PANG, de versnapering van de eerste RANG CHANTAGE 7qi TS'wrrpnrrrrrmnrrrnrmrvnrrmrmTfrrrrrarvmrvrrrnrrrrmrrnrrr^^ U-IÜÜJJUUÜUUULOJUÜÜUUUJUUJUULIUL RANG is alleen RANG als er RANG op staat UIT ONZE OMGEVING AXEL CONTACT -AVOND VAN HET NED. ROODE KRUIS. FEUILLETON door JOKE DE VALK. Als 't vuur hoog opschiet in de keel - oplaaiend vanuit de maag TERNEUZEN ÏA BENOEMING WIJKMEESTER. Door B. en W. werd dezer dagen tot wijkmeester benoemd de heer J. van den Berge, concierge ten stadhuize, zulks in de plaats van de heer J. Oosting, die wegens gevorderde leeftijd ontslag had gevraagd. OPBRENGST COLLECTE. De alhier gehouden collecte ten bate van de sana toria „Sonnevanck" en „Zonnegloren" heeft een be drag van 257,66 opgebracht. AFSCHEID JEUGDHERBERGOUDERS. Nu het echtpaar de Groot-Mondria zeer binnen kort zich metterwoon zal vestigen om in deze zelfde hoedanigheid werkzaam te blijven in het jeugdherberg wezen zal a.s. zaterdagavond in de „Bleije Haghe" een afscheidsbijeenkomst worden belegd met de Axelse trekkers en zij die de volksdanscursus de laatste tijd hier ter plaatse hebben gevolgd. Een gevarieerd pro gramma met zang en spel zal deze avond de nodige luister bijzetten. CONCERT OP KONINGINNEDAG. Bij gunstig weer. zal de harmonie „Concordia" a.s. woensdag 30 april (Koninginnedag) met medewerking van haar drumband, onder leiding van haar nieuwe dirigent, de heer C. de Ridder, een concert geven op de kiosk op de Markt. Het volgende programma zal worden uitgevoerd 1. Olympia, mars S. P. van Leeuwen 2. Florida, mars A. Duroc 3. La Vie Champêtre, fantaisie L. Vermaelen 4. L'Aurore, ouverture Aug. Friebis 5. Royal Vainqueur, mars J. Volant 6. Concordia, mars C. J. N. Cori 7. Rosetta, wals P. B. Bisselink 8. San Remo, mars J. Meister 9. Wilhelmus, bew. C. L. Walther Boer De in dit programma opgenomen marsen zullen af gewisseld worden met het allereerste officiële optreden in de openlucht van de pas opgerichte drumband, die daartoe de laatste weken met grote ijver heeft ge oefend. Indien een minder gunstige temperatuur het ver blijf op de Markt zowel voor muzikanten als toe hoorders niet erg aangenaam zou maken, vervalt dit kiosk-concert en zal de harmonie, eveneens vergezeld van de drumband een muzikale rondwandeling maken door de stad. Woensdagavond had in het Gezellenhuis aan de Walstraat alhier, vanwege de actieve kern van de Roode Kruis-afdeling hier ter plaatse een contact avond plaats met een gevarieerd programma. Deze avond droeg een intiem karakter en werd ingeleid door de heer J. C. de Feijter, die onder de aanwezigen inzonderheid de beide aanwezige plaatselijke artsen, de heren K. Boor en A. Kats, mitsgaders enige be stuursleden van de plaatselijke Kruisverenigingen, die mede behoren tot de stuwkrachten voor de diverse activiteiten, verwelkomde. Op zijn verzoek werd daar op door dokter Boor nog eens op de veelzijdige werk zaamheid van het Roode Kruis gewezen en gaf deze na een opwekkend woord de verdere leiding van deze avond weer over aan de heer de Feijter. Deze ontpopte zich in het nu volgende programma dat in vlot tempo werd afgewerkt als een veelzijdig causeur, die behalve de leiding van de gemeenschap- 35) Doch toegeven deed ze nooit. Ze zou alles aan Jan moeten vertellen. En die zou dan wel zijn maat regelen kunnen nemen. Misschien moest ze hem eerst wat verder laten gaan. Had ze maar een schriftelijk bewijs van zijn chantage. Ze zuchtte en liep de kamer uit. Er zou niets anders opzitten, dan het op te biechten. En dan maar zo spoedig mogelijk. Hoe eerder ze van deze nieuwe last bevrijd zou worden, hoe beter. Doch die avond kwam een verstoorde Dubois thuis. Hij had die middag bijna twee uur gepleit voor een inbreker, maar voorvoelde, dat de man niets van zijn