i m Onze gemakkelijke stoel. m ÊiiesticncSen jppiii u y L L E I I PI AGNES Dill I ET I KI ISèSsisÉ Vlas- en erwtentelers SHELL" MCPA of „SHELL" DNBP „SHELL" DNBP In erwten voor* SHELL Verkoudheid SPORTNIEUWS 9Yi 7Y. 7Yi VOETBAL-OVERZICHT Talloze Rheumatieklijders vonden baat bij 'n bloedzuiverende kunr met Kruscben Salts. BEKENDMAKINGEN. VAN DE SHELL WAARSCHUWINGSDIENST in vlas. Alle inlichtingen over onkruidbestrijding worden u graag en gratis verstrekt door de wederverkopers, of door DE STOEL ALS GEBRUIKSVOORWERP IN HOLLANDS BINNENHUIS I. Kunt u een gemakkelijke stoel ook zo waarderen? Welnu, nog niet zo héél veel eeuwen geleden was zo'n comfortabele zetel nog maar een luxe voor enkelen. In de mid deleeuwen der Gothiek waren banken en kisten de meest gebruikte zitmeubelen. De stoel met armleuningen kwam maar schaars voor, als een enkel stuk, en dan speciaal bestemd voor de heer des huizes. In de bloeitijd der Franse Renaissance, de meubelkunst der 17e en 18e eeuw, waren de armstoelen meestal alleen voor hoog waardigheidsbekleders als een zitmeubel be stemd. Maar tijdens de opkomst van het 18e eeuwse Engelse, burgerlijke meubel wer den stoelen ontworpen welke algeméén in gebruik werden genomen. Toen werd het ook meer een gewoonte om meer stoelen van één soort te bezitten. De verandering der maatschappelijke toe standen en de uitbreiding van de technische mogelijkheden in de 19e eeuw door de ma chinale productiewijze, maakten het tenslotte mogelijk zitmeubelen te produceren voor iedereen, waarvan de gewone stoel, zonder armleuningen, een der voornaamste werd. De stoel, rond en met de tafel, ontwikkelde zich tot een der voornaamste meubelen, maar bleek voor de vakman meubel ontwerper, meubelmaker en meubel-industri eel heel vaak een probleem. Ook nu blijkt het een voortdurende moeilijkheid, om de juiste stoel, in het juiste binnenhuis tot zijn recht te doen komen De stoel is uiteraard een gebruiksvoor werp. En bij de eerste kennismaking, hetzij met een antiek model of met een modern meubel, wordt zo'n stoela) naar zijn vorm bekeken b) op zijn mobiliteit onderzocht c) naar zijn bruikbaarheid „bezeten'' ,Dit onderzoek doen we allen, meestal min of meer onbewust. De ontwerpers en uit voerders doen het, zodra een bepaald meu bel voltooid is. De koper doet het aan stonds in het meubelmagazijn of de show room. Uw verslaggever, reporter op vele jaar- en speciale vak- meubelbeurzen, doet er g§n stelt, zijn als vanzelfsprekend. Op merkelijk is het, dat men altijd een stoel tracht te verplaatsen naar zijn eigen „manier van zitten gaan", zo men wil. c) Bovendien zal men een stoel, alvorens men deze koopt, willen „beproeven". Met andere woorden, vóóraf willen „bezitten", voordat men tot de koop, het er „bezit van riemen" overgaat. De eenvoudigste en meest primitieve vorm voor een zitmeubel is in feite de tabouret, dat is een stoel zonder leuning. De stoel be antwoordt reeds meer aan het doel, het ge makkelijk zitten, wanneer hij een rugleuning bezit. Nog comfortabeler kan het zijn, wanneer er ook armleuningen aan de stoel worden aangebracht. De bank en het rustbed, zo mede het bankstel fauteuils en bank zijn vor men, welke het zitten en liggen van méér personen gemakkelijk maken, desgelijks in de stand van de demonstre rende meubel-standhouder. En geen wonder, wanta) Iedereen ziet graag een goed gevormd zitmeubel, met name een goed gevórmde stoel, zo goed mogelijk passende in het wooninterieur. b) De eisen der beweeglijkheid die men De bovenkanten van de armleuningen be horen zich op ongeveer 70 cm boven de vloer, dus circa 25 cm boven de zitting te bevinden. Bij alle verschillende vormen van stoelen is het voornaamste, dat de zitting een goede hoogte heeft, namelijk zodanig, dat de voe ten van de zittende op de grond kunnen rusten. De gemiddelde hoogte bedraagt hier ongeveer 45 cm. Meer verschil in afmeting laten de breedte en de diepte van de zitting toe. Deze varië ren tussen 50 en 70 cm. De hoogte van de rugleuning moet zo danig zijn, dat het hoofd óf wel leunen