1 j Handige Helpers bij uw SCHOONMAAK! I s Boekhandel Fa J. C. VINK Engeland verloor Amerika aan de thee. Firma J. C. Vink Kastranden effen wit en damast. Kastpapier aan rollen van 50 en 100 cm breed. Gluton Cera-ideal I Plantenhaakjes Deco-fix I Forticol i l Gom-flux Pressofix Flexoteep Punaises Markt 12 AXEL Telefoon 646 ROL IN HET WERELDGEBEUREN. mm mmm rm '■mem tmmsm. In verband met Koninginnedag is onze zaak hedenmiddag na 12 uur GESLOTEN. BEKENDMAKINGEN. THEE SPEELDE BELANGRIJKE hêsh In 1285 is er eens een Chinese minister van Financiën geweest, die het veld moest ruimen, omdat hij een te hoge belasting op thee wilde heffen. Dat zal weinigen wel licht overtuigen van de belangrijke rol, die de thee heeft gespeeld in de geschiedenis der mensheid. Veel markanter echter en van aanzienlijk recenter datum is het feit, dat de thee Enge land beroofd heeft van een belangrijke ko lonie, die tegenwoordig algemeen bekend ètaat als de Verenigde Staten van Amerika. In het kort samengevat zit dat aldus. In de tweede helft van de 18e eeuw was de Britse schatkist niet bijzonder welgevuld. George III had daar echter een remedie voor hij belastte alle goederen voor de Amerikaanse koloniën met een nogal fikse belasting. Het verzet, dat echter van de overzijde van de oceaan oprees, was dus danig fel, dat men schielijk deze zware druk liet vallen, dit echter met uitzondering van die op de thee. Het waren de Hollanders, die in deze situatie grote w'insten verborgen zagen, die zich schielijk gingen speciali seren in de smokkelhandel met thee naar Amerika, welks invoer officieel door het Engelse koninkrijk gemonopoliseerd was. Amerikaanse kooplieden namen fluks dit avontuurlijk voorbeeld over en gezamenlijk slaagde men er in de markt ruimelijk te be voorraden zonder dat de schatkist van George III er noemenswaardig door ge spekt werd. Dit vreemde spel van schijn en werke lijkheid duurde drie volle jaren. Toen ging men in Londen inzien, dat alles nu niet bepaald verliep zoals een pretentieus kan selier van de schatkist zich dat eigenlijk gedroomd had. Er zat niets anders op dan te trachten het roer zodanig om te gooien en de verloren geg.ane markt weer te heroveren. De meest geschikte methode daartoe scheen een aan bod van Engelse thee, ver onder de gel dende prijs. Economisch mocht dit misschien vernuftig bedacht zijn, men had echter danig buiten de waard, in casu de nationalistische Amerikanen, gerekend. Deze zagen hun met durf en zorg opgebouwde eigen theehandel bedreigd met als gevolg dat ze de drie schepen, die vanuit het Britse moedereiland met 342 kisten thee de haven van Boston binnenvoeren, eigenhandig te lijf gingen en de kostbare lading het water in smeten. Deze theeslag leidde de Amerikaanse vrij heidsoorlog in, die in 1783 leiden zou tot erkenning van Amerika's zelfstandigheid. Men mag nu opwerpen ,dat de thee in dit geval meer aanleiding dan oorzaak ge weest en dat bij abstinentie der 342 kisten wel een ander motief gevonden zou zijn om te gaan rebelleren. Dat zij op voorhand toegegeven. Maar niet te ontkennen valt, dat de thee toch een dusdanig belangrijk consumptie-artikel was gaan vormen, dat een samenleving er voor in opstand kon geraken. H het ideale geplasticeerde afwasbare kastpapier, in een groot aantal bijzonder geslaagde dessins, in moderne en fraaie kleurencombinatie's. Gaat jaren mee. Per rol 1,95. II om Uw klim- en slingerplanten gemakkelijk en zonder beschadiging langs Uw kamerwand te leiden. Per doosje 0,40. pS het zelfklevende plastic, waarmee U muren, kastjes, radio, naaidoos, boekbanden, enz. van een frisse, moderne, met water afwasbare huid voorziet. Speciale dessins voor de kinderkamer, kjl Een oud kastje van Uw zolder wordt een practisch bergmeubel in Uw kamer, dank zij DECO - FIX. 45 cm breed. Per str. meter 2,50. in practische tubes, lijmt alles, hout, glas, aardewerk, plastic enz. fp Zit muurvast en laat zelfs in warm water niet los. M Per tube 0,28 en 0,45. de handige flesjes vloeibare arabische gom met strijkdop en K jjj de onovertroffen kleefpasta, kunt U niet missen voor alle kleine karweitjes waarbij papier geplakt moet worden. zelfklevend tochtband maakt Uw slecht sluitende ramen en deuren hermetisch dicht. Er komt geen tocht, geen zand, geen stof meer door en U kunt het zelf in enkele minuten aanbrengen. Per rol 1,20. het transparante cellofaan-kleefband, in diverse breedten van 10, 15, 20 en 25 mm, onmisbaar voor talloze