straf af zou krijgen. De officier had het nu een maal in zijn hoofd gezet om een voorbeeld te stellen en de rechter zou wel met deze gedachtengang mee gaan, temeer omdat de rechter behoorde tot de oude garde, die in reclassering voor dergelijke individuen geen heil zag. Een eis van vijf jaar zou daarom wel eindigen in een uitspraak conform de eis. Die avond durfde Hanneke haar plan om haar ver leden bloot te leggen niet ten uitvoer te brengen. Hoofdstuk 21 In mei trouwden Josien en Flip. Dubois was ge tuige en Hanneke was eveneens van de partij. Er werd een eenvoudig diner gegeven en daarna vloog het jonggetrouwe paar naar Italië, om een paar on gestoorde wittebroodsweken door te brengen, op het vliegveld uitgeleide gedaan door Hanneke en haar man. pelijke samenzang, ook zelf een groot aandeel had in de verschillende nummers die daarna werden vertolkt. Deze bestonden in voordrachten, conference's, hersen gymnastiek, pantomime, een merkwaardig soort voet balwedstrijd tussen een heren- en een damesteam en nog tal van andere variëteiten. Zo werd het een gezellige avond waarbij in de pauze koffie en gebak werd rondgediend door be reidvaardige dameshanden. Aan het einde van deze bijeenkomst werd door de heer A. P. Ie Feber ,in diens kwaliteit van voorzitter der afdeling Axel van het Roode Kruis nog een woord van propagandistische strekking gesproken, waarin met nadruk de jaarlijkse Roode Kruis-collecte, die telkenjare op het eind van mei en in het begin van juni door middel van een huis-aan-huis-campagne wordt gevoerd. Ook dit jaar moet volgens de heer le Feber deze collecte weer een succes voor Axel opleveren en hij hoopt dat men er in het algemeen weer aan mede zal werken om de volle 100% van de Axelse offerzin tot uiting te brengen. Dat is geen kwaal die ge nog langer hoeft te dragen. Neem Rennies die bulssen de brandende pijn. Voetstoots. Rennies neutraliseren alle overtollig maag zuur en nemen zo de oorzaak weg van die snerpend brandende pijn. Ing. Med. EXAMEN STENOGRAFIE EN MACHINE- SCHRIJVEN. Deze week slaagden alhier voor het diploma Steno grafie (130 lettergrepen) de dames R. M. Eeckelaar en G. Suy, beiden te Koewacht. Voor het diploma machineschrijven (130 aanslagen) slaagden de dames N. Kubber, J. Scheele, G. Ferket, R. Morres, C. Boonman, M. Eemans, T. van Waes- berghe, A. Zeegers, P. van Troost, E. van Puyvelde, C. L. M. van Bunder, F. R. L. de Mast, P. Ver- heyden, M. E. Serrarens en R. M. de Koek, allen te HulstN. D. N. den Engelsman en E. M. L. Cas teels, beiden te AxelM. A. Baert te Koewacht, en de heren C. A. M. de Waele, KoewachtCappen- dijk, Kloosterzande en E. J. van Branden te Hulst. Leerlingen van het Instituut voor Kantooropleiding, J. A. Biesbroeck te Hulst. ROODE KRUIS BOOTTOCHT. In een onzer vorige nummers berichtten wij reeds dat het Ned. Roode Kruis voor de Zeeuwse lang durige zieken weer een boottocht organiseerde. Wij ontvingen hierover thans nog een meer uitvoerig verslag Op zaterdag 12 april j.l. arriveerde in de haven van Terneuzen het door het Nederlandsche Roode Kruis gehuurde schip, de „Kasteel Staverden" dat in de week van 14 tot en met 19 april een rondreis met Zeeuwse invaliden door de Nederlandse rivieren zou maken. Met het oog op de moeilijke verbindingen in Zee land moesten de patiënten uit Zeeuwsch-Vlaanderen reeds zondag 13 april aan boord gebracht worden. Dit gebeurde tussen 18 en 19 uur. Zo gebeurde het dat in dat uur van alle richtingen auto's en zieken wagens aan de ponton van de Provinciale Stoomboot- dienst aankwamen met patiënten die dag uit dag in, meerderen jaar uit jaar in, aan hun woning en zelfs aan hun bed zijn gebonden. Vanuit Axel werden door de zorgen van de afdeling Axel van het Roode Kruis Op het kantoor van