'vet- spuit, WilHèlminastraat 75 herenhandschoen,-"Buth dijk 10 lipsfêktel, Oudeweg 56 bruinlederenmotor- kap, Wilhelminastraat 71 zwarte damesportemonnaie met inhoud, Stationstraat 34 sjaal, Nieuwendijk 74 paar wollen wanten, Wilhelminastraat 34 zakkam met etui, Prins Hendrikstraat 63 rood wollen kin derwanten, Bemhardstraat 25 irode portemonnaie met sleutel 634, Wilhelminastraat 28 zwarte dames glacé, De Ruijterstraat 36 alpinomuts, Irenestraat 1 rode kinderschoen, Julianastraat 64 ring met vier sleutels, Magrette N 72kentekenplaat NA-08-06, Julianastraat 95 vleeskleurig jongensjasje, Prins Hendrikstraat 17 rode kinderwant, Julianastraat 10 paar herenglacé's, Evertsenstraat 32 collieK' By- heeft wel eens een ogenblik dat hij zich niet helemaal fit voelt. De opwekkende en verkwik kende eigenschappen van de natuurzuivere King - pepermunt helpen u er overheen locquestraat 1 zwarte damesglacé, Oudewijk 39 groen wollen kinderwantje, Prins Mauritsstraat 15 grijs wollen kinderwantje, Nieuwstraat 18 _zwarte damesglacé. Stationstraat 24 groene kinderwant en grijze wollen herenhandschoen, Bemhardstraat 38 damesbril, De Ruijterstraat 2 grijze wollen heren handschoen, Ds. Jan Scharpstraat 24 zakmes, Prins Hendrikstraat 17; paar motorwanten, Oudewijk 15: kentekenplaat NB-86-87, regenkapje in etui: twee sleutels no. 3121, herenhandschoen, bruin geblokte sjaal, regenjas en lipsleutel no. 19, Rijkspolitie ge breide want, Julianastraat 19 herenportemonnaie met inhoud, Kanaalkade 23 beeldjes en enkele rollen behang, Kerkdreef 18 geruite rijwieltas en schaat sen, Ds. Jan Scharpstraat 7 witte dameshandschoen, Pironstraat 28 kinderjasje, Z.V.T.M.-kantoor Drie- schouwen portemonnaie, Bemhardstraat 5 boven autosleutel. Prins Hendrikstraat 32zwart lederen portemonnaie met inhoud, Molenstraat 9 paar grijze damesglacé's Noordstraat 24 sjaal, Oudeweg 44 wollen deken, Nieuwstraat 25uitlaatpijp, Singel weg 55. PREDIKBEURTEN. Zondag 4 mei 1958. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vic. S. den Blaauwen 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Gerei. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Cand. N. J. Goris, van Apeldoorn. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 34 mei Dokter A. Kats. GEZAMENLIJKE MILITAIRE FONDSEN. De stichting gezamenlijke militaire fondsen heeft tot doel steun te verlenen aan oud-militairen, ver minkten en invaliden, alsmede aan hun gezinnen of gezinnen van gesneuvelde militairen. In de laatste oorlog hebben velen hun leven ge geven voor de vrijheid van ons volk of zijn in de maatschappij teruggekeerd min of meer verminkt of invalide. Deze personen en hn gezinnen hebben morele en financiële steun nodig. Genoemde stichting onderhoudt voortdurend con tact met de getroffenen en streeft er naar hen zoveel mogelijk morele en financiële steun te verlenen. Aldus kan veel leed worden verzacht. Voor die hulpverlening heeft de stichting geld nodig en dit moet via een collecte bijeengebracht worden. Daarom wordt elk jaar in het gehele land voor dit doel gecollecteerd en zal volgende week van 5 tot 11 mei een beroep op U worden gedaan om Uw intuïtie, dat haar man iets wist, althans iets ver moedde. Zou Jaap geschreven hebben 7 Dubois ging die avond eveneens met een onbe vredigd gevoel naar bed. Hij had begrepen, dat zijn vrouw iets voor hem verborgen hield. De volgende morgen ontsloot hij in gedachten zijn bureaula. Daaruit nam hij het witte velletje papier, waarop met drukletters geschreven was deze éne zin „Wat weet u van het verleden van. uw vrouw 7" Zuchtend herlas hij de regel en borg het toen weer achter in de