AXELSE COURANT W M-J ïïrj SC -J Max Planck, patriarch van de moderne natuurkunde. BIJ HUID:uits"9 J C VINK Frankering bij abonnement, Axel WOENSDAG 30 APRIL 1958 72e Jaargang No. 57 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT ÏELi E WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Til. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL Ideaal voor ieder die brieven schrijft! GRONDLEGGER VAN DE QUANTENTHEORIE. Honderd jaar geleden werd te Kiel Max Planck geboren, de man die als de grond legger van de quantentheorie een plaats heefu gekregen in de rij van de allergroot sten in het rijk van de natuurkunde. Zijn theorie is een hoeksteen geworden van het moderne fysische onderzoek. Vele eminente fysici hebben na Planck hun bijdrage ge leverd tot dat deel van de natuurkunde, dat als de moderne die van de 20e eeuw kan worden aangeduid. De theoreticus Max Planck evenwel, kan met coryfeeën als Lorent'z, Einstein en Bohr gerekend worden tot de patriarchen van de natuurkunde van deze eeuw. Voorjaar 1945. De wegen van midden- Duitsland zijn vol vrouwen, kinderen en ouden van dagen, die bepakt en beladen met koffers, kisten, rugzakken en kussenslopen, j, en duwend of trekkend aan karren en wa-M gens op de vlucht zijn voor het naderendeJ oorlogsgeweld. Op de weg van Maagden-W burg naar Göttingen, temidden van deze ji vluchtende menigte, een paar uitgemergelde,V: stokoude mensen, een man en een vrouw. De man is gevallen, hij ligt languit op de berm van de weg, naast zijn koffer. De vrouw heeft de hare neergezet en is naast hem neergeknield. Hij is in elkaar gezakt onder de last van zijn loodzware koffer. Te lang voor een 88-jarige heeft hij hem voort gesleept, kilometer na kilometer. Nu is hijP op, hij kan niet meer. Maar het moest 1 De 1 inhoud van die koffers is kostbaar. Te kost baar om achter te laten. Twee jonge kerels zullen helpen. Ze ne men de koffers op de schouder en houden een vrachtwagen aan. Met koffers en al verdwijnen ze er in en laten de oude men sen beroofd achter. ,,Mijn hemel, Max, de koffers 1" gilt de oude vrouw. „Nu zijn ze yerloren, al je aantekeningen Pas na uren ontfermen een paar Ameri kanen in een jeep zich over het tweetal. Zo komen zij in Göttingen. „Uw naam," zegt de Amerikaanse officier. „Voornaam „Leeftijd „Acht en tachtig jaar." „Beroep „Fysicus". „Dus u zo zegt de officier. Ja, hij is Max Planck, grondlegger van de quantentheorie, Nobelprijswinnaar en ere doctor van de universiteiten van Londen, Cambridge en Athene. Erelid van de aca demies van Berlijn, Wenen, Rome, Upsula, Stockholm, Turijn, Londen, Edinburg, Am sterdam, Boston en Washington, een van de grootste natuurkundigen ter wereld. Een heraut. Deze tengere, uitgeputte oude man was bij het begin van de twintigste eeuw de heraut geweest van de moderne natuur kunde die de klassieke fysica van de troon had gestoten op het toppunt van haar glorie, ongeacht de vele en grote triomfen, welke deze had gevierd. Met zijn theorie had deze grote fysicus een geweldige omwenteling teweeggebracht in het rijk der natuurkunde en ruim baan gemaakt voor nieuwe inzichten die hun stempel zouden drukken op de aanbrekende eeuw. Zijn theorie was later gebleken de sleutel te zijn, waarmee de poort geopend kon worden die toegang gaf tot het rijk van het atoom. Maar om dit laatste aan het licht te brengen was nog een hele generatie van natuurkundigen nodig geweest. De heraut van de aanbrenkende eeuw want het was op 14 december 1900 geweest, dat de toen nog vrijwel onbekende, 42-jarige natuurkundige voor de Deutsche Physika- lische Gesellschaft te Berlijn zijn gedenk waardige voordracht had gehouden over de door hem ontwikkelde theorie. Het was zo zien wij het nu een historische gebeurtenis van de eerste orde. Het was de voorbode van een naderende revolutie in het rijk der natuurkunde. Wat was de leuze van deze wetenschap pelijke revolutie in het zo solied en onaan tastbaar lijkende rijk van de klassieke na-' tuurkunde Het was de stoutmoedige conclusie, waar toe Planck's voordracht leidde, eenvoudig samengevat de navolgende bewering in houdend. Niet alleen de materie bestaat uit elemen taire deeltjes atomen en de eletcrri- cieit electronen maar ook de energie is atomair,korrelachtig en dus discontinu van structuur. Stralingsenergie kan door een stralend voorwerp niet zo maar in wille keurig kleine hoeveelheden worden uitge zonden, maar alleen in bepaalde afgepaste '„quanta" in „korrels" of „pakketjes", dus !als het ware in hoeveelheden van een be- paalde grootte. Dat