Dubois had een nieuwe typiste haar intrede gedaan. Hanneke had haar met zorg uitgezocht uit een respectabel aantal sollicitanten en Josien had haar ingewerkt. Het was een intelligent jong ding, dat het wel zou fiksen. Althans, dat was het oordeel van Josien. En Hanneke voelde zich op gelucht. Alweer een zorg minder. Van Jaap had ze nog één keer een briefje gehad. Dat was veertien dagen voor Josien's huwelijk! Er stond in, dat hij nog maar enkele dagen gelegenheid had om de zaak over te nemen. En als Hanneke hem wilde spreken, dan was hij iedere morgen te tobden in de „Gouden Leeuw" bij de rivier. Ze kende het kroegje wel. Op een zondagmiddag was ze met haar man een wandeling wezen rhaken langs de rivier en hij had het haar gewezen aWfren rendez-vous-plaats voor allerlei gespuis. Als de plan nen van de gemeenteraad doorgaan, om de nietrwe brug over de rivier daar te plaatsen, dan zhP die kroeg moeten verdwijnen, had hij gezegd. Ed^hoe eerder dat gebeurt, hoe beter. !H3E Ze was niet van plan er heen te gaan. Doch een paar dagen later reed ze de stad uit om de omgeving eens te verkennen, toen ze Jaap zag lopen. Ze stopte langs het fietspad en opende het portier. „Stap in," beval ze kort en bondig, „dan kunnen we even praten." Een beetje overbluft had hij zwijgend aan het bevel voldaan en toen ze het portier weer dichtgetrokken had, gaf ze vol gas en reed de stad uit. „Zo," zei ze, terwijl ze met een flinke gang over de Rijksweg reed,,, „en vertel me nu maar eens wat Zonderhedels/os&r die zaak, die je over kunt ne „O, hetM^JMd café in de stad en de eigenatr'wii er mee ophjjpden. Hij heeft geen vrouw kinderen. geen or tweeduizend gulden kan ik die tent twee patiënten gebracht. Dadelijk na aankomst ston den scheepsarts en helpsters gereed om deze mensen te ontvangen en in bed te leggen. Deze bedden staan alle voor een raam waardoor het mogelijk is, dat iedere patiënt alles kan zien van de omgeving die gepaseeerd wordt. Maandagmorgen vroeg vertrok de „Kasteel Sta verden" van Terneuzen naar Vlake waar patiënten uit Zuid-Beveland en Walcheren aan boord kwamen. Vandaar werd doorgevaren naar Zijpe om de mensen uit Schouwen en Duivedand en Tholen in te schepen. Nadat dit was gebeurd zou doorgevaren worden naar Willemstad om daar te overnachten. Wind en golven waren evenwel de oorzaak dat niet Willem stad maar Numansdorp werd aangelopen om de nacht door te brengen. Jammer, want in Willemstad was men gereed om de patiënten hartelijk te ontvangen. Dinsdag werd naar Grave gevaren, woensdag naar Rhenen, donderdag naar Gouda, vrijdag naar Moer dijk en zaterdag weer terug naar Zijpe en Vlake. De patiënten uit Zeeuwsch-Vlaanderen moesten daar afgehaald worden want de „Kasteel Staverden" moest maandagmorgen weer gereed zijn om patiënten in Dordrecht op te nemen. Het schip moest in die tussen tijd weer geheel worden schoongemaakt, bedden ver schoond en gelucht en wat er al meer te doen is om 72 patiënten te ontvangen. Bij het verlaten van het schip is het altijd een drukte, doch door de goede zorgen van scheepsarts, helpsters en helpers gaat alles in volmaakte orde. Wat hebben de patiënten veel te vertellen als het eind van de reis is aangebroken. Bij het afscheid van dokter en zusters welt menige traan van dankbaar heid voor al het genotene. Ook onze Axelse patiënten raakten niet uitgepraat tegen familie- en bestuursleden van de afdeling Axel over al het goede dat zij hadden ondervonden. Ze wilden niets liever dan een volgende keer weer mee varen. Zodra ze in de auto's waren werd het praten minder want toen was alles weer zo vreemd. In langzaam tempo werd naar de veerboot gereden en vervolgens stevende men naar Axel. Helpers van de afdeling Axel waren meegegaan om voor het ver voer te zorgen