la. „Niets weet ik," zei hij zacht in zichzelf, „en ik mis het recht om het nu te vragen. Dat had ik moeten doen vóór ik met Hanneke trouwde." Intussen beleefde Hanneke een nare dag. Lang zamerhand was ze tot de overtuiging gekomen, dat haar man op de een of andere manier ingelicht was door Jaap. Hoe zou hij anders plotseling op het idee gekomen zijn om haar over haar verleden te vragen 1 Natuurlijk had hij haar vanmorgen gekust, vóór hij vertrok. Maar zijn zoen was anders geweest. Ze kon het niet definiëren. Er was plotseling iets tussen hen in komen te staan. Maar wat 7 Kwamen er opnieuw donkere wolken boven haar huwelijksleven 7 Toen Dubois 's middags thuis kwam, keek ze hem oplettend aan, maar ze kon niets bijzonders aan hem ontdekken. Ook die avond niet. Zelf stelde hij voor een paar uurtjes naar zee te gaan en aangezien hij moe was, gingen ze met de kleine wagen en nam Hanneke achter het stuur plaats. Ze baadden een half uurtje en zaten toen tot donker op een terras. En toen hij haar 's avonds thuis weer in zijn armen nam, suggedfSde Hanneke zichzelf, dat ze spoken gezien had. Misschien betekende het niets, was het toeval portemonnaie of portefeuille open te doen en een gave te offeren. Laat de collectanten niet voor niets Uw hulp in roepen, maar geeft met milde hand een gulle gave uit dankbaarheid dat U voor leed werd gespaard. Helpt mede de plicht der dankbaarheid te ver vullen jegens hen, die voor onze vrijheid streden, opdat het werk van de stichting voortgang kan hebben. Axel, 28 april 1958. De burgemeester van Axel, VAN OEVEREN. „PARAAT" TREKT VELE BEZOEKERS. „Paraat" de leger- en luchtmachttentoonstelling die momenteel te Terneuzen wordt gehouden trekt vele bezoekers. Reeds vorige week vrijdag, de openings dag was het druk en de aanwezigheid van de Kon. Militaire Kapel die toen 's avonds op de markt een taptoe uitvoerde in gala-uniform, droeg zeker niet weinig bij tot deze drukte. Immers, dit optreden is iets wat maar zelden in onze streek te beleven valt. Ook op Koninginnedag, toen het weer iedereen naar buiten lokte was het bijzonder druk. Bovendien waren er die dag, zoals trouwens ook dinsdag en donderdag demonstraties met een militaire helicopter en het was bijzonder indrukwekkend, te zien wat men hier mee vermag te doen. Jammer was het dat de tweede helicopter, die voor deze demonstraties zou overkomen niet beschikbaar was en zo ook het uitvoeren van een gezamenlijke „dans" moest komen te vervallen. Degenen die van de gelegenheid om deze tentoon stelling te bezoeken nog geen gebruik hebben ge maakt, willen wij er op wijzen, dat het vandaag de laatste dag is, dat „Paraat" nog geopend is. Biljarten. GROOTSE DEMONSTRATIE VAN KEES DE RUIJTER. Pr. Freyser uit Hulst nam revanche. Trots het zeer slechte weer van zaterdag j.l. waren nog vele belangstellenden aanwezig in het lokaal van de biljartclub „De Doorzetters" bij de heer A. v. d. Bosch te Walsoorden om de biljartgrootmeester Kees de Ruijter aan het werk te zien, die reeds met zijn optreden in vele plaatsen van Zeeuwsch-Vlaanderen een ware propaganda-tocht maakte voor dit mooie en edele spel. Men had voor tegenpartij uitgenodigd voor libre de heer G. Penneman, kampioen van Hontenisse, voor het cadre-spel de heer Freyser, kampioen van Zeeuwsch-Vlaanderen en voor de driebanden-partij de heer J. Goossens. De demonstratie werd met de libre-paftij begonnen op voorgift 400200, waarvan de uitslag was dat de Ruijter de 400 caramboles maakte in drie beurten hoogste serie 392 en de heer Penneman 103 caramboles, hoogste serie 82. In deze partij maakte de heer de Ruijter een pracht serie