CHANTAGE Verkoudheid UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON door JOKE DE VALK. ZUIDDORPE. SPORTNIEUWS VOETBAL-OVERZICHT NATIONALE HERDENKINGSAVOND OP ZATERDAG 3 MEI 1958. Herinnert U zich nog.7 Ja, herinnert U zich nog die donkere jaren van oorlog en bezetting 7 Die jaren van onderdrukking en van strijd 7 Herinnert U zich nog, die blijde dagen van be vrijding, van de capitulatie van de vijand 7 Dit waren blijde dagen, echter met droefheid gemengd om de velen, die in de strijd om de vrijheid hun leven lieten die voor de vrijheid hun leven gaven De bevrijding ligt reeds dertien jaar achter ons. Zullen wij dan nu zo langzamerhand gaan vergeten 7 Neen, wij zullen blijven herdenken En in dit jachtige leven zullen wij toch zeker enkele ogenblikken vertoeven bij het verleden. Wij zullen opnieuw herdenken, hen, die voor de vrijheid van ons land hun leven gaven. Wij zullen hen eren door het halfstok hangen der vlaggen. Wij zullen hen eren door het in acht nemen van twee minuten stilte. Geen valse schaamte zal ons daarvan weerhouden. Vele vrijheidsstrijders gaven hun leven zouden wij dan het offer, dat zij brachten, laks negeren en doen alsof er niets gebeurd is 7 Neen., wij zullen herdenken wij zullen hun na gedachtenis eren En wij "zullen het onze kinderen vertellen, opdat ook zij niet vergeten I TONEELOPVOERING IN DE BEJAARDEN- SOCIETEIT. Volgende week woensdag 7 mei wordt in de be jaardensociëteit in het Torenlokaal der Ned. Herv. Kerk het toneelstuk „De vreemde" opgevoerd door de leerlingen van de Landbouwhuishoudschool. Alle bejaarden zijn hierbij weer van harte welkom en de aanvang is zoals gewoonlijk des namiddags 2 uur. AFSCHEIDS - AVOND IN DE JEUGDHERBERG. Zaterdagavond had in jeugdherberg ..Bleije Haghe" een drukbezochte bijeenkomst plaats van de Axelse trekkers en beoefenaars van de volksdans, van welke laatste vooral ook het spoedig uit Axel vertrekkende jeugdherbergouderpaar enthousiaste voorstanders en propagandisten waren. Een gevarieerd programma met zang en spel werd uitgevoerd. Tot vrij laat in de avond bleef men in de grootste gezelligheid bijeen. Natuurlijk werden het steeds om zijn gulle gast vrijheid bekende echtpaar De Groot-Mondria nog de beste wensen toegevoegd en daarbij de hoop uitge sproken dat het hen in Heemstede verder wel moge gaan. Ook enige stoffelijke huldeblijken werden aan geboden, waarvoor de scheidende ouders zeer erken telijk waren. De nodige tractatie's ontbraken evenmin en zo werd het een hoogst gezellige en welgeslaagde afscheids- soirée, waarop de scheidende jeugdherbergouders met genoegen terug zullen zien. LEZING VOOR „AQUA FAUNA". De vereniging „Aqua Fauna" alhier organiseerde zaterdagavond op de bovenzaal van „Het Centrum" weer een van haar reeds overbekende avonden. Na een kort openingswoord van voorzitter M. P. Wondergem, waarin hij de spreker van de avond, de heer H. H. Murres uit Hilversum welkom heette, wer den allereerst de Bondsdiploma's uitgereikt. Enkele maanden geleden n.l. werden meerdere aquaria van de leden van de vereniging „Aqua Fauna" beoordeeld door de bondskeurmeester, de heer Kok. Bij deze zeer zware keuring verwierven vier leden van „Aqua Fauna" dit felbegeerde diploma. De namen van deze gelukkigen, in de prijsbepalende volgorde waren A, Bode, J. Verstraten, mej. C. Wondergem en C. van Rumste. Met een toepasselijk woord werden deze fraaie diploma's overhandigd. Hierna kreeg