kan óf wel er boven uitsteekt, doch nimmer door de bovenrand gehinderd wordt. Volkomen vlakke zittingen en rechte leu ningen zijn, vooral bij kleine afmetingen van de stoel, ondoelmatig en ongemakkelijk. Veel beter voldoen vaak de zwak gebogen en golvende lijnen en vlakken, die met de ana tomie, dus met de natuurlijke lijnen van het zittende lichaam overeenstemmen. Naast het hout, dat zich door alle tijden heen als grondstof bij uitnemendheid voor meubelen heeft geleend, en het riet, of rotan, wordt thans ook veel gebruik gemaakt van staal en plastics. Deze nieuwe materialen geven, door de mogelijkheden ten aanzien van de bewerking weer allerlei nieuwe mo gelijkheden voor wat betreft de vormgeving. Nieuwe vormen waaraan we vaak nog even moeten wennen omdat ze nieuw en dus nog vreemd zijn. Cor Mus. Schaken. het KANAALZONE-TOURNOOI. In de afgelopen week speelden te Gent weer-enkele verenigingen voor het kanaalzone-tournooi en door de zege van Jos Gobert B op Amicale is Jos Gobert reeds thans kampioen in zijn klasse. Het ziet er naar uit dat deze vereniging ook in het A-tournooi de titel zal behalen. Alleen een grote winst van Terneuzen, dat op de tweede plaats prijkt kan het kampioenschap nog in Zeeuwsch-Vlaanderen houden. De gedetailleerde uitslagen zijn Jos Gobert B Amicale H.S.V. 1. Watteeuw A. Thijs 1—0 2. Lodor Boonanats 1 0 3. Declootere Aerssens YlYl 4. Van Vliet H. Thijs 1 - 0 3 Yi—Vi Het Volk A Jean Jaurès A 1. Wante Martin 1 0 2. De Vliegher Rodrigues 0 1 3. Asseloos Van Loocke Yi'-Vl 4. v. d. Berghe Sijnave YYl 5. Wijlleman Van Wambeke 0 1 6. De Roose De Sutter Vi—Yi 2H-3H Het Volk B Jean Jaurès B 1. Bracke Verwilst 0—1 2. Bolle Paepens 0—1 3. Asserich A. Quintijn 0 1 4. De Coeijere O. de Winne 0 1 De stand in het A-tournooi is thans 1. Jos Gobert, Gent 4 19 2. Terneuzen 4 3. Jean Jaurès, Gent 4 11Y2 4. Het Volk, Gent 4 5. Landau, Axel 4 8 6, V.S.V., Sluiskil 4 7Y2 De stand in het B-tournooi is als volgt 1. Jos Gobert, Gent 6 20 2. Jean Jaurès, Gent 5 13 3. Amicale H.S.V., Gent 5 10* 4. 't Witte Paard, Sas van Gent 5 10 5. Landau, Axel 6 10 6. V.S.V., Sluiskil 6 9** 7, Terneuzen 5 8. Het Volk, Gent 6 k de 2e klasse is thans als volgt 20 11 4 5 41-30 26 18 9 7 2 38-23 25 17 10 4 2 40-23 24 20 9 4 7 39-29 22 19 7 7 5 42-38 21 19 7 7 5 32-38 21 21 6 8 7 41-40 20 20 8 2 10 27-37 18 20 8 1 11 47-37 17 19 5 4 10 27-49 14 20 5 4 11 43-53 14 18 3 2 13 20-46 8 de 3e klasse D luidt momenteel 21 15 4 2 52-31 34 21 14 1 6 67-38 29 21 13 2 6 54-41 28 21 12 3 6 44-29 27 22 12 1 9 41-28 25 21 8 3 10 51-47 19 21 8 2 11 40-50 18 20 7 3 10 29-38 17 21 7 3 11 30-40 17 21 8 1 12 33-46 17 21 5 3 13 32-50 13 21 3 2 16 31-66 8 Nu a.s. zondag zoals uit de hierna volgende standenlijsten blijkt reeds tal van clubs in de 3e klasse het seizoen door hun laatste competitiestrijd zullen beëindigen, ma gmen van het eindstadium hiervan gaan spreken. 2e klasse B K.N.V.B. In de 2e klasse zijn we nog niet zo ver gevorderd en noch aan de kop, noch aan de staart zal hier zijn uitgemaakt wie na zondag zal zijn gedoemd tot degradatie, dan wel een gooi zal mogen doen naar promotie. Internos, momenteel leider met 26 punten uit 20 wedstrijden krijgt op eigen veld het meermalen ge doodverfde T.S.C. op bezoek met 24 punten uit nog maar 17 wedstrijden. Hier liggen de troeven duidelijk ten gunste van de Oosterhouters op tafel en een overwinning der gasten zal tevens een onttroning van de Ettenaren in zich sluiten. Naar onze mening veruit favoriet zijnde geven we de bezoekers in deze be slissende strijd de ebste kans, maar de zenuwen zullen in deze kamp ongetwijfeld emotie's verwekken, die —wie weet 1 nog een verrassing in zich sluiten. We houden het hier vooralsnog op een zege voor T.S.C. Sarto zal in Oosterhout nog 20 minuten te spelen krijgen van de indertijd tegen W.V.O. gestaakte ont moeting. Wij houden het in dit duel op een mogelijk nog onbesliste strijd ook al is het Tilburgse spel verre superieur aan dat van de rode lantaarndragers. GoesR.A.C. kan, indien Goes er wat beter in komt misschien in een draw resulteren, gezien ook de jongste nederlaag der Rijenaren tegen de staart- dub, terwijl de provinciale derby MiddelburgHulst spanningen op zal roepen die o.i. ook resulteren moe ten in een uitslag rondom dt puntenwTrdeling. 