americaine langs de banden van 392. Na een korte pauze volgde de cadre-wedstrijd met voorgift 150300. Deze had een verrassende uitslag, want de heer Freijser maakte de 150 in één beurt, terwijl Kees de Ruijter 1 carambole behaalde uit zijn beurt. Dit was een bijzonder goed gespeelde partij van de heer Freyser, die aldus op prachtige wijze revanche nam. Toen kregen wij het driebanden-spel met als uit slag dat Kees de Ruijter de 20 carmboles bereikte in 36 beurten, terwijl de heer Goossens in hetzelfde aan tal beurten het tot 17 caramboles bracht.. De hoogste series waren De Ruijter 5 en Goossens 2. Tot slot kregen we kunst- en fantasie-stoten van De Ruijter te zien, welke in één woord buitengewoon waren. Het publiek wilde steeds maar herhalingen zien van bijzonder mooie stoten en De Ruijter was zo bereidwillig op deze verzoeken in te gaan. Het was aan het einde een daverende ovatie die vooral De Ruijter ten deel viel. Het was voor de biljartclub „De Doorzetters" dan ook een succesvolle avond geweest, waarop de biljartsportliefhebbers bij. zonder hebben genoten van het gebodene. DE Z.L.M. - TENTOONSTELLING. .In juni 1958 te Scherpenisse. De Z.L.M.-tentoonstelling wordt dit jaar georganiseerd door de Kring Tholen en St. Philipsland van de Z.L.M. Deze tentoon stelling zal op 19, 20 en 21 juni a.s. plaats vinden op een 14 ha groot weiland in de gemeente Scherpenisse. Volgens de laatste gegevens zullen een 15-tal grote en kleine tenten worden geplaatst. Reeds thans is 2600 vierkante meter tentoonstellingsterrein af. gehuurd door ruim 60 handelsfirma's en in- istellingen. Deze gegevens kwamen ter be- schikking tijdens een deze week maandag gehouden vergadering van het tentoonstel- lingsbestuur onder voorzitterschap van de heer A. J. Groenewege. De tentoonstelling zal op donderdag 19 juni om 14 uur worden geopend. Op die dag kan men tot 6 uur n.m. de stands be zichtigen. Op de volgende twee dagen zal het terrein tot des avonds 8 uur geopend zijn, Tijdens de tentoonstellingsdagen zal op een 4 ha groot terrein, gelegen naast de tentoonstelling, een grote regionale demon stratie met kunstmeststrooiers en laad- en loswerktuigen worden gehouden. Deze de monstratie wordt georganiseerd door de be- drijfsstudiegroep Tholen en St. Philipsland. Van de zijde van het Instituut voor Land bouwtechniek en Rationalisatie te Wage- ningen heeft men o.m. medewerking toe gezegd. Op vrijdagmorgen 20 juni zal de gebrui kelijke rijtoer plaats vinden, waaraan, naar mag worden verwacht door ongeveer 150 personenauto's en enkele tientallen auto bussen zal worden deelgenomen. Deze is thans geprojecteerd over het ge hele eiland Tholen en voert o.m. over de plaatsen Oud-Vossemeerj St. Annaland en Stavenisse. Na de rijtoer zullen uitgebreide rundvee-, paarden- en schapenkeuringen plaats vinden, terwijl ondertussen door de muziekvereniging „Stampersgat" uit Dintel- oord een concert zal worden gegeven. Ook in het avondprogramma van die dag jsi een concert opgenomen, terwijl vervolgens de Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland een toneelstuk zal opvoeren. Het voorlopige programma vermeldt dan voorts nog dat de verschillende muziek gezelschappen van het eiland Tholen des zaterdagsmiddags de laatste tentoon stellingsdag zullen optreden. Wij vernemen voorts dat een groot aan tal diensten voor de tentoonstelling hebben ingeschreven en dat behalve een speciale Z.L.M.