de heer Murres het woord, die in een 36) „Ik kom er net vandaan en ik ben pas over een paar uur weer thuis. Bevalt mijn gezelschap je ineens niet meer 7" Hanneke voelde, dat ze overwicht over hem kreeg en werd een beetje driest. „Ik moet dadelijk naar de stad terug," besliste hij. „Zo je wilt. Ik zal je bij de eerstvolgende bushalte afzetten. Ieder kwartier gaat er één naar de stad." „Ik heb niet genoeg geld bij me." „Dat is ook wat, hé Nou, dan ga je wandelen. Dat is goed voor de spijsvertering." „O ja Wandelen, zei je Wie heeft mij ge vraagd in te stappen Hanneke dacht even na. „Oké, je hebt gelijk. Ik zal je terugreis betalen." Bij het eerste bushaltebordje stopte ze en diepte een gulden uit haar portemonnaie. „Alsjeblieft, meneer, dat is ruim voldoende voor een enkele reis naar de stad en een trammetje naar de „Gouden Leeuw". Het beste met je zaak, hoor. Kom nog eens aanwippen. Je bent beslist welkom, hoor Zwijgend nam hij de gulden aan en stapte uit. De verwensing, die hij uitte toen ze weer. gas gaf, kon zij niet horen. Met een triomfantelijke blik op haar gezicht reed ze tot de eerste zijweg, waarna ze vig een binnenweg weer naar de stad reed. Als ze een beetje geluk had, was ze degene, die aan het langste eind had getrokken. Ze had hem overbluft en ze was er van overtuigd dat hij het verhaaltje accepteerde, dat haar man alles van haar verleden wist. Dat was nu alweer enkele weken geleden en sedert- ii van begirt*t€w?ind boeiende causerie een gla uiteenzetdnJkSaff van de milieu-voorwaarden .Waaraan moet wofltfeh voldaan om een bepaalde planten- en begroeiingssfeer mogelijk te maken. Een serie prach tige kleurendia's, door spreker zelf vervaardigd, ver duidelijkte deze wel zeer interessante lezing. „Aqua Fauna" had met het uitnodigen van deze wel zeer kundige spreker een zeer gelukkige greep gedaan en deze avond vormde wel het hoogtepunt van het bijna afgelopen winterseizoen. Voorzitter Wondergem was dan ook aller tolk, toen hij de heer Murres dankte voor het gebodene en de hoop uitsprak dat deze spreker in de toekomst de leden van „Aqua Fauna" nog eens met een dergelijke causerie zou willen verrijken. gif jitli NUMMERING CANDIDATENLIJSTEN VOOR DE GEMEENTERAADSVERKIEZING. Maandag kwam het hoofdstembureau alhier bijeen tot nummering van de candidatenlijsten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. Voor de gecombineerde lijst van A.R. en rS.G.P. werden vier voorkeurstemmen uitgebracht, voor de lijsten van C.H.U. en P.v.d.A. elk drie, voor die der K.V.P. twee en voor die van Gemeentebelangen en G.P.V. geen. Voor de lijsten waarvoor het ^aantal stemmen nul of gelijk was, werd de volgorde bij loting vastgesteld. De numering werd toeen als volgt Lijst 1 Comb. A.R. - S.G.P. lijst 2 QH.U. lijst 3 P.v.d.A. lijst 4 K.V.P.lijst 5 Gemeente belangen lijst 6 G.P.V. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Dinsdagmorgen is door burgemeester Van Oeveren aan de heer W, de Bruijne, wonende aan de Gapelle- straat, de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in brons uitgereikt, in verband met zijn 40-jarig jubileum als voorman-landarbeider in dienst van de wed. S. de Klerk-van Hoeve aan de Zaamslagseweg. PREMIEKEURINGEN VOOR STIEREN EN VROUWELIJK FOKVEE IN ZEELAND. De Provinciale Commissie ter bevordering van Rijkswege van de Veefokkerij, heeft besloten voor 1958 de keuringen van stieren en vrouwelijk fokvee voor het distriot Oost