was de conclusie, die Planck gedwon- 1 gen was aan te nemen, toen hij trachtte een [verklaring te geven van bepaalde, door hem 'sedert jaren bestudeerde natuurkundige ver schijnselen op het gebied van de warmte straling. De grootte van één zo n „pakketje Jvan één zo'n stralingsquantum, Planck was Jzelfs in staat deze grootte aan te geven. Zij Iwas in elk geval van straling gelijk aan de frequentie het aantal trillingen in de se conde van de betrokken straling, ver- imenigvuldigd met een door hem ontdekte [vaste grootheid, die hij aanduidde met de I letter h en die de naam van de constante jvan Planck kreeg. Deze constante van (Planck is een universele natuurconstante, die, zoals later bleek, een belangrijke rol speelt in de wereld der atomen. Straling in porties. Het uitzenden en opnemen van stralings energie, zo had Planck ontdekt, mocht men zich niet voorstellen als gebeurend in een continue, vloeiende stroom, maar als het ware, in telbare, afgepaste porties, elk van |een zekere, vaststaande inhoud. Wat had Planck tot dit revolutionaire denkbeeld gebracht I Verschillende verschijnselen op het ge- Ibied van de warmteleer boden reeds jaren [hardnekkig weerstand aan de pogingen er leen geheel en al bevredigende verklaring Ivoor te geven. Deze verschijnselen hadden met name betrekking op zo iets schijnbaar eenvoudigs als de uitstraling van warmte 'door een hete kachel door een warm jzwart voorwerp dus. Hoe eenvoudig op het (eerste gezicht ook, het was niet mogelijk er een tot in alle finesses kloppende theoreti sche beschrijving van te geven. Het waren die verschijnselen, die Planck's j belangstelling hadden gaande gemaakt en hem jarenlang hadden bezig gehouden. Bij straling wordt energie uitgezonden, en lom deze energie draaide alles. Hoe gebeurde jdat uitzenden Vloeide de energie weg in Seen ononderbroken stroom, zoals water uit leen kraan vloeit? Bij deze veronderstelling bleek geen volledige verklaring van de fei- Iten mogelijk. Eerst als men de uiterst vreemd lijkende en dusi moeilijke stap ff deed om aan te nemen, dat de energie te (voorschijn kwam in korrels dus zoals b.v. erwten uit een zak, waarvan men een punt {heeft afgeknipt pas dan viel er succes te I boeken en klopte alles 'als een bus. En daar om deed Planck deze excentrieke, maar [geniale stap. Het huis der klassieke natuurkunde. Energie in afgepaste porties, dat was een [opvatting, die binnen korte tijd het huis van de natuurkunde van die dagen op zijn fun- idamenten zou doen trillen. Het huis van de klassieke natuurkunde [maakte in het laatste kwart van de vorige ■eeuw de indruk uiterst solide te zijn ge- Ifundeerd. Wetenschappelijke reuzen, als Newton en Huygens, hadden enkele eeuwen [tevoren de eerste bijdragen tot de bouw ge leverd. Het was een trots bouwwerk ge worden en scheen opgericht om, zoalsi het [daar stond, zonder enige fundamentele wij ziging, de eeuwen te trotseren. Maar onder die schone schijn gingen en kele lelijke onvolkomenheden schuil. Tegen Eet naderen van de nieuwe eeuw begon nen zo hier en daar dingen aan het licht te komen, welke men in dat degelijke huis- eigenlijk niet goed wist onder te brengen, waarvoor men tevergeefs naar een passende Tien jaar is het nu 5 weer al haast geleden dat H.M. Koningin Ju liana de troon besteeg, nadat Koningin Wilhel mina afstand deed. Tien jaren waarin onze Koningin de zor gen' van het regeren 'm-v' zeker niet bespaard zijn gebleven. De positie van het Oranjehuis in Neder- j land bleef echter al die tijd onwankelbaar, en de gebeurtenissen van de laatste tijd, zoals het bezoek van H. K. H. Prinses Beatrix aan de West en het officieel bezoek van Koningin Elisabeth aan Neder land hebben nog weer overduidelijk bewezen de liefde tot het Vor stenhuis van de bevol king in alle Rijksdelen en het aanzien dat ons Vorstenhuis ook in het buitenland geniet. Vandaag viert H. M. Koningin Juliana haar 49e verjaardag. Moge Zij nog vele jaren Haar krachten geven tot heil van ons land. - plaats zocht. En langzaam brak in de eerste decennia van de 20e eeuw het vermoeden zich baan, dat dit prachtige huis voor dat gene, wat het herbergen moést, niet geheel en al geschikt was. Het was Planck, die als een der eersten dit vermoeden voedsel gaf. Max Planck was op 23 april van het jaar 1858 te Kiel geboren als zoon van een hoogleraar in de rechtswetenschap. Een na tuurkundige van roeping, deze Max Planck, die later in dat vak de hoogste toppen zou bereiken. Maar het was een sluimerende roeping, want zijn verlangen ging aanvanke lijk in het geheel