en om ze weer in hun woningen te brengen. Men moet dit alles meemaken om een juiste indruk te krijgen van hetgeen deze mensen, die beiden al jaren lang aan hun woning gebonden zijn, hebben beleefd. Dit jaar heeft de „Kasteel Staverden" waarschijn lijk voor de laatste maal als Roode Kruisschip ge varen. Het volgend jaar is het hopelijk zover dat het Roode Kruis dan (tver een eigen schip beschikt. Dit staat reeds enkele maanden op stapel. En dit is mogelijk gemaakt door grote giften die het Hoofd bestuur van het Roode Kruis uit handel en industrie mocht ontvangen. Als het zover is, is men ook niet meer aan een bepaade tijd gebonden. De „Kasteel Staverden" moet n.l. in juli en augustus weer aan de eigenaars ter beschikking gesteld worden. Boven dien zal het dan niet meer een geïmproviseerd schip zijn, zij het dan dat het aan bepaalde eisen voldoet, maar zal het Roode Kruis dan beschikken over een schip dat geheel geschikt is om zieken te vervoeren en te verplegen en waarop ook het Verplegend perso neel een behoorlijk verblijf kan wofden aangeboden. Aan dit laatste ontbreekt het wel erg op de „Kasteel Staverden Voor allen, die zich beschikbaar stellen om geheel belangeloos een drukke werkweek te besteden aan de zorg van onze langdurige zieken en invaliden, moge wel een eresaluut worden gebracht. Het is overnemen. Met alles wat er in zit. Het huis is een huurhuis. Boven wonen andere mensen." Hanneke keek hem even van terzijde aan. „En denk je nu werkelijk, dat ik zo gek zal zijn, aangenomen, dat ik over zo n groot bedrag kan beschikken, om het in een café te steken Waar zie je me voor aan „Voor een vrouw, die een man heeft met een aardige grijpstuiver, die hij aan ons, gesjochte jongens, verdient," antwoordde de man droogjes. „Ik heb zin in die zaak en daarom wil ik hem kopen." „Wel, dan koop je hem." „Ja, maar de centen ontbreken me." „Nou, dan gaat het over." „Hannie, wees nu eens redelijk. Jij kunt toch wel voor de centen zorgen „Of ik daar wel of niet voor kan zorgen, is geheel mijn-zaqjfc. Ik zal jou eens wat vertellen, meneer, en knoop dqt goed in je oren. Je krijgt geen cent van me, nu niet en nooit niet. Noch voor een café, noch voor iet^anders. Jij en werken laat me niet lachen. Je hebt nog nooit in je leven één cent eerlijk verdiend, behalve misschien in de gevangenis omdat je daar wel moet werken." „Tja, als je er zo over denkt „Juist, zó denk ik er over. Laat ik je een goede raad mogen geven vergeet mij en het huis, waar ik woon. Als je nog één keer het waagt me op welke manier ook lastig te vallen, dan waarschuw ik de politie. En die vind je wel, zoals die je al zo vaak heeft gevonden." Hij kn^ep een oog half dicht en keek haar aan. „Dat zoü). ik maar niet doen, zus, want als ik in handen 'jStju komen van de prinsemarij, dan zou mijn gehtmgen beslist weer terug komen." „Dat SP dan erg prettig voor jé. Vertel dan maar aan de politie, wat je kwijt wilt, maar mij maak je heus geen vacantietrip voor deze dames en heren die soms hun vacantie er aan besteden. Dit mooie werk van het Roode Kruis en nog zo veel andere taken, kunnen alleen uitgevoerd worden als het Nederlandse publiek er voor blijft zorgen dai er voldoende financiën zijn. Subsidie geniet het Rood Kruis niet dus moet alles van bijdragen Vjee-.gebrr.clit worden. GEVONDEN VOORWERPEN. Een donkerrode kindercapuchon, Singelweg 47, PREDIKBEURTEN. Zondag 27 april 1958. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. H. Vogel, van Enschede. Geref. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds M. Ros, van Hoofddorp. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst, ZONDAGSDIENST ARTSEN. 