Zeeuwsch-Vlaanderen als volgt vast te stellen Maandag 19 mei Axel, 10 uurHoek 14 uur dinsdag 20 meiZaamslag, 8.30 uurOS6enisse, 10.45 uur Kloosterzande, 14 uur woensdag 21 mei, Absdale, 8.30 uur Zuiddorpe, 10.30 uur Koewacht, 14 uur donderdag 22 mei Graauw, 8.30 uur St. Jansteen, 10 uurClinge 14 uur. CANDIDATENLIJST „VAN HAELST" TOCH GELDIG. Bij de inlevering van candidatenlijsten voor de gemeenteraad te Zuiddorpe hebben zich moeilijkheden voorgedaan ,die voor de heer R. A. d'Hert, wethouder aldaar, aanleiding waren tot het aantekenen van be roep tegen het geldig verklaren van de door de heer Van Haelst ingeleverde lijst. De Ged. Staten hebben maandag een openbare zit ting gehouden waarin dit beroepschrift is behandeld, in tegenwoordigheid van de indiener van het be roepschrift de heer d'Hert, de burgemeester van Zuiddorpe, de heer M. A. B. Puylaert en de inleveraar van de betrokken lijst de heer Van Haelst. Volgens de bepalingen van de wet bestond op 15 april 1958 tussen 9 en 17 uur de gelegenheid om de candidatenlijsten in te leveren. Volgens het be roepschrift van de heer d'Hert werd echter de be trokken lijst reeds om half negen ingeleverd, derhalve buiten de daarvoor gestelde uren, reden waarom deze lijst ongeldig verklaard zou moeten worden. Burgemeester Puylaert had hierbij verklaard dat er een misverstand in het spel was en de fout zijner zijds was gemaakt, hetgeen de heer d'Hert deed op merken, dat het noodzakelijk wordt dat ook voor burgemeesters en voorzitters van stembureaux diplo ma's worden ingesteld, zoals voor schoenlappers enz. dien had ze niets meer van Jaap gehoord. Juni was gekomen en Dubois had een pension besproken op Ameland. Samen zouden ze heerlijk gaan genieten van een veertiendaagse vakantie in het begin van augustus. De donkere wolken, die zich boven het hoofd van Hanneke Dubois, geboren Schoneveld, hadden samen getrokken, waren opgelost. Nu scheen de zon weer en niets verduisterde haar huwelijksgeluk. Tot die warme zomeravond in het begin van juli. Hoofdstuk 22. Het was een gloeiend-hete dag geweest en Hanneke had alle ramen wijd open staan om zodoende iets van de avondkoelte op te vangen. Zelf lag ze in een ge makkelijke, luchtige jurk in een fauteuil te lezen, toen haar man thuis kwam. Plichtmatig kusten ze elkander, waarna het meisje opdiende. Dubois was ongewoon stil, doch Hanneke had er geen erg in. „Zullen we vanavond een paar uurtjes naar zee gaan 7" vroeg ze. „Als jij graag wilt „O, ik dacht, dat het misschien beter voor jou was. De hele dag in die hete rechtzaal." „Ik had maar één zaak vanmorgen. En vanmiddag een paar klanten. Ik was de hele middag op kantoor." „Nog wat bijzonders Hij schudde zijn hoofd. Opeens keek hij haar scherp aan. „Wat zou er voor bijzonders moeten zijn Hanneke schrok van de heftige toon in zijn stem en keek hem verwonderd aan. „O, niets, ik dacht misschien een bijzonder zaak of zo. „Nee, he\is\ rustig aan de balie." 