-tent ook een Voorlichtingsdienst tent, een Coöperatie-tent, een tent voor de tuinbouw en één voor de Bond van Platte landsvrouwen, de Z.P.M. en de L.J.G. zul len verrijzen. Op zaterdagavond 21 juni zal o.m. een gymnastiekdemonstratie door de Vlissingse Turnvereniging op het terrein worden ge houden. Over het aantal dieren dat op de ten toonstelling verwacht wordt kon men ons nog geen nadere gegevens verstrekken, Wel kon men reeds mededelen dat volgens de voorlopige ramingen ongeveer 130 Texelse schapen aanwezig zullen zijn en dat ook voor de rundvee- en paardenafdelingen een grote belangstelling bestaat. De moeilijkheden kwamen echter opnieuw, nu op een heel andere wijze. In het midden van juli deelde Dubois aan het avondeten mede, dat ze beiden uit genodigd waren voor de jaarlijkse soirée van mevrouw De Geest van Swinderen. „Koop morgen maar een nieuwe avondjapon en eventueel andere dingen, die je meent nodig te hebben, want ik wil, dat je entrée daar het gesprek van de dag zal zijn." Hanneke liet kletterend de lepel in de soep vallen. Alle kleur is uit haar gezicht verdwenen en ze ziet haar man verschrikt aan. „Wie, zei je 7" Hij keek haar blij lachend aan en antwoordde „Ja, dat is een hele eer, Hanneke. Mevrouw De Geest van Swinderen is een autoriteit in de wereld van de reclassering. Vrijwel alle leden van de rech terlijke macht uit de stad komen- op haar jaarlijkse soiree en ze heeft me zelfs persoonlijk uitgenodigd. Weet je wat ze zei 7 Ik heb al zoveel liefs gehoord van je jonge vrouw, dat ik me er op verheug met haar kennis te maken. Aardig, hé?" „Mevrouw De Geest van Swinderen 7" herhaalde Hanneke, nog steeds haar man aankijkend. „Ja, vind je het niet geweldig 7" Ze schudde haar hoofd. „Nee, ik vind er niets aan. En ik zal er ook niet heengaan." „Maar Hanneke, ben je nu helemaal stapel o pardonMaar dat kunnen we niet weigeren Dat zou een onvergelijkelijke belediging zijn, als we haar uitnodiging afslaan. Stel je voor mevrouw De Geest van Swinderen nodigt je uit voor haar soirée en we zouden weigerenDat zou het einde be tekenen van mijn carrière in de stad hier. Je begrijpt niet, wat dit zou betekenen, Hanneke." „Het einde van je carrière, zei je 7 Kom nu Staat of valt die dan bij de gratie van die mevrouw De Geest van Swinderen 7 Is zij degene, die be noemt en ontslaat 7" „Je begrijpt het niet, Hanneke. Haar oordeel is toonaangevend in dergelijke dingen. Zij is al vele jaren presidente van de reclasseringsvereniging cn op dit terrein heeft ze ontzaglijk veel goeds gedaan. Tal loze malen heeft zij ontspoorde vrouwen, nadat ze hun straftijd hadden uitgezeten, in haar huis opge nomen en aan werk geholpen als dienstmeisje en zo. Ze zou het als een grove belediging beschouwen, als we haar uitnodiging zouden afslaan." „Dat kan wel zijn, Jan, maar ik ga desondanb niet. Jij bent natuurlijk volkomen vrij om well te gaan. Bedenk voor mij maar een excuus. Wat drommel nog aan toe, ik kan toch wel ziek zijn 7" „Als je dat inderdaad zou zijn, had je een geldig excuus, maar je bent, bij mijn weten, zo gezond als een vis en ze heeft je al een paar maal in je auto in de stad zien rijden. Je zult je weigering dus niet kunnen handhaven." „Jan, je hebt vóór ons trouwen gezegd, dat je me nooit tot iets zou dwingen, als ik er geen zin in had. Weet je dat nog 7" Hij trommelde ongeduldig met zijn vingers op de tafel. „Jawel, Hanneke, maar ik bedoelde daarmee iets anders." „Wat bedoelde je daarmee dan 7" Hij kleurde. ,,N!u jaten aanzien van de rechten en zo van de man." „Ik heb begrepen, dat alles daaronder viel. Ik heb altijd in je gerespecteerd, dat je me nooit iets hebt opgedrongen. Ook daarom houd ik zoveel van je Vraag me alles, wat je wilt, maar niet meegaan naar de soirée van die vrouw. Ik kan het niet." (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 2