26 27 aprilDokter K. Door. TENTOONSTELLING „PARAAT" Vrijdagmiddag is onder grote belangstelling de leger- en luchtmachttentoonstelling „Paraat" te Ter neuzen geopend. Reeds bij nadering van het Veilinggebouw, waarin en waaromheen deze expositie wordt gehouden, valt het op dat er thans iets anders te beleven valt dan het veilen van groenten en fruit. Niet alleen de vele vlaggen van alle Nato-landen duiden hierop, maar ook de entourage om het gebouw, die nu niet be staat uit veilingkistjes, al dan niet op vrachtwagens, maar uit indrukwekkende stukken geschut, o.m. een zware tank, een artillerietrekker, evenals een tweetal vliegtuigen, waaronder een straaljager, een brand weerwagen en radar-apparatuur. Aan de hand van maquette's wordt binnen de werking van dit alles tot in finesses getoond, terwijl ook veel kleiner materiaal in nature aanwezig is en wordt getoond. I IflB In tegenwoordigheid van vele militaire en burger lijke autoriteiten, waaronder de territoriaal comman dant Zeeland, luitenant-kolonel A. Kornet, en tal van burgemeesters uit onze streek, opende burgemeester Tellegen van Terneuzen deze tentoonstelling, waarna een rondgang langs -de vele stands werd gemaakt De Koninklijke Militaire Kapel zorgde tevoren reeds voor de stemming bij deze- opening door een rondmars te maken vanuit het centrum van Terneuzei naar de tentoonstelling, terwijl na afloop van de openingsplechtigheid nog werd geconcerteerd op de kiosk op de Markt. In aansluiting op hetgeen wij eerder meldden, ver nemen wij nog dat de helicopterdemonstratie's op Koninginnedag 30 april, niet alleen in de namiddag maar ook in de voormiddag zullen vorden gegever, GROTE VLASBRAND TE ST. JANSTEEN. Woensdagmorgen om kwart over tien is brand uit gebroken in een der vlashangars van de heer A. Saman in de Heerstraat. Een tweede hangar en een schuur werden eveneens door het vuur aangetast voor brandweer iets kon uitrichten. Hangars en schuur waren grotendels gevuld met gerepeld vlas voor d( export. Aan blussen viel niet te denken en alle vlas benevens een repelmachtine gingen verloren. De oorzaak van de brand is waarschijnlijk kort sluiting. De schade wordt op totaal 25Q.OOO. geraamd. niet bang. Mijn man weet alles van me en heeft me desondanks geaccepteerd." Hij schoot in een lach. „Ga nou „Als je het niet gelooft, ga je het hem zelf maar vragen. Jij bent immers altijd zo goed op de hoogu van verschillende adressen, hé Wel, dan zul jt zijn kantoor ook wel weten te vinden. Om negen uur 's morgens is hij doorgaans aanwezig. Je kunt hsa vragen, wat je graag wilt weten en vertellen, wat 'je graag kwijt wilt. Mooier kan het al niet. Doch als j» nog één keer bij me aan huis komt, dan mag je Linnen komen, maar dan ga je er alleen maar uit om over te stappen in de zespijper. Jij weet ongetwijfeld wel, wat dat voor soo»t vehikel is, nietwaar „Hoe wou jij dat versieren, zus vroeg hij spottend „Dat is voor mij een weet en voor jou een vraag Ik ben blij, dat je de eerste maal, toen je bij me thuis was, je ware bedoelingen hebt verteld. Sinds dien heb ik mijn maatregelen genomen, zie je Neen de proef maar eens op de som. Ik denk, dat je dan van een kouwe kermis zult thuis komen." Hij keek haar lange tijd aan, terwijl Hanneke haar aandacht aan de weg besteedde. „Je wilt me overbluffen, zus." „Nog eens Wat ik wil of niet wil, is mijn zaan Dank zij mijn verleden ben ik een beetje op de hoogte met jullie praktijken. Daarom heb ik maai regelen genomen om je bij je eerstvolgende bezoek een warm onthaal te bereiden. Misschien wil je I vriendelijkzijn in de eerstkomende dagen Hel meisje heeft orders om je onmiddellijk binnen te later, zie je Je hoeft niet meer voor het raampje blijven staan." Hij zweeg een hele tijd en zei toen op norse toon „Keer om. Ik wil naar de stad terug." (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 2