's Avonds toen het meisje genoot van haar vrije avond, zatejj^e,. tegenover elkaar in de achtertuin onder een grote parasol. Ze keken naar eriéete Deze opmerking had van de voorzitter van het college, de heer Philipse een vermanende waarschu wing ten gevolge met het verzoek aan de heer d'Hert zo objectief mogelijk te blijven, aangezien hij zich op deze wijze schuldig maakte aan belediging van de Kroon. Burgemeester Puylaert gaf een nadere toelichting over de gang van zaken. Hij had een week tevoren aan de secretaris gevraagd een en ander na te zien opdat volgens de regels zou worden gehandeld, waar op hem werd medegedeeld, dat het hoofdstembureau vanaf 8 uur geopend diende te zijn. Dientengevolge was burgemeester Puylaert op 15 april om 8 uur op het gemeentehuis aanwezig, waar omstreeks half negen de heer Van Haelst kwam om zijn lijst in te leveren. Aangezien de burgemeester ter secretarie niet het voor de lijst af te geven bewijs van ontvangst kon vinden werd nog een praatje gemaakt, waarop werd afgesproken, dat het bewijs van inlevering door de secretaris zou worden opgemaakt en aan de heer Van Haelst zo spoedig mogelijk zou worden afge geven .waarop de heer Van Haelst rond 9 uur naar huis ging. Even later arriveerde de secretaris, maakte het be wijs van ontvangst klaar dit dus na 9 uur en liet dit aan de heer Van Haelst afgeven. Het ontvangstbeijs werd dus na 9 uur afgegeven, terwijl het tijdstip waarop de heer Van Haelst ver trokken was ook rond 9 uur lag, doch niet nauw keurig kon worden vastgesteld. Dinsdag hebben Ged. Staten uitspraak gedaan in dit geschil en besloten de lijst Van Haelst geldig te verklaren. O van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met Wielrennen. DE RONDE VAN AXEL MET PINKSTEREN. Nieuw parcours binnen de kom der gemeente. Eind vorige week is de traditionele wielerwedstrijd op dinsdag 27 mei (3e Pinksterdag) door het bestuur van de A.W.S..C. „Volharding" definitief vastgesteld. Hoewel de financiële actie welke geheel uit vrijwillige bijdragen moet worden geput, daar geen entrée kan worden gevraagd ver beneden de ver wachtingen is gebleven, hebben de organisatoren het oorspronkelijke plan om amateurs en onafhankelijken aan de start te brengen toch kunnen handhaven. Sinds de opening van het nieuwe parkeerterrein met busstation was men het oude, vertrouwde par cours binnen de kom kwijt. Toen heeft men enkele malen noodgedwongen moeten volstaan met het vrij gevaarlijke parcours, waarbij de renners elkaar op het kruispunt bij de Meubelhandel Naeye moesten pas seren. Maar zeer binnenkort zal de verkeerssituatie binnen de kom zich weer wijzigen als gevolg van de over enkele dagen te verwachten opening van de Zuidsingel. Het bestuur van onze plaatselijke wieler club zag hierin een aanleiding om naar een ander en beter parcours uit te zien. Vorige week werd hiertoe overleg gepleegd met de commandant der plaatselijke Rijkspolitie teneinde een meer ideaal patcours te ver krijgen, waarvan toch het doorgaand verkeer geen noemenswaardige hinder zou ondervinden. Dank zij de volledige medewerking van onze plaat selijke politie-autoriteiten, die steeds bij het organiseren van de wielerwedstrijden alle mogelijke hulp verlenen is men er thans in geslaagd een prachtig parcours uit te stippelen. Dit leidt vanuit de Noordstraat, door de Prins Hendrikstraat, de Zuidsingel (venfweg), Zeestraat en het stukje Weststraat terug naar de Noordstraat. De lengte van dit nieuwe parcours bedraagt ruim 2 km. en deze ronde zal met Pinksteren 60 maal moeten worden gereden, wat overeenkomt met een afstand van 125 km. mussen, die brood pikten van het voerbakje. Opeens vroeg Dubois, nadenkend, „vertel eens wat van je jeugd. Ik weet zo weinig van je." Hanneke keek hem verwonderd aan en een lichte blos kwam over haar wangen. Zou Jaap dan toch Nee, dat geloofde ze niet. Ze haalde diep adem en begin met enigszins toonloze