karweitjes en reparatie's. Een rolletje van 15 mm in houder kost slechts ƒ0,65. E/ solide kwaliteit, zowel in koperen uitvoering als met celluloid kop in geel, wit, rood en blauw. Goes—R.A.C. 4—4. Volgens onze voorspelling Liigde de ontmoeting in Goes onbeslist. Het was kn match die in dè eerste helft aantrekkelijk spel te L, gaf. Na 5 minuten opende Huijbregtse de score •n door medewerking van een der Rijense backs was L na 10 minuten 2—0. R.A.C. ontketende daarop ,e„ tegenoffensief, dat na 20 minuten spelens resid eerde in een doelpunt van haar midvoor (2—1). Met lernieuwd elan pakte Goes nu aan en dit leverde ncces op. Nog voor de rust bracht de jeugdige bin- lenspeler Hoek de stand op 3—1. De tweede helft was minder fraai en over en weer «zondigde men zich nogal eens aan unfair spel, waar egen de referee niet altijd tactvol wist op te treden. gasten speelden nu overigens veel beter en waren volkomen aan hun Zeeuwse rivalen gewaagd Midvoor v d. Steen had tot tweemaal toe succes en zo was je stand een half uur na de hervatting gelijk (3—3). Toen deze speler zelfs de hattrick verrichtte en de op 3_4 bracht zag het er even donker uit voor le thuisclub ,doch de razendvlugge Verstelle zag zijn tans nog schoon en deponeerde voor het eindsignaal overigens zeer verdiende gelijkmaker in het net jer Brabanders (4—4). Internos-T.S.C. 2—3. De thuisclub liep fiks van itapel en nam na een kwartier de leiding door Swart |l„0). Met een schot van ongeveer 40 meter ver diende de Oosterhoutse midvoor al spoedig de stand en een halve minuut voor de rust benutte doelman Baeten, de strafschoppen-specialist van T.S.C. de lans en bracht de stand op 1—2. Na de hervatting kreeg Internos de wind in de zeilen, doch dit werd haar juist noodlottig. Haar te ver opdringen had tot resultaat dat een T.S.C.-door- braak bekroond werd met een goed bekeken doelpunt -3). Door de slappe leiding verruwde het spel nu en toen Schrauwen in het doelgebied van T.S.C. hard handig ten val werd gebracht kon Beers uit de toe gekende strafschop de achterstand verkleinen tot 2—3 wat ook de eindstand werd. Sarto—Rood-Wit 5—1. In Tilburg begon de strijd hoopvol voor de gasten die reeds kort na het begin door Kas de leiding namen (0—1) doch hun kruit bleek later vroegtijdig te zijn verschoten. Sarto speelde nJ. een superieur spelletje en nam het spel volkomen in handen. Voor de rust aanbrak werd Rood-Wit letterlijk overdonderd door de veel beter opgezette aanvallen en zo was de stand bij het rustsignaal dan ook al 4—1 dank zij schoten van van Heesch, Appels, Hendriks en Sleutjes. nl de tweede helft vonden de Tilburgers het blijk baar al lang welletjes en legden zich bieer toe op de consolidatie van de verkregen voorsprong. Toch slaagden de gastheren er nog in een vijfde doelpunt te maken door Sleutejs. De sporadische uitvallen van Rood-Wit bleven alle zonder succes en zo eindigde deze ontmoeting in een 51 zege der titelcandidaten ie nu de ereplaats bezetten. De stand luidt als volgt 0.3 achterstand in het duel tegen de Grenswachters in een 4—3 zege om te zetten. Een penalty bracht de ommekeer. Nog voor de rust werd het zelfs 2—3 waarna de spanning terugkeerde. Ht tweede bedrijf werd succesvol voor de thuis ploeg die nog twee doelunten maawte en zo de vic torie voor R.K.F.C. tot een voldongen feit maakte. De stand in deze klasse is thans als volgt Sarto 19 10 7 2 43-24 27 T.S.C. 18 11 4 2 43-25 26 Internos 21 11 4 6 43-33 26 Middelburg 20 8 7 5 43-39 23 Rood-Wit 21 9 4 8 40-34 22 Hulst 20 7 7 6 42-41 21 Roosendaal 21 6 8 7 41—40 20 R.A.C. 21 8 3 10 30-42 19 B.S.C. 19 8 1 10 47-39 17 Goes 21 5 5 11 47-57 15 Corn Boys 19 5 4 10 27-49 14 W.V.O. 18 3 2 13 20-36 8 3e klasse D K.N.V.B. Terneuzen 22 16 4 2 63-32 36 Zeeland Sport 22 15 1 6 71-39 31 Zierikzee 21 13 2 6 54-41 28 Hontenisse 21 12 3 6 44—29 27 Meto 22 12 1 9 41—29 25 Axel 21 8 3 10 52-47 19 R.K.F.C. 21 8 3 10 33-41 19 Grenswachters 22 8 2 12 41-54 18 Zeelandia 21 7 3 11 30-40 17 Odio 22 8 1 13 34-55 17 R.C.S. 21 5 3 13 32-50 13 Biervliet 22 3 2 17 34-70 8 OSH Terneuzen besloot de competitie met een topscore. Als de rood-zwarte kanonniers ook in de a.s. promotie-competitie over zoveeb schotvaardigheid blijven beschikken als in de beide laatste wedstrijden van de nu voor haar geëindigde competitie werd ten toongespreid zal de Temeuzense supporters voor zeker een riem onder het hart worden gestoken. Deze laatste competitiewedstrijd begon meit de aan