3e klasse D K.N.V.B. In de 3e klasse is ons niets bekend van een in lassing van het laatste duel onzer stadgenoten, maar staan er overigens nog vijf wedstrijden op het dag- rooster. De beslissingen zijn hier aan de top zowel als onderaan reeds gevallen en zijn de uitslagen alleen van belang voor die clubs die wellicht nog één of twee plaatsen kunnen opschuiven. Indien zondag in deze afdeling het gehele vast gestelde programma doorgaat dan zijn tien van de twaalf clubs uitgespeeld en rest er alleen nog maar het duei bij de watertoren tussen Axel ep R.K.F.C. Wanneer laatstgenoemde club zondag in Bergen op Zoom wint van de Grenswachters dan komt ze in puntental gelijk met Axel, zodat dit dan spanning gaat betekenen voor een hoegere of een lagere plaats. We voorspellen in dit Brabantse treffen echter een puntenverdeling. HontenisseR.C.S. is een vrijwel zekere victorie voor de vechtlustige Zeeuwsch-Vlamingen. Hierdoor bestaat dan nog de kans dat de blauw-witten uit eindelijk Zierikzee voorbijstreven. Doch zeer groot is de kans hierop niet, omdat de Schouwenaren slechts van Zeelandia moeten winnen om van de derde plaats definitief te zijn verzekerd. Zeeland Sport zal thuis door een victorie op Bier vliet hier aan het eind van de competitie als de op volger van Terneuzen op no. 2 eindigen. Kampioen Terneuzen ten slotte moet (aan zijn eer verplicht!) het seizoen tegen Odio (thuis nog wel) met een klinkende overwinning besluiten. De stand in de 2 Internos Sarto T.S.C. Rood-Wit Middelburg Hulst Roosendaal R.A.C. B.S.C. Corn Boys Goes W.V.O. De stand in de Terneuzen Zeeland Sport Zierikzee Hontenisse Meto Axel Grenswachters R.K.F.C. Zeelandia Odio R.C.S. Biervliet En het betekent als het ware een herwonnen leven, als ge, bevrijd van Uw Rheumatische Pijnen, weer monter en vief uit de voeten kunt, bevrijd van stijf heid en stramme pijn. Begin morgen zonder verwijl met Kruschen Salts U zult al gauw zelf ervaren, hoe goed ge er U bij voelt. Ing. Med. INGELEVERDE GELDIGE CANDID ATEN - LIJSTEN RAADSVERKIEZING. Nummeringszitting centraal stembureau. De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de raad der gemeente Axel maakt bekend 1. dat van de voorzitter van het hoofdstembureau de mededeling is ontvangen welke geldige can- didatenlijsten voor die verkiezing zijn ingeleverd. Van heden tot en met 25 april 1958 kunnen bij het centraal stembureau door zitting hebbende raadsleden verklaringen worden ingeleverd, waarbij een candi- datenlijst voor een voorkeurnummer wordt aanbevolen. Formulieren voor deze verklaring zijn ter gemeente secretarie verkrijgbaar. 2. dat de voor de kiezers toegankelijke zitting van het centraal stembureau voor de nummering van de candidatenlijsten zol worden gehouden maan dag 28 april a.s., des voormiddags om elf uur in het gemeentehuis. Axel, 22 april 1958. De voorzitter voornoemd, VAN OEVEREN. De burgemeester van Axel maakt bekend, dat in verband met de tijdelijke afwezigheid van de districts opzichter van het centraal bouw- en woningtoezicht in het tijdvak van 1 tot en met 17 mei a.s. ten kantore van de dienst van gemeentewerken, in het stadhuis alhier, voor bouwaangelegenheden zitting gehouden zal worden op 6, 8 en 13 mei a.s., telkens van 9 tot 10 uur. Axel, 22 april 1958. De burgemeester voornoemd, VAN OEVEREN. Het valt niet te bestrijden dat onkruid bestreden moet worden! Maar... doe het met de beste be strijdingsmiddelen die er zijn: Shell! Dan is uw gewas van een volmaakte bescherming verzekerd alleen DNBP helpt tegen het zo hinderlijke wind sel, alleen MCPA tegen wortelonkruiden! Beide tegen zaadonkruiden. Ga uw onkruidassortiment dus tijdig na. SHELL NEDERLAND N.V., POSTBUS 69, 's-GRAVENHAGE geelt handen om trots op te zijn van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 3