stem„O, ik ben ge boren en opgegroeid, heb leren lopen en ben naar school gegaan. Heb gespeeld en geleerd en later in een huishoudelijke betrekking gekomen. In mijn vrije tijd gestudeerd en toen bij een zekere meneer Dubois in dienst gekomen, zonden getuigschriften en alleen maar diploma's." Hij schudde ongeduldig zijn hoofd. „Dat weet ik allemaal wel. Ik bedoel je jonge jaren. Hoe langzijn je ouders al dood 7" Hij weet wat van me, flitste het door Hanneke heen. Maar niets laten merken, niets laten merken. „O, mijn vader is al zeven jaar dood, mijn moeder stierf een jaar later." „Waar ging je toen heen, na de dood van je moeder 7" Hanneke veerde kaarsrecht op en keek haar man wenkbrauw-fronsend aan. „Zeg eens, ben jij opeens rechter van instructie geworden „Onzin, Hanneke, het isehuit belang stelling, dat ik die vragen stel. Mij dunkt, je moest het op prijs stellen." „Dat doe ik ook," antwoordde ze, nu weer Wat rustiger. „Ik kwam bij een tante. Ze is later ge ëmigreerd. Toen ik meerderjarig was, ging ik op kamers. Ik ben ook een poos intern in betrekking geweest." „Nooit moeilijkheden gehad vroeger 7" Naast de plaatselijke favorieten Kees en Jan van Espen is het bestuur der wielerclub momenteel druk bezig met de aanwerving der renners, waarover wij onze lezers te zijner tijd nog nader hopen te kunnen berichten. Athletiek. HARDLOPEN TE SCHOONDIJKE. Op de sintelbaan te Schoondijke werden zondag athletiekwedstrijden gehouden, waaraan ook door enkele Axelse jongeren werd deelgenomen, zij dit niet in plaatselijk clubverband. De uitslag was 300 meter hardlopen (senioren) t 1, E. Allonsius, „Rieme", in 8.51.6; 2. H. Cujé, „E.M.M." in 8.52.3; 3. J. Temmerman, „Rieme", in 9.45.2 4. H. Lr.main, „Goes", 9.56.2 5. A. Wuits, ,,'t Zwin" 10.32.5. 1500 meter hardlopen (junioren B) l.C. Allonsius, „Rieme", in 4.40.4 2. L. de Bruijne, „Hulst", in 4.45.1 3. M. Joossens, „Goes", 4.45.6 4. H. Lossie, „Hulst", in 4.49.7 5. Fr. Briquet, „Rieme" in 4.50. Duivensport. „DE VERWACHTING" TE AXEL. Snelheid eerste duif 1596 meter en van de laatste prijswinnende duif 1347 meter. De. uitslag was: 1. A. Blommaert 2. 6. en 8. J. van Hoorn 3. Fr. Michiels 4. Jac. Vasseur 5. en 9. Ch. Tieleman; 7. Eug. van Dorsselaer 10. C. van Acker. IN DE TWEEDE KLASSE NOG GEEN BESLISSINGEN. De weergoden hadden zich in het voorbije week end duchtig laten gelden, zodat enige wedstrijden op het dagrooster geen doorgang vonden, zowel in de 2e klasse als in de 3e klasse. De definitieve beslissing bleef in de 2e klasse nog uit, maar kwam door de victorie van T.S.C. en de onttroning van Internos een stap dichterbij. Zondag zal T.S.C. vermoedelijk na het spelen van het res terende half uur tegen haar stadgenote hekkensluiter W.V.O. in deze afdeling de leiding van het thans aan de kop gaande Sarto uit Tilburg hier wel over nemen. Het thans naar de derde plaats verwezen Internos zal blij mogen zijn. uiteindelijk definitief deze plaats te kunnen bezetten. De wedstrijden in de 3e klasse waren door de reeds gevallen beslissingen van ondergeschikt belang. Hier legde Zeeland Sport definitiefbeslag op de tweede plaats en R.K.F.C. kwam door een zege op de Grenswachters jn puntental gelijk met Axel. Bij de watertoren zal nu zondag worden uitgemaakt wie er van deze twee als nummer 6 of 7 zal eindigen. 