niet uit naar de studie van •de fysica, het zou klassieke 'filologie moeten worden, of muziek, hij wist zelf niet aan welke van de twee hij de voorkeur zou schenken. Een gelukkig advies bracht hem er toe natuurkunde te gaan studeren. Dat gebeurde te München, en vooral te Berlijn, waar hij zijn studies voortzette onder lei ding van de eminentste geleerden van zijn tijd. In 1885 werd hij buitengewoon hoog leraar in de natuurkunde te Kiel. „Niet om dat ik iets bijzonders gepresteerd had," zo zei hij zelf, „maar waarschijnlijk omdat de ordinarius in dat vak een speciale vriend was van mijn vader. In 1892 volgde zijn benoeming aan het Berlijnse Instituut voor Theoretische Natuurkunde, waar Kirchhoff zijn voorganger was en in 1894 werd hij lid van de Pruisische Academie. Zijn carrière gaat in stijgende lijn. Na 1900 begint zijn roem te groeien. Langzaam, eerst in 1918 krijgt hij de Nobelprijs voor natuur kunde. De wetenschap huldigt hem. Ere doctoraten worden hem verleend door de universiteiten van verschillende landen. De wetenschappelijke academies benoemen hem tot erelid. Hij wordt erkend als een der grootisten onder de beoefenaars der natuur kunde. Levenstragiek. De eerste helft van zijn leven is voorbij. lEn de zon van het geluk van het per* soonlijk geluk is al aan het ondergaan. De tweede helft van zijn leven zal vol zijn van tragiek, als een klassiek Grieks treur spel. In 1909 is zijn vrouw gestorven. In 1916 sneuvelt zijn oudste zoon bij Verdun. Een jaar later sterft een van zijn twee dochters. Anderhalf jaar later in de dagen, dat hem werd medegedeeld dat hem de Nobel prijs was verleend werd zijn tweede ■dochter zwaar ziek en overleed eveneens. In 1933, brak er voor Planck, die toen president wasva n het Kaiser Wilhelm Ge sellschaft, weer een uiterst moeilijke periode .aan en in 1937 moest de bijna 80-jarige af treden als president van de Gesellschaft. In 1944 wordt zijn huis te Berlijn door een bom getroffen. Zijn kostbare bibliotheek gaat verloren. In Januari 1945 wordt zijn zoon Erwin, als medeplichtige aan de Putsch van 20 juli 1944 terechtgesteld. Kort daarop vlucht hij 'met zijn tweede vrouw weg uit Berlijn, naar Göttingen. Onder zulke om standigheden neemt de 88-jarige daar zijn leerambt weer op. Maar in de strenge winter longontsteking gedwongen zijn colleges te van 1946-'47 wordt hij door een aanval van staken. Zijn herstel is een hestel ten halve, op 4 oktober 1947 neemt zijn leven een einde. De voltooiing. Planck bracht een revoluitonaire hypo these, maar de aard van deze schuchtere, verlegen mens was allerminst de aard van een torenbestormer hij schrok zelf min of meer van de conclusies, waartoe de feiten hem dwongen. Later zou men trouwens tot de overtui ging komen, dat het ook geenszins nodig was het oude huis der klassieke natuurkunde tot de grond toe af te breken, maar dat men het slechts met een, hogere étage behoefde té verrijken, waardoor het uitzicht ruimer zoil worden en het perspectief meer omvattend. Enkele jaren slechts nadat Planck zijn quantum-theorie gelanceerd had, kreeg deze een zeer gewaardeerde ondersteuning en uit breiding tevens. In 190 5toch gaf Einstein een verklaring voor een merkwaardig verschijnsel, bij het z.g. foto-electrische effect, het verschijnsel, dat licht kon worden omgezet in electrici- teit. Dat verschijnsel was in strijd met het geen uit de gangbare opvatting, dat licht zich voortplantte als een golfbeweging, te voor spellen viel. Maar Planck's quantum-theorie welke Einstein op,dat verschijnsel toepaste, gaf er een toereikende beschrijving van, zonder evenwel de oude golftheorie geheel en al buitenspel te plaatsen. Voortbouwende op de speculaties van Max Planck hebben geleerden als Schrö- dinger, Heisenberg, Dirac e.a. de quanten theorie verwerkt en gecompleteerd in een ingewikkelde, samenvattende nieuwe theo rie, de golf- of quantummechanica. Een theorie, die gelding had op een terrein, waar de voor de zichtbare verschijnselen opge stelde klassieke mechanica geen toegang had. Het is een terrein van de wereld van het onzichtbare en uiterst kleine, de wereld van het atoom. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abmnement &xel binnen de kom 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVEKTENTIEPKIJS i 8 c«n« per m.m. Bi] contracten belangrijke reductie. Inp vonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine idyertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. „Planck". „Max." en verwonding

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 1