bieding van een bloemenhulde in verband met het behaalde kampioenschap. Reeds spoedig hadden de rood-zwarten succes maar hun eerstgemaakte doel punt werd vanwege buitenspel geannuleerd. oNg voor het spel 10 minuten oud was had Sandrini de score evenwel reeds geopend en van Waes voegde hier via een der staanders alras een tweede doelpunt aan toe (2—0). De gasten maakten echter via de benen van Koch daarop een tegenpunt (21). Dit doelpunt luidde een geweldig Terneuzens offensief in en Francken, Wissel. Sandrini (2 x) en voor de rust nogmaals Wissel ontstaken een waar vuurwerk en zo was Odio bij de rust reeds een volledig geslagen ploeg (7—1). In de tweede helft hield Terneuzen het spel tekort. Desondanks bleven ze evenwel domineren ofschoon niet op zo imponerende wijze. Het leek nu meer op show-voetbal. Door van Waes werd nogmaals een fout van de reserve-doelwachter afgestraft (8—1) en Wissel bracht ten Slotte de stand op 91. De af slachting der gasten kon de dubbele cijfers niet halen maar het was ook welletejs. Zeeland Sport— Biervliet 43, In Vlissingen was het geen groots schouwspel en bleef er van het begin tot einde spanning in de strijd tegen de hekkesluiters. De score biedt hirvan een duidelijk beeld. Het ver loop hiervan was n.l. als volgt Schuit 1-0, de Kraker 11, de Ridder 21. Rust. Na de pauze maakte Kramer weer gelijk (22 en nam zelfs de leiding voor Biervliet (2—3). Schuit bracht hierna de stand weer in evenwicht (33) en van Rijswijk zorgde er ten slotte voor dat Zeeland Sport toch met de beide punten ging strijken (43) en daardoor ook de tweede plaats definitief bezet. R.K.F.C.Grenswachters 43. Te Bergen op Zoom slaagde R.K.F.C. er zowaar in een aanvankelijke De burgemeester van Axel maakt bekend, dat in verband met de tijdelijke afwezigheid van de districts opzichter van het centraal bouw- en woningtoezicht in het tijdvak van 1 tot en met 17 mei a.s. ten kantore van de dienst van gemeentewerken, in het stadhuis alhier, voor bouwaangelegenheden zitting gehouden zal worden op 6, 8 en 13 mei a.s., telkens van 9 tot 10 uur. Axel, 22 april 1958. De burgemeester voornoemd, VAN OEVEREN. NATIONALE HERDENKINGSAVOND OP ZATERDAG 3 MEI 1958. De burgemeester van Axel maakt bekend, dat op zaterdag 3 mei 1958 herdacht zullen worden de militairen van de Nederlandse strijdkrachten de zeelieden de verzetsstrijders de geallieerde militairen alle overigen, die waar ook ter wereld, in de jaren van de oorlog te land, ter zee en in de lucht voor de vrijheid van ons koninkrijk zijn gevallen, dan wel als Nederlander of als Nederlands onderdaan ten ge volge van tegen hen gerichte actie van de vijand zijn omgekomen dat van des avonds 18 uur tot zonsondergang van alle openbare gebouwen de vlaggen halfstok zullen worden gehangen dat van 19.45 uur tot 30 seconden vóór 20 uur de kerkklokken zullen luiden. Hij verzoekt op zaterdag 3 mei 1958 1. van des avonds 18 uur tot zonsondergang van de particuliere woningen de vlaggen halfstok te hangen 2. van des avonds 18 tot 21 uur geen openbare ver makelijkheden te houden 3. die avond geen lichtreclame's te doen branden 4. om 20 uur precies twee minuten volkomen stilte in acht te nemen. Axel, 24 april 1958. De burgemeester van Axel, Van Oeveren. DIENSTPLICHT. Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter algemene kennis, dat een uitspraak op aanvraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraak is gedagtekend 23 april 1958, ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd. Tegen elke uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag van deze bekend- making in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet ge zegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de koningin, die op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijdng van de termijn van 10 dagen genoegen worden ge nomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het ver loop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Axel, 28 april 1958. De burgemeester van Axel, VAN OEVEREN. TER-INZAGE-LEGGING VAN LIJSTEN VAN CANDIDATEN VOOR DE GEMEENTERAAD. De burgemeester van Aexl maakt bekend dat de lijsten van candidaten voor de verkiezing van de leden van de raad dezer gemeente, met vermelding van hun nummers, voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage zijn nedergelegd. Axel, 28 april 1958. De burgemeester van Axel, Van Oeveren. SB nsoi 't

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 3