2e klasse B K.N.V.B. MiddelburgHulst 31. De hoofdstedelingen beten j.l. zondag geducht van zich af en zo verkregen deze reeds in de eerste helft dank zij veel doortastender en ook beter spel en de steun van de sterke wind een veilige 30 voorsprong. Voortdurend zochten de blauw-gelen het in de hoogte, terwijl de Middelburgers het leder dicht bij de grond wisten te houden. Na 8 minuten spelens schoot Groenewegen de bal hard en laag in en een der Hulsterse achterspelers veran derde het nog juist genoeg van richting om de doelman tevergeefs te laten grijpen 10). De druk van Middelburg werd steeds sterker en zo was het de Bruijne die na 20 minuten ten tweede male van zeer dichtbij de roos trof (20). Deze hernieuwde injectie voor een toenemend offensief werd na ruim een half uur nogmaals bekroond en was het weer de Bruijne die de gasten bij de thee zodoende tegen een 3—0 achterstand deed aankijken. In de tweede helft wilde het ook niet vlotten bij Hulst en de Middelburgers maakten nu zelfs nog een vierde doelpunt, doch de arbiter annuleerde dit. Zo leek deze strijd te gaaneindigen zonder dat door Hulst de eer was gered, doch in de allerlaatste minuut slaagde Audenaerde er in keeper Versluijs met een vrij gelukkig schot te verschalken en zo eindigde dit duel in een verdiende Middelburgse revanche. ertuin Opnieuw keek ze hem verwonderd aan. „Wat voor rfkeTe moeilijkheden zou ik gehad moeten hebben 7" „O, niets bijzonders. Maar ieder mens heeft wel eens wat in zijn leven meegemaakt, dat nu niet bepaald prettig was." „Er zijn natuurlijk bepaalde dingen, waarover je met niemand spreekt," zei Hanneke langzaam. „Maar, liet ze er haastig op volgen, dat mag geen naam hebben." „Heb je helemaal geen familie meer 7" Ze haalde haar schouders op. „Een oom en een tante in Canada. En ergens nog wat neven en nichten en zo. Wij zijn nooit bijzonder familiezwak geweest. Hoe kom je opeens zo belangstellend 7" „O, zo maar. Ik weet eigenlijk niet zoveel van je, Hanneke." „Dat heb ik je indertijd meermalen gezegd, Jan. Misschien herinner jij je nog die avond in Meulun- teren 7 Ik weet het nog als de dag van gisteren. Ik vroeg toen aan je Wat weet je van me 7 En wat antwoordde je toen 7" Hij keek haar even aan en glimlachte flauwtjes. „Geen flauw idee, Hanneke." „Wel. je zei toen Ik ken je nu al bijna twee jaar. Je bent een uitstekende kracht op kantoor en ik ben er van overtuigd, dat ik nooit meer zo'n kracht terug krijg, als je te eniger tijd gaat vertrekken." „Dat klopt. Hoewel ik over Geertje niets te klagen heb en Josien ook een juweel was, spande jij toch altijd nog de kroon." „Dank je, Jan. Maar om op de zaak terug te komen Meerdere malen heb ik je zelf gevraagd Wat weet je van me 7 En toen wilde je er niets van horen. Waarom kom je er nu mee aan boord 7" „Och, ik dacht er zo over vanavond." (Wordt vervolgd) Goes—Rt Eindigde de •en match c jen gaf. N< Bi door mee iet na 10 i ien tegenofl eerde in eei lernieuwd i ncces op. I lenspeler H De tweed «zondigde i i de rei [)e gasten s polkomen a; i d. Steen le stand ee: Toen deze score op 3- le thuisclub rans nog se Je overiger der Braban Internos- stapel en n, 1-0). Me tffende de en een hal Baeten, de kans en br Na de 1 zeilen, doel ver opdrinc braak bekr< -3). Do en toen Scf handig ten gekende str wat ook d SartoR hoopvol vc door Kas bleek later n.l. een suj in handen, letterlijk o aanvallen i ook al 4 Hendriks e nl de tw baar al lat consolidati gden d te maken t Rood-